PDA

Zobacz pełną wersję : Photoshop i problem z kolorem



Moshi
03-07-2007, 12:01
Mam pewien problem z photoshopem. Mianowicie, po otwarciu zdjęcia w tym programie każda fotka ma inne kolory niż w rzeczywistości. Zapewne problemem jest profil koloru, ale nie wiem jak to naprawić.

Elmarqo
03-07-2007, 12:25
Przede wszystkim musisz skalibrować monitor. Jak skalibrujesz, dopiero wtedy bierz się za obróbkę. (przeczytaj forum i dowiesz się jak :)).

Moshi
03-07-2007, 12:32
ehh monitor mam dobrze skalibrowany...

Biperek
03-07-2007, 12:35
Co rozumiesz przez inaczej niż w rzeczywistości ? Masz an myśli odbitki, czy wyświetlanie w różnych przeglądarkach lub wręcz na innych komputerach ?

Jak kalibrowałeś monitor, sam się chętnie dowiem jak nabrać pewności, że mam dobrze skalibrowany monitor :)

mkwiek
03-07-2007, 14:10
Co rozumiesz przez inaczej niż w rzeczywistości ? Masz an myśli odbitki, czy wyświetlanie w różnych przeglądarkach lub wręcz na innych komputerach ?

Jak kalibrowałeś monitor, sam się chętnie dowiem jak nabrać pewności, że mam dobrze skalibrowany monitor :)
poprawnie skalibrowany monitor to pojęcie względne. :) albo się używa kalibratora albo ustawia się na oko. a wtedy to zależnie od padającego światła różnie można skalibrować :)
mi długo zajęło kalibrowanie. Po prostu wywoływałem odbitki bez korekcji w fotolabie i korygowałem na monitorze. teraz mam prawie dobrze :) ale mam pomieszczenie w którym zawsze dysponuje takim samym światłem (brak okien).

kiedyś na pokazach pokazywali, że aby ustawić naprawdę poprawnie monitor to trzeba mieć specjalną lampę oświetlającą odbitkę :)

MiszelB.
03-07-2007, 14:17
ehh monitor mam dobrze skalibrowany...

Najprawdopodobniej chodzi ci o monitor i prawie na pewno jest on zle skalibrowany. Mozna to robic software'owo (programik Adobe'a, inne firmy - do odszukania w internecie): daje kiepskie rezultaty, choc lepsze to niz nic. Mozna tez poleciec 'z grubej rury', czyli zastosowac specjalne kalibratory - kolorymetry przykladane do ekranu i wspolpracujace z dedykowanym software'm. Tworza one profil monitora (plik *.icm) ladowany przy starcie komputera. Co kilka miesiecy powinno sie taka kalibracje odnawiac. Zdziwilbys sie jak widoczna jest roznica po takiej kalibracji! To najlepszy sposob, choc drogi - urzadzenie kosztuje grubo pow. 1000 zl. Mozna chyba tez zlecic komus (niektorzy forumowiczemaja w stopkach: "kalibracja monitorow"...).
Mozna wreszcie bawic sie robiac zdjecie RAW barwnej tablicy (razem z szarym wzorcem!!), nastepnie ustawic w komputerze balans bieli na te szarosc, druknac to na dobrej drukarce i porownujac wydruk z monitorem (i wyswietlonym w/w zdjeciem) regulowac na monitorze RGB zeby dopasowac jedno do drugiego. Duzo zabawy i wynik niepewny ze wzgl. m.in. na oswietlenie otaczajace monitor. No i drukarka tez moze byc zle skalibrowana (*.icc !!!).

Oops, nawet nie trzeba tego drukowac - wystarczy chyba po prostu porownac te tablice z jej zdjeciem po ustawieniu balansu bieli... Reszta bez zmian.

Czyli przydalby sie kalibrator dla drukarki (nastepne cca 1500 zl).......
Podsumowujac: Szukaj kogos kto moglby to zrobic na zlecenie.

Miszel

Shadow
03-07-2007, 14:45
Mam pewien problem z photoshopem. Mianowicie, po otwarciu zdjęcia w tym programie każda fotka ma inne kolory niż w rzeczywistości. Zapewne problemem jest profil koloru, ale nie wiem jak to naprawić.

Pewnie przestawił Ci się kolor w PS i masz jakiś kolor Adobe. Sprawdź to wciskając Ctrl+Y.

roofman
28-09-2007, 08:13
Odgrzeję kotleta.... ;)
Zainstalowałem 30 dniowego triala PS CS3 i mam podobny problem. Jako że przyzwyczajony do GIMPa jestem to nie mogę się znaleźć w tych profilach.
Wołam RAWa w ACR, zapisuję do TIFFa 16bit adobeRGB, otwieram w PS, poprawiam conieco, robię konwersję do 8bit, do sRGB, zapisuje do jpg. Na podglądanym obrazku w PS jest git. Otwieram ten obrazek w irfanview i jest totalnie zaniebieszczony... Co robię nie tak? Jaka musi być kolejność konwersji? Można prosić o jakąś podpowiedź?

perqsista
28-09-2007, 09:05
Jeżeli kwestia profili i przestrzeni barwnych jest Ci obca to ustaw sobie zarówno w CameraRaw jak i w samym programie przestrzeń sRGB


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img152.imageshack.us/img152/6438/acroz8.jpg)

roofman
28-09-2007, 09:23
Dzięki za trop ;) Sprawdzę w domciu, wczoraj cały wieczór z tym się barowałem i niestety poległem...
Chyba faktycznie do profili jeszcze nie dojrzałem :mrgreen:

Janusz Body
28-09-2007, 10:00
Kiedyś trzeba zacząć.

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=8520

roofman
28-09-2007, 10:42
Kiedyś trzeba zacząć.

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=8520

Kilka razy podchodziłem to tego artykułu (myślę że to kawał dobrej roboty) ale z ręką na sercu przyznam, że nie wczytywałem się dogłębnie, raczej czytałem 'po łebkach'... zresztą: "Zakończenie - Naprawdę dobrnąłeś aż tutaj? " :D

Ciekawi mnie tylko gdzie tkwi problem jaki wychodzi mi z konwersji opisany wyżej... Póki nie dowiem się gdzie popełniam błąd najprościej poustawiać wszystko na sRGB i tak narazie pracować...

Janusz Body
28-09-2007, 10:49
....
Chyba faktycznie do profili jeszcze nie dojrzałem :mrgreen:

Z tego wnioskuję, że monitor masz nieskalibrowany. Zacząć trzeba od kalibracji/oprofilowania monitora. Bez tego możesz oglądać różne cuda na ekranie...

roofman
28-09-2007, 11:27
Z tego wnioskuję, że monitor masz nieskalibrowany. Zacząć trzeba od kalibracji/oprofilowania monitora. Bez tego możesz oglądać różne cuda na ekranie...
Tak, to chyba to... monitor plug'n'play bez profili (tak pokazują właściwości urządzenia w windows). Od tego chyba muszę zacząć. Testy zrobię niestety nie na gorąco.. dopiero wieczorem, bo narazie nie mam dostępu do swoich szpargałów.

--edit.
Poszperałem i teoretycznie zostaje mi tylko takie rozwiązanie znalezione w sieci:
Forum fotoszopa - tworzenie profili monitora (http://forum.fotoszop.pl/viewtopic.php?p=3142)

Vitez
28-09-2007, 17:28
Wołam RAWa w ACR, zapisuję do TIFFa 16bit adobeRGB, otwieram w PS, poprawiam conieco, robię konwersję do 8bit, do sRGB, zapisuje do jpg. Na podglądanym obrazku w PS jest git. Otwieram ten obrazek w irfanview i jest totalnie zaniebieszczony... Co robię nie tak?

Ja robie prawie tak samo tyle ze do ProPhoto a nie adobeRGB konwertuje. Jedyna roznica moze byc taka ze... monitor mam ustawiony na wyswietlanie w profilu sRGB.

Danielo
28-09-2007, 17:29
po obrobieniu zdjecia w photoshopie zapisuje je na dysku i... mam taka oto roznice w kolorach:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


czy ktos bez odsylania mnie do dyskusji etc. moze mi konkretnie napisac gdzie,co i jak w opcjach ustawic w programie? przy zapisywaniu zdjecia korzystam z profilu ICC sRGB,jakosc na max. w color settings taki sam profil jest dla RGB. poza tym zdjecie jest ostrzejrze w po otwarciu w psp ! i nie chodzi o jakosc zapisu, bo po zapisaniu zmian i ponownym wrzuceniu do psp jest nadal ostrzejrze niz odpalajac z dysku.

Vitez
28-09-2007, 18:01
czy ktos bez odsylania mnie do dyskusji etc. moze mi konkretnie napisac gdzie,co i jak w opcjach ustawic w programie?

A ile placisz?

Janusz Body
28-09-2007, 18:21
... nie chodzi o jakosc zapisu, bo po zapisaniu zmian i ponownym wrzuceniu do psp jest nadal ostrzejrze niz odpalajac z dysku.


A zdjęcia oglądasz na pewno w takiej samej skali? Bo z tego co zamieściłeś to niebardzo. Należy unikać oglądania zdjęć w jakichś dziwnych rozmiarach typu 55.1% - dobre rozmiary to 100, 50, 25, 12.5% bo to interpolacje bicubic dobrze robią. Te ułamkowe są robione przez "nearest neighbour" i od razu jest gorzej. W przeglądarkach typu windoza jest jeszcze gorzej bo jaką interpolację one stosują to... niewiadomo. Jeśli chcesz mieć identyczne wrażenie ostrości to zdjęcia muszą być oglądane w 100% - np. najpierw zmniejszone do rozmiarów internetowych. Linku do tego tematu nie podaje bo nie chcesz :mrgreen:

Danielo
29-09-2007, 00:58
zauwaz inny odcien trawy i 'zboza'. o to mi chodzi. wychodzi to w kazdych rozmiarach.poprostu po zapisaniu jest inaczej w tym przypadku i w paru innych. mam skalibrowany monitor za pomoca adobe gamma. i dalej jest zle. z profili korzystam tych samych chyba wszedzie - sRGB. gdyby wskazowki z innych postow dzialaly-nie pisalbym. ale moze przegapilem jakas opcje w psp - gdzie sa punkty 'newralgiczne' ,bo moze ja przeoczylem- w color settings i podczas opcji 'save as' ,jedyne ktore znam.

roofman
29-09-2007, 09:26
U mnie pomogło dodanie profilu monitora. PS CS3 trial niestety nie instaluje (albo nie potrafię znaleźć) Adobe Gamma. Dodałem zwyczajnie profil sRGB zawarty w windzie :mrgreen: Dzięki Janusz za rozwiązanie - banalne ale jak z profilami nie miałem kontaktu to od tej strony nie szukałem :)

Danielo
29-09-2007, 11:48
co ma profil monitora do rzeczy,kiedy odpalasz zdjecie to samo w psp i z przegladarki systemowej,stawiasz je w jednym miejscu obok siebie i sa rozne? czy profil monitora nie odnosi sie do tego co widzimy w psp?

roofman
29-09-2007, 14:44
co ma profil monitora do rzeczy,kiedy odpalasz zdjecie to samo w psp i z przegladarki systemowej,stawiasz je w jednym miejscu obok siebie i sa rozne? czy profil monitora nie odnosi sie do tego co widzimy w psp?
Jeśli źle myślę to niech ktoś mnie poprawi...

Fotki wyświetlane w oknie podglądu w PS są wyświetlane w profilu jaki jest dołączony do fotki lub profilu ogólnym programu. Fotki wyświetlane w przeglądarce windzianej korzystają z profilu monitora. Jeśli profilu monitora: brak/źle ustawiony/inny niż wyświetlany z fotką w PS to... różnice są. Bynajmniej u mnie było podobnie, tzn. profilu monitora nie miałem żadnego i fotki wyświetlały się... właśnie jak? Liniowo w przestrzeni kolorów, ze średniej arytmetycznej przemarszu ilości mrówek przez puszcze w Brazylii? W każdym razie kolorystyka fotek u mnie była inna w PS i w otworzonej obok w IV fotce. Teraz mając ten sam profil wyświetlania w PS i profil monitora jest dużo lepiej, różnice są minimalne... tylko ze względu braku dokładnej kalibracji monitora.

Tak to mniejwięcej wygląda?

Vitez
29-09-2007, 14:56
co ma profil monitora do rzeczy,kiedy odpalasz zdjecie to samo w psp i z przegladarki systemowej,stawiasz je w jednym miejscu obok siebie i sa rozne? czy profil monitora nie odnosi sie do tego co widzimy w psp?

Przegladarka systemowa wyswietla pliki graficzne z profilem monitora (domyslny, albo taki jaki sobie ustawisz).
Photoshop ma mozliwosc wyswietlania plikow graficznych w dowolnym profilu jaki mu ustawisz w 'Color Settings' (shift+ctrl+K i working space RGB).

Jesli w Photoshopie ustawisz working space RGB na sRGB, po obrobce zrobisz Edit->Convert to profile -> Working space (to tak na skroty bo mozna kilka opcji rozwinac) , oraz we wlasciwosciach monitora (prawy klik na pulpit, wlasciwosci->ustawienia->zaawansowane->zarzadzanie kolorami ) ustawisz sRGB jako jedyny i domyslny profil, to powinno ci sie wszystko kolorystycznie zgrywac.
10zl sie nalezy :p .

grzbiet
29-09-2007, 15:30
Poczytałem ten wątek i mam pytanie: czy focąc EOS 350D mam zmienić profil z sRGB IEC61966-2.1 na Canon EOS 350D-generic? Obrazy (od dwóch dni) wyświetlam na Eizo 1931? RAW-y obrabiam w C1Pro 3.7.6 a dalej w CS2...

Vitez
29-09-2007, 16:42
czy focąc EOS 350D mam zmienić profil z sRGB IEC61966-2.1

Jesli obrabiane RAWy zapisujesz w koncowej postaci z takim wlasnie profilem (sRGB) to ten.


na Canon EOS 350D-generic?

Jesli tylko podpinasz sprzet kablem, zrzucasz JPGi i przegladasz jak leci windowsowa przegladarka to ten.

Danielo
30-09-2007, 00:13
Przegladarka systemowa wyswietla pliki graficzne z profilem monitora (domyslny, albo taki jaki sobie ustawisz).
Photoshop ma mozliwosc wyswietlania plikow graficznych w dowolnym profilu jaki mu ustawisz w 'Color Settings' (shift+ctrl+K i working space RGB).

Jesli w Photoshopie ustawisz working space RGB na sRGB, po obrobce zrobisz Edit->Convert to profile -> Working space (to tak na skroty bo mozna kilka opcji rozwinac) , oraz we wlasciwosciach monitora (prawy klik na pulpit, wlasciwosci->ustawienia->zaawansowane->zarzadzanie kolorami ) ustawisz sRGB jako jedyny i domyslny profil, to powinno ci sie wszystko kolorystycznie zgrywac.
10zl sie nalezy :p .

problem tkwil jednak w profilach monitora. ustawilem je wczesniej tylko w adobe gamma, stosujac sie do rad Twych osiagnalem satysfakcjonujacy mnie efekt. dzieki, Vitez !

dickory dare
30-09-2007, 00:44
problem tkwil jednak w profilach monitora. ustawilem je wczesniej tylko w adobe gamma, stosujac sie do rad Twych osiagnalem satysfakcjonujacy mnie efekt. dzieki, Vitez !

u mnie też zadziałało, teraz różnica jest akceptowalnie minimalna. tak więc również serdeczne dzięki!

lempl
08-10-2007, 14:13
Też mam z tym problem. Mam PSE5, vistę i śliczny szary szary w ps i mniej śliczny cieplutki szary w faststone viewer (o niższym kontraście nie wspominam). Monitor jest oprofilowany i winda korzysta z profilu z kalibratora. W PSE ustawiłem No Color Management ale inne ustawienia na dobrą sprawę nic nie zmieniają. Walczę i kombinuję od dwóch dni i zaczynam tracić nadzieję. Macie jakieś pomysły?

miklo
09-10-2007, 09:01
Jesli w Photoshopie ustawisz working space RGB na sRGB, po obrobce zrobisz Edit->Convert to profile -> Working space (to tak na skroty bo mozna kilka opcji rozwinac) , oraz we wlasciwosciach monitora (prawy klik na pulpit, wlasciwosci->ustawienia->zaawansowane->zarzadzanie kolorami ) ustawisz sRGB jako jedyny i domyslny profil, to powinno ci sie wszystko kolorystycznie zgrywac.
10zl sie nalezy :p .
Prawie dobrze. Bo przeca w ten sposób tracisz kalibrację monitora :-)

roofman
09-10-2007, 10:19
Ja jeszcze jedno spostrzeżenie napiszę... wysyłałem fotki do labu, zawsze robiłem tak że obróbka w gimpie, wysyłka i na tym koniec. Materiał, który przyszedł był raz bardziej, raz mniej trafiony kolorystycznie. Kilka razy udało mi się nawet trafić w punkt. :) Ostatnio przygotowując fotki do labu poszedłem na całość i zassałem profil maszyny. W PS po obróbce zdjęcia w przestrzeni sRGB zrobiłem konwersję do profilu maszyny labu. Po wyświetleniu fotek zwykłą przeglądarką obrazków (monitor w przestrzeni sRGB) włos stanął mi na głowie. Zieleń - całkowita degradacja (nie mam odcieni zielonego na trawie - jest wyświetlana po prostu zielona plama), twarze - wszyscy czerwonoskórzy... Teraz pytanie: tak ma być, tzn. wyświetlanie obrazków profilu labu na monitorze w przestrzeni sRGB tak wygląda? Lada dzień dostanę odbitki i nie wiem czy mam się już bać czy może będzie OK :mrgreen:

Vitez
09-10-2007, 17:27
Prawie dobrze. Bo przeca w ten sposób tracisz kalibrację monitora :-)

Nie kalibracje tracisz a profil monitora. O ile masz oprofilowany.
Jesli masz oprofilowany monitor to:
- we wlasciwoasciach monitora upewnic sie ze profil monitora jest uzywany
- po zakonczeniu obrobki konwertowac do profilu monitora jesli chcemy by zdjecie sie dobrze na naszym kompie wyswietlalo, do profilu labu jesli wykonujemy odbitke i do sRGB jesli chcemy by w wiekszosc przegladarek internetowych na wiekszosci komputerow sie w miare pprawnie wyswietlalo.

miklo
09-10-2007, 21:05
Użyłem skrótu - jak tracisz profil, to kalibracja idzie w... ;-)

ucy74
03-11-2007, 22:37
Photoshop ma mozliwosc wyswietlania plikow graficznych w dowolnym profilu jaki mu ustawisz w 'Color Settings' (shift+ctrl+K i working space RGB).

Jesli w Photoshopie ustawisz working space RGB na sRGB, po obrobce zrobisz Edit->Convert to profile -> Working space (to tak na skroty bo mozna kilka opcji rozwinac) , oraz we wlasciwosciach monitora (prawy klik na pulpit, wlasciwosci->ustawienia->zaawansowane->zarzadzanie kolorami ) ustawisz sRGB jako jedyny i domyslny profil, to powinno ci sie wszystko kolorystycznie zgrywac.

Usiłuję to wszystko ogarnąć, ale w paru punktach się gubię:

1. Kalibracja monitora: własna na podstawie AdobeGamma czy sRGB?
2. Konwersja RAW: ProPhoto RGB czy sRGB IEC1966-2.1?
3. Ustawienia CS2: Monitor RGB (za AdobeGamma) czy sRGB IEC1966-2.1 (tak samo jak powyżej)?
4. Ustawienia podglądu CS2: Custom (i który) czy Monitor RGB?
5. Ustawienia do printu (odbitki): konwersja do czego?

Sorry jeśli odgrzewam starego kotleta, ale ilość opcji powala.
PS.: Czytałem Tipsy etc...

czornyj
04-11-2007, 05:39
Usiłuję to wszystko ogarnąć, ale w paru punktach się gubię:

1. Kalibracja monitora: własna na podstawie AdobeGamma czy sRGB?
2. Konwersja RAW: ProPhoto RGB czy sRGB IEC1966-2.1?
3. Ustawienia CS2: Monitor RGB (za AdobeGamma) czy sRGB IEC1966-2.1 (tak samo jak powyżej)?
4. Ustawienia podglądu CS2: Custom (i który) czy Monitor RGB?
5. Ustawienia do printu (odbitki): konwersja do czego?

Sorry jeśli odgrzewam starego kotleta, ale ilość opcji powala.
PS.: Czytałem Tipsy etc...

Są dwie opcje. Albo poczytasz uważniej, albo nie kombinuj i ustaw wszędzie gdzie się da sRGB.

ucy74
04-11-2007, 21:13
Albo poczytasz uważniej...To lubię ;)

Ustawiłem,

1. Kalibracja monitora: profil z AdobeGamma.
2. Konwersja RAW: ProPhoto RGB.
3. Ustawienia koloru CS2: Working Space ProPhoto RGB.
4. Ustawienia podglądu CS2: Proof Setup Monitor RGB.
5. Ustawienia do printu (odbitki): konwersja do sRGB.

Na razie wygląda to OK, ale nie robiłem jeszcze odbitek...

czornyj
04-11-2007, 21:37
To lubię ;)

Ustawiłem,

1. Kalibracja monitora: profil z AdobeGamma.
2. Konwersja RAW: ProPhoto RGB.
3. Ustawienia koloru CS2: Working Space ProPhoto RGB.
4. Ustawienia podglądu CS2: Proof Setup Monitor RGB.
5. Ustawienia do printu (odbitki): konwersja do sRGB.

Na razie wygląda to OK, ale nie robiłem jeszcze odbitek...

1. Monitor LCD czy CRT?
2. Może być
3. j.w.
4. niekoniecznie - tu powinien być profil labu, chyba że chcesz sobie zobaczyć, jak to będzie wyglądało w w przeglądarce
5. Wg. zasad sztuki tu powinien być profil labu. Jeżeli nie posiadasz profilu labu, to powinieneś użyć profilu możliwie zbliżonego. Dowiedz się jakie urządzenie mają w labie i jaki papier będzie używany. W ostateczności może też być sRGB

ucy74
05-11-2007, 02:41
1. Monitor LCD czy CRT?Monitor LCD. W AdobeGamma nie wiedziałem jaki podać luminofor :shock: (to chyba pytanie przy CRT) więc nie ruszałem.

4. niekoniecznie - tu powinien być profil labu, chyba że chcesz sobie zobaczyć, jak to będzie wyglądało w w przeglądarceCzekaj, chciałbym to pojąć. Ustawiłem taki Proof Setup do podglądu, ale nie włączyłem użycia opcji Proof Colors. Czyli, że nic nie widzę?

5. Wg. zasad sztuki tu powinien być profil labu... W ostateczności może też być sRGBTrzeba ich będzie przepytać. Zastanawiam się tylko czy lab, który ma kilka maszyn, zrobi odbitkę na tej której mam profil.

czornyj
05-11-2007, 11:02
Monitor LCD. W AdobeGamma nie wiedziałem jaki podać luminofor :shock: (to chyba pytanie przy CRT) więc nie ruszałem.

AdobeGamma jest do "kalibracji" CRT - najlepiej to odinstalować. W ustawieniach Windows należy użyć profilu monitora LCD dostarczonego przez producenta (metoda barbarzyńska), lub utworzyć profil za pomocą kalibratora.


Czekaj, chciałbym to pojąć. Ustawiłem taki Proof Setup do podglądu, ale nie włączyłem użycia opcji Proof Colors. Czyli, że nic nie widzę?
Trzeba ich będzie przepytać. Zastanawiam się tylko czy lab, który ma kilka maszyn, zrobi odbitkę na tej której mam profil.

Oczywiście - nic nie widzisz. Działa po wciśnięciu ctrl+Y. Służy do obserwacji zachowania pliku w przestrzeni docelowej, do której masz później zamiar skonwertować pracę. Pomaga też podjąć decyzję co do sposobu konwersji.

A z labem musisz się już jakoś dogadać ;)

basala
21-03-2010, 22:06
Odkopałem ten wątek, bo:

- nie umiem odnaleźć na forum CB zagadnienia, które mnie nurtuje, a które, jak mi się wydaje, było już poruszane

- bałem się otwierania nowego wątku (związane jest to też z tym, o czym piszę w pierwszym odnośniku)

- jestem już bardzo poirytowany własną niewiedzą/dyletanctwem i obawiam się o swoje zdrowie psychiczne

- kocham archeologię :-D



Przechodząc do adremu:

jak przygotowuje się fotografię (w programie do obróbki plików graficznych), która ma być jednocześnie umieszczona na stronie internetowej i będzie wykonana z niej odbitka w fotolabie? Przyjmujemy, że monitor jest skalibrowany za pomocą tego kaloryfera, czy jak mu tam oraz, że mamy profil maszyny z zakładu fotograficznego. Rozchodzi się mię o to, czy są jakieś wspólne etapy obróbki takiej fotografii, czy trzeba obrabiać ją odrębnie?

Z góry dziękuję za wskazówki gdzie już było tym.

pank
22-03-2010, 12:11
Obrabiasz jedno zdjęcie i jak już obrobisz to jedną kopię zmniejszasz do internetu i wyostrzasz a drugą konwertujesz profil labu i zapisujesz (bez podpinania tego profilu).

basala
22-03-2010, 18:48
W takim razie nie rozumiem po co w PS jest możliwość podejrzenia wyglądu fotki po zastosowaniu profilu labu, skoro obrabia się ją tak samo do netu jak i do labu, a tylko na końcu obróbki konwertuje się.

Krzychu
22-03-2010, 19:11
W takim razie nie rozumiem po co w PS jest możliwość podejrzenia wyglądu fotki po zastosowaniu profilu labu, skoro obrabia się ją tak samo do netu jak i do labu, a tylko na końcu obróbki konwertuje się.

No nie do końca tak - jak zapiszesz to pierwszą do sieci, to tą drugą albo możesz skonwertować do profilu labu albo zrobić soft proof (czyli podgląd) - zwykle (szczególnie z symulacją papieru) wygląda inaczej - wtedy można ją doprowadzić do wyglądu "pierwotnego" - czyli tego przed włączeniem soft proofa (zakładając że chcemy że tak właśnie ta odbitka wyglądała) - osobiście robię "Duplicate Image", ustawiam je obok siebie,na jednej włączam soft proofa i próbuję ją doprowadzić do wyglądu drugiej (co nie jest trywialne).

basala
22-03-2010, 20:36
Przyznam, że mam problemy z ogarnięciem tematu. Te konwertowania do profilu labu z zapisywaniem pliku bez podpinania profilu labu -trochę mnie to przerasta. Jeśli ktoś z Szanownych, bardziej doświadczonych Forumowiczów, zechciałby nagle, w przyszłości, poprowadzić warsztaty dotyczące przygotowania zdjęć do wykonania z nich odbitek (z uwzględnieniem profilu kolorystycznego labu), to ja pytam: ile wynosi wpisowe? Za zrobienie video tutorialu, nawet z płatną opcją dostępu, też byłbym bardzo wdzięczny (oczywiście w wersji dla głąbów). :-D

Krzychu
22-03-2010, 21:58
Przyznam, że mam problemy z ogarnięciem tematu. Te konwertowania do profilu labu z zapisywaniem pliku bez podpinania profilu labu -trochę mnie to przerasta.

Niepotrzebnie - Sergiusz chyba to źle trochę ujął ale pewnie chodziło mu o softproof - czyli podgląd z użyciem profilu labu - dopóki nie skonwertujesz (przez Edit - Convert) to zostaje to co było... A jak lab jest kumaty to da radę bez względu na to z jakim profilem zapiszesz zdjęcie.

basala
22-03-2010, 22:25
Sergiusz? Chyba antySergiusz. ;)

W każdym razie dzięki za, swego rodzaju, pracę u podstaw. :)

wertykal100
22-03-2010, 23:59
Obróbka zdjęcia przeznaczonego do internetu diametralnie rózni się od tej wykonywanej/przeznaczonej jako odbitka. Z labami nie ma takiego problemu jak z maszynami druku cyfrowego, drukującymi w trybie CMYK. W labie można drukować w RGB. Ponadto gęstość pikseli pliku www wynosi z reguły 72 lub 96 ppi, rozdzielczość odbitki powinna mieć gęstość (błędnie zwana rozdzielczością) 300 ppi.
Jeśli plik obrabiasz w PSie możesz lub nawet powinienieś dowiedzieć się w jakiej przestrzeni dziala Twoj fotolab i przekonwertować taki plik do odp. przestrzeni np sRGB (Edit -> Convert to profile). Jeśli twoj plik nie ma przydzielonej przestrzeni, gdzies ja jakims cudem utracił wtedy musisz mu ją przydzielić -> Edit -> Assign Profile, jest to sytuacja sporadyczna, dodatkowo ta opcja bardzo ingeruje w kolorystykę pliku. Sprawdź jeszcze ustawienia kolorystyczne w PSie -> Edit -> Color settings, powinno być Ustawienia koloru w europie 2, dot gain w obu przypadkach 15%, rgb jako sRGB, a cmyk jako Coated fogra 27.
Zawsze możesz tez zasymulować wydruk majac profil ICC maszyny ->Widok, ustawienia próby -> własne

Max_im
23-03-2010, 07:03
Witam

znowu zamieszanie z powodu nazewnictwa

Obróbka zdjęcia przeznaczonego do internetu niczym nie rożni się od tej przeznaczonej do labu lub archiwizacji.
(Obróbka mam na myśli poprawianie np WB, koloru, retusz portretu itd....)
Dopiero końcowy zapis jest inny w zależności od przeznaczenia.
Do internetu np plik musi mieć chociażby określone rozmiary.
Proponuję warsztaty w Cortland.

Zarządzanie barwą i kolorem (http://szkolenia.cortland.pl/Szkolenia_Cortland/Zarzadzanie_Barwa.html)

Cyfrowa fotografia w Photoshop (http://szkolenia.cortland.pl/Szkolenia_Cortland/Cyfrowa_Fotografia_w_Photoshopie.html)

basala
28-03-2010, 01:07
Jako, że mało bystry jestem, powtórzę się.


[...]a drugą konwertujesz profil labu i zapisujesz (bez podpinania tego profilu).


Chodzi o to:


https://canon-board.info/imgimported/2010/03/proof_6-1.jpg
źródło (http://www.phototrip.pl/porady/profile/proof_6.jpg)

(to z tej strony http://www.phototrip.pl/porady/profile/profile.html), tak?





[...]osobiście robię "Duplicate Image", ustawiam je obok siebie,na jednej włączam soft proofa i próbuję ją doprowadzić do wyglądu drugiej (co nie jest trywialne). Czyli jednak są różnice między obróbką do netu a tą do labu?

Krzychu
28-03-2010, 07:48
Czyli jednak są różnice między obróbką do netu a tą do labu?

Oczywiście - jeżeli chcemy żeby to co dostaniemy z labu wyglądało możliwie blisko tego na ekranie...

basala
29-03-2010, 00:17
Trochę czuję się jak mały Kazio, ale co tam... znów zapytam. :-D


Czy nie mając dostępu do programu graficznego, takiego jak np. PS, w którym można dokonać konwersji zdjęcia do profilu kolorystycznego labu, warto skorzystać (czy jest sens) z tego programu:

ICC Profile Converter (http://www.drycreekphoto.com/tools/profile_converter/)?

pank
29-03-2010, 00:37
Jako, że mało bystry jestem, powtórzę się.

Chodzi o to:
tak?


Dokładnie tak, kwadracik ma być odznaczony (nie zaznaczony). Maszyna w labie sama podepnie profil, jeżeli ten sam profil będzie też w pliku to maszyna zgłupieje a efekt będzie trudny do przewidzenia.

basala
29-03-2010, 01:17
Dziękuję za odpowiedzi. Trochę przybliżyliście mi zagadnienie. Idąc za ciosem :-D:

przywołam ponownie kwestię ICC Profile Convertera (http://www.drycreekphoto.com/tools/profile_converter/), tzn. jego przydatności dla osób nie posiadających PS. Jeśli któryś z Szanownych Forumowiczów mógłby zrecenzować ten konwerter byłbym (myślę, że nie tylko ja) wdzięczny. (Czy np. przekonwertowanie pliku za pomocą ICC Profile Convertera nie przyniesie podobnego efektu co zapisanie zdjęcia w PS z zaznaczonym kwadracikiem przy profilu labu?)