PDA

Zobacz pełną wersję : Regulacja zakłóceń w 400D



gubic
19-06-2007, 23:01
Jak w temacie.
Czy ktoś mógłby wyjaśnić laikowi na czym polega ta funkcja?
PS Regulacja zakłóceń przy długich czasach otwarcia migawki-zeby uściślić

mattnick
19-06-2007, 23:30
aparat po zrobieniu zdjęcia z długim czasem odszumia je w aparacie co wiąże się z dłuższym "myśleniem" aparatu po zrobieniu zdjęcia a tym samym wydłuża się czas do gotowości aby zrobić kolejne zdjęcie. Mam nadzieję, że w miarę jasno to ująłem

rolaj
20-06-2007, 01:01
Odszumia, czyli usuwa zakłócenia obrazu, tzw "szumy" (wyrazne kropki, kaszę nie będąca częścią właściwego obrazu) powstające na zdjęciach wykonywanych na dużych czułościach, przy niewystarczającym świetle i długich czasach naświetlania. Zawsze, w mniejszym lub większym stopniu, dzieje się to kosztem utraty szczegółów. Bo cudów nie ma. (Zazwyczaj drobnych szczegółów bez znaczenia :) )

gubic
20-06-2007, 18:39
no to mi się rozjaśniło troszkę w tym temacie.
Generalnie jest to funkcja którą warto używać?

Sandman
20-06-2007, 21:39
rolaj - a dlaczego kosztem utraty szczegółów? Z tego co ja zrozumiałem funkcja ta robi drugie zdjęcie z tym samym czasem naświetlania ale przy zamkniętej matówce tak że "łapie" obraz samych gorących pikseli i potem odejmuje to od obrazu właściwego żeby usunąć zafałszowania... Mam rację czy coś pokręciłem?...

Barth
20-06-2007, 22:07
(...) funkcja ta robi drugie zdjęcie z tym samym czasem naświetlania ale przy zamkniętej matówce tak że "łapie" obraz samych gorących pikseli i potem odejmuje to od obrazu właściwego żeby usunąć zafałszowania... Mam rację czy coś pokręciłem?...

Oj i to zdrowo :mrgreen:

Chciałeś chyba powiedzieć o mapowaniu hot pixeli...?

Szum nie jest tym samym co hot pixele.
Hot pixel wypala się zawsze w tym samym miejscu z tą samą barwą - to usterka matrycy.

Kaworu
21-06-2007, 01:02
Sandman ma racje, przykro mi Barth ;p

W wypadku włączenia tej funkcji aparat faktycznie wykona druga ekspozycje z identycznym czasem w celu odjęcia tej ramki od wlasciwego zdjęcia.

A mapowanie hotpixeli się chyba w serwisie robiło ;)

Andee
21-06-2007, 07:15
Sandman, Kaworu mozecie podac oficjalne zrodlo tych "rewelacji" ktore podajecie?

"funkcja ta robi drugie zdjęcie z tym samym czasem naświetlania ale przy zamkniętej matówce tak że "łapie" obraz samych gorących pikseli i potem odejmuje to od obrazu właściwego żeby usunąć zafałszowania..."

Dla mnie powyzsze stwierdzenie jest delikatnie mowiac kuriozalne...

Moze o migawke chodzilo?

Sandman
21-06-2007, 09:51
Jasne że przy zamkniętej migawce - tryb niemyślenia mi się włączył... :grin:

Edit:
Widzisz Andee - ja tylko o matówce mogę teraz myśleć... ;-) Trzymam kciuki za serwis obrabiarek!... :D

Kaworu
21-06-2007, 10:33
Moze o migawke chodzilo?Jeśli o mnie chodzi to specjalnie dokladnie posta nie czytałem, po prostu zwrocilem uwagę na "drugie zdjęcie", "identyczny czas ekspozycji", "dark" ;)

Ciosna
21-06-2007, 10:48
Generalnie jest to funkcja którą warto używać?

To już zależy tylko od Ciebie i od sytuacji. Jak fotografuje architekture nocą to jak najbardziej mam włączoną :-), bo nigdzie nie musze się spieszyć. W przypadku natomiast fotografowania burzy czy fajerwerków mam wyłączoną bo wiadomo, że te zjawiska długo nie trwają i szkoda Mi czasu aby aparat "oczyszczał" zdjęcia

Barth
21-06-2007, 14:54
Sandman ma racje, przykro mi Barth ;p

W wypadku włączenia tej funkcji aparat faktycznie wykona druga ekspozycje z identycznym czasem w celu odjęcia tej ramki od wlasciwego zdjęcia.

A mapowanie hotpixeli się chyba w serwisie robiło ;)

Chodziło mi o to, że szum nie ma nic wspólnego z hotpikselami,
przynajmniej jeśli chodzi o redukcję szumów.
Nawet gdy apart wykona drugą ekspozycje z zamkniętą migawką
to hoty i tak wyjdą więc: hotów to moim zdaniem nie usuwa.

Kaworu
21-06-2007, 15:54
Chodziło mi o to, że szum nie ma nic wspólnego z hotpikselami,
przynajmniej jeśli chodzi o redukcję szumów.
Nawet gdy apart wykona drugą ekspozycje z zamkniętą migawką
to hoty i tak wyjdą więc: hotów to moim zdaniem nie usuwa.

Eee, nie? Pomijajac moje niedopatrzenia apropos zamknietej matówki xD ... to działa o ile mnie pamięć nie myli tak, iż spewna czzęść szumów jest stała przy danej ekspozycji w danych warunkach. Na tej zasadzie aparat moze usunac szum wykonujac ciemne ujęcie, wtedy łapie sam szum, right? I teraz to co się pojawi na darku (a najpewniej i hotpixele też wyjdą) zostanie usunięte z finalnego zdjęcia. Mam gdzieś błąd w logice?

drJolo
21-06-2007, 15:58
U mnie (20d) usuwa hoty kiedy odejmuje darkframe.

Barth
21-06-2007, 18:29
Mam gdzieś błąd w logice?

Nie, nie! To ja się pomyliłem
Jeśli hot wypali się na "darku" to zostanie odjęty. Sorry za błąd.

reasumując: nie taka zła ta redukcja szumów hehe

gubic
22-06-2007, 19:41
sprawa się zaciemnia znowu... :)

zolwkamien
22-06-2007, 22:59
dobra jak ta opcje sie wlaczalo??-sorry ze jestem leniwy ale nie chce mi sie szukac instrukcji :))

Kaworu
22-06-2007, 23:10
w custom functions ;p

zolwkamien
22-06-2007, 23:35
hehe no rzeczywiscie wystarczy sie skupic i pomyslec :))