PDA

Zobacz pełną wersję : Maski na warstwach...



Jacek Deka
22-05-2007, 20:50
Próbowałem znaleźć w necie informacje na temat tworzenia masek na warstwach w celu późniejszego ich wykorzystania, niestety nie ma za wiele interesujących mnie informacji. Ciekawy artykuł napisał Janusz Body na temat wyostrzania (tutaj (http://canon-board.info/showthread.php?t=19955.html)), gdzie wykorzystany jest prosty sposób wyostrzania krawędzi.

Ale do rzeczy! Czy macie jakieś patenty na tworzenie maski w celu wydzielenia postaci w momencie kiedy tło jest w różnych barwach i odcieniach jasności.

Przykład: włosy postaci to blond, przeplatające się jasnymi i ciemnymi pasemkami, a tło w jednym miejscu jest od włosów ciemniejsze, a w drugim jaśniejsze. Kolory tła zbliżone, ale do odróżnienia od włosów.

W sumie zadanie byłoby dla mnie proste, jeżeli tło i włosy miałyby jednolity kolor lub jasność, a tak mam orzech do zgryzienia.
Wiem, że można powiększyć kadr i smarować pędzlem, aż do skutku, ale czy nie ma szybszych sposobów na uzyskanie potrzebnej maski.

Czytałem o wykorzystaniu narzędzia "Calculations..." lub "Aplly Image...", ale nie znam ich pełnych możliwości.

Może kogoś zachęcę do napisania małego "Tips & Tricks" na ten temat, bo na Canon Board nie znalazłem konkretnych informacji o tworzeniu masek.
W końcu dobre zdjęcie to nie tylko fotografowanie, zwłaszcza jak brak jest odrobiny umiejętności lub odpowiednich warunków.

vincent
22-05-2007, 21:24
Polecam stronę mistrza www.cherub.pl. A za 5zł roczne masz stały dostęp do jego zasobów :)

Janusz Body
22-05-2007, 21:25
....
Ale do rzeczy! Czy macie jakieś patenty na tworzenie maski w celu wydzielenia postaci w momencie kiedy tło jest w różnych barwach i odcieniach jasności.

Przykład: włosy postaci to blond, przeplatające się jasnymi i ciemnymi pasemkami, a tło w jednym miejscu jest od włosów ciemniejsze, a w drugim jaśniejsze. Kolory tła zbliżone, ale do odróżnienia od włosów.

W sumie zadanie byłoby dla mnie proste, jeżeli tło i włosy miałyby jednolity kolor lub jasność, a tak mam orzech do zgryzienia....

Od orzechów to masz Find Edges :) najlepiej na któryms z kanałów, takim który daje dobre kontrasty. Jak je można odróżnić od tła to muszą miec dobrze zaznaczone krawędzie.

W CS3 jest sporo łatwiej z "quick selection" ale i tak myślę, że jakiejś uniwersalnej metody nie ma.

Zawsze na początku bym szukał w poszczególnych kanałach kontrastów i próbował je zwiększyć. Nawet bardzo przesadnie w nowym kanale alpha - może być wynikiem mieszania dwóch kanałów.

Sporo na temat selekcji pisze Katrin Eismann w swoich książkach - są obie po polsku wydane przez Heliona ale też bez jakiejś uniwersalnej metody.

Jacek Deka
22-05-2007, 22:09
Może ktoś wrzuci jakieś akcje w PSie z krótkim opisem.

michalab
23-05-2007, 11:16
W PSie każde zdjęcie ma 10 kanałów (RGBCMYKLAB). Rzadko robię maski, ale w 95% przypadków, w których potrzebuję zrobić selekcję przynajmniej w jednym z tych kanałów zrobienie tego jest proste. Jeśli nie można jeszcze spróbować kombinację dwóch kanałów. Oczywiście obrabiasz zdjęcie w przestrzeni, jakiej chcesz, pozostałe służą tylko i wyłącznie do zrobienia maski.