PDA

Zobacz pełną wersję : Samoloty a pomiar światła



bartolomic
28-05-2007, 10:24
Witajcie,

od jakiegoś czasu fotografuję samoloty i zmagam się z jednym problemem. Dół kadłuba z reguły wychodzi mi zbyt ciemny, kiedy reszta, oświetlona słońcem część jest naświetlona OK. Jest to denerwujące, gdyż kiedy światło wezmę idealnie spod skrzydeł, kadłub jest przepalony. Zdjęcia robię 70-200L/f4

Kolega kupił ostatnio 100-400L i totalna zmiana - wszystko jest naświetlone idealnie. I tutaj mam zagwózdkę - opycznie moje szkło jest lepsze, a do tego jasniejsze. A na moj rozum, ogniskowa nie ma wpływu na opisywany problem. Czy ktoś może mi udzielić jakiejś wskazówki??

Pomiar światła mam centralie ważony.

I mam jeszcze jedno pytanko.. większość zdjęc jakie zrobie wazamm za malokontrastowe - niby sa ok, ale podbicei kontrastu o 7-10 jednostek (w PSie) IMHO poprawia fotki. Czy ktos zna ten problem, czy z moim body cos nie tak, czy moze ja mam taki fetysz...:roll:

muflon
28-05-2007, 11:34
Hmm... tzw "teoria" mówi, że najlepszy jest pomiar centralny (środkowe 9%) albo i spot - bo wtedy niezależnie od tego czy leci czarny Hawk na tle białych chmur, czy biały Jumbo na tle burzowych granatowych, samolot wychodzi dobrze.

Praktyka (moja) mówi, że... to wszystko jedno ;-) kwestia opanowania sprzętu. Ja osobiście robię w zwykłym trybie matrycowym i w zależności od sytuacji (kombinacje j.w.) podkręcam/odejmuję na korekcji ekspozycji.

A na różnice kontrastu typu "góra oświetlona przepalona, dół zacieniony czarny" nic nie poradzisz. Znaczy można sobie radzić shadows&highlights toolem, ale to wszystko proteza. Jedyny sposób to pstrykanie rano/wieczorem, gdy słońce jest niżej.

Ew. sprawdz jeszcze czy nie masz ustawionego w body czegos w rodzaju "high contrast".

Vitez
28-05-2007, 12:23
A na moj rozum, ogniskowa nie ma wpływu na opisywany problem. Czy ktoś może mi udzielić jakiejś wskazówki??

Pomiar światła mam centralie ważony.


Ogniskowa ma wplyw na pomiar swiatla - po prostu przy dluzszej ogniskowej ten pomiar brany jest z mniejszego wycinka kadru, wiec dokladniejszy.
Ja robie na partial (te 8-9% w srodku kadru), RAW, wolanie z korekta, shadow/highlights.


I mam jeszcze jedno pytanko.. większość zdjęc jakie zrobie wazamm za malokontrastowe - niby sa ok, ale podbicei kontrastu o 7-10 jednostek (w PSie) IMHO poprawia fotki. Czy ktos zna ten problem, czy z moim body cos nie tak, czy moze ja mam taki fetysz...:roll:

Znowu RAW i krzywa na 'Strong Contrast' w ACR.

bartolomic
30-05-2007, 10:54
wiedziałęm się odezwie się Vitez i Mulflon, zastanawiałem się tylko, który pierwszy;-)

no ja rozumiem, że większe zbliżenie, to lepszy pomiar światła, ale zakłądam że samolot zajmuje cały kadr. Po porstu przy 400mm jest dalej, a przy 200 bliżej ale kadr jest taki sam. Wtedy nie powinno to mieć znaczenia, bo te 9% będzie takie samo.

Oki, poeksperymentuje jeszcze troszke. Do Krzesin wszystko musi już grac. pozdr

Krzychu
30-05-2007, 11:05
Specjalista od samolotow nie jestem i fotografuje je od czasu do czasu, ale jak juz to robie to manual i ekspozycje ustalam mierzac swiatlo z nieba, chmury czy czegokolwiek co wiem ile mniej wiecej swiatla odbija (+ oczywiscie korekta). Wada jest taka ze w roznych miejscach na niebie ta ekspozycja jest rozna. Zaleta to taka ze jak fotografujesz samoloty w mniej wiecej jednym miejscu (np. przyziemienie w konkretnym punkcie) to masz zawsze dobra ekspozycje, a przy Tv/Av przy bialym kadlubie masz samolot niedoswietlony, przy czarnym przejarany...

Na pokazach jak caly czas lata to samo to jednak bym ustawil partial, av/tv i korekte. Na EPWA zawsze manual.

Vitez
30-05-2007, 17:33
no ja rozumiem, że większe zbliżenie, to lepszy pomiar światła, ale zakłądam że samolot zajmuje cały kadr. Po porstu przy 400mm jest dalej, a przy 200 bliżej ale kadr jest taki sam. Wtedy nie powinno to mieć znaczenia, bo te 9% będzie takie samo.


Przy takim zalozeniu pomiar powinien byc bardzo zblizony, niezaleznie od obiektywu. Ale jak czesto masz caly samolot w kadrze na 200mm? Chyba przy foceniu statyki ;) .
I wbrew pozorom 9% to bardzo duzo. Dodatkowo ty piszesz ze robisz centralnie wazonym a to jest o wieeeeleee wiecej niz 9% w pomiarze skupionym i to wlasnie stad mogla wynikac roznica w naswietleniu.

Krzychu
30-05-2007, 18:17
Ale jak czesto masz caly samolot w kadrze na 200mm? Chyba przy foceniu statyki ;) .


Akurat w niektórych miejscach na EPWA spokojnie można cały samolot przy krótszej ogniskowej... Szczególnie przy lądowaniach na 11, przy startach z 15 i dostępem do odpowiednich miejsc również...

Vitez
30-05-2007, 22:48
Akurat w niektórych miejscach na EPWA spokojnie można cały samolot przy krótszej ogniskowej... Szczególnie przy lądowaniach na 11, przy startach z 15 i dostępem do odpowiednich miejsc również...

Z ogolnego punktu widzenia zapewne masz racje. Jednak poczekam na konkretna odpowiedz bartolomica.