PDA

Zobacz pełną wersję : 400D, faktura / nie VAt :) / na zdjęciu ..



KubaZowsik
24-06-2007, 15:36
Witam.

Na wykonanym przeze mnie zdjęciu ( 400D, C.85mm 1,8, 1/160, F22, ISO: 100 ) spostrzegłem pewien problem. Tym problemem jest albo zaszumienie ( przy iso 100 ....?, ech.... ) w szarościach widocznych na szyi mojej dziewczyny, albo już sam nie wiem co to jest. JAkiś elektroniczny syf ? Wzorki ? Wygląda to tak jakbym nałożył fakturę prześcieradła na ten fragment zdjęcia.

Pomniejszone zdjęcie z RAW-u ( wywołane DPP ) z zaznaczoną częścią:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://zowsik.com/temp/IMG_0411rr_preview.jpg)

Wycięty, problematyczny dla mnie fragment zdjęcia w oryginale ( nieco rozjaśniony .. ):
http://zowsik.com/temp/IMG_0411rr_cut.jpg

Wiadomo że po przymknięciu przysłony na max-a, można zobaczyć na zdjęciu przylepiony do matrycy brud. To dlatego ? Milczeniem pomijam już "działanie" układu czyszczenia matrycy czy gówno działające "dust delete data" ..

Moje pytanie jest takie: dlaczego widzę na tym zdjęciu to co widzę ? A może tak powinno być ? Może serwisować trzeba drania ?

Wątków nt 400D już się naczytałem, nie znalazłem niczego co mogłoby mi podpowiedzieć ...

Pozdrawiam, Kuba.

lukep
24-06-2007, 16:06
W!

Jedno pytanie: Czemu robisz portret z F=22??
To troszke ekstremalna przeslona jak na ta dziedzine fortografii.

Moim zdaniem zdjecie jak na te warunki jest ok ;)

Zdrowko

Bilu
24-06-2007, 16:14
Czesc, moj kolega mial podobny problem z 30D. Okazalo sie, ze wina lezy po stronie DPP. Po wywolaniu RAWa za pomoca ACR problem przestal istniec.

Jester
24-06-2007, 16:45
Moje pytanie jest takie: dlaczego widzę na tym zdjęciu to co widzę ? A może tak powinno być ? Może serwisować trzeba drania ?

A możesz gdzieś powiesić rawa?

J

Tomasz1972
24-06-2007, 18:02
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=21792

KubaZowsik
24-06-2007, 18:57
lukep ->
"Jedno pytanie: Czemu robisz portret z F=22??
To troszke ekstremalna przeslona jak na ta dziedzine fortografii."
- Tak, troszkę eksperymentalna przysłona, ale właśnie próbuję i eksperymentuję w studio :)

bilu ->
"Okazalo sie, ze wina lezy po stronie DPP. Po wywolaniu RAWa za pomoca ACR problem przestal istniec."
- Czy jest to DPP, czy A.Lightroom czy ACR ( najbardziej widać wg mnie w A.L. ) - wzór prześcieradła/fakturę i tak widać :(

jester ->
"A możesz gdzieś powiesić rawa?"
- Pewnie, nie na mojej stronie, bo się powiesiła ... ale tu:
http://rapidshare.com/files/39098698/IMG_0411.CR2.html

tomasz1972->
link.
- Dobra myśl z tym "Jeżeli zamiast jasnego wzorca brudu było zrobione coś wzorzystego to mamy usuwane nie to co trzeba ." Lecz taką historię już w moim aparacie widziałem przy ISO 100 wcześniej, DDD włączyłem 3 dni temu, próbka w dobrych warunkach na białej kartce papieru, To chyba nie jest jednak to.

Pozdrawiam, Kuba.

CeErIOiKs
26-06-2007, 02:09
U mnie ACR wyprodukował coś co może być tym o czym piszesz ( niestety nie mogę sie dostać do tego wcześniejszego zdjęcia )... w Zoombrowserze już o wiele lepiej, może jednak "wołacz" dał ciała ? :|

VanMurder
26-06-2007, 03:31
odpaliłem twego RAW i moim oczom ukazała się rzecz jasna i oczywista !!
zaszumienie w cieniach to niestety bardzo częsta sprawa przy oświetleniu studyjnym ... nie widzę refleksów w oczach ale wydaje mi się że użyłeś jednego softbox'a (parasolki) pod kątem 90' do osi obiektywu, tego typu oświetlenia ze względu na bardzo duży kontrast wymaga doświetlania w cieniach, żeby wyeliminować szumy... gdybyś ustawił blendę za głową modelki mógłbyś pozbyć się tego problemu;) osobiście preferuję użycie drugiego bardzo dużego źródła światła (softbox'a) za mną czyli za lub nad aparatem ustawionego "płasko" czyli dokładnie w osi obiektywu z kompensacją mocy o -1.5EV lub -2EV w stosunku do światła głównego :)
takie rozwiązanie załatwia problem szumów w cieniach i nie zakłóca klimatu zdjęcia:)
pozdrawiam
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
udało mi się wyeliminować (częściowo) problem szumów w twoim zdjęciu za pomocą plugin'a NeatImage PRO (neatimage.com) ...ale to oczywiście półśrodek;)
zdjęcie po odszumowaniu tutaj -> http://adammphoto.com/IMG_0411.jpg
jeszcze raz pozdrawiam
BTW bardzo ładny portret, może tylko ta f/22 to lekka przesada :)

Jester
26-06-2007, 09:36
U mnie ACR wyprodukował coś co może być tym o czym piszesz ( niestety nie mogę sie dostać do tego wcześniejszego zdjęcia )... w Zoombrowserze już o wiele lepiej, może jednak "wołacz" dał ciała ? :|

Nie dał - ten szum tam po prostu jest. Można go próbować usunąć, ale to IMHO nie jest normalne.

J

KubaZowsik
26-06-2007, 20:38
"ie widzę refleksów w oczach ale wydaje mi się że użyłeś jednego softbox'a (parasolki) pod kątem 90' do osi obiektywu, tego typu oświetlenia ze względu na bardzo duży kontrast wymaga doświetlania w cieniach, żeby wyeliminować szumy..."
- Nono :) szacunek !
http://www.zowsik.com/temp/IMG_0405_resize.jpg
/ośmiokątny softbox - 1.5 m; lampa 600ws, 83 l.p /

"gdybyś ustawił blendę za głową modelki mógłbyś pozbyć się tego problemu osobiście preferuję użycie drugiego bardzo dużego źródła światła (softbox'a) za mną czyli za lub nad aparatem ustawionego "płasko" czyli dokładnie w osi obiektywu z kompensacją mocy o -1.5EV lub -2EV w stosunku do światła głównego"
- Spróbuję tak następnym razem, dzięki za radę !

"takie rozwiązanie załatwia problem szumów w cieniach i nie zakłóca klimatu zdjęcia"
- Racja, ale tak czy owak, jeśli przyjdzie mi do głowy wykonanie zdjęcia z jednym źródłem światła, to przy ISO 100, z lustrzanki z CMOS-em nie powinno być takiej kaszany w cieniu, nawet jak bardzo przymykam przysłonę....

"udało mi się wyeliminować (częściowo) problem szumów w twoim zdjęciu za pomocą plugin'a NeatImage PRO (neatimage.com) ...ale to oczywiście półśrodek zdjęcie po odszumowaniu tutaj "
- Świetna robota ! Z drugiej strony.... dlaczego mam odszumiać zdjęcie z ISO 100, przeca 400D to nie kompakt....

"jeszcze raz pozdrawiam BTW bardzo ładny portret, może tylko ta f/22 to lekka przesada"
- Dziękuję :oops: :) Co do przysłony - eksperymentuję .... "Studio" mam od niedawna, jeszcze zdążę się nauczyć.

Serdecznie pozdrawiam, Kuba.

VanMurder
27-06-2007, 04:37
[I]"
- Świetna robota ! Z drugiej strony.... dlaczego mam odszumiać zdjęcie z ISO 100, przeca 400D to nie kompakt....


niestety problem z szumami w cieniach przy oświetleniu studyjnym (sztucznym) jest ! miałem ten sam problem w 20D i mam nadal w 5D ... i 1Ds
fakt faktem poziom szumów w cieniach jest niższy w aparatach z mniejszą cyferką przed D... na dzień dzisiejszy jest tylko jeden aparat/matryca który/a radzi sobie z tym problemem 39 megapixelowy Hasselblad H3D ...tym aparatem po prostu pstrykasz przy jednym źródle światła i nawet przy ISO 400 masz gwarancje że szumów w cieniach nie będzie :) niestety cena rozwala: za każdy megapixel musisz zapłacić $1000,- ($39.000)
jestem przekonany że poziom szumów w twoim 400D mieści się w granicach normy, widziałem podobne zaszumienie na studyjnych zdjęciach mojego kolegi...
dbaj o to by cienie były zawsze doświetlone, a ze zdjęcia które zamieściłeś (img_0405) wnioskuje że masz czym :) potem zawsze możesz je przyciemnić w PS (np przez multiply)
pozdrawiam

KubaZowsik
01-07-2007, 17:59
Dziękuję za rady ! Odświeżę ten wątek za ok. 4 tyg. - jak odbiorę aparat z serwisu ( oddam za 2 tyg. ). Oprócz BF który widać na 85 mm przy 1.8 i kilku innych spraw do wyjaśnienia, jestem ciekawy co mi na te szumy przy ISO 100 - powie serwis.
Ukłony. Kuba