PDA

Zobacz pełną wersję : jaki kupic filtr



janosik121
16-03-2005, 13:33
Cześć kupiłem sobie niedawno eos 3000v + ef28-90mm f/4.5-6 II i ef90-300 mm f/4.5-5.6. Myślę że taki zestaw bedzie dobry. Dopiero zaczynam przygode z fotografią i chciałem sie doradzic jaki kupić filtr polaryzacyjny jakiej firmy, bo w instrukcji pisza zeby canona (głównie bedę fotografowal przyrodę góry ptaki itp..)

zabol
16-03-2005, 15:14
filtry HAMA są całkiem znośne. jak chcesz fotcić w górach to VU by sie przydał.

[ Dodano: 16-03-2005 ]
albo filtr Hoya... upsssss.... sorki za literowke oczywiście chodziło mi o UV a nie VU :D

Tomasz Golinski
16-03-2005, 17:23
kup dobry filtr, bedzie raczej dobry ;)

A dobry będzie Hoya SHMC

lackowa
17-03-2005, 19:55
Nie polecam fitrów Hamy kiepskie, mam na tym samym zoomie Hamskie filtry i jakość cieńka. Teraz mam zielony Hoya UV, a polar tylko coś lepszego Hoya SHMC.
Obiektyw też kitowy zdjęcia nie ciekawe robi mgła, jak kupiłem 50/1,8f II to teraz nim wszystko pstrykam zoom poszedł w odstawke. Teraz kupuje 28/2,8 a mam aparat 300V.

Vitez
18-03-2005, 17:47
Nie polecam fitrów Hamy kiepskie, mam na tym samym zoomie Hamskie filtry i jakość cieńka. Teraz mam zielony Hoya UV, a polar tylko coś lepszego Hoya SHMC.

To tak dla porownania... 1,5 roku pstrykalem G3 z filtrami Hamy. Jak zmienilem na 10D to i filtry zmienilem na "lepsze" - Hoya HMC i SHMC (nie pamietam ktory jaki byl, jakas taka mieszanka mi sie trafila).
Po roku uzywania tych Hoyi... zmieniam je na B+W MRC :roll: ... ale i szkielka sie eLkowe zrobily :roll: .

satriani
26-04-2005, 12:51
Nie polecam fitrów Hamy kiepskie, mam na tym samym zoomie Hamskie filtry i jakość cieńka. Teraz mam zielony Hoya UV, a polar tylko coś lepszego Hoya SHMC.
Obiektyw też kitowy zdjęcia nie ciekawe robi mgła, jak kupiłem 50/1,8f II to teraz nim wszystko pstrykam zoom poszedł w odstawke. Teraz kupuje 28/2,8 a mam aparat 300V.

Nie polecasz filtrów hamy? Wszystko ma swoją cenę. Hama produkuje sam uv w kilku wersjach cenowych w zależności od ilości powłok antyrefleksyjnych. To że miałeś jakąś tańszą wersję nie oznacza że firma ta robi wszystko niskobudżetowo. Ja też stosuję Hoyę ale Hama także ma w swojej ofercie podobny filtr do czarnej wersji Hoyi, którego nie przetestowałeś a od razu twierdzisz że do niczego. Jeśli porównujesz to podawaj typy filtrów i półki cenowe, twój post oprócz wypowiedzi co sobie kupiłeś uważam za mało wiarygodny.

akustyk
26-04-2005, 13:44
satriani - ale w tej samej cenie co standardowa Hama dostaniesz Marumi, ktore jakosciowo bije ten szmelc na glowe. dobra jest dopiero Hama HTMC (zdaje sie ze rebranding Hoyi HMC) ale juz oczywiscie odpowiednio drozsza i niestety kiepsko dostepna.


na ww. obiektywy polecam wlasnie Marumi MC. niedrogie, a jakosc przyzwoita. to nie sa jakies odjazdowe obiektywy, wiec nie ma co szalec z wielokrotnie powlekanymi Hoyami czy B+W, bo obiektyw i tak skutecznie zniweluje roznice.

akustyk
26-04-2005, 13:50
o ile cennik Marumi sie nie zmienil (cos mi ostatnio Raysfoto przyslalo, ale nie porownywalem szczegolowo :-) ) to przyladowe ceny Marumi wygladaja nastepujaco (pierwsza fi52, druga fi58 ):

Polaryzacyjny liniowy 64 76
Polaryzacyjny liniowy MC 116 137
Polaryzacyjny kołowy 116 132
Polaryzacyjny kołowy MC 167 193
Polaryzacyjny liniowy -slim 76 106
Polar. liniowy MC -slim 140 170
Polaryzacyjny kołowy -slim 140 170
WaterproofWPC-Polar. kołowy - slimslim z gwintem wyjściowym 189 216
Polar. kołowy MC -slim 196 239

standardowo Marumi ma pojedyncze powlekanie; MC to 8 powlok)

froolk
26-04-2005, 13:53
...to nie sa jakies odjazdowe obiektywy, wiec nie ma co szalec z wielokrotnie powlekanymi Hoyami czy B+W, bo obiektyw i tak skutecznie zniweluje roznice.

Nie do końca się zgodzę :) Oczywiscie rozumiem Twój punkt widzenia no i oczywisty ekonomiczny bezsens kupowania drogiego filtra do stosunkowo taniego obiektywu - ale ten argument do mnie nie przemawia :)
Bo skoro obiektyw juz sam w sobie nie jest optyczną rewelacją to zakładanie na niego słabego filtra jeszcze ją pogorszy -prawda? Założenie natomiast filtra bardzo dobrego (najczęściej czyt. bardzo drogiego) nie wpłynie dodatnio na optykę obiektywu ale tez jej nie pogorszy :)
Mimo to też uważam za ekonomiczny bezsens kupowanie filtra za 500zł - lepiej te pieniądze dołozyć do lepszego obiektywu - ale argument moim zdaniem nie trafiony.

akustyk
26-04-2005, 13:57
Bo skoro obiektyw juz sam w sobie nie jest optyczną rewelacją to zakładanie na niego słabego filtra jeszcze ją pogorszy -prawda?


tak. jesli jest co pogorszyc ;-)

a tak serio... zakup filtra za 200zl do obiektywu chodzacego na Allegro za 400zl - ktorego jakosc, delikatnie mowiac, nie rzuca na kolana...? przyznam, ze mialbym obiekcje :) wolalbym kupic filtr za 50zl, bo to epsilonowe zmniejszenie spadku jakosci nie jest warte roznicy w cenie


argumentem za kupnem dobrego filtra jest tu przyszlosciowosc. romiary fi52 i fi58 sa typowe w Canonie i przy zmianie obiektywow na lepsze jest duza szansa, ze filtry sie przydadza z nowym sprzetem. tylko... wychodzac z takich zalozen mozna sie przejechac. bo po czasie moze sie urodzic decyzja zakupu jakiegos powaznego szklo - a to oznacza najczesciej fi67 i wiecej. i filtry tak czy siak beda do sprzedania :(

froolk
26-04-2005, 14:00
Tak ;) I napisałem, że zrobił bym tak samo - tylko uzył innych argumentów :)

janosik121
02-05-2005, 12:34
Cześć. Dziiekuję wszystkim za rady i podpowiedzi :) a na jaki bądz jakie lepsze obiektywy mozna by było zamienic te dwa tak w granicach 2000 zł. ????????

Tomasz Golinski
02-05-2005, 12:38
canon 50/1.8 + 100-300USM, ale kit chyba lepiej zostawić, bo ciężko coś w niskiej cenie tam trafić. Może tamron Viteza?

kekacz
02-05-2005, 12:44
Nie rozumiem myslenia w stylu: "jak mam marny obiektyw to i filtr tez moze byc marny". To nie matematyka ze z dwoch minusow zrobi sie plus. Wlasnie jak ktos ma slabe szkla powinien, jesli juz musi kupic, zainwestowac w lepsze filtry zeby juz nie pogarszac i tak slabej jakosci optycznej obiektywu.

froolk
02-05-2005, 14:38
Nie rozumiem myslenia w stylu: "jak mam marny obiektyw to i filtr tez moze byc marny". To nie matematyka ze z dwoch minusow zrobi sie plus. Wlasnie jak ktos ma slabe szkla powinien, jesli juz musi kupic, zainwestowac w lepsze filtry zeby juz nie pogarszac i tak slabej jakosci optycznej obiektywu.

A może przeczytasz cały wątek? Bo już to omówiliśmy i wyjaśniliśmy co i jak.

A tak na boku: uważasz, że do obiektywu za 400zł (czyt. marnego) należy kupić filtr za 500zł (czyt. porządny) ???

kekacz
02-05-2005, 15:30
Odrazu 500?

froolk
02-05-2005, 19:00
Napisałeś "lepsze filtry" :)
Lepszy polar 77mm to wydatek rzędu 400-500pln. Wiem bo szukam gdzie by tu taniej i jakoś jak taniej to i gorzej :(

janosik121
03-05-2005, 10:41
Czy takie obiektywy były by dobre canon ef 75-300 mm f/4-5,6 is usm , ef 28-135 mm f/3,5-5,6 is usm ? trzeba troche wiecej kasy na nie ale najwyzej pierwsze jeden a potem drugi co o niech myslicie?

janosik121
03-05-2005, 10:44
Czy ze zamiast tego 28-135mm kupic taki ef 24-85mm f3,5-4,5 usm który lepszy??

Paweł Grabowski
05-05-2005, 10:44
Witam !
Ja mam 300V wraz z 28-135IS USm i uwazam ten obiektyw za super do takiego aparatu. Ma dosyc szeroki zakres zoom, stabilizator, ktory wprwdzie nie zawsze pomaga ale napewno nie zaszkodzi, choc koniecznosc jego uzycia wsytepuje raczej zadko, jest w miare nieduzy i mechanicznie bardzo dobrze wykonany. Szczerze polecam. Oczywiscie 50F1.8II jest jak najbardziej wskazany takze do kompletu jako podstawowa stałka. Niemniej jednak do 2000 napewno 28-135IS USM!!! Pozdrawiam Paweł

dentharg
22-05-2005, 14:25
Ja mam EOS 300v + obiektyw kitowy (58mm), ale zamieniłem na Sigmę 28-135/3.6-5.6 APO Macro IF (62mm). Nie wiem, czy taki rozmiar jest typowy (i w ogóle jaki jest typowy, bo taka Sigma 70-200mm f/2,8 EX APO IF HSM ma 77mm, a ta Sigma 70-300mm f/4-5,6 APO Macro Super II ma 58mm).

Czy warto zatem kupić wiekszy filtr (np. 77mm; od razu dobry) i do tego przejściówkę np na 58mm (czy istnieje taka rzecz?)?

-Marcin

Krzychu
22-05-2005, 14:52
Czy warto zatem kupić wiekszy filtr (np. 77mm; od razu dobry) i do tego przejściówkę np na 58mm (czy istnieje taka rzecz?)?

-Marcin

Jasne że istnieje i jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, aczkolwiek używanie filtrów z przejściówkami bywa dosyć upierdliwe. Ja w tej chwili kupuję osobne filtry na każdy z rozmiarów gwintu obiektywów które używam...

Pszczola
22-05-2005, 16:43
Przejsciowki takie istnieja, tylko czyesto przy ich stosowaniu odpada mozliwosc stosowania dedykowanej oslony przeciwslonecznej (duzy filtr sie w niej moze nie zmiescic).

dentharg
23-05-2005, 09:22
Ja w tej chwili kupuję osobne filtry na każdy z rozmiarów gwintu obiektywów które używam...

Niestety nie mogę sobie pozwolić na zakup UV+Skylight+PolCir we wszystkich wymiarach posiadanych szkieł (58 i 62; może niedługo 77) od B+W/Hoya/Marumi. Dlatego myślałem o zakupie filtrów 62 i przejściówce do 58. Myślę, że ta różnica 4 mm pozwoli na montowanie filtrów do obiektywów 58.

Wiem, że najważniejsze jest szkło i jego ochrona, czyli tak naprawdę zaczyna się od dobrego UV. To rozumiem i też posiadam UV do każdego swojego szkła. Niestety gdy zaczynałem z pół roku temu, do 58 kupiłem KINGa i raczej żałuję (wiadomo, cena). Do 62mm Sigmy mam już Hamę (też cena) ale chyba przesiądę się na lepsze Marumi lub Hoyę. Zgodnie z głosem rozsądu, zasłyszanym tu na forum, inwestycja w dobre filtry jest "na zawsze" :)

Pozdrawiam.

dzi
23-05-2005, 10:10
Ja w tej chwili kupuję osobne filtry na każdy z rozmiarów gwintu obiektywów które używam...
A mówiłeś krzychu kiedyś, że od filtrów trzymasz sie zdala, skąd ta zmiana?

Krzychu
23-05-2005, 12:38
A mówiłeś krzychu kiedyś, że od filtrów trzymasz sie zdala, skąd ta zmiana?

Jeżeli tak mówiłem, to prawdopodobnie w kontekście zakładania jakiś wynalazków w celach ochronnych na obiektywy...
Całkiem intensywnie używam połówek, czasami polara, jeszcze bardziej czasami jakiegoś 81A czy B i to wszystko...

Macios
02-08-2005, 10:04
Witajcie,
planuje zakup polara - gwint 72mm i 77mm.Ceny jakie spotkalem sa delikatnie mówiąc wysokie... Moje pytanie - jaka jest widoczna (na zdjeciach) roznica w stosowaniu filtrów roznych firm?
roznice w cenie sa znaczne - np. firmy King (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=58262906), czy Hakuba (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=58406479) czy D&J to wydatek nawet ponizej 100PLN, Hamma juz ok 150 - a inne firmy duzo wiecej.
Uzywam alanoga, nie bawie sie w liczenie pixeli, ale jakosc zdjec jest dla mnie bardzo wazna.
Czy zauwazalna bedzie golym okiem różnica miedzy zdjęciem wykonanym filtrem za 300zl i za 100zl?

Bede wdzieczny za szybka odpowiedz.

Pozdrawiam

Maciej

Polaco
02-08-2005, 10:48
Witajcie,
planuje zakup polara - gwint 72mm i 77mm.Ceny jakie spotkalem sa delikatnie mówiąc wysokie... Moje pytanie - jaka jest widoczna (na zdjeciach) roznica w stosowaniu filtrów roznych firm?
roznice w cenie sa znaczne - np. firmy King (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=58262906), czy Hakuba (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=58406479) czy D&J to wydatek nawet ponizej 100PLN, Hamma juz ok 150 - a inne firmy duzo wiecej.
Uzywam alanoga, nie bawie sie w liczenie pixeli, ale jakosc zdjec jest dla mnie bardzo wazna.
Czy zauwazalna bedzie golym okiem różnica miedzy zdjęciem wykonanym filtrem za 300zl i za 100zl?

Bede wdzieczny za szybka odpowiedz.

Pozdrawiam

Maciej
Na pewno tani filtr sporo pogorszy zdjecia. No, chyba ze robisz odbitki 10x15 to raczej roznicy nie zalwazyc (a moze ?). Tez nie napisales do jakiego szkla, wiec nie wiadomo czy doradzic srednia polke czy wyzsza...

Alzail
02-08-2005, 11:06
http://www.stopa.cso.pl/technika/index.html - test taniego filtra :)

Macios
02-08-2005, 11:31
Azail - niezłe... Polaco - chodzi mi o filtr jak najtanszy, który nie zapsuje zdjęcia...

muflon
02-08-2005, 11:52
Azail - niezłe... Polaco - chodzi mi o filtr jak najtanszy, który nie zapsuje zdjęcia...
Hmm, samochód też pewnie byś chciał wygodny, szybki i.. tani :) Nie da się. Poniżej Hoyi SHMC nie zejdziesz.

Routlaw
10-08-2005, 15:43
No dobra Panowie, przeczytałem wątek od początku.. Teraz zadam swoje pytanie. Mam KITowy obiektyw, za kilka dni bede miał Sigme 70-300 APO DG. Oba szkła mają 58mm gwinty. Chce polaryzacyjny i połówkowy szary. Ceny mnie troche przeraziły... Jakie kupić filtry? Z której półki??

rysiaczek
10-08-2005, 16:02
Co do polara, to już uzyskałeś odpowiedź - wersja HMC lub SHMC F-my Hoya, lub też lepsi producenci np. B+W. Chociaż ja skłaniałbym się ku Marumi - jakość w niezłej cenie, a różnicy na tych obiektywach i tak raczej nie zauważysz (a kupować 'na przyszłość' to niezła loteria - prawie jak lotto w tym przypadku).

Co do szarej połówki to tylko system Cokina (czyli np. Cokin, Hi-Ten) - nakręcana szara połówka nie ma najmniejszego prawa bytu (nie wiem, kto to wymyślił...)

Routlaw
11-08-2005, 09:41
Co do polara, to już uzyskałeś odpowiedź - wersja HMC lub SHMC F-my Hoya, lub też lepsi producenci np. B+W. No te jak na mój budżet odpadają.. Niestety nie stać mnie na filtr za 200zł..


Chociaż ja skłaniałbym się ku Marumi - jakość w niezłej cenie, a różnicy na tych obiektywach i tak raczej nie zauważysz Na allegro nie znalazłem polara Marumi, tu jest (http://fotoklik.pl/shop.php?pid=3419) ale też do najtańszych nie należy..



Co do szarej połówki to tylko system Cokina (czyli np. Cokin, Hi-Ten)
Jeśli dobrze rozumiem to radzisz takie coś (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=60221661) razem z takim czymś (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=60337974)
Wyprowadź(cie) mnie z błędu jeśli się myle.

skrzat
11-08-2005, 12:35
Standardowe Marumi kosztuje 132 zł, wersja MC 193 zł, a wersja MC-WPC 216 zł (dla 58mm). Ja bym wybrał wersję WPC, albo B+W z powłokami (cena zbliżona, oba filtry łatwo się czyszczą i nie zostają plamy i zacieki po kroplach wody - same spływają po filtrze).

magikgt
12-08-2005, 09:55
Witam!Pewnie używał ktoś z szanownego grona filtrów UV firmy Hama, a także zestawów czyszczących tejże firmy.Spotkałem się z wieloma opiniami zwykle negatywnymi a byłem zawsze przekonany że to bdb firma na rynku foto.Prosiłbym też o polecenie dobrego w miare taniego polarka kołowego oczywiście.Pozdrawiam!

muflon
12-08-2005, 10:23
Wpisałem w wyszukiwarkę "Jaki filtr", wyskoczyło mi co najmniej kilka sensownych wątków.. Dokleiłem posta powyżej.

Routlaw
12-08-2005, 11:03
Prosiłbym też o polecenie dobrego w miare taniego polarka kołowego oczywiście.Pozdrawiam!
Prosze o to odkąd się włączyłem do tego wątku... powyżej masz takie porady.. tylko ceny nie przystępna jak dla mnie.. Chyba sobie odpuszcze. Po wczorajszym zakupie Sigmy komórka budżetu fotograficznego się opróźniła...

magikgt
12-08-2005, 11:08
przeczytałem,pomyślałem....no i dalej pustka heheh.Czyli Hama jest "hamska" powiadacie.No cóż filtr już kupiłem,więc pozostanie mi tylko próba,bo właśnie wyjeżdzam w góry.Mam nadzieje że mi fotek nie zwali

Routlaw
12-08-2005, 11:15
przeczytałem,pomyślałem....no i dalej pustka heheh.Czyli Hama jest "hamska" powiadacie.No cóż filtr już kupiłem,więc pozostanie mi tylko próba,bo właśnie wyjeżdzam w góry.Mam nadzieje że mi fotek nie zwali


Jaki masz sprzęt? Mógłbyś zapodać dwa zdjęcia zrobione na tych samych ustawieniach z filtrem i bez... Tak dla porównania... Rozumiem że kupiłeś polara firmy Hama?

magikgt
12-08-2005, 11:31
kupiłem UV Hama a polara chcę nabyć, UV kupiłem na szybko bo wyjeżdzam w góry więc to podstawa,polar może poczekać a mój sprzęt to EOS 300 EF 28-90mm 4-5.6 II czyli zwykły kit-owy obiektyw

rysiaczek
12-08-2005, 18:25
Jeśli dobrze rozumiem to radzisz takie coś (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=60221661) razem z takim czymś (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=60337974)
Wyprowadź(cie) mnie z błędu jeśli się myle.

Z systemem Cokina sprawa wygląda tak: są ogólnie dwa rodzaje Cokina - Cokin A i Cokin P - różnią się wielkościami.
Aby tego używać potrzebujesz skompletować:
1. Pierścień - na średnicę obiektywu
2. Holder - np. taki, jak w linku (tutaj Cokin P)
3. Filtr - _tego_samego typu (czyli A lub P) co holder, w linku masz połówkę ale typu A, która nie pasuje do holderu typu P

A ogólnie wszystko masz pod pierwszym strzelonym adresem - www.cokin.com (http://www.cokin.com) :)

metsch
13-08-2005, 19:09
Polecam filtry hama[QUOTE] są w miare tanie i dobre jak na swoją cene. czego tu wymagać jak za polarke hamy zapłaciłem 99 zł

Alzail
13-08-2005, 21:44
tak, ale jezeli masz szklo za pare tysiecy to lepiej kupic porzadny filtr B+W czy Hoya

metsch, zrob test ostrosci z i bez polarka hamy ;] powieksz do 100% i zobacz roznice;]

Routlaw
16-08-2005, 08:34
tak, ale jezeli masz szklo za pare tysiecy to lepiej kupic porzadny filtr B+W czy Hoya metsch, zrob test ostrosci z i bez polarka hamy ;] powieksz do 100% i zobacz roznice;]

Czyli reasumując jak mam obiektyw KITowy i Sigmę 70-300 APO DG to lepiej nie kupować filtra Hamy za 85zł bo stracę na jakośći zdjęć??

Sir Zbyniu
09-06-2006, 13:39
Witam, pozwole sobie odgrzac wątek, ponieważ szukam jako początkujacy trochę porad.

Wybieram się w sierpniu do Meksyku uzbojony w 350D + kit i 55-200 mm 4,5 - 5,6 USM. Wiem, że szkła takie sobie, ale jak dla początkującego mogą być, na razie się uczę.

Może ktoś byłby w stanie poradzić mi w jakie filtry powinienem się zappatrzyć - chce porobić sporo krajobrazu, poeksperymentowac z panoramami, itp.

Będę wdzięczny na info.

Pozdro

Sir

gwozdzt
09-06-2006, 13:49
Wybieram się w sierpniu do Meksyku uzbojony w 350D + kit i 55-200 mm 4,5 - 5,6 USM.
Może ktoś byłby w stanie poradzić mi w jakie filtry powinienem się zappatrzyć - chce porobić sporo krajobrazu,
Polaryzacyjny na pewno, może się też przydać szara połówka. Pomyśl również o osłonkach przeciwsłonecznych do obiektywów.
Co do klasy filtrów, to IMHO Hoya Standard (seria granatowa) powinna być wystarczająca.


poeksperymentowac z panoramami, itp.
Oj, do panoram to nie filtry mają znaczenie, lecz statyw z odpowiednią głowicą (raczej nie kulową).

Sir Zbyniu
10-06-2006, 22:12
Ok, dzięki.

co do statywu, to własnie się przymierzam do zakupu, martwi mnie tylko, że będę musiał dźwigać to żelastwo - ale rezygnuję z gripa na rzecz statywu (wydatek porównywalny, a chyba więcej pożytku będzie ze statywu), tym bardziej, że to moja podróż poślubna będzie i chce mnieć trochę zdjęć z moją przyszłą żoną ;). Nabyłem już pilota do mojej 350tki i będę strzelał.

Wracając do statywu :-? to trochę off topic, ale co myślicie o tym:

http://www.allegro.pl/item108680793_160_cm_profesjanalizmu_za_tak_niewie le_.html

Pozdro

Sir

P.S. a tak w ogóle wszelkie wskazówki nt focenia w Mechiko mile widziane. Przemoc już mnie wspomaga, za co mu dziękuję na forum ;)

gkocur
10-06-2006, 22:17
Wracając do statywu :-? to trochę off topic, ale co myślicie o tym:

http://www.allegro.pl/item108680793_160_cm_profesjanalizmu_za_tak_niewie le_.html


Na moje oko to jest to samo, co na http://www.funsports.pl/ można kupić taniej. Ja się przymierzam do modelu 666, ma dość dobre opinie. Ten model wygląda na jego mniejszego kolegę.

Sir Zbyniu
10-06-2006, 22:24
[QUOTE=gkocur]Na moje oko to jest to samo, co na http://www.funsports.pl/ można kupić taniej.QUOTE]


no rzeczywiście, hehe no i pozostaną 4 dyszki na jakis filterek :mrgreen: nie ma to jak Canon Board

Pozdro

Sir

A610
14-06-2006, 14:58
Na początek ("with a little help from my friends") doposażyłem małpkę w polara.

Zastanawiam się, co kolejno może przynieść mi korzyść? Połówkowy, Sky?..., tulipan?

poradzicie mi coś?

I pytanko? Czy dekielek jakiś będzie pasował na tego polara 52mm?

gwozdzt
14-06-2006, 15:02
Na początek ("with a little help from my friends") doposażyłem małpkę w polara.
Zastanawiam się, co kolejno może przynieść mi korzyść? Połówkowy, Sky?..., tulipan?
poradzicie mi coś?

SKY/UV raczej potrzebne nie są. Większość używa ich niezgodnie z przeznaczeniem (jako filtry ochronne).
Tulipan kłóci sie z polarem - trudno kręcić polarem przy założonym tulipanie.
Szara połówka zdaje się mieć najwyższy priorytet :-)

A610
14-06-2006, 15:08
SKY/UV raczej potrzebne nie są. Większość używa ich niezgodnie z przeznaczeniem (jako filtry ochronne).
Tulipan kłóci sie z polarem - trudno kręcić polarem przy założonym tulipanie.
Szara połówka zdaje się mieć najwyższy priorytet :-)

Tak mniej więcej kombinowałem.

Hoya czy coś innego? Do połówki tulipan pasuje? I co z tym dekielkiem do polara? Da sie go nałożyć?

panroman
14-06-2006, 19:09
... do jakiego szkla, wiec nie wiadomo czy doradzic srednia polke czy wyzsza...
Obiektyw Canon New Lens FD 50/1.4 z aparatem AE - 1Program- z jakiej półki fitr?.
A może wcale nie używać filtra. Gdzieś czytałem na tym forum, że nowe szkła są na tyle twarde, że nie potrzebują filtrów.
Czy to szkło, jest "nowym"?. Czy jednak potrzeba filtra, bo przednia soczewka jest jednak z "miękkiego" szkła?. pzdr.

AGO
14-06-2006, 19:49
zdecydowanie polowka