PDA

Zobacz pełną wersję : Filtry



Marfackib
04-03-2005, 09:58
Cześć ! Mam kilka pytanek :
1/ do czego służą filtry kompensacyjne i Skilight
2/ W jakie filtry warto się zaopatrzyć i jakich firm, z wyższej półki czy z niższej.
Może to troszkę śmiesze pytanie, ale zajmowałem się fotografia czarno-białą 20 lat temu. Duch fotografowania powrócił, kupiłem EOS300D + kit + canon 28-135 USM IS, EX420,
no i jeszcze kilka drobiazgów muszę dokupic. Proszę o radę w sprawie filtrów. Na początek będę się fotografią bawił i nie potrafie powiedzieć co konkretnie będę fotografował. Raczej wszystko. :D POZDRAWIAM

akustyk
04-03-2005, 10:22
Cześć ! Mam kilka pytanek :
1/ do czego służą filtry kompensacyjne i Skilight


filtry kompensacyjne sluza do korekty barwy swiatla. film/matryca wysterowane sa na pewna okreslona temperature barwowa, np. dla matrycy i filmu dziennego jest to okolo 5500~5650K. no i kiedy robisz zdjecia np. poznym popoludniem, to nisko lezace slonce ma barwe cieplejsza (tzn. mniej K) niz przewidziana dla filmu - trzeba zalozyc filtr, ktory skoryguje roznice. i to sa filtry kompensacyjne

sa jeszcze filtry konwersyjne, ktore z grubsza zamieniaja typ filmu. w fotografii glownie analogowej stosowalo sie np. 80A, zeby film dzienny poradzil sobie z zafarbem zarowek.

przy fotografii cyfrowej balans bieli powinien sobie radzic z roznicami temperatury barwowej i filtry kompensacyjne sa zbedne. co do konwersyjnych, to jednak jestem za uzywaniem (o ile swiatlo pozwala) - jednak zawsze to zdjecie bedzie mialo wieksza informacje o kolorze, niz po zdewastowaniu krzywych korekta WB (np. rozdmuchaniem niebieskiego kanalu przy korekcie matrycy na zarowke).

Skylight to taki filtr-lata. lekko ociepla scene (ale to jest na poziomie kilku miredow - mniej niz filtr 81A) i dodatkowo wprowadza korekte magenty. uzywa sie go w srodku dnia, glownie wiosna, latem i jesienia, zeby pozbyc sie brzydkiego "zaniebieszczenia" (dokladniej: zacyjanowania, ale ktory laik by to potrafil powtorzyc :D ) zdjec. cyfra z automatycznym balansem bieli nie potrzebuje Skylighta.




2/ W jakie filtry warto się zaopatrzyć i jakich firm, z wyższej półki czy z niższej.


do roznych typow fotografii sa rozne filtry. zajrzyj na: http://carewicze.republika.pl/
co do producentow - raczej nie baw sie w szajs, tylko kupuj od razu dobre filtry. wazna jest nie tyle sama marka (choc to tez) co wykonanie filtrow - o ile to mozliwe powinny miec powlekane powierzchnie. a jak bedziesz wiedzial jakiego konkretnie typu filtra potrzebujesz, to pytaj uzytkownikow jaki model, ktorej firmy polecaja.

Marfackib
04-03-2005, 12:50
dzięki za tak rzeczowy opis.
Ale czekam jeszcze na propozycje filtów VW i Polaryzacyjnych do obiektywów canon 18-55 kit i canon 28-135 USM IS.

akustyk
04-03-2005, 14:28
dzięki za tak rzeczowy opis.
Ale czekam jeszcze na propozycje filtów VW i Polaryzacyjnych do obiektywów canon 18-55 kit i canon 28-135 USM IS.

na kita to bez szalenstw - fioletowa Hoya. na 28-135 cos lepszego - moze byc B+W

Kubaman
04-03-2005, 15:45
kita bym sobie w ogóle podarował - po co kupować osłonę na obiektyw za 60PLN, kiedy obiektyw kosztuje 300PLN. Co do samych efektów to raczej zdałbym się w tym przypadku na DDP lub PS

na ten drugi proponowałbym hoya HMC lub HMC Super, B&W strasznie drogie.