PDA

Zobacz pełną wersję : czas naświetlania w A 710 IS



silver76
26-06-2007, 08:16
Mam takie pytanko. Dlaczego w tym aparacie, gdy jest dość mało światła, to gdy aparat sam ma dobrać czas naświetlania (oczywiście długi), to może wybrać max 1 sek.?
Czasem to przeszkadza, gdy chcę uzyskać dużą głębię ostrości i dam dużą przysłonę (na Av), a aparat ma dobrać czas automatycznie. No i wybierze 1 sek. (i świeci na czerwono), a to zbyt mały czas, zdjęcie zbyt ciemne. :sad:
Dotyczy to różnych trybów zdjęć, np. Av czy P. Oczywiście nie dotyczy trybu manualnego, gdzie mogę wybrać czas do 15 sek. :-D

Czy to normalne, że aparat może tylko taki maksymalnie czas automatycznie dobrac?

yacek _b
26-06-2007, 12:17
sprawdziłem u siebie , też tak mam :neutral:

piast9
26-06-2007, 12:38
Widzę, że to normalne od dawnych czasów. A60 też tak miało. Możliwe są conajmniej 2 wyjaśnienia:
- pomiar światła przy pomocy matrycy byłby mało wiarygodny przy tak małej ilości światła
- zostało to zablokowane aby ludzie, którym to przeszkadza, kupowali sobie inne aparaty (dSLR na przykład)

Juriko
26-06-2007, 16:20
Fakt, jest to trochę irytujące, ale można ustawić w trybie preselekcji czasu, uważając żeby właściwy czas był przy dużym otworze, lub w trybie ręcznym.

silver76
27-06-2007, 07:25
A więc to normalne. no trudno, jakoś trzeba będzie sobie z tym radzić. Dzięki panowie :)

pietro.s
28-06-2007, 22:00
Być moze chodzi o poruszenie zdjęcia choć można poruszyć przy dużo krótszych ;) , a być może o to że 1 sekunda jest granicą w której aparat nie robi jeszcze redukcji szumów, zauważ w trybie M ze do 1 sekundy aparat po zrobieniu zdjęcia od razu jest gotowy do następnego natomiast powyżej czasu 1 sek następuje po zrobieniu zdjęcia czarny ekran i trzeba czekać tyle czasu ile migawka była ustawiona, ja to sobie tak tłumaczę :)
Pozdrawiam

Juriko
29-06-2007, 18:24
To się wszystko zgadza, powyżej 1,3 sekundy aparat odejmuje ciemną klatkę, ale robi to zawsze, nie tylko przy preselekcji przysłony. Więc jeśli można ustawić dłuższy czas przy preselekcji czasu, a przy preselekcji przysłony nie, to wyglada na to że producent tak chciał i już. ;)
Zrozumiałe by było takie ograniczenie w programach tematycznych, ale tu?
Na szczęście jest z tego wyjście i to jest najważniejsze.

silver76
03-07-2007, 07:42
No dobra. A teraz z drugiej strony :D , pojdziemy teraz w najkrótsze czasy.
Dlaczego w trybie Manual lub preselekcji czasu, gdy dam mu krótki czas naświetlania w celu zamrożenia ruchu (np. 1/1000 lub niżej) i właczę lampę to aparat przy ostrzeniu ustawi czas tylko 1/500. Wygląda że krótszego czasu z lampą sie nie da :-? . Tylko dlaczego. Taki czas nie zawsze "zamrozi".

pietro.s
03-07-2007, 08:39
z tego co ja wiem to chyba i tak dobry czas, chodzi o czas synchronizacji migawki z błyskiem i chyba najkrótszy czas jaki może być to 1/200. po prostu przy krótszym czasie migawka i flash sie rozminą :)

Juriko
03-07-2007, 13:42
Najkrótszy czas synchronizacji z lampą w tym aparacie to właśnie 1/500s i do takiej wartości aparat Ci zmniejszył.
Zamrożenie ruchu będzie determinowane błyskiem (oczywiście o ile tło nie jest za jasne). Długość błysku będzie zależna od intensywności, intensywność między innymi od odległości od obiektu, słowem im mniej błysku, tym będzie on krótszy, czyli szybszy.

silver76
05-07-2007, 11:58
aha :) oki, dzięki panowie.