PDA

Zobacz pełną wersję : 50mm f/1.8 II - potrzebna rada!



007bartosz
13-05-2007, 11:56
Witam,
to moj pierwszy post na tym forum i od razu z pytaniem: posiadam 400d i przymierzam sie do kupna ww. szkla. Mam je na weekend do przetestowania i nasuwa mi sie kilka watpliwosci:
1) Nie jest to juz niestety wyrob made in Japan i nie wiem czy jest jakas duza roznica w jakosci, ktora powinna mnie zachecic do szukania tej produkcji
2)Sporo zdjec pstrykam na trybach Av i Tv i na nich wszystkie foty wychodza ciemne (zly dobor drugiego z parametrow??). czekalem specjalnie na lepsze swiatlo (chociaz teoretycznie dla tego typu obiektywu nie jest niezbedne duze) i nadal zdjecia wychodza przyciemnione...nawet na dworze (probowalem z roznymi ustawieniami). Kiedys z tym samym body, ale inna 50-tka wydawalo mi sie, ze zdjecia wychodzily jasniejsze,ale nie mam ich juz do porownania niestety...

Czy taka jest specyfika tego obiektywu? czy moze aparat wymaga kalibracji? Wiem,ze nie jest to szklo "cacy", ale za ta cene lepszego sie nie znajdzie. Plizz help, bo musze jutro/pojutrze oddac i sie zdecydowac, badz nie.:?

Mutt
13-05-2007, 12:06
Bez zdjeć z exifem nie uda się pomóc.

Zobacz może czy nie masz ustawionej korekty ekspozycji. Ja kiedyś przez pomyłke ustawiłem i dwa dni robiłem tak zdjęcia.

Mariusz_C
13-05-2007, 12:06
Witam,
to moj pierwszy post na tym forum i od razu z pytaniem: posiadam 400d i przymierzam sie do kupna ww. szkla. Mam je na weekend do przetestowania i nasuwa mi sie kilka watpliwosci:
1) Nie jest to juz niestety wyrob made in Japan i nie wiem czy jest jakas duza roznica w jakosci, ktora powinna mnie zachecic do szukania tej produkcji
2)Sporo zdjec pstrykam na trybach Av i Tv i na nich wszystkie foty wychodza ciemne (zly dobor drugiego z parametrow??). czekalem specjalnie na lepsze swiatlo (chociaz teoretycznie dla tego typu obiektywu nie jest niezbedne duze) i nadal zdjecia wychodza przyciemnione...nawet na dworze (probowalem z roznymi ustawieniami). Kiedys z tym samym body, ale inna 50-tka wydawalo mi sie, ze zdjecia wychodzily jasniejsze,ale nie mam ich juz do porownania niestety...

Czy taka jest specyfika tego obiektywu? czy moze aparat wymaga kalibracji? Wiem,ze nie jest to szklo "cacy", ale za ta cene lepszego sie nie znajdzie. Plizz help, bo musze jutro/pojutrze oddac i sie zdecydowac, badz nie.:?

Znajdzie lepsze za te cene, bedzie to manualny takummar ze swiatlem 1,4, obiektyw, ktory jest w stanie pobic nawet canonowska 50/1,4, tyle tylko, ze bedziesz musial recznie ustawiac ostrosc i przyslone, ale jesli chodzi o jakosc optyczna to jedna z najlepszych 50tek jakie widzialem, na allegro do kupienia z jakies 350 do 400 zl

ishi
13-05-2007, 12:13
Wrzucaj zdjęcia, ocenimy. Z opisu podejrzewam, że źle ustawiasz aparat. Miałem 2 szt. tej 50-ki podpięte pod 350D i obie pracowały super. Wiadomo to micro motor, plastykowy bagnet, luzy itp itd! ALEEE w tej cenie z AF nie znajdziesz nic lepszego! porób kilka portretów na F 2.0 2.2 zobaczysz o co chodzi... ja swojego nie zdjąłem z body chyba przez poł roku po zakupie :) do czasu CZJ Biometar 80 2.8 :P

Szamot
13-05-2007, 13:16
Posiadam to szkło od dwóch miesięcy i w porównaniu do Kita to jest super.
Mój egzemplarz jest wyprodukowany w Malezji. Nie miałem w ręku produkcji Japońskiej, więc nie mogę porównać jakości i doradzić Ci czy powinieneś jej szukać. Ja nie szukałem i nawet sobie tym głowy nie zaprzątam.
Na trybach Av Tv to ja mam ekspozycje podciągniętą o +1/3 EV właściwie zawsze. I wtedy zdjęcia wychodzą ok. Ale głównie to robie w M i staram się kontrolować efekt na wyświetlaczu. Jak jest za ciemno poprawka i ustawiam żeby było na + EV, jak za jasno to - EV. W zależności od sytuacji.

iktorn92
13-05-2007, 13:36
Ja mam 50 1.8 i jestem z niego bardzo zadowolony. Miałem przez moment tego wyprodukowanego w japoni i różnicy nie zauważyłem. Teraz mam made in taiwan 2 lata gwarancji i nie narzekam.Super szkiełko tylko trzeba przymykać 2.5 i wzwyż. Ja tego obiektywu używam tylko do focenia portretów i w ciemnych pubach sprawdza sie rewelacyjnie. Świetne szkło na poczatek. Tylko jak możesz kupic to kupuj na gwarancji.

Soul_Man
13-05-2007, 14:13
ja swojego nie zdjąłem z body chyba przez poł roku po zakupie :) do czasu CZJ Biometar 80 2.8 :P

Też mam wyżej wymienionego Biometara, naprawde rewelacyjne szkło. Myślę jednak coraz bardziej o 50 1.8 II, bo przy portretach czasem jednak brakuje mi szerokości (na cropie).

ishi: jak Ci idzie ustawianie ostrości na manualnych obiektywach? Nie wiem czy to tylko moja ułomność, czy Ty też tak masz, ale im bliżej nieskończoności, tym trudniej ustawić właściwą ostrość (nie mam matówki z klinem :/) - skala staje się coraz bardziej czuła.

007bartosz
13-05-2007, 14:58
Dzieki wszystkim za odpowiedzi, popstrykam dzisiaj jeszcze troche, jutro podjade do sklepu i zaloze inny egzemplarz i porownam sobie :) a poki co wracam do testowania
BTW, a gdzie mozna wrzucic jakies foty,zeby Wam link podeslac?;-)

aptur
13-05-2007, 15:04
Dzieki wszystkim za odpowiedzi, popstrykam dzisiaj jeszcze troche, jutro podjade do sklepu i zaloze inny egzemplarz i porownam sobie :) a poki co wracam do testowania
BTW, a gdzie mozna wrzucic jakies foty,zeby Wam link podeslac?;-)

www.imageshack.de

ishi
13-05-2007, 15:05
bez dandeliona bym nie probował nawet... przymierzalem kilka szkieł też na m42 i niby oko ustawia dobrze ale na standardowej matówce bioąc pod uwage wielkośc wizjera mhm ja nie potrafie.. nie mówie, że się nie da... ale ja próbowałem i zakładając ze GO jest bardzo mała i 5 cm robi różnice :) nie polecam.
co do 50 1.8 -jeśli zmienisz na coś lepszego to i tak fotki z 1.8 sprawią ogrom radośći i zostaną na długo... a o to w tym chodzi (osobiście nie wiem czy zamieniłbym na Takummara, nie negując jego jakości, czasami po prostu jesteśmy wygodni)

swnw
13-05-2007, 16:55
To nie jest wina obiektywu. Mam taki sam i nie ma mowy o niedoświetlaniu, zdjęcia są znakomite. Cechą tego obiektywu jest zdolność uzyskiwania zdjęć, które są porównywalne z obiektywami kilkunastokrotnie droższymi. Chyba, że zły egzemplarz.

Pozdrowienia, swnw.

007bartosz
13-05-2007, 21:24
W sumie to juz teraz wszystko jest ok, chociaz nie wiem czemu ;) zdjec jeszcze nie udalo mi sie zamiescic, ale moze przy okazji jakos jeszcze je wrzuce. Mam za to jeszcze jedno pytanie do posiadaczy tego szkla: w sumie to juz o tym czytalem, ale czy to naprawde standard, ze sa luze na pierscieniu? Wiem, ze jest to jeden z najtanszych obiektywow, ale mimo wszystko dla kogos kto jak ja dopiero zaczyna troche to dziwne...poza tym chyba wszystko ok. Jak najlepiej sprawdzic obiektyw? Czy sa jakies specjalne testy do staloogniskowych? czego sie ewentualnie dopatrywac? Jak na pierwszy rzut oka, to wszystko wydaje sie byc super - no i w porownaniu z kit`em, jest mnostwo zabawy :grin:

sowask8
13-05-2007, 23:21
pochwale sie ze zakupiłem pare dni temu i w porównainu z kitem bokeh jest cudowny, no i to swiatło 1,8 tego brakowało mi do koscioła, do portetów super wiadomo 85mm pewnie jeszcze lepszy ale poki co mam to :D
PLastikowy AF zwraca uwage na poczatku potem to juz tylko pstryk pstryk

ishi
13-05-2007, 23:37
W sumie to juz teraz wszystko jest ok, chociaz nie wiem czemu ;) zdjec jeszcze nie udalo mi sie zamiescic, ale moze przy okazji jakos jeszcze je wrzuce. Mam za to jeszcze jedno pytanie do posiadaczy tego szkla: w sumie to juz o tym czytalem, ale czy to naprawde standard, ze sa luze na pierscieniu? Wiem, ze jest to jeden z najtanszych obiektywow, ale mimo wszystko dla kogos kto jak ja dopiero zaczyna troche to dziwne...poza tym chyba wszystko ok. Jak najlepiej sprawdzic obiektyw? Czy sa jakies specjalne testy do staloogniskowych? czego sie ewentualnie dopatrywac? Jak na pierwszy rzut oka, to wszystko wydaje sie byc super - no i w porownaniu z kit`em, jest mnostwo zabawy :grin:
testy? przeszukaj CB, serio! wniosek idący ze wszyskic testów podpowiem Ci od razu... Idz robić zdjęcia! a jeśli wtedy będzie coś nie OK to wrócisz i jeszcze raz przeszukasz CB. :)

amroz
13-05-2007, 23:42
mam ten obiektyw i jest super.

energia_ki
13-05-2007, 23:49
007bartosz, po co Ci testy, skoro - jak piszesz - wszystko jest ok i super, i masz mnóstwo zabawy?
Twoja wlasna opinia jest najlepszym testem tego obiektywu :grin:
zapomnij o testach, w tej sytuacji szkoda na nie czasu, idź porobić zdjęcia, jak radzi Ci ishi i miej fun!

50 1.8 to naprawdę miły obiektyw, ja chciałam swój sprzedać,
ale moja mądrzejsza połowa ;-) zabroniła - i miała rację! :grin:

Soul_Man
13-05-2007, 23:55
Co do testów sprzętu, to na forum Nikona znalazłem fajny tekst:

Aparat jest do:
a) codziennych testów na obecnosc hotów matrycy, czyli słynne fotografowanie dekielka z masakrycznie długim czasem i baaaardzo wysokim ISO
b) codziennych testów czystosci matrycy czyli jasna powierzchnia, f22 i ostrzenie na nieskonczonosc
c) codziennych testów na BF/FF posiadanych obiektywow
d) codziennego sprawdzanie ilosci kurzu w obiektywach
e) testowania ile korpus strzeli zdjec na naładowanej baterii (tu mozna sobie wpisywac do excela wyniki), potem analizowac, wyciagac srednią itp., porownywac z innymi uzytkownikami i sie zamartwiać, dlaczego u mnie tak mało, skoro u innych wiecej
f) codzennnych analiz rynku aparatow cyfrowych, czyli rozpatrywanie który system w danym momencie jest najbardziej przyszłościowy czyli np. obecnie Canon. Dlaczego? Bo ma Full Frame. Czyli w miare mozliwosci szybka wyprzedaż całego systemu i przesiadka na przyszlosciowy system. Trzeba zachowac czujnosc, bo to sie zmienia, zeby czasem nie być w tyle.... Nie wazne, ze dopiero za 10 może bedzie nas stac na FF, wazne by miec poczucie spokoju i harmonii....
g) codziennych testów jak zachowuje sie pomiar światła (szczegolnie posiadacze D80 powinni sie na tym skupić)
h) sporadycznie aparatem cyfrowym mozna zrobic od czasu do czasu jakies zdjecia, by zobaczyc czy w ogóle nasz aparat robi zdjecia... Aczkolwiek spokojnie mozna sobie ten punkt darować.

A tutaj (http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=288985&postcount=15) źródło (autor: prz3mo).

Jarooo
14-05-2007, 06:12
Szacunek dla prz3mo...;-)
A na poważnie to bierz ten obiektyw i cykaj. Bardzo fajne szkiełko.
Pozdrawiam

sowask8
14-05-2007, 12:10
Rób zdjecia a jak wtedy zacznie cos cie irytowac to zwrocisz i bedziesz miał nowe szkło, po co fotografowac lnijki dekielki, szkoda czasu jak i tak mozna poprawic wszystko w PSie?

007bartosz
14-05-2007, 22:08
Jeszcze raz dzieki wszystkim za opinie, bylem dzisiaj w sklepie, pomacalem dwa inne egzemplarze i wszystkie maja takie same luzy na pierscieniu :) wrocilem do domu, zaczalem pstrykac i przestac nie moge ;)

sowask8
14-05-2007, 22:30
to jak cos ciekawego uchwycisz to pochwal sie

JaBlam
14-05-2007, 22:41
Ja tez probowalem to szklo...

Ostrosc ustawiana na oku po lewej stronie, przyslona 1.8

http://www.arte.superhost.pl/jblaminsky-com/Fotoarts/viki/rad1.jpg

testow na dekielkach i tablicach nie robilem.przykro mi

sowask8
14-05-2007, 23:29
czas pewnie szybki? bo ja poki co testowałem go w ciemniejszych warunkach a w exifa niestety nie ma
super ostrosc

JaBlam
14-05-2007, 23:40
nie. wcale nie szybki bo iso niskie.. powiem tak. 50 1.8 kupilem jak mialem 350D. Z jego pracy bylem srednio zadowolony ale ze to byl swietny obiektyw przymkniety to zostawilem. Potem mialem 30D , okazalo sie ze i AF dzialal lepiej i ostrosc byla lepsza nawet na 2.0 Teraz jak podpialem 5D to sie bardzo z tym szkielkiem polubilem. A radzono mi ze niespecjalnie ten duet wspolpracuje.

michalkalka
14-05-2007, 23:50
Tak myslalem,ze fota z 5D.Faktycznie ten aparat to klasa sama w sobie!

sowask8
15-05-2007, 18:25
własnie w troszke sie nie byłem pewien ze to z 30d fota.5D to jest to :D
podepne moje choc nie sa tak duzego formatu z 350

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://aycu08.webshots.com/image/16647/2005557252780264839_rs.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://aycu35.webshots.com/image/14394/2005548457879525954_rs.jpg)