PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 50 mm 1.8 spadl i wyglada tak...



abs
02-06-2007, 08:57
Witam wszystkich na forum.

Moja 'piecdziesiatka' spadla o jeden raz za duzo i teraz wyglada tak:
http://img367.imageshack.us/img367/5922/01ia0.jpg
oraz tak:
http://img367.imageshack.us/img367/8373/02bz5.jpg
Wyglada na to, ze jedynym polamanym elementem jest ten zaczep oznaczony na czerowono na zdjeciu. Silnik obiektywu dziala. Moglbym wiec teoretycznie przykleic zaczep i sprobowac jakos zmontowac razem obie czesci ale nie bardzo potrafie je spasowac i boje sie zeby jeszcze czegos nie polamac uzywajac zbyt duzej sily przy montazu. Sciagnalem nawet instrukcje serwisowa (http://www.f20c.com/stuff/canon/partslist/EF%2050%201.8%20II.PDF) ale nie wiele pomogla.
W poniedzialek bede w Krakowie, czy moze ktos polecic jakiej miejsce gdzie mozna by naprawic ten obiektyw ? Albo moze ktos moglby udzielic jakichs wskazowek jak zlozyc to samemu ? Mam po prostu odpowiednio ustawic 'gore' wzgledem 'dolu' i wcisnac ?

Pozdrawiam,
ABS

Vresviik
02-06-2007, 09:50
Kraków ul.Czapskich 1
012 429 10 28

abs
02-06-2007, 12:05
Dzieki, na pewno tam wdepne.

Pozdr,
ABS

remol71
02-06-2007, 13:48
Witam wszystkich na forum.

.....i boje sie zeby jeszcze czegos nie polamac.....

Pozdrawiam,
ABS

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

mattnick
02-06-2007, 14:46
o fajny wątek...może tak będziemy tutaj dodawać wnętrza szkieł ? :)

chavez
02-06-2007, 17:47
remol71, też mi się tak to skojarzyło...
ABS a martwi się żeby się nie połamało :D (bez urazy abs ;) )

RNz
03-06-2007, 12:01
o fajny wątek...może tak będziemy tutaj dodawać wnętrza szkieł ? :)

przynajmniej widzę jak to od środka wygląda
swojego jakoś nie mam sumienia otwierać, a tym bardziej rzucać :-)

theremin
03-06-2007, 12:52
o fajny wątek...może tak będziemy tutaj dodawać wnętrza szkieł ? :)

Czy to jakaś nowa forma onanizmu sprzętowego? ;)

Bromba
03-06-2007, 16:33
w morde dziś i moja 50-tka chciała polatać i też odpadło jej jedno oczko (czyt. zaczep - dokłądnie ten sam)
czyżby wada wrodzona HA HA.
a tak na poważnie to czy da rade to złożyć do kupy bez serwisy i kosztów ?
dzięki Paw.

mattnick
03-06-2007, 21:22
a ja mam takie głupie pytanie....jest jakiś inny sposób na rozłożenie tego szkła niż rzucenie nim o ziemię ??

Bromba
03-06-2007, 22:06
a ja mam prośbę, na drugi raz pogrzeb sobie w uchu a nie na matówce...

Elmarqo
03-06-2007, 22:08
a ja mam takie głupie pytanie....jest jakiś inny sposób na rozłożenie tego szkła niż rzucenie nim o ziemię ??

A co TEN Ci nie odpowiada??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

mattnick
03-06-2007, 22:23
a ja mam prośbę, na drugi raz pogrzeb sobie w uchu a nie na matówce...

a to to do czego jest ?? :shock:

Elmarqo
03-06-2007, 22:41
W sumie też chciałem zapytać ale się powstrzymałem, żeby ktoś mi nie zarzucił, że czytam bez zrozumienia :lol:

Bonku5
06-06-2007, 00:02
Aż jestem ciekawy czy poskładają ci to do kupy. Napisz jak będzie juz po zabiegu jak wyszło :p

cyzko
09-06-2007, 09:07
a ja mam takie głupie pytanie....jest jakiś inny sposób na rozłożenie tego szkła niż rzucenie nim o ziemię ??

Ja rozbieralem bo paprochy powpadaly i zalkiem prosto sie go rozkreca, jak ktos chce moge powrzucac fotki.

zerolinux
09-06-2007, 09:12
Witam.

Ja bardzo proszę. po zawilgoceniu mam na przedniej soczewce od środka plamy i chętnie bym się ich pozbył

Rafał

Diabel03
09-06-2007, 17:04
a to to do czego jest ??
Zdaje mi się że do twojego podpisu :) Też mam jakąś ryse na matówce w swojej 350D ale nie grzebałem w niej :p

micles
16-04-2008, 16:09
Trochę odgrzewam, ale miałem to samo ze swoją 50 po upadnięciu z 0.5m na kafelki. Nie widziałem żadnych złamań (może zbyt słabo patrzyłem), ale poskładałem ją w 10min. Wystarczy google + znajomość angielskiego:

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=canon+50+1.8+disassembly

Pierwszy od góry.

A i jak będziecie już na etapie wciskania front lensa, to idzie to ciężko, także proszę nie bać się użycia siły. Po prostu te 2 zaczepy muszą wskoczyć naraz.

SylwiaSz
16-04-2008, 17:31
pechowy czas...
mi spadł 50 1.4...

chyba jednk oddam do serwisu...
nie działa nastawianie ostrości - nawet manualne :-|
nic nie wygląda na złamane...
soczewki, na szczęście, w całości...

atz1983
16-04-2008, 18:06
Mi się stało to samo, tylko aparat zleciał razem z obiektywem. Wypadł moduł z szkłem tym wierzchnim i ułamał się zaczep jeden z czterech - identycznie jak temu panu co stworzył wątek.
Znalazłem na google (tak tak drodzy mili, google ma funcję "szukaj na stronach www") dokładny opis krok po kroku jak rozebrać i jak złożyć potem obiektyw.
Po czym wziąłem ten mój dekielek jak leżał, wyczyściłem szkła od środka (okazja to kożystam) i wcisnąłem spowrotem aż usłyszałem dźwięk zaczepów wskakujących na miejsce.
Działa jak działał. Koszt: 0,-
Czas naprawy: 15 minut czytania w necie i "wciśnięcie"

:):)

XLesio
16-04-2008, 18:41
Kurcze.. Jak tak was czytam, to chyba zaraz urwę się kupić jakąś 50' do podrzucania :)
No chyba że poświęcę swoje 80' :)

Taki się jakiś fajny klub utworzył.. Ja też chcę :mrgreen:

micles
16-04-2008, 18:54
Działa jak działał. Koszt: 0,-
Czas naprawy: 15 minut czytania w necie i "wciśnięcie":):)Dokładnie! A jaki fun! Teraz to można sobie wpisać w CV :

Rozłożył i złożył 50 1.8 :P

Może nas przyjmą do fabryki szkieł i wraz z rosnącym doświadczeniem będziemy składać coraz to lepsze szkła. A pewnego dnia, jeden egzemplarz z miliona innych przez przypadek się gdzieś zapodzieje... ^^


EDIT : O, nawet piszą o "a lot of force"

Putting the front lens assy with the focusing ring back on the barrel is tricky. You have to use a lot of force and be careful not to break anything.
I o podobnych przypadkach :

The front of my lens popped out after a 1.5ft drop, and with these instructions I was able to get back together properly in about an hour.
- phi? An Hour? To są cieniaki :P

m_o_b_y
16-04-2008, 22:35
Dokładnie! A jaki fun! Teraz to można sobie wpisać w CV :

Rozłożył i złożył 50 1.8 :P

Może nas przyjmą do fabryki szkieł i wraz z rosnącym doświadczeniem będziemy składać coraz to lepsze szkła. A pewnego dnia, jeden egzemplarz z miliona innych przez przypadek się gdzieś zapodzieje... ^^


EDIT : O, nawet piszą o "a lot of force"

I o podobnych przypadkach :

- phi? An Hour? To są cieniaki :P



Chyba zdobyłeś nowy i ceniony zawód.
Podobno w japońskich fabrykach Canona przyjmują.
Kup rozmówki japońskie i wyślij swoje CV do jednej z fabryk do wyboru: Utsunomiya, Fukushima, Oita.
Sayonara !!! :mrgreen:

TriPolis
17-04-2008, 12:13
To szkło się rozpada chyba zawsze tak samo:-) Moje też tak ma:-) Tylko ja, po próbie negocjacji z panem zajmującym się zawodowo naprawami takich rzeczy (udało się zejść do 100 zł, ale stwierdziłem, że to za dużo, jak na cenę tego słoika:-)), odłożyłem sobie moją trzyczęściową "50-tkę" do szuflady:-)
Ale teraz, po przeczytaniu tego wątku... Wykluła mi się myśl, żeby spróbować zrobić samemu... Jak będę miał trochę czasu... Może... Czemu nie?
Tylko powiedzcie mi proszę, czym wy to kleiliście, żeby się trzymało?

micles
17-04-2008, 16:39
Ja nie kleiłem, bo wydawało mi się, że nic się nie połamało. Po prostu rozebrałem co nieco, żeby widzieć co do czego mam wcisnąć i złożyłem spowrotem.

Piasek1989
26-04-2008, 12:51
to ja też się podzielę swoimi przeżyciami z upadkiem mojej 50tki przyczepionej do body cały sprzęt upadł prosto zewnętrznym pierścieniem na parkiet i wszedł cały tak ze sie nic nie kręcił wziąłem na chama złapałem w wyciągnąłem go ze uzyskałem 2 części tak jak na tych zdjęciach w pierwszym poście jakieś 2 zaczepy sie złamały troszkę popatrzyłem co i jak włożyłem jedno w drugie dociąłem i chodzi ale o wiele głośniej niż jak przed upadkiem i wydaje mi sie że ma problemy z AF

Bromba
26-04-2008, 13:40
mój po złożeniu chodzi jak czołg, skrzypi, trzeszczy, oczywiscie nie działa Af - recznie mozna ostrzyc, pozdrawiam
p.s. a moze nowa dyscyplina olimpijska rzucanie 50 -tka canona :)

Misiaque
26-04-2008, 14:15
Pomysł przedni :D

airhead
28-04-2008, 17:22
orientuje się ktoś, czy zoomy można otwierać (wyciągać przednią soczewkę), by pozbyć się kurzu w środku?
nie wiele jest o tym informacji w sieci, a opinie sprzeczne...

firley
28-04-2008, 18:37
kurz jak kurz właściwie to go nie widać :)
Ja mam "grzybka" pod przednią soczewką w M42, właśnie kmię jak go usunąć.

micles
28-04-2008, 20:29
orientuje się ktoś, czy zoomy można otwierać (wyciągać przednią soczewkę), by pozbyć się kurzu w środku?
nie wiele jest o tym informacji w sieci, a opinie sprzeczne...Pewnie im "droższa" konstrukcja, tym trudniej rozebrać :P A tak na serio, to każde szkło ma pewnie inaczej. Szukaj w necie : ogniskowa, światło, marka + disassembly (na przykład : http://www.google.pl/search?hl=pl&q=canon+50+1.8+disassembly )

mattnick
28-04-2008, 22:14
A ja się zastanawiam czy nie da się usprawnić prędkości af poprzez wymianę silnkika na szybszy i ew. trybików na metalowe żeby przy większych prędkościach się nieposypały...co myślicie ??

micles
29-04-2008, 07:42
Taaak, wstaw sobie silniczek z hotwheels do jeden-ósemki :P

mattnick
30-04-2008, 16:08
Taaak, wstaw sobie silniczek z hotwheels do jeden-ósemki :P

Rozumiem, że próbowałeś i ta wypowiedź poparta jest doświadczeniem w tej materii ?

micles
30-04-2008, 16:14
Rozumiem, że próbowałeś i ta wypowiedź poparta jest doświadczeniem w tej materii ?Ja wstawiałem tylko taki od pralki...

PiTTer
02-05-2008, 21:15
Proponuję wstawic silniczek spalinowy modelarski, większy moment obrotowy będzie a jak trochę nadymi wewnątrz to bokeh na tym zyska :-P i akumulatora zaoszczędzi, a pali poniżej litra na 100 zdjęć :mrgreen: