PDA

Zobacz pełną wersję : Paryskie plenery



aquamark
03-07-2007, 10:02
Witam.

Co polecacie z plenerów i wnętrz na 14 dniowym pobycie w Paryżu.
Biorę statyw. Jak jest z zakazem fotografowania w muzeach?

mruczek
03-07-2007, 10:11
Ze statywem to Cię pewnie nie wpuszczą. Przez Bramki się nie przeciśniesz...
Zdjęcia można robić bez najmniejszych problemów w d'Orsay, w Luwrze, muzeum Picassa, w Wersalu, w kościołach.
Jedynie w Sacre Coeur jest zakaz fotografowania i filmowania. Wredne babcie klozetowe siedzą tam i pilnują.

Gizzmo
03-07-2007, 12:14
Tez wybieram sie do Paryza w najblizszym czasie. Mruczek, przez jakie bramki sie nie przejdzie ze statywem? Mam nadzieje ze nie chodzi o te na lotnisku, bo tez chce zabrac statyw.

Elmarqo
03-07-2007, 12:52
Ze statywem to Cię pewnie nie wpuszczą. Przez Bramki się nie przeciśniesz...
Zdjęcia można robić bez najmniejszych problemów w d'Orsay, w Luwrze, muzeum Picassa, w Wersalu, w kościołach.
Jedynie w Sacre Coeur jest zakaz fotografowania i filmowania. Wredne babcie klozetowe siedzą tam i pilnują.

W d'Orsay można bez problemu robić ze statywem. Oprócz tego co już napisano polecam La Defence (w nocy) oraz Les Invalides. Tak w ogóle, zabytki Paryża w nocy robią piorunujące wrażenie. A i jeszcze jedno... fontanna na Place de la Concorde (w nocy)

aquamark
03-07-2007, 13:02
Witam.


Ze statywem to Cię pewnie nie wpuszczą. Przez Bramki się nie przeciśniesz...



Witam.

Statyw idzie z bagażem do luku.
Statyw idzie z bagażem do luku?

Kubaman
03-07-2007, 13:35
Po pierwsze, to co chciałbyś w tych muzeach focić?
Eksponaty? Wydaje mi się, że to kiepski pomysł, lepiej kupić dobry album.
Jeśli chodzi ci o "fotki z miejsca", to np. w takim Luwrze aby ujrzeć przez chwilkę Venus przedzierasz się przez dziki tłum. Podejście blisko choćby na chwilę to wielki wynik. Odradzam.

W Paryżu polecałbym ci spróbować sfotografować ulicę, zaułki, ludzi, kafejki, klimat. Proste, naturalne, miasto daje niesamowite możliwości w tym zakresie.

Wybierz się na cmentarz Per La Chaise, mimo tłumku dasz radę zrobić klimatyczne ujęcia "pejzażowe". Ze szczytu Łuku Triumfalnego jest fantastyczna panorama, ale dziki tłum, wysokie bariery i niemiłosierna ekspozycja na słońce - proponuję godziny wieczorne. Ale panoramki są super.

Ja najbardziej lubię Montmartre, ma świetny klimat i jest malowniczo położony na wzgórzu. Ale uważaj, okolice podnóża - ulice Blanche i Pigalle to nieszczególnie bezpieczna okolica do wieczornych spacerów ze sprzętem. Nie wybieraj się broń boże do dzielnicy 19 na drugą stronę wzgórza - to najgorsza dzielnica imigrantów, można zaliczyć strzała, a kradzież prawie na pewno.

Lubię pola Marsowe i Trocadero, są fajne widoki i odpoczywający Paryżanie.
Katedrę Notre Dame ciekawie jest sfocić od tyłu z ogrodu, no i od środka ale tłum straszny. Jeśli miałbyś sporo szczęścia i odpowiedni sprzęt to absolutnie fantastyczne fotki da się zrobić w Sainte Chapelle. Polecam również wybrać się metrem do St. Denis, gdzie jest pierwsza gotycka katedra i pozostałości królewskich grobowców. Dla mnie rewelacja, cudo temat, tylko trzeba mieć odpowiedni sprzęt.

Unikaj Lasku Bulońskiego nocą bo cię okradną.

Gizzmo
03-07-2007, 13:53
Statyw idzie z bagażem do luku.
Statyw idzie z bagażem do luku?
Statyw idzie z bagażem do luku, tak. Sprzet juz nie. Aparat chce zabrac ze soba na poklad samolotu. Czy tez tak robicie? I czy na pokladzie nikt nie stwarza problemow jak sie chce zrobic pare fotek przez okienko samolotu, albo samego samolotu od srodka? Pytam bo jeszcze nigdy nie lecialem samolotem, wiec nie wiem jak to jest (szczegolnie teraz czy nie uzna mnie ktos za kogos o niecnych zamiarach), a chcialbym zrobic pare ujec z samolotu.

Elmarqo
03-07-2007, 14:34
Po pierwsze, to co chciałbyś w tych muzeach focić?
Eksponaty? Wydaje mi się, że to kiepski pomysł, lepiej kupić dobry album.
Jeśli chodzi ci o "fotki z miejsca", to np. w takim Luwrze aby ujrzeć przez chwilkę Venus przedzierasz się przez dziki tłum. Podejście blisko choćby na chwilę to wielki wynik. Odradzam.

W Paryżu polecałbym ci spróbować sfotografować ulicę, zaułki, ludzi, kafejki, klimat. Proste, naturalne, miasto daje niesamowite możliwości w tym zakresie.

Wybierz się na cmentarz Per La Chaise, mimo tłumku dasz radę zrobić klimatyczne ujęcia "pejzażowe". Ze szczytu Łuku Triumfalnego jest fantastyczna panorama, ale dziki tłum, wysokie bariery i niemiłosierna ekspozycja na słońce - proponuję godziny wieczorne. Ale panoramki są super.

Ja najbardziej lubię Montmartre, ma świetny klimat i jest malowniczo położony na wzgórzu. Ale uważaj, okolice podnóża - ulice Blanche i Pigalle to nieszczególnie bezpieczna okolica do wieczornych spacerów ze sprzętem. Nie wybieraj się broń boże do dzielnicy 19 na drugą stronę wzgórza - to najgorsza dzielnica imigrantów, można zaliczyć strzała, a kradzież prawie na pewno.

Lubię pola Marsowe i Trocadero, są fajne widoki i odpoczywający Paryżanie.
Katedrę Notre Dame ciekawie jest sfocić od tyłu z ogrodu, no i od środka ale tłum straszny. Jeśli miałbyś sporo szczęścia i odpowiedni sprzęt to absolutnie fantastyczne fotki da się zrobić w Sainte Chapelle. Polecam również wybrać się metrem do St. Denis, gdzie jest pierwsza gotycka katedra i pozostałości królewskich grobowców. Dla mnie rewelacja, cudo temat, tylko trzeba mieć odpowiedni sprzęt.

Unikaj Lasku Bulońskiego nocą bo cię okradną.

To co Ci napisał Kuba to święta prawda:!: Jeśli będziesz robił fotki w Saint Chapelle i w St. Denis warto mieć ze sobą jasny obiektyw ze względu na panujące tam "niedoświetlenie", co może być również atutem:twisted: .

RafalK
03-07-2007, 14:52
To co Ci napisał Kuba to święta prawda:!: Jeśli będziesz robił fotki w Saint Chapelle i w St. Denis warto mieć ze sobą jasny obiektyw ze względu na panujące tam "niedoświetlenie", co może być również atutem:twisted: .


W St.Denis warto zejść do podziemi, gdzie za dwoma prostymi płytami z granitu leżą wsypane na kupę szczątki władców Francji, wcześniej lokatorów grobowców na górze i nieistniejącej już rotundy. Gdy tam byłem lat temu parę, turyści tam nie zaglądali raczej (zresztą w całej katedrze było ich może pięciu), zaś o płytę oparta była jedna róża (w zasadzie powinna być lilia ;).

W Saint Chapelle jest relatywnie jasno. Tu z kolei trzeba pamiętać, żeby wejść na piętro.

Generalnie w Paryżu jest dużo miejsc do sfotografowania - znanych, nieznanych, pełnych ludzi i pustych. Zależy co się kręci - stare kamienie, czy młode Francuzki ;)

Elmarqo
03-07-2007, 15:00
W St.Denis warto zejść do podziemi, gdzie za dwoma prostymi płytami z granitu leżą wsypane na kupę szczątki władców Francji, wcześniej lokatorów grobowców na górze i nieistniejącej już rotundy. Gdy tam byłem lat temu parę, turyści tam nie zaglądali raczej (zresztą w całej katedrze było ich może pięciu), zaś o płytę oparta była jedna róża (w zasadzie powinna być lilia ;).

Miałeś szczęście :). Byłem ostatnio tam w lutym, to w podziemiach były tłumy:sad:

aquamark
03-07-2007, 15:51
Bardzo interesujące.

Dzięki. Prosze o jeszcze - miejsca, rady i przestrogi.

Ze sprzętu nie za wiele: 17-40L, 70-200L/4, 50/1,4. No i wspomniany statyw.

mruczek
03-07-2007, 16:34
Tez wybieram sie do Paryza w najblizszym czasie. Mruczek, przez jakie bramki sie nie przejdzie ze statywem? Mam nadzieje ze nie chodzi o te na lotnisku, bo tez chce zabrac statyw.

Nie brałem statywu do samolotu. Miałem go na miejscu u ciotki. Problem możesz mieć przy wejściu do muzeów. Dla bezpieczeństwa, może dla ograniczenia chętnych do wejścia do muzeum, zainstalowano bramki wykrywające metal. Na takie gówno natkniesz się choćby przy wejściu do Luwru od strony piramidy...Po co sobie robić zbędne problemy.

Za przedmówcą, lepiej kupić album o muzeum niż tam focić. Cegłą mająca ze 300 stron w Luwrze jest do nabycia za 15euro. W pięciu językach, ale bez naszego, oczywiście:) Strata Twojego zdrowia. Jak już jesteś taki uparty i naprawdę chcesz powalczyć, to do Luwru idź we czwartek wieczorem, jeśli mnie pamięć nie myli muzeum w tym dniu jest czynne do 21, turystów tylu już wtedy nie ma. ja miałem fuksa i pod wenus byłem sam z panną. Pod monalizą to zawsze są ludzie, ale przynajmniej nie będziesz się dobijał przez pół godziny do obrazu, a potem słuchał francuskie, proszę się nie zatrzymywać, szbciej....

Czasem nie planuj wizyty w pierwszą niedzielę miesiąca, gdy część muzeów jest za darmo. Zaoszczędzisz kilkanaście euro, ale możesz złapać niezłego doła stojąc kilka godzin w kolejce.

aquamark
03-07-2007, 18:17
Po pierwsze, to co chciałbyś w tych muzeach focić?
Eksponaty? Wydaje mi się, że to kiepski pomysł, lepiej kupić dobry album.
Jeśli chodzi ci o "fotki z miejsca", to np. w takim Luwrze aby ujrzeć przez chwilkę Venus przedzierasz się przez dziki tłum. Podejście blisko choćby na chwilę to wielki wynik. Odradzam.



No fakt, racja. Ale jak by udało mi się złapać klimat wnętrza, ciekawy detal??
Może spróbuje.

Faktycznie zależy mi na klimacie ulic, ale też na szczegółach i na drobiazgach.

Oprócz cegieł i paryżanek kręcą mnie jeszcze samoloty, akwarystyka morska i
słodka roślinna. Bo na rakietę nośną Ariane 5 chyba nie ma szans?
Za to liczę na obejrzenie i może obfotografowanie Concorde, bo chyba jest
któryś z wycofanych jako eksponat muzealny?

Czy miejsca ogólnie określane jako turystyczne są bezpieczne, focić można
swobodnie czy z torby ukradkiem? A po zmierzchu na statywie?
Oczywiście nie zamierzam bez potrzeby dyndać sprzętu na szyi.

Kubaman
03-07-2007, 19:29
Jest bardzo bezpiecznie w centrum - dzielnice 1-10, ale takie miejsca jak Lasek Buloński, dzielnice zewnętrzne a zwłaszcza 19, suburbia to złe miejsca do pokazywania sie nocą ze sprzętem. W dzień zresztą też nie, ale to już bardziej dzielnice imigranckie. W centrum do późna w nocy nie grozi ci zupełnie nic, Paryżanie nie chodzą spać, a w weekendy ruch na Polach Elizejskich jest zdecydowanie większy o 3 rano niż na Alejach w Krakowie w samo południe. To metropolia i naród niezwykle przywiązany do restauracyjnego trybu życia towarzyskiego. W piątki o 22.00 organizowane są "rajdy" rolkowiczów". Jak pierwszy raz to widziałem to zdębiałem - dwupasmową ulicą przy której siedzieliśmy w kawiarni pod obstawą Policji i służb medycznych, z własnymi rolkowymi porządkowymi przez 10 minut non stop jechał na rolkach gęsty tłum ze sporą prędkością. Wrażenie jak oglądanie niezwykle długiego pociągu towarowego. Myślę, że to dobry temat do focenia, zawsze w sieci można znaleźć detale gdzie jadą i o której. Kiedy ja to widziałem brało w tym udział 5 tysięcy ludzi na rolkach.

jadeit
03-07-2007, 19:48
popieram Kubamana co do miejsc wartych,
dodam że koło Pigalle miałem hotel zabukowany z widokiem na Sacre Coeur z balkonu ;) jeśli dobrze pamietam to w pobliżu placu de Clichy, jakieś takie rejony
i polecam karnet 5 dniowy na metro ;) ogrody de Luxembourg też sa fajne ;)
pare fot tu http://www.asfalt.net.pl/main.aspx?page=5&gid=49
oprócz 2 fot z projektu "W kręgu", sami zgadnijcie których..
no i byłem w zimie, cóż musiało tak być bo koncert MF był w styczniu stety czy niestety musiałem pojechać :)

pozdrawiam

mruczek
03-07-2007, 21:26
Oprócz cegieł i paryżanek kręcą mnie jeszcze samoloty, akwarystyka morska i
słodka roślinna. Bo na rakietę nośną Ariane 5 chyba nie ma szans?
Za to liczę na obejrzenie i może obfotografowanie Concorde, bo chyba jest
któryś z wycofanych jako eksponat muzealny?

.

Mówisz i masz:)

Na þólnocnym wschodzie Paryża jest lotnisko Le Bourget, na którym znajdziesz swoją rakietkę Ariane5 :) ponadto masz możliwość poszwędania się po dwóch concordach (testowym i ostatnim, który zszedł z lotniska) i po 747. Do tego samoloty od pierwszej wojn światowej do współczesnych Mirage. Te ostatnie przeją Ci się. Francja chwali się swoim cudem techniki nbardzo mocno...
W jednej z hal znajdziesz statki kosmiczne, w tym rekonstrukcję pokoju Gagarina...

akwarystyka: w 19 dzielnicy jest Acquarium tropical a na Trocadero, Muzeum Marynarki ze świetną częścią w podziemiach poświęconą Juliuszowi Verne

aquamark
03-07-2007, 21:53
Uuuuuu

Dzięki wszystkim.

Właśnie żona dowiedziała się o statywie i trudno będzie ją przekonać na
upchanie go w bagażu. Może jak wezmę ten 40cm, zapakowany we
manfrotkowy plecaczek, to może przejdzie jako osobisty?
Na stronie producenta chwalą się, że jest on jako bagaż podręczny.
Tylko czy podręczny może składać się z dwóch części?

sal
04-07-2007, 01:18
Aparat chce zabrac ze soba na poklad samolotu. Czy tez tak robicie? I czy na pokladzie nikt nie stwarza problemow jak sie chce zrobic pare fotek przez okienko samolotu, albo samego samolotu od srodka? Nie.
Teoretycznie podczas startu/lądowania nie powinieneś tego robić, ale z reguły nikt na to nie zwraca uwagi (szczególnie, że personel podczas startu/lądowania też przypięty pasami na krańcach samolotu :-)

muflon
04-07-2007, 09:28
Przy czym jesli chcesz temu Concordowi porobic zdjecia inne niz srubki i fotele w srodku, to zapomnij o muzeum i jedz prosto na CDG, najlepiej wieczorem: http://www.airliners.net/search/photo.search?nr_of_rows=81&sort_order=year+desc&first_this_page=0&page_limit=15&thumbnails=&&regsearch=F-BVFF :-D

Gizzmo
04-07-2007, 09:43
Nie.
Teoretycznie podczas startu/lądowania nie powinieneś tego robić, ale z reguły nikt na to nie zwraca uwagi (szczególnie, że personel podczas startu/lądowania też przypięty pasami na krańcach samolotu :-)
Dzieki za odpowiedz. Zapytam jeszcze czemu akurat podczas startu i ladowania nie powinienem robic zdjec? A wracajac do tematu, czyli samego Paryza. Wielkie dzieki za wiele cennych informacji, widze ze od grupy mozna dowiedziec sie o wiele wiecej niz mozna wyczytac w przewodnikach (gdzie warto pojsc, a od ktorych dzielnic trzymac sie z daleka).

Jest bardzo bezpiecznie w centrum - dzielnice 1-10, ale takie miejsca jak Lasek Buloński, dzielnice zewnętrzne a zwłaszcza 19, suburbia to złe miejsca do pokazywania sie nocą ze sprzętem.
Czy bezpiecznie oznacza ze sprzet moze sobie dyndac na szyi, czy tez nalezy to rozumiec ze bezpiecznie jest robic zdjecia a potem szybko chowac aparat do torby.

Kubaman
04-07-2007, 12:30
takich testów nie robiłem, ale włóczyłem się nocami po Paryżu, lub waracałem z restauracji i jest pełno ludzi, kobiety z torebkami, młodzi ludzie z gadżetami itp. Sam robiłem koło północy zdjęcia ze statywu wzdłuż brszegów Sekwany pomiędzy Ille de la Cite a Placem Zgody i nawet ise nie obawiałem. Jest jasno, dookoła jeździ kupa samochodów, na Polach Elizejskich jest prawdziwy tłum. Oczywiście jak będziesz szukał guza to go znajdziesz nawet i pod Notre Dame, wystarczy o północy zejśc do metra lub RER na tej właśnie stacji i od razu robi się mało przyjemnie - bezdomni, żebracy, kolorowi, pijani, grupki głośnych kolesi. Albo na bulwarze nad samą rzeką, gdzie nie ma oświetlenia, za to jest sporo ludzi śpiących pod mostami. Wyjście poza ścisłe centrum w nocy na piechotę samotnie odradzam nawet bez sprzętu - obcego łatwo poznać i nawet jak cię nie okradną czy pobiją to możesz zostac na przykład napastowany przez prostytutki lub transwestytów (lub gejów przebranych za prostytutki, oferujących natarczywie seks).

Gizzmo
04-07-2007, 18:49
OK. Dzieki za informacje. I tak staram sie zwykle nie rzucac w oczy, ale chcialem wiedziec jakie reguly obowiazuja w Paryzu.

Obiektyw
07-07-2007, 16:31
Temat raczej wakacyjny. Jezeli byl juz poruszany-prosze o skasowanie.

Rozmawiajac wczoraj o pozyczeniu statywu (mieszkam pod Paryzem) znajomy przypomnial mi, ze w Paryzu obowiazuje XIX wieczne prawo/przepis o zakazie robienia zdjec w miejscach publicznych ze statywu.

Przepis, wbrew naszym Polskim przyzwyczajeniom, jest egzekwowany przez policje. Moj znajomy byl kilkakrotnie upominany przez "nudzace sie patrole".
Wyjedzajac do RF pamietajcie o tym. Lepiej wydac pieniadze na kolacje niz na grzywne.

Zakaz nie obejmuje monopodow.

Gizzmo
07-07-2007, 22:12
To ciekawe. Moglby to ktos potwierdzic? Czy scigala kogos policja?

rysiaczek
08-07-2007, 08:37
Dosc odwazne ostrzezenie, pytanie czy aby nie mylace.

W maju bylem w Paryzu - duzo focilem, duzo ze statywu, wlasciwie tylko w miejscach publicznych (bo sztuka mnie jakos nie kreci). I zero problemow.

Zeby bylo ciekawiej - bylem tam rowniez w dniu wyborow prezydenckich - wiec policji raczej nie unikalem...

muflon
08-07-2007, 09:22
Ja (ale to jakieś 2-3 lata temu) też zupełnie swobodnie łaziłem po Paryżu ze statywem przez jakieś 4 dni non-stop i również nie zauważyłem problemów.

No, prawie... siedzieliśmy sobie pod Łukiem Tryumfalnym zastanawiając się czy się skusić i nagle jakiś mundurowy (grzecznie, nie powiem) poprosił, żeby sobie stąd iść ze statywem, bo "rysują się marmury" :lol: Niestety pokazywanie na gumowe "butki" niewiele się zdało :mrgreen:

Łukasz Unterschuetz
08-07-2007, 09:23
Z tego co ja słyszałem, nie wolno tylko robić zdjęć wieży ajfla po zmierzchu ze statywu (trzeba wykupić jakieś pozwolenie)

Gizzmo
08-07-2007, 09:35
OK, zobaczymy. Juz w srode lece do Paryza :). Wierza Eifla w czasie zmierzchu i po jest ujeciem ktore juz sobie zaplanowalem, ze zrobie. Sam Paryz noca tez mam zamiar fotografowac. Mam nadzieje ze nikt sie jednak nie przyczepi.

Kubaman
08-07-2007, 10:19
połączyłem

muflon
08-07-2007, 10:29
Z tego co ja słyszałem, nie wolno tylko robić zdjęć wieży ajfla po zmierzchu ze statywu (trzeba wykupić jakieś pozwolenie)
Hehehe :lol: To powinni wywiesić stosowne tabliczki co najmniej w dwóch miejscach: na Tour de Montparnasse i tarasie przy Trocadero :mrgreen: Praktycznie każdy choć trochę myślący turysta zabiera tam statyw właśnie w tym celu.

A btw, w świetle tych zasad nocna fotka zrobiona z aparatu położonego np. na barierce tarasu jest legalna czy nie? :mrgreen:

rysiaczek
08-07-2007, 10:31
Z tego co ja słyszałem, nie wolno tylko robić zdjęć wieży ajfla po zmierzchu ze statywu (trzeba wykupić jakieś pozwolenie)

A potwierdziles, co zaslyszales czy tylko tak powtarzasz? Bo takich fotek mam ze 20 jak nie wiecej.. wlacznie z fotkami wiezy z wiezy:mrgreen:

aquamark
12-07-2007, 10:30
Witam.

Po przeczytaniu tego co wyżej o zakazie focenia ze statywu, zacząłem się
zastanawiać czy brać statyw? Nie dość, że mam spory i ciężki i musze kupić
nowy mały kompaktowy by wszedł mi raczej do podręcznego, to odkryłem,
że ten mały ma tylko 2,5 kg udźwigu. Na przykład ten: Manfrotto DIGI 718B,
albo ten: Manfrotto DIGI 718SHB.
Czy te 2,5kg nie będzie za mało do 20D z np. 17-40/4? Wszak powinien być
chyba jakiś zapas nośności.

arturs
12-07-2007, 13:46
Witam.

Po przeczytaniu tego co wyżej o zakazie focenia ze statywu, zacząłem się
zastanawiać czy brać statyw? Nie dość, że mam spory i ciężki i musze kupić
nowy mały kompaktowy by wszedł mi raczej do podręcznego, to odkryłem,
że ten mały ma tylko 2,5 kg udźwigu. Na przykład ten: Manfrotto DIGI 718B,
albo ten: Manfrotto DIGI 718SHB.
Czy te 2,5kg nie będzie za mało do 20D z np. 17-40/4? Wszak powinien być
chyba jakiś zapas nośności.

Będzie raczej za mało..