PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego brud na matrycy widać dopiero po przymknięciu przysłony?



Kolaj
16-05-2007, 13:58
To, że tak jest, to wiem, czytałem, widziałem itd.... Ale kompletnie nie potrafię sobie wymyślić/wynaleźć do tego wytłumaczenia. W końcu, skoro pyłek przykrywa jakieś tam pixele, to one się powinny nie naświetlić lub naświetlić słabiej niezależnie od przysłony... Bardzo proszę o krótki wykład teoretyczny.

Dzięki!

Janusz Body
16-05-2007, 14:01
krótki to będzie krótki:

GO :mrgreen:

Dłużej: po "drugiej stronie" - tej w środku też jest GO - na dużej przysłonie większe. No to i widać lepiej.

Kolaj
16-05-2007, 14:04
Może jestem jakiś tępy, ale nie rozumiem. Jeżeli teoretycznie zakleję kilka pikseli na matrycy nieprzezroczystym plasterm, to niezależnie od tego, co będę na tę matrycę rzutował, to te piksele pozostaną nienaświetlone. Co to ma do GO?

gwozdzt
16-05-2007, 14:10
Może jestem jakiś tępy, ale nie rozumiem. Jeżeli teoretycznie zakleję kilka pikseli na matrycy nieprzezroczystym plasterm, to niezależnie od tego, co będę na tę matrycę rzutował, to te piksele pozostaną nienaświetlone. Co to ma do GO?
To by było wszystko prawda, gdyby syfy były na matrycy. Ale one są PRZED matrycą (na filtrze). Teraz już wiesz, co do tego ma GO :-)

piast9
16-05-2007, 14:12
To tak jak z rzucaniem cienia gdy światło jest kierunkowe lub rozproszone. Mała przesłona zawęża zakres kątów z których pada światło na matrycę i światło robi się bardziej kierunkowe a cień rzucany przez paprocha bardziej ostry.

Kolaj
16-05-2007, 14:13
Aaa, no tera to taaa :D Dzięki chłopaki. Jak zawsze można na Was liczyć.

theremin
16-05-2007, 14:14
W!

Brud nie osiada bezpośrednio na czujnikach, ale na na filtrze AA, ktróry ma pewną grubość. Zmieniając przysłonę, zmieniasz też proporcje promieni padających pod różnymi kątami (względem osi optycznej/ "normalnej do płaszczyzny filtra"). Promienie biegnące (prawie) równolegle do osi zatrzymane zostaną na brudzie (duża liczba f). Promienie biegnące pod "pewnym" kątem (czyli przez duży otwór) przejdą "ukosem" przez filtr AAi naświeltlą zasłonięte brudem piksele. Prościej to narysować...

Pzdr!

Kolaj
16-05-2007, 14:17
Prościej to narysować...Nie, nie, spoko. Mam to. Jasna sprawa. Dzięki!

Kolekcjoner
17-05-2007, 05:07
No a jeszcze filtr AA swoje zrobi czyli dodatkowo rozmyje plus dochodzi do tego zbawcze ;):( działanie filtra Bayera + softu który robi interpolację kolorów i koktail gotowy :lol:.