PDA

Zobacz pełną wersję : Zestaw zaawansowany/ochronny - czy warto?



Ivory
26-03-2004, 18:30
Witam wszystkich!
Juz od pół roku mam A70 i postanowiłem rozszerzyć trochę moje umiejetności w pstrykaniu. Szczególnie że wiosna już za progiem ...
I w związku z tym pytanko: Czy ktoś posiada zestaw zaawansowany do Canona A60/A70?

Czy gra jest warta świeczki? Spotkałem się róznież z informacją że jak masz filtr polaryzujący yo filtr UV już nie potrzebny... Tylko po co wtedy zestaw zaawansowany czyli combo???
Jestem przekonany do zakupu , ale może ktoś uważa że nie warto? I jeszcze pytanie gdzie najtaniej? (najtaniej znalazlem za 168 zl)

PS. Pozdrawiam wszystkich canonowców i chylę czoła tym którzy dzielą się swoją wiedzą z innymi. Całą godzinę czytałem wasze posty i w życiu nie widziałem tyle praktycznych informacji o Canonie A70. Dzięki!

Vitez
27-03-2004, 06:32
Czy gra jest warta świeczki?
Kup tylko tulejke (www.foto-tip.pl) , filtry UV i polar Kinga daruj sobie - kiepska jakosc. Lepiej poszukaj filtrow firmy Hama (tansze) lub Hoya (dorzsze i lepsze).


Spotkałem się róznież z informacją że jak masz filtr polaryzujący yo filtr UV już nie potrzebny... Tylko po co wtedy zestaw zaawansowany czyli combo???

Gdybys chwilke pogooglal to znalazlbys mnostwo informacji o tym do czego dany filtr jest uzywany.
Ale napisze w skrocie:
- UV odcina promieniowanie ultrafioletowe likwidujac zaniebieszczanie zdjec w sytuacjach gdy takie promieniowanie jest bardzo silne (letni, w pelni sloneczny dzien, duze wysokosci n.p.m). W pozostalych sytuacjach filtr ten nie wplywa na zdjecia i stosowany jest praktycznie glownie jako filtr zabezpieczajacy - wszelkie brudy, zarysowania, plamki itp spadaja na filtr (w znosnej cenie) niz na soczewke (ktora o wiele drozej i ciezej wymienic w przypadku pekniecia, zarysowania itp oraz ostrozniej niz filtr trzeba czyscic).
- polaryzacyjny - po pierwsze - zmniejsza ilosc swiatla wpadajacego do obiektywu ("sciemnia") redukujac kontrasty, poza tym redukuje odblaski (np od wody, od lakierow, od niektorych metali, od szyb itp) w tym niewidoczne odblaski od kropel wody w powietrzu powodujac ze niebo z bialawego robi sie ladnie niebieskie - skuteczny i ladny w uzyciu choc wymaga pewnej wprawy (polaryzacyjnym kolowym trzeba krecic i uwaznie obserwowac jak zmienia sie obraz by dopasowac jego ustawienie).

Jak widzisz z powyzszego krociutkiego opisu ich zastosowania diametralnie sie roznia: UV nosisz praktycznie zawsze do ochrony obiektywu, polara dokrecasz gdy chcesz zlikwidowac odblaski (np robisz zdjecia z wnetrza domu/samochodu przez szybe i nie chcesz miec niepozadanego odbicia, albo robisz zdjecia jeziora i nie chcesz miec odblaskow slonca tylko czysta tafle wody albo nawet widoczne dno).



Jestem przekonany do zakupu , ale może ktoś uważa że nie warto? I jeszcze pytanie gdzie najtaniej? (najtaniej znalazlem za 168 zl)
Podalem wyzej. Sama tulejke u foto-tip.pl , filtry na Allegro.


Całą godzinę czytałem wasze posty
Krociutko :roll:

Leschek
31-03-2004, 17:56
[
Czy gra jest warta świeczki? Spotkałem się róznież z informacją że jak masz filtr polaryzujący yo filtr UV już nie potrzebny... Tylko po co wtedy zestaw zaawansowany czyli combo???


Pamiętaj o tym, że zakładając konwerter pozbawiasz się lampy!

Pozdr
Leszek

Vitez
31-03-2004, 19:02
Pamiętaj o tym, że zakładając konwerter pozbawiasz się lampy!


Pamietaj o tym ze tulejka+filtr != konwerter. To dwie rozne rzeczy.

Ivory
01-04-2004, 23:25
Do Vitez'a :

Zrobilem tak jak zasugerowales i kupilem tulejke w sklepie a filtry firmy Hama. Wszystko dziala i jestem bardzo zadowolony :) Ale...

Jednak mialem troche racji w tym ze jak ma sie filtr polaryzacyjny to UV jest niepotrzebny, bo gdy wzialem opakowanie od filtru polaryzacyjnego to poza opisem wszystkich "funkcji" jest rownież napisane czarno na białym "also as UV filter" albo z niem. "gleichzeiting UV-Filter"....

Ale nie mam pretensji do nikogo, bo nawet gdybym to wiedzial wczesniej to i tak bym kupil UV do oslony obiektywu. Pewnie masz na to wszystko i tak swoją opinię, ale chciałem wyrazić też moją :D Pozdrawiam!



Do Leschek'a :

Ale to logiczne ze nie bede uzywal lampy kiedy bede uzywal filtrow. Filtry uzywam do polaryzacji promieni slonecznych czy do eliminacji mgły w porze dziennej i wtedy mi lampa nie jest potrzebna. Natomiast gdy mam używać lampy to filtry i tak do niczego sie nie przydadzą... Notabene: Preferuję robienie zdjęć bez lampy :) Pozdrawiam również!

Vitez
02-04-2004, 02:02
Jednak mialem troche racji w tym ze jak ma sie filtr polaryzacyjny to UV jest niepotrzebny, bo gdy wzialem opakowanie od filtru polaryzacyjnego to poza opisem wszystkich "funkcji" jest rownież napisane czarno na białym "also as UV filter" albo z niem. "gleichzeiting UV-Filter"....

Troche tak, ale sotosowanie polara zamiast UV mija sie z celem.
Po pierwsze - przyciemnia obraz (w okolicach 1 EV czyli z przyslony np 4.0 robi ci cos kolo 5.6 - nie pamietam dokladnie ile), czyli czase moze ci zabraknac ISO/czas naswietlania za dlugi (poruszenia) - to niewygodne w stosowaniu polara.
Po drugie - czasem nie chcesz wygasic odblaskow (ot iskierki od swieczki w oczach pieknej dziewczyny ;) , albo iskrzace sie swiatla samochodow na wystawach/w salonie).
Owszem - polar ma funkcje redukcji UV, ale jest o wiele mniej uzyteczny (i poza tym drozszy) by nosic go caly czas.

wojtass76
08-11-2004, 21:03
witam wszystkich mam pytanie podobno zakladajac zestaw ochronny tj.(tulejka+filtr)w zdjeciach robionych z lampa w pomieszczeniach dolny prawy rog zdjecia wychodzi niedoswietlony czy naprawde wyglada to az tak zle,jest bardzo zauwazalne?dzieki za odpowiedzi pozdrawiam.

NimnuL
08-11-2004, 21:11
Tak, jest to zauwazalne, w celu wyeliminowania tego efektu wystarczy nieco wydłużyć ogniskową podczas robienia zdjęć i tyle.

wojtass76
08-11-2004, 21:52
dzieki :D

Vitez
09-11-2004, 02:49
A jesli nie da sie wydluzyc ogniskowej bo potrzebny jest szeroki kadr to wystarczy zdjac tulejke na czas wykonania ujec z lampa blyskowa. Zdjecie i zalozenie tulejki to pare sekund.

Lucid
26-02-2006, 12:15
Witam. Na allegro jest zestaw do S1 http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=88716645 .Chciałem sie dowiedziec czy warty jest swojej ceny??Moze ktos z uzytkowników S1 go ma. Prosze o info na w/w temat bo noje sie kupic w ciemno.I mam jeszcze jedno pytanko. Czy tulipan naprawde sie przydaje??Robie zdjecia amatorsko, duzo w lesie w plenerze i duzo zdjec w miescie a konkretnie robie zdjecia bikerom.Prosze o pomoc. Pozdrawiam!!!

gietrzy
26-02-2006, 12:30
Ja brałbym odrazu. W Canonach częstym błędem jest błąd zatarcia silnika obiektywu. Innymi słowy wystarczy, że ziarenko piasku wpadnie w nieodpowiednie miejsce i wyskoczy ci na wyświetlaczu E-16. Kosztuje to jakieś ~500 zł. Jest to za częsta wada kompaktów Canona by ją lekceważyć.
Gdy kupowałem G3 odrazu sobie takie coś kupiłem.
W tej chwili jestem na kupnie S2/3 IS i nie kupuje tego zestawu tylko dlatego, że dopłacam (w USA) do 5 letniej gwarancji. Gdybym używał aparat w Polsce kupiłbym taki zestaw przed wyjęciem aparatu z pudełka.

Lucid
26-02-2006, 14:27
Dzieki za odpowiedz. Ale chodzi mi tez o jakosc filtrow. Moze cos wiesz na ich temat?

SquerX
26-02-2006, 21:21
przyłanczam sie do pytania. chetnie dowie sie czegos na temat zetsawu bo sam mam zamiar kupienia !

Vitez
27-02-2006, 19:53
Filtry w tym zestawie nadaja sie do dwoch rzeczy:

- wyrzucenia
- demonstracyjnie by pokazac jak bardzo kiepskie filtry mozna kupic

Wiem bo mialem ten zestaw do Canona G3 i porownywalem do pozniej kupionych filtrow (Hoya HMC, B+W MRC).

Jesli sie da to kup sama tulejke i filtry chociazby sredniej polki: Marumi, Hama

PawelX
23-06-2006, 19:47
Warto kupić coś takiego, czy ten filtr w zestawie jest dobry (czyli czy chroniąc obiektyw nie zepsuje zdjęcia) ?
http://allegro.pl/item111553640_zestaw_ochronny_canon_s3_is_tama_jap an.html

Vitez
23-06-2006, 21:16
http://canon-board.info/showthread.php?t=1923
http://canon-board.info/showthread.php?t=231

PawelX
24-06-2006, 20:20
Dzięki, poczytałem sobie, wiem że najlepiej kupić tulejkę i dobry filtr.
Może ktoś wie, czy do S2/S3 musi być filtr M58, może wystarczy M52 których jest dużo na allegro, czy przy 52 nie obetnie rogów przy szerokich kątach?

Vitez
24-06-2006, 20:59
Może ktoś wie, czy do S2/S3 musi być filtr M58, może wystarczy M52 których jest dużo na allegro, czy przy 52 nie obetnie rogów przy szerokich kątach?

Moze byc 52mm, sa tansze i popularne.
Jesli chodzi o obcinanie rogow to tylko przy zdjeciach z lampa wbudowana moze ci sie zdarzyc zaciemnienie rogow na szerokim kacie z powodu tulejki.

KrzychS
10-08-2006, 13:57
Przeczytalem Wasze wypowiedzi o zestawach, tulejach, filtrach itp.
Rozumiem (tak mi sie przynajmniej wydaje :) ).

Mam w zwiazku z tym 2 pytania:
1. Czy filtry Tama sa OK, czy nie OK? (bo zestaw, ktory namierzylem (http://a.gery.pl/show_item.php?item=118242611), wyposazony jest w filtry Tama, a o nich nie wspominaliscie - przynajmniej w tych postach, do ktorych dotarlem - korzystalem z Search'a - słowo! :) )
2. Pisaliscie, ze slabe filtry (np. King) powoduja odbicia swiatla na kiepskich powlokach. W tym zestawie, na ktory namiar podalem powyzej, jest m.in. oslona przeciwsloneczna, wiec odbicia na ew. slabych powlokach powinno dac sie wyliminowac. Idac dalej tym tropem, ew. nie najwyzsza jakosc powlok na filtrach, nie mialaby tak duzego znaczenia (jak w przypadku, gdy oslona nie bylaby zalozona). Dobrze kombinuje, czy jest luka w tym rozumowaniu? (jak znam zycie, pewnie jest ... :) )

Pozdrawiam,
Krzysiek

PS
A wlasciwie odpowiedz, na ktorej mi najbardziej zalezy, to czy kupowac ten zestaw, bo jest OK, czy nie kupowac, bo jest do bani.
Wg mnie jest chyba OK, bo nawet gdyby mial te powloki takie sobie, to oslona to zniweluje.
Chce osiagnac:
- zabezpieczenie obiektywu i mozliwosc wykonywania zdjec z pierwszymi (moimi) filtrami,
- zakup tego zabezpieczenia i filtrow za umiarkowana kase.

lewAp7
14-08-2006, 15:14
ja osobiście nie ryzykowałbym kupna tego zestawu. Tulejkę i osłonę - i owszem, filtry nie... Część odbić osłona może i zniweluje, ale przy świetle bardziej z przodu osłona już nie jest tak przydatna, a lepsze filtry (z lepszymi powłokami) poradzą sobie oczywiście lepiej... i jakość zdjęć będzie lepsza...
Zerknij sobie jeszcze tutaj - może pomoże :) -
http://www.cyberfoto.pl/pytania-o-osprzet/61237-oplaca-sie-to-zakupic.htm?highlight=tama
http://www.cyberfoto.pl/tematy-ogolne/59683-mam-problem-z-wybraniem-zestawu-filtrow.htm

trzepol
19-09-2006, 22:08
Warto zainwestowac w taki zestaw http://www.allegro.pl/item128563834_canon_s1_is_zestaw_profi_gwar_3_lata _japan_gratis.html szczegolnuie mnie interesuje niezbedna tuleja filtr UV i polaryzacyjny.
Czy stosujac filtr polaryzacyjny zniweluje odbicia swiatla np od okularow z lampa blyskowa ?
Czego moge sie spodziewac bo tych wynalazkach jakies wady zalety ???

Druga sprawa dotyczy zestawu do makro :

http://www.allegro.pl/item128562979_konwerter_makro_dcr_250_raynox_gw_36 _m_statyw.html

Zastanawiam sie nad tym poniewaz moj Canon S1 niem a w sobie makro i jak probowalem zrobic fote pajaka czy biedronki obiektyw go nie zauwazal :oslabiony: ( czego nie bylo na poprzednim A80 ale on mial makro) Czy dzieki temu da sie robic malutie obiekty i zeby uzyskiwac spore powiekszenia zeby drobne szczegoly bylo widac tak jak na fotkach ktore kiedys widzialem na forum w stylu robali ktorych widac odnoza dokladnie czy budowe oczu muchy ?

Jeszcze taki zestaw do makro do s1 jest http://www.allegro.pl/item127679379_zestaw_makro_do_canon_powershot_s3_s 2_s1_is_staty.html

Nemeo
19-09-2006, 22:16
Po co zakładasz dwa takie same wątki ?

Vitez
20-09-2006, 15:42
Ja zrobilem tak:
1. wyszukiwarka forum
2. wpisalem "ochronny"
3. wybralem szukanie tylko w tyulach

I juz cos znalazlem, np : http://canon-board.info/showthread.php?t=12117

Gdybym wzial ogolnie wyszukiwanie w postach wg "zestaw ochronny" na pewno tez by sie cos znalazlo.
Dlatego koledze trzepol szczerze radze:
- nie zakladac zduplikowanych watkow
- najpierw poszukac, potem zapytac.

trzepol
20-09-2006, 20:25
Oki dzieki poprawie sie. Poszukalem po napisaniu posta co nie co i dowiedzialem sie ze mam kupic tuleje a potem jak co dokupic cos lepszego.
Czy ta http://www.allegro.pl/item127729341_filtr_uv_hoya_high_quality_49mm_49_f vat_promocja.html hoya cos warta bo dos tania jest ?

Teraz prosilbym o odpowiedzi co do makro i raynoxa 250 szczegolnie na co moge liczyc przy S1 ktore nie ma makro i czy bedzie dobrze to sie spisywac jak bede robil foty z bardzo bliska bo zoom odpada raczej. Osiagne super szczegoly i powiekszenia ?

Vitez
20-09-2006, 22:03
Czy ta http://www.allegro.pl/item127729341_filtr_uv_hoya_high_quality_49mm_49_f vat_promocja.html hoya cos warta bo dos tania jest ?

Masz na aukcji dokladnie opisane - seria green to najgorsza seria Hoyi. Poszukaj co najmniej Hoya szara, Marumi lub Hama HMC - to wyzsza klasa srednia filtrow warta zainwestowania.

KanLuk
06-04-2007, 19:06
Witam gorąco,

Rozmyslam nad kupieniem takiego zestawiku:

http://www.allegro.pl/item179929997_zestaw_profi_canon_a510_a520_a540_58 mm_warszawa.html

Posiadam Canon'a A520. Nie jestem jednak do konca zdecydowany na kupno tego poniewaz nie wiem czy naprawde warto. Czy do takiego aparaciku jak A520stka duzo to pomoze? Czy moze sa to male roznice ktore mozna bez problemu osiagnac w Photoshopie? Czy moze polecacie inną kombinacje np sama tuleja + polar?

Pozdrawiam,
KanLuk

KanLuk
06-04-2007, 19:59
ale odpowiedź na pytanie jest.

No na niektore owszem ale nie ma na dosyc dla mnie istotne czyli:
"Czy moze sa to male roznice ktore mozna bez problemu osiagnac w Photoshopie?"

Bagnet007
06-04-2007, 21:23
Można i niemożna, zależy od sytuacji. Polaryzator to nie panaceum na wszystkie problemy związane z dużym kontrastem między niebem a ziemią. Raz wyciągnie piękny błękit nieba połączony z soczystą zielenią trawy, usunie odblaski z szyb odkrywając to co za nimi a innym razem jego efekt może być prawie niewidoczny. Poza tym taki filtr zabiera ~2EV światła, a to sporo i nie zawsze można sobie na tyle pozwolić (no chyba, że ma się ze sobą statyw lub 1D mkIII z 6400ISO :mrgreen: ). W każdym razie warto go mieć, byle nie najtańszy.

Kubak82
06-04-2007, 22:06
Czy moze sa to male roznice ktore mozna bez problemu osiagnac w Photoshopie?

to zalezy na ile chcesz sie bawic w fotografie a na ile w grafike komputerowa ;-) .. IMHO zdecydowanie lepiej miec polara i uzywac go kiedy sie chce/kiedy trzeba a nie bawic sie w "udawanie" polara w PS'ie..


Czy moze polecacie inną kombinacje np sama tuleja + polar?

poszukaj polarow firmy Hakuba - calkiem fajny stosunek ceny do jakosci..

mamiski
06-04-2007, 22:35
No właśnie, którym filtrem lepiej chronić obiektyw - polaryzacyjnym czy uv? Chodzi mi o ewentualną stratę światła czy zniekształcenia obrazu

michal.s
06-04-2007, 22:46
Chroni UV.

KanLuk
07-04-2007, 09:30
Dziekuje, w takim razie odpszcze sobie tez zestaw bo chyba lepiej zainwestowac w cos lepszego np. hama. Jedno jeszcze tylko mnie ciekawi, czy 58 mm bedzie mi pasowac napewno do Canona A520? (Wolal bym 58 ze wzgledu na to ze boje sie aby nie obcinalo mi rogow jak bym mial 52 mm?)

Kubak82
07-04-2007, 09:58
w takim razie odpszcze sobie tez zestaw bo chyba lepiej zainwestowac w cos lepszego np. hama.

poczytaj prosze na forum jaka opinia cieszy sie tu Hama ;-) .. jesli chcesz porzadny filtr za umiarkowane pieniadze to napisalem Ci juz o Hakubie.. sam jej kiedys uzywalem z dx7590 wiec wiem o czy pisze.. w zadne inne "polsrodki" bym sie nie bawil..


Jedno jeszcze tylko mnie ciekawi, czy 58 mm bedzie mi pasowac napewno do Canona A520? (Wolal bym 58 ze wzgledu na to ze boje sie aby nie obcinalo mi rogow jak bym mial 52 mm?)

kazda wieksza srednica bedzie pasowac.. minusem jest to ze filtry sa droższe i jesli bedziesz chcial doswietlac wbudowana lampa, to prawdopodobnie na czesci zdjecia bedziesz miec jeszcze wiekszy gustowny cien niz w przypadku 52mm ;-) .. ale wtedy wystarczy po prostu odkrecic tulejke..

Vitez
07-04-2007, 13:43
.
No na niektore owszem ale nie ma na dosyc dla mnie istotne czyli:
"Czy moze sa to male roznice ktore mozna bez problemu osiagnac w Photoshopie?"

To w takim wypadku, skoro istnieja watki na podobny temat, nalezy sie (zgodnie z pkt 3 Regulaminu) DOPISAC do juz istniejacego watku ze swoim pytaniem, a nie zakladac nowy.
Polaczylem, przykleilem, bede bil ;) jak ktos znowu zalozy setny watek o zestawach ochronnych :evil: .

KanLuk
08-05-2007, 17:24
Witam,

Tym razem pytać nie bede, ba, bede wystawial opinie ;)
Jednak skusiłem sie na te filtry SELCO, co oczywiscie było błędem.
Moja opinia (pisze, bo moze sie przydac innym czytającym te posty):

Dostałem, założylem, sprawdziłem, po czym hmm.. nie wiedzialem czy płakać czy tez smiac się, ale po koleji:

Po załozeniu wszystkiego czyli, tuleja, uv, polar, tulipan o srednicy 58 mm, robi sie winieta, jedynie pod jednym kątem tulipana mozna jej uniknac.

Co do najwazniejszego czyli polara; ciekzko powiedziec ze cokolwiek tam sie polaryzuje....zdjecia wychodza "dziwne", ba, juz lepsze bez tego pseudo filtra. UV jak uv, zasadniczo nie był zły ale i tak bym wolal wydac pare zł wiecej na jaki kolwiek inny choćby z zasady - "od tandety z daleka!"

Ogolnie jestem w plecy, sprzedałem co prawda wszystko tak szybko jak kupilem ale taniej.

Krótko mówiac, naprawde nie kupujcie tego a wyjdzie wam na zdrowie. Ja głupi kupilem a przeciez mnie ostrzegali pare postów wyzej... :)
Pozdrawiam,

makmi
09-12-2007, 12:34
Na tym forum pierwszy raz goszczę, więc proszę o cierplowość jeśli coś robię źle.

Pytanie jak w temacie. Chce kupić raz a porządnie. Czy jest sens kupowania slim?

karo89
13-01-2008, 16:46
Cześć. Mam takie pytanie jestem zainteresowany takimi zestawami:
http://www.allegro.pl/item291354975_canon_s2_s3_s5_zestaw_profi_japan_8w 1_.html
http://www.allegro.pl/item295742505_zestaw_profi_canon_s2_s3_s5_58mm_imp ort_warszawa.html
http://www.allegro.pl/item295816795_zestaw_profi_7_w_1_raynox_do_canon_s 5_s3_s2_is_fv.html
wiem dużo osób pisze że to badziewie ale na nic innego jak na razie mnie nie stać. Który z tych zestawów byście wybrali? I nie wiem za bardzo o co chodzi z tymi gwintami 52mm/58mm (jakieś skutki uboczne?). Jedyne co wiem że filtry 52mm są tańsze oraz są powszechniejsze.

chavez
13-01-2008, 19:40
Gwint 52 czy 58mm to po prostu średnica gwintu na filtr (w tym przypadku UV, polaryzacyjny czy osłonę). Czasem średnica 52mm jest za wązka i przy szerokim kącie (czyli dajesz obiektyw na szeroko) narożniki zdjęcia są ciemne (tzw. winietowanie), ponieważ widać ramkę filtra na zdjęciu. Wszystko zależy pod jaki aparat podpinasz ten zestaw. Przy 58mm raczej napewno nie będzie winietowania, a przy 52m nie wiadomo. Musisz się zapytać kogoś kto ma taki sam aparat i zestaw ;) .

DeMarcus
13-01-2008, 23:23
Ja mam do S2IS ten zestaw profi z tulejką, tulipanem, UV, polarem i deklem. W sumie niewiele korzystałem z filtrów (przynajmniej na razie), ale tuleja przydaje mi się do Raynoxa. Minusy to u mnie luzy na łączeniu tulejki do aparatu i to, że nie jest ona jakby równolegle do obiektywu, z lewej strony czasem widać większą winietę. Tulipan możesz założyć tylko na filtr, tuleja jest zbyt gruba. Tulipan również powoduje na szerokim kącie winietowanie, przy samych filtrach też chyba była niewielka (właśnie z lewej strony, nie wiem czemu) Ogólnie zestaw może być, tuleja porządna, bo alu, polar przyjemnie się kręci i nawet działa, no i dekiel, który sam siię nie zsuwa.
Może rozjaśniłęm Ci trochę wątpliwości. Soczewkę dostałem do Raynoxa, ale w zasadzie zbytnio pogarsza jakośc obrazu.

Filtry Kinga...cóż...robiłem raz prawie pod słońce i niestety, widać dużą flarę, która przeszkadza (nie wiem, czy ma na to wpływ odległość obiektywu od filtra [w końcu to jest te kilka mm])

Ja w zasadzie, zaminiając kilka elementów brałem zestaw 1. z foto.tip właśnie

DeMarcus
14-01-2008, 09:39
Wybaczcie, znów się poprawię...w zasadzie to nie była flara, tylko odbicie obiektywu (zwłaszcza tej srebrnej obwódki) na powierzchni filtra, jak myślę...nie wiem jaki wpływ na te odbicia ma zastosowanie innych filtrów.

karo89
14-01-2008, 17:39
Mój kompakt to S5IS, a więc kupie z gwintem 58mm.

yozz84
18-07-2008, 17:05
chciałbym zakupić jak w temacie na sam poczatek tulejke i osłone przeciwsłoneczną do Canona S5 IS a w pozniejszym czasie dodatkowo jakies filtry chyab ze beda w zestawie ale wiadomo ze jakosc ich nei porywa krótko mowiac... Jest kilka modeli na rynku osłon i tulejek, w sklepach i na aukcjach i nie wiem co wybrac... prosze o jakies rady... argumentacja wyboru byłaby bardzo mile widziana i pozwoliła by mi na lepszy wybór sprzetu...

z góry dziekuje za wszelka pomoc :)

dobert
18-07-2008, 19:01
Ja bym brał te tańsze. Prawdopodobnie jakością się znacznie nie różnią a każdy sprzedawca będzie wmawiał, że to właśnie jego są te najlepsze. W sumie to tylko kawałek plastyku/aluminium... A jak się lansować, to tylko firmowe Canon (o ile są...) :)

yozz84
19-07-2008, 10:01
a co sadzicie o tych zestawach? :>
http://www.allegro.pl/item395193402_zestaw_16w1_canon_s5_s3_s2_s1_s_5_3_ is_dedykowany.html
http://www.allegro.pl/item401812013_zestaw_hoya_profi_canon_s2_s3_s5_58_ mm_czarny.html
http://www.allegro.pl/item396239608_canon_s2_s3_s5_zestaw_profi_promocja _8w1_.html

no i orginalny...
http://www.allegro.pl/item400828892_canon_lah_dc20_do_s2_s3_s5_is_orygin al_fotonlab.html

dodatkowe pytanie: jak dobrac osłone przeciwsłoneczna / tulipana do aparatu? jakie sa różnice pomiedzy nimi, czy dobranie zalezy tylko i wyłącznie od srednicy czy ma wpływ cos jeszcze?

MMM
19-07-2008, 10:15
chciałbym zakupić jak w temacie na sam poczatek tulejke i osłone przeciwsłoneczną do Canona S5 IS a w pozniejszym czasie dodatkowo jakieś filtry
Dokup jeszcze folie ochronną i osłonę przeciwsłoneczną na LCD, filtr UV oraz pokrowiec na aparat...
Wszystkie te rzeczy są do niczego nieprzydatne i to tylko pieniądze wyrzucone w błoto. Lepiej kup jakąś książkę o nauce fotografii, będziesz mieć zdecydowanie większy pożytek i zadowolenie z dobrych zdjęć niż z jakiś śmiesznych tulejek czy nieprzydatnych do niczego w cyfrowym aparacie filtrów UV.

Sito1301
19-07-2008, 12:00
polecam 2 i 3 link mam podobny zestaw do A630 i aluminiowa tulejka spisuje sie świetnie filtr hoya również

pozdro

dobert
19-07-2008, 15:57
a co sadzicie o tych zestawach? :>
http://www.allegro.pl/item395193402_zestaw_16w1_canon_s5_s3_s2_s1_s_5_3_ is_dedykowany.html
http://www.allegro.pl/item401812013_zestaw_hoya_profi_canon_s2_s3_s5_58_ mm_czarny.html
http://www.allegro.pl/item396239608_canon_s2_s3_s5_zestaw_profi_promocja _8w1_.html

no i orginalny...
http://www.allegro.pl/item400828892_canon_lah_dc20_do_s2_s3_s5_is_orygin al_fotonlab.html


Wszystkie te zestawy to strasznie dużo kasy... Nie sądzę żeby było warto "tuningować" aparat tymi gadżetami. Być może w tym co napisał MMM była odrobina sarkazmu ale uwierz yozz, że nie ma sensu kupować tego wszystkiego.

Jak już musisz mieć ”lepsze” S5 niż cała reszta, to kup filtr polaryzacyjny, żeby zobaczyć jakie to daje efekty. Ale pod warunkiem, że za rozsądne (czyt. niewielkie) pieniądze, bo IMHO nie będzie to patent, którego będziesz używać często…

Tulejka droższa o 10% nie będzie o 10% lepiej trzymać filtra a zdjęcie zrobione polarem droższym o 10% nie będzie się różnić od tego zrobionego tańszym. I bynajmniej nie namawiam Cię do kupienia polara za 500PLN :)

jkl8
19-07-2008, 18:11
chciałbym zakupić jak w temacie na sam poczatek tulejke i osłone przeciwsłoneczną do Canona S5 IS a w pozniejszym czasie dodatkowo jakies filtry chyab ze beda w zestawie ale wiadomo ze jakosc ich nei porywa krótko mowiac... Jest kilka modeli na rynku osłon i tulejek, w sklepach i na aukcjach i nie wiem co wybrac... prosze o jakies rady... argumentacja wyboru byłaby bardzo mile widziana i pozwoliła by mi na lepszy wybór sprzetu...


Jeśli chodzi o tulejki i filtry to mają one spełniać tylko jedną funkcję - ochronić obiektyw przed ewentualnymi uszkodzeniami. Tuleja to kawałek metalu lub tworzywa sztucznego ma umożliwić wkręcenie filtru i chronić przed urazami mechanicznymi. Filtr np. UV nawet jeśli w aparatach cyfrowych jest zbędny jako filtr to jest mile widziany jako ochrona przedniej soczewki obiektywu. Jeśli sobie porysujemy przednią soczewkę w aparacie kompaktowym (który ma niewymienne obiektywy) no to mamy problem. W lustrzankach zresztą podobnie tylko tam jednak istnieje możliwość wymiany obiektywu.
Podsumowując tulejka to tylko kawałek rurki i nie ma co szaleć, natomiast filtr to kupiłbym jakiś porządny, firmowy.

pawelsz
19-07-2008, 18:58
oj MMM

Dokup jeszcze folie ochronną i osłonę przeciwsłoneczną na LCD, filtr UV oraz pokrowiec na aparat...
Wszystkie te rzeczy są do niczego nieprzydatne i to tylko pieniądze wyrzucone w błoto. ... UV
widać , że nie bawiłeś się takim sprzętem :)

Z wyjątkiem może folii na wyświetlacz (aczkolwiek w alfie miałem folię i w 40D tez mam- po prostu paluchy mniej widać niż na firmowych wyświetlaczach...-tu jest inny i nie ma tego problemu) wszystkie pozostałe pierdoły sa jak najbardziej wskazane.
Tuleja może być dowolna- jeśli będzie drobny luz na bagnecie, to daje się kawałek taśmy i trzyma sie dobrze - tuleja przydaje się bardzo- osłania obiektyw, który znacznie się wysuwa i jest podany na uderzenie itd oraz (ja tak używałem) lepiej się trzyma aparacik.
UVka- ja miałem jakąś tanią i nie psuła w widoczny sposób zdjęć, a jest bardzo przydatna w mżawce albo w szale robienia zdjęc makro (ten sprzęt robi od 0cm, więc łatwo szkło wpakować mrówce w kuper, albo w kamyczek)
Polarek warto lepszy, ale i jakiś starszy , nawet ruski zadziała spoko- zobacz jakąś hoyę bez przesady cenowej- sporo o tym było na forum, podobnie jak o UVkach.
Zależy ile chcesz i możesz wydać

Kubak82
22-07-2008, 12:13
UVka- ja miałem jakąś tanią i nie psuła w widoczny sposób zdjęć, a jest bardzo przydatna w mżawce albo w szale robienia zdjęc makro (ten sprzęt robi od 0cm, więc łatwo szkło wpakować mrówce w kuper, albo w kamyczek)

a zdradzisz nam jak oswietlasz to makro przy 0 cm :wink:


Polarek warto lepszy, ale i jakiś starszy , nawet ruski zadziała spoko-

szczegolnie liniowy - ciekawe co na to AF aparatu :wink: :mrgreen:

pawelsz
22-07-2008, 13:17
napisałem, że makro działa od 0cm a nie że takie robię (natomiast przysuwając się do obiektu nie jest problemem uderzyć soczewką o cokolwiek)- oświetlenie obiektu z odległości 1-2cm nie jest problemem- światło słoneczne, diody itd, zwłaszcza, że często wycinek mi był potrzebny, a nie cała klatka- ot fotki diod itp., na światełka.pl był fajny opis oświetlenia pod tego typu potrzeby-samoróbka oczywiście - warto zobaczyć http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=704
Ruski polarek miałem dawno temu na Eosie300- działał spokojnie, w S2 też - kołowy (takie tez robili) - AF nie narzekał specjalnie.

pleymo
24-07-2008, 10:53
Czytalem na roznych forach wiele wypowiedzi uzytkownikow zarowno S5tki i S3jki. Ludzie wymieniaja zestawy 52mm i 58mm. Od razu powiem ze kompletnie sie na tym nie znam bo uzywam w chwili obecnej A430 gdzie cos takiego nie jest potrzebne (a raczej wogole nie ma :P). Teraz jestem na etapie kupna wlasnie S5tki i chcialbym dobrac do niej odpowiednia tulejke. Prosze o wyjasnienie czym roznia sie te wielkosci i o porade ktory bedzie lepszy, Dzieki!



P.S. dla tych ktorzy czepiaja sie nieuzywania polskich znakow dodam ze pisze z pracy a tu na kompie nie mam polskiej czcionki :)

gwozdzt
24-07-2008, 11:06
Czytalem na roznych forach wiele wypowiedzi uzytkownikow zarowno S5tki i S3jki. Ludzie wymieniaja zestawy 52mm i 58mm...
Prosze o wyjasnienie czym roznia sie te wielkosci i o porade ktory bedzie lepszy,
Ja mogę powiedzieć tylko tyle, że fabrycznie Canon przewiduje 58mm.
52mm to zapewne jakaś wersja "oszczędnosciowa" i spotkałem się też z informacją (niepotwierdzoną), że może winietować.


P.S. dla tych ktorzy czepiaja sie nieuzywania polskich znakow dodam ze pisze z pracy a tu na kompie nie mam polskiej czcionki :)
gdyby coś takiego miało miejsce, to odeślij czepiających do regulaminu:
http://canon-board.info/announcement.php?f=27&a=3
pkt 6.

pleymo
24-07-2008, 11:14
dzieki za odpowiedz, napewno mam zamiar wybrac sie do sklepu zeby to wszystko zobaczyc i dowiedziec sie czegos wiecej ale jak wiadomo nie zawsze mozna trafic tam na kompetentna osobe (zalezy w jakims sklepie oczywiscie:) )

Mam jeszcze jedno pytanie, jesli juz zaloze ta tulejke nie ma koniecznosci jej zdejmowania prawda? chodzi mi o to, ze chcialbym miec juz trwala ochrone obiektywu na wypadek np. przypadkowego wlaczenia sie aparatu w torbie...