PDA

Zobacz pełną wersję : 30D i problem?



BelYaal
18-05-2007, 22:39
Witam

Jest to moj pierwszy post na tym forum i pierwszy kontakt z lustrem Canona, ale nie pierwszy wogole.
Tak czy inaczej zakupilem 30D i jak narazie posiadam do niego jedynie 17-85 obiektyw. Raczej mam mieszane odczucia co do niego pod wzgledem optyczym, 17mm szajs jak dla mnie, pozniej juz jest coraz lepiej.
Niemniej przy tym nie zostane, na oku mam jako dol SIGME 10-20 i wyzej eLka 24-105.
Ale wracajac do problemu.. robiac fotki (tu pokaze nocna na ktorej bedzie to widac) zauwazylem poprzeczne pasy widoczne szczegolnie w ciemniejszych miejscach, nie wiem jak to sie nazywa i co to takiego, ale to dziwny obiaw bo fotke zrobilem na ISO 100, wywolalem z RAW-a z temp. 2800K. za pomoca canonowskiego programu ze standardowymi ustawieniami.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=9e660dccb7302a50)

Moze powiecie na ten temat cos wiecej.

PS. Co do kolorow i 30D przeszukalem cale forum i niewiele na ten temat znalazlem ale moze zasugerujecie jakies ustawienia do JPG jesli mowimy o zieleni drzew i krajobrazach?

Jacek Deka
18-05-2007, 22:46
Objawy dziwne, ale ja pasów nie widzę, może masz coś z monitorem.
Poza tym może to nie to zdjęcie bo exifie są inne dane o ISO:

Camera Make: Canon
Camera Model: Canon EOS 30D
Image Date: 2007:05:18 21:59:41
Flash Used: No
Focal Length: 17.0mm
CCD Width: 14.99mm
Exposure Time: 30.000 s
Aperture: f/11.0
ISO equiv: 200
White Balance: Manual
Exposure: Manual
Exposure Mode: Manual

tpop
18-05-2007, 22:48
widac pasy i to wyraznie. To chyba raczej Twoj monitor ;)
Zmniej moze nieco sobie to zdjecie. Wtedy lepiej wdac.

BelYaal
18-05-2007, 22:50
Sorrki, mala pomylka, faktycznie ISO 200, ale znalazlem tez o co mi chodzi, niemniej tak dobry z anglika nie jestem, chodzi o sam dol tej strony i cos co nazywa sie banding

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos30d/page22.asp

Przy drzewach cos takiego wlasnie zaobserwowalem, w czesci z niebem.

I wiem nie... lepiej nie ogladac zdjec w powiekszeniu, bo nerwicy mozna dostac, ale juz sie stalo :)

Elmarqo
18-05-2007, 22:51
...Ale wracajac do problemu.. robiac fotki (tu pokaze nocna na ktorej bedzie to widac) zauwazylem poprzeczne pasy widoczne szczegolnie w ciemniejszych miejscach, nie wiem jak to sie nazywa i co to takiego, ale to dziwny obiaw bo fotke zrobilem na ISO 100, wywolalem z RAW-a z temp. 2800K. za pomoca canonowskiego programu ze standardowymi ustawieniami.

Kurczę nic nie widzę... gdzie one są dokładnie? Zdjęcie jest na ISO 200.

BelYaal
18-05-2007, 22:59
Powaznie, nic nie widzicie? Moze to przez monitor konkurencji (SONY), oszpecajacej fotki ;)
OK. zaraz sprawdze na innym

Jacek Deka
18-05-2007, 23:02
Na przykładzie z dpreview wyraźnie widzę, ale u Ciebie nie mogę zlokalizować.
Mam monitor CRT 21"

Elmarqo
18-05-2007, 23:09
Powaznie, nic nie widzicie? Moze to przez monitor konkurencji (SONY), oszpecajacej fotki ;) OK. zaraz sprawdze na innym

Być może to przez ekran mojego laptopa, jutro rzucę okiem na normalnym monitorze, nomen omen również SONY :)

Janusz Body
18-05-2007, 23:12
Też nic nie widze na notebooku. W cieniach jest zawsze mało informacji i dużo szumów. W jotpegach to się może przekładać na jakiś banding. Sporo zależy od stopnia kompresji i powiększenia w którym ogladasz fotke.

BelYaal
18-05-2007, 23:15
Ja mam LCD 19", ale przeszedlem na drugi monitor 22" CRT i fakt, ze musialem go pojasnic i widac ten efekt z mniejszym skutkiem, ale jest. Ja nie mam super wzroku. Prawa strona fotki, tuz nad drzewami.
Dwa spojrzcie na niebo, to sa standardowe ustawienia i nic nie wyciagane, barwa byla jedynie na 2800 i w paracie i w wywo;ywaniu z RAW-a i moim zdaniem powinno byc gladkie.. chyba
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Też nic nie widze na notebooku. W cieniach jest zawsze mało informacji i dużo szumów. W jotpegach to się może przekładać na jakiś banding. Sporo zależy od stopnia kompresji i powiększenia w którym ogladasz fotke.


Moze masz faktycznie racje, ze to konwersja na jpg, sprobuje jeszcze na TIF-a

LepP
18-05-2007, 23:59
Bez jaj, jak nie widać tego na 80 procentach monitorów (ja też nie widzę, ale 2 piwa wypiłem ;) ), to na odbitkach też nie będzie.

troll
19-05-2007, 07:40
Witam ponownie :) - dawno mnie niebyło.
Oglądam i oglądami i niiiiic. Ogladam na dwóch monitorach Samsung Sync Master 172 X.
Ciutka szumu i 0 (zero pasków)

BelYaal
19-05-2007, 15:27
Dobra, ok. niech bedzie ze panikuje :)

Vitez
19-05-2007, 15:39
Dobra, ok. niech bedzie ze panikuje :)

A sprobowales "skalibrowac" monitor chociazby tak zeby za jasno nie wyswietlal. jesli monitor podbija ci jasnosc to takie paski mozesz widziec.

BelYaal
19-05-2007, 16:16
Jest to LCD, wiec i tak podbija sporo, niemniej matryca MVA i do odwzorowania barw do tej pory nie moglem sie czepic.

Pozatym mam dziwne wrazenie ze z moim obiektywem (chyba wina to obiektywu,a nie sprawdze, bo w tej chwili innego nie mam i jego aberacji na 17mm, byc moze to wprowadza zmylke do aparatu) AWB dziwnie sie zachowuje w dzien sloneczny, czesto nie trafia z temperatura. Natomiast w pomieszczeniu i przy lampie blyskowej jest ok.

Wiem, ze odniesiecie wrazenie, ze sie czepiam, ale z puszki jestem bardzo zadowolony, tylko troszke idealista jestem i staram sie poduczyc do nowej wlasnie puchy, wiec nie sa to pytania w stylu szukania dziury w calym, ale siegnieciem do Waszej wiedzy.

Tutaj moim zdaniem jest nietrafione, za zimne

https://canon-board.info/imgimported/2007/05/a145078b714faa22-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)

A to bardziej mi odpowiada, jak widac fotka strzelona prawie jedna za druga i z podobnymi ustawieniami, jedynie zmienilem miejsce, ale aby taka roznice dawac

https://canon-board.info/imgimported/2007/05/2f228c2a1054256c-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)

Z RAW-ami nie ma problemu jak wiadomo :) ale chcialem tez jpg-i dociagnac, moze macie jakies sugestie?

Vitez
19-05-2007, 22:41
AWB dziwnie sie zachowuje w dzien sloneczny, czesto nie trafia z temperatura. (...) siegnieciem do Waszej wiedzy.

Albo robisz RAW+AWB i niedociagniecia AWB dociagasz przy wolaniu RAW, albo tez robisz w JPG i akceptujesz ze to jest tylko automat. Ma prawo sie mylic.

Zigi
20-05-2007, 09:37
Odnośnie zdjęcia nocnego. Po zmniejszeniu w przeglądarce pasy widać ale moim zdaniem jest to efekt związany z zasadą wyświetlanie przez przeglądarkę na monitorze większych obrazów niż jego fizyczna rozdzielczość.
Coś podobnego jak w przypadku PS-a gdzie przy na powiększeniu 23,45% linie ukośne zaczynają poważnie schodkować.
Po otwarciu tego zdjęcia w PS-e i powiększeniu 25% (powiększenia 12.5, 25%, 50% - o dzielniki 2 aby pikselki się równo rozkładały :) ) efekt nie występuje mimo iż w samej przeglądarce był.
Co do zdjęć dziennych to jest dokładnie tak jak napisał Vitez.

BelYaal
20-05-2007, 12:08
No to wole RAW :)
Dzieki za sugestie