PDA

Zobacz pełną wersję : 30d + tryb portretowy + wyłączona lampa



tom517
14-07-2007, 10:44
Witam wszystkich, ostatnio odkryłem dziwną zaleznosc w 30D przy robieniu zdjec z wlaczona lampa w trybie portretowym wszystko bylo ladnie, oswietlenie bylo nie najlepsze wiec mialem zdjecia z iso 400 (max na automacie), gdy wylaczylem lampe lub lampa nie zdazyla sie jeszcze naladowac to nie wiem dlaczego porobil mi zdjecia z iso 100 (przy tym uzyskalem czasy w okolicy 1/20 sekundy, gdyby bylo iso 400 to mialbym 1/80 i wszystko byloby ok) Zastanawia mnie dlaczego obniza on te iso do 100 przy braku mozliwosci doswietlenia lampa.

mkwiek
14-07-2007, 22:32
daruj sobie robienie zdjęć programami tematycznymi tylko sam ustawiaj potrzebne parametry na priorytetach przesłony lub czasu. zależnie co potrzebujesz. wtedy nie będziesz miał takich problemów. i tematów do rozmyślań dlaczego automatyka aparatu zrobiła tak a nie inaczej :)

grimaldi
14-07-2007, 22:37
zgadzam się z kolegą mkwiekiem - poprostu jeśli będziesz robił na programach tematycznych to czego oczekujesz że zapamięta ISO?

tom517
15-07-2007, 19:55
nie chodzi mi o pamietanie iso tylko dlaczego zostaje zmniejszone z max 400na min 100 w tych samych warunkach oswietleniowych, rozumialbym ze zmniejsza iso jak wykryje wlaczona lampe ale ze robi odwrotnie to mnie zastanawia; jesli chodzi o programy tematyczne to rzadko z nich korzystam, ale widze ich wyzszosc jesli trzeba szybko wyciagnac z torby aparat i zrobic zdjecie, bo wtedy przy wyciaganiu przekrecam koleczko na odpowiedni temat i robie, a jesli mialbym na priorytecie przeslony lub czasu to jeszcze musze wybrac odpowiedni czas lub przeslone, ok to nie zajmuje wiele czasu, ale jesli mialbym jeszcze zmienic ustawienia czulosci i pomiaru swiatla zalozmy z punktowego, to juz mozna stracic pare sekund

PrzemeS
15-07-2007, 20:14
E tam. Wyższość tematycznych.
Dziś robiłem reportaż ze strzelanki ASG w Szczecinie. Wszystko na ustawieniach manualnych i jakoś nie miałem problemów z tym, że się nie wyrabiam z ustawianiem ekspozycji.

A prawda jest taka, że automatyka aparatu jest kiepska. Nie dziw się z tym ISO. Wg aparatu ekspozycja została poprawnie ustawiona i tyle.

grimaldi
16-07-2007, 11:29
programy tematyczne to rzadko z nich korzystam, ale widze ich wyzszosc jesli trzeba szybko wyciagnac z torby aparat i zrobic zdjecie, bo wtedy przy wyciaganiu przekrecam koleczko na odpowiedni temat i robie, a jesli mialbym na priorytecie przeslony lub czasu to jeszcze musze wybrac odpowiedni czas lub przeslone, ok to nie zajmuje wiele czasu, ale jesli mialbym jeszcze zmienic ustawienia czulosci i pomiaru swiatla zalozmy z punktowego, to juz mozna stracic pare sekund

moja rada proponuje poćwiczyć nabierzesz wprawy i odczujesz zazadniczą różnicę pozdrawiam;)

tom517
18-07-2007, 13:03
juz wiem dlaczego 5D nie ma takich glupot :) , chetnie bym je zamienil na 2 tryby indywidualnych ustawien z G3