PDA

Zobacz pełną wersję : Adapter M42... Pomocy!



Roger_Sway
21-06-2007, 12:59
Witam! posiadam aparat Eos 300 i chciałem popróbować z obiektywami na M42 i tu pojawił się problem... mianowicie, czy jak przykręcę do eos'a (z adapterem) jakiś obiektyw na M42 i ustawie na nim f4 (z włączoną preselekcją przysłony) to czy eos będzie wiedział jaka to przysłona ??? chodzi mi o to czy będzie wiedział jaki ustawić czas, żeby prawidłowo naświetlić zdjęcie -chyba pokrętnie to napisałem, ale mam nadzieję że wiadomo o co chodzi.
A!! i jeszcze niektóre posiadają blokadę bolca przysłony, czy coś takiego -o co z tym chodzi?

z góry dzięki za pomoc! :)

mor_feusz
21-06-2007, 13:02
Mocujesz szkolo a adapterem na aparat. Ustawiasz w aparacie AV, odpowiednie ISO i wio! (mozesz zawsze +/- jak za malo/duzo swiatla). Aparat reszte dobierze sam (tudziesz czasmi sa tendencje do "przeswietlania"). Mozesz jeszcze M.

iktorn92
21-06-2007, 13:04
Aparat mierzy ilość świtła wpadająca przez obiektyw. Na wyświetlaczu bedzie 0.0 ale się nie martw sie czasy bedą ok. na wyswietlaczu tak naprawdę to przesłona napisana jest po to abyś wiedział. A przesłone ustawisz sobie na szkle.

snow
21-06-2007, 13:04
W... mianowicie, czy jak przykręcę do eos'a (z adapterem) jakiś obiektyw na M42 i ustawie na nim f4 (z włączoną preselekcją przysłony) to czy eos będzie wiedział jaka to przysłona ??? chodzi mi o to czy będzie wiedział jaki ustawić czas, żeby prawidłowo naświetlić zdjęcie -chyba pokrętnie to napisałem, ale mam nadzieję że wiadomo o co chodzi.

Będzie bo pomiar światła jest na matówce. Ustawiasz tryb Av i robisz fotki a światłomierz działa. Czasem trzeba dać korekcje EV


A!! i jeszcze niektóre posiadają blokadę bolca przysłony, czy coś takiego -o co z tym chodzi?

Blokują bolec w obiektywach które mają tryb Auto. W Zenicie był popychacz który przy wcisnieciu do polowy domykal przysłone. Jak nie zablokujesz bolca w trybie Auto to nie bedzie działała regulacja przysłony.
Można też sobie ten bolec na stałe zablokować w obiektywie i wtedy nie trzeba pierscienia z blokadą.

MacGyver
21-06-2007, 13:04
http://canon-board.info/announcement.php?f=11&a=3
http://canon-board.info/search.php

http://canon-board.info/showthread.php?p=122479
http://canon-board.info/showthread.php?t=15625
itd...

enter
21-06-2007, 14:06
Witam! posiadam aparat Eos 300 i chciałem popróbować z obiektywami na M42 i tu pojawił się problem... mianowicie, czy jak przykręcę do eos'a (z adapterem) jakiś obiektyw na M42 i ustawie na nim f4 (z włączoną preselekcją przysłony) to czy eos będzie wiedział jaka to przysłona ??? chodzi mi o to czy będzie wiedział jaki ustawić czas, żeby prawidłowo naświetlić zdjęcie -chyba pokrętnie to napisałem, ale mam nadzieję że wiadomo o co chodzi.
A!! i jeszcze niektóre posiadają blokadę bolca przysłony, czy coś takiego -o co z tym chodzi?

z góry dzięki za pomoc! :)

hej
koledzy już sporo napisali to może jeszcze dodam
warto kupić adapter z blokadą bolca
jeśli wolisz komfort warto również zainwestować w potwierdzenie ostrości z adapterem gdyż matówki nie są takie jak w pentaach czy porstach starych
potwierdzenie ostrości Tobie trochę ułatwi i przyspieszy pracę przy fotografii manualnej

jak czytam masz c300 więc kliszaka - czeka cie trochę eksperymentów z korekcjami na -[x]Ev gdyż światłomierz w EOSach jest skalibrowany pod systemowe obiektywy. Obiektywy manualne np od zenita trzeba z reguły korygować na [-] i z reguły im wyższa wartość liczby przysłony tym mniejsza korekta lub korekta na [+]
każde szkiełko może mieć inną korektę - klisza ma większą rozpiętość więc wiecej fotografii będzie trafionych

ale ja się nie znam ;)

Roger_Sway
21-06-2007, 14:25
Serdeczne dzięki wszystki za rady :)

Adso
21-06-2007, 15:03
no właśnie, kupiłem szkiełko M42 z bolcem i okazało sie, że adapter nie ma blokady bolca. Zdjęcia można robić ale selekcja przysłony nie działa więc tylko na pełnej dziurze. Nie polecam blokowania bolca na stałe natomiast polecam zakup adaptera z blokadą i faktycznie najlepiej z potwierdzeniem ostrości bo manualne ostrzenie i zastanawianie się czy trafiony czy nie może przyprawić o ból głowy:))). Podobno można tez zakupić matówkę z klinem która ma poprawiać ostrzenie, ale nic o tym nie wiem bo nie mam.