PDA

Zobacz pełną wersję : ff/bf? czy co do jasnej ciasnej ;)



Nawrot
21-05-2007, 21:59
Pomóżcie ocenić co jest nie tak z ostrością... mam canonika 20D i sprawdzałem ją z 3ma różnymi obiektywami, po serii nieudanych ostrościowo zdjęć. A może mam po prostu problem wieku średniego z dslr. Zrobiłem zdjęcia karce do sprawdzenia AF. Nie wiem czy dobrze, czy lepiej jakiś inny sposób. W każdym razie wrzuciłem 1:1 z jpg w najlepszej jakości, ostrość ustawiona na 0.

W każdym razie mam prośbę - podpowiedzcie proszę czy warto wysyłac puszkę do kalibracji czy coś w tym stylu czy dać sobie spokój?
C 50mm f/1.8 1/400 z 580ex (http://www.wsinf.edu.pl/~mat_naw/AF1.jpg)
C 50mm f/5.6 1/400 z 580ex (http://www.wsinf.edu.pl/~mat_naw/AF2.jpg)
C 50mm f/9 1/400 z 580ex (http://www.wsinf.edu.pl/~mat_naw/AF3.jpg)
T 90mm f/2.8 1/400 z 580ex (http://www.wsinf.edu.pl/~mat_naw/AF4.jpg)
T 90mm f/5.6 1/400 z 580ex (http://www.wsinf.edu.pl/~mat_naw/AF5.jpg)
T 90mm f/9 1/400 z 580ex (http://www.wsinf.edu.pl/~mat_naw/AF6.jpg)
C kit (55mm) f/5.6 1/400 z (580exhttp://www.wsinf.edu.pl/~mat_naw/AF7.jpg)
C kit (55mm) f/9 1/400 z 580ex (http://www.wsinf.edu.pl/~mat_naw/AF8.jpg)

p.s. sam nie lubię jak ktoś wrzuca pełne foty z aparatu, ale musicie mi to wybaczyć :-| I mam nadzieję że chwilke poczekacie zanim się otworzą.
p.s.2 brudy na kartce to wina drukarki.

BelYaal
21-05-2007, 22:11
Lepiej sprawdzac testem bateryjkowym, przy kartce moga byc rozbierznosci i zglupiejesz calkiem.
A najlepiej nie sprawdzac, wtedy sen bedzie spokojniejszy ;)

Andee
21-05-2007, 22:17
Zacznij sie cieszyc z tego co masz i daj sobie spokoj z idiotycznymi testami...

FF/BF na Twoich zdjeciach jest szczatkowy, o ile nie wynika z bledow fotografujacego a nie samego sprzetu...

Nawrot
21-05-2007, 22:23
z tym, że nieostrość nie zaczęła mnie denerwować od kiedy zrobiłem test na bateryjkach, ale też w innych sytuacjach typu portret, że już o makro nie wspomnę, gdzie porównuje ostrość z dslr'a i kompakta i łapę się za głowę...

BelYaal
21-05-2007, 22:25
A to tu Cie boli :)
No z dslr tak masz, zwyczajnie kompakt lepszy ;)
A tak naprawde to duuuzo o tym bylo, wile osob przesiadajac sie z kompakta tak ma. Poszukaj dobrze, a znajdziesz wiele na temat takich "zawodow"

Nawrot
21-05-2007, 22:31
A to tu Cie boli :)
No z dslr tak masz, zwyczajnie kompakt lepszy ;)

Miedzy innymi tu, ale ostatnio robiłem zdjęcia z kumplem nikoniarzem modelce obaj 50/1.8 i na identycznych ustawieniach... czy to f/5.6 czy f/8 różnica kolosalna. O 2.8 na tamronie 90 i canonie 50 przy 2.8 u mnie to juz nie wspominam...

Ale do rzeczy. Niech ktoś jeszcze się wypowie. Wysyłać do kalibracji (sprzet na gwarancji) czy dać dupie spokój? Czy coś poradzą w canonie czy nie?

miszaqq
21-05-2007, 22:38
a tam FF/BF drukarke bys sobie lepsza zalatwil, bo to wstyd ludziom pokazywac takie wydruki :lol: jak juz sie chcesz specjalizowac w tego typu fotografi (nie wiem jak ja nazwac, tabelkowa, milimetrowa, onanistyczna) to chociaz fotografowane obiekty niech beda przyzwoitej jakosci a nie jakies mazaje z kiepskiej drukarki :lol:

Nawrot
21-05-2007, 22:41
a tam FF/BF drukarke bys sobie lepsza zalatwil, bo to wstyd ludziom pokazywac takie wydruki :lol: jak juz sie chcesz specjalizowac w tego typu fotografi (nie wiem jak ja nazwac, tabelkowa, milimetrowa, onanistyczna) to chociaz fotografowane obiekty niech beda przyzwoitej jakosci a nie jakies mazaje z kiepskiej drukarki :lol:

laserowa z dosypywanym proszkiem... :lol: koniec OT przejdźmy do sedna...
może powiesz coś na temat zdjęć?

BelYaal
21-05-2007, 22:51
może powiesz coś na temat zdjęć?

Do albumu bym ich nie wklejal ;)

Bonku5
21-05-2007, 23:05
No kurna ja to chyba jakiś dziwny jestem bo jeszcze nigdy nie robiłem tego typu testu :P
Chyba będę musiał zacząć ....hehe

magix
21-05-2007, 23:12
Jak dla mnie zdjęcia z 50 są całkiem niezłe, nie oczekuj że od pełnego otworu będzie żyletka. Bo żaden obiektyw nie ma zbyt dobrej ostrości na pełnym otworze Kit to kit o może nie być najlepiej skalibrowany z tokiną nie miałem nigdy do czynienia wiec nie wiem jak jest z nimi. Nie polecam ustawiania ostrości na 0 bo zdjecia wtedy są miękkie. W weekend jak wróce do domku będę miał pytanie do posiadaczy Tamronów 28-75/2.8 i Canonów 50/1.4 oraz 85/1.8

Nawrot
21-05-2007, 23:17
No kurna ja to chyba jakiś dziwny jestem bo jeszcze nigdy nie robiłem tego typu testu :P
Chyba będę musiał zacząć ....hehe
ja też nie, ale chyba nic mi o technicznych stronach nie powiecie jak pokaże wam nieostry portret? Dalej czekam na jakieś konkrety...

magix
21-05-2007, 23:55
ja też nie, ale chyba nic mi o technicznych stronach nie powiecie jak pokaże wam nieostry portret? Dalej czekam na jakieś konkrety...
Ja niestety tez mam ten problem (przykładów dostarczę dopiero w weekend najprawdopodobniej jak kolega pożyczy mi C 50/1.4 )

Canclerz
22-05-2007, 16:24
Sam posiadam canonowską 50 1.8 i ten obiektyw jest fantastyczny... tak gdzieś od 4, na jeden osiem to robiłem nim zdjęcia gdy mi na ostrości nie zależało aż tak bardzo. Twoje testy tylko mnie utwierdzają w tym przekonaniu. Jak widać na twoich testach przy 5.6 nic mu nie brakuje i na twoim miejscu skończyłbym się przejmować. Obiektyw kitowy jest generalnie do kitu więc nie biorę go pod uwagę. Tzn. w idealnych warunkach można nim robić przyzwoite zdjęcia, ale to zawsze loteria. Osobiście używam go do wypełniania miejsca w fotograficznej szafie :). Tamarona nie mam więc się nie wypowiadam.

Do portretów na pełnej dziurze to bez stresów używam tylko Elżbiety 2.8 i manualnego Karolka 3.5

Napisz skąd jesteś może będzie możliwość porównania zdjęć z tego samego obiektywu na dwóch puszkach wtedy będziesz miał pewność czy wszystko jest o.k. czy nie.

Jeśli robisz RAWy to ja osobiście polecam Capture One (ostatnio rozdawali gratis przy kupnie SanDisków Extreme III) W kategori ostrzenie bije na głowę Camera Raw (inna sprawa, że mądre głowy nie polecają ostrzenia w RAW edytorach, jak kto lubi, ja lubię :)

Może wrzuć jedno zdjęcie portretowe z 100% cropem ze środka kadru z tej serii po której się zaniepokoiłeś. Zobaczymy czy miełeś powody.

amroz
22-05-2007, 22:15
nie sprawdzać bo można zwariować od tego.

Nawrot
23-05-2007, 18:12
Napisz skąd jesteś może będzie możliwość porównania zdjęć z tego samego obiektywu na dwóch puszkach wtedy będziesz miał pewność czy wszystko jest o.k. czy nie.
Jestem spod Łodzi


Jeśli robisz RAWy to ja osobiście polecam Capture One (ostatnio rozdawali gratis przy kupnie SanDisków Extreme III) W kategori ostrzenie bije na głowę Camera Raw (inna sprawa, że mądre głowy nie polecają ostrzenia w RAW edytorach, jak kto lubi, ja lubię :)
Wiem, ostatnio zainstalowałem:)


Może wrzuć jedno zdjęcie portretowe z 100% cropem ze środka kadru z tej serii po której się zaniepokoiłeś. Zobaczymy czy miełeś powody.
Niestety, bardzo mi przykro, ale tak się tym zdenerwowałem, że obrobilem kilka zdjęć, żeby wysłać modelce (była zadowolona). A reszte (a nigdy tego nie robie) wyj..rzuciłem z kompa, bo nie mogłem na nie patrzeć

marekb
23-05-2007, 19:53
wkurzaja mnie te inijki, ja po odwiedzinach na zytniej dalej mam choc juz minimalny BF a ostatnio przy (50/1.4) f2.0 i odległości ok 20m BF wyniósł kilka metrów i modelka poza GO i 4 foty identyczne..:( A na linijkach moja 50tka przy twoich przy 1.8 mydelniczka. wiec nie chwal sie ...

JaBlam
23-05-2007, 19:59
Ja kiedys pisalem.. mialem 50 1.8 z 350D i byla srednia, po podpieciu 30D dzialala lepiej. teraz z 5D to jest dopiero co czego sie spodziewalem! W koncu na 1.8 nawet trafia mi ostroscia tam gdzie powinno. Z linijek sie wyleczylem.. na szczescie!

marekb
23-05-2007, 20:01
Ja kiedys pisalem.. mialem 50 1.8 z 350D i byla srednia, po podpieciu 30D dzialala lepiej. teraz z 5D to jest dopiero co czego sie spodziewalem! W koncu na 1.8 nawet trafia mi ostroscia tam gdzie powinno. Z linijek sie wyleczylem.. na szczescie!

"i o zamiennikowej szklarni zapomniałem..":)

JaBlam
23-05-2007, 20:20
"i o zamiennikowej szklarni zapomniałem..":)


A to tez.. jedyne co mam zamiennikowego to Sigme 15 mm Fisza... bo tanio na Alledrogo wygralem... a reszte kupije tej samej marki co body i spie tez spokojniej