PDA

Zobacz pełną wersję : Tamron 28-75 f2.8 - czy może być aż taki mydlany obraz??



radekbo
13-03-2005, 22:36
Witam
Przykład porównania obiektywów przedstawiam poniżej a pytanie pod zdjęciem:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.republika.pl/radekfoto/tamroncanon.jpg)
I pytanko - czy jest możliwa aż taaaaaaka różnica - warunki identyczne - jest to tylko wycinek zdjęcia w 100% wielkości.
Wydaje mi się że coś się spieprzyło w moim tamronie, albo faktycznie nie można focić poniżej f3.5?
Pozdrawiam i czekam na odzew
Radek

Jurek Plieth
13-03-2005, 22:39
Witam
Przykład porównania obiektywów przedstawiam poniżej a pytanie pod zdjęciem:
Obrazek (http://www.republika.pl/radekfoto/tamroncanon.jpg)
I pytanko - czy jest możliwa aż taaaaaaka różnica - warunki identyczne - jest to tylko wycinek zdjęcia w 100% wielkości.
Wydaje mi się że coś się spieprzyło w moim tamronie, albo faktycznie nie można focić poniżej f3.5?
Powtórz zdjęcie Tamronem ustawiając ostrość ręcznie. Jeśli wyjdzie Ci OK, to najprawdopodobniej masz BF/FF.

radekbo
13-03-2005, 22:44
Zaraz zaraz, jeśli byłby BF/FF to chyba w canonie też, zresztą na całej rozciągłości zdjęcia nie ma żadnego punktu ostrego, tak samo na innych fotkach, knuję zepsucie sprzętu , ale co mogło się stać??? Wcześniej ten obiektyw ostrzył naprawdę dobrze, ale miałem jakiś paproch na tylnym szkiełku i je wyczyściłem, może coś sam zepsułem??

dzi
13-03-2005, 22:53
Jurku, czy mam rozumieć, iż manualne ostrzenie jest po części lekarstwem na BF/FF ? to znaczy zamiast biegać do serwisu i zabiegać o kalibracje każdy może przejsć na manualne ostrzenie i problem znika?

radekbo
13-03-2005, 22:56
dzi: widzę że też masz tego tamrona - jak on ci patrzy na największej dziurze? masz jakiś wycinek fotki żeby mi przesłać?

dzi
13-03-2005, 22:59
dzi: widzę że też masz tego tamrona - jak on ci patrzy na największej dziurze? masz jakiś wycinek fotki żeby mi przesłać?
nie, ja takich "cudów" to nie miewam na fotkach robionym tymże obiektywem - nie musze nic wysyłać, bo efekty uzyskuje znacznie lepsze.

radekbo
13-03-2005, 23:00
już mam - coś się spieprzyło w obiektywie - znalazłem fotki sprzed 2 miechów i na dziurze 2.8 są ostre, niestety pewnikiem będzie trzeba wysłać obiektyw do serwisu. Czy ktoś może ma jakieś doświadczenia z serwisami w tym względzie?

Jurek Plieth
13-03-2005, 23:01
Zaraz zaraz, jeśli byłby BF/FF to chyba w canonie też, zresztą na całej rozciągłości zdjęcia nie ma żadnego punktu ostrego...
Zrób zdjęcia testowe przedmiotów umieszczonych równomiernie jeden za drugim z ostrzeniem na przedmiot środkowy. Twoje zdjęcie nie daje tematycznie szansy na ocenę istnienia FF.

Krzychu
13-03-2005, 23:01
Witam
Przykład porównania obiektywów przedstawiam poniżej a pytanie pod zdjęciem:
Obrazek (http://www.republika.pl/radekfoto/tamroncanon.jpg)
I pytanko - czy jest możliwa aż taaaaaaka różnica - warunki identyczne - jest to tylko wycinek zdjęcia w 100% wielkości.
Wydaje mi się że coś się spieprzyło w moim tamronie, albo faktycznie nie można focić poniżej f3.5?
Pozdrawiam i czekam na odzew
Radek

Statyw był ?

radekbo
13-03-2005, 23:07
Dzięki za odpowiedzi pozdrawiam

[ Dodano: 13-03-2005 ]
statyw i wężyk

Jurek Plieth
13-03-2005, 23:13
Jurku, czy mam rozumieć, iż manualne ostrzenie jest po części lekarstwem na BF/FF ? to znaczy zamiast biegać do serwisu i zabiegać o kalibracje każdy może przejsć na manualne ostrzenie i problem znika?
Moim zdaniem tak właśnie jest. Teoretycznie możliwe jest zaistnienie sytuacji i takiej, kiedy również przy ostrzeniu ręcznym istnieje FF/BF - szukaj w innym wątku dyskusji na ten temat. W praktyce to chyba jednak się nie zdarza.
Przypomnij sobie bieg promieni w lustrzance z autofokusem :idea: Trzy następujące drogi powinny mieć dokładnie taką samą długość:
a) "od obiektywu" do powierzchni filmu (matrycy),
b) "od obiektywu" do matówki (po odbiciu od lustra głównego),
c) "od obiektywu" do powierzchni na której zamontowane są czujniki AF (po przejściu przez półprzepuszczalne lustro główne i po odbiciu od lustra pomocniczego).

Kubaman
13-03-2005, 23:14
mam tego tamrona i spokojnie mogę powiedzieć, że zdjęcia przy f=2.8 są conajmniej tak samo ostre jak pierwszy przykład z 50/1.8 (na pierwszy rzut oka)

Ze zdjęcia które prezentujesz niczego sie nie da stwierdzić. Zrób dwie fotki, z trzema planami jak radzi Jurek. Jedną na AF i z centralnym punktem. Drugą ostrząc ręcznie z tym samym punktem. Ostrzenie na środkowy plan. Pokaż obie i dopiero wtedy coś można będzie ocenić.

dzi
FF/BF jest wyłącznie wynikiem błędnego działanie funkcjonowania AF. Poszukaj na forum :o , kiedyś był o tym bardzo długi wątek, z linkami i dokładnym wyjaśnieniem zjawiska, testami sprawdzającymi i metodą korekcji.

radekbo
13-03-2005, 23:25
Ok. Może nic nie wynika. Poniżej daję zdjęcie robione pod kątem 25 stopni (około) z ostrością na literę L. Wydaje się najostrzejsza z całego wycinka, ale niestety są smugi w kierunku lewy dół tak, jakby zdjęcie było poruszone, ale robiłem dzisiaj w słonevczny dzień fotki i z f2.8 i czasem 1/1000 sek i się załamałem - totalne dno

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.republika.pl/radekfoto/literaL.jpg)
Myślę że może uszkodziłem oś optyczną obiektywu i patrzy on na matrycę nie idealnie prostopadle.

Jurek Plieth
13-03-2005, 23:28
Myślę że może uszkodziłem oś optyczną obiektywu i patrzy on na matrycę nie idealnie prostopadle.
Najprościej zrób zdjęcie półmetrowej linijki umieszczonej pod kątem 45 stopni w stosunku do osi optycznej i ostrz na 25 centymetrze.

Kubaman
13-03-2005, 23:30
naprawdę, taki przykład nie pomoże nam ci pomóc.

Zrób dwa zdęcia, raz AF raz MF. Centralny punkt, bez cropa i pokaż. Nawet statyw nie jest potrzebny, bo to co pokazujesz nie podlega dyskusji, coś jest spieprzone.

radekbo
13-03-2005, 23:31
Najprościej zrób zdjęcie półmetrowej linijki umieszczonej pod kątem 45 stopni w stosunku do osi optycznej i ostrz na 25 centymetrze.
No przecież zrobiłem dokładnie identyczną próbę, która udowadnia, że nie ma ostrego punktu. Myślę że muszę chyba zwrócić się niestety do serwisu:(

Kubaman
13-03-2005, 23:31
dodatkowo możesz zrobić zdjęcie z f=4. Jeśli obiektyw ma rozwaloną optykę, takie domknięcie nic nie pomoże.

radekbo
13-03-2005, 23:39
Robiłem też z f4 i niestety pomogło, ale nie na tyle żeby dać zadowalające efekty. f8 dopiero pomaga, ale i tak bez wielkich wodotrysków. Czyli pewnie serwis? Czy ktoś zna dobry serwis obiektywów??

[ Dodano: 13-03-2005 ]
Obiektyw już w pudełku niestety, znalazłem też serwis, mam nadzieję że ze mnie nie zedrą ale szacunkowo ze 3 stówki pojdą.
BTW, zrobiłem próbne foto canonem 28-90 - taki stary kit do analoga - i w porównaniu do moich aktualnych zdjęć tamronem - żyleta :lol: niestety f5.6 :mrgreen:

Vitez
14-03-2005, 01:12
dzi: widzę że też masz tego tamrona - jak on ci patrzy na największej dziurze? masz jakiś wycinek fotki żeby mi przesłać?

http://vitez.ceron.pl/tamron-2.8.jpg
http://vitez.ceron.pl/tamron-4.0.jpg
http://vitez.ceron.pl/tamron-5.6.jpg
http://vitez.ceron.pl/tamron-8.0.jpg

Zrobione na szybko wiec nie traktujcie to jako fotki testowe ;) .Wycinki z full kadru (widac), niczym nie obrabiane (widac, a zazwyczaj wyostrzam o ok 50%), Iso800 (widac), lampa (widac), z reki (widac), z filtrem UV (tez widac). Ale przynajmniej jakas ostrosc jest.

Cos ty z nim zrobil ze tak go uszkodziles? Obiektywami sie nie rzuca :? (nie liczac najdrozszych eLek ktore nawet przez konie moga byc kopane 8) ).

storm
14-03-2005, 08:19
Vitez: no nie wiem, ostrosci jakos nie potrafie zobaczyc na twoich wycinkach..
Hmm a juz sie przmierzalem do zakupu tego obiektywu... uhmm no nic wstrzymam sie..

DoMiNiQuE
14-03-2005, 09:22
Vitez, albo ja sie jeszcze nie obudzilem i oczy mnie oszukuja ...albo ten Twoj Tamronik do f5.6 jest 'lekko' mydlany ;)

p13ka
14-03-2005, 09:32
Widze, że jednak nie tylko moje kaprawe oczy nie dostrzegają ostrości w fotkach Viteza. Dziwne, przecież po małym przymknięciu Tamron jest ostry... :roll:

radekbo
14-03-2005, 10:29
Cos ty z nim zrobil ze tak go uszkodziles?
Co prawda nie rzucałem , ale pewnie za mocno wcisnąłem tylną soczewkę i stąd moje problemy. Jutro będę wiedział czy się da naprawić czy nie
Pozdrawiam

muflon
14-03-2005, 10:30
Eee, no bez przesadyzmu... Vitez przecież napisał: to są cropy! :)

DoMiNiQuE
14-03-2005, 10:35
Eee, no bez przesadyzmu... Vitez przecież napisał: to są cropy! :)

ale to moj 18-55 robi ostrzejsze foty :shock: (oczywiscie cropy)

p13ka
14-03-2005, 10:40
Eee, no bez przesadyzmu... Vitez przecież napisał: to są cropy!
A co to ma do rzeczy? Cropy też mogą być ostre :)
http://canon-board.info/viewtopic.php?t=2564&postdays=0&postorder=asc&star t=90

DoMiNiQuE
14-03-2005, 10:46
tym bardziej ze robil je z lampa ...powinny byc teoretycznie bardziej ostre (zastanawiam sie tylko po co w takim przypadku ISO 800 i dlaczego z reki skoro w stopce widnieje "Manfrotto 055ProB+141RC, 681B+234RC" :mrgreen: ;))

Cychol
14-03-2005, 22:05
ale to są cropy z miejsca, które było nieostre :lol:

robson
14-03-2005, 22:37
A już się martwiłem, że mój tamron nie jest ostry...

kavoo
14-03-2005, 22:41
Ja wiem, ze ten Tamron nie jest 8. cudem swiata (wiem, bo mam :wink:), ale bez przegiec... ;-) U mnie tak "ostry" obiektyw dlugo by nie popracowal ;-)
Jedyne wytlumaczenie dla tak marnego wyniku testu upatruje w tym, ze zdjecie jest poruszone... choc przy 1/100s i ogniskowej 75mm trzeba miec rekordowego kaca, zeby poruszyc zdjecie ;-) Albo kiks AF, nie mam pojecia...

Jesli to crop ze srodka kadru, to az boje sie zapytac jak narozniki wygladaja... ;-)

Vitez
14-03-2005, 23:51
Eee, no bez przesadyzmu... Vitez przecież napisał: to są cropy!
A co to ma do rzeczy? Cropy też mogą być ostre :)

Zalezy w jaki sposob zrobione :roll: .
Ja te cropy po prostu "odwalilem" . I nie sa ze srodka kadru a gdzies w kierunku prawego gornego rogu. Ciemno bylo, walnalem lampa i jeszcze te iso... w zdjeciach ktore "normalnie" robie nie ma tego typu problemow 8) , ale jesli sie uprzecie to moge porzadniejsze cropy z mojego Tamrona zapodac (statyw, wezyk, dzien, tabeleczka jakas, iso 100 itp) ... tylko ze leniwy jestem - szczegolnie jesli chodzi o fotki testowe.
Bo wole ogladac fotki bedace efektem koncowym (monitor/galeria internetowa/odbitki) a wsrod takich - nie mam zadnych zarzutow do mojego Tamrona 8) .

storm
15-03-2005, 08:16
Zalezy w jaki sposob zrobione :roll: .
Ja te cropy po prostu "odwalilem" . I nie sa ze srodka kadru a gdzies w kierunku prawego gornego rogu.

No chyba zdecydowanie musiales tak zrobic, bo trudno mi sobie wyobrazic ze robiac fote ktora potem pokazuje publicznie (nawet jesli testowa) wybieram na chybil trafil fragment i to w dodatku tak rozblurowany :)

ToMo
08-05-2005, 12:10
Przepraszam, że odkopuję ten wątek ale jutro mam zamiar kupić Tamrona 28-75 a widzę kilka wątków traktujących o jakichś mankamentach tego obiektywu, czy uporaliście się ze swoimi problemami? Ogólnie 99% opinii na temat tego obiektywu jest pozytywna więc chciałem go mieć ale martwią mnie wasze problemy.

zic
09-05-2005, 19:39
Zabezpiecz sobie tylko tyły u sprzedawcy, żebyś w razie zanabycia nieudanego egzemplarza (bo jak we wszystkich markach i taki moze Ci się przytrafić) mógł poprosić o wymianę na inny.


ta, tylko skad takiego wziac?

ktos moze wskazac?

Pszczola
09-05-2005, 20:42
no może i może :mrgreen:
:evil:

Pszczola
09-05-2005, 20:57
Odpowiedz na pytanie o to czy "ktos moze wskazac" w stylu "no moze i moze" nie za bardzo jest pomocna.

Pszczola
09-05-2005, 21:03
Nie, dziekuje. W tym przypadku trzeba bylo pozostac przy PM, bo tak jak jest wyglada na niegrzeczna odpowiedz. Sprawa wyjasniona. Pozdrawiam

zic
09-05-2005, 21:51
potwierdzam! mmsza przslal PM z namiarami. mmsza dzieki!

ToMo
09-05-2005, 22:38
To zapodajcie namiary i dla mnie bo w Białymstoku tego szkła nie znalazłem :( Z góry dzięki ... :)