PDA

Zobacz pełną wersję : co wybrać? canon, a może sigma



kolak
07-06-2007, 18:53
zastanawiam się co było by dla mnie najlepszym wyborom co do obiektywu

wiec na wstępie -

PRZEZNACZENIE
- wnętrza
- krajobraz
- miejskie zaułki
- i na koniec może jakieś sesyjki

MAM JUŻ
body 350D
sigme 70-300 APO
canona 50/1.8
starego canona 28-105 II USM
KIT II

CO BIORĘ POD UWAGĘ:
- Canon EF-S 10-22 f/3.5-4.5 USM (cena około 2 500 zl)
- Sigma 10-20 f/4-5.6 EX DC HSM (cena około 2 000zł)
i na koniec pod dużym znakiem zapytania z powodu ograniczonych funduszy
- Canon EF 17-40 mm f/4L USM (cena około 2 800zl)

nie mogąc się zdecydowoś postanowiłem zasięgnąć opini forowiczów
z góry dziekuje :)

iktorn92
07-06-2007, 19:03
No to masz problem... Według mnie postawił bym na canon 17-40 4L. jest to swietne szkło ostrość Af i jakość. Sigmy jakos nie brał bym pod uwage co do canon 10-22 to masz gwint EF-S a gdy zmienisz sprzęt to moze niepasować i to jest jego wada a na pełnej klatce bedzie winietował... Możesz troche poczekać i kupic 17-40 L a na allegro widziałem nówke z gwarą za 2200-2300. Tak więc dasz rade

kolak
07-06-2007, 19:09
cenna informacja co do winietowania bo moze przyjdzie taki czas i 5d ... kiedyś :)

esteper
07-06-2007, 19:48
No to masz problem... Według mnie postawił bym na canon 17-40 4L. jest to swietne szkło ostrość Af i jakość. Sigmy jakos nie brał bym pod uwage co do canon 10-22 to masz gwint EF-S a gdy zmienisz sprzęt to moze niepasować i to jest jego wada a na pełnej klatce bedzie winietował... Możesz troche poczekać i kupic 17-40 L a na allegro widziałem nówke z gwarą za 2200-2300. Tak więc dasz rade

Panie kochany, ale Ty herezje prawisz... Canon'a 10-22 nie podepnie w życiu pod FF, więc problem winietowania jest wyeliminowany. EF-S nie podepniesz pod EF. Tyle

P.S. 17-40/4L można wyjac za 2,5k plnów.

Mac
07-06-2007, 20:23
Patrząc na to co masz, na dostępny budżet i wymienione możliwości to jedynym rozsądnym wyborem jest C 17-40/4L. Gdybyś miał więcej kasy to ze względu na lepsze światło zasugerowałbym 16-35/2.8 L.
Sigmę zdecydowanie odradzam a Canon 10-22 może i fajny ale tylko EF-S i zdecydowanie za drogi w stosunku do tego co oferuje.

theremin
07-06-2007, 20:46
W!


(...) gwint EF-S (...)

Proszę o wyjaśnienie co to jest za gwint i w jakiej normie jest opisany. PN? BN? ISO? IEEE? a może wymyślił go wujek władek ze wsi?
Bo są gwinty metryczne, calowe, edisona, grubo i drobnozwojowe, lewe, prawe itd. itp., ale o czymś takim nigdy nie słyszałem...

A poważnie to na przyszłość radzę się precyzyjnie wyrażać i nie mylić gwintu z wielowypustem i bagnetem.
Pzdr!

jadeit
07-06-2007, 20:54
W!
Proszę o wyjaśnienie co to jest za gwint i w jakiej normie jest opisany. PN? BN? ISO? IEEE? a może wymyślił go wujek władek ze wsi?
Bo są gwinty metryczne, calowe, edisona, grubo i drobnozwojowe, lewe, prawe itd. itp., ale o czymś takim nigdy nie słyszałem...


zapewne przyzwyczajenie z czasów M42 aparaty 'kiedyś' takich używały

pozdrawiam

Allensteiner
07-06-2007, 21:20
bierz 17-40, kupisz nową sztukę na 2500zł, oddasz kita za 100zł, wyjdzie ci 2400 za świetny zoom standardowy do 350d;

do tych zastosowań co napisałeś będzie pasował, nawet do "jakichś sesyjek";

jak za ileś lat kupisz sobie np. 5d będziesz miał piękny ultraszeroki, co do winiety to bym sie nie przejmował, przy f8 winieta już znika, a przy tym trzaska się najczęściej krajobrazy - a do tego 17-40 na FF jest idealny, możesz nawet MZ używać przy f4 do reporterki na szerokim kącie, ale wtedy winieta nawet jeśli będzie to co z tego ?;

czołem

moregun
07-06-2007, 23:01
W!



Bo są gwinty metryczne, calowe, edisona, grubo i drobnozwojowe, lewe, prawe itd. itp., ale o czymś takim nigdy nie słyszałem...


Pzdr!

no fizykę i technikę to miałem dawno ale EF-S to raczej podstawa canonologii. tez sie ostatnio borykam z wyborem szerokiego i kata. zestawienia porównawcze canona 10-22 i sigmy robie to mi wychodzi prawie na to samo jedno ma minusy i drugie tylko w trochę innym dziedzinach. nie mam w planach kupowania w najbliższymi czasie 5d. interesują mnie oprócz krajobrazu także śluby i wesela wiec totalnie nie wiem. robiłem już 17-40 i ma super AF w ciemnych pomieszczeniach. a 10-22 nawet nie macałem ale pamiętam jeszcze co to ultraszeroki kąt.

Zigi
07-06-2007, 23:16
A ja przewrotnie zapytam czy wystarcza autorowi wątku 18mm w krajobrazie (mi czegoś jakby brakowało)? Ten 1mm w dół w przypadku 17-40 jakoś nie wydaje się być rozwiązaniem problemu.

Kolekcjoner
08-06-2007, 03:48
A ja przewrotnie zapytam czy wystarcza autorowi wątku 18mm w krajobrazie (mi czegoś jakby brakowało)? Ten 1mm w dół w przypadku 17-40 jakoś nie wydaje się być rozwiązaniem problemu.

No to jest "mały" problem :D. Czasami tych milimetrów jest za dużo :( i wartałoby mieć coś szerszego ale ogólnie to z tych szkiełek zdecydowanie 17-40.

maciegg
08-06-2007, 08:14
Była ostatnio mowa na ten temat

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=22735

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=22776


pzdr

marekb
08-06-2007, 08:46
W!



Proszę o wyjaśnienie co to jest za gwint i w jakiej normie jest opisany. PN? BN? ISO? IEEE? a może wymyślił go wujek władek ze wsi?
Bo są gwinty metryczne, calowe, edisona, grubo i drobnozwojowe, lewe, prawe itd. itp., ale o czymś takim nigdy nie słyszałem...

A poważnie to na przyszłość radzę się precyzyjnie wyrażać i nie mylić gwintu z wielowypustem i bagnetem.
Pzdr!
widzę żeś po jakijś mechanice, czy czymś podobnym...:mrgreen: ale gdzieś wielowypust w mocowaniu obiektywu znalazł...??

Zigi
08-06-2007, 08:56
No to jest "mały" problem :D. Czasami tych milimetrów jest za dużo :( i wartałoby mieć coś szerszego ale ogólnie to z tych szkiełek zdecydowanie 17-40.

Jak najbardziej się zgadzam, iż jest to świetny obiektyw jakościowo najlepszy z tych wymienionych. Tyle ze dwa pierwsze mają nieco inne zastosowanie niż ten.

I tu autor wątku powinien się najpierw zastanowić czy chce mocno szeroki kąt mieć do dyspozycji czy też nie ma tej potrzeby. Dysponuje 18-55 czyli mniej więcej orientuje się jak wyglądać będzie zakres 17-40. Jeśli na to pytanie sobie odpowie to sprecyzuje swoje wymagania i już będzie wiedział co kupić :).

Natomiast co do poruszanego ciągle przy okazji szerokich szkieł 5D. Jeśli ktoś myśli o zakupie tego aparatu w przeciągu paru miesięcy czy roku to faktycznie nie ma co się ładować w EF-S ale jeśli to tylko luźna myśl na zasadzie może kiedyś moim zdaniem nie powinno to mieć wpływu na to jakie szkło wybieramy dziś do aparatu z cropem. Crop z rynku nie zniknie w ciągu najbliższych paru lat i zawsze można szkiełko odsprzedać jak już nie będzie potrzebne.

bebesky
08-06-2007, 09:03
Proszę o wyjaśnienie co to jest za gwint i w jakiej normie jest opisany. PN? BN? ISO? IEEE? a może wymyślił go wujek władek ze wsi?
Bo są gwinty metryczne, calowe, edisona, grubo i drobnozwojowe, lewe, prawe itd. itp., ale o czymś takim nigdy nie słyszałem...

A poważnie to na przyszłość radzę się precyzyjnie wyrażać i nie mylić gwintu z wielowypustem i bagnetem.
Pzdr!

przypie...lasz się
nie umiesz się wypowiedzieć na temat a koniecznie musisz coś napisać?
jak masz potrzebę pisania bez sensu to może załóż sobie jakiegoś bloga

jarekA
08-06-2007, 10:28
Może się narażę, ale według mnie nie ma co człowiekowi mącic w głowie FF - minie jeszcze co najmniej 2-3 lata, kiedy ceny uzywanych 5D spadną do osiagalnego przez przecietnych amatorow poziomu (i to pod warunkiem, że konkurencja sie trochę postara i SONY lub FUJI wyprodukuje matryce FF).
Jeśli brakuje Ci szerokiego kata za rozsądne pieniądze to polecam Tokine 12-24 (max 1500 za uzywaną)

Allensteiner
08-06-2007, 10:57
ja tam uważam, że UWA takie jak te T12-24, C10-22, S10-20 to już wyższa szkoła jazdy, to nie są szkła do "ogólnych", "różnorodnych" zastosowań - a takie wymienił autor postu, tu trzeba wiedzieć na 200%, że chce się takie szkło;
zakres ~12-20 na cropie to naprawdę cholernie szeroko, do krajobrazu super, ale to tylko 1/4 z zastosowań opisanych przez kolaka;

MZ - wypożycz sobie sigme 10-20 z centrum, zobacz z czym to sie je, zakres 17-40 masz już w przybliżeniu w kicie to ją z kitem porównaj;
jak sie naprawdę zdecydujesz na ultraszeroki kąt to bierz lepiej canona (optycznie chyba najlepszy), lub tokinę (można ją nawet stosować w ograniczonym zakresie na FF)

co do tego, że FF to jeszcze taaaaak daleko:
też tak całkiem niedawno myślałem o 300d, jak wyszedł kosztował kupę szmalu, deklasował wszystko inne co wtedy było w podobnej cenie (a może wtedy jeszcze nie miał konkurencji), jak go zaobaczyłem u kumpla, który go przywiózł z usa za kupę sałaty - taakie oczy zrobiłem :shock: i pomyślałem - to nie dla mnie - to za drogo, może za 5 lat ? albo nigdy ?

i co ? za 5 lat od tamtego momentu to pewnie już będę trzaskał fotki na pięknym , nowym 5d (albo innym FF) 8-)

czego sobie i wam życzę :) :razz:

czołem

kolak
08-06-2007, 17:05
na wstępie dzieki

dalej się zastanawiam ( ale bonus jest taki że kase odkładam)

1 kit ma prawie odpowiedni szeroki kąt
2 poszeżyć kąt można skladajac pare fotek (nie wiem czy ktoś to opisywał już ale jakby nie mogę przygotować wątek jak to zrobić bezboleśnie panoramkę*za pomocą ps)
3 L'ka kusi mnie coraz bardziej :)

esteper
08-06-2007, 17:15
1. kąt
2. kąt, wątek

EOT

theremin
08-06-2007, 19:45
W!

@Marekb

nie jestem po mechanice, aczkolwiek zagadnienia mechaniki nie są mi obce...


przypie...lasz się
nie umiesz się wypowiedzieć na temat a koniecznie musisz coś napisać?
jak masz potrzebę pisania bez sensu to może załóż sobie jakiegoś bloga


Tak, zgadza się, przy***m się. Mechanika, jako nauka ścisła operuje pewnym określonym i jednoznacznym językiem - polskim technicznym. Wymagane jest posługiwanie się nim w np.: pracach i publikacjach o charakterze naukowym, artykułach, ekspertyzach itp. Nie stosując się do tych zasad, wprowadzając swoje określenia - bo i tak (chyba) inni się domyślą - zaczyna się robić zupełnie niepotrzebny śmietnik.
Jest to forum sprzętowe - techniczne, więc jeszcze raz proszę wyrażajmy się precyzyjnie, zgodnie z obowiązującą terminologią. Oczywiście nie jest to recenzowane czasopismo, więc nie zaszkodzi czasami ująć cos "bardziej obrazowo", zwłaszcza dla mniej zorientowanych w temacie. Niemniej gdzie tylko się da należy używać poprawnych technicznie określeń - podanych np.: w normach - chociażby aby zaznajomić z nimi nowicjuszy.

P.S. Wiedzę, w szczególności techniczną, zdobywa się w odpowiednich szkołach (z reguły potrzeba też włożyć sporo pracy własnej) i dzięki lekturze literatury. Internet, pełen bełkotu typu: chyba... wydaje się... może... IMO, IMHO... NIE JEST niestety najlepszym miejscem do pogłębiania wiedzy z zakresu nauk ścisłych.

Przepraszam pozostałych czytających za OT, zresztą jest mi zupełnie obojętne czy dostanę warna, bana, czy jeszcze coś innego.

Pozdrawiam

Bahrd
08-06-2007, 20:24
W!
Przepraszam pozostałych czytających za OT, zresztą jest mi zupełnie obojętne czy dostanę warna, bana, czy jeszcze coś innego.


Ode mnie dostaniesz wsparcie moralne za to co napisałeś (i być może nas obu "zbanują za OT")...

Kolekcjoner
09-06-2007, 01:16
W!

@Marekb

nie jestem po mechanice, aczkolwiek zagadnienia mechaniki nie są mi obce...
[....]

Odpuść wg. mnie czepiasz się słówek i to bez sensu dorabiając do tego pseudonaukową ideologię. Myśle że większoś zainteresowanych doskonale zrozumiała o co koledze chodziło. Gdyby przyjąć Twoje kryteria to po pierwsze forum by sie zrobiło nieznośnie nudne, a po drugie trzeba by je dawno zamknąć, bo większość z nas - mnie nie wyłączając - często posługuje się nieprecyzyjnymi określeniami niezgodnymi z "obowiązującą terminologią".

Vitez
09-06-2007, 01:30
Na razie przenioslem tu, jak wiekszosc tej klasy watkow "co kupic?" , ale wglebiajac sie w watek mocno sie zastanawiam czy nie zdeklasowac go jednak do Pralni :? .
Dajcie se ('se' napisane z premedytacja) po razie i o spokoj apeluje :roll: .