PDA

Zobacz pełną wersję : Współpraca EOS 10D z obiektywami DC



Kraszan
10-05-2007, 13:42
Upatrzyłem sobie EOSa10D - wiem, wiem: nie najnowsza kosntrukcja, ale z pewnych powodów chcę/muszę go mieć :)
Wg instrukcji nie współpracuje on z obiektywami z mocowaniem EF-S. Czy ten brak współpracy wynika z "konstrukcji toru optycznego" czy tylko mocowania? Chodzi mi o ewentualną współpracę 10D z Sigmą w wersji DC (nie DG). Będzie to to współpracować, nie będzie, czy wogóle się nawet nie da zamocować?

HuleLam
10-05-2007, 13:46
Hej,
1. Zauważ, że na allegro sporo jest kit-owych obiektywów 18-55 przerobionych do użytku z 10D.
2. obiektywu DC nie miałem, ale Tamrona 17-50mm (również do niepełnowymiarowej matrycy, czyli oznaczenie Di II) podłączałem do kliszaka, nie było żadnych problemów (oprócz widocznego już w wizjerze ograniczenia pola widzenia :))
3. O ile dobrze pamiętam/kojarzę, 10D nie ma większego lustra niż 300D

MacGyver
10-05-2007, 14:01
Poza oryginalną optyką Canona, z mocowaniem EF-S, wszystkie inne obiektywy, niezależnych producentów, posiadają zwykłe mocowanie EF. Te dedykowane do cyfranek APS-C po prostu nie kryją pełnej klatki, w części lub całości zakresu ogniskowych.
Osobiście, z powodzeniem, używam Tokiny 12-24 za analogowym eosem 33, powyżej 20 mm pięknie kryje całą klatkę negatywu.

gwozdzt
10-05-2007, 14:05
Wg instrukcji nie współpracuje on z obiektywami z mocowaniem EF-S.
to prawda, EF-S nie da się bez przeróbki zamocować.
Natomiast DC (Sigma), DiII (Tamron), DX (Tokina) mocuje się bez problemów.
EF-S też się da, ale trzeba przerobić:
http://www.bobatkins.com/photography/tutorials/efs-10d.html


Czy ten brak współpracy wynika z "konstrukcji toru optycznego" czy tylko mocowania?
tylko mocowania.


Chodzi mi o ewentualną współpracę 10D z Sigmą w wersji DC (nie DG). Będzie to to współpracować, nie będzie, czy wogóle się nawet nie da zamocować?
Bedzie współpracować poprawnie bez zadnych problemów.

Kolekcjoner
11-05-2007, 03:19
(...)
Bedzie współpracować poprawnie bez zadnych problemów.

Dokładnie. Do 10D możesz podpiąć bez obawy każdą Sigmę z mocowaniem "do Canona". Co do współpracy to problemy mogą wystąpić tylko w przypadku starszych modeli ale z DC nie powinno być żadnych kłopotów :).

Kraszan
11-05-2007, 10:19
Dziękuję serdecznie za odpowiedzi.