PDA

Zobacz pełną wersję : 300D pomiar swiatla i AF?



Jeronimo
19-03-2005, 03:30
Witam wszystkich to moj pierwszy post na tym forum :)
Przymierzam sie do kupna cyfrowej lustrzanki. Z uwagi ze nie mam za duzo pieniedzy wybralem 300D. 3tys to dla mnie bardzo duza kwota wiec nie planuje przez najblizszy rok po zakupie wgrywanie wasiaware (bo nie chce stracic gwarancji)

No i teraz wlasciwe pytanie:

Jak to dokladnie jest z tym pomiarem swiatla i autofokusem. Z tego co wyczytalem to system pomiaru swiatla mocno uwzglednia miejsce na ktore ustawiana jest ostrosc. Ten sam jasny na srodku i ciemny po bokach kadr bedzie inaczej naswietlony w zalezlosci od tego czy autofokus ustawiony jest na punt centralny
Przykladowo chcialbym zrobic zdjecie drzewa (pnia) i chce miec ostre drzewo ale nie chce miec tla przeswietlonego... Jak zrobic tego typu zdjecie? Zakladam ze bede pracowal w Manualu.

BTW.
Czy Canon EOS 300D to to samo co 300D Rebel? (co to jest ten rebel)

Pozdrawiam

Tomasz Golinski
19-03-2005, 03:49
1. Rebel to amerykańska nazwa 300d, a Kiss to japońska.
2. W manualu ustawia się naświetlenie ręczne więc pomiar światła jest drugorzędny, można go łatwo świadomie korygować. W tym trybie pomiar jest centralnie ważony, tzn obejmuje dużą część kadru z przewagą środka.
3. W każdym trybie (P,Av,Tv) można wprowadzać korektę ekpozycji, albo zmieszyć światło gdziekolwiek i zblokować ekspozycję.
4. Polecam sciągnięcie instrukcji z działu download na forum i poczytanie.

Vitez
21-03-2005, 11:21
nie chce miec tla przeswietlonego... Jak zrobic tego typu zdjecie? Zakladam ze bede pracowal w Manualu.

Zrob np w Av... wyzoomuj tak by miec tylko pien drzewa w centrum kadru, wcisnij * , zapisz pomiar (przyslone wez rozsadna - wg potrzeb), nastepnie wyzoomuj tak by miec tylko niebo w centrum kadru - rowniez uzyj * i zapisz pomiar. Jesli roznica w pomiarach pomiedzy pniem a niebem bedzie wieksza niz 5 EV (a prawie na pewno bedzie) - to nie dasz rady, przeswietlisz niebo bo pojemnosc tonalna matrycy nie wyrobi.
Wtedy, na upartego - mozesz zrobic dwie klatki, jedna mierzona na drzewo, druga na niebo i sklejac w Photoshopie. Mozesz ewentualnie rowniez uzyc filtra polowkowego szarego by przyciemnic niebo.

Jeronimo
21-03-2005, 12:48
o kurde ile zabawy :( w olku (C4000) ktorego aktualnie mam to wystarczy wlaczyc funkcje Multi Metering. No nic musze doczytac w instrukcji jak dokladnie dziala przycisk *

No i cos czuje ze glowym wyznacznikiem lustrzanki cyfrowej niestety bedzie cena :?

tiberek
21-03-2005, 13:01
Doczytaj co robi * bo kompletnie nie wiesz o czym mówisz...

Vitez
21-03-2005, 13:57
Doczytaj co robi * bo kompletnie nie wiesz o czym mówisz...

Do mnie to?
W trybach P, Tv, Av i M * robi blokade ekspozycji uzywajac przy tym pomiaru skupionego w centrum (strona 120 - dostepne opcje w roznych programa, strona 84 - wyjasnienie co to jest 'pomiar skupiony w centrum') czyli lapie z ok 9% srodka kadru - dlatego radze zoomowac na element ktory chcemy zmierzyc.

Jest to jedyny sposob (tzn uzywanie * ) by uzyskac pseudopomiar punktowy w 300d by zbadac rozpietosc tonalna fotografowanej sceny.

tiberek
22-03-2005, 00:34
nie, Vitez, oczywiście że nie do Ciebie ;) do Jeronimo
Sam zauważył, że musi 'doczytać', potem jeszcze (chyba) przyczepił się do SLRów, kompletnie nie rozumiejąc, że to co Ty wcześniej napisałeś nie jest skomplikowaną metodą 'multi-meteringu', która w Olympusie jest 'banalna', tylko że opisałeś metodę sprawdzenia dynamiki potencjalnego zdjęcia. Dlatego lepiej, żeby przeczytał co daje *, a potem jeszcze zastanowił się 10 razy nad tym co wcześniej napisałeś.
Uff... to tak drukowanymi literami, bo widzę, że źle zostałem zrozumiany.

Vitez
22-03-2005, 11:19
Uff... to tak drukowanymi literami, bo widzę, że źle zostałem zrozumiany.

No to jak nastepnym razem uzyjesz przyciska 'cytuj' a nie 'odpowiedz' to bedzie wiadomo do czyjej wypowiedzi (i ktorej jej czesci) odnosi sie twoja odpowiedz 8) - pozwoli to uniknac nieporozumien.