PDA

Zobacz pełną wersję : Dylemat amatora: 5D czy 1D mark III



marta_o
19-06-2007, 23:33
Po pierwsze witam Was serdecznie. Jestem typową amatorką za to o dość rozbudowanej potrzebie marudzenia. Jak każdy miałam swoje początki. Zaczynałam od analogowych lustrzanek różnej maści. Aktualnie po pierwszym etapie gdzie zaliczyłam ze trzy kompakty postanowiłam zakupić pierwszą cyfrową lustrzankę. Wybór padł na 400D. Jak do dnia dzisiejszego jakoś nie przypadła mi do gustu. Głównie tematem moich fotograficznych wypocin są konie oraz sporty jeździeckie. Tak się składa, że obiekty za nic mają fakt, że staram się zrobić w miarę dobre ujęcie i jakoś nie są zbyt statyczne. No cóż... Bywa ... :wink: Jak każda kobieta miewam zachcianki. To zechcenie postawiło mnie przed dylematem zakupu ... no właśnie... Co mam kupić:confused: Myślę o 5D lub 1D mark III. Czy ktoś może mi powiedzieć jak się ma wielkość matrycy w 5D do odwzorowania barw (nie mówię o ilości pikseli) i jak wychodzą wydruki porównawczo z obu tych modeli. Który z tych aparatów sprawdzi mi się lepiej w warunkach trudnych, że się tak wyrażę, oczywiście zainwestuję w odpowiednie szkła do jednego z tych cudeniek. Help, help, help....

liquidsound
19-06-2007, 23:37
Odpowiedz raczej oczywista, 1D. Kurde chcialbym miec takie dylematy:shock:

marta_o
19-06-2007, 23:43
No cóż. Prawdę mówiąc trochę potrudziłam się, żeby taką zachciankę zrealizować. Właśnie dlatego zależy mi na dobrym wyborze. Nie chciałabym wtopić kasę w coś z czego nie będę zadowolona. A jak z tą wielkością matrycy?

snow
19-06-2007, 23:44
Kolory raczej nie zależą od wielkości matrycy

Dilbercik
19-06-2007, 23:46
70-200 f2,8 L

bo z ta szklarnia co masz... to ani 5d ani 1d wiele nie zdziala...

a 400d + to szkielko moze Cie zadziwic...

pozdrawiam

MacGyver
19-06-2007, 23:48
Do szybko poruszających się obiektów, w błocie i słocie to raczej 1D, bo to typowo reporterska puszka.
Szukając jednak podłoża twojego problemu to tkwi on raczej w AF szkiełek, które posiadasz. Jeśli używasz do koni tej sigmy, którą masz w stopce to nie dziwie się Twoim problemom... co nie zmienia faktu ze widziałem zdjęcia z wyścigów motocyklowych, robione tym szkiełkiem :-)

mtata
19-06-2007, 23:50
Kolory to raczej zaleta dobrych szkieł.

5D oferuje bardziej plastyczny obraz, 1D szybkość i lepszy AF. Zachęcam jednak do skorzystania z wyszukiwarki forumowej - o każdym z tych aparatów naprawdę wieeele tutaj napisano :-)

I posłuchaj Dilbercika - zamiast wydawać kasę na nową puszkę lepiej przyjrzyj się bliżej dobremu obiektywowi :-)

rolaj
19-06-2007, 23:53
Konie jak to konie. Bywają ruchome i miewają gdzieś fotografów (jeźdźców czasem też). Jaki ma to związek z odwzorowaniem kolorów?? Najuprzejmiej zwracam uwagę, że jeśli "obiekty za nic mają fakt, że staram się zrobić w miarę dobre ujęcie i jakoś nie są zbyt statyczne" to chodzi o focus, autofocus być może nawet. I szybkość. A w tym przypadku to tylko jedynka.

marta_o
19-06-2007, 23:59
O tym, że zainwestuję w szkła już napisałam w poprzednim poście. Doskonale zadję sobie sprawę jak istotna jest dobra optyka. W 400D najbardziej wkurzają mnie nieporęczne wymiary (jest strasznie malutki, przyzwyczajona jestem do starych analogów :-) ), menu itp. Czyli ekonomiczna obsługa aparatu. Niedawno robiłam zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych. Na hali podczas zawodów jeździeckich. Ustawiłam czułość na 400 iso i o zgrozo właściwie na każdym zdjęciu wyszły zauważalne szumy. Czy to wina mojego aparatu? Gubił mi się też trochę autofocus ale to być może wina już szkieł.

snow
20-06-2007, 00:00
AF sie gubił to wina szkła raczej, a szumy to puszki

marta_o
20-06-2007, 00:02
Konie jak to konie. Bywają ruchome i miewają gdzieś fotografów (jeźdźców czasem też). Jaki ma to związek z odwzorowaniem kolorów?? Najuprzejmiej zwracam uwagę, że jeśli "obiekty za nic mają fakt, że staram się zrobić w miarę dobre ujęcie i jakoś nie są zbyt statyczne" to chodzi o focus, autofocus być może nawet. I szybkość. A w tym przypadku to tylko jedynka.
Pytałam o wielkość matrycy gdyż jak mi ktoś kiedyś uprzejmie powiedział większe piksele lepiej odwzorowują barwy. Nie wiem czy to prawda bo jak napisałam jestem amatorem. O szybkość też mi chodzi. Może jakoś nie po kolei napisałam.:oops:

snow
20-06-2007, 00:03
Najpierw kup dobry obiektyw, jak nadal bedzie zle to kup lepsze body a nie na odwrót.

marta_o
20-06-2007, 00:11
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5517

no jak byk napisane w canon 1D mark III 28,1x18,7 mm, a w 5D 35,8x23,9

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=3929&p=1

I właśnie chodzi mi o to czy jest jakaś namacalna różnica

snow
20-06-2007, 00:13
Jest, w bokeh'u naprzykład i w tym ze ci sie obiektyw "skróci"

rolaj
20-06-2007, 00:14
mart_o, jeśli Twoim dylematem jest tylko "co" a nie "za ile", to kup jedynkę i 70-200/2,8. Ze stabilizacją jeśli budżet wytrzyma choć (tyle razy tu o tym pisano) jak obiekt (koń) się rusza za szybko, to is nie pomoże. W hali jest niezastąpiona. Bo nie podejdzesz przecież pod przeszkodę, a w odróżnieniu od stałoogniskowych szkieł masz możliwość ustawienia sie w róznych miejscach. A 400 sobie może zostaw jako drugie body. To tani i prosty aparat, ale - fakt - może zaskoczyć.

marta_o
20-06-2007, 00:16
Najpierw kup dobry obiektyw, jak nadal bedzie zle to kup lepsze body a nie na odwrót.
No wiesz. Nie kupiłam ale znajomy dał mi na chwilę podpiąć sigmę 70-200 f:2,8 i dalej coś było nie tak. Dla porównania porobiłam sobie parę fotek nikonem ds70 który zamówiłam dla mojej koleżanki i zdjęcia wyszły rewelka, a obiektyw był taki sam jak mój tyle, że z nikonowym bagnetem. Kupowałam oba aparaty w tym samym sklepie. Ja skusiłam się na większą matrycę, a nikon był w dobrej cenie, akurat takiej jaka interesowała moją koleżankę.

mtata
20-06-2007, 00:19
I właśnie chodzi mi o to czy jest jakaś namacalna różnica

Obraz generowany przez matrycę 5D jest bardziej plastyczny. Wiele osób (w tym ja :mrgreen: ), którym bardziej zależy na jakości zdjęć niż na szybkości wybiera właśnie 5D.

snow
20-06-2007, 00:19
Dla porównania porobiłam sobie parę fotek nikonem ds70 który zamówiłam dla mojej koleżanki i zdjęcia wyszły rewelka, a obiektyw był taki sam jak mój tyle, że z nikonowym bagnetem.

W takim razie kup d70 skoro ci się bardziej podobają a masz zamiar kupić nowe body i obiektywy. Jak nikon lepszy to bierz nikona.

Pod jakim względem lepsze wyszły? mniej szumów? Nikony mają odszumianie na pokładzie ;)

rolaj
20-06-2007, 00:22
Obraz generowany przez matrycę 5D jest bardziej plastyczny. Wiele osób (w tym ja :mrgreen: ), którym bardziej zależy na jakości obrazu niż na szybkości wybiera właśnie 5D.
A mnie zależy na jakości zdjęcia. To taka dziwna wypadkowa różnych czynników.

arturs
20-06-2007, 00:24
Koledzy pisali o DOBRYM obiektywie a nie o sigmie..
Jak masz skąd to podepnij 70-200 Canona (2.8 lub 4), 85/1.8 Canona (superszybki AF i rewelacyjny bokeh) czy coś innego z prawdziwym USM Canona i wtedy zobaczysz różnicę.. ja robię na 350D z 24-105 L, 85/1.8 oraz 400/5.6 L - i oczywiście wiem że AF w 350D demonem prędkości nie jest (jest sporo gorszy noż w 400D ) ale podpinałem do swojej puszki sigmę (inną niż ta o której piszesz), tamrona i oczywiście kita oraz canona 75-300 i pomiędzy tymi szkłami jest PRZEPAŚĆ na tym samym body..

Pozdr
Artur

Edit:
zerknij sobie u mnie na http://www.starz.pl/24_105/
tam są sample z tych szkieł i 350D o które czasm ktoś pyta i prosi żeby coś wrzucić..
np. http://www.starz.pl/24_105/85_f18/IMG_17729.jpg to sampel z 85mm - motocykl szybko jadący (porównywalny z koniem na pewno) i AF w serii bez problemów się wyrabia..
http://www.starz.pl/24_105/400_f56/IMG_21586.JPG to z kolei z 400mm - piłkarz też wolno nie biega..

MacGyver
20-06-2007, 00:25
No wiesz. Nie kupiłam ale znajomy dał mi na chwilę podpiąć sigmę 70-200 f:2,8 i dalej coś było nie tak. Dla porównania porobiłam sobie parę fotek nikonem ds70 który zamówiłam dla mojej koleżanki i zdjęcia wyszły rewelka, a obiektyw był taki sam jak mój tyle, że z nikonowym bagnetem.
Amatorskie puszki nikona mają zasadniczo trochę lepszy AF od amatorskich puszek Canona. A co do szkieł to do sportu (np koni) to wyłącznie te z napędem USM/HSM dają komfort fotografowania.



Pod jakim względem lepsze wyszły? mniej szumów? Nikony mają odszumianie na pokładzie ;)
Bo bez tego ani rusz :-)

marta_o
20-06-2007, 00:35
Uskładałam już na coś w kwocie jakiej "jedynka się mieści". Nie mogę kupić 70-tki bo mi za dużo na imprezę zostanie :wink:
Żartuję oczywiście. No wiesz, jeżeli chce rozwijać swoje możliwości to jeżeli mogę wybierać między czymś lepszym to nie grzech. W ciągu 2 miesięcy zrobiłam ponad 7 tys. zdjęć. Chociażby dlatego nie zostanę przy 400D. Obawiam się, że długo ze mną nie wytrzyma. Aparat mam wszędzie i zawsze. Jak bawiłam się zwykłymi kompaktami to nawet fotki do galerii wrzucałam teraz nie mam czasu. Kupę wyjazdów, dużo miejsc, w których bywam. To musi być coś co wytrzyma warunki, da dobrą jakość, wygodnie można poruszać się po menu, sprawdzi się w fotografii sportowej, zadowoli kobietę :roll: :wink:
Wiem, wiem.. takie rzeczy to tylko w Erze..
Porównam Wasze opinie i może większość głosów za jakimś modelem pomoże mi wybrać.
Zastanawiałam się jeszcze za opcją wypożyczenia sprzętu i potestowania. Są rzekomo takie wypożyczalnie. W którejś z gazet widziałam reklamę. Tylko zastanawiam się czy stan sprzętu nie wpłynie na mój wybór. Nie wiem jak to z aparatami w takich firmach jest :?:
No i właśnie te szumy zauważam plus to wszystko co wymieniłam wcześniej. Do tego jest jakiś taki przeraźliwie mały.

mtata
20-06-2007, 00:42
Aparat mam wszędzie i zawsze.

Weź pod uwagę że 1D czy nawet 5D nie są aparatami dyskretnymi i pojawienie się z czymś lepszym, niż reszta gawiedzi w najlepszym wypadku wzbudzi zainteresowanie. Gorzej, jeśli to zainteresowanie okażą też bandyci i nabiorą chęci na Twój aparat... :-(

arturs
20-06-2007, 00:44
Co do wielkości to może przymierz gripa.. zdecydowanie poprawia się uchwyt.. jedynka i piątka sa jeszcze większe od 400D i zdecydowanie cięższe zwłaszcza z większym szkiełkiem..
wpisz sobie w profil skąd jesteś to może znajdzie się ktoś w okolicy kto ma interesujące szkieła/aparat i bedziesz mogła sobie potestować.. Ja mimo że też w zasadzie mam kasę na 5D spokojnie uczę się cały czas bo nie uważam że zmiana aparatu zmieni coś np. w moim kadrowaniu itp. cały czas uczę się robienia zdjęć (mimo że robię je od 20 lat z hakiem) - puszka oczywiście może pomóc ale nic nie zastapi odpowiedniej optyki..

rolaj
20-06-2007, 00:45
To musi być coś co wytrzyma warunki, da dobrą jakość, wygodnie można poruszać się po menu, sprawdzi się w fotografii sportowej
Spojrzyj w telewizor co trzymają na imprezach sprtowych (piszę z bólem, bo lata całe robiłem nikonem). A jeśli będziesz już miała jedynkę, to "małość" 400 może okazać się zaletą :)

marta_o
20-06-2007, 00:55
Koledzy pisali o DOBRYM obiektywie a nie o sigmie..
Jak masz skąd to podepnij 70-200 Canona (2.8 lub 4), 85/1.8 Canona (superszybki AF i rewelacyjny bokeh) czy coś innego z prawdziwym USM Canona i wtedy zobaczysz różnicę.. ja robię na 350D z 24-105 L, 85/1.8 oraz 400/5.6 L - i oczywiście wiem że AF w 350D demonem prędkości nie jest (jest sporo gorszy noż w 400D ) ale podpinałem do swojej puszki sigmę (inną niż ta o której piszesz), tamrona i oczywiście kita oraz canona 75-300 i pomiędzy tymi szkłami jest PRZEPAŚĆ na tym samym body..

Pozdr
Artur

Edit:
zerknij sobie u mnie na http://www.starz.pl/24_105/
tam są sample z tych szkieł i 350D o które czasm ktoś pyta i prosi żeby coś wrzucić..
np. http://www.starz.pl/24_105/85_f18/IMG_17729.jpg to sampel z 85mm - motocykl szybko jadący (porównywalny z koniem na pewno) i AF w serii bez problemów się wyrabia..
http://www.starz.pl/24_105/400_f56/IMG_21586.JPG to z kolei z 400mm - piłkarz też wolno nie biega..

Motocykl jest przewidywalny, konie nie bardzo, ale zdjęcia mi się podobają. Na razie nie mam kogo poprosić o użyczenie obiektywu, o którym mówisz do potestowania. Aparat i tak chcę kupić , kwestia tyko jaki. Obiektywy oczywiście obowiązkowo i nad tym pewnie pozastanawiam się dłużej. No cóż... troszkę kosztują dobre szkiełka, a na jednym nie może się skończyć. Nie jestem i nigdy pewnie nie będę zawodowcem ale chciałabym mieć przyjemność z robienia zdjęć dobrym i przyjemnym w użytkowaniu sprzętem. Naprawdę lubię fotografować chociaż brak mi jeszcze pewnych umiejętności. Strasznie trudno jest mi się przestawić jeszcze na cyfrowe, że tak powiem spojrzenie. Pierwszym aparatem był zenit fotosnajper, jakieś fiedy, praktica po canona włącznie. Wtedy większość zdjęć wychodziła mi ostra pomimo manualnych obiektywów. Nie miałam problemów z jasnością szkła bo było ich zdecydowanie więcej do wyboru. Teraz jakoś przy tym 400D mnożą mi się niezadowolenie. Chyba się starzeje.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Weź pod uwagę że 1D czy nawet 5D nie są aparatami dyskretnymi i pojawienie się z czymś lepszym, niż reszta gawiedzi w najlepszym wypadku wzbudzi zainteresowanie. Gorzej, jeśli to zainteresowanie okażą też bandyci i nabiorą chęci na Twój aparat... :-(
Niestety masz stuprocentową rację. Coś za coś. Ciężar mi nie przeszkadza, lubię mieć konkret w ręku. Ze złodziejami wiadomo, są i nie mają zamiaru zniknąć. Staram się być zawsze w pobliżu znajomej grupy ludzi lub jeśli się da z kimś. Niestety takiego ryzyka nie da się uniknąć.
Arturs, ja także się uczę. Właściwie to całe życie się uczymy wszystkiego i nie ma pokory w sobie ten co twierdzi, że już swoją edukację zakończył.

arturs
20-06-2007, 01:09
Motocykl jest przewidywalny, konie nie bardzo, ale zdjęcia mi się podobają. Na razie nie mam kogo poprosić o użyczenie obiektywu, o którym mówisz do potestowania. Aparat i tak chcę kupić , kwestia tyko jaki. Obiektywy oczywiście obowiązkowo i nad tym pewnie pozastanawiam się dłużej. No cóż... troszkę kosztują dobre szkiełka, a na jednym nie może się skończyć. Nie jestem i nigdy pewnie nie będę zawodowcem ale chciałabym mieć przyjemność z robienia zdjęć dobrym i przyjemnym w użytkowaniu sprzętem. Naprawdę lubię fotografować chociaż brak mi jeszcze pewnych umiejętności. Strasznie trudno jest mi się przestawić jeszcze na cyfrowe, że tak powiem spojrzenie. Pierwszym aparatem był zenit fotosnajper, jakieś fiedy, praktica po canona włącznie. Wtedy większość zdjęć wychodziła mi ostra pomimo manualnych obiektywów. Nie miałam problemów z jasnością szkła bo było ich zdecydowanie więcej do wyboru. Teraz jakoś przy tym 400D mnożą mi się niezadowolenie. Chyba się starzeje.

To mamy tak samo, dużo analogiem i teraz od 2ch lat cyfra..
Co do użyczenia to jak będzie wiadomo w jakiej części polski/świata mieszkasz to jest duża szansa że ktoś z okolicy się znajdzie - a że masz do dyspozycji jeszcze całą stadninę modeli to tym bardziej ;) więc polecam uzupełnienie profilu..
Wracając do głównego tematu:
Z marnymi szkłami (a takie niestety posiadasz) żaden aparat nie będzie robił dobrych zdjęć (pomijając czynnik ludzki) bo co z tego że podepniesz do 1D i jego super szybkiego AFa słabe, wolne szkło sigmy.. 400D ma nie najgorszy AF i jak podepniesz szybkie skiełko to aparat dostanie jak koń ostrogą ;) do tego weź pod uwagę że szkła praktycznie nie tanieją a puszki i owszem.. 5D nie ma super hiper AFa a 1DmkIII jeszcze nie ma długo na rynku i w zasadzie nie ma za dużo miarodajnych informacji..
i za pare miesięcy stanieją jeszcze bardziej..
Ale z Twojego uporu widze że koniecznie chcesz kupić nową puszkę.. co cóż.. jak kobieta się uprze :mrgreen: to nic jej nie przekona..

Pozdr
Artur

rolaj
20-06-2007, 01:10
Dziekuję, wysiadam, dobranoc!

marta_o
20-06-2007, 01:18
Aj uparłam się strasznie. Wiem:? Zdaję sobie też sprawę, że ręki i oka nie zastąpi najlepszy sprzęt. No i co ja poradzę, że chcę??? Tym bardziej moje "chcienie" urosło bo prawie dwa latka odkładałam. 1DIII można już w Polsce kupić.
http://www.pstryk.pl/opis.php/6213
Oczywiście nie zrobię głupoty pod tytułem "Jutro jadę i kupuję" Staram się jak najwięcej dowiedzieć dlatego pytam, a nie lecę od razu do sklepu. Wiem też,że w miarę jedzenia apetyt rośnie.

P.S. uzupełniłam profil

Myszoor
20-06-2007, 08:01
Oglądając jedynie sample z 1D mark III i nie mając go nigdy w ręce i tak wziąłbym właśnie jego. Z bardzo prozaicznego powodu: 5D to kupa plastiku z bardzo dobrą matrycą, a w twoim przypadku potrzebny jest przede wszystkim aparat solidny. Dobre szkła to osobna historia - w tym temacie poprzednicy napisali dość dużo :)

PS
Sam zamierzam w przyszłości uzupełnić 5D o ten właśnie korpus, w pełni świadom tego, na jakości obrazu mogę być nieco w przysłowiowe "plecy". Ergonomia też powinna być na +

kami74
20-06-2007, 08:26
W cenie 1dynki kupisz 5D+ EF 70-200 2.8. a nawet wersje z IS . Ja tam bym sie nie zastanawiał

caravaggio
20-06-2007, 08:55
Zwalanie winy za niemoznosc wykonania zdjecia na sprzet to zachowanie typowe dla - ze sie tak wyraze - ****, nie fotografa. A twierdzenie, ze do twoich zastosowan konieczna bedzie jedynka, to jeszcze potwierdza.

Jesli uwazasz, ze fotografowanie koni to trudne zadanie ze wzgledu na "szybkosc" charakterystyczna dla tego sportu, to moze lepiej zajmij sie portretowaniem kolezanek, bo wiele mozna powiedziec o jezdziectwie, ale na pewno nie to, ze jest to sport SZYBKI.

Do jezdziectwa spokojnie 400D i 70-300 wystarcza, nie raz widywalem na zawodach ludzi fotografujacych tej klasy sprzetem i - wyobraz sobie - jakos :lol: dawali sobie rade. Widywalem rowniez zadowowych fotoreporterow pstrykajacych pilke reczna sprzetami klasy 20D... i wiesz co? Im tez to wychodzilo :lol: A jakos na ta chwile nie jestem w stanie sobie przypomniec szybszego sportu od pilki recznej.

Tyle, ze ci zawodowcy do 20D mieli przykrecone PORZADNE, SZYBKIE SZKLA typu 135/2, 200/1.8 czy 300/2.8. Bo to sa po prostu dobrzy fotografowie ktorzy wiedza, ze podstawa jest dobre szklo a nie zadna szybkostrzelnosc.

Jak ktos jest inteligentny i zna sie na fotografowanym sporcie, to jest w stanie zrobic dobre zdjecie nawet strzelajac pojedynczymi klatkami. Jak ktos jest **** nie fotograf, to nawet Markiem III z tymi jego 10 klatkami na sekunde niewiele zdziala.

No ale jesli juz koniecznie musisz miec ta szybkostrzelnosc, to moze odpusc sobie tego Mark III, bo 10 klatek to zaden wynik. Ja bym w takim ukladzie na twoim miejscu kupil kamere video ;-) Bedziesz miala 25 klatek i mozesz byc pewna, ze nic ci nie umknie ;-)

DoMiNiQuE
20-06-2007, 09:03
marta_o, zdajesz sobie sprawe ile wazy zestaw 1D+70-200+ewentualnie lampa? Jestes pewna, ze chcesz to dzwigac? ;)

Tomasz Urbanowicz
20-06-2007, 09:18
@marta_o

Może nie spodoba Ci się to (zawsze możesz dodać mnie do ignorowanych :) ) ale w 100% popieram słowa caravaggio.

SAM
20-06-2007, 09:26
Słuchaj, coś mi się u nie zgadza.
Piszesz że jesteś "typową amatorką", która robi 7.000 zdjęć w 2 miesiące (to wychodzi średnio ponad 100/24h) i zastanawia się nad 1D mark III.:confused: :confused: :confused:

Jeżeli nie pracujesz, nie masz rodziny i innych obowiązków to rzeczywiście możesz być "typową amatorką". Bo przecież kiedyś na te tysiące plików przynajmniej musisz rzucić okiem.

Dlatego kup sobie Marka + 70-200 /2.8 IS i będziesz dodatkowo bardzo szczęśliwą "typową amatorką".:mrgreen:

!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Tomasz Urbanowicz i caravagggio używanie do kobiety określenia "****" jest nie eleganckie, nawet jeśli jest fotografem, a to forum jest techniczne.:evil:

Shadow
20-06-2007, 09:35
5D to kupa plastiku z bardzo dobrą matrycą

Jak to kupa plastiku ? To on nie ma obudowy ze stopu magnezowego ?

adamek
20-06-2007, 09:39
Caravaggio: brawo za wypowiedź.
jeszcze pękam ze śmiechu.
Sam fotografuje sport mając 20d. mam znajomych którzy też fotografują 20d, z lepszymi szkłami ode mnie.
I co? KAŻDY z nas by chętnie zamienił na 1d. bo af i szybsze strzelanie klatek - nie 10 kl/s a możliwość ich zrobienia - zcyli mniejsze odstępy między kolejnymi klatkami.
Notabene czytając Ciebie można odnieść wrażenie żę wszyscy fotoreporterzy na świecie się mylą - bo każy strzela serią... nie tylko w polsce, ale także panowie z reutersa, dpa, ap, getty, afp.....

Fotografowałem ostatnio konie - konkretnie zawody jeździeckie wwr cup 2007.
Konie są szybkie. Zakładam że nie chodzi o to, by zrobić jakąkolwiek fotkę konia by pokazać że się było na zawodach - bo do tego to można małpkę i też coś wyjdzie.
Na wwr była kwestia wielu elementów w zasadzie niepowtarzalnych - stopy z rozbryzgującym sie piaskiem, przechodzenie z kłusa do galopu itp.
20d dawał radę, ale pan obok mnie który miał d2x fotografował szybciej... i miał fajniejsze klatki dzięki temu. Mniejszy odstęp między kolejnymi klatkami robi swoje.

Podsumowując - skoro kwestia kasy nie robi różnicy to bierz jedynkę.

BelYaal
20-06-2007, 09:43
a ja powiem... ech kobity, Wy jej tu o szklach w czym macie racje, a ona dalej swoje.. tu jest raczej problem checi wydania kasy i mysle, ze jest postanowione na co, a Wasza rola to ma byc utwierdzenie w tym ze bedzie to sluszny wybor. Kobita tak ma, ze niewazne jak logiczne beda argumenty, to juz i tak sobie ma poukladane w glowce i tak ma byc.
Popieram kolegow.. wpierw szklo, zobacz wyprobuj i wtedy ewentulanie zakupic puche jesli nadal nie bedzie to o czym sie mysli.

rolaj
20-06-2007, 09:45
adamek, jako praktyk, ma po prostu rację.
Edit: cudowne są wypowiedzi typu "widywałem". Czekam na "robiłem".

adamek
20-06-2007, 09:46
oczywiście zainwestuję w odpowiednie szkła do jednego z tych cudeniek.
zatem kwestia szkieł jest chyba rozwiązana...

drJolo
20-06-2007, 09:51
A jakos na ta chwile nie jestem w stanie sobie przypomniec szybszego sportu od pilki recznej.

Mark IV i V są przygotowywane pod kątem sportów strzeleckich. Czwórka ma łapać ostrość na strzałach wypuszczonych z łuku, a piątka na pociskach z karabinków ;)
Zapomniałem dodać, że z dowolnym podpiętym szkłem :)

perqsista
20-06-2007, 09:56
caravaggio, pomijając już fakt, że jesteś niegrzeczny, to autorki wątku w ogóle nie interesował wykład nt. jej umiejętności fotograficznych. marta_o IMHO jeżeli chcesz fotografować komfortowo sport (pomijając wagę sprzętu) , to bierz 1-nkę. 5d mam i jest świetny do moich zastosowań niemniej i zaryzykuję stwierdzenie, że skuteczność jego AF dla ruchomych obiektów nawet z dobrym szkłem szczególnie w trybie Servo będzie podobna jak w 400d. Oczywiście, że każdym aparatem da się zrobić dobre zdjęcie sportowe, niemniej kiedy zaczniemy brać pod uwagę skuteczność i powtarzalność trafień AF, korzystanie z innych niż środkowy punktów AF w trybie Servo, to 1ka będzie zdecydowanie lepszym wyborem (oczywiście zakładam że kupisz go z odpowiednim obiektywem który nadąży za aparatem).

mtata
20-06-2007, 09:57
a ja powiem... ech kobity, Wy jej tu o szklach w czym macie racje, a ona dalej swoje.. tu jest raczej problem checi wydania kasy i mysle, ze jest postanowione na co, a Wasza rola to ma byc utwierdzenie w tym ze bedzie to sluszny wybor.

Bingo! :mrgreen:
Możecie się produkować o szkłach itp. a ona i tak kupi jedynkę :D

mjastrzebski
20-06-2007, 10:00
Po pierwsze witam Was serdecznie. Jestem typową amatorką za to o dość rozbudowanej potrzebie marudzenia. Jak każdy miałam swoje początki. Zaczynałam od analogowych lustrzanek różnej maści. Aktualnie po pierwszym etapie gdzie zaliczyłam ze trzy kompakty postanowiłam zakupić pierwszą cyfrową lustrzankę. Wybór padł na 400D. Jak do dnia dzisiejszego jakoś nie przypadła mi do gustu. Głównie tematem moich fotograficznych wypocin są konie oraz sporty jeździeckie. Tak się składa, że obiekty za nic mają fakt, że staram się zrobić w miarę dobre ujęcie i jakoś nie są zbyt statyczne. No cóż... Bywa ... :wink: Jak każda kobieta miewam zachcianki. To zechcenie postawiło mnie przed dylematem zakupu ... no właśnie... Co mam kupić:confused: Myślę o 5D lub 1D mark III. Czy ktoś może mi powiedzieć jak się ma wielkość matrycy w 5D do odwzorowania barw (nie mówię o ilości pikseli) i jak wychodzą wydruki porównawczo z obu tych modeli. Który z tych aparatów sprawdzi mi się lepiej w warunkach trudnych, że się tak wyrażę, oczywiście zainwestuję w odpowiednie szkła do jednego z tych cudeniek. Help, help, help....

Juz Ci pewnie inni napisali ale kup sobie na poczatek dobre szklo. Jesli ogniskowej Ci starczy to 70-200L F2.8. Skoro masz duzo kasy to wersje ze stabilizacja. Lub 300 F2.8. AF 400D powinien byc dosyc szybki z takim szklem.

I wtedy zaleznie od tego co Ci bedzie odpowiadac:
- (3kl/s) i szybkosc AF - zostan z nim
- AF bedzie OK, ale 3kl/s za malo -> wez 30D (lepsza ergonomia, ale AF ten sam co w 400D.
- a jesli AF bedzie za wolny to tylko 1D!!

Jesli z dobrym szklem, to 400D bedzie mialo AF za wolny dla Ciebie, to wtedy wylacznie 1D. 5D nie bedzie mialo drastycznie szybszego AF od 400D/30D. To jest praktycznie ten sam uklad, co w 30D. Niektorzy odczuwaja roznice miedzy 30D a 5D, inni mowia ze jest bardzo podobnie. A z tym, ze AF w 1D to inna liga, zgadzaj sie w zasadzie wszyscy D:


Marcin

Shadow
20-06-2007, 10:38
W ciągu 2 miesięcy zrobiłam ponad 7 tys. zdjęć.

Pracujesz dla jakiejś gazety ? Bo jak dla własnych potrzeb to imponujący wynik. Chyba że większość to zdjęcia seryjne i wtedy jeden i ten sam koń ma 300 zdjęć.

maku
20-06-2007, 10:42
Sam niedawno robiłem konie podobnym zestawem jaki wielu Ci sugeruje
tzn. 1dmk2n +70-200L IS/2.8. Niemal 100% trafień.
Te nieliczne przestrzelone to raczej moja wina -fotografowałem w niewygodnej pozycji a przeszkoda stała blisko ogrodzenia które przeszkadzało w swobodnym kadrowaniu – tak wiec jak zabrakło możliwości ruchu dla obiektywu to AF łapał krzaki.
AF w trybie AI SERVO przy „waleniu” seriami nie miał żadnych problemów.
Robiłem całe sekwencje skoku przez przeszkodę.
Każda jedna klatka wychodziła ostro. A stałem na tyle blisko że ledwo mieściłem w kadrze jeźdźca z koniem przy obiektywie skręconym na 70mm. Przy czym stałem lekko z ukosa za przeszkodą tak więc kierunek ruchu był „na mnie” co daje chyba najtrudniejszy wariant ustawienia dla AF.
Zastanawiałbym się w twoim przypadku jeszcze nad 100-400L IS. AF nie jest tak szybki jak w 70-200 ale powinien dać radę.
Tyle tylko że jeśli wchodzi w grę hala – słabe warunki oświetleniowe to raczej odpada.
Myślę że w przeciągu tygodnia sprawdzę 100-400L IS „na powietrzu” w czasie jakiegoś treningu to będę wiedział coś więcej.
Co do frame/sec to 1dmk2n ma 8 a mark3 10. Nie miałem możliwości porównania efektów. Ale myślę że przy koniach a szczególnie przy przeszkodach to może być duży plus.
Poza szybkością AF, ilością klatek na sek., jest jeszcze jedna bardzo ważna cecha przemawiająca na korzyść jedynki. Są to uszczelnienia. 5D dostałoby niezłe „baty” przy codziennym fotografowaniu w tumanach kurzu co właściwie jest nie od uniknięcia przy koniach (no chyba że foci się tylko eleganckie zawody na trawiastym podłożu).

Zigi
20-06-2007, 10:45
Czemu za wszelką cenę chcecie oszczędzać za autorkę wątku.
Kobieta się zastanawia czy 5D czy 1D a nie czy wydać czy nie wydać.
Długa, szybka seria podnosi komfort fotografowania i nie ma co się rozwodzić, iż da się tańszym sprzętem zrobić dobre fotki bo nie tego dotyczy zadane pytanie.

mkwiek
20-06-2007, 10:54
1D mark III, nic innego. uszczelnienia, AF, seria. to jest to czego brakuje piątce. kropka. dla mnie to wystarczy :)

maku
20-06-2007, 10:56
Mark IV i V są przygotowywane pod kątem sportów strzeleckich. Czwórka ma łapać ostrość na strzałach wypuszczonych z łuku, a piątka na pociskach z karabinków ;)
Zapomniałem dodać, że z dowolnym podpiętym szkłem :)

Rozumiem że napęd będzie chłodzony cieczą?:lol:

Shadow
20-06-2007, 10:56
Czemu za wszelką cenę chcecie oszczędzać za autorkę wątku.
Kobieta się zastanawia czy 5D czy 1D a nie czy wydać czy nie wydać.
Długa, szybka seria podnosi komfort fotografowania i nie ma co się rozwodzić, iż da się tańszym sprzętem zrobić dobre fotki bo nie tego dotyczy zadane pytanie.

Nie chcą oszczędzać tylko uświadamiają kobietę, że więcej pożytku przyniesie dobre szkło z szybkim AF niż ilość zdjęć w sekundzie.

radzio
20-06-2007, 10:57
Moim skromnym zdaniem jak ma już taki budżet to lepiej zainwestować w jakieś super szkło. Miałem okazję przypiąć kilka "L" i różnica jest kolosalna. AF śmiga potwornie. Raz znajomy fotograf z gazety (którego pozdrawiam ;-)) podczas imprezy tanecznej pożyczył mi na kilka minut 70-300L 2.8 albo 70-200L 2.8 (już nie pamiętam) i normalnie szok, z moją Sigmą 70-300 mordowałem się potwornie, gubiła AF, a to za ciemna, a z "L" - pyk pyk i zdjęcie lux.

Dlatego imo lepiej zacząć od obiektywu. A prawda jest taka, że to nie aparat robi zdjęcie tylko ten kto ów aparat trzyma w ręce. Mimo trudności z obiektywami udało się pstryknąć kilka unikalnych i pięknych fotek ;-).

Jednak biorąc pod uwagę to, że tutaj będą fotografowane konie, i to często w tumanach kurzu, który może nas dosięgnąć to lepszy jest 1d z racji uszczelnień. Ale dodam na podkreśle to jeszcze raz - lepiej zacząć od obiektów, a potem następne body - ale takie moja zdanie jest ;-).

rolaj
20-06-2007, 11:05
Nie chcą oszczędzać tylko uświadamiają kobietę, że więcej pożytku przyniesie dobre szkło z szybkim AF niż ilość zdjęć w sekundzie.
A kiedy ona powiedziała, że nie kupi też dobrych szkieł?!

iczek
20-06-2007, 11:20
Niestety popieram caravaggio.... (nie pasuje mi bowiem ta ****). Dylemat jest dziwny, a rzeczywsicie konie to akurat sa slamazarne jak woły :) Mam wrazsnie, ze autorka troche zbłądziła i sam nie za bardzo wie czego chce. Nie podejrzewam nieznajomosci tematu, ale do koni to 20D jest w sam raz. 5D zreszta tez :)

Zigi
20-06-2007, 11:26
Moim skromnym zdaniem jak ma już taki budżet to lepiej zainwestować w jakieś super szkło. Miałem okazję przypiąć kilka "L" i różnica jest kolosalna. AF śmiga potwornie. Raz znajomy fotograf z gazety (którego pozdrawiam ;-)) podczas imprezy tanecznej pożyczył mi na kilka minut 70-300L 2.8 albo 70-200L 2.8 (już nie pamiętam) i normalnie szok, z moją Sigmą 70-300 mordowałem się potwornie, gubiła AF, a to za ciemna, a z "L" - pyk pyk i zdjęcie lux.

Przecież ma zamiar oprócz body kupić dobre szkła (i jak już to było 70-200 2.8)


Dlatego imo lepiej zacząć od obiektywu. A prawda jest taka, że to nie aparat robi zdjęcie tylko ten kto ów aparat trzyma w ręce. Mimo trudności z obiektywami udało się pstryknąć kilka unikalnych i pięknych fotek ;-).

Uwielbiam takie gadanie. Szczególnie w odniesieniu do sportu i np foto zwierząt. Jasne że czasem coś wyjdzie tylko nie wszystkich zadowala procent tego co nie wyszło bo brakło klatek ewentualnie kolejna część odpadła bo AF nie wyrobił.
Tam gdzie zaczyna się liczyć ułożenie nóg, skrzydeł czy łebka szybkości zawsze brakuje (te 10kl/s powinno już starczyć :)).

maci78
20-06-2007, 11:47
już było to pisane "JAK KOBIETA COŚ SOBIE W GŁOWIE UŁOŻY TO KONIEC !!!!"

che potwierdzenia że dobrze robi i jeżeli kupi body + eL'ki to dobrze robi... jeżeli kupi tylko body bez obiektywów to bez sensu......

a poza tym często tak jest że trzeba kupić najdroższy sprzęt żeby zobaczyć że trzeba się jeszcze nauczyć nim zdjęcia robić. To nie sprzęt robi zdjecia tylko fotograf. Ale mając ten sprzęt który chce kupić nie będzie już miała możliwości zrzucenia winy na sprzęt. A obrażanie kogoś za to że chce kupić sobie super sprzęt chyba nie ma sensu i nie o to na forum chodzi ;)

na moje:

kupu body + eL'ki (jak Cię stać) i ucz się robić zdjęcjia bo wtedy juznic innego nie zostanie :D

snow
20-06-2007, 11:58
bo wtedy juznic innego nie zostanie :D

Wtedy jeszcze można kupić analoga bo podobno z analoga 100 razy lepsze wychodzą :razz:

TomK
20-06-2007, 12:02
Jeśli stać Cię na "jedynke" to ją kup. ale ja bym pomyślał o Marku II a róznice w cenie dołożył do lepszego szkła. Nad 5D nie myśl bo niestety ale ten aparat do sportu sie nie nadaje.

_adam_t
20-06-2007, 12:08
Witam.
Też bym chciał mieć takie dylematy :-)
Ale chyba jednak zostałbym przy puszce 30D a resztę $ w szkiełka...

snow
20-06-2007, 12:14
Ale chyba jednak zostałbym przy puszce 30D

Eee twoim 30d nie da sie robić sportowych zdjęć. Kiedyś robiono zenitem więc albo zenit albo 1d - innej drogi nie ma :P

A tak poważnie to niech autorka kupi sobie co chce, co ją zadowoli. Wiekszość napisała że lepiej obiektyw, ale skoro lepiej body i obiektyw to widocznie tak jest.

BelYaal
20-06-2007, 12:19
Ale mając ten sprzęt który chce kupić nie będzie już miała możliwości zrzucenia winy na sprzęt.

Na sprzet nie... ale forum jest ta mala ucieczka... no przeciez mi na forum tak doradzili... specjalnie napewno, abym nie mogla dobrych zdjec robic :wink:
Wiem, zlosliwie zabrzmialo, ale tak czesto jest, dlatego jesli mam komus cos doradzic wymiguje sie jak moge.. bo... kto potem bedzie winny... doradzajacy.

_adam_t
20-06-2007, 12:25
Wiem że 30D nie jest do zdjęć sportowych :-)
Mam (jeszcze) EOS-a 3 z bosterem BP-E2 :wink: i mówiąc szczerze kilka razy w życiu wykorzystałem jego maksymalną "prędkość". A te 5 kl/s w 30D myślę że na początek wystarczy...

marta_o
20-06-2007, 12:29
Oj. Za przeproszeniem. Nawet jak ze mnie **** nie fotograf to czy to grzech, że chcę mieć coś lepszego :confused: Nie pasuje mi aktualny sprzęt i już.
Waga? Jasne, że wiem ile to waży. Zestaw fotosnajpera zenita też nie był najlżejszy. Nie przeraża mnie to nawet raz w życiu prze przypadek pozwolono mi taki zestaw potrzymać. I fajnie było.
Robię tyle zdjęć bo mam okazję właściwie o każdej porze dnia i nocy. Obowiązki swoje mam, a jakże. Jakoś czas tak układam, że daję radę. Zdjęcia oglądam nawet codziennie jak zrzucam je do komputera. Mieszkam w takim miejscu, że jak mam ochotę to idę w teren i robię. Tematów co nie miara. Konie, otoczenie, ludzie mieszkający na wsi to też wdzięczny temat. Zwłaszcza, że to małe za...ie więc klimacik odpowiedni. Często wyjeżdżamy na zawody więc grzechem jest nie zabrać aparatu. A jak zawodników staruje ponad stu, na każdego wypadnie 20, 30 fotek to sami policzcie ile dziennie zrobię.
Amatorką nazywam się z prostych powodów: jestem samoukiem, nie robię fotek dla zarobku i nie mam zamiaru, nie są śliczne, nadal poszukuję drogi, chcę potrafić więcej, jest to moje drugie hobby.
Nie rozumiem tylko niektórych wypowiedzi. Zadałam proste pytanie: 5D czy 1D? I nie oczekuję przekonywań, że mam robić fotki koleżankom tylko podpowiedzi który z tych aparatów może sprawdzić mi się lepiej biorąc pod uwagę fakt, że nie jestem zawodowcem.
Aha. Może robię błąd, na pewno raczej, to taka moja maniera. Strasznie staram się uchwycić taki specyficzne momenty. Jakiś koński grymas pyska czy zachowanie, zagranie mięśni podczas wysiłku jeźdźca i konia. No i okazuje się, że ten moment umknął mi pomiędzy jedną a drugą klatką. Może powinnam iść na żywioł.
Dla zainteresowanych. Właśnie zaraz idę popstrykać bo mi koniska szaleją na padokach więc jest okazja. Odpowiem na ewentualne posty popołudniem.

BelYaal - NIGDY NIE ZWALAM WINY NA INNYCH ZA MOJE NIEPOWODZENIA. Wbij to sobie proszę do głowy. A forum potraktowałam jako możliwość doradzenia i jakąś pomoc w wyborze. Szkła kupię bo samym body to nawet najlepszy zdjęcia nie zrobi. Jak wół wyraźnie napisałam, że jestem amatorką. To oznacza mniej więcej to, że chcę się uczyć i nie zadzieram nosa. Nie napisałam, że mi wszystko źle wychodzi. Napisałam, że jestem z 400D niezadowolona. Chyba mam prawo?
Nie pytam specjalnie o szkła bo sporo już info na forum, a po za tym raczej w Polsce nie będę kupować bo już mi obiecał ktoś pewną pomoc w zakupie za granicą w tańszej opcji.

Anvers
20-06-2007, 12:29
Caly ten temat to zwykle prowokowanie i trollowanie. Gdyby spytal facet to by zostal poslany na drzewo, a jak nick zenski to zaraz kilka stron sie zrobilo. Ech...

sandr
20-06-2007, 12:32
[...]witam Was serdecznie. Jestem typową amatorką za to o dość rozbudowanej potrzebie marudzenia.[...]

Cosik mi się zdaje, że na marudzeniu się skończy ;-)

esteper
20-06-2007, 12:38
Nad 5D nie myśl bo niestety ale ten aparat do sportu sie nie nadaje.

Z tym się nie zgodzę. Łukasz Nazdraczew robi właśnie 5D i patrząc na efekty, stwierdzam że ten aparat bardzo dobrze się nadaje do sportu. Co prawda na zmianę używa 5D, 1D cyfrowego i analogowego.

mjastrzebski
20-06-2007, 13:30
Oj. Za przeproszeniem. Nawet jak ze mnie **** nie fotograf to czy to grzech, że chcę mieć coś lepszego :confused: Nie pasuje mi aktualny sprzęt i już.

Absoultnie to nie grzech. Kupuj, ale zauwaz ze niektore odpowiedzi byly wywazone, bo bardziej doswiadczeni sugerowali, ze moze sie okazac, ze nawet kupienie najbardziej wypasionej 1-nki, moze nic nie zmienic. Nadal bedziesz niezadowolona. Zainwestowanie najpierw w szkla i wyrobienie sobie zdania o potrzebnej puszcze 5D lub 1D lub nawet 30D to dobry pomysl jest. W tej chwili prawdobodoneni szklo limituje Cie bardziej niz body. Wiec sugestie sa chyba logiczne??
Choc tak, 1D bedzie najszybsze zarowno pod wzgledem ilosco zdjec jak i AF. Ale przewagi AF 1D z parchatym szklem nie zauwazysz.

Oczywoscie mozesz kupic 1D, potem najlepsze szkla. Jak masz do wydania 30kPLN na hobby to tylko pozazdroscic :-). Ale wtedy, skoro nie chcesz sluchac sugestii innych, tylko i tak kupic najdrozszy mozliwy sprzet, to idz i kup i nie zawracaj innym gitary. Czesc odpowiadajacych osob, probowala szczerze pomoc i doradzic.




Nie rozumiem tylko niektórych wypowiedzi. Zadałam proste pytanie: 5D czy 1D?


Well, doswiadczenie uczy, ze na wydajece sie prosto pytania, nie ma prostych odpowiedzi.

Marcin

szymcik
20-06-2007, 13:40
heh, amatora...dobre sobie :]

Tomasz Urbanowicz
20-06-2007, 13:49
30d nie da sie robić sportowych zdjęć.

Qrde, a ja na dniach będę go mieć :/

Shadow
20-06-2007, 13:53
Marcin chyba to ujął najlepiej. Jeśli body to 1D. Pamiętaj tylko że ze słabym szkłem uchwycenie grymasów na końskiej twarzy będzie równie trudne jak obecnie.

Anvers
20-06-2007, 13:54
Dylemat zawodowca - G7 czy S5IS? :)

mor_feusz
20-06-2007, 13:54
Qrde, a ja na dniach będę go mieć :/
OT: ZENITA? Gratuluje - extra puszka :)

Nie OT: Kup 1Dynke napewno lepiej bedzie niz 400D

Shadow
20-06-2007, 13:55
Qrde, a ja na dniach będę go mieć :/

A ja myślę o 5D, ale o foceniu koni mogę zapomnieć :)

Paprochwbody
20-06-2007, 13:58
Napisał marta_o
Oj. Za przeproszeniem. Nawet jak ze mnie **** nie fotograf to czy to grzech, że chcę mieć coś lepszego Nie pasuje mi aktualny sprzęt i już.
Oczywiście, że należy mieć najlepsze, jakie można mieć. Rozumiem Cię doskonale.
Co do wyboru: ja zakochałem się w jakości obrazu generowanego przez 5D i wierzę, że tym aparacichem można robić świetne zdjęcia koniom w galopie (choć ja niestety nie robię:() ale będzie to dużo trudniejsze ze względu na słabszy AF; to akurat też sprawa subiektywna - po prostu trzeba się bardziej przyłożyć do ujęcia.
Uszczelnienia i szybkość, także AF to bomba, ale: jakość fotek jest nie taka, jak w 5D. Najlepiej jak popstrykasz obiema puszkami trochę i dojdziesz do własnych wniosków. I już.
Aha, i nie waż się podpinać sigmy, którą masz do jedynki:))) to pasuje do niej jak wół do karety.

Tomasz Urbanowicz
20-06-2007, 13:58
OT: ZENITA? Gratuluje - extra puszka :)

Nie OT: Kup 1Dynke napewno lepiej bedzie niz 400D

Żadnego z nich niestety - jedynie 30D :)

gwozdzt
20-06-2007, 13:59
heh, amatora...dobre sobie :]
2975

Amatorką nazywam się z prostych powodów: jestem samoukiem, nie robię fotek dla zarobku i nie mam zamiaru, nie są śliczne, nadal poszukuję drogi, chcę potrafić więcej, jest to moje [...] hobby.

i wbrew pozorom 5D to nie jest profesjonalny korpus, tylko u nas jest on tak postrzegany ze względu na cenę. Profesjonalne korpusy to seria 1.

Co do tytułowego dylematu, to wydaje mi się, ze dla autorki-amatorki najlepszym wyborem nie byłby żaden ze wspomnianych aparatów lecz zwykły 30D + dobre, szybkie szkło
Dlaczego?
ano po prostu dlatego, że 5D ma jednak nieco wolną serię (3 fps), a taki 30D to już 5 fps, dodatkowo "oferując" dłuższe tele gratis (crop) ;-)
Natomiast jedynki to maszyny w pełni profesjonalnalne i nie obrazając nikogo - moim zdaniem nieco na wyrost dla amatorskiej fotografii.

Tomasz Urbanowicz
20-06-2007, 14:06
No i pięknie i z kulturą Tomasz odpisał Marcie :)

nor
20-06-2007, 14:16
"Dylemat amatora: 5D czy 1D mark III "
:D
To nie żarcik?
Jeśli nie to wiedz, że aparat nie robi zdjęć tylko fotograf.

mjastrzebski
20-06-2007, 14:26
Co do tytułowego dylematu,
Problem z tym dylematem to jest taki, ze autorka-amatorka zle sie czuje z posiadanym sprzetem, ma nadmiar pieniedzy i mysli, ze jak wyda kase na najlepszy mozliwy aparat to bedzie lepiej pod wzgledem uzytkowym. I nie slucha, ze to nie takie oczywiste i proste i ze istnieja tansze zabiegi, znaczenie bardziej poprawiajace komfort uzytkowania niz kupno wypasionej puszki.

To tak jakby, poslugujac sie ulubionym samochodowym porownaniem, napisala:
"Mam opla, i co chwile mam stluczki na drodze. Kupic porsze czy ferrari zeby bylo ich mniej." I do tego nie przyjmuje do wiadomosci, ze byc moze nie w samochodzie problem, i jego zmiana tak naprawde nic lub niewiele poprawi.

Przy czym prawdopodobnie poprawi sie jej samopoczucie :-) Jakby mnie bylo stac na ot taki zakupi Marka, to tez bym mial dobry chumor. Pal szesc fotki ;-)

Marcin

snow
20-06-2007, 14:35
Skoro szybkość ważna to może lepiej kupić kamere HDTV? ;) można wtedy sobie wybierać które się chce momenty :)

gwozdzt
20-06-2007, 14:37
To tak jakby, poslugujac sie ulubionym samochodowym porownaniem, napisala:
"Mam opla, i co chwile mam stluczki na drodze. Kupic porsze czy ferrari zeby bylo ich mniej."
można kupić Hummer'a ;-):mrgreen:

bebesky
20-06-2007, 14:49
zacznij wyciągać wnioski z tego co sama piszesz


Aha. Może robię błąd, na pewno raczej, to taka moja maniera. Strasznie staram się uchwycić taki specyficzne momenty. Jakiś koński grymas pyska czy zachowanie, zagranie mięśni podczas wysiłku jeźdźca i konia. No i okazuje się, że ten moment umknął mi pomiędzy jedną a drugą klatką.

jeżeli dla ciebie jest to ważne to wybór jest bardzo prosty:
1 D MKIII - 10 fps
5 D - 3 fps

dodam tylko że:
30 D - 5 fps
1 Ds MII - 4 fps

moim zdaniem poza wielkością matrycy (co nie dla każdego jest zaletą) 5 D w każdej kategorii jest gorszy od 1 D Mk III.

perqsista
20-06-2007, 14:59
A ja trochę odnoszę wrażenie, że niektórych szlag trafia, że dziewczyna ma taki dylemat zakupowy i w dodatku ze ośmieliła się do tego publicznie przyznać. Zadała w miarę konkretne pytanie: "Który z tych aparatów sprawdzi mi się lepiej w warunkach trudnych". Jednocześnie jak byk napisała w pierwszym poście, że zamierza kupić odpowiednie szkła. A tu cała kolekcja odpowiedzi zbawiających zainteresowaną od onanizmu sprzętowego i sugerujących, że podepnie do marka jakiś słoik. A tak BTW w końcu 1ką też da się chyba zdjęcia tym koniom zrobić?;)

jools
20-06-2007, 15:06
A ja moze troszke inaczej...
Moze pokaz kilka fotek z ktorych jestes nie zadowolona i zobaczymy co z nimi nie tak.
Zobaczymy czy faktycznie te 400D dalo ciala przy tych warunkach

Jarooo
20-06-2007, 15:06
Oj. Za przeproszeniem. Nawet jak ze mnie **** nie fotograf to czy to grzech, że chcę mieć coś lepszego :confused: Nie pasuje mi aktualny sprzęt i już...

...Jakiś koński grymas pyska czy zachowanie, zagranie mięśni podczas wysiłku jeźdźca i konia. No i okazuje się, że ten moment umknął mi pomiędzy jedną a drugą klatką. Może powinnam iść na żywioł...

...Napisałam, że jestem z 400D niezadowolona. Chyba mam prawo?
Nie pytam specjalnie o szkła bo sporo już info na forum, a po za tym raczej w Polsce nie będę kupować bo już mi obiecał ktoś pewną pomoc w zakupie za granicą w tańszej opcji...

Napisałaś, że jesteś amatorką... OK, jak większość na tym forum... Zadajesz pytania faktycznie jak totalny amator, szczególnie to główne z tematu w odniesieniu do tego co robisz... Piszesz, że masz możliwości robienia zdjęć kiedy chcesz i gdzie chcesz (fajnie, zazdroszczę Ci bardzo), przy okazji bardzo to lubisz - super. Chcesz się dalej rozwijać i robić coraz lepsze zdjęcia itd. - popieram... Nie rozumiem więc dlaczego problemów z jakością swoich dotychczasowych zdjęć doszukujesz się w korpusie aparatu mając do niego podpięte "średniej" jakości szkło... Zamiast posłuchać dobrych rad kolegów co do szkieł, stroszysz się, że nie o to pytałaś i z uporem uważasz, że wybór korpusu za 10.000 - 15.000 zł rozwiąże Twoje problemy w uchwyceniu tych "jedynych" momentów. Moim zdaniem masz zbyt wygórowane wymagania co do sprzętu, którego nie potrafisz prawidłowo wykorzystać i jeśli Cię stać na zakup body i szkieł za 20 - 25 tys. zł to nie zadawaj pytań, który jest lepszy bo jak już wielu napisało to są "różne" aparaty - tylko zakup ten, który robi więcej klatek na sekundę i już, dokup szybkie szkła i "strzelaj" do zwierząt ;).
Jeśli natomiast masz te 15 tys. (przez 2 lata zbierane) to kup 30D+ 3 - 4 porządne szkła i uwierz, będziesz bardziej szczęśliwa z dużo szerszych możliwości twórczych takiego zestawu niż z SUPER body i czegoś tam dopiętego na szybko.
Oczywiście to tylko moje zdanie, bez urazy i pozdrawiam serdecznie.

marta_o
20-06-2007, 15:15
Dziękuję wszystkim za uwagi. Naprawdę czytam wszystkie posty i staram się wyciągać wnioski. Wiem, że "babsko" bywa uparte ;-) Wiem także, że staracie się doradzić przy okazji jak oszczędnie wykorzystać przeznaczone na zakup pieniądze. Siedząc dzisiaj na padoku z końmi i obserwując je przemyślałam parę waszych uwag. 90% mojego przekonania skłania mnie za 1D.
Wzięłam pod uwagę:
-obudowę (wykonanie, szczelność)
-szybkość
-tematy przeze mnie najczęściej robione
-warunki
- itp

Jeszcze raz powtarzam, że zdaję sobie sprawę z potrzeby posiadania odpowiednich obiektywów.
Obecny mój aparat kupiłam właściwie po to aby zapełnić lukę czasu jaki potrzebowałam na doskładanie odpowiedniej ilości sumy, która mi brakowała, a bez aparatu nijak nie mogłam funkcjonować. Kwestią pozostał tylko wybór. Oczywiście w czasie zmieniały się one bo trochę zajęło mi odkładanie.

Aha. I uwagi pod tytułem zakup kamery itd nie są miłe. Ja mam nadzieję, że dorosnę do sprzętu jaki będę posiadać. Co innego gdybym po prostu kupiła, pochwaliła, że mam i nazwała siebie zawodowcem.

Pomysł z 30D też nie jest najgorszy, ktoś mi już kiedyś nawet taki aparat zaproponował. Ale jakoś nie przekonałam się.

Obiecuję, że następne pytania na tym forum postaram się zadawać bardziej mądre.

P.S. Dlaczego porażająca większość na tym forum (wszyscy?) to mężczyźni? Kobiety nie fotografują?
Ratunku!:shock:

Jaroo- ja się nie stroszę. Ja tylko jestem wrażliwa na niektóre komentarze. Jak to baba :-) I nie twierdzę BROŃ BOŻE, że aparat załatwi wszystko. Mam kiepskie szkła bo akurat obiektyw zafundowano mi w prezencie. Nie byłam przekonana do moje 4-setki więc nie zainwestowałam w obiektywy od razu. Coś tam podpięłam przy okazji itd. Przyznam się, że wcześniej rozważałam także inne marki ale jakoś firma canon budzi moje zaufanie. Chociażby jeśli chodzi o bliskość serwisu. Jest stosunkowo niedaleko ode mnie. I tak cieszę się, że przypadkowo wyszukiwarka znalazła wasze forum. Wiele fajnych rad można tu uzyskać. Wiesz. Przez to, że jestem samoukiem mam braki i nie wstydzę się tego. Pierwszą lustrzankę miałam jak skończyłam 12 lat. Odziedziczyłam od Ojca wraz z cała masą sprzętu do ciemni fotograficznej. Jeszcze leży w domu i czasem mam ochotę sięgnąć do niego. Niestety nie miałam dostępu do osób z doświadczeniem. Trochę korzystałam z książek. Więc wybaczcie mi proszę małość mojej wiedzy i tak straszną chę zakupienia czegoś co sobie kiedyś wymarzyłam.

zjawa
20-06-2007, 15:19
fotografują właśnie a my tu siedzimy i piszemy.. ;)

a odnośnie tematu jeżeli Cię stać i czujesz taką potrzebę to weź 1D. Myślę, że ogromna większość (szczegółnie która tak marudzi) sama bardzo chciałaby mieć taką możliwość. Nie oszukujmy się, 1D jest lepszy od 5D choćby niewiadomo ile postów się pojawiło o plastyce zdjęć z 5D (Mi to powoli brzmi jak "ale aparaty firmy *** daja taki ladny blekit na zdjeciach"). Zycze powodzenia i przede wszystkim przyjemnosci z fotografii ;)

BelYaal
20-06-2007, 15:25
Dlaczego porażająca większość na tym forum (wszyscy?) to mężczyźni? Kobiety nie fotografują?
Ratunku!:shock:

To meskie hobby... wiesz ile kilo trzeba ze soba tachac aby ustrzelic jakas udana fotke ;)

dan7770
20-06-2007, 15:30
Zwalanie winy za niemoznosc wykonania zdjecia na sprzet to zachowanie typowe dla - ze sie tak wyraze - ****, nie fotografa. A twierdzenie, ze do twoich zastosowan konieczna bedzie jedynka, to jeszcze potwierdza.



racja.

moim zdaniem kupowanie 5d albo 'jedynki' to powinien byc swiadomy wybor.a nie wybor na zasadzie : mam 400d i slabe szklo,zdjecia nie wychodza-kupie 5d i bedzie super. to szklo robi zdjecie,nie puszka.

to tak jakby ktos wsiadl do subaru impreza po raz pierwszy(jezdzac wczesniej np. golfem 1,4 po bułki w niedziele),pojechal na rajd i sie dziwil,ze go wszyscy 'objechali'. a potem stwierdzil,ze jak kupi mocniejsza fure,to juz na pewno wygra rajd. nie tedy droga.

ktos kto umie robic zdjecia,zrobi dobre zdjecie 300D z kitem,a ktos kto marudzi,ze 400D jest do bani bo "jakos mi nie pasuje" ... to i jedynka nie pomoze.z 5cioma Lkami w plecaku.

mjastrzebski
20-06-2007, 15:35
A ja trochę odnoszę wrażenie, że niektórych szlag trafia, że dziewczyna ma taki dylemat zakupowy i w dodatku ze ośmieliła się do tego publicznie przyznać. Zadała w miarę konkretne pytanie: "Który z tych aparatów sprawdzi mi się lepiej w warunkach trudnych". Jednocześnie jak byk napisała w pierwszym poście, że zamierza kupić odpowiednie szkła. A tu cała kolekcja odpowiedzi zbawiających zainteresowaną od onanizmu sprzętowego i sugerujących, że podepnie do marka jakiś słoik. A tak BTW w końcu 1ką też da się chyba zdjęcia tym koniom zrobić?;)

Nikt jej nie zabrania kupowac :-) Ale z jej wypowiedzi wynika, ze nie ma do konca zdefiniowanych potrzeb i brak jej swiadomosci mozliwosci roznego sprzetu, wiec na wszelki wypadek chce kupic najlepsza puche. Obecna jej wiedza i potrzeby/checi zakupowe sa ekstrapolacja niezbyt wyrafinowaneo zestawu i doswiadczen z nim. Wiec pojawily sie sugestie o kolejnosci zakupow, ktora to kolejnosc moze wyklarowac potrzeby i pozwoli lepiej poznac sprzet. Co zaowocuje lepsza decyzja w sprawie puszki (30D/5D/1D).
Na kupnie topowych szkiel nie straci. Jakies tam body ma. Pobawi sie ze szklami z miesiac zdecyduje, ktora puszka jej potrzebna. Moze nawiaze znajomosci na forum i ktos jej da do reki dana puszke zeby sie pobawic.
Oczywiscie moze kupic L-ki i Marka. ALe moze tez to zrobic inaczej i byc moze zaoszczedzic pieniedzy.


Marcin
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Siedząc dzisiaj na padoku z końmi i obserwując je przemyślałam parę waszych uwag. 90% mojego przekonania skłania mnie za 1D.
Wzięłam pod uwagę:
-obudowę (wykonanie, szczelność)
-szybkość
-tematy przeze mnie najczęściej robione
-warunki
- itp

Ja wiem, ze jest silna presja psychiczna kupic najlepszy sprzet. Kupisz co zdecydujesz. Ale,
- obudowa, szczelnosc
Cos, 30D, 5D to naprawde solidne aparaty. Ludzie donosza, ze robili w naprawde kiepskich warunkach tym zdjecia, i nie bylo problemow. Nie demonizowalbym wiec uszczelnien. Nice to have, ale jak nie robisz zdjec przez 2 godziny na stadionie, gdy leje deszcz, to byc moze to przerost formy.
- szybkosc. Masz wolne szklo i body co potrafi 3 kl/s. Gwarantuje, ze L-ka z 30D by Cie pozytywnie zaskoczyla :-)


Na tym forum jest mnostwo ludzi z Wawy. Takze ja ;-)
Moze sie z kim umowisz, uzyjesz sprzetu. W pierwszy tydzien lipca bede mial tydzien wolnego. Z checia popstrykam konie :-) Sprawdzisz jak dziala 5D, 70-200L4, 24-70L.

[/QUOTE]

marta_o
20-06-2007, 15:47
Ojej! Zjawa! naprawdę kobieta na forum? Poczułam się raźniej :p

Wiem jak taki zestaw wyciąga ramię do ziemi. Jakoś się nie zraziłam. Słodki ciężar. Mieszkam na wsi, uprawiam sporty, krzepę mam ;-)

mjastrzębski - dobry pomysł. Ja nawet wpadłam na pomysł zorganizowania takiego pleneru. Założyłam nawet wątek. Oczywiście jeżeli masz ochotę przyjechać ja chętnie porozmawiam z Tobą na tematy foto i skorzystam z Twoich rad. Nie palę się, żeby kupować już natychmiast właśnie też z powodów nie tylko mojego zadowolenia ale i trafności wyboru. Co do warunków to na plenerowych zawodach też leje. Bywa i tak. A muszę przyznać, że w jeździectwie to niezłe rzeczy się dzieją jak popada, jest ślisko, wodze w rękach jeźdźców ślizgają się, konie gubią równowagę. Wychodzą czasami ekstremalne ujęcia. Bardziej niż sytuacja na żywo wskazuje. Aż żal przepuszczać taką okazję.

mjastrzebski
20-06-2007, 15:59
Co do warunków to na plenerowych zawodach też leje. Bywa i tak. A muszę przyznać, że w jeździectwie to niezłe rzeczy się dzieją jak popada, jest ślisko, wodze w rękach jeźdźców ślizgają się, konie gubią równowagę. Wychodzą czasami ekstremalne ujęcia. Bardziej niż sytuacja na żywo wskazuje. Aż żal przepuszczać taką okazję.
I to jest argument za markiem.

Marcin

Tomasz Urbanowicz
20-06-2007, 15:59
Taki OT:
przyznać trzeba, że wątek ten osiąga szczyty oglądalności :)

SAM
20-06-2007, 16:00
racja.

moim zdaniem kupowanie 5d albo 'jedynki' to powinien byc swiadomy wybor.a nie wybor na zasadzie : mam 400d i slabe szklo,zdjecia nie wychodza-kupie 5d i bedzie super. to szklo robi zdjecie,nie puszka.

to tak jakby ktos wsiadl do subaru impreza po raz pierwszy(jezdzac wczesniej np. golfem 1,4 po bułki w niedziele),pojechal na rajd i sie dziwil,ze go wszyscy 'objechali'. a potem stwierdzil,ze jak kupi mocniejsza fure,to juz na pewno wygra rajd. nie tedy droga.

ktos kto umie robic zdjecia,zrobi dobre zdjecie 300D z kitem,a ktos kto marudzi,ze 400D jest do bani bo "jakos mi nie pasuje" ... to i jedynka nie pomoze.z 5cioma Lkami w plecaku.

Dan 7770, sorry ale dyrdymały opowiadasz.
Z 300D to może Ci się udać i tyle. :mrgreen:

mjastrzebski
20-06-2007, 16:13
mjastrzębski - dobry pomysł. Ja nawet wpadłam na pomysł zorganizowania takiego pleneru. Założyłam nawet wątek. Oczywiście jeżeli masz ochotę przyjechać ja chętnie porozmawiam z Tobą na tematy foto i skorzystam z Twoich rad.
Ja tam zawsze chetnie, byle z Warszawki ;-) Jak termin podpasuje....
Bede sledzil watek dotyczacy plenerku.

Marcin

drJolo
20-06-2007, 16:16
Do tego co chcesz robić IMHO będzie Ci bardziej jedynka pasowała plus szybkie szkła, choć, jak nietrudno się domyślić, nie miałem okazji nawet jej na żywo oglądać ;) Ale nie ma nic lepszego, niż realizacja marzeń. Dopilnuj tylko, żeby rumaki na padoku nie stały się dla Ciebie przysłowiową ścianą płaczu, na której wielu amatorów wiesza plansze testowe, a potem wali w nią głowami albo aparatami, zależy co jest dla nich cenniejsze :roll:

fotokor1
20-06-2007, 16:25
hej Marta wrzuć kilka fotek tych koników foconych sprzętem który masz pooglądam chętnie

marta_o
20-06-2007, 16:54
Wrzucę chętnie tylko wieczorem, bo niestety korzystam z sieci internetowej w taryfie era blue connect manager i co doprowadza mnie czasem do płaczu. O tej godzinie to tylko popisać mogę. Zdjęcia wczytują się makabrycznie długo a wrzucanie na serwer jeszcze dłużej. Net mi się często wiesza więc nie jest to dla mnie "blue manager" tylko "bleeeeeee manager"
Tylko mnie nie powieście za jakość, wykonanie i amatorszczyznę :???:
Czy mogą być zmniejszone? Nie mam serwera o dużej transmisji danych, mam ograniczenia. No i jakbym chciała przesłać na serwer całe 3 czy 4 mega to zajmie mi jedna fotka jakieś 1,5 godziny :-(

DrJolo - konie to nie jedyne aczkolwiek najczęstsze tematy i najwdzięczniejsze. Staram się robić też coś innego. Wiem, że to niezdrowo i paranormalnie uczepić się jednego.

mkwiek
20-06-2007, 17:00
Wrzucę chętnie tylko wieczorem, bo niestety korzystam z sieci internetowej w taryfie era blue connect manager i co doprowadza mnie czasem do płaczu. O tej godzinie to tylko popisać mogę. Zdjęcia wczytują się makabrycznie długo a wrzucanie na serwer jeszcze dłużej. Net mi się często wiesza więc nie jest to dla mnie "blue manager" tylko "bleeeeeee manager"
Tylko mnie nie powieście za jakość, wykonanie i amatorszczyznę :???:
Czy mogą być zmniejszone? Nie mam serwera o dużej transmisji danych, mam ograniczenia. No i jakbym chciała przesłać na serwer całe 3 czy 4 mega to zajmie mi jedna fotka jakieś 1,5 godziny :-(
dziwne masz to łącze. ja mam takie samo i znacznie szybsze. chyba, że siedzisz na prawdziwych zadupiach :)

magix
20-06-2007, 17:08
racja.
...ktos kto umie robic zdjecia,zrobi dobre zdjecie 300D z kitem,a ktos kto marudzi,ze 400D jest do bani bo "jakos mi nie pasuje" ... to i jedynka nie pomoze.z 5cioma Lkami w plecaku.

Zdjęcia można i robić aparatem otworowym i można powiedzieć ze tym też sie da zrobić zdjęcie koniom, tylko poco sie katować. Jasne ze można robić zdjęcie 300D i będą ładne ale nie zaprzeczysz że taki aparat lubi się mylić i do pewności mu daleko. Wybaczcie ale odniosę sie do fotografii analogowej. Dlaczego profesjonaliści kupowali drogie lustrzanki skoro i w taniej i w drogiej mógł być założony ten sam film i dawać taką samą jakość obrazów? Bo chcieli mieć pewność że sprzęt nie nawali jak będą go potrzebować i poprawnie naświetli zdjęcie i ustawi ostrość i odsetek zepsutych zdjęć z winy sprzętu był jak najmniejszy!! . Ja mam aparat jak i obiektyw amatorski i wiem że ten sprzęt lubi się mylić z reszta każdy posiadacz tego sprzętu na pewno tego doświadczył.. Oczywiście ktoś może napisać ze można manualnie przeostryć ale w sytuacjach szybkozmiennych nie ma na to czasu.

Osobiście myślę że 1D MKIII będzie szybszy ale jedynie gdy będą do niego zapięte naprawdę dobre szkła by wykorzystać jego możliwości. I wydaje mi się by troszkę jeszcze poczekać aż pojawią się jakieś testy tego aparatu bo jak narazie to jest jeszcze duża nowość.

Loram
20-06-2007, 18:20
A ja kwestię robienia zdjęć sportowych ujmę tak:
Fotografuję m.in. mecze piłkarskie Wisły oraz Cracovii, a także hokeja i rajdy samochodowe przy pomocy mojego 350d z podpiętym 70-200 f/4 L i da się :D Jedyne, co może trochę dokuczać, to czasami to, że jest trochę za wolny (3 kl/sek) i sporadycznie zawodzi autofocus (tak z 3 razy na 100 zdjęć).
Zawodowcy którzy koło mnie fotografują, mają do dyspozycji przeważnie 20d / 30d i o ile dobrze pamiętam jest tylko 1 EOS 1DMarkII, za to szkła mają takie, o których ja mogę tylko marzyć.
Złej baletnicy, to i rąbek u spódnicy przeszkadza :mrgreen:

A wracając bardziej do wątku głównego (a nie do nadających na 300d/350d/400d) to uważam, że do zdjęć sportowych będzie lepszy 1D Mark III, choćby ze względu na jego szybkość. Jeśli nie jest dla Ciebie problemem cena, to ja brałbym właśnie 1D Mark III + dobre, jasne szkła. Pytanie tylko czy faktycznie potrzebujesz aż 10-ciu klatek na sekundę, żeby uchwycić momenty o których wspominasz. Jeśli nie, to polecam 5D, bo wg mnie ma łądniejszy, bardziej plastyczny obraz.

pozdrawiam

dan7770
20-06-2007, 18:20
Dan 7770, sorry ale dyrdymały opowiadasz.
Z 300D to może Ci się udać i tyle. :mrgreen:

to raczej ty. ludzie robili ********e zdjecia smiena. i jak to wytlumaczysz? zdjecie to nie tylko technika.to dusza. ale widac,jest ci to obce.



Dlaczego profesjonaliści kupowali drogie lustrzanki skoro i w taniej i w drogiej mógł być założony ten sam film i dawać taką samą jakość obrazów? Bo chcieli mieć pewność że sprzęt nie nawali jak będą go potrzebować i poprawnie naświetli zdjęcie i ustawi ostrość i odsetek zepsutych zdjęć z winy sprzętu był jak najmniejszy!! .

profesjonalisci tak,ale jak ktos zwala wine na puszke (majaca duze mozliwosci) za zle zdjecia robiac takim szklem i mysli ze jak kupi jednke to zrobi sama za niego zdjecia... to to jest pomylka. taki aparat jak 5d czy jednyka to swiadomy wybor. nie kupuje sie ferrari ,jak sie jeszcze za dobrze ruszac nie umie !

TomK
20-06-2007, 18:25
Marta mówisz że waga Cię nie przeraża? też tak myślałem ale juz nie raz miałem dość po całym dniu noszenia 20D+grip+17-35/2.8L dodatkowo 70-200/2.8L i 430EX.

Odnosnie sprzetu to tak sobie pomyślałem że może warto kupić 70-200/2.8L + 16-35/2.8L i 30D(jesli chcesz miec jeszcze wiekszy to plus grip). Poduczysz sie i wtedy kupisz Marka VI :D Bo po co wydawać 16tys jak można wydac 4 i tez byc zadowolonym????
20/30D w polskich realiach czesto jest uzywany przez fotoreporterów. TO świetny aparat i bardzo wytrzymały.

marta_o
20-06-2007, 19:01
profesjonalisci tak,ale jak ktos zwala wine na puszke (majaca duze mozliwosci) za zle zdjecia robiac takim szklem i mysli ze jak kupi jednke to zrobi sama za niego zdjecia... to to jest pomylka. taki aparat jak 5d czy jednyka to swiadomy wybor. nie kupuje sie ferrari ,jak sie jeszcze za dobrze ruszac nie umie !

A kto powiedział, że sama robi. Czytałeś posty uważnie? :confused: I nie zgodzę się z Tobą. Przykładowo jeżeli jeździec chce się rozwijać ma małą szansę na koniu rasy nn, nieodpowiedniej budowy czy charakteru do danej dyscypliny. Zmienia go na odpowiedniejszego. Ferrari to kiepski przykład. Ferrari plus kiepski kierowca może zabić, 1D nie, no chyba, że będę nim rzucać w ludzi. Biorąc pod uwagę jego wagę jest to możliwe, tylko po co? Trochę szkoda sprzętu.:shock:

Odpowiadając na posty niżej. Nie twierdzę i nie twierdziłam, że jestem dobra. Tym bardziej nie twierdziłam , że jestem dobrą baletnicą. Za to moja ciotka była i zna parę przykładów jak to rzeczony rąbek przeszkodził :-)

Tak. Mam kiepski zasięg, net chodzi wolno a mojej miejscowości nie ma na większości map i nie łapie się w GPS :mrgreen:

Dziękuję za doradzenie obiektywów.

Łukasz Unterschuetz
20-06-2007, 19:06
Typowo polskie podejscie... trzeba się wstydzić, że można sobie pozwolić na drogie body i obiektywy. Bo zaraz grupa ludzi z xxd i xxxd zacznie krzyczeć, że po co taki sprzęt, skoro oni na swoim 300D robią świetne foty..

Soul_Man
20-06-2007, 19:08
Chciałbym dodać jedną rzecz. Mój ojciec (co w pewnym stopniu i mi się udzieliło) pasjonuje się końmi, mieliśmy nawet do niedawna własnego. No ale ojciec swój 'szczyt formy' przeżywał na studiach i mamy w domu mnóstwo zdjęć z tego okresu. Oczywiście jeszcze nikt wtedy nawet sobie nie śnił o AF a zdjęcia są rewelacyjne. Są również zdjęcia podczas skoków, nad przeszkodą. Nie jestem w stanie w tym momencie powiedzieć czym były robione, ale można się domyślać, że jakieś 30 lat temu dużych możliwości sprzętowych nie było. Były natomiast chęci i dążenie do wiedzy, doskonałości, o którym w czasach DSLR się trochę zapomina. I nie mówię tu o autorce postu, nie mam zamiaru nikogo urazić. I 10 fps niczego nie załatwi, można zrobić zdjęcie konia w locie nawet aparatem z manualnym przewijaniem i osiągnąć lepsze efekty.

Wiem, wiem, ktoś już pisał, że można i kamerą otworkową, ale po co się męczyć... Chodzi mi tylko o to, żeby fotografować świadomie, a nie seriami, jak Terminator z minigun'a. Oczywiście, nie uchwyci się KAŻDEJ chwili, każdego napięcia mięśni itp. Ale chyba nie o to chodzi w fotografii, prawda? Po to mamy nieruchomy obraz, żeby wystarczyło jedno ujęcie, ale takie, które coś sobą przedstawia. A jeśli to jest zbyt mało, to (proszę wybaczyć złośliwość) tak jak powiedział Snow: można kupić kamerę HDTV i nie straćić żadnej chwili...

Eh, troche przydługie smęty wyszły, ale trudno. Zaznaczam, że zawarte tu wypociny to moje własne, subiektywne podejście do fotografii i absolutnie nie chcę nikogo obrażać i przekonywać do tego...

marta_o
20-06-2007, 19:38
Ktoś wcześniej poprosił o fotki zrobione zestawem, który już mam. Zamieszczam linki do dwu przykładowych zdjęć jakie miałam już na serwerze. Nie przerabiane, nie podostrzane, takie jak wyszły z aparatu. Zmniejszyłam tylko je bo mi serwer nie puszcza. Zdjęcia robione w hali, dużo pyłu, trudne światło, przynajmniej jak dla mnie, i wszystko pomalowane na żółto, ściany, sufit, żółtawy piasek, plamy popołudniowego słońca...
No i teraz to będę miała :-(

http://www.dabrowa.nazwa.pl/dn/img_6542.jpg

http://www.dabrowa.nazwa.pl/dn/img_6219.jpg

snow
20-06-2007, 19:38
"Plik nie istnieje"

kjoanna
20-06-2007, 19:40
P.S. Dlaczego porażająca większość na tym forum (wszyscy?) to mężczyźni? Kobiety nie fotografują?
Ratunku!:shock:



Fotografuja i nawet tu zagladaja:)
Witam.
Co do Twojego pytania... Sama powinnas wiedziec czego Ci potrzeba.
5d i 1d to dwie inne puszki. Oczywiscie ze 5d mozesz fotografowac konie a 1d mozesz wziac do studia-ale po co skoro maja inne zastosowania?:)

Pozdrawiam:)

marta_o
20-06-2007, 19:47
Fotografuja i nawet tu zagladaja:)
Witam.
Co do Twojego pytania... Sama powinnas wiedziec czego Ci potrzeba.
5d i 1d to dwie inne puszki. Oczywiscie ze 5d mozesz fotografowac konie a 1d mozesz wziac do studia-ale po co skoro maja inne zastosowania?:)

Pozdrawiam:)

Sedecznie Ci dziękuję.:o

Już poprawiłam adres plików. Pomyliły mi się serwery.

rolaj
20-06-2007, 19:50
No to może teraz koledzy wmawiający Ci inne patenty zrozumieją, czemu chcesz mieć odporny i szybki aparat. Przydała by się trochę inna kompozycja, zwłaszcza na #2. Kadruj trochę;-)

kjoanna
20-06-2007, 19:51
Już poprawiłam adres plików. Pomyliły mi się serwery.

Zdjecia bardzo ladne. Szczegolnie pierwsze przypadlo mi od gustu:)

fotokor1
20-06-2007, 19:53
tak tak kobiety tu zaglądają i fotografują, to ja prosiłam o zdjęcia, pierwsze b. ładne, drugie ..ciut gorsze proszę o więcej uwielbiam konie
pozdrawiam

Soul_Man
20-06-2007, 19:55
Nie jestem maniakiem ostrości, jestem za to amatorem, ale IMHO zdjęcia są jak najbardziej ok. Taki klimat Marlboro trochę, ale generalnie mi sie podobają :-)

OT: marta_o: wolę jazdę bardziej klasyczną, masz jakieś zdjęcia ze skoków/ujeżdżenia? :)

marta_o
20-06-2007, 20:00
To ja może dokończę w końcu moją galerię i podeślę linka żeby nie śmiecić w temacie.
Strasznie trudno mi było ustawić parametry naświetlenia. Na ujeżdżalni były plamy świateł, i plamy cienia. Obiektyw mam dość ciemny jak na te warunki. Musiałam polować na oświetlone miejsca. Stałam przed bandą więc cały pył leciał na mnie i aparat. Robiłam parę fotek i obracałam się tyłem bo aż żal mi było patrzeć na obiektyw. Wtedy cały kurz zbierały moje plecy :? Stąd to kiepskie kadrowanie. Mój pośpiech plus mało wprawna ręka.

esteper
20-06-2007, 20:00
Sam osobiście robię 350D, i jak podpinam 70-200/4L to potrafi zaskoczyc, no ale ta puszka ma do siebie że potrafi też zaskoczyc negatywnie.
Jeśli miałbym wybierac na jakiekolwiek zawody, to albo wydac mniej i wziąśc 30D, i kilka dobrych szkieł, ale jeśli zastanawiał bym się pomiędzy 5D a 1D MkIII, to zdecydowanie 1D MkIII. Do sportu puszka jak znalazł (no ew. 1D MkII N).
Poznałem gościa który 350D robił zdjęcia w deszczu, ale po co sie stresowac, po co miec tą myśl że jednak ta woda się dostanie do środka i body nam padnie.

P.S. Wyczuwam lekką zazdrośc w kilku osobach tutaj :p
P.S.2 Super klimat na zdjęciach :)

rolaj
20-06-2007, 20:03
To ja może dokończę w końcu moją galerię i podeślę linka żeby nie śmiecić w temacie.
Strasznie trudno mi było ustawić parametry naświetlenia. Na ujeżdżalni były plamy świateł, i plamy cienia. Obiektyw mam dość ciemny jak na te warunki. Musiałam polować na oświetlone miejsca. Stałam przed bandą więc cały pył leciał na mnie i aparat. Robiłam parę fotek i obracałam się tyłem bo aż żal mi było patrzeć na obiektyw. Wtedy cały kurz zbierały moje plecy :? Stąd to kiepskie kadrowanie. Mój pośpiech plus mało wprawna ręka.
Jasne, nikt nie wymaga idealnych kadrów na poziomie aparatu. Kadruj po wszystkiemu, na szopie (abo nawet irfanie:razz:) Np. na #2 obetnij troche góry i odpowiednio lewego boku.

Soul_Man
20-06-2007, 20:06
Strasznie trudno mi było ustawić parametry naświetlenia

Odwieczny problem, nikt nie powiedział, że będzie łatwo ;-) Nie przejmuj się, wiele osób, łącznie ze mną, ma z tym czasami problemy. Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć... :mrgreen:

marta_o
20-06-2007, 20:34
Te dla przykładu w innych warunkach na wolnym powietrzu

http://www.dabrowa.nazwa.pl/dn/img_3156.jpg

http://www.dabrowa.nazwa.pl/dn/img_3240.jpg

http://www.dabrowa.nazwa.pl/dn/img_3286.jpg

http://www.dabrowa.nazwa.pl/dn/img_3298.jpg

http://www.dabrowa.nazwa.pl/dn/img_3335.jpg

http://www.dabrowa.nazwa.pl/dn/img_7495.jpg

Linki będą działać za jakieś 10.min

rolaj
20-06-2007, 20:37
mart_o, a to widziałaś? http://svt.se/hogafflahage/hogafflaHage_site/Kor/hestekor.html
(głośniki!)

sniper88
20-06-2007, 20:38
Calkiem fajne, chociaz imho pierwsze 2 byly najlepsze;)

panczo
20-06-2007, 20:39
http://www.dabrowa.nazwa.pl/dn/img_6542.jpg

http://www.dabrowa.nazwa.pl/dn/img_6219.jpg
Bardzo fajne foto, gratuluje i widać, że przyda się lepszy sprzęt :)
Spróbuj pożyczyć sobie od kogoś np 30d i 70-200 2,8 canona. Zestaw bardzo fajny i po może nawet jednej imprezie pokaże jak bardzo potrzeba 1d:)

Nie piszę tego z zazdrości. Chce abyś uniknęła może chwilowo zbędnego wydatku. A może małą alternatywę i 1d markII? Kilka tysięcy taniej a wcale nie gorzej :)

maci78
20-06-2007, 20:39
na moje bardzo ładne fotki ;)

po ich obejrzeniu tym bardziej przychylam sie do zdania.... najpierw szkiełka , sprawdzenie jak Ci działają na 400D i ewentualnie dopiero wtedy body.

a zdjęcia naprawdę ok... po Twoim opisie spodziewałem się czegoś duuuuuuuuuuużo gorszego ;)

amroz
20-06-2007, 20:45
kup sobie dobre szkło i ucz się zdjęcia robić. czy kupisz 400d, 30d, 5d czy marka to co za różnica? Myślę że dla amatora niewielka.

kami74
20-06-2007, 20:47
Ale, że co niby z tymi fotkami jest nie tak ? Bo dla mnie są jak najbardziej OK.

marta_o
20-06-2007, 20:47
mart_o, a to widziałaś? http://svt.se/hogafflahage/hogafflaHage_site/Kor/hestekor.html
(głośniki!)

Tego to nawet 1d nie potrafi :mrgreen:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Ale, że co niby z tymi fotkami jest nie tak ? Bo dla mnie są jak najbardziej OK.

Tamte dwa co włożyłam pierwsze to strasznie szumów dużo widać. No i oczywiście chciałabym mieć możliwość korzystania w różnych warunkach ze sprzętu i strasznie denerwują mnie uciekające momenty. O dopasowanie światła, czasu itp wiem, że sama muszę się postarać.

Soul_Man
20-06-2007, 20:54
Tamte dwa co włożyłam pierwsze to strasznie szumów dużo widać.

IMHO wcale nie rzuca się w oczy, szczególnie przy zmniejszonych zdjęciach, które zamieściłaś. Patrzysz na szumy przy 100% powiększeniu?

fotokor1
20-06-2007, 20:55
następne tez bardzo dobre
podobają mi się zwłaszcza ostatnie

kami74
20-06-2007, 20:58
Tamte dwa co włożyłam pierwsze to strasznie szumów dużo widać. .

Ha tylko , że akurat w takich "brudnych" fotkach szumek dodaje smaczku. Ale kazdy lubi co innego

amroz
20-06-2007, 21:11
nie przesadzajmy z tymi dobrymi zdjeciami. Napiszcie dziewczynie szczerze,
bo to najwarzniejsze w tym wszystkim. zdjęcia są słabe, nie ma co ukrywać.
zdjęcie 3156: nie trafiłaś z ostrością. ujęcie i kadr bardzo nieciekawe. nie to światło. tło nie zagrało. a w szczególności ta poprzeczna belka, która bardzo żle wygląda przy końskim pysku.
zdjęcie 3240: to samo. światło, kadrowanie, tło...
Widzę że nie ma co opisywać reszty bo te same błędy. Mam nadzieje że kiedys zobaczysz to sama. To będzie ten moment żeby rozglądnąć się za lepszym aparatem. A tym czasem wyczyść matrycę albo zmniejsz głębię przy takich zdjęciach. Pozdrawiam!

SAM
20-06-2007, 21:15
to raczej ty. ludzie robili ********e zdjecia smiena. i jak to wytlumaczysz? zdjecie to nie tylko technika.to dusza. ale widac,jest ci to obce.

profesjonalisci tak,ale jak ktos zwala wine na puszke (majaca duze mozliwosci) za zle zdjecia robiac takim szklem i mysli ze jak kupi jednke to zrobi sama za niego zdjecia... to to jest pomylka. taki aparat jak 5d czy jednyka to swiadomy wybor. nie kupuje sie ferrari ,jak sie jeszcze za dobrze ruszac nie umie !
Wiesz Dan za parę lat (2012 rok) będą w Polsce Mistrostwa Europy w piłce kopanej i zjadą się fotoreporterzy sportowi z całego świata.
Weż wtedy łubiankę aparatów Smiena i idź im podaruj. Na pewno posikają się z wdzięczności. :rolleyes:

I o ile lżej im będzie, wyobraź sobie za bramkami tłum facetów ze Smienami. I już dzisiaj więcej nie pij.:-D :-D :-D

P.S. Mam żelazko elektryczne, ale za to z nawilżaniem.

maku
20-06-2007, 21:20
Tamte dwa co włożyłam pierwsze to strasznie szumów dużo widać.

Czy Ty aby nie oglądasz tych zdjęć na jakimś kiepskawym LCD?

sv
20-06-2007, 21:22
marta_o ; dostałaś całe mnostwo świetnych rad od ludzi, którzy 1 dmk III na oczy nie widzieli, nie wspominając o tym, że nie robili tym zdjęć:-) Większość z nich również nigdy nie fotografowała konia w ruchu, dlatego nie wiedzą o czym piszą.

magix
20-06-2007, 21:43
marta_o ; dostałaś całe mnostwo świetnych rad od ludzi, którzy 1 dmk III na oczy nie widzieli, nie wspominając o tym, że nie robili tym zdjęć:-) Większość z nich również nigdy nie fotografowała konia w ruchu, dlatego nie wiedzą o czym piszą.

Dlatego jak mówiłem wcześniej warto poczekać na testy bo 1D MK III to jeszcze świeża konstrukcja niewiele osób to ma.

caravaggio
20-06-2007, 21:47
marta_o - po obejrzeniu twoich zdjec jedynie utwierdzilem sie w przekonaniu, ze absolutnie to nie ograniczone mozliwosci sprzetu sa twoim problemem, a raczej ograniczone umiejetnosci ich wykorzystywania.

Znam osobiscie kilku fotoreporterow, ktorzy dawno systemem FD (manual) robili genialne fotografie, wiec - jak to juz ktos zupelnie slusznie raczyl wczesniej zauwazyc - zlej baletnicy przeszkadza rabek u spodnicy.

W twoim przypadku sorry, ale nawet wagon Markow III w niczym nie pomoze... skoro nie potrafisz wykorzystac tego, co oferuje 400D (a wbrew pozorom oferuje wystarczajaco duzo, zeby na profesjonalnym poziomie obfotografowac jezdziectwo wzdluz i wszerz).

Zas jesli chodzi o to okreslenie "****, nie fotograf", ktorego uzylem i ktore wywolalo takie oburzenie co poniektorych - lubie nazywac sprawy po imieniu, bez kurtuazyjnego sciemniania. Uwazam, ze najbardziej szczera brutalna prawda jest uczciwsza niz najslodsze pod sloncem falszywe pierdy, jakie niektorzy lubia uskuteczniac. Jak sie to komus nie podoba, czytac nie musi - to forum jest wyposazone w mechanizm ignorowania innych uzytkownikow.

A tak pobieznie przegladajac ten topic moge jedynie powiedziec, ze grubo ponad polowa tak zwanych porad :lol: to falszywe doradztwo "fachowcow", ktorzy nie dosc, ze omawianego sprzetu na oczy nie widzieli, to jeszcze nigdy w zyciu pewnie nie byli na zawodach jezdzieckich (o fotografowaniu ich nawet nie mowiac).

No ale to przeciez jest oczywiste, ze czyjas kase wydaje sie latwo, lekko i przyjemnie - wiec czemu nie zaproponowac Marka III i 400/2.8... skoro ma byc do sportu, to musi byc z najwyzszej polki :lol: A tym, ze to ma byc sprzet dla kompletnej amatorki, przed ktora jak widze jeszcze sporo pracy nad warsztatem, juz nikt sobie **** nie zawraca. Przeciez koniec koncow to nie oni beda rozczarowani, ze wydali 20 tysiecy na sprzet, ktory w zadnym wypadku wynikow na miare poniesionych kosztow nie przyniosl...

A co gorsze wspomniana amatorka w miedzyczasie czyta te glupoty i lyka je jak karp wode utwierdzajac sie w falszywym przekonaniu, ze jesli nie wyda furmanki pieniedzy, to ladnego zdjecia w zyciu nie zrobi.

Ale to jest akurat typowe dla tego forum, wiec w sumie zdziwiony nie jestem. Jakbym kiedykolwiek komus mial wytlumaczyc definicje okreslenia "niedzwiedzia przysluga", z pewnoscia link do tego topicu bedzie jedna z pierwszych pomocy dydaktycznych, jaka mi przyjdzie do glowy...

kjoanna
20-06-2007, 21:57
Caravaggio no ale skoro marta_o chce sobie kupic nowa puszke to po co na sile zmieniac jej decyzje? Przeciez juz kilkadziesiat razy bylo powiedziane ze lepiej kupic dobre szkla...
Moje zdanie jest takie ze jesli wydawac taka kwote pieniedzy to przynajmniej swiadomie, nawet jesli ktos jest amatorem. Takie moje skromne zdanie:)

marta_o
20-06-2007, 22:00
Zdjęcia przeglądam I na lcd i na normalnym monitorze. W widoku na pełnym ekranie widzę dokładnie szumy. Właściwie to może mi ktoś powie gdzie i jak mogę sprawdzić czy mam dobrze monitory ustawione (barwy)

Tam ktoś mi o przeczyszczeniu matrycy powiedział. W dwumiesięcznym aparacie ??? Poproszę o więcej wyjaśnień.

Nie fotografowałam konia tylko sytuację i wiedziałam, że nie bardzo do twarzy koniowi z tą belką. Zdjęcia są przykładowe. Ale chętnie posłucham (przeczytam) jakich parametrów użylibyście przy takich zdjęciach. Czas, przysłona, wartość iso.

P.S. Macie jakieś maniakalne nastawienie czy nie czytacie postów dokładnie? Ile razy mam powtarzać, że szkła też muszę sobie sprawić i dobrze o tym wiem. Przecież na grzyba mi sam aparat? :-(

snow
20-06-2007, 22:02
W widoku na pełnym ekranie widzę dokładnie szumy

To jedynie 1Dmk3 zostaje ;)

Driver
20-06-2007, 22:03
A nie lepiej to wydać na kosmetyki ? :mrgreen: :mrgreen:

kami74
20-06-2007, 22:08
Macie jakieś maniakalne nastawienie czy nie czytacie postów dokładnie? Ile razy mam powtarzać, że szkła też muszę sobie sprawić i dobrze o tym wiem. Przecież na grzyba mi sam aparat? :-(
Marto., o ile ja czytam uwaznie posty to uwagi o szkłach mówią tylko to że : Najpierw kup dobre szkła a dopiero potem zmieniaj puszkę. Chodzi o kolejność o nic więcej. pozdrawiam

caravaggio
20-06-2007, 22:11
P.S. Macie jakieś maniakalne nastawienie czy nie czytacie postów dokładnie? Ile razy mam powtarzać, że szkła też muszę sobie sprawić i dobrze o tym wiem. Przecież na grzyba mi sam aparat? :-(
Odnosze wrazenie, ze to raczej ty masz jakies maniakalne nastawienie do posiadanego obecnie sprzetu.

Ja bym na twoim miejscu zajal sie nabyciem tego, do czego zadne pieniadze ci sie nie przydadza - UMIEJETNOSCI fotografowania. Skoro w chwili obecnej nie jestes w stanie wykorzystac polowy mozliwosci 400D, to nie zdziw sie, ze w przypadku 1D ten procent nie wyjdzie ponad 10...

No ale w sumie po co ja sie rozpisuje, skoro ty wiesz najlepiej co jest ci potrzebne do osiagniecia sukcesu? Dziwie sie tylko, ze w ogole zalozylas ten topic, skoro pieniadze juz praktycznie wydalas. Moze rzeczywiscie - jak to juz ktos tutaj zauwazyl - po to, zeby sobie w towarzystwie wrazliwych na zenskie nicki onanistow potrollowac do woli...

marta_o
20-06-2007, 22:13
Na kosmetyki już wydałam. Nie mieszczą mi się w domu;)

caravaggio robisz się niesmaczny. Za stara jestem na takie głupoty. Ja zadałam zwykłe i może trochę naiwne pytanie wynikające z mojej niewiedzy. Jak już w którymś poście wcześniej nadmieniłam, mam nadzieję, że "dorosnę" do sprzętu. Myślałam raczej o prostych odpowiedziach. N.P. Wybierz ten bo..... Albo ten bo.... np. sprawdzi się w trudnych warunkach. (pytanie dotyczyło pewnych modeli z apytaniem o matryce) Nie jest złym niczym nie być profesjonalistą i posiadać oraz uczyć się profesjonalnego sprzętu.

kjoanna
20-06-2007, 22:20
Na kosmetyki już wydałam. Nie mieszczą mi się w domu;)

Przynajmniej masz poczucie humoru:)

Proponuje zamknac temat bo zaczynaja sie osobiste wycieczki a i tak przeciez wszystko juz zostalo powiedziane.

maver1ck
20-06-2007, 22:24
Te dla przykładu w innych warunkach na wolnym powietrzu

Linki będą działać za jakieś 10.min

Jaka stajnia ?

Pozdrawiam

BelYaal
20-06-2007, 22:26
Ale z tymi fotkami cos naprawde jest nie tak...
moze najpierw pytanko... wyostrzylas je po zmniejszeniu?

Bo jesli tak, to ja tu bym dopatrywal sie w problemie z sigma, znam to szkielko co prawda z innego systemu, ale mozna bylo wycisnac z niego o wiele wiecej, tym bardziej, ze fotki byly robione tez na sloncu.

Rafał32
20-06-2007, 22:26
Jaka stajnia ?

Pozdrawiam

Stajnia Caniona:mrgreen:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Czyli rozumiem majac 30D(5kl/s) i przyzwoitą Ele nie popstrykasz szybkich sportów i reporterki...po przeczytaniu wątku myślę o sprzedaży 30stki i zbieram na Mk III.Max deprecha....:mrgreen:
Ps jak większość uważam że fotki -zestaw 1 są super-zest 2 taki sobie.
Ps 2 zdecydowanie postawiłbym na szkła i dobre body.Ale ja to się może nie znam.....

rolaj
20-06-2007, 22:35
Na kosmetyki już wydałam. Nie mieszczą mi się w domu;)

caravaggio robisz się niesmaczny. Za stara jestem na takie głupoty. Ja zadałam zwykłe i może trochę naiwne pytanie wynikające z mojej niewiedzy. Jak już w którymś poście wcześniej nadmieniłam, mam nadzieję, że "dorosnę" do sprzętu. Myślałam raczej o prostych odpowiedziach. N.P. Wybierz ten bo..... Albo ten bo.... np. sprawdzi się w trudnych warunkach. (pytanie dotyczyło pewnych modeli z apytaniem o matryce) Nie jest złym niczym nie być profesjonalistą i posiadać oraz uczyć się profesjonalnego sprzętu.
Takie to forum też bywa. Zadałaś proste pytanie - otrzymałaś trochę sensownych odpowiedzi i wagon frustracji, zazdrości oraz niedowartościowania. Bo jakże to, amatorka z Markiem Trzecim?! Zgroza. Póki co niech się uczy! Bo my to już mamy, umiemy i wiemy lepiej.

marta_o
20-06-2007, 22:37
Ale z tymi fotkami cos naprawde jest nie tak...
moze najpierw pytanko... wyostrzylas je po zmniejszeniu?

Bo jesli tak, to ja tu bym dopatrywal sie w problemie z sigma, znam to szkielko co prawda z innego systemu, ale mozna bylo wycisnac z niego o wiele wiecej, tym bardziej, ze fotki byly robione tez na sloncu.

Nic nie wyostrzałam, nic nie zmieniałam, zrobiłam ich naprawdę dużo wtedy. Kombinowałam z różnymi ustawieniami przysłony, czasu, czułości, nawet balansu bieli. Te akurat mają chyba najlepsze barwy i naświetlenie. Nawet z ostrością na manualu kombinowałam.

Viracocha
20-06-2007, 22:40
Takie to forum też bywa. Zadałaś proste pytanie - otrzymałaś trochę sensownych odpowiedzi i wagon frustracji, zazdrości oraz niedowartościowania. Bo jakże to, amatorka z Markiem Trzecim?! Zgroza. Póki co niech się uczy! Bo my to już mamy, umiemy i wiemy lepiej.
I wywody domorosłych psychologów, którzy na podstawie postów budują portret psychologiczny rozmówców :twisted:

BelYaal
20-06-2007, 22:41
Pozwolilem sobie lekko podostrzyc ta fotke, lepiej wyglada raczej


https://canon-board.info/imgimported/2007/06/2c4e105102996b26-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)

Dwa szkoda, faktycznie, ze nie dalas exif-a bo wtedy byloby widac parametry bo zastanawiam sie, czy przy tym swietle bylo konieczne dac tak duze ISO... stawiam na 1600 po tym co widac w ciemniejszych partiach fotki.
Nie wiem, ja obstaje za szklem na wstepie, takie jest moje zdanie, ale to Twoja kasa i wydasz na co chcesz

Viracocha
20-06-2007, 22:46
Dwa szkoda, faktycznie, ze nie dalas exif-a bo wtedy byloby widac parametry bo zastanawiam sie, czy przy tym swietle bylo konieczne dac tak duze ISO... stawiam na 1600 po tym co widac w ciemniejszych partiach fotki.
Nie wiem, ja obstaje za szklem na wstepie, takie jest moje zdanie, ale to Twoja kasa i wydasz na co chcesz
A ja stawiam na to, że ciemniejsze partie fotki są po prostu niedoświetlone.

VanMurder
20-06-2007, 22:50
zdecydowanie jeden z najlepszych wątków jakie w życiu widziałem!
sam sobie chcę kupić Marka III bo mnie stać (raptem jakieś jedno miesięczne moje wynagrodzenie) ...chodź zupełnie mi się do niczego nie przyda bo i jego szybkostrzelności nie potrzebuje, a mój obecny sprzęt ma więcej Megapixli ....alee czuje jakąś wewnętrzną potrzebę posiadania tej puszki ... po prostu godzinami oglądam jego recenzje w internecie i wertuje katalogi reklamowe i pragnę go mieć ponad wszystko choć lepiej by było kupić kila obiektywów lub zainwestować w reklamę swojego biznesu ...jedyną przeszkodą na drodze do kupna marka III jest moja małżonka, cytuje: "ty się lepiej weź do roboty stary nierobie, na spacer byś z dzieckiem poszedł albo posprzątał w domu ...a ty tylko oglądasz te aparaty w internecie, zapomnij że ci pozwolę go kupić!!!"

droga Marto doskonale rozumiem twoją potrzebę posiadania, nie daj się zwariować kup najdroższą puszkę na którą cię stać, to twoja kasa i możesz robić z nią co chcesz... nie zapominaj jednak że jak sama nie włożysz całego serca w robienie zdjęć to lepszych efektów nie osiągniesz ...

pierwsza fotka - super !
pozostałe przeciętne

na koniec zerknij tu ( zrobiłem 20d + sigma 2.8 70-200APO)
http://adammphoto.com/iiihhhhaaaa.jpg
pozdrawiam

dan7770
20-06-2007, 22:52
Chciałbym dodać jedną rzecz. Mój ojciec (co w pewnym stopniu i mi się udzieliło) pasjonuje się końmi, mieliśmy nawet do niedawna własnego. No ale ojciec swój 'szczyt formy' przeżywał na studiach i mamy w domu mnóstwo zdjęć z tego okresu. Oczywiście jeszcze nikt wtedy nawet sobie nie śnił o AF a zdjęcia są rewelacyjne. Są również zdjęcia podczas skoków, nad przeszkodą. Nie jestem w stanie w tym momencie powiedzieć czym były robione, ale można się domyślać, że jakieś 30 lat temu dużych możliwości sprzętowych nie było. Były natomiast chęci i dążenie do wiedzy, doskonałości, o którym w czasach DSLR się trochę zapomina. I nie mówię tu o autorce postu, nie mam zamiaru nikogo urazić. I 10 fps niczego nie załatwi, można zrobić zdjęcie konia w locie nawet aparatem z manualnym przewijaniem i osiągnąć lepsze efekty.

Wiem, wiem, ktoś już pisał, że można i kamerą otworkową, ale po co się męczyć... Chodzi mi tylko o to, żeby fotografować świadomie, a nie seriami, jak Terminator z minigun'a. Oczywiście, nie uchwyci się KAŻDEJ chwili, każdego napięcia mięśni itp. Ale chyba nie o to chodzi w fotografii, prawda? Po to mamy nieruchomy obraz, żeby wystarczyło jedno ujęcie, ale takie, które coś sobą przedstawia. A jeśli to jest zbyt mało, to (proszę wybaczyć złośliwość) tak jak powiedział Snow: można kupić kamerę HDTV i nie straćić żadnej chwili...

Eh, troche przydługie smęty wyszły, ale trudno. Zaznaczam, że zawarte tu wypociny to moje własne, subiektywne podejście do fotografii i absolutnie nie chcę nikogo obrażać i przekonywać do tego...


i o tym wlasnie mowie.


zdjecia technicznie ok,ale kadry i reszta...dla mnie slabo. moze czas popracowac nad kadrowaniem i abecadlem fotografowania zamiast brac sie za lepszy sprzet? moim zdaniem obecnego nie wykorzystujesz. a drozszy ci nie pomoze. tyle z mojej strony. brac sie do nauki robienia zdjec,a nie narzekac,ze to wina sprzetu !
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Wiesz Dan za parę lat (2012 rok) będą w Polsce Mistrostwa Europy w piłce kopanej i zjadą się fotoreporterzy sportowi z całego świata.
Weż wtedy łubiankę aparatów Smiena i idź im podaruj. Na pewno posikają się z wdzięczności. :rolleyes:

I o ile lżej im będzie, wyobraź sobie za bramkami tłum facetów ze Smienami. I już dzisiaj więcej nie pij.:-D :-D :-D

P.S. Mam żelazko elektryczne, ale za to z nawilżaniem.

tobie za to proponuje kupic od kogos zdjecia,po co sie meczyc i robic samemu.



marta_o - po obejrzeniu twoich zdjec jedynie utwierdzilem sie w przekonaniu, ze absolutnie to nie ograniczone mozliwosci sprzetu sa twoim problemem, a raczej ograniczone umiejetnosci ich wykorzystywania.

Znam osobiscie kilku fotoreporterow, ktorzy dawno systemem FD (manual) robili genialne fotografie, wiec - jak to juz ktos zupelnie slusznie raczyl wczesniej zauwazyc - zlej baletnicy przeszkadza rabek u spodnicy.

W twoim przypadku sorry, ale nawet wagon Markow III w niczym nie pomoze... skoro nie potrafisz wykorzystac tego, co oferuje 400D (a wbrew pozorom oferuje wystarczajaco duzo, zeby na profesjonalnym poziomie obfotografowac jezdziectwo wzdluz i wszerz).

Zas jesli chodzi o to okreslenie "****, nie fotograf", ktorego uzylem i ktore wywolalo takie oburzenie co poniektorych - lubie nazywac sprawy po imieniu, bez kurtuazyjnego sciemniania. Uwazam, ze najbardziej szczera brutalna prawda jest uczciwsza niz najslodsze pod sloncem falszywe pierdy, jakie niektorzy lubia uskuteczniac. Jak sie to komus nie podoba, czytac nie musi - to forum jest wyposazone w mechanizm ignorowania innych uzytkownikow.

A tak pobieznie przegladajac ten topic moge jedynie powiedziec, ze grubo ponad polowa tak zwanych porad :lol: to falszywe doradztwo "fachowcow", ktorzy nie dosc, ze omawianego sprzetu na oczy nie widzieli, to jeszcze nigdy w zyciu pewnie nie byli na zawodach jezdzieckich (o fotografowaniu ich nawet nie mowiac).

No ale to przeciez jest oczywiste, ze czyjas kase wydaje sie latwo, lekko i przyjemnie - wiec czemu nie zaproponowac Marka III i 400/2.8... skoro ma byc do sportu, to musi byc z najwyzszej polki :lol: A tym, ze to ma byc sprzet dla kompletnej amatorki, przed ktora jak widze jeszcze sporo pracy nad warsztatem, juz nikt sobie **** nie zawraca. Przeciez koniec koncow to nie oni beda rozczarowani, ze wydali 20 tysiecy na sprzet, ktory w zadnym wypadku wynikow na miare poniesionych kosztow nie przyniosl...

A co gorsze wspomniana amatorka w miedzyczasie czyta te glupoty i lyka je jak karp wode utwierdzajac sie w falszywym przekonaniu, ze jesli nie wyda furmanki pieniedzy, to ladnego zdjecia w zyciu nie zrobi.

Ale to jest akurat typowe dla tego forum, wiec w sumie zdziwiony nie jestem. Jakbym kiedykolwiek komus mial wytlumaczyc definicje okreslenia "niedzwiedzia przysluga", z pewnoscia link do tego topicu bedzie jedna z pierwszych pomocy dydaktycznych, jaka mi przyjdzie do glowy...

dobrze prawisz.

marta_o
20-06-2007, 22:55
800 iso, 149 mm, f:5,6 1/400

Przysłona taka była maksymalna przy tej długości obiektywu. Jak zmieniałam na mniejsze iso to nie mogłam sobie poradzić z przysłoną i czasem. Reining jest bardzo dynamiczny, wychodziły mi zamazane nogi, głowy, różnie. Tam naprawdę nie było tak jasno. A nie miałam lepszego obiektywu pod ręką.

VanMurder - staram się wkładać tyle serca ile mogę i będę się starać nadal. Jakże ja Ci zazdroszczę taaaaaaaakich tematów w twojej okolicy. Zadam głupie pytanie. Czy kowboj i jego koń w wersji kolorowego zdjęcia bardzo zlewa się z tłem? A może wogóle? W jakich barwach był drugi plan i jak sobie z tym radzisz. Może na prv?

kjoanna
20-06-2007, 23:00
sam sobie chcę kupić Marka III bo mnie stać (raptem jakieś jedno miesięczne moje wynagrodzenie)


"ty się lepiej weź do roboty stary nierobie..."

Smiem stwierdzic ze Twoja zona przesadza;)

Paprochwbody
20-06-2007, 23:29
Bierz Marto Marka. Ja mam też aparat, nie umiem nim robić zdjęć, pstrykam sobie co mi się chce i jak mi się chce i nic nikomu do tego.
Ileż frustracji, że ktoś może sobie kupić dobrą rzecz, i kupi ją sobie, bo ma taką ochotę...
Mi tam obojętne, co kto myśli o moich zdjęciach (dla mnie są najlepsze, bo moje:)).

maci78
20-06-2007, 23:31
Bierz Marto Marka. Ja mam też aparat, nie umiem nim robić zdjęć, pstrykam sobie co mi się chce i jak mi się chce i nic nikomu do tego.
Ileż frustracji, że ktoś może sobie kupić dobrą rzecz, i kupi ją sobie, bo ma taką ochotę...
Mi tam obojętne, co kto myśli o moich zdjęciach (dla mnie są najlepsze, bo moje:)).


to też jest dobre podejście :D

Delt4
20-06-2007, 23:32
Jak bym miał nawet 50 - tyś PL to najpierw bym kupił dobre szkło ( 70-200 2.8L IS) do 400-setki, a potem bym się zastanawiał nad zmianą puszki czy 5d czy mark. Ma sigmę porównując to do wymienionej przezemnie L- ki to jak syrenka do Mercedesa klasy S (nie uwłaczając Sigmie bo to świetne szkło za te pieniądze). Albo powiedz że ci 400 -setka nie leży bo brzydka i mierne zdjęcia jak z komórki robi. Kup marka III i podepnij najlepiej przerobionego kita 17-55, albo jaką Sigmę znowu. Ten wątek "pachnie" prowokacją

adamek
21-06-2007, 07:32
A moim zdaniem lepsza puszka jest w tym przypadku potrzebna po to, by mieć lepszą powtarzalność ujęć - i nie załatwi tego lepsze szkło (już pisałem - ODSTĘPY pomiędzy kolejnymi klatkami).
Ja jak robiłem 1-3 czerwca zawody westernowe 20d to powtarzalność była w miarę - nie było to to, co powinno być.

DoMiNiQuE
21-06-2007, 08:00
caravaggio, jestes moim idolem ;)

bebesky
21-06-2007, 08:14
LUDZIE - GDZIE WY MACIE GŁOWY????

kobieta pyta 5d czy 1 d
na kiego grzyba głupie gadanie co ona powinna robić - ona z tego co pisze doskonale wie jak ma fotografować i co się jej w zdjęciach nie podoba.
napisała że pyta jako amator a bardzo prawdopodobne jest że jej zdjecia robione 400 d i małpkami mogą być 100 razy lepsze, ciekawsze i bardziej zachwycające niż zdjecia większości z nas.

a poziom dyskusji prezentujemy naprawdę niski.

Loram
21-06-2007, 08:28
bebesky, dokładnie ! :) Pytanie proste jak konstrukcja cepa, a odpowiedzi błądzą gdzieś po manowcach :mrgreen:
Najbardziej "lubię" wypowiedzi w stylu, a po co ci 5D czy 1D Mark III skoro dla ciebie wystarczy 400D :mrgreen:

gwozdzt
21-06-2007, 08:36
bebesky, dokładnie ! :) Pytanie proste jak konstrukcja cepa,
Odpowiedź jest równie prosta, co zresztą zauważył ten sam bebesky:
http://canon-board.info/showpost.php?p=330431&postcount=81


Najbardziej "lubię" wypowiedzi w stylu, a po co ci 5D czy 1D Mark III skoro dla ciebie wystarczy 400D :mrgreen:
IMHO to z powodu tytułu wątku. Jakby usunąć z niego słowo "amatora" to nie byłoby problemów :-)

Myszoor
21-06-2007, 08:39
A jakos na ta chwile nie jestem w stanie sobie przypomniec szybszego sportu od pilki recznej.
Pływanie ??


Jak to kupa plastiku ? To on nie ma obudowy ze stopu magnezowego ?
Może i ma, ale jak go biorę do ręki i chwytam nieco mocniej to się zastanawiam czy klapka od CF wyleci mi dziś - czy dane mi będzie jednak fotografować do samego końca eventu. Badziew totalny jak za tę kasę. Dlatego na miejscu pytającej brałbym "Marka" - w ciemno, prawdopodobnie oszczędzi sobie niektórych frustracji związanych wyłącznie z 5D. + Solidne szkła - ale Marta o tym wie.

Miałbym też kilka uwag do logiki i ergonomii, ale się powstrzymam bo to nie ten temat.

Driver
21-06-2007, 08:39
Panowie, bez sensu jest to wasze gardłowanie. "Zabawki" sa po to by je kupować.

Kup Marka i juz ( czuje że i tak go kupisz bez wzgląduna to co zostanie tu napisane )

Nie ma najmniejszego znaczenia że jak go już będziesz posiadać to będziesz robić takie same foty. Ważne jest że robi wrażenie na facetach, co udowodnił ten watek.

czyż po to kupuje się ferrari żeby jeżdzić po torze 300 km/h czy też bulwarem riviery 30 km/h ? odpowiedżcie sobie sami :)

VanMurder
21-06-2007, 08:44
czyż po to kupuje się ferrari żeby jeżdzić po torze 300 km/h czy też bulwarem riviery 30 km/h ? odpowiedżcie sobie sami :)

good point:)

nor
21-06-2007, 08:48
Marto zobacz tutaj (to chyba najpiękniejsze zdjęcia koni jakie widziałem):

http://www.fototok.tkb.pl/pt/author.php?a=7554

Zdjęcia robione Fuji (zobacz w exifie), może warto tą puszkę kupić? :rolleyes:

No dobra teraz bez złośliwości: kup co chcesz, ale pamietaj że jak najdroższa puszka Canona nie pomoże to ... to co? Piękne zdjęcia można robić tez tańszym sprzętem (oczywiście nie popadając w drugą skrajność :D - bo wtedy można ale jest trudniej). Jeśli chcesz to oczywiście kupuj Marka i tyle, ale IMO to nie rozwiąże Twojego problemu bo jest to bardziej problem psychologiczny a nie fotograficzny. No ale na jakiś czas samopoczucie poprawi :) Popracuj trochę nad kadrem, bo jakość fotografii to nie tylko szumy i ostrość tam gdzie trzeba.

drJolo
21-06-2007, 08:51
Może i ma, ale jak go biorę do ręki i chwytam nieco mocniej to się zastanawiam czy klapka od CF wyleci mi dziś - czy dane mi będzie jednak fotografować do samego końca eventu. Badziew totalny jak za tę kasę.

Też jak biorę 20ke w rękę zawsze mi ta klapka z CF przeszkadza. Powiem więcej, myślę że 95% nieudanych ujęć jest właśnie z jej powodu, potem nie mogę spać nocami, na randkach myślę tylko o tej klapce, a pod prysznicem jeszcze zawsze, jak grom z jasnego nieba powraca myśl: 'cały czas mi ten nieszczęsny wbudowany flash nie otwiera się za każdym razem'. Zakręcam kurek, biegnę do pokoju i dotykam mojego cennego korpusu. Drżące palce sprawdzają, czy stan flasha się nie poprawił i czy klapka nie wystaje o ułamek milimetra więcej, niż poprzednio. I kładę się spać z myślą, że jutro znów będę musiał walczyć z moim aparatem z nędzną klapką i wadliwym flashem, a pod zdjęciami będę musiał umieszczać podpisy: 'Zrobione, niestety canonem 20D z wystającą klapką CF i nie otwierającym się flashem, dlatego wyszło jak wyszło'

perqsista
21-06-2007, 09:02
Najbardziej śmieszy mnie w tym wątku jak bardzo się "przejmujecie" cudzymi wydatkami. Jakie ma znaczenie czy autorka robi genialne, średnie czy kiepskie zdjęcia? Dla czego wszyscy chcą decydować co jest dla niej lepsze wybierając wszystkie możliwe konfiguracje sprzętowe poza tymi o które pytała?
Czy z pomocą Marka3 i dobrego szkła nie da się uczyć fotografii? Dlaczego koniecznie musi kupić najpierw dobre szkło i podpinać je do 400-setki skoro jak sama napisała może mieć od razu dobre szkło razem 1-ką?

sniper88
21-06-2007, 09:08
Najbardziej śmieszy mnie w tym wątku jak bardzo się "przejmujecie" cudzymi wydatkami.
Może dlatego, żeby po zakupie autorka watku nie zadala sobie pytania: po co mi to?:mrgreen:

DoMiNiQuE
21-06-2007, 09:14
Może dlatego, żeby po zakupie autorka watku nie zadala sobie pytania: po co mi to?:mrgreen:
no wlasnie o to chodzi, bo ja osobiscie jakos nie potrafie sobie wyobrazic kobiety biegajacej caly dzien z 3 kilogramowym zestawem ;)

esteper
21-06-2007, 09:17
no wlasnie o to chodzi, bo ja osobiscie jakos nie potrafie sobie wyobrazic kobiety biegajacej caly dzien z 3 kilogramowym zestawem ;)

Czyżby 3kg to było dla Ciebie dużo ? Może czas troszkę przytyrac na siłowni :p:twisted:

DoMiNiQuE
21-06-2007, 09:18
Czyżby 3kg to było dla Ciebie dużo ? Może czas troszkę przytyrac na siłowni :p:twisted:
A czy tutaj jest gdzies mowa o mnie?

protazy
21-06-2007, 09:20
no wlasnie o to chodzi, bo ja osobiscie jakos nie potrafie sobie wyobrazic kobiety biegajacej caly dzien z 3 kilogramowym zestawem ;)

A bieganie przy 20stopniowym mrozie w cienkich rajstopach i smini spódniczce sobie wyobrażasz ?? :roll: a jednak to kobiety tak tylko potrafią :grin:
A ja Martę rozumię 8) to się nazywa eliminacja ograniczeń :smile: i nie jest ważne ze na koniec okazuje się że największym ograniczeniem jest fotograf :mrgreen: (znam z autopsji)

Driver
21-06-2007, 09:21
Może dlatego, żeby po zakupie autorka watku nie zadala sobie pytania: po co mi to?:mrgreen:


Odpowiedz : Bo tak.


90 % amatorów kupuje sprzęt ( i to nie tylko w dziedzinie foto ) którego nie jest w stanie wykorzystać.

zawodowiec nigdy nie zada takiego pytania bo wie dokładnie czego chce i nie wyda nawet 1 zł ponad to co mu jest potrzebne

Ale jakie to ma znaczenie ? Ważne że pieniążki zostały wydane i firma zarobiła. Bo PO TO jest to produkowane

kjoanna
21-06-2007, 09:22
A bieganie przy 20stopniowym mrozie w cienkich rajstopach i smini spódniczce sobie wyobrażasz ?? :roll: a jednak to kobiety tak tylko potrafią :grin:


Ha ha ha. I jest jeszcze wiele rzeczy, ktorych Ty DoMiNiQuE nie potrafisz sobie wyobrazic a kobiety potrafia zrobic :p

esteper
21-06-2007, 09:23
A czy tutaj jest gdzies mowa o mnie?

Bo mówisz że sobie nie wyobrażasz no to wiesz :p Poza tam był jęzor (emotka).

DoMiNiQuE
21-06-2007, 09:23
Ha ha ha. I jest jeszcze wiele rzeczy, ktorych Ty DoMiNiQuE nie potrafisz sobie wyobrazic a kobiety potrafia zrobic :p
Wzajemnie ;)

kjoanna
21-06-2007, 09:24
.

zawodowiec nigdy nie zada takiego pytania bo wie dokładnie czego chce i nie wyda nawet 1 zł ponad to co mu jest potrzebne


Dokladnie. Najwazniejsze sa swiadome zakupy.

Hmmm chyba przyszedl czas zebym nazwala sie zawodowcem :p

Tomasz1972
21-06-2007, 09:25
Po co ludziom wszystkie auta terenowe , sportowe itp skoro nie są uzywane zgodnie z przeznaczeniem ?
Też zwracacie uwagę kierowcy jeepa , że po gazetę może jeździć cinquecento ?
Więc proszę odpowiadać na pytanie autorki i nie trollować .

kjoanna
21-06-2007, 09:25
Wzajemnie ;)

Nie watpie:)

rolaj
21-06-2007, 09:36
Więc proszę odpowiadać na pytanie autorki i nie trollować .
nareszcie!

kjoanna
21-06-2007, 09:46
nareszcie!

Juz dawno pisalam zeby zamknac ten watek bo nikt nic nowego nie napisze. Wszystko juz zostalo powiedziane. A teraz to sie glupie zarty zaczynaja...;)

Myszoor
21-06-2007, 10:05
no wlasnie o to chodzi, bo ja osobiscie jakos nie potrafie sobie wyobrazic kobiety biegajacej caly dzien z 3 kilogramowym zestawem ;)
To zacznij tę wyobraźnię trenować, jak tu wpadnie Amber to Cię nieco oświeci w temacie kobiecego poświęcenia dla dobrych ujęć ;)

A wątek faktycznie do zamknięcia :D

Delt4
21-06-2007, 10:18
Typowy Topic żeby prowokację na forum zrobić.

Tomasz1972
21-06-2007, 10:22
Zamykam