PDA

Zobacz pełną wersję : Roznica ostrosci ????



Monia
03-06-2007, 22:07
Witam

Mam pytanie do Panow i moze zabrzmi to troche lamersko ale chcialabym upewnic sie jesli dostane pare odpowiedzi.

Pytanie brzmi nastepujaco: Czy zdjecia plenerze fotografujac osoby beda bardziej ostrzejszej wykonujac te zdjecia z parasolami czy takie same jak wykonuje te zdjecia speedlite w aparacie zamontowanym ???

Chodzi mi tylko o sama ostrosc postaci czy sa lepsze ???

Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi

Driver
03-06-2007, 22:23
łomatko.

dany obiektyw przy jakiejś tam przysłonie jest zawsze tak samo (nie)ostry bez względu na oświetlenie

wada tkwi w nas. czym bardziej kontrastowa scena tym wrażenie większej ostrości

Elmarqo
03-06-2007, 22:29
Witam

Mam pytanie do Panow i moze zabrzmi to troche lamersko ale chcialabym upewnic sie jesli dostane pare odpowiedzi.

Pytanie brzmi nastepujaco: Czy zdjecia plenerze fotografujac osoby beda bardziej ostrzejszej wykonujac te zdjecia z parasolami czy takie same jak wykonuje te zdjecia speedlite w aparacie zamontowanym ???

Chodzi mi tylko o sama ostrosc postaci czy sa lepsze ???

Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi

Monia, chętnie Ci pomożemy ale pierw musisz zadać zrozumiałe pytanie.

Monia
03-06-2007, 22:31
Tak wiec ale ja mam obiektyw L Canon 24-70 2.8 i aparat Canon 5D i speedlite 430. i te zdjecia postaci nie sa az tak super ostre jak widzialam inne zdjecia z tego samego sprzetu ale chyba robione parasolem, wiec dlatego chcialam spytac czy jest roznica wlasnie dzieki parasola.


Wydaje mi sie ze zdjecia w dzien sloneczny robione parasolem lub w plenerze sa bardziej zywe, ostre i kolorowe niz z lampa na aparacie ale czy to prawda ze jest az taka duza roznica?

Bonku5
03-06-2007, 22:40
Tak wiec ale ja mam obiektyw L Canon 24-70 2.8 i aparat Canon 5D i speedlite 430. i te zdjecia postaci nie sa az tak super ostre jak widzialam inne zdjecia z tego samego sprzetu ale chyba robione parasolem, wiec dlatego chcialam spytac czy jest roznica wlasnie dzieki parasola.


Wydaje mi sie ze zdjecia w dzien sloneczny robione parasolem lub w plenerze sa bardziej zywe, ostre i kolorowe niz z lampa na aparacie ale czy to prawda ze jest az taka duza roznica?

Żywsze może i będą bo masz lepsze, ciepłe światło w słońcu ale to też nie koniecznie. Co do ostrości to nie zauważyłem żeby była różnica w ostrości w świetle dziennym lub z lampy :P

A czy te zdjęcia co widziałaś były że tak powiem prosto z aparatu? czy może ktoś umiejętnie RAWa wywołał :D

Bingant
03-06-2007, 22:43
Napisz no jeszcze jaki masz ustawiony w aparacie Picture Style?

Monia
03-06-2007, 22:44
oooo jak to RAW wywolal, prosze bardzo o troszke szczegolow?
czyzby zdjecia zrobione w RAW mozna dopiescic tak pod wzgledem ostrosci i kontrastu ze jak zostanie zapisane do formatu JPG to nie widac nic ze bylo ulepszane w photoshopie ???
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
standart lub czasami daje portret

Bonku5
03-06-2007, 22:46
oooo jak to RAW wywolal, prosze bardzo o troszke szczegolow?
czyzby zdjecia zrobione w RAW mozna dopiescic tak pod wzgledem ostrosci i kontrastu ze jak zostanie zapisane do formatu JPG to nie widac nic ze bylo ulepszane w photoshopie ???
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
standart lub czasami daje portret


Koleżanko na ten temat są dziesiątki informacji na tym forum.. Wysil się troszeczkę i użyj wyszukiwarki..

Bingant
03-06-2007, 22:47
No to może masz FF/BF

Bonku5
03-06-2007, 22:47
zresztą będę uprzejmy i dam link bo Janusz mocno się postarał pisząc to:

http://canon-board.info/showthread.php?t=12828&highlight=wywo%B3anie+RAW

Elmarqo
03-06-2007, 22:50
Toż to oczywista prowokacja ;)

maxbmx
03-06-2007, 22:50
prowokacja? :-)

hehe widze Elmarqo telepatia ;)

Elmarqo
03-06-2007, 22:52
:twisted:

Bonku5
03-06-2007, 22:56
oj teraz czytam że dziewczyna pisze że ma 5d :| No to dałem się nabrać :P Bo jam można mieść full frame i nie widzieć co to jest RAW hehe

Bingant
03-06-2007, 22:58
Może robi zdjęcia tym aparatem za kare?

maxbmx
03-06-2007, 23:02
Według mnie im lepsza lustrzanka tym trudniej laikowi zrobić dobre zdjęcie.

Monia
03-06-2007, 23:02
Dziekuje za info z linkiem.

Ja wiem co to jest RAW ale nie uzywalam go, poniewaz sa to pliki 20Mb lub wieksze i nie mialam takiej potrzeby.

Robie zdjecia hobbystycznie postaci i zwierzat.
Ogladalam pare razy zdjecia postaci z takiego samego aparatu i obiektywu ale robione lampa i naswietlane wedlug swiatlomierze wiec widac ze sa 20% ostrzejsze ze kazdy wlos na skorze widac, lub mozna nawet osobno liczyc wlosy na glowie tak sa ostre a mi takie nie wychodza i nie wiem dlaczego.

Zauwazylam ze najlepsza ostrosc jest miedzy 50 a 70mm ale nie taka jak bym chciala.

maxbmx
03-06-2007, 23:05
"Robienie" zdjecia nie konczy sie na przycisnieciu spustu migawki. Ta ostrosc najczesciej bierze się poprostu z odpowiedniej obróbki czy to JPG'a czy RAW'a.

Sielan
04-06-2007, 00:16
A może statyw/odpowiedzni czas?

merger
04-06-2007, 00:31
nie max :) dobra ostrosc jest z obiektywu. pozniej mozna piescic zdjecie, ale jak masz dobra ostrosc z obiektywu, to to widac :) ale owszem nacisniecie spustu to poczatek tworzenia zdjecia

stdanielo
04-06-2007, 06:48
mam wrażenie, że ktoś ma z nas niezły ubaw, no i jeszcze ten język :) "zdjęcia robione parasolem", "robione lampą" :D

vincent
04-06-2007, 07:52
Możliwe że to nie prowokacja :) Ostatnio na imprezie jakiś nadziany kolo pytał mnie czy 5D to dużo słabszy aparat od mojego (ja mam 400D :p), bo on kupił taki żonie, a tu nawet lampy nie ma :( Sprzedawca dorzucił mu 580 i jakiś obiektyw z czerwonym paskiem do portretów - no ładnie pomyślałem moje marzenie, a dla idioty to czerwony pasek .... Okazał się później, że facet wydał ponad 20 tys. na sprzęt a żona nie jest zadowolona, bo coś jej tam nie wychodzi :) Tylko oni są z okolic Wrocławia.... a tu Kraków

Driver
04-06-2007, 09:35
Dokładnie. Często sprzęt to fanaberie bogatych rodziców.

Mój znajomy w wieku 14 lat dostał od taty 5D + 24-70/2.8 + 70-200/2.8 IS ( notabene ja to wybierałem ;p )i .... przez 3 dni we francji zrobił 300 zdjęc z korekcją + 1.3 EV bo .... "tak było ustawione jak kupiłem". Nie przeczytał nawet instrukcji, a wiedza praktycznie zerowa.

teraz juz kuma troche ale minęło 1.5 roku

Robson01
04-06-2007, 09:38
Dokładnie. Często sprzęt to fanaberie bogatych rodziców.

Mój znajomy w wieku 14 lat dostał od taty 5D + 24-70/2.8 + 70-200/2.8 IS ( notabene ja to wybierałem ;p )i .... przez 3 dni we francji zrobił 300 zdjęc z korekcją + 1.3 EV bo .... "tak było ustawione jak kupiłem". Nie przeczytał nawet instrukcji, a wiedza praktycznie zerowa.

teraz juz kuma troche ale minęło 1.5 roku

Pociesz się, że jak Ty skończysz 14 lat to też dostaniesz od taty następcę 5D:mrgreen:

Soul_Man
04-06-2007, 10:24
Monia: a zdjęcia, które uważasz za takie ostre są pełnej wielkości czy zmniejszone?

slick
04-06-2007, 10:28
bardzo chiałbym umieć robić zdjęcia prasolem:]

MMM
04-06-2007, 12:06
Okazał się później, że facet wydał ponad 20 tys. na sprzęt a żona nie jest zadowolona, bo coś jej tam nie wychodzi :)
Pewnie zdjęcia nie są "całe" ostre :mrgreen:

magix
04-06-2007, 18:13
Według mnie im lepsza lustrzanka tym trudniej laikowi zrobić dobre zdjęcie.
Jest w tym troszkę prawdy, bo po przesiadce na 350d miale spory problem z przyzwyczajeniem sie do malej głębi ostrości ale troszkę po eksperymentowałem + użycie trybu A-DEP pomaga :) Może w tym tkwi problem ostrości zdjęć ? Ewentualnie Ustawienie ostrości podczas wywoływania pliku RAW ? bo jeśli jest na 0 to będą mięciutkie zdjęcia. Warto zwrócić przy jakich ogniskowych/przesłonach/czasach/czułościach było wykonywane zdjęcie bo to ma znaczenie na ostrość .

mjastrzebski
04-06-2007, 18:42
Witam

Mam pytanie do Panow i moze zabrzmi to troche lamersko ale chcialabym upewnic sie jesli dostane pare odpowiedzi.

Pytanie brzmi nastepujaco: Czy zdjecia plenerze fotografujac osoby beda bardziej ostrzejszej wykonujac te zdjecia z parasolami czy takie same jak wykonuje te zdjecia speedlite w aparacie zamontowanym ???

Chodzi mi tylko o sama ostrosc postaci czy sa lepsze ???

Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi

Moniu,

Nie obraz sie, ale rozbieznosc pomiedzy poziomem Twojego pytania a cena uzywanego sprzetu jest tak ogromna, ze mozna by je (Twoje pytanie) wziasc za prowokacje. Pokaz moze jakies zdjecie, z ostrosci ktorego nie jestes zadowolona. Sprobuj tez zrobic zdjecie ze statywu (!) stopniowo przymykajac przeslone. Nawet obiektywy klasy L bywaja zwalone. Bo generlanie przy pomocy 24-70 i 5D to sie golic mozna, chyba ze sie cos nieswiadomie spapra.

Marcin