PDA

Zobacz pełną wersję : Zasilanie zewnetrzne do lamp błyskowych



aqua
03-03-2005, 21:02
Czy ktos ma doswiadczenie w tej materii?
Ktroy model lepszy i dla czego?

Jacek-Lodz
04-06-2006, 22:28
Witam serdecznie czy ktoś zna napięcia zewnętrznego zasilania do 580ex
Czy w CP-E3 8 baterii znaczy większa pojemność czy napięcie?
Lub ktoś zna jakieś tańsze zamienne środki zewn. zasilania 580=tki

donald7000
06-12-2006, 20:22
Witam.
W mojej 550EX jest gniazdko do podlaczenia "wiekszego" zrodla zasilania w postaci Transistor Pack E. Cokolwiek to znaczy to wtyczka musi posiadac 3 piny z czego srodkowy to masa, ale co jest na pozostalych dwoch stykach ?
Jesli ktos z czytelnikow forum mial to w reku lub moze miec prosze o kontakt w celu zmierzenia napiec.
Dziekuje.

Rpoto
07-12-2006, 11:39
Mam CP-E3.

Nie ma napiecia na wtyku w żadnej możliwej kombinacji:
+-+, ++-, -++.

Z układu baterii w koszyczku wynika, że jest to szeregowe połączenie 8szt.
Co potwierdza wyjęcie jednej baterii- brak zasilania zewnętrznego w lampie.
Układ elektroniczny CP-E3 podaje napięcie dopiero po połączeniu z lampą, co sygnalizuje diodą.

Czyli nie jest to takie proste do zrobienia.

P/S
Więcej myślę, że Kuchatek coś może napisać.

donald7000
07-12-2006, 15:18
"Przedzwonilem" styki baterii wewnatrz lampy z tymi pinami na zewnatrz, ale oprocz minusa nic wiecej nie ma.
A mozesz w kilku slowach opisac zalety tego CP-E3 i jak sie z nim pracuje ?

perlpa
08-12-2006, 08:45
Sam kombinuję jak by tu przerobić battery pack od młotka Unomat 45 do mojej 550EX. Skąd wziąść taką wtyczkę?
Przydał by się CP-E3 ale cena trochę mnie zniechęca...

Rpoto
08-12-2006, 10:30
A mozesz w kilku slowach opisac zalety tego CP-E3 i jak sie z nim pracuje ?
Budowa CP-E3 jest zminimalizowana.
Można go nosić przy pasku, na pasku aparatu(pokrowiec ma uchwyty).
Jest też w obudowie miejsce na ok. 1cm szeroki pasek(nie było w komplecie).
Mając doddatkowy koszyczek z bateriami bez zdejmowania go, wyjmowania z pokrowca ładujemy nowy zestaw(pokrowiec ma klapkę otwieraną na jeden nap(zatrzask) od strony baterii.
Po wyjęciu z pokrowca można go przykręcić do aparatu-gripa za pomocą śruby(gwint statywowy1/4''). Wtedy CP-E3 wystaje ok. 1/3 długości poza aparat(30D-z jednego lub drugiego boku).
Myślę, że możliwości jest dużo co do sposobu transportu-mocowania.

Ja swój kupiłem okazyjnie w USA, i z dowozem-prowizją był tańszy ponad 200zł niż w PL. W komplecie CP-E3 i dodatkowy koszyczek.

Co do praktyczności - podwójne lub potrójne źródło energii do ładowania kondensatora.
Sterowanie lampą/ami jest z wewnętrznych baterii(tylko)-ustawienia CFn07(580EX).

Może się to przyda na obudowie jest symbol(ciągła nad przerywaną)12V:
____
---- 12V

Cyborg
08-12-2006, 15:00
W mojej 550EX jest gniazdko do podlaczenia "wiekszego" zrodla zasilania w postaci Transistor Pack E. Cokolwiek to znaczy to wtyczka musi posiadac 3 piny z czego srodkowy to masa, ale co jest na pozostalych dwoch stykach ?
Tutaj jest dyskusja na ten temat:
http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=55977
Generalna konkluzja: lepiej tego nie ruszać :!:

donald7000
08-12-2006, 15:46
Pozwolicie ze odpowiem w stylu 3w1 :)

Wykonanie wtyczki to nie jest zaden problem, jak rozrysujesz mi schemat poprawnego podlaczenia akumulatora 6V do tych 3 wtyczek to ja zrobie Ci taka wtyczke. Podejrzewam ze jest "cos" miedzy akumulatorem a ta wtyczka, tylko co ?

Ja moglbym sobie zafundowac taki CP-E3 za jakies 420-440 zlotych bo jestem w trakcie kupowania 30D w B&H, ale czy bedzie mi to bardzo potrzebne... zastanawiam sie czy dalo by sie obejsc na imprezach bez tego wynalazku.

NIestety nie wiem czego dotyczy dyskusja na zalinkowanym watku bo cienki jestem z tego jezyka, ale skoro ktos mowi ze sie nie da to byc moze ma racje.

A tas swoja droga to moze trzeba zakombinowac inaczej, moze podlaczyc sie bezposrednio do stykow wewnatrz koszyka w lampie, ale jak przy zamknietej klapce? Gdyby polaczyc 8 akku to juz bedzie wiecej energii do ladowania kondensatora.

Cyborg
08-12-2006, 16:22
Wykonanie wtyczki to nie jest zaden problem, jak rozrysujesz mi schemat poprawnego podlaczenia akumulatora 6V do tych 3 wtyczek to ja zrobie Ci taka wtyczke.
Najpierw piszesz o podłączaniu Transistor Pack, który podaje wysokie napięcie, a teraz o podłączniu akumulatora. Zdecyduj się o co Ci chodzi, bo to są 2 różne rozwiązania.
Ze zrobieniem wtyczki jest problem przynajmniej w kwestii bezpieczeństwa przy podłączeniu wysokiego napiecia. W każdym razie domowe sposoby opisywane tutaj przy robieniu wtyczki N3 raczej nie są w tym przypadku na miejscu.


Podejrzewam ze jest "cos" miedzy akumulatorem a ta wtyczka, tylko co ?
W Transistor Pack oczywiście przetwornica DC/DC.


ale czy bedzie mi to bardzo potrzebne... zastanawiam sie czy dalo by sie obejsc na imprezach bez tego wynalazku.

No to dochodzimy do sedna. Na imprezy? Czy naprawdę brakuje Ci ilości błysków z 1 kompletu aku czy czasu ładowania? Weź pod uwagę także to, że jeżeli rozwiążesz problem zasilania możesz mieć następny problem z odprowadzeniem ciepła z wewnętrznej przetwornicy i/lub palnika. Bardzo łatwo w ten sposób uszkodzić lampę.


NIestety nie wiem czego dotyczy dyskusja na zalinkowanym watku bo cienki jestem z tego jezyka, ale skoro ktos mowi ze sie nie da to byc moze ma racje.
Nikt nie mówi że się nie da, tylko:
1. Zwracają uwagę na bezpieczeństwo, bo wartość napięcia i zgromadzony ładunek jest wystarczający, żeby zabić.
2. Bardzo łatwo uwalić lampę albo przetwornicę.
3. Same wartości napięć i rozkład pinów to nie wszystko.

donald7000
08-12-2006, 17:25
Dzieki za jedno zdanie ktore wszystko wyjasnilo i mnie zgasilo.

"...Zdecyduj się o co Ci chodzi, bo to są 2 różne rozwiązania...."

Jesli Transistor Pack E laduje prawie bezposrednio kondensator to nie ma co kombinowac. Komplet akku jest zdecydowanie tanszy niz lampa.

P.S. Czego to sie mozna dowiedziec na forum :).

KuchateK
08-12-2006, 21:51
Więcej myślę, że Kuchatek coś może napisać.
Ja nic nie wiem :mrgreen:

Ale nie wydaje mi sie aby przetwornica tam sie znajdujaca podnosila napiecie bezposrednio do 300V (okolo) i tym ladowala kondensator. Predzej chodzi tu o zwiekszenie ilosci akumulatorow i pradu jaki mozna z nich pociagnac bez uszkodzenia przez przetwornice w lampie.

Cyborg
09-12-2006, 09:43
@Kuchatek
Tym razem nie masz racji.
To są 2 różne rozwiązania. Wspomniany w tytule Transistor Pack zawiera przetwornicę (jak sama nazwa wskazuje) i zasila kondensator bezpośrednio. Natomiast taki np. CP-E3 podaje tylko niskie napięcie i wykorzystuje przetwornicę wbudowana w lampę. Zapewne dlatego są 3 piny w gniazdku.

donald7000
09-12-2006, 13:24
Czyli CP-E3 jest w zasadzie jedynie zrodlem o wiekszej pojemnosci ?
Ale jak sprawdzil Rpoto na wtyczce nie ma zadnych napiec, a dioda sygnalizujaca uruchomienie zapala sie dopiero po podlaczeniu do lampy. Wiec nadal nie jest to jakies proste rozwiazanie.

KuchateK
09-12-2006, 19:27
@Kuchatek
Tym razem nie masz racji.
Czyli potwierdzilo sie ze nic nie wiem w tym temacie :mrgreen: Musze dopisac na liste "do zbadania" :D

bar
30-04-2007, 09:29
czesc,
planuje zasilic moja 580-tke z zasilacza zewnetrznego ale jak widze ile kosztuje CP-E3 to wymiekam. Zastanawiam sie czy nie da sie go zrobic samemu?
Jesli jest to tylko pudlo na 8 baterii (CP-E3) i kabel to luz. Ale mam jakies dziwne przeczucie, ze to jest jescze cos, na przyklad zmiana napiecia na wysokie i doprowadzenie do lampy od razu z CP-E3.
Ktos z was zna temat moze?
Jakis schemacik czy podpowiedz w tej sprawie?
dzieki z gory,
pozdrawiam

aps1
30-04-2007, 09:48
Moze nie schemacik,ale jakas alternatywa http://www.elektrona.si/flash_batteries.htm

Vitez
30-04-2007, 16:53
Ktos z was zna temat moze?
Jakis schemacik czy podpowiedz w tej sprawie?


Polaczylem kilka watkow o tej samej tematyce. BARDZO mi w tym pomogla forumowa wyszukiwarka, czego i Tobie zycze na przyszlosc :roll: .
Kilka ciekawych odpowiedzi znajdziesz powyzej.

mariuszbor
01-05-2007, 01:21
dzieki Vitez,

TOPOL
01-05-2007, 12:20
A to i ja się podepnę pod ten wątek.
Ameryki pewnie nie odkrywam ale może się to komuś przyda.

Do zasilania lamp studyjnych w terenie używam zestawu przetwornica plus akumulator żelowy.

Akumulator na 12 V, 4.5 Ah (koszt w zależności od producenta ok. 35-50 PLN), rozsądna alternatywa między pojemnością a wagą.


https://canon-board.info/imgimported/2007/05/2-1.jpg
źródło (http://www.topol.pl/tmp/board/2.jpg)

Przetwornica z 12V na 220V, z modyfikowaną sinusoidą, moc ciągła 300W.
Koszt około 170 - 190 PLN. Posiada zabezpieczenia m.in. przeciążeniowe oraz przecizwarciowe, sprawność około 90%.

https://canon-board.info/imgimported/2007/05/3-1.jpg
źródło (http://www.topol.pl/tmp/board/3.jpg)

Taki zestaw spokojnie wystarcza do zasilania lampy studyjnej, dla oszczędności energii wymieniłem żarówkę z pilota na świetlówkę energooszczędną (18W). W komplecie z radiowym wyzwalaniem lampy jesteśmy już całkiem "wolni" w terenie :-). Podczas prób akumulator wytrzymywał około 1.5-2h ciągłej pracy. Można się też podpiąć pod gniazdo zapalniczki w samochodzie.

Do zdjęć bardziej mobilnych używam małego softboxa ze świetlówką, takie coś


https://canon-board.info/imgimported/2007/05/4-1.jpg
źródło (http://www.topol.pl/tmp/board/4.jpg)

https://canon-board.info/imgimported/2007/05/5-1.jpg
źródło (http://www.topol.pl/tmp/board/5.jpg)

W softboxie założyłem mocowanie pod statyw, podczas zdjęć przetwornica i akumulator z powodzeniem mieszczą się w torbie, a softbox mocujemy na statywie


https://canon-board.info/imgimported/2007/05/6-1.jpg
źródło (http://www.topol.pl/tmp/board/6.jpg)

lub korzystamy z pomocnika :-)


https://canon-board.info/imgimported/2007/05/1-1.jpg
źródło (http://www.topol.pl/tmp/board/1.jpg)