PDA

Zobacz pełną wersję : Canon S5 IS



buras
24-06-2007, 14:31
Witam!
Ostatnio wypatrzyłem w cennikach i na Allegro S3 IS po liftingu czyli tytułowego S5. Poza powiększeniem rozmiaru matrycy do 8M, dodali wykrywanie twarzy i to co zawsze było mi potrzebne a brakowało mi w moim S3 IS. Gorącą stopkę. Przekopałem trochę netu za jakimiś sensownymi recenzjami, ale poza ogólnymi zajawkami:
http://www.dpreview.com/news/0705/07050703canons5is.asp
http://www.letsgodigital.org/en/14298/canon_powershot_s5is/
w zasadzie nie ma jakiś sensownych porównań i testów.
Może ktoś jest już posiadaczem takiego apartatu, lub też znalazł jakieś ciekawe materiały na jego temat ?
Proszę o jakieś info w tym temacie. Wolę się upewnić czy przesiadka ma jakiś głębszy sens...

Mac
24-06-2007, 16:10
Przesiadka nie ma sensu, bo jak sam zauważyłeś jest to face lifting. Lepiej pozbieraj kasę na dSLR a S3IS trzymaj jako back up. Na sensowne review jest jeszcze za wcześnie, bo ten aparacik dopiero co trafił do sprzedaży.

kociu
28-06-2007, 20:29
pierwsze sample z S5

http://dc.watch.impress.co.jp/cda/review/2007/06/25/6510.html

Yarpen
30-06-2007, 12:22
Witam,

Nowy na forum, ale cyfrowy Canonier od 2001 - pozdrawiam wszystkich.

Kupiłem S5 dwa tygodnie temu żeby nie targać plecaka sprzętu na urlop, a mój dotychczasowy kompakt zrobił sie już cokolwiek zabytkowy ;)

Po zrobieniu jakichś 300-400 zdjęć nie jestem niestety pod wielkim wrażeniem. Technicznie sprzęt jest w porządku - dość szybka elektronika i mechanika, ergonomia OK. AF trochę problematyczny przy słabym świetle. Bardzo porządna jakość wykonania - nadal "Made in Japan" a nie gdzieś w delcie Rzeki Perłowej (chociaż projektant pokrywki obiektywu powinien zmienić zawód - bardzo słabo się trzyma). No i nareszcie stopka do lampy (dlatego nie kupiłem S3).

Jest za to jeden fundamentalny problem - powyżej ISO 100 szum jest dla mnie trudny do zaakceptowania. Nawet przy ISO 80 jakość nie powala.

W sumie jako "point and shoot" zdjęć do albumu rodzinnego, całkiem miły sprzęt (gdyby nie cena). Do czegoś poważniejszego nie polecam.

franker
01-07-2007, 22:57
jesli mam polecić komuś hybrydę na wakacje to S5 Is czy może S3 albo jakiś Sony? Chyba że macie jakiś innych kandydatów. dSLR odpada

said1
02-07-2007, 13:23
Niestety CANON nie staną na wysokości zadania przy okazji modelu S5is :-(

Stosowanie zabiegów marketingowych w postaci zwiększenia liczby pikseli, na i tak już małej matrycy CCD (1/2,5 cala), skutkuje większym zaszumieniem. Jeżeli nie zmienią optyki, która i tak nie jest rewelacyjna, ale jak na rozbudowany kompakt wystarcza, to wpadną do dołu który sam sobie kopią;-)

... chyba czas na wprowadzenie konkretnych zmian, bo w przeciwnym razie seria Sx spadnie na margines rynku kompaktów (a takie były obiecujące początki...), Panasonic tylko czeka...

Ale póki co nie ma się co przejmować - czas uderzać w plener póki pogoda dopisuje:-)

Pozdrawiam

daszek
02-07-2007, 18:00
[...]
Bardzo porządna jakość wykonania - nadal "Made in Japan" a nie gdzieś w delcie Rzeki Perłowej (chociaż projektant pokrywki obiektywu powinien zmienić zawód - bardzo słabo się trzyma). [...]
Ona ma sie slabo trzymac, poniewaz masz wysuwany obiektyw.
A ze aparat kupuja tez ci mniej zdolni, to bywa tak, ze ktos wlaczy aparat nie zdejmujac dekielka. Jak by byl na stale, to by moglaby byc katastrofa.

Jezeli Ci to przeszkadza, to zrob to co ja kiedys - kup adapter, filtr uv i dedykowany do tego dekielek.

Yarpen
02-07-2007, 21:45
Z całym szacunkiem - pokrywka na obiektywie jest IMHO od tego, żeby go chronić, a nie spadać przy drobnym wstrząsie, czy próbie włożenia aparatu do pokrowca mniejszego niż TopLoader 75;) .

Co do katastrofy przy wysuwanym obiektywie, też sie nie zgodze: moja pierwsza cyfrówka - Powershot G2 miała jak najbardziej wysuwany obiektyw i pokrywkę, która trzymała się całkiem solidnie.
Przy próbie włączenia bez zdjętej pokrywki (co wydarzyło mi się nie raz i nie dwadzieścia), G2 zamiast wypychać obiektyw na siłę, wydawał z siebie kulturalne beep-beep, a na wyświetlaczu pokazywał sie wymowny komunikat "lens".
Dlatego tez śmiem nadal twierdzić, że projektant minął się był z powołaniem.

Pozdrawiam,
Y

egzor
04-07-2007, 23:39
A ja ostatnio noszę się z zamiarem zmiany mojego wysłużonego (ale ciągle na chodzie) PS A60 na ten waśnie aparacik lub na Panasa FZ-50 i szczerze nie mam pojęcia co wybrać. Jak w S5 ustawia się ręcznie ostrość ? Jest jakieś osobne pokrętło czy przyciski czy podobnie jak w A60.

said1
05-07-2007, 09:34
A ja ostatnio noszę się z zamiarem zmiany mojego wysłużonego (ale ciągle na chodzie) PS A60 na ten waśnie aparacik lub na Panasa FZ-50 i szczerze nie mam pojęcia co wybrać. Jak w S5 ustawia się ręcznie ostrość ? Jest jakieś osobne pokrętło czy przyciski czy podobnie jak w A60.

Co do "MF" w S5 to raczej nic się nie zmieniło w porównaniu do poprzednich wersji (S1, S2, S3) - a szkoda:-(

To co w tych aparatach służy do manualnego nasatu ostrości jest totalną porażką i zasadniczo mija się z celem... (pomimo zastosowania dobrego LCD, no może za wyjątkiem LCD wyzjera, nie jesteśmy w stanie dokładnie ustawić ostrości za pomocą guzików a co gorsza potrzebne są do tego obie dłonie!!).

Jeżeli porównywać S5 z FZ50, to tą konkurencję wygrywa bezkonkurencyjnie PANASONIC. Zastosowanie ringów do zmiany ogniskowej jak i focusa nie dość że znacznie poprawia ergonomię, to jeszcze upodabnia go do lustrzanki (choć może to nie jest dla wszystkich zaleta...) - oczywiście tu też są potrzebne obie dłonie, ale efekt płynności nastawianej ostrości rekompensuje taki układ:-)

...ale żeby nie było, że nie lubię CANONA, ma go, używam i jestem zadowolony, bo używanie aparatów jak i wielu innych rzeczy jest sprawą mocno subiektywną... czy kupisz jeden czy drugi, to po zmianie z A60 odczujesz zasadniczą różnicę i z obu będziesz zadowolony:-)

mruczek
05-07-2007, 10:17
Gdzie się podziała seria "pro1"? To było coś....
Po kilku kombinacjach z cyfrówkami, zatrzymałem się przy starej, poczciwej Minolcie A1. Może i stary aparat, ale dla mnie to on bije konkurencję na łeb, na szyję.
Ale to tylko moje subiektywne zdanie.

tito1972
05-07-2007, 12:41
Witam wszystkich
Po przeczytaniu waszych zdań na temat S5 mam mały rozgardiasz w głowie.
Od wczoraj jestem posiadaczem tego aparaciku (wcześniej używałem A85) i do momentu otworzenia tego forum myślałem, że to był trafny wybór. Kupiłem go pod wpływem rekomendacji mojego znajomego, który bardzo zachwalał ten model, zresztą proponował jeszcze drugi model G7, ale po długim zastanawianiu wybrałem S5. Po przeczytaniu Waszych postów mój optymizm, co do trafności wyboru trochę zmalał, ale jako człowiek pozytywnie nastawiony do świata, myślę, że będzie mój nowy nabytek służył dobrze i długo. Zresztą po zmianie A85 na S5 to tak jakby przesiąść się z Renault Clio do Renault Espace, nie ujmując niczego temu pierwszemu.

KubaZowsik
05-07-2007, 23:19
Gdzie się podziała seria "pro1"? To było coś....
Po kilku kombinacjach z cyfrówkami, zatrzymałem się przy starej, poczciwej Minolcie A1. Może i stary aparat, ale dla mnie to on bije konkurencję na łeb, na szyję.
Ale to tylko moje subiektywne zdanie.

- Co Ty piszesz ? Pro1 - wykonywałeś nim zdjęcia ? Wiesz jakie ma szumy ? ( pomijając zdjęcia przy pięknej słonecznej pogodzie ) Dla mnie Pro 1 nadawał się na PRO ( wraz z Nikonem 8800 i Sony 828 ) jak kangur na lodówkę. Każdym z nich napstrykałem wystarczającą liczbę zdjęć i wiem o czym mówię.

Co do S5 IS- faktycznie poziom szumów to jedyna rzecz, jaka w nim rozczarowuje. Ale to i tak nic, w porównaniu do rozczarowania szumami w Olku 550.

Pozdrawiam, Kuba.

mani4c
13-07-2007, 12:05
Witam wszystkich
Po przeczytaniu waszych zdań na temat S5 mam mały rozgardiasz w głowie.
Od wczoraj jestem posiadaczem tego aparaciku (wcześniej używałem A85) i do momentu otworzenia tego forum myślałem, że to był trafny wybór. Kupiłem go pod wpływem rekomendacji mojego znajomego, który bardzo zachwalał ten model, zresztą proponował jeszcze drugi model G7, ale po długim zastanawianiu wybrałem S5. Po przeczytaniu Waszych postów mój optymizm, co do trafności wyboru trochę zmalał, ale jako człowiek pozytywnie nastawiony do świata, myślę, że będzie mój nowy nabytek służył dobrze i długo. Zresztą po zmianie A85 na S5 to tak jakby przesiąść się z Renault Clio do Renault Espace, nie ujmując niczego temu pierwszemu.

Witaj,

Osobiscie rowniez stanalem kiedys przed bardzo podobnym wyborem. Super Zoom w postaci FZ-50/S5/S5 czy tez kompaktowy G7. Wybralem G7 za to, ze byl po prostu najmniejszy i wrecz idealnie spelnia moje oczekiwania w kwestii jakosci obrazu (ISO 100-400 - przy czym ISO400 na Canonie to jak ISO50 na moim starym Panasonicu), wykonania itp.
Szkoda, ze moja sytuacja finansowa zmusza mnie to pozbycia sie G7. :(

Lukalago
14-11-2007, 12:30
Aktualnie posiadam S3 i tak sobie spojrzalem na test modelu S5 na stronie http://www.dpreview.com/reviews/canons5is/page6.asp
Popatrzcie na te czerwone obwódki (Fringing) - poprostu tragedia. Problem ten tez wystepuje w moim S3 i to w co 2 zdjęciu :(

LuMa
30-11-2007, 23:14
mam pytanie do właścicieli S5. może ktoś wie, czy S5 współpracuje z kartami 4 GB ? (sandisk lub kingston)
pzdr

krycho
18-12-2007, 02:18
Witam wszystkich!
Mam pytanie: Przy przegladaniu zdjec (gdy klikne Disp tak, ze pojawia sie histogram i dokladne info o zdjeciu - czyli fotka jest "malutka") w miejscach gdzie zdjecie jest przepalone, albo po prostu jest intensywna biel - obraz miga (od czarnego - przez szary - do bialego).
W innych trybach Disp problem nie wystepuje!
Czy to jest wina firmware'u? Dlaczego tak sie dzieje? Niby to nie jest jakis straszny mankament, ale przeciez nie powinien miec miejsca!

WaldekA
18-12-2007, 08:24
Witam wszystkich!
Mam pytanie: Przy przegladaniu zdjec (gdy klikne Disp tak, ze pojawia sie histogram i dokladne info o zdjeciu - czyli fotka jest "malutka") w miejscach gdzie zdjecie jest przepalone, albo po prostu jest intensywna biel - obraz miga (od czarnego - przez szary - do bialego).
W innych trybach Disp problem nie wystepuje!
Czy to jest wina firmware'u? Dlaczego tak sie dzieje? Niby to nie jest jakis straszny mankament, ale przeciez nie powinien miec miejsca!

Poprostu aparat cię ostrzega w tym trybie o przepalonych miejscach.

krycho
18-12-2007, 11:28
Dzieki!

Jaki futeral radzicie kupic do S5?

ondyne
20-12-2007, 14:53
Aktualnie posiadam S3 i tak sobie spojrzalem na test modelu S5 na stronie http://www.dpreview.com/reviews/canons5is/page6.asp
Popatrzcie na te czerwone obwódki (Fringing) - poprostu tragedia. Problem ten tez wystepuje w moim S3 i to w co 2 zdjęciu :(

Bez przesady. nie wymagajmy zbyt wiele od kompakta. Nawet jeśli inne aparaty są lepsze pod tym względem, to ustępują pod innymi. S5 jest tylko kompaktem, anie zaawansowaną lustrzanką. Proponuję przeczytać podsumowanie, które pochodzi z tego samego (wyżej wspomnianego) testu:

Conclusion - Pros:

* Excellent resolution, good detail at lower ISOs (though output a little soft)
* Good color, good exposure, generally accurate focus gives a high 'hit rate' even in auto mode
* Huge photographic versatility with 36-432mm lens and super macro mode
* Image stabilization works well (and can be used in movie mode)
* Some welcome improvements over the S3 IS; better viewfinder, better screen, flash hot shoe
* Packed with features
* Very quiet
* Solid construction and good handling
* Fast and responsive
* Superb movie quality with high quality stereo sound
* Impressively little distortion for such a large lens
* Enjoyable and easy to use
* Superb screen, bright and clear with full tilt & swing articulation
* Optional wide and tele adapters
* PC controlled shooting (via USB)
* Customizable shortcut button, ISO button
* Superb battery life with NiMH cells
* Flash hot shoe
* Good macro

Conclusion - Cons:

* Noise and noise reduction effects visible at anything over ISO 100
* ISO 800 and 1600 very noisy and of limited use
* Wider wideangle would be nice
* SD card slot now in battery compartment - battery cover awkward to open and close
* Barely any image quality improvement over predecessor
* Movie button in awkward position
* Some features removed (such as intervalometer) or downgraded (continuous shooting speed)
* Electronic viewfinder may be improved, but it's still not fantastic
* Occasional focus hunting at the telephoto end of the zoom in low light
* No rechargeable batteries supplied in the box
* Some highlight clipping due to over exposure of contrasty scenes
* Chromatic aberration and purple fringing
* No RAW mode

krycho
24-12-2007, 03:23
Czy odpadajace "denko" od obiektywu to norma? Bo u mnie bardzo latwo spada. Wydaje mi sie,ze gdzies czytalem, ze to bolaczka S5..

rakcen
24-12-2007, 11:40
Niestety tak, musisz się do tego faktu przyzwyczaić

krycho
27-12-2007, 03:03
Kolejna sprawa. Aparat ma dopiero troche ponad tydzien a juz od paska zaczynaja odchodzic literki (Canon i Powershot), niby blahostka, no ale bez przesady! To chyba nadaje sie do reklamacji!

krycho
06-01-2008, 16:30
Aparat ustawiam w trybie nagrywania filmow, naciskam spust migawki i nic, robi sie zdjecie. Nie nagrywa sie film. Dlaczego? Czy cos gdzies zle ustawilem?

epoxer
06-01-2008, 22:25
Aparat ustawiam w trybie nagrywania filmow, naciskam spust migawki i nic, robi sie zdjecie. Nie nagrywa sie film. Dlaczego? Czy cos gdzies zle ustawilem?

Do nagrywania filmików służy przycisk po prawej stronie wizjerka z czerwonym środkiem. Nie musisz być ustawiony na tryb filmików, żeby coś nakręcić.

krycho
07-01-2008, 00:17
Masz racje! Mea culpa! 8)
Dzieki!:D

wITCHdOKTOR
01-02-2008, 18:02
Witam,
widze ze wątek dotyczy ogólnie S5IS więc i ja się dołącze z pytaniem odnośnie tego modelu.
Mianowicie chciałbym sie dowiedzieć czy mogę bezpiecznie podłączyć do tego aparatu lampe która nie ma "współczesnej" stopki z pięcio pinowym złączem. Mam starego poczciwego VIVITARA Zoom thyristor 2500. Mierzyłem napięcie na stopie lampy i wychodzi kolo 12V. Na Tumaxie dedykowanym do canonow jest kolo 3-4V. Vivi jest fajną lampą i chciałbym jeszcze z nią popracować jeśli to możliwe. Prosze o konstruktywną opinię w tej sprawie.

Pozdrawiam

hajoooo
09-02-2008, 18:33
Ja z kolei mam pytanie czy w S5'ce jest mozliwosc robienia zdjec z interwalami? Jakos nie moge doczytac a jak ustawie wlasny czas samowyzwalacza :'delay' na 30s i zdjec np. 10 to robi serie zdjec po 30s. a przeciez chodzi o 10 zdjec kazde po 30s.
w S3 byla mozliwosc chyba do 100zdjec tak ustawic a w S5 zapomnieli o tym??
z gory dzieki za odpowiedz!!

wITCHdOKTOR
10-02-2008, 13:56
Jedynym rozwiazaniem które udało mi sie znaleźć i które dzialolo by jak intervalowe zdjecia jest ustawienie wlasnej serii zdjec o przerwie i ilosci, i wykonanie ich na na ustawieniach manualnych, z dostosowanym przez siebie czasem naswietlania i przesloną.

Pozdrawiam

hajoooo
11-02-2008, 20:08
Dzieki !
Jeszcze jedna kwestia mnie nurtuje. Czy jedynym sposobem na to zeby na zdjeciu miec date i/lub godzine jest wstawienie jej poprzez program zoombrowser ? a jesli tak to czy mozna zrobic to 'hurtowo' a nie zdjecie po zdjeciu?
Moze pytania wydaja sie blahe ale to moj pierwszy canon i generalnie poczatki z fotografia. dzieki !

grzyba
18-02-2008, 15:20
Mam S5 i dekielek "sam" mi nie spada. Mam doświadczenie bo w S1 też był taki delikatny. S1 miałem z USA i z paska literki mi zlazły ekspresowo. Podstawa to futerał, przywiązanie dekielka załączonym sznureczkiem do aparatu. Lampy stosować najlepiej dedykowane - cena najtańszej to ok. połowa aparatu - przynajmniej w Polsce. Inne lampy moga coś tam w elektronice pojarać. Na ten tema jest sporo w necie.

joannasu
12-03-2008, 21:55
witam wszystkich serdecznie!
czy do modelu canon is 5 można dokupić jakieś filtry uv i tulipan? jeżeli można proszę was o jakieś szczegółowe dane: o jakieś średnicy i jak je zamontować?
czy koniecznie jest potrzebna przejściówka?
pozdr

noel
12-03-2008, 23:03
witam wszystkich serdecznie!
czy do modelu canon is 5 można dokupić jakieś filtry uv i tulipan? jeżeli można proszę was o jakieś szczegółowe dane: o jakieś średnicy i jak je zamontować?
czy koniecznie jest potrzebna przejściówka?
pozdr





http://allegro.pl/item328162253_canon_s2_s3_s5_is_zestaw_chronny_gwa r_japan_5w1_.html

http://allegro.pl/item321612269_zestaw_ochronny_canon_s2_s3_s5_is_52 _mm_warszawa.html

http://allegro.pl/item323652469_zestaw_profi_canon_s2_s3_s5_is_52mm_ import_w_wa.html

i wiele innych :)

syggi
07-04-2008, 20:07
Witam,

mam pytanie czy tylko mój s5 w trybie Av jako maksymalny czas naświetlania daje 1s?
Bo niezależnie jak jest ciemno to ta 1 sekunda jest dla niego maksem.
A to irytuje.

Juriko
07-04-2008, 20:37
Nie tylko Tój tak ma. Do dłuższych czasów skorzystaj z trybu Tv, lub M.

syggi
07-04-2008, 20:40
No to kapa.
Dzięki,

musique
18-04-2008, 14:25
Stoję przed podobnym wyborem co poprzednicy. Jestem początkującą amatorką, choć przez ostatni rok "bawiłam" się G5 poznając podstawy podstaw. Teraz jestem zmuszona zmienić aparat i rozważam właśnie S5. Moje wymagania co do aparatu mogą wydawać się idiotyczne, ale są wyraźnie uwarunkowane posiadanym poprzednio aparatem. Otóż najbardziej zależy mi na ruchomym wyświetlaczu, Macro "od" 0cm oraz trybie "sport". Chciałabym jedynie udoskonalać moje umiejętności w wykorzystywaniu takich funkcji jak preselekcja przysłony, czasu czy autofocus dlatego nie szukam aparatu dużo bardziej zaawansowanego niż g5. Wiem, że to brzmi jak list do św. Mikołaja, ale jeśli ktoś mógłby mi zasugerować jakąś alternatywę dla S5, to byłabym bardzo wdzięczna.

wITCHdOKTOR
18-04-2008, 16:21
S3:) jest bardziej szybkostrzelny i mam wrazenie ze czasami dziala poprostu szybciej niz S5. Zeby nie było jestem posiadaczem S5, a nie S3, ale tym tez przez pewien okres robilem zdjecia. Poza tym do S3 jest oprogramowanie odblokowujące mozliwosci aparatu CHDK. Naprawdę super zabawa. Niestety do S5 jeszcze nie jest skonczone podobne oprogramowanie.

Juriko
18-04-2008, 16:28
S3:) Poza tym do S3 jest oprogramowanie odblokowujące mozliwosci aparatu CHDK. Naprawdę super zabawa. Niestety do S5 jeszcze nie jest skonczone podobne oprogramowanie.
Oj kolega nie uważnie śledzi postępy w tej materii. ;) I tym sposobem pozbawia się, jak pisze, super zabawy. :)
http://canon-board.info/showpost.php?p=454871&postcount=117

wITCHdOKTOR
18-04-2008, 16:47
Oj faktycznie, moj bląd:) czas zobaczyc co tam sie ciekawego pojawilo:) jak ostatnio patrzylem w tym temacie to tak nie do konca to bylo zrobione...

LuMa
18-04-2008, 20:59
Do musique:
-Ruchomy wyświetlacz - ekstra sprawa, bardzo przydatny.
-macro od 0cm działa b.dobrze, ale takie makro nie ma małej GO. lepiej robić makro na zoomie, wtedy uzyskujemy małą GO (chociaż wtedy nie zawsze aparat chce złapać ostrość).
- tryb "sport" - to był mój ulubiony tryb w A75 (zdjęcia bardzo dobre), ale niestety tu jest do niczego - ISO ustawia automatycznie na 800 lub czasem na 400. szumy okropne. to zmusza do przesiadki na tryby manualne.
-aparat jest bardzo szybki.

w razie innych pytań, odpowiem.
pzdr

zaxxxon
18-04-2008, 23:06
musique >> a czemu nie rozważysz możliwość kupna Canona A650 IS ?

sebgab
22-04-2008, 23:26
Mam problem z ostrością w IS S5! Czy to złudzenie czy faktyczny problem, wydaje mi się, że mój S5 nie robi ostrych zdjęć, jaka może być przyczyna? Próbowałem na AF i manualnie ustawiać ostrość i nic. Kiedy miałem S1 to wydaje mi się, że robił ostre zdjęcia a S5 ma z tym problemy. Czy to ma związek z większą ilością megapixeli? Czy to może być problem tego, że S1 była made in Japan a S5 jest made in China? Co może być przyczyną? Nie twierdzę, że zdjęcia mam zupełnie nieostre tylko nie jestem z efektu ostrości zadowolony - brakuje przysłowiowej "kropki nad i".

wITCHdOKTOR
23-04-2008, 21:04
moj S5 jest made in Japan i raczej nie ma problemow z ostroscią. AF troche sie gubi przy slabym swietle i zoomie cyfrowym, ale w poprzednich S tez to zauwazylem. Moze przedstawisz jakis przyklad "nieostrego" i "ostrego" zdjecia z S1

Pozdrawiam

sebgab
23-04-2008, 21:33
Moze przedstawisz jakis przyklad "nieostrego" i "ostrego" zdjecia z S1


Trudno pokazać różnicę. Może mam schiza na temat mojego nowego S5. Ale teraz muszę więcej zdjęć "ulepszać" w postprodukcji niż było to przy S1. Przy S1 zdjęcia nie wymagały dodatkowej korekcji ostrości a w S5 bardzo często muszę skorygować ostrość o 0,5 pkt % (że się tak wyrażę). A może to moje przekonanie że S5 w porównaniu do S1 powinien robić o niebo lepsze zdjęcia, podczas gdy tak nie jest a często z efektów jestem niezadowolony.

Juriko
24-04-2008, 01:27
...Przy S1 zdjęcia nie wymagały dodatkowej korekcji ostrości a w S5 bardzo często muszę skorygować ostrość o 0,5 pkt % (że się tak wyrażę). ...
Jeśli chcesz mieć bardziej wyostrzone jpegi z aparatu, ustaw większe wyostrzanie w "Moich kolorach".

Arashi
24-04-2008, 01:55
Witam to moje pierwsze kroki na forum, ale temat wybrałam celowo ja także jestem od niedawna posiadaczem S5 IS poprzednio miałam A610 i mi także wydaje sie ze pomimo mniejszej ilości pikseli i ogólnie słabszego sprzętu poprzednik był w swych zdjęciach ostrzejszy. Jak na razie dopiero uczę sie tego sprzętu i mam trochę problemów z ogarnięciem (ale brnę do przodu i sie nie poddaje :D ) ale mam pytanie do właścicieli tegoż sprzętu jak to jest z ta ostrością w waszych aparatach?

Podam przykład : leząc sobie na kanapie chce zrobić zdjęcie swojej stopy, przybliżam zommem (powiększenie cyfrowe od razu wyłączyłam bo straszne fotki wychodzą pomimo możliwości bliższego zapoznania sie z obiektem) wiec przybliżam i co ? i nie widzę nic prócz plamy w kolorze skarpetki ewentualnie koloru mego ciałka na stopie.. muszę oddalić zoom jeszcze raz przybliżyć i tak z trzy razy i dopiero coś w końcu załapie, próbowałam na własnych ustawieniach i na auto - bez zmian ..
być może coś robie źle, a może to coś z aparatem nie tak, proszę o rady.

Proszę sie nie sugerować aż tak bardzo przykładem oczywiście na co dzień nie robie fot tylko swoich stop :D

Pozdrawiam
Arashi

budziko
24-04-2008, 23:13
Spróbuj wejść w menu > stabilizacja > wyłączona

orange
01-05-2008, 12:08
menu >Ustawianie ostrości > Punktowy

Timon
15-07-2008, 11:54
przeczytałem wszystkie 5 stron, ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtująca mnie kwestię ;/ od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem S5 niestety nie wiem dlaczego wszelki ruch osoby którą chciałbym sfotografować powoduje, że jest ona rozmazana. Czy ktoś może mi poradzić co zrobić? Ostrzegam, że jestem laikiem i prosiłbym o instrukcje krok po kroku ;]
Wielkie dzięki :-)

Vitez
15-07-2008, 15:50
niestety nie wiem dlaczego wszelki ruch osoby którą chciałbym sfotografować powoduje, że jest ona rozmazana.

Za długi czas naświetlania.


Czy ktoś może mi poradzić co zrobić? Ostrzegam, że jestem laikiem i prosiłbym o instrukcje krok po kroku ;]
Wielkie dzięki :-)

Przełącz na tryb 'sport' .
A no i poczytaj to: http://rapidshare.com/files/129839863/ADVCUG_PL.pdf.html

Timon
16-07-2008, 12:51
Vitez, dzięki wielkie za pomoc :-)

Dostosuję się do wskazówek, a jak nadal coś będzie nie tak to na pewno się zgłoszę ;-p

Jeżeli chodzi o link to instrukcję to ja posiadam ale w instrukcji nie napiszą "co zrobić jeżeli osoba na obrazie jest rozmazana, bo machała ręką" ;P

Pozdrawiam

Vitez
16-07-2008, 23:41
Jeżeli chodzi o link to instrukcję to ja posiadam ale w instrukcji nie napiszą "co zrobić jeżeli osoba na obrazie jest rozmazana, bo machała ręką" ;P


W instrukcji piszą dość wyraźnie które ustawienie w menu co zmienia i czemu służy. Reszta zależy od sprytu fotografującego - by dobrał sobie odpowiednie ustawienie do zastanych warunków.

szymon.k
19-07-2008, 23:11
Cześć. Mam takie małe pytanko. Otóż S5 nie robi mi zdjęć w sekwencji ostrości. Naciskam spust i wykonuje mi tylko jedno zdjęcie zamiast trzech. Natomiast sekwencja naświetlania działa prawidłowo i aparat wykonuje trzy zdjęcia. Wiecie jaka jest tego przyczyna?

Vitez
20-07-2008, 03:00
Wiecie jaka jest tego przyczyna?

Zapewne nie sprawdziłeś w instrukcji i nie przełączyłeś trybu łapania ostrości na manual.

don
20-07-2008, 10:11
przeczytałem wszystkie 5 stron, ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtująca mnie kwestię ;/ od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem S5 niestety nie wiem dlaczego wszelki ruch osoby którą chciałbym sfotografować powoduje, że jest ona rozmazana. Czy ktoś może mi poradzić co zrobić? Ostrzegam, że jestem laikiem i prosiłbym o instrukcje krok po kroku ;]
Wielkie dzięki :-)

po pierwsze wylacz IS.

szymon.k
20-07-2008, 12:07
Zapewne nie sprawdziłeś w instrukcji i nie przełączyłeś trybu łapania ostrości na manual.

Dzięki Vitez. Udało się :)

mikulas
11-08-2008, 15:36
Dopisuje się do opinii poprzedników, moja S5 made in china ma straszne problemy z głębią i ostrością...pisze tak ponieważ mama porównanie z modelami konkurencji :( ogólnie jestem rozczarowany...można zrobić dobre zdjęcie, ale musi być dobre światło iso80 i najlepiej ręcznie ustawić ostrość

robbas
11-08-2008, 23:00
Panowie jestem początkującym i prosze o wyrozumiałość ale moze komuś z użytkowników s5 is przytrafiła się przygoda z zawieszaniem sie tego sprzetu . psiadam aparat od roku i nagle na wakacyjnym wyjezdzie odmówił współpracy, prosze o pomoc

krzylo
04-09-2008, 23:35
przeczytałem wszystkie 5 stron, ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtująca mnie kwestię ;/ od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem S5 niestety nie wiem dlaczego wszelki ruch osoby którą chciałbym sfotografować powoduje, że jest ona rozmazana. Czy ktoś może mi poradzić co zrobić? Ostrzegam, że jestem laikiem i prosiłbym o instrukcje krok po kroku ;]
Wielkie dzięki :-)
To przecież nie lustrzanka, nie ma śledzącego AF. Poratuj się krótkimi czasami, małą ogniskową, małym otworem przysłony, używaj jak się da lampy błyskowej w takich przypadkach.

Slider
05-09-2008, 20:32
To przecież nie lustrzanka, nie ma śledzącego AF. Poratuj się krótkimi czasami, małą ogniskową, małym otworem przysłony, używaj jak się da lampy błyskowej w takich przypadkach.

Nie wiem czy laik zrozumiałby coś z tego oprócz "lustrzanki" i "lampy blyskowej":D otóż też Cię zdziwię, bo Canony z serii S mają coś w stylu śledzacego AF. Co prawda nazywa się to "ciągłym AF" ale działa na podobnej zasadzie i "śledzi" obiekt ustawiając caly czas ostrość, aż do momentu zrobienia zdjęcia. warunek jest tylko taki, by obiekt znajdował się w kadrze w miejscu ramki AF, chyba z wiadomych powodów;-) i co do Twoich rad; to ustawienie małego otworu przysłony nie pomoże w uzyskaniu nieporuszonych zdjęć. domyslam się, że chodzilo Ci o małą wartość przysłony, a duży otwór;-) to tak na przyszłość. Pzdr;-)

krzylo
05-09-2008, 21:26
Chodziło mi dokładnie o to co napisałem, czyli mały otwór przysłony(duża wartość)=duża głębia ostrości=(człowiek poruszający się ma większe prawdopodobieństwo pozostać w tej głębi ostrości jak robimy serie zdjęć i jak wyjdzie z ramki ostrości).

Slider
05-09-2008, 21:41
ok, ok rozumiem:wink: chciałem tylko zaznaczyć, że wspomniane rozmazania nie są spowodowane brakiem ostrości, która mialaby nie objąć fotografowanej osoby, tylko zbyt długimi czasmi naświetlania, ktore można skrocić zmniejszając wartośc przyslony. Ale widzę, ze wiesz co mówisz;-)

Marbel
20-09-2008, 22:06
Cześć!

To mój pierwszy post na tym forum i pierwsze pytanie.

Nie zakładam nowego wątku bo wydaje mi się, że to pytanie mogło już wystąpić na tym forum tylko nie mogę go znaleźć.

Posiadam aparat S5IS (fv 101b, korzystam też z CHDK) i jest dla mnie irytujące, że po każdorazowym restarcie aparatu stopień kompresji zdjęć ZAWSZE przestawia się na ,,średni" a ja np: chciałbym, żeby stopień kompresji pozostał ,,mały".
Czy można ustawić stopień kompresji na stałe?
A może w CHDK jest na to odpowiednia opcja?

Z góry dziękuję za odpowiedź na moje pytanie :p

Slider
20-09-2008, 22:42
po każdorazowym restarcie aparatu stopień kompresji zdjęć ZAWSZE przestawia się na ,,średni" a ja np: chciałbym, żeby stopień kompresji pozostał ,,mały".
Czy można ustawić stopień kompresji na stałe?

dośc dziwny przypadek, bo ja, jak w moim S3 jak raz ustawiłem stopień kompresji na "maly" to tak został. Jedyne co w tej chwili przychodzi mi do glowy to: podczas fotografowania ustawić pożądaną kompresję, przejśc do menu i w zakładce fotografowania na ostatniej pozycji jest przycisk "pamięć nastaw..." wciskamy "set", pytają czy "zachowac bieżące nastawy?" wciskamy "tak" i wszystkie opcje ustawione podczas fotografowania zostana ustawione jako domyślne i przy włączeniu aparatu powinny ustawic się takie jak były zapisane (ważne, by program był ten sam) Nie wiem czy to pomoze, ew gdyby było coś niezrozumialego, to pytaj;)

Marbel
21-09-2008, 09:06
OK. Dziękuję za odpowiedź. Wygląda na to, że pomogło. :-D

Slider
21-09-2008, 10:49
OK. Dziękuję za odpowiedź. Wygląda na to, że pomogło. :-D

Co prawda encyklopedią Powershotów serii S nie jestem, ale obyłem się z nimi na tyle, że mogę coś o nich powiedzieć;) jakby co, to pytaj. Pzdr8-)