PDA

Zobacz pełną wersję : Cokin - jaki wariant wybrać ?



krzysp
02-06-2007, 11:39
Witam,
Od razu uprzedzę osoby, które skierują mnie do wyszukiwarki i podam na jakie pytania potrzebuję odpowiedzi.

Właśnie zamówiłem uchwyt Cokin P, pierścienie o średnicy odpowiedniej do posiadanych obiektywów oraz filtr szary połówkowy Hitech 0.6.
Używam 30D z 17-40/f4 oraz Tokiny 28-70/2.6-2.8. Posiadam też telezoomy ale z nimi filtrów raczej używał nie będę (z racji ogniskowej: 70-200, 100-400).

Oto moje pytania:
1. Czy używając zestawu Cokina mogę spodziewać się licznych flar i blików ?
Jeśli tak, to czy zakup modularnej osłony przeciwsłonecznej Cokin P255 pozwoli je wyeliminować (ile takich osłon dokupić?)

2. Liczę się z tym, że będę czasem potrzebował filtra neutralnie szarego (nie połówkowego). W celu uzyskania np. efektu "rozmycia" spływającej wody. Oprócz nie go prawdopodobnie będę też potrzebował drugiej połówki 0.9 lub 1.2 (odpowiednio na 3 lub 4 wartości przysłony).

Rozważam zatem dwa warianty:
a) dokupienie filtra neutralnie szarego
b) dokupienie szarej połówki 0.9 lub 1.2 i używanie go razem z 0.6 tylko w pozycji odwróconej.

Wiem, że nie da mi to (wariant b)) jednorodnej filtracji ale pozwoli na uzyskanie kilku opcji:
- mam filtr szary połówkowy na 2 wartości przysłony
- mam filtr szary połówkowy na 3 lub 4 wartości przysłony (zależnie który kupię 0.9 lub 1.2)
- przy wykorzystaniu obydwu w pozycjach odwróconych mam filtr szary wydłużający czas ekspozycji o co najmniej 2 przysłony (w jednej połowie 2x, a w drugiej 3x lub 4x)
- przy wykorzystaniu obydwu w identycznych pozycjach mam filtr szary połówkowy wydłużający czas ekspozycji o 2+3 lub 2+4 wartości przysłony.


Czy ktoś z Was próbował takiego wykorzystania dwóch różnych filtrów połówkowych?

Jakie efekty to daje ?

Z góry dziękuję za pomoc.

Janusz Body
02-06-2007, 12:12
1. Czy używając zestawu Cokina mogę spodziewać się licznych flar i blików ?
Jeśli tak, to czy zakup modularnej osłony przeciwsłonecznej Cokin P255 pozwoli je wyeliminować (ile takich osłon dokupić?)

Osłony Cokina są raczej mało użyteczne. Do szerokiego kąta raczej zupełnie nieprzydatne. Co warto mieć to kawałek ciemnej, czarnej szmatki (może być beret) żeby nakrywać filtr od góry. Szybka wsunięta do połowy ma tendecję do odbijania światła "z tyłu" do wnętrza obiektywu. Można sobie fajny autoportret zrobić ale to chyba nie o to chodzi.



2. Liczę się z tym, że będę czasem potrzebował filtra neutralnie szarego (nie połówkowego). ....

O używaniu dwóch w pozycji odwróconej raczej należy zapomnieć. Tego się nie da ustawić dobrze nawet w wizjerze 6x6 - w 30D karkołomne zajęcie.

Filtry połówkowe ustawia się przy wciśniętym przycisku podglądu GO - tak żebyś widział efekt jaki będzie na zdjęciu a nie przy przysłonie otwartej na full. Przy f/11 w 30D nie zobaczysz nic :)

EDIT: Wsunięcie płytki głęboko (tak, że tylko ciemna połówka jest przed obiektywem) daje praktycznie pełne, 100%-towe pokrycie obrazu - na cropie 1.6 powinno być OK. Trochę zależy jak miękkie są przejścia - przy szerokiej strefie przejściowej sie nie da.

krzychoo
04-06-2007, 13:17
Witam,
1. Czy używając zestawu Cokina mogę spodziewać się licznych flar i blików ?
Jeśli tak, to czy zakup modularnej osłony przeciwsłonecznej Cokin P255 pozwoli je wyeliminować (ile takich osłon dokupić?)



Używam połówki cokin P z 17-40 no i niestety bliki są.Też się zastanawiałem nad kupnem dedykowanej do systemu P osłony, jednak ze względu na jej budowę sądzę ze nie warto, bo dostatecznie nie wysłoni szkła. ale jest na to szybki i elastyczny sposób - wystarczy dosłonić filtr dłonią.Sprawdza się.

MacGyver
04-06-2007, 13:33
...ale jest na to szybki i elastyczny sposób - wystarczy dosłonić filtr dłonią.Sprawdza się.
Ja używam czarnego, bawełnianego kapelusza.