PDA

Zobacz pełną wersję : Rozjaśnione zdjęcia



Kubaman
28-06-2007, 20:32
cześć
mam taki problem z PSem.

Kiedy opracowuję foki wszystko wygląda OK, dopieszczam je idelanie i są takie jak chcę. Natomiast przy oglądaniu zdjęć w ACDsee lub Irfanie zdjęcia są jaśniejsze. Dotyczy to zwłaszcza takich, które są mocno ciemne i mają obszary delikatnych przejść z czerni w jakieś słabe kolorki w cieniach. Nagle w ACDsee okazuje sie że na fotce widać jakieś plamy czy załamania przejść, których nie było widać w PSie. Przy okazji z czarnego robi się szaro-fioletowy co wygląda bardzo niekorzystnie.

Najgorsze, że jak wrzucę do sieci to przeglądarka widzi mi tak jak ACD, a nie jak PS. Co poradzić (wydaje mi się, że to z profilami kolorów nie ma nic wspólnego) :roll:

z góry dziękuję za pomoc

kjoanna
28-06-2007, 20:35
a obrabiasz zdjecia z podgladem na sRGB a przed zapisem konwertujesz do tego profilu?

Zigi
28-06-2007, 20:53
Wspominałem ostatnio iż umieściłeś fotki w adobeRGB.
kjoanna słusznie prawi. Przed zapisaniem zrób konwersje do sRGB. Bez tego to co umieścisz na stronach oraz to co wyświetlane w innych programach będzie różnić si e od tego w PS-e.

Kubaman
28-06-2007, 21:38
ale zaraz, ja nie robię nic w AdobeRGB.
Zarówno w puszce jak i w PSie mam ustawione sRGB i nigdy tego nie zmieniam :?_

stdanielo
28-06-2007, 21:53
Otwórz w PS zdjęcie i naciśnij CTRL+Y i zobacz co się dzieje, pewnie pracujesz na innym profilu i dlatego te różnice.

Kubaman
28-06-2007, 21:58
o fak !!!
jestem baranem - w camera raw chyba przypadkowo zmieniłem (albo samo się zmieniło po reinstalacji PSa i ściągnięciu Camera Raw) na AdobeRGB. Wszystkie więc RAWy (czyli 95% moich zdjęć od jakiegoś czasu konwetruję w AdobeRGB.

Kurna, nawet nie chce mi się tego sprawdzać.
Wielkie dzieki koleżanko i koledzy :)

Picia
29-06-2007, 01:19
ojjj .. wstyd, wstyd :P

Kubaman
29-06-2007, 16:51
to na pewno przy aktualizacji - warto w sumie o tym pamiętać, bo można popłynąć

APP
03-07-2007, 14:36
A ja dorzucę coś od siebie - wszystko (puszka, ACDSee, PS - roboczy i nawet "próbny") poustawiane na sRGB i mam odwrotną sytuację, a mianowicie obraz po otwarciu w PS wydaje się nieco jaśniejszy i/lub łagodniejszy (mniej kontrastowy, bardziej nazwałbym to "subtelny", przejścia wydają się bardziej płynne itp.). Jakichś szaro-fioletowych czerni itp., takich jak opisuje Kubaman, nie zauważyłem. Sądziłem, że może to wpływ tła (w PS ciemnoszary + jasne paski narzędziowe, w ACDSee jednolite czarne i bez toolbar'ów), ale kilka przeprowadzonych prób obaliło tezę.
W sumie mi to nie przeszkadza, ale tak z ciekawości - może ktoś wie skąd taka różnica może wynikać? W PS nie ma osobnego pola do ustawiania profilu monitora, w ACDSee jest, ale prawdę mówiąc przełączanie w PS lub ACDSee pomiędzy sRGB a profilem monitora nie widać różnic, a jeśli nawet obiektywnie jakieś są, to nie takie o jakich piszę.