PDA

Zobacz pełną wersję : CS3 - Co Nowego



Janusz Body
19-05-2007, 15:33
Co nowego w CS3


Co prawda używam pełnej wersji CS3 tylko kilka dni a wcześniej używałem okrojonej wersji beta. Myslę, że smiało można napisac trochę o tym co jest nowe i "czy warto upgradować".

Piszę tylko o wersji Standard - Extended jest mi raczej zbędna i trzy razy za droga.


1. ACR 4.0 - najpewniej na wspólnym engine z LightRoom'em. Rewelacyjne dobry o ogromnych możliwościach "strojenia". Duży skok jakościowy, na tyle duży, że do ACR 3 nawet ciężko porównywać. Jak na dzisiaj jestem fanem ACR 4 :)

2. Smart Objects - ogromna innowacja. Rozszerzenie warstw korekcyjnych o wszystkie (chyba, aż tak dokładnie nie sprawdzałem) filtry. Warstwę można zmienić na "smart object" i "doczepić do niej dowolną ilość filtrów. Do każdego można w każdej chwili powrócić. Takie niedestrukcyjne poprawki.

3. Quick Selection tool - sama przyjemność korzystania. Selekcja fragmentów obrazka przestała być zadaniem dla cierpliwych. Bardzo efektywne i łatwe w obsłudze narzędzie. Nie tylko do fotomontażu - do maskowania wręcz rewelacyjne.

4. Refine Edge - kolejny "wytrych" do selekcji. Bardzo dobre.

5. Automatic alignment and blending - świetne narzędzie dla tych co robią zdjęcia grupowe i mają problem "zamkniętych oczu". Oczywiście to typowy fotomontaż ale też HDR "z ręki"

6. HDR - Działa! i nie zawiesza się jak w CS2. Oj będzie konkurencja dla Photomatixa.

7. Panorama - Rewelacja. PTGui i PTAssembler mają poważnego konkurenta. Poskładałem kilka swoich starych panoramek i... CS3 robi to lepiej i szybciej. Blending krawędzi też ma lepszy i automatycznie układa wszystko na warstwach umożliwiając własne korekty. Szybkie i mocne narzędzie do panoram. Nie wiem, nie próbowałem, składać QVTR.

8. Healing & cloneing - można ustawić kilka "źródeł" i łatwo przełączać pomiędzy nimi. Narzędzi duzo bardziej wydajne niż dotychczas.

9. Vanishing Point - mnie to akurat nie rajcuje ale... nawet daje się tym coś zrobić.

10 Contrast & Brightness - W Menu w Adjustments nowe (całkowicie nowe) narzedzie, choć można przełączyć na "stare". Starego nie dało się używać. To była tragedia połączona z horrorem ;) Nowe jest całkiem przyjemne i uzyteczne. Można tego używać i działa tak jak się tego oczekuje.

11. Black and White - zarówno w ACR jak i w PS całkiem nowe narzędzie zmiany do B&W. Oj parę plug-inów chyba padnie a na pewno będzie twórcom ciężko dorównac temu co robi CS3

12. Zoomify - ciekawe narzędzie do robiena "zoomowanych' stron we flashu. Cos w rodzaju tego co na google-earth. W CS3 Standard nieco okrojone ale działa i to o dziwo super szybko.

13. Curves - nareszcie wyposażone w histogram.

14. LightRoom - integracja z LR - choć tu szczerze mówiąc nie bardzo wiem po co. Bridge i PS w zupełności wystarczają a do LR mimo szczerych chęci jakoś nie mogę się przekonac.

15. Printing - reklamują, że lepsze niż w CS2. Nie wiem. Może trzeba się przyzwyczaić i przestawić.

16. Device Central - ustrojstwo do robienia grafik na telefony komórkowe. Nic powiedzieć nie mogę - nie używałem.

17. Bridge - nowy, trochę poprawiony. Z ciekawostek lupka pozwalająca podglądnąć powiększenie fragmentu obrazka.


Sporo innych drobiazgów. Niektóre dość mocno ułatwiają życie ale za wcześnie, żeby mieć wyrobione zdanie na ich temat. Otwierają sie i PS i Bridge dużo szybciej niż poprzednio choć to akurat jakąś krytyczną rzeczą raczej nie jest.

Ponoć kompilowane pod Maca i Win Vista oraz intelowske core 2 duo. Powinny działać szybciej i lepiej. Na intelowskim procku pod XP czas testu (tego co zamieścił Duty) nie uległ zmianie. Na notebooku mam dalej 10 sek :)


Lista jest z pewnością niepełna Liczę, że inni użyszkodnicy się wypowiedzą i dołączą swoje opinie.

Vitez
19-05-2007, 16:14
Sumujac ceny pluginow/software z punktow 1 (lightroom), 5,6,7,11 to juz wiadomo ze warto wydac kolejne pare zl (na szczescie w moim przypadku upgrade z ok tysiaka) by miec wiele w jednym i to swietnej jakosci niz kilka narzedzi osobno stosowane.
Z tego samego powodu bralem CS2 - bo juz dosc mialem przegladania/sortowania zdjec w jednym programie, wywolywania w innym, obrobki w kolejnym i docierania (odszumianie czy wyostrzanie) w jeszcze innym.

michalab
19-05-2007, 16:16
Jak działają dokładnie te smart object?

Czy coś takiego:
1. Skopiuj wszystkie warstwy
2. Połącz skopiowane warstwy
3. Zmien tryb na luminosity
4. USM
5. Dopasowanie opacity
Można zrobić prościej używając Smart Objects? Np. czy zamiast punktów 1. i 2. tworzy się nową warstwę Smart Object i efekt jest taki sam? Czy po późniejszej zmianie którejś z niższych warstw ten USM działa na zmienionych warstwach? A czy gdybym w punkcie 1. chciał skopiować tylko jedną warstwę to czy takie efekt też da się osiągnąć?

Janusz Body
19-05-2007, 18:29
Jak działają dokładnie te smart object?

Czy coś takiego:
1. Skopiuj wszystkie warstwy
2. Połącz skopiowane warstwy
3. Zmien tryb na luminosity
4. USM
5. Dopasowanie opacity
Można zrobić prościej używając Smart Objects? Np. czy zamiast punktów 1. i 2. tworzy się nową warstwę Smart Object i efekt jest taki sam? Czy po późniejszej zmianie którejś z niższych warstw ten USM działa na zmienionych warstwach? A czy gdybym w punkcie 1. chciał skopiować tylko jedną warstwę to czy takie efekt też da się osiągnąć?

Mniej więcej tak jak napisałeś. Tylko robi się to prościutko zmieniając warstwę na "Smart Object" potem można wykonać właściwie dowolne operacje na tej warstwie. Nawet kilka. Kolejność działania poszczególnych filtrów można zmienić w dowolnej chwili - tak samo jak z warstwmi korekcyjnymi. Poniżej okienko z palety layers z króciutkim przykładem :)



https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Elmarqo
20-05-2007, 20:28
Janusz jak wczytuję zdjęcia do ACR 4 do wartość Blacks jest zawsze na wartości 5. Czy jest to wartość "przekazana" programowi przez aparat czy jest to podbicie software'owe?

Janusz Body
20-05-2007, 21:08
Janusz jak wczytuję zdjęcia do ACR 4 do wartość Blacks jest zawsze na wartości 5. Czy jest to wartość "przekazana" programowi przez aparat czy jest to podbicie software'owe?

Tak jest defaultowo ustawione. Ustaw sobie "0" i zapisz jako "set new defaults" :) W 99.9% zero jest OK - nie wiem czemu ustawili na 5 ale można zmienić jw.

Duty
21-05-2007, 23:25
No Janusz! Jesteś niezmordowany w poznawaniu nowości!
Zaciekawiłeś mnie na tyle, że chyba znowu się przesiądę na nowszą wersję :)

Gdzie i za ile dostałeś tego CS3?
Możesz sprawdzić co się zmieniło w zakresie drukowania?

c42
22-05-2007, 07:55
Janusz rozumiem ze nadal nie ma nic sensownego do odszumiania? czy pojawil sie taki bajer jak jest w elementsie czyli mozliwosc ogladania jednoczesnie zdjecia "przed i po" retuszu? no i czekam na fachowcow od HDRa czy CS3 spelnia ich oczekiwania :-)

ps. jeszcze jedo pytanie od ktorej wersji PS mozna sie zalapac na upgrade do CS3? ostatnio mnie nosilo zeby za jakies smieszne pieniadze kupic np 5 i zrobic sobie upgrade :P

Janusz Body
22-05-2007, 08:32
...Gdze i za ile dostałeś tego CS3?
Możesz sprawdzić co się zmieniło w zakresie drukowania?

http://www.cortland.com.pl/go/_category/index.php?idc=5_27_821&sess_id=hvkckf0evrdv34ri3bcpfnr0e0

W zakresie drukowania zmieniło się o tyle, że teraz "print with preview" jest wymuszone. Po prostu nie ma innej opcji, tyle że teraz nazywa się "Print" :) Wszystko poumieszczali w jednym panelu, włącznie z podglądem zdjęcia. Page setup odwołuje się bezpośrednio do drukarki (wywołuje okno dialogowe drukarki) a nie jak dotychczas, że czasami trzeba było ustawiać dwa razy.

Wszystko jest pokazane w tutorialu: http://www.adobe.com/designcenter/video_workshop/about.html

Dokładnie ten sam tutorial jest na płytce.

Chyba warto się przesiąść dla samego Camera RAW - chyba Capture One będzie miał kłopoty z edycją wersji 4.0 w czerwcu :) Konkurencja duża.



Janusz rozumiem ze nadal nie ma nic sensownego do odszumiania? czy pojawil sie taki bajer jak jest w elementsie czyli mozliwosc ogladania jednoczesnie zdjecia "przed i po" retuszu? no i czekam na fachowcow od HDRa czy CS3 spelnia ich oczekiwania :-)

ps. jeszcze jedo pytanie od ktorej wersji PS mozna sie zalapac na upgrade do CS3? ostatnio mnie nosilo zeby za jakies smieszne pieniadze kupic np 5 i zrobic sobie upgrade :P

Pytań sporo więc po koleji:

1. Sensownego do odszumiania? Jest, zawsze było. Tylko trzeba umieć z tego korzystać. Nic nowego sie nie pojawiło bo i po co? Pytanie o odszumianie pojawia się tak często, że siły brak odpowiadać. Dobrze naświetlonej klatki odszumiać nie trzeba. Z gówna bata nie ukręci i z samych szumów informacji się nie wyciągnie bo jej tam nie ma. Obecne narzędzia w PS - poczynając od wersji CS są w zupełności wystarczające. Praktycznie całe odszumianie wystarczy robić w Camera RAW. Szumów na odbitce/papierze i tak nie widać.

2. Przed i po retuszu ZAWSZE (w CS2 na pewno tak - dalej wstecz nie pamiętam dokładnie) można było oglądać. Teraz pojawiła się nowa możliwość "Smart Objects". Nie wiem jak jest w Elements (nie używam).

3. HDR - działa. W CS2 często się zwieszał i wypluwał jakieś dziwne komunikaty. Tu wszystko jest OK. Co do oczekiwań to trudno coś powiedzieć bo to trochę kwestia przyzwyczajenia i umiejętności używania. Wygląda dobrze. W połączeniu z autoalignment wygląda nawet rewelacyjnie dobrze.

4. Upgradeować można od 7.0 - ale to akurat można było sobie sprawdzić na stronach Adobe albo wygooglać.

mirhon
22-05-2007, 08:49
Co nowego w CS3
.....


1. ACR 4.0 - najpewniej na wspólnym engine z LightRoom'em. Rewelacyjne dobry o ogromnych możliwościach "strojenia". Duży skok jakościowy, na tyle duży, że do ACR 3 nawet ciężko porównywać. Jak na dzisiaj jestem fanem ACR 4 :)

.....

Cześć

Możesz coś więcej powiedzieć. Co Cię tak zauroczyło?

Pozdrawiam
Mirek

Janusz Body
22-05-2007, 09:12
Cześć

Możesz coś więcej powiedzieć. Co Cię tak zauroczyło?

Pozdrawiam
Mirek


Rewelacyjne wręcz możliwości strojenia.

- To, na co sporo osób narzekało czyli kolory skóry - teraz jest dużo lepiej a jak dołożyć to co można zrobić suwaczkami to jest bardzo dobrze.

- wołanie RAWa do B & W z ogromnymi możliwościami strojenia.

- wyciąganie świateł - praktycznie bez wpływu na półcienie.

- model HSL z suwaczkami stwarza naprawde ogromne mozliwości

- split toning - można osobno usuwać zafarb z cieni i osobno ze świateł. właściwie obrazek dzielony jest na dwie części - sam ustalasz proporcje podziału - i możesz osobno bawić się z "górą" i "dołem"

- saturation i vibrance "żywcem" przeniesione z RSP/E

Sporo tego. Niby to samo jest w LightRoomie ale... pewnie z przyzwyczajenia do ACR jakoś lepiej mi się z tego korzysta w ACR.

c42
22-05-2007, 09:27
Pytań sporo więc po koleji:

1. Sensownego do odszumiania? Jest, zawsze było. Tylko trzeba umieć z tego korzystać. Nic nowego sie nie pojawiło bo i po co? Pytanie o odszumianie pojawia się tak często, że siły brak odpowiadać. Dobrze naświetlonej klatki odszumiać nie trzeba. Z gówna bata nie ukręci

ciekawa odpowiedz :] ja mam inne zdanie co do szumow i wolalbym zeby taki kombajn jak CS3 mial cos adekwatnego do np NijaNoise czy chocby smieszne odszumianie w paintshoppro (ktore kosztuje raptem 300pln). programy graficzne chyba do tego sluza zeby zrobic cos z niczego? poza tym jezeli nie masz potrzeby odszumiac zdjec z ISO1600 to gratuluje wzroku :D zreszta nie pisalem ze akuratnie chce odszumiac zdjecia przeznaczone do druku...




z samych szumów informacji się nie wyciągnie bo jej tam nie ma. Obecne narzędzia w PS - poczynając od wersji CS są w zupełności wystarczające.

widac mam za duze oczekiwania co do tej opcji w CS...


w CS2 na pewno tak - dalej wstecz nie pamiętam dokładnie)[/i] można było oglądać. Teraz pojawiła się nowa możliwość "Smart Objects". Nie wiem jak jest w Elements (nie używam).


taki mozg jak Ty nie widzial elementsa w akcji? zaluj bo wiele rzeczy jest kapitalnie rozwiazanych. a DPP widziales na oczy? no tak zapomnialem to tez Ciebie mierzi... wiec tam tez jest takie "przed i po"...


HDR - działa. W CS2 często się zwieszał i wypluwał jakieś dziwne komunikaty. Tu wszystko jest OK. Co do oczekiwań to trudno coś powiedzieć bo to trochę kwestia przyzwyczajenia i umiejętności używania.

HDR z Photomatix byl niebo ladniejszyz niz w wykonaniu CSa, widziales ta roznice?


Upgradeować można od 7.0 - ale to akurat można było sobie sprawdzić na stronach Adobe albo wygooglać

odpowiem rownie zlosliwie ze informacje o nowym CS3 mozna poszukac w sieci...

edit. wlasnie Tomasz wlepil mi warna za obrazanie ludzi... Janusz czujesz sie obrazony? ja rozumumiem ze zakladajac topic "co nowego w cs3" czekasz na rozmowe dotyczaca tego programu... no nic mam nauczke nie podejmowac tematow w ktorym uczestniczy ktores z forumowych guru... brawo :-) swoja droga Janusz nie chcac mi odpisywac mogl sie ugryzc w jezyk i przemilczec sprawa a ton Janusza tez mial daleko do "przyjaznego"...

rolaj
22-05-2007, 10:11
... programy graficzne chyba do tego sluza zeby zrobic cos z niczego?
No, rzeczywiście ciekawa odpowiedź. O tym, jak pożyteczne są manipulacje graficzne w fotografii przekonał się właśnie fotoreporter z Poznania, były laureat Grand Press Photo. Było na forum, równ ież inny link: http://www.stringer.pl/wordpress/?cat=6
Chyba że mając na myśli odszumianie chciałeś napisać "nic z czegoś" :)

c42
22-05-2007, 10:26
No, rzeczywiście ciekawa odpowiedź. O tym, jak pożyteczne są manipulacje graficzne w fotografii przekonał się właśnie fotoreporter z Poznania, były laureat Grand Press Photo. Chyba że mając na myśli odszumianie chciałeś napisać "nic z czegoś" :)

ostatnio musialem "nalewac" wode do pustego stawu dla jednego klienta a dla drugiego podrasowywac wedliny z lokalnej masarnii zeby wygladaly apteczyniej i nie bylo widac dziur w np szynce... rozni sa klienci i rozne oczekiwania... ja nie wystawiam prac na PressFoto wiec mnie ten temat nie interesuje...CS to program dla grafikow a jezeli ktos go kupuje zeby tylko podrasowac fotki to IMHO troche to sie mija z celem...

rolaj
22-05-2007, 10:31
Uzywam PS od wersji 3.0 do "podrasowywania fotek". Cholera, rzeczywiście bez sensu.......
A tak serio już: Programy graficzne, tak jak i wszystko inne, są po to by ich używać. Każdy robi to wg własnych potrzeb i umiejętności. Nikt, jak sądze również twórcy PhotoShopa, nie zna wszystkich możliwości takich kombajnów, nikt ich w całości nie wykorzystuje. Fora, takie jak to, są płaszczyzną wymiany doświadczeń. Bardzo pożytecznej, pod warunkiem, że nikt się nie upiera, że tylko jego pogląd, wiedza i dziedzina są właściwe.

Janusz Body
22-05-2007, 11:04
...taki mozg jak Ty nie widzial elementsa w akcji? zaluj bo wiele rzeczy jest kapitalnie rozwiazanych. a DPP widziales na oczy? no tak zapomnialem to tez Ciebie mierzi... wiec tam tez jest takie "przed i po"...

HDR z Photomatix byl niebo ladniejszyz niz w wykonaniu CSa, widziales ta roznice?

odpowiem rownie zlosliwie ze informacje o nowym CS3 mozna poszukac w sieci...

edit. wlasnie Tomasz wlepil mi warna za obrazanie ludzi... Janusz czujesz sie obrazony? ja rozumumiem ze zakladajac topic "co nowego w cs3" czekasz na rozmowe dotyczaca tego programu... no nic mam nauczke nie podejmowac tematow w ktorym uczestniczy ktores z forumowych guru... brawo :-) swoja droga Janusz nie chcac mi odpisywac mogl sie ugryzc w jezyk i przemilczec sprawa a ton Janusza tez mial daleko do "przyjaznego"...

I po co ten zjadliwy ton? Odpowiedziałem Ci rzeczowo a Ty szukasz zaczepki?

DPP i Elements widziałem. DPP nawet czasem używam a Elements jako "kulawą protezę" PS wywaliłem z dysku. Nie jest to sprawa obrzydzenia tylko prostej logiki. Wszystko co jest w Elements jest również w PS.

Używam PSa do fotografii nie do grafiki. Do "podrasowania fotek", używając Twojego języka. Do grafiki wolę Corela a nazwa "PhotoShop" dość jasno określa kierunek zastosowań. Odszumianie w PS jest równie skuteczne jak ostrzenie. Można się tego nauczyć przy odrobinie wysiłku. Jak się komuś nie chce to można sobie kupić np. NeatImage Pro+ za dodatkowe 74.90 USD. (wersja pro+ ma plug-ina do PSa). Kwestia kalkulacji. Oprogramowanie jest też chronione patentami i Adobe kupiło Pixmanteca, żeby móc używać engine z RSP/E. Widać nie widzą potrzeby kupowania NojseNinja czy NeatImage.

Podobnie z Photomatixem (mam) - nie wiem, nie potrafię odpowiedzieć dzisiaj na pytanie czy jest w czymkolwiek lepszy od CS3. Zapewne wyjdzie w praniu. Identycznie z panoramami. Przepuściłem przez CS3 kilka swoich strych panoramek i jestem bardziej niż zadowolony z efektów, co nie zmienia faktu, że w kilku miejscach PTGui zrobił to lepiej. Nie wiem jeszcze czy to "wina" CS3 czy operatora.

Nie, nie czuję się obrażony. Nie będę pisał dlaczego bo ja dostanę warna :mrgreen: Nie zmienia to faktu, że Twoja wypowiedź jest ubliżająca i zaczepna - takie przynajmniej intencje mogę z niej wyczytać.

Vitez
22-05-2007, 19:39
taki mozg jak Ty nie widzial elementsa w akcji? zaluj bo wiele rzeczy jest kapitalnie rozwiazanych. a DPP widziales na oczy? no tak zapomnialem to tez Ciebie mierzi... (...)
edit. wlasnie Tomasz wlepil mi warna za obrazanie ludzi... Janusz czujesz sie obrazony?


I po co ten zjadliwy ton? Odpowiedziałem Ci rzeczowo a Ty szukasz zaczepki? (...)
Nie, nie czuję się obrażony. Nie będę pisał dlaczego bo ja dostanę warna :mrgreen: Nie zmienia to faktu, że Twoja wypowiedź jest ubliżająca i zaczepna - takie przynajmniej intencje mogę z niej wyczytać.

Warn jest wlasnie za zjadliwosc i zaczepny ton, niezaleznie od tego czy obiekt zaczepki czuje sie obrazony czy tez po nim to splywa bo to nie jego poziom dyskusji :roll: . Wlasciwie warn powinien byc za trollowanie a nie obrazanie ludzi. Prosze o nie kontynuowanie wymiany zdan w tym kierunku i wyciagniecie chociazby minimum nauczki.

mirhon
23-05-2007, 08:54
.....
Sporo tego. Niby to samo jest w LightRoomie ale... pewnie z przyzwyczajenia do ACR jakoś lepiej mi się z tego korzysta w ACR....

A jak jest z podglądem edytowanego zdjęcia. Czy jest możliwość np. wywołania w 2 różnych WB i porównania na ekranie?

Janusz Body
23-05-2007, 09:05
A jak jest z podglądem edytowanego zdjęcia. Czy jest możliwość np. wywołania w 2 różnych WB i porównania na ekranie?

Nie ma. Jest, tak jak było do tej pory, preview gdzie można podejrzeć "przed" i "po" poprawkach dla danej zakładki. Oczywiście można wołać różne wersje do PS i oglądać ale to upierdliwe jest. Zapewne kwestia przyzwyczajenia. Ja nigdy z porównań "obok siebie" nie korzystałem. Używałem tego "przed" i "po" więc dla mnie jest OK.

Jest za to "healing brush" do usuwania paprochów - taki jak w LightRoomie.

Janusz Body
30-05-2007, 21:31
Pod koniec tygodnia ma się ukazać upgrade do ACR 4.0 z numerkiem 4.1 a w nim:

- dodatkowe suwaczki w zakładce "noise & sharpening"
- obsługę RAWów z Mk III i Nikona D40X (plus kilku nowych "outsiderów")
- coś z Capture One (sic!)
- inne dodatki

Plug-in się trochę opóźnił - miał być na początku tygodnia.

EDIT: Nowa wersja DNG też ma sie ukazać.

mor_feusz
30-05-2007, 21:37
To i pewnie do Lightrooma sie pojawi (aczkolwiek starcza)

Janusz Body
30-05-2007, 22:33
Hmmmm... na dwoje babka wróżyła. LR ma ten sam engine ale jest adresowany do innego odbiorcy więc raczej ma nie robić konkurencji "sztandarowemu produktowi". Z drugiej strony legalni uzytkownicy RawShootera Premium dostali za darmo LightRooma 1.0 więc szybka edycja "poprawionego" LR do wersji 2.0 jest całkiem prawdopodobna bo za toto już trzeba będzie zapłacić.

Janusz Body
31-05-2007, 09:23
No i już jest :)

http://www.adobe.com/products/photoshop/cameraraw.html

i nowy wyglad zakładki sharpening:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


i opis działania:


Important Notes Regarding Camera Raw 4.1
There are several significant changes to Camera Raw 4.1 described below:
Clarity
New Control available in the Basic panel. Clarity adds depth to an image by increasing local contrast. When using this setting, it is best to zoom in to 100% or greater. To maximize the effect, increase the setting until you see halos near the edge details of the image, and then reduce the setting slightly.
Sharpening Improvements:
Additional controls available in the Detail panel. The zoom level must be set to 100% or greater in order to view the effects of these controls.
Amount
Adjusts edge definition. Increase the Amount value to increase sharpening. A value of zero turns off sharpening. In general, set Amount to a lower value for cleaner images. The adjustment locates pixels that differ from surrounding pixels based on the threshold you specify and increases the pixels’ contrast by the amount you specify. Press Alt (Windows) or Option (Mac OS) while dragging this slider to view the sharpening on a grayscale preview.
Radius
Adjusts the size of the details that sharpening is applied to. Photos with very fine details may need a lower radius setting. Photos with larger details may be able to use a larger radius. Using too large a radius will generally result in unnatural looking results. Press Alt (Windows) or Option (Mac OS) while dragging this slider to preview the radius effect on edge definition.
Detail
Adjusts how much high-frequency information is sharpened in the image and how much the sharpening process emphasizes edges. Lower settings primarily sharpen edges to remove blurring. Higher values are useful for making the textures in the image more pronounced.
Masking
Controls an edge mask. With a setting of zero, everything in the image receives the same amount of sharpening. With a setting of 100, sharpening is mostly restricted to those areas near the strongest edges. Press Alt (Windows) or Option (Mac OS) while dragging this slider to see the areas to be sharpened (white) versus the areas masked out (black).





EDIT: I jeszcze :

....# Lightroom and Camera Raw will be updated together to ensure raw format and settings compatibility. For each update there can be a brief period of time when one product is released before the other. Please note that Camera Raw 4.1 has been released in advance of Lightroom’s next update that will be available shortly.
# It is a known issue that sharpening on PowerPC is slow. We plan to make it faster in a future version.

mor_feusz
31-05-2007, 09:59
Do zludzenia przypomina Lightrooma.

Janusz Body
31-05-2007, 10:14
Do zludzenia przypomina Lightrooma.

Nic dziwnego. :) W końcu oba-dwa są Adobe i mają wspólny engine.

Ciekawostką jest info o PowerPC - że się slimaczy.


EDIT: Wygląda na to, że trzeba będzie zweryfikować poglądy o nie-ostrzeniu w konwerterach RAW. To pierwszy konwerter w którym są możliwe lokalne zmiany. Bardzo jestem ciekaw jak na to zareagują inni - Capture One zapowiada nowe C1 na lato. Chyba mają problem. :)

Janusz Body
31-05-2007, 11:27
Tutorial do ACR 4.1

http://photoshopnews.com/2007/05/31/about-camera-raw-41/

Defringe, Clarity, Sharpening i... nowe odszumianie. Chyba jeszcze nigdy tyle nowości nie było.

Vitez
31-05-2007, 15:11
Draznisz mnie bo przesiadka zapowiada mi sie w sierpniu dopiero albo i pozniej :?

Janusz Body
31-05-2007, 16:03
Draznisz mnie bo przesiadka zapowiada mi sie w sierpniu dopiero albo i pozniej :?

Cała przyjemność po mojej stronie :mrgreen:

Jacek Deka
31-05-2007, 21:20
Bardzo ciekawa opcja, coś jak zabawa na maskach wyostrzających, tyle że w RAWie.
Jestem ciekaw jak szybko da się pracować tym narzędziem porównując do wykonanych czynnościach na samych maskach.

Janusz Body
31-05-2007, 21:45
...Jestem ciekaw jak szybko da się pracować tym narzędziem....


To jest super szybkie. Właściwie nie widać opóźnień jak się jeździ suwaczkami. Co więcej to jest tak śmisznie zrobione, że wciśnięty alt działa TYLKO przy view na 100% (lub więcej)

kjoanna
01-06-2007, 01:17
Do zludzenia przypomina Lightrooma.

Wygladem czy funkcjami? Bo przeciez w LR jest tylko jeden suwak do ostrzenia. No ale mam nadzieje ze to rozszerza i bedzie funkcja maskowania bo wyglada bardzo ciekawie:)

mor_feusz
01-06-2007, 09:44
Funkcjami - fakt faktem tylko! 1 do ostrzenia. Wyglada niezle. Cheyba trzeba bedzie zakupic upgrade :) (aczkolwiek w takiej wersji jak jest mi wystarcza) i tak ostrze skryptem JANUSZA (w robocie w domu nie mam PSa)

Janusz Body
01-06-2007, 10:35
.... i tak ostrze skryptem JANUSZA ....

To nowe ACR 4.1 w masking robi praktycznie to samo co w tejże akcji (z wątku o ostrzeniu w T&T).

Nowe ACR ma zupełnie nowe podejście do ostrzenia. Można powiedzieć nową "filozofię" ostrzenia wymyśloną chyba przez Bruce Fraser'a. Amount, Radius i Detail tylko z wyglądu przypominają USM. Z USM nie mają wiele wspólnego. Detail jest dość daleko od USMowego Tresholdu. W połączeniu z "Clarity" (podnosi lokalne kontrasty czyli też ostrzy) to jest zupełnie nowa jakość. Powiedzał bym rewolucja w konwerterach.

Dodane defringe (w zakładce od aberracji) z trzema "stopniami" wycinania obwódek wokół wypalonych świateł (np. odbłyski na wodzie) usuwa jedną z ostatnich wad ACRa.

Adobe widać postawił na obróbkę RAWów. Nic dziwnego bo "kupili" człowieka, który pisał engine do Capture One i (potem) RawShootera. Ostatnio dodali obsługę formatów Phase One. Czyżby chęć przejęcia i tego? Oj będzie się działo...

Po jednodniowych zabawach z ACR 4.1 jestem nim zachwycony. Aha i nie pracuję dla Adobe ;)


EDIT: To na co wszyscy narzekali tj. kolory skóry chyba przestało być słabą stroną ACR :)


EDIT2: Może się mylę ale wydaje mi się, że celem Adobe jest taki konwerter po którym już nie trzeba poprawiać w PS. Czyli to co będzie w LR 1.1 (?) ma wystarczyć na 99.9% zdjęć. Wyraźny podział rynku na "szybkie RAWy" -> LightRoom, grafika i intensywna obróbka zdjęć -> PS CS3 i 3D + movies w PS CS3 Extended

mor_feusz
01-06-2007, 11:25
EDIT2: Może się mylę ale wydaje mi się, że celem Adobe jest taki konwerter po którym już nie trzeba poprawiać w PS. Czyli to co będzie w LR 1.1 (?) ma wystarczyć na 99.9% zdjęć. Wyraźny podział rynku na "szybkie RAWy" -> LightRoom, grafika i intensywna obróbka zdjęć -> PS CS3 i 3D + movies w PS CS3 Extended
I tutaj ise z toba zgodze. ACR 4.1 (czyli powiedzmy Lightroom 1.1) to w zupelnosci dla "pstrykacza" wszystko co trzeba. Tacy ludzie jak ja (czyli ze znikoma znajomopscia PSa) stawiaja sobie na celu 1 zadanie: convert - (sharpen) - save.

Janusz Body
01-06-2007, 14:03
Jeszcze jedna ciekawostka dla tych co mają kopie "legalne inaczej" ;)

Od dnia ukazania się płytki, tej oryginalnej, cały PS CS3 został "updatowany" :mrgreen: i muszę powiedzieć, że jest sporo inny od pierwotnej wersji. Chyba jest nie tylko nowe ACR ale też nowy sposób walki z piractwem.

mor_feusz
01-06-2007, 14:06
I dobrze - w koncu ci co potrzebuja kupia a ci ktorych nie stac to albo starsze wersje albo alternatywy (elements, corel)

Edit:
Janusz czy camera raz ma teraz "prostowniczke" czt tylko w PSie? (chyba namowie firme na upgrade)

tmaciak
01-06-2007, 14:28
I tutaj ise z toba zgodze. ACR 4.1 (czyli powiedzmy Lightroom 1.1) to w zupelnosci dla "pstrykacza" wszystko co trzeba. Tacy ludzie jak ja (czyli ze znikoma znajomopscia PSa) stawiaja sobie na celu 1 zadanie: convert - (sharpen) - save.

Dokładnie... jak widzę mi na ten przykład PE (z PE 5.0 nowy ACR będzie chodzić) + później Lightroom powinien wystarczyć.

mor_feusz
01-06-2007, 14:43
Dokładnie... jak widzę mi na ten przykład PE (z PE 5.0 nowy ACR będzie chodzić) + później Lightroom powinien wystarczyć.
Bije sie w piersi , niedoczytalem:
The Camera Raw 4.1 plug-in is not compatible with versions of Photoshop earlier than Photoshop CS3 or versions of Photoshop Elements earlier than Photoshop Elements 4.0 for Macintosh or Photoshop Elements 5.0 for Windows.
Czyli moge spokojnie zakupic upgrade z PSE4 do PSE5

energia_ki
06-06-2007, 13:07
mam pytanie - nabylam nowego PSa [zawsze byłam straszna psiara :smile: ], ściągnęłam to nowiutkie, jeszcze pachnące świeżością ACR, ale nim rozgryzę możliwości tego całego kombajnu, trochę czasu minie - czy jest już może jakaś sensowna książka do CS3? oczywiscie najlepsza będzie Biblia, ale na nią przyjdzie poczekać...
i czy są jakieś naprawdę dobre strony o PSie? - nie chodzi mi o takie, na których królują tutoriale radzące, jak zrobić kolejny tandenty efekcik...

Janusz Body
06-06-2007, 13:38
...
Janusz czy camera raz ma teraz "prostowniczke" czt tylko w PSie? (chyba namowie firme na upgrade)

Jeśli chodzi Ci o prostowanie poziomu to TAK ma.


....czy jest już może jakaś sensowna książka do CS3? oczywiscie najlepsza będzie Biblia, ale na nią przyjdzie poczekać...
i czy są jakieś naprawdę dobre strony o PSie? - nie chodzi mi o takie, na których królują tutoriale radzące, jak zrobić kolejny tandenty efekcik...


Na książkę przyjdzie poczekać trochę. Na sensowną książkę przyjdzie poczekać długo :) ACR 4.1 ukazał się raptem 4 dni temu i stanowi sporą rewolucję w obróbce RAWów.

Z ciekawszych stron to... Adobe w katalogu education jest naprawdę sporo ciekawych artykułów.

Drugie to: http://photoshopnews.com/ - zwykle najszybciej piszą o nowościach.

Trzecie to tutoriale Lyndy. http://www.lynda.com/ - dostęp za 25$ / miesiąc piszą McClelland, Kelby i inni dobrze poinformowani.

kjoanna
06-06-2007, 13:43
Trzecie to tutoriale Lyndy. http://www.lynda.com/ - dostęp za 25$ / miesiąc piszą McClelland, Kelby i inni dobrze poinformowani.

Ja korzystalam z kursu Lyndy CS2 dla zaawansowanych Chris'a Orwig'a.
Polecam

energia_ki
06-06-2007, 14:05
Januszu, kjoanno - dzięki!

tmaciak
08-06-2007, 09:03
Bije sie w piersi , niedoczytalem:
The Camera Raw 4.1 plug-in is not compatible with versions of Photoshop earlier than Photoshop CS3 or versions of Photoshop Elements earlier than Photoshop Elements 4.0 for Macintosh or Photoshop Elements 5.0 for Windows.
Czyli moge spokojnie zakupic upgrade z PSE4 do PSE5

Z ciekawostek, to znajomy (wues) wrzucił ACR 4.1 do PSE4 i działa (a przynajmniej PSE 4 nie protestował) ale jeśli chodzi o funkcje to jest znacznie ubożej niż w CS3.

Ja w końcu zamówiłem PSE5, mam już dosyć bet i triali :-D więc jak dojdzie, to będę mógł się podzielić wrażeniami.

Ciekaw jestem czy upgrade Lightroom'a będzie płatny... :)

Janusz Body
08-06-2007, 10:21
....
Ciekaw jestem czy upgrade Lightroom'a będzie płatny... :)

Nie zdziwię się jak będzie płatny. W końcu trzeba zgarnąć kasę od posiadaczy RawShootera co dostali v.1.0 za darmo :)

greg7878
12-06-2007, 14:38
Witam.
Proszę o wyrozumiałość dla mojej niewiedzy , ale...
Testuję CS3 i mam wątpliwość związaną z ostrzeniem w ACR 4.1. Niebardzo mogę się połapać ja tam działa funkcja MASKOWANIE. Podczas regulacji suwakiem szczegóły na podglądzie zmieniają swoje kolory z czerwonego przez biały , czarny do niebieskiego - co oznacza każdy z kolorów i jak tego używać ? Mam nadzieję , że ktoś mnie oświeci ...

Elmarqo
12-06-2007, 19:57
Witam.
Proszę o wyrozumiałość dla mojej niewiedzy , ale...
Testuję CS3 i mam wątpliwość związaną z ostrzeniem w ACR 4.1. Niebardzo mogę się połapać ja tam działa funkcja MASKOWANIE. Podczas regulacji suwakiem szczegóły na podglądzie zmieniają swoje kolory z czerwonego przez biały , czarny do niebieskiego - co oznacza każdy z kolorów i jak tego używać ? Mam nadzieję , że ktoś mnie oświeci ...

Masking: as the name suggests, controls an on the fly edge masking creation that will reduce the sharpening of non-edge areas while concentrating the sharpening on edges-which is a principle of “capture sharpening”. The fact that Camera Raw is creating an edge mask on the fly is very way cool. One should note, however, as with Camera Raw’s Fill Light, setting the Masking control above zero will cause a bit of calculation to be done. By default the Masking is set to zero-meaning no masking and no mask being built.

greg7878
12-06-2007, 20:19
Dzięki , już to widziałem , a można łopatologicznie i po polsku ?

Elmarqo
12-06-2007, 20:46
Wygląda na to, że trzeba będzie zweryfikować poglądy o nie-ostrzeniu w konwerterach RAW. To pierwszy konwerter w którym są możliwe lokalne zmiany. Bardzo jestem ciekaw jak na to zareagują inni - Capture One zapowiada nowe C1 na lato. Chyba mają problem. :)

Mi również podoba się to ostrzenie na poziomie RAW, pliki w ACR wyglądają fajnie, natomiast po konwersji do jpg (12) nie jest już tak różowo. Fotka traci na ostrości i tak trzeba ją ponownie ostrzyć w PS (dzięki Janusz za akcję :)). Chyba, że coś robię nie tak...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Dzięki , już to widziałem , a można łopatologicznie i po polsku ?

Generalnie chodzi o to, że przesuwanie suwaka w prawo powoduje, że coraz mniej są eksponowane wyostrzone obszary "bez krawędzi" a coraz bardziej krawędzie.

greg7878
12-06-2007, 21:48
Rozumiem , że w pewnym sensie jest to odwrotność funkcji SZCZEGÓŁ ( gdzie przesunięcie suwaka w prawo powoduje , że coraz więcej szczególów na zdjęciu będzie poddanych wyostrzaniu ) ? Niestety , nadal nie kapuję logiki zmian jakie zachodzą w podglądzie zdjęcia ( 100% powiększenie + Alt ) podczas używania suwaka tego narzędzia.

Elmarqo
12-06-2007, 22:16
Rozumiem , że w pewnym sensie jest to odwrotność funkcji SZCZEGÓŁ ( gdzie przesunięcie suwaka w prawo powoduje , że coraz więcej szczególów na zdjęciu gędzie poddanych wyostrzaniu )? Niestety , nadal nie kapuję logiki zmian jakie zachodzą w podglądzie zdjęcia ( 100% powiększenie + Alt ) podczas używania suwaka tego narzędzia.

Musisz patrzeć na całość. Maska ma za zadanie "ukrycie" tych części zdjęcia w których generalnie nie występują krawędzie - czyli nie potrzebują w zasadzie ostrzenia (a zostały wyostrzone np przez zwiększenie "amount"). Jeśli ustawisz tą funkcję (masking) na 0 to całe zdjęcie ma ten sam poziom wyostrzenia. Przesuwając w prawo powodujesz, że wyostrzone zostają tylko obszary o coraz wyraźniejszych krawędziach. Przez to osiągasz efekt ostrości.

tmaciak
13-06-2007, 17:30
Z ciekawostek, to znajomy (wues) wrzucił ACR 4.1 do PSE4 i działa (a przynajmniej PSE 4 nie protestował) ale jeśli chodzi o funkcje to jest znacznie ubożej niż w CS3.
Ja w końcu zamówiłem PSE5, mam już dosyć bet i triali :-D więc jak dojdzie, to będę mógł się podzielić wrażeniami.

Więc się dzielę :) ACR 4.1 w PSE 5.0 wygląda niestety znacznie ubożej niż w PS CS3, a dokładnie wygląda tak:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img74.imageshack.us/img74/9585/acr41byy8.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img484.imageshack.us/img484/5507/acr41dck9.jpg)

a13
14-06-2007, 21:05
Upgrade CS3 w cenie 940 zł taniej o 100 niż w cortlandzie

http://www.alekomp.pl/index.php?p770,adobe-photoshop-cs-3-0-pl-win-upgrade

Marek

Janusz Body
07-09-2007, 15:08
Może gdzieś już było ale dość ciekawy pdf - jako reklamówka książki :)

http://photoshopnews.com/stories/downloads/WhatsnewinPSCS3-2.pdf

ignorance
05-10-2007, 17:19
Mam dwa pytania odnośnie tego nowego ACR'a, chodzi o funkcje króre
chyba powinny być zaimpletowane w tym sofcie, a nie mogę tego znaleść:

- Czy gdzieś jest 'pipetka' która wskazuje poziom cieni na krzywej?
- Czy przy otwarciu kilku plików RAW jednocześnie istnieje sposób na
użycie opcji 'synchronize' z dołu do góry? Chodzi o kopię ustawień, ACR
pokazuje pliki zgodnie z nazwą, jeżeli są dwa zdjęcia i mają różne ustawienia
i chcę 'skopiować' je z jednego do drugiego to zawsze są kopiowane po
zaznaczeniu ustawienia z górnego zdj. do dolnego. Można to odwrócić?

No i po co są te gwiazdki pod miniaturkami???

I.

Janusz Body
05-10-2007, 17:34
- Czy gdzieś jest 'pipetka' która wskazuje poziom cieni na krzywej?

przyznam sie bez bicia, że nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi :)

EDIT: Jeżdżąc po ekranie którymkolwiek wskaźnikiem masz stały wyświetlacz poziomów RGB



- Czy przy otwarciu kilku plików RAW jednocześnie istnieje sposób na
użycie opcji 'synchronize' z dołu do góry? Chodzi o kopię ustawień, ACR
pokazuje pliki zgodnie z nazwą, jeżeli są dwa zdjęcia i mają różne ustawienia
i chcę 'skopiować' je z jednego do drugiego to zawsze są kopiowane po
zaznaczeniu ustawienia z górnego zdj. do dolnego. Można to odwrócić?


Synchronizacja jest zawsze od "aktualnie wyświetlanego" obrazka. Po prostu kopiowane są bieżące ustawienia do wszystkich obrazków zaznaczonych opcją "select"



No i po co są te gwiazdki pod miniaturkami???


Chodzi Ci o Bridge'a? - To punkty które Ty sam możesz "przyznać" obrazkowi. Ułatwia późniejszą selekcję np. wybierasz tylko te, które Twoim zdaniem zasłuzyły na ocenę bdb (np. 5 gwiazdek)

ignorance
05-10-2007, 23:45
przyznam sie bez bicia, że nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi :)

EDIT: Jeżdżąc po ekranie którymkolwiek wskaźnikiem masz stały wyświetlacz poziomów RGB

O coś takiego, co zaimpletowano już w samym PS3 - 'curves'. Klikając lewym
przyciskiem myszy widać punkt jasności/ciemności na samej krzywej. Bardzo
ułatwia pracę z wykresem. Wiadomo z miejsca gdzie zwiększyć/zmniejszyć
kontrast, rozjaśnić/przyciemnić.


Synchronizacja jest zawsze od "aktualnie wyświetlanego" obrazka. Po prostu kopiowane są bieżące ustawienia do wszystkich obrazków zaznaczonych opcją "select"

Dziękuję, działa. :)


Chodzi Ci o Bridge'a? - To punkty które Ty sam możesz "przyznać" obrazkowi. Ułatwia późniejszą selekcję np. wybierasz tylko te, które Twoim zdaniem zasłuzyły na ocenę bdb (np. 5 gwiazdek)

Nie używam Bridge'a w aktualnej wersji - za słaby sprzęt. Ale otwierając w
ACR kilka obrazków (jednocześnie w 'open' otwieram kilka plików jak przy
HDR'ze - aby zwiększyć efektywność pracy nad nimi) zauważyłem że można
nadać im jakąś liczbę gwiazdek. Zakładam że jest to moduł Bridge'a który
jest zaimplementowany także w ACR. Dzięki. :)

I.

Nightranger
09-12-2007, 14:58
Witam!
Szukałem w google i na tym forum ale nigdzie nie znalazłem opisu do nowego ACR 4.3. Przydałby się jakiś poradnik do czego w praktyce służa wszystkie suwaki. Większość jest oczywista ale kilka typu blacks, masking, vibrance czy clarity oraz suwaki w zakładce modyfikacji kolorów wydają się tajemnicze

Vitez
09-12-2007, 20:19
Witam!
Szukałem w google i na tym forum ale nigdzie nie znalazłem opisu do nowego ACR 4.3. Przydałby się jakiś poradnik do czego w praktyce służa wszystkie suwaki. Większość jest oczywista ale kilka typu blacks, masking, vibrance czy clarity oraz suwaki w zakładce modyfikacji kolorów wydają się tajemnicze

W 4.1 są te same suwaki, a opis znajdziesz np tu:

http://photoshopnews.com/2007/05/31/about-camera-raw-41/

2marekm
10-12-2007, 12:24
W Digital Foto-Video z listopada 2007 jest artykuł o Photoshop Lightroom, w którym są opisane, wszystkie suwaki, a także ilustracje dotyczące zmian jakie powoduje przesuwanie tych suwaczków.
Są one takie same jak w ACR 4.3.
Bardzo dobry i czytelny opis.