PDA

Zobacz pełną wersję : 400d i wyświetlanie ogniskowej



mathom
08-06-2007, 12:45
witam, może coś przeoczyłem -- w takim razie proszę o naprostowanie, ale jak sprawić, żeby 400d pokazywał ogniskową podczas kadrowania ? ;) Exify oczywiście mają to zapisane, ale aparat ani w czasie kadrowania, ani w trybie podglądu nie pokazuje ogniskowej ...

Czy jedyną możliwością jest pokorne czekanie na taki firmware czy jest jakaś magiczna opcja w tym aparacie ?

Robson01
08-06-2007, 12:48
Ogniskową to pokazuje Ci obiektyw, sam go ustawiasz więc chyba wiesz jaka jest.

mathom
08-06-2007, 12:51
Naturalnie, ale skoro aparat wie jaką ogniskową ma ustawiony obiektyw, to mógłby to pokazywać. Na takim np. kicie dokładność ustawienia jest nieduża.

icik
08-06-2007, 12:54
Nie ma takiej możliwości!!!!!!

Robson01
08-06-2007, 12:56
Naturalnie, ale skoro aparat wie jaką ogniskową ma ustawiony obiektyw, to mógłby to pokazywać. Na takim np. kicie dokładność ustawienia jest nieduża.

Pomijając że takiej możliwości nie ma , to po co Ci taka informacja w aparacie?

bebesky
08-06-2007, 12:58
a mogę zapytać w jakim celu miałby to pokazywać ????
bo nie wiem

mathom
08-06-2007, 12:59
OK, nie ma takiej możliwości, bo producent nie przewidział. Po co ? Przydałaby się informacja w wizjerze, szczególnie przy zoomach. Ja wiem, że to nie jest istotne, że liczy się kadr itd. Pytałem z ciekawości bardziej ;)

michalab
08-06-2007, 13:02
Na takim np. kicie dokładność ustawienia jest nieduża.
A dokładność ogniskowej zapisanej w EXIF jest większa?

bebesky
08-06-2007, 13:06
exif pokazuej niby do milimetra :)

mathom
08-06-2007, 13:09
Właśnie ;)

franker
08-06-2007, 13:33
OK, nie ma takiej możliwości, bo producent nie przewidział. Po co ? Przydałaby się informacja w wizjerze, szczególnie przy zoomach. Ja wiem, że to nie jest istotne, że liczy się kadr itd. Pytałem z ciekawości bardziej ;)

kadrując chyba patrzysz aby obraz "trzymał się kupy" a nie na to jaką obiektyw ma ogniskową...
Fakt, że czasami muszę uważać w mojej sigmie( 70-300) żeby za bardzo powyżej 200 nie jeździć, ale da się to wyczuć

mathom
08-06-2007, 13:37
Jasne, ale ta informacja by się przydała tak czy siak.

bebesky
08-06-2007, 13:53
A tak btw to miło by było gdyby jeszcze pokazywało:
w wizjerze;
- odległośc od fotografowanego obiektu (na którym jest złapana ostrość)
- odchylenie od pionu w stopniach :) (to by mi się bardzo przydało)
- ilość zdjęć które możemy wykonać do rozładowania się akumulatora
- na jaką odległość będzie skutreczny błysk założonej lampy
w exifie:
- jaki filtr jest założony na obiektyw
- jak był odchylony palnik lampy w stosunku do płaszczyzny matrycy
- co było założone na lampę (dyfuzor, filtr?)
- imię, nazwisko, i nr telefonu fotografowanych osób :)

są jakieś inne pomysły??
:)

mathom
08-06-2007, 13:58
:???: hmmmm.... ja rozumiem, że jest gorąco, ale bądźmy poważni ;) Podawanie ogniskowej to nie rocket science ;)

bebesky
08-06-2007, 14:04
ale ja jestem poważny (prawie)
i akurat taka informacja jak ilośc możliwych do wykonania zdjęć na akumulatorze (choćby w przybliżeniu do 10 byłaby zaj... znaczy bardzo przydatna. jakoś tak mam przez złośliwość losu że w najmniej pożądanych momentach kończy mi się bateria.
Ponadto wstawienie czegoś dokładniejszego do pomiaru odchylenia aparatu od pionu (przecież jakoś to aparat mierzy czy jest w pionie czy poziomie) byłoby stokroć lepsze od wszystkich poziomic a dodatkowo eliminowałoby konieczność zmiany matrycy na taką z siatką do architektury - co akurat dla mnie byłoby niezastąpioną pomocą.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
lampy nie mam ale pokazanie skutecznego zasięgu przy nastawiionych w aparace parametrach w powiązaniu z pokazaną odległością od obiektu na który nastawiona jest ostrość też byłaby przydatna
nie muszą to być metry czy cm - wystarczy żeby jakoś alarmował aparat że przy takich to a takich ustawieniach lampy i aparatu zasięg skuteczny lampy kończy się przed obiektem na który nastawiona jest ostrość :)
podobnie z baterią - niec się pokazuje jakieś czerwone światełko na 10 zdjęć przed jej wyładowaniem :)

fajnie by było - szkoda że jak na razie to tylko w erze :)

franker
08-06-2007, 14:12
marzenia...:)
jeszcze tylko regulacja crop'a i jesteśmy w raju:D

mathom
08-06-2007, 14:13
ale ja jestem poważny (prawie)
i akurat taka informacja jak ilośc możliwych do wykonania zdjęć na akumulatorze (choćby w przybliżeniu do 10 byłaby zaj... znaczy bardzo przydatna. jakoś tak mam przez złośliwość losu że w najmniej pożądanych momentach kończy mi się bateria.


Pewnie nawet wykonalne z dokładnością pi razy drzwi. Szczerze mówiąc, informacja o procentowym naładowaniu już by wystarczyła.



Ponadto wstawienie czegoś dokładniejszego do pomiaru odchylenia aparatu od pionu (przecież jakoś to aparat mierzy czy jest w pionie czy poziomie) byłoby stokroć lepsze od wszystkich poziomic a dodatkowo eliminowałoby konieczność zmiany matrycy na taką z siatką do architektury - co akurat dla mnie byłoby niezastąpioną pomocą.


fajnie by było - szkoda że jak na razie to tylko w erze :)

Cyfrowa poziomica ? ;)

To może wishlist do canona ? ;)

bebesky
08-06-2007, 14:18
To może wishlist do canona ? ;)

żeby ujęli to w następcy 30 :)

muflon
08-06-2007, 14:24
Hmm, co do ogniskowej, to rzeczywiscie ciezko mi wyobrazic sobie zastosowanie ;-) ale kilka rzeczy z listy bebesky... hmmm :-D

mathom
08-06-2007, 14:37
Tak apropos poziomic ;) :

http://www.laserliner.home.pl/cgibin/shop?info=B0002&sid=732c58cf

Diabel03
08-06-2007, 15:00
Hmm, co do ogniskowej, to rzeczywiscie ciezko mi wyobrazic sobie zastosowanie
Mi też zwłaszcza przy stałoogniskowych obiektywach :)

michalab
08-06-2007, 15:00
exif pokazuej niby do milimetra :)
I zgadza się to ze rzeczywistą ogniskową ustawioną na obiektywie do mm?

bebesky
08-06-2007, 15:03
I zgadza się to ze rzeczywistą ogniskową ustawioną na obiektywie do mm?

ale cropa to sobie trzeba doliczyć :)
a powinno pokazywać ogniskową obiektywu i ogniskową z cropem :)

ewg
08-06-2007, 16:56
A tak btw to miło by było gdyby jeszcze pokazywało:
w wizjerze;
1. odległośc od fotografowanego obiektu (na którym jest złapana ostrość)
2. odchylenie od pionu w stopniach :) (to by mi się bardzo przydało)
3. ilość zdjęć które możemy wykonać do rozładowania się akumulatora
4. na jaką odległość będzie skutreczny błysk założonej lampy
w exifie:
5. jaki filtr jest założony na obiektyw
6. jak był odchylony palnik lampy w stosunku do płaszczyzny matrycy
7. co było założone na lampę (dyfuzor, filtr?)
8. imię, nazwisko, i nr telefonu fotografowanych osób :)
No no, po przemyśleniu listy odniosłem wrażenie, że mam aparat jakby w okrojonej wersji, bo przeciez większość danych potrzebnych do wyświetlenia w/w informacji w aparacie już jest albo łatwo mogłyby się znaleźć udoskonalone czujniki w puszce. Jedyna pociecha, że takiej "nieokrojonej" wersji mojego aparatu jeszcze nie ma - no chyba, że w armii... :roll:

(Ponumerowałem powyższą listę, żeby było łatwiej się odnieść.)

1. ten pomiar mniej więcej już jest (o ile dobrze rozumiem zasadę działania współczesnych lamp)
2. brak dokładnego czujnika (tylko pion/poziom) ale wydaje mi się to na tyle proste, że wręcz nie wyobrażam sobie kolejnych nowości bez tego :-D
3. widze, że z każdą wersją flagowego eosa dokładność pomiaru stanu baterii raczej rośnie wiec oblicznie minimalnej ilości zdjeć dla kazdego stanu to chyba żaden problem zwłaśzcza że to chyba pisze w instrukcji, a w wizjerze i tak pisze ile można zrobić fotek w serii wiec możnaby to skojarzyć też ze wskazaniami baterii.
4. to chyba się mocno wiąże z punktem 1.
5. cudow nie ma
6. zupełnie wykonalne (od biedy nawet na tej samej zasadzie co poziomica w aparacie)
7. jak 5.
8. fotografowanych nie ale fotgrafującego jest/może być juz w exifie - (chociaż niedawno czytałem o kartach zblizeniowych, wiec jak już dożyjemy, że każdy będzie miał jakiegoś chipa, to może w aparatach połączą face detection z card detection i w exifie znajdzie się nawet stan konta namierzonych twarzy... :mrgreen: )

mathom
08-06-2007, 17:02
8. fotografowanych nie ale fotgrafującego jest/może być juz w exifie - (chociaż niedawno czytałem o kartach zblizeniowych, wiec jak już dożyjemy, że każdy będzie miał jakiegoś chipa, to może w aparatach połączą face detection z card detection i w exifie znajdzie się nawet stan konta namierzonych twarzy... :mrgreen: )

Boże broń! Chipa w tyłek sobie wsadzić nie dam :P Chociaż to już temat na zupełnie inny wątek ;>

ps. trochę ot nam się tutaj zrobił ;F

Yuri47
08-06-2007, 19:50
[quote]a mogę zapytać w jakim celu miałby to pokazywać ????[quote]
Choćby przy stosowaniu tele-zoomów, albo zoomów o dużej rozpiętości ogniskowych- np. 18-200 czy 50-500- żeby można było stosować zasadę odwrotności czasu do ogniskowej.

dan7770
08-06-2007, 21:15
z tego co widze to masz stalke wiec juz wogole nie rozumiem na cholere ci ta informacja ;]

edit : a sorki,jest i kit. no to rzeczywiscie przydaloby sie wyswietlac w wizjerze jaka ogniskowa,bez tego ani rusz :P

ewg
08-06-2007, 21:32
Choćby przy stosowaniu tele-zoomów, albo zoomów o dużej rozpiętości ogniskowych- np. 18-200 czy 50-500- żeby można było stosować zasadę odwrotności czasu do ogniskowej.

No i ładnie z tego wychodzi kolejny tryb pracy puszki dla zielonych, w którym automat ustawia Tv na czas nie dłuższy od odwrotności aktualnej ogniskowej ingerując jeśli potrzeba/możliwość w Av. Taki IS dla ubogich. W kompaktach jest coś jakby podobnego, gdy wyświetla się tam ostrzeżenie o wysokkim ryzyku poruszenia. W tym kontekście możnaby sądzić, że zestaw trybów pracy puszki to relikt przeszłości, w której królowały stałki.

PrzemeS
08-06-2007, 22:44
A tak btw to miło by było gdyby jeszcze pokazywało:
w wizjerze;
1. odległośc od fotografowanego obiektu (na którym jest złapana ostrość)
2. odchylenie od pionu w stopniach (to by mi się bardzo przydało)
3. ilość zdjęć które możemy wykonać do rozładowania się akumulatora
4. na jaką odległość będzie skutreczny błysk założonej lampy
w exifie:
5. jaki filtr jest założony na obiektyw
6. jak był odchylony palnik lampy w stosunku do płaszczyzny matrycy
7. co było założone na lampę (dyfuzor, filtr?)
8. imię, nazwisko, i nr telefonu fotografowanych osób

:D
I mógłby jeszcze pokazywać co dziś na obiad :D
Sorry za OT.

A na poważnie: Wyświetlanie ogniskowej to jak dla mnie niepotrzebne. Kadr jest najważniejszy.
Ale taki punkt 3. z listy Bebesky'iego byłby bardzo przydatny, myślę, że punkt 4. również.

dan7770
08-06-2007, 22:53
:D
I mógłby jeszcze pokazywać co dziś na obiad :D
Sorry za OT.

A na poważnie: Wyświetlanie ogniskowej to jak dla mnie niepotrzebne. Kadr jest najważniejszy.
Ale taki punkt 3. z listy Bebesky'iego byłby bardzo przydatny, myślę, że punkt 4. również.

temperatura powietrza by sie tez przydala i jego gestosc. i numer buta fotografujacego.

rolaj
09-06-2007, 00:38
W wizjerze widać tak wiele rzeczy, że bieżacy wskaźnik poziomu naładowania może poprostu przeszkadzać albo być nie do ogarnięcia wzrokiem. Ale ostrzeżenie przed bliskim rozładowaniem to moim zdanie super pomysł!

mattnick
09-06-2007, 00:59
Jeszcze mogłaby się wyświetlać firma obiektywu, który akurat jest podpięty :)

Jakaś wersja telegazety jeszcze mogłaby być :)

bruckner
09-06-2007, 11:07
i najnowsze wyniki meczy piłkarskich ( to w sumie telegazeta wystarczy) :D:D:D

Tomasz1972
09-06-2007, 11:13
Wszystko ładnie i pięknie . Tylko gdzie się zmieści matówka :):):)

dan7770
09-06-2007, 11:39
po co ci matowka jak masz wartosc ogniskowej,potwierdzenie ostrosci,telegazete i tvn turbo??

Skipper
09-06-2007, 11:43
bo matówka byc musi... gdzie sie bedą syfy odkładały?

bebesky
11-06-2007, 08:00
5. cudow nie ma
Jakich cudów?
wystarczy kilka styków na przodzie obiektywu i odpowiednie styki przy filtrze :)
dodatkowo mogłoby to skutkować zmianą koncepcji mocowania filtrów - z gwintu na coś innego bo tego pierońskiego przykręcania mam czasami dość :)

inferno
26-06-2007, 21:20
ale sobie jaja robicie ;)

mnie tez by sie przydaly dokladne dane dot. ogniskowej. Bo na obiektywie mam tylko niektore oznaczone podzialki, zbyt niedokładnie. I jak zastanawiam sie teraz jaki kolejny obiektyw kupic to trudno mi dokladnie ustalic te ogniskowa/kąt widzenia nowego ew. obiektywu. No i dodatkowo nie zawsze ogniskowa jest rowna podzialce ktora sie ustawi... ale to juz inna bajka.

bebesky
27-06-2007, 08:45
ale sobie jaja robicie ;)

jaki temat takie odpowiedzi

Jak sobie to wyobrażasz - aparat ci pokaże jaka jest ustawiona ogniskowa i co z tym zrobisz - zapiszesz na kartce? A może chcesz żeby aparat zliczał za ciebie ile zdjec zrobiłeś przy danej ogniskowej ?
żeby określić ile zdjec zrobiłeś na danej ogniskowej to masz dane w exifie.
Ale nawet to nie pomoże to przy wyborze następnego obiektywu - jedynie kiedy to może pomóc (moim zdaniem) jeżeli masz super mega zooom z ogniskową 8-500 i chcesz kupić obiektywy stałoogniskowe. Inaczej jak sobie wyobrażasz określenie (np. mając obiektyw 18-55) czy będzie ci przydatna ogniskowa 85 i ile zdjęć na niej zrobisz?

mathom
27-06-2007, 10:39
Zadziwia mnie to forum. Rambling^2 ;)

inferno
27-06-2007, 11:45
hehe, starałam sie wytlumaczyc, ze ten pomysł nie jest az tak dziwny :) A korzystanie z exifa jest jak najbardziej przydatne.
I tak, mam obiektyw 55-200 i chce kupic stalke 90, 100 lub 135, czy jakie tam jeszcze sa i zastanawiam sie ktory bedzie za dlugi, ktory za krotki, a ktory w sam raz :D Łatwiej byloby to zrobic na zywo, niz patrzac na exify :D

bebesky
27-06-2007, 12:31
sorry że drążę ale jak sobie wyobrażasz "na żywo"
czy dobrze rozumuję zę chcesz stanąć w jednym miejscu i zobaczyć jaka jest różnica pomiędzy 90, 100 i 135?

czy chcesz się dowiedzieć z jakiej ogniskowej najczęściej korzystasz?

Tomasz Golinski
27-06-2007, 13:00
Przede wszystkim, obiektyw 135 nie ma 135mm ogniskowej, tylko coś koło tego... np. 120mm albo 150mm...

mathom
27-06-2007, 13:06
Nie no panowie, ja wiem że czasami nudy i w ogóle, ale moje pytanie w tym wątku było naprawdę proste i nie dotyczyło sensu wyświetlania ogniskowej, tylko możliwości technicznych. Jednym słowem pytałem o to, czy jeżeli ogniskowa jest w exifie to czy może być też w celowniku. Większość Waszych odpowiedzi jest totalnie nie na temat i mi tutaj trochę śmierdzi forumowym statsiarstem :twisted:

BTW: czytając inne tematy to chyba normalka i w zasadzie to jest ok, w końcu forum to miejsce gdzie można się wygadać, ale poziom i treść niektórych wypowiedzi raczej nie skłania do zadawania pytań...

bebesky
27-06-2007, 13:28
Nie no panowie, ja wiem że czasami nudy i w ogóle, ale moje pytanie w tym wątku było naprawdę proste i nie dotyczyło sensu wyświetlania ogniskowej, tylko możliwości technicznych. Jednym słowem pytałem o to, czy jeżeli ogniskowa jest w exifie to czy może być też w celowniku. Większość Waszych odpowiedzi jest totalnie nie na temat i mi tutaj trochę śmierdzi forumowym statsiarstem :twisted:

BTW: czytając inne tematy to chyba normalka i w zasadzie to jest ok, w końcu forum to miejsce gdzie można się wygadać, ale poziom i treść niektórych wypowiedzi raczej nie skłania do zadawania pytań...

a takim razie musisz się skontaktować z Canon Inc

mathom
27-06-2007, 13:37
Jawohl ;)

piast9
27-06-2007, 14:39
Ta, już widzę. ISO w wizjerze nie ma, a to jest przecież faktycznie potrzebna informacja, a ogniskowa ma być, tak?

Kolekcjoner
27-06-2007, 16:26
Nie no panowie, ja wiem że czasami nudy i w ogóle, ale moje pytanie w tym wątku było naprawdę proste i nie dotyczyło sensu wyświetlania ogniskowej, tylko możliwości technicznych. Jednym słowem pytałem o to, czy jeżeli ogniskowa jest w exifie to czy może być też w celowniku. Większość Waszych odpowiedzi jest totalnie nie na temat i mi tutaj trochę śmierdzi forumowym statsiarstem :twisted:

BTW: czytając inne tematy to chyba normalka i w zasadzie to jest ok, w końcu forum to miejsce gdzie można się wygadać, ale poziom i treść niektórych wypowiedzi raczej nie skłania do zadawania pytań...

Wiesz nie chcę być wredny :mrgreen: ale jakie pytanie takie i odpowiedzi :D. Bezsensowność takiego rozwiązania jest bezdyskusyjna - bardzo dobrze to podsumował kolega piast9. Co do możliwości technicznych to oczywiście nie ma ograniczeń i mogłaby być wyświetlana tak samo jak zapewne masę innych parametrów tylko po co?

mathom
27-06-2007, 17:08
Po co ? Chociażby po to, żeby wiedzieć nie obracając aparatu i obliczać na oko między widełkami. Idąc Twoim tokiem rozumowania po co w ogóle takie bajery jak cyfrowe aparaty, komputery itd. itp.

Dla mnie postęp i innowacje to ulepszanie komfortu i wygody użytkowania i - naturalnie - masa mniej lub bardziej potrzebnych gadżetów. :)

ps. oj iso by się też przydało ;)

Diabel03
27-06-2007, 17:50
Po co ? Chociażby po to, żeby wiedzieć nie obracając aparatu i obliczać na oko między widełkami.
Dalej nierozumiem po co patrzeć na jakiej ogniskowej robi się zdjęcia. Chyba że masz 75-300 i nie chcesz wchodzić na mydlane 300mm.

dan7770
27-06-2007, 17:51
dla mnie jest bezsensem myslenie o tym,na jakiej ogniskowej robie zdjecie. przeciez widzisz kadr w wizjerze - jak pasuje,to robisz zdjecie,jak nie-przekadrowujesz. na cholere ci wiedziec,czy to ogniskowa 50 mm czy 80 mm ? po co? jak ci pasuje obraz-naciskasz spust.a nie myslisz "nie,chcialem zdjecie na innej ogniskowej". po co????? jakie to ma znaczenie?

Yuri47
27-06-2007, 20:17
Po to, żeby łatwiej było stosować zasadę odwrotności czasów choćby.

dan7770
27-06-2007, 20:36
Po to, żeby łatwiej było stosować zasadę odwrotności czasów choćby.
zasada odwrotnosci...od poprawnej ekspozycji masz swiatlomierz,a jak ktos nie masz na tyle doswiadczenia i obycia z aparatem,zeby wiedziec ze ponizej pewnych czasow zdjecia sa poruszone... to wychodza takie pomysly jak wyswietlanie ogniskowej.

mathom
27-06-2007, 20:54
zasada odwrotnosci...od poprawnej ekspozycji masz swiatlomierz,a jak ktos nie masz na tyle doswiadczenia i obycia z aparatem,zeby wiedziec ze ponizej pewnych czasow zdjecia sa poruszone... to wychodza takie pomysly jak wyswietlanie ogniskowej.

Ja amator niedzielny, pokornie biję się w pierś i melduję posłusznie, że żadne pomysły jak wyświetlanie ogniskowej nie przejdą już przez mą myśl ;)

Kolekcjoner
28-06-2007, 02:06
Po co ? Chociażby po to, żeby wiedzieć nie obracając aparatu i obliczać na oko między widełkami. Idąc Twoim tokiem rozumowania po co w ogóle takie bajery jak cyfrowe aparaty, komputery itd. itp.

Dla mnie postęp i innowacje to ulepszanie komfortu i wygody użytkowania i - naturalnie - masa mniej lub bardziej potrzebnych gadżetów. :)

ps. oj iso by się też przydało ;)


Ja amator niedzielny, pokornie biję się w pierś i melduję posłusznie, że żadne pomysły jak wyświetlanie ogniskowej nie przejdą już przez mą myśl ;)

Mam wrażenie że do sprawy podszedłeś zbyt osobiście. Taki parametr jest po prostu zbędny. Nie ma on żadnego istotnego znaczenia przy robieniu zdjęcia. Wręcz może powodować, że zamiast skupiać się na tym co rzeczywiście chcemy mieć w kadrze, będziemy się starać nawet podświadomie dopasowywać jakieś określone ogniskowe. Co do postępu i innowacyjności to to rozwiązanie nie ma żadnej z tych cech :D. Zwłaszcza że dla mnie postęp i rozwój nie ma nic wspólnego ze zwiększniem ilości zbędnych funkcji.

mathom
28-06-2007, 15:02
Nie no to żart był naturalnie ;) liczyłem bardziej na odpowiedź: "tak da się", lub "nie, nie da się" ;)

pozdr.

Kolekcjoner
29-06-2007, 02:49
Nie no to żart był naturalnie ;) liczyłem bardziej na odpowiedź: "tak da się", lub "nie, nie da się" ;)

pozdr.

Nie da się :D.

mathom
29-06-2007, 11:24
No i bardzo dobrze :)

bebesky
29-06-2007, 11:33
wszystko się da
trzeba tylko stworzyć nowy wyświetlacz i nowy soft
czyli da się :)

inferno
29-06-2007, 14:15
czytajac kolejne wypowiedzi za najwazniejszą uznalam sprawe nadmiaru informacji. Faktycznie gdyby mialo byc na wyswietlaczu wszystko napisane (co byloby mozliwe) moglby sie zrobic niezly bajzel ;) to chyba przyswiecalo projektantom softu ;)

A poza tym wyswietlenie informacji o ogniskowej byloby prawdopodobnie i tak nieco bledne... Wiec mozna samemu sobie spojrzec na obiektyw i pi razy drzwi, ale widac :D