Zobacz pełną wersję : GO i crop
Witam, pytanie może głupie, ale po ekstensywnej lekturze forum trochę zgłupiałem w kwesti GO na cropie. Na zdrowy rozum GO dla szkła np. 200mm powinna być taka sama na FF i na cropie. Z lektury niektórych postów wynika, że jednak na cropie odpowiada 320mm.
Jak to w końcu jest ?
Najlepiej, jak sobie policzysz tutaj: http://www.dofmaster.com/dofjs.html
Powinno Ci się rozjaśnić.
Czyli jednak... a wydawało mi się że crop to po prostu wycinek pełnej klatki i GO się tutaj nie zmieni. Jak rozumiem, wchodzi też w grę inna odległość obiektywu od matrycy ?
Jak rozumiem, wchodzi też w grę inna odległość obiektywu od matrycy ?
Że co? Ten parametr jest stały w danym systemie, bez względu na wielkość klatki.
To dlaczego na cropie przy zadanej ogniskowej zmienia się GO ? Sorka za może lamerskie pytania ;)
był już temat o tym na forum. Pełna klatka ma inne GO niż crop. wiele osób, które przeszły z 20d itp na 5D Ci to potwierdzi. ja z własnych praktyk jeszcze potwierdzić nie mogę :)
Czyli jednak... a wydawało mi się że crop to po prostu wycinek pełnej klatki i GO się tutaj nie zmieni. Jak rozumiem, wchodzi też w grę inna odległość obiektywu od matrycy ?
W gre wchodzi parametr o nazwie krążek rozproszenia, który jest inny na matrycach z cropem a inny na pelnoklatkowych a jeszcze inny w srednim czy wielkim formacie.
Bibliografia:
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=18967
http://canon-board.info/showthread.php?t=9891
Jak sama nazwa wskazuje crop to wycinek więc aby objąć ten sam frangent co na FF musisz się cofnąć a więc zwiększa się go. Tu jest cały sekret tego fantu.
http://fotopolis.pl/index.php?n=5251 <-- miłego czytania ;)
EDIT
o kurcze, Vitez był szybszy ;)
adalbert
02-06-2007, 17:31
Przejrzyj tę stronę:
http://web.canon.jp/Imaging/eos5d/special-e/index.html
Znajdziesz tam obrazowe porównanie głębi ostrości dla obiektywu 24-105L na 5d i 30d - ta sama przysłona, ten sam kadr - miłej analizy :)
Misiaque
02-06-2007, 21:16
To w sumie pocieszające, jeśli dobrze rozumiem, dla tego samego pola widzenia wzrost głębi ostrości dla mniejszej klatki - spowodowany używaniem obiektywu o mniejszej ogniskowej - jest częściowo (w sumie w dość małym stopniu, ale jednak) kompensowany przez silniejsze powiększanie? Niewiele to zmienia, ale zawsze warto wiedzieć.
Z tego co zauważyłem przy tym kalkulatorze, jednak nie jest tak, że obiektyw 200 mm założony na aparat o klatkce APS-C będzie dawał głębię ostrości taką jak 320 mm założony na 35 mm. Oznaczałoby to wszak, że głębia ostrości zależy od kąta widzenia obiektywu (200mm na APS-C i 320 mm na 35mm to ten sam kąt widzenia), co dawałoby nam taką samą kontrolę nad głębią ostrości choćby w cyfrowych komptaktach, co prawdą w żaden sposób (niestety) nie jest, z kolei obiektywy aparatów wielkoformatowych nie potrzebowałyby wartości przysłon w rodzaju 64. Jednak największy udział w sprawie głębi ostrości ma ogniskowa.
Tomasz Golinski
02-06-2007, 23:45
dla tego samego pola widzenia wzrost głębi ostrości dla mniejszej klatki - spowodowany używaniem obiektywu o mniejszej ogniskowej - jest częściowo (w sumie w dość małym stopniu, ale jednak) kompensowany przez silniejsze powiększanie?
Dokładnie tak jest :)
Prosze o kontynuowanie w ktoryms z podanych watkow - najlepiej w tym nowszym.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2025 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.