PDA

Zobacz pełną wersję : negatyw do crossa



Veldrin
17-06-2007, 23:59
Witam,
od jakiegos czasu planuje sprobowac techniki cross-processing (tej w wydaniu tradycyjnym zamiast plug-inow czy dziwnych kombinacji w PS)

I tu rodzi sie pytanie, jaki negatyw najlepiej wybrac, jezeli chce sprobowac swoich sil na Mazurach (przewaga tonow niebieskich i zielonych)?

Z gory dzieki za odpowiedz :)

Tilt
18-06-2007, 00:57
Witam,
od jakiegos czasu planuje sprobowac techniki cross-processing (tej w wydaniu tradycyjnym zamiast plug-inow czy dziwnych kombinacji w PS)

I tu rodzi sie pytanie, jaki negatyw najlepiej wybrac, jezeli chce sprobowac swoich sil na Mazurach (przewaga tonow niebieskich i zielonych)?

Z gory dzieki za odpowiedz :)

Witaj!
W sensie negatyw wołany jak slajd?
Moim zdaniem wybierz ten najtańszy, wyniki crossa są zbyt nieprzewidywalne żeby coś konkretnego polecać IMHO.
Ja robiłem przeterminowany slajd wołany jako negatyw - wyniki bardzo ciekawe, szczególnie przy krajobrazie i portretach :)

Veldrin
18-06-2007, 00:58
Tak, chodzi mi o negatyw, ktory wolany jako slajd da ciekawe rezultaty (biorac pod uwage duza ilosc zielonych i niebieskich tonow) - gdzies, kiedys czytalem ktore negatywy daja jakie barwy, ale niestety nie moge tego znalezc...

Poohutch
18-06-2007, 09:16
a dlaczego nie slajd wołany jak negatyw? to chyba taniej wychodzi.

schabu
18-06-2007, 09:38
no ja wywołuje slajd za 10 zł, jeżeli ktoś chce:) więc powiedzmy film za 5 zł plus wołanie to 15 zł. a najtańszy slajd to jakieś 15 zł plus wołanie. tańszego wołania slajdu chyba się nie znajdzie, ale sam slajd można też taniej kupić - jakiś przeterminowany, np. w foto-hurcie w Rzeszowie za 3 zł.:)

Poohutch
18-06-2007, 09:42
No tak, nie jestem na bieżąco z cenami :) cenami usług analogowych się interesowałem kiedy kupowałem większe ilości, czyli przed rewolucją cyfrową.

Veldrin
18-06-2007, 18:01
A skanowanie slajdow nie jest jakos bardziej klopotliwe?

Z drugiej strony slajdy fajna rzecz, nawet jakies czas temu odkurzylem rzutnik znaleziony na strychu :)

schabu
18-06-2007, 18:06
ja skanuje na coolscanie nikonowskim hehe. w sumie sam skaner nie jest jakiś super(wiadomo czemu ;) ) ale większej kłopotliwości nie ma przy skanowaniu slajdu.

minek
19-06-2007, 03:34
Próbowałem raz, jak mi chemii zostało a miałem dwa filmy na imprezce przestrzelone.
To była Agfa XRG i Fuji Superia xtra 400.
Filmy o ile pamiętam oba prześwietlałem o działkę
I pierwsze wołanie też o minutkę czy półtorej przedłużyłem (o dwie to już forsowanie +1 jest).
No i Agfa XRG wyszła całkiem ... czerwona. Pozytyw, owszem, gdzie czarne było bordowe, a białe było jasno czerwone i mordy też były czerwone.
Superia była mocno niedowołana. Nie, nie niedoświetlona. Cały film jest mocno ciemno granatowy. (zupełnia inna dominanta! niż w agfie, a wołane były razem). Nie jest zbyt gęsty dzięki czemu łatwo się skanuje. Zakres dynamiki na filmie mały, ale przekłada się to na całkiem spory zakres tego co było fotografowane. Trudno znaleźć przepalenia i niedoświetlenia (na skanach, bo na oko to cały ciemny jest)
Myślę, że fuji trzeba by forsować dłużej w pierwszym wywoływaczu, o dwie działki nawet czyli +5 minut. Nie wiem jaki efekt miało by przeciągniecie w kolorowym, ale jak nazwa wskazuje - pewnie by mocniej pojechało z kolorami.
Aha, te filmy były raczej mało starannie wywołane i to też mogło mieć wpływ - nie przejmowałem się temperaturą +- 0,3 stopnia, nie pamiętam czy było cieplej czy może ciut za chłodno...ale o ile siebie znam, to z początku było ze 39 stopni, a potem to już nie kontrolowałem.

ebe4
18-07-2007, 14:43
Chciałabym zrobić cos na takim starym orwo. Ale interesuje mnie koszt wywyolania i sknaowania nie orientujecie sie?

schabu
18-07-2007, 15:41
ja w Krośnie wywołuje za 4 zł. tzn wywoływałem bo teraz sam to robię - jestem na naukach u diodaka:) w fotojokerze masz po 9 zł bodajże wywołanie B&W a skan po 55 gr.

jdw
18-07-2007, 16:21
o wiele ciekawiej wychodzi slajd wołany jako negatyw. Mamy wtedy chłodniejsze kolory, dominantę zieleni i niebieskiego. Negatyw wołany w E-6 Będzie zazwyczaj ciepły, wręcz żółto czerwony tak jak pisał minek. Trzeba pamiętać że przy crossie rośnie też kontrastowość, więc niskoczułe slajdy będą już skrajnie kontrastowe, przy ostrym świetle mogą nawet zanikać szczegóły w światłach i cieniach. Tak miałem z velvią50. Można zatem sobie robić spokojnie na średnio i wyskokoczułych, bez obaw o nasycenie i kontrast, a zazwyczaj wygodniej przy wyższym iso.

rbit9n
24-07-2007, 12:58
no ja wywołuje slajd za 10 zł, jeżeli ktoś chce:) więc powiedzmy film za 5 zł plus wołanie to 15 zł. a najtańszy slajd to jakieś 15 zł plus wołanie. tańszego wołania slajdu chyba się nie znajdzie, ale sam slajd można też taniej kupić - jakiś przeterminowany, np. w foto-hurcie w Rzeszowie za 3 zł.:)

A więc to Ty wykupujesz mi sprzed nosa wszystkie przeterminowane rodzynki ARGHH!!!!:evil:

schabu
24-07-2007, 15:06
ostatnio tak 5 trixów kodaka kupiłem - data do czerwca tego roku hehe, po 3 zł:)