PDA

Zobacz pełną wersję : Monopody



Kubaman
01-03-2005, 16:20
Czy moglibyście mi poradzić na ile sensowne jest kupienie monopoda?

na razie chciałem się trochę pobawić, i sprawdzić jak to jest, stosując statyw "na jednej nodze". No i wyniki bardzo kiepskie - nie umiałem na tyle utrzymać tego zestawu, żeby nie poruszyć fotek przy 200mm i 1/100 sek. Czyli raczej kiepskawo :x

jak myślicie ?

Spontan
01-03-2005, 16:27
strange, ja sie z monopodem nie rozstaje jak uzywam tele :)
wg mnie to super sprawa ! i duzo bardziej mobilny niz jakis pff statyw :)

Kubaman
01-03-2005, 23:31
no ja właśnie chciałbym kupić, a te cuda ze zwykłym statywem to tylko dla próby. Tylko, że nie potrafię tego ustrojstwa utrzymać. Jakiego rzędu czasy potrafisz robić (no i przy jakim szkle) z monopodu ?

p13ka
01-03-2005, 23:46
no ja właśnie chciałbym kupić, a te cuda ze zwykłym statywem to tylko dla próby
Ja też pierwotnie zastanawiałem się nad monopodem tyle że do makro. No i mi doradzili jednak statyw http://canon-board.info/viewtopic.php?t=804. Sprawdzę ten układ na wiosnę.
Tym niemniej tak myślę, że chyba jednak kupię monopod bo były sytuacje, że chętnie bym go wykorzystał a 190ProB nie jest tak poręczny jak lekki monopod.
Zastanawiam się nad Manfrotto 334B Monopod AUTOMATIC.

Spontan
01-03-2005, 23:49
Kubaman, bo jeszcze kwestia odp. trzymania monopodu. Gdzies widzialem takie obrazki w necie jak uzywac tego cuda. Ale przy 300mm 1/100s utrzymuje :)

Polecam Frotke 680B !

Arkan
02-03-2005, 00:17
żeby nie poruszyć fotek przy 200mm i 1/100 sek. Czyli raczej kiepskawo
Jak dla mnie normalnie - chyba, że mam się gdzie oprzeć plecami, to czasem uda się 1/50.

Arkan

Vitez
02-03-2005, 00:45
Polecam Frotke 680B !

A jakies istotne roznice miedzy tym a 679B poza ciutke wiekszym udzwigiem a warte roznicy w cenie?

Spontan
02-03-2005, 10:41
dla mnie jest, bawiłem sie oboma na giełdzie, ten 679B to wyglada jak czarny velbon poprostu :) cienka rurka z napisem Manfrotto, z kolei 680B to juz solidny monopod, ja doplacilem :)

Vitez
02-03-2005, 14:07
dla mnie jest, bawiłem sie oboma na giełdzie, ten 679B to wyglada jak czarny velbon poprostu :) cienka rurka z napisem Manfrotto, z kolei 680B to juz solidny monopod, ja doplacilem :)

Zdazylem w ostatniej chwili zmienic zamowienie... a ze nie maja 180 to wzialem 181... pare zl wiecej ale mam nadzieje ze bedzie rowniez lepszy niz nie polecany przez ciebie 679...

Spontan
02-03-2005, 16:50
8)

Jurek Plieth
02-03-2005, 21:44
Czy moglibyście mi poradzić na ile sensowne jest kupienie monopoda?
Od momentu jak go 'posiadłem' to nie wyobrażam sobie życia bez niego :!:


No i wyniki bardzo kiepskie - nie umiałem na tyle utrzymać tego zestawu, żeby nie poruszyć fotek przy 200mm i 1/100 sek. Czyli raczej kiepskawo :x
B. kiepsko.
Poniżej masz dla przykładu zdjęcie robione na monopodzie z ostatniego koncertu Grzegorza Turnau'a w Gdańsku na Ołowiance


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://plieth.com/junk_box/CRW_1862.jpg)

A tutaj dane EXIF:
File: - c:\Foto\10D\Luty 2005\26 Luty\Turnau\CRW_1862.THM

Make - Canon
Model - Canon EOS 10D
Orientation - Left bottom
XResolution - 180
YResolution - 180
ResolutionUnit - Inch
DateTime - 2005:02:26 18:48:34
YCbCrPositioning - Centered
WhitePoint - 0.31
PrimaryChromaticities - 0.64
YCbCrCoefficients - 0.30
ExifOffset - 320
ExposureTime - 1/15 seconds
FNumber - 2.80
ISOSpeedRatings - 1600
ExifVersion - 0221
DateTimeOriginal - 2005:02:26 18:48:34
DateTimeDigitized - 2005:02:26 18:48:34
ComponentsConfiguration - YCbCr
CompressedBitsPerPixel - 9 (bits/pixel)
ShutterSpeedValue - 1/15 seconds
ApertureValue - F 2.80
ExposureBiasValue - 0.50
MaxApertureValue - F 2.80
MeteringMode - Average
Flash - Not fired
FocalLength - 200 mm
UserComment -
FlashPixVersion - 0100
ColorSpace - Uncalibrated
ExifImageWidth - 160
ExifImageHeight - 120
InteroperabilityOffset - 2474
FocalPlaneXResolution - 3443.95
FocalPlaneYResolution - 3442.02
FocalPlaneResolutionUnit - Inch
SensingMethod - One-chip color area sensor
FileSource - DSC - Digital still camera
CustomRendered - Normal process
ExposureMode - Auto
WhiteBalance - Auto
SceneCaptureType - Standard

Maker Note (Vendor): -
Macro mode - Off
Self timer - Off
Quality - Normal
Flash mode - Not fired
Sequence mode - Single or Timer
Focus mode - MF
Image size - Large
Easy shooting mode - Manual
Digital zoom - None
Contrast - Normal
Saturation - Normal
Sharpness - Normal
ISO Value - 1600
Metering mode - Center weighted
Focus type - Auto
AF point selected -
Exposure mode - Program
Focal length - 200 - 200 mm
Flash activity - Not fired
Sequence number - 0
White Balance - Auto
Image Type - CRW:EOS 10D CMOS RAW IMAGE
Firmware Version - Firmware Version 2.0.1
Camera Serial Number - 1720502064
Image Number - 1181862
Owner Name - Jurek Plieth aka 'George'

Arkan
02-03-2005, 22:06
B. kiepsko.
Poniżej masz dla przykładu zdjęcie robione na monopodzie z ostatniego koncertu Grzegorza Turnau'a w Gdańsku na Ołowiance
Jurek, czy mam rozumieć, że robisz nieporuszone zdjęcia przy 1/15, czy też udaje się czasami zrobić przy 1/15? Pytanie moje ma na celu określenie najkrótszego czasu przy którym jesteś pewien, że nie poruszysz zdjęcia.

Arkan

Kubaman
02-03-2005, 22:15
no właśnie, czy to był taki szczęśliwy "strzał", czy 10/10 :wink: takich fotek Ci wychodzi ostro ?

Jurek Plieth
02-03-2005, 22:30
no właśnie, czy to był taki szczęśliwy "strzał", czy 10/10 :wink: takich fotek Ci wychodzi ostro ?
Oczywiście 'obiekt' musi być w miarę nieruchomy, ale ten mikrofon na statywie i fortepian zawsze będzie ostry :twisted:

[ Dodano: 02-03-05, 21:35 ]


Jurek, czy mam rozumieć, że robisz nieporuszone zdjęcia przy 1/15, czy też udaje się czasami zrobić przy 1/15? Pytanie moje ma na celu określenie najkrótszego czasu przy którym jesteś pewien, że nie poruszysz zdjęcia.
Czas migawki zależy głównie od ogniskowej :mrgreen: co jest oczywiste! Przy 200 mm, lub nawet 200 mm + TC 1.4x robię 'na oko' 90% nieporuszonych zdjęć na monopodzie przy takich czasach jak podałeś przykładowo. Problemy zaczynają się przy czasach 0.5 sek i dłuższych.

djtermoz
02-03-2005, 23:45
Czas migawki zależy głównie od ogniskowej :mrgreen: co jest oczywiste! Przy 200 mm, lub nawet 200 mm + TC 1.4x robię 'na oko' 90% nieporuszonych zdjęć na monopodzie przy takich czasach jak podałeś przykładowo. Problemy zaczynają się przy czasach 0.5 sek i dłuższych.

No i to chyba jest najlepsza reklama dla monopodu. Nic tylko brac. Tym bardziej ze cena za ten kawalek rury jest bardzo przystepna.

Jurek Plieth
03-03-2005, 00:00
No i to chyba jest najlepsza reklama dla monopodu. Nic tylko brac. Tym bardziej ze cena za ten kawalek rury jest bardzo przystepna.
Oczywiście, że tak 'generalnie' to trójnóg jest nie do pobicia! Cóż jeśli większy, cięższy i nie wszędzie tak wygodny jak monopod :shock: Np. do filharmonii mogliby mnie nie wpuścić, a monopod zawsze przemycę, choćby w nogawce spodni :mrgreen:

Kubaman
03-03-2005, 15:41
no, ewentualnie możesz się nip podpierać jak laską - w operze to nawet w dobrym stylu :wink:

To ja w takim razie spróbuję rozwinąć temat. Jaki monop[od kupić? Haha, wiem , że to pytanie bez odpowiedzi, ale może jednak czegoś się dowiem :roll: Na przykład po co kupować monopody z głowicą ? Ja mam pierścień na tele i w takiej sytuacji to chyba zupełnie zbędne :roll:

Spontan
03-03-2005, 16:03
680B

Jurek Plieth
03-03-2005, 16:07
To ja w takim razie spróbuję rozwinąć temat. Jaki monop[od kupić? Haha, wiem , że to pytanie bez odpowiedzi, ale może jednak czegoś się dowiem :roll: Na przykład po co kupować monopody z głowicą ? Ja mam pierścień na tele i w takiej sytuacji to chyba zupełnie zbędne :roll:
Ja mam Manfrotto 679 z głowiczką 234RC tej samej firmy. Ponieważ nie miał mi kto poradzić przy wyborze, więc kierowałem się wskazówkami stąd (http://www.foto.com.pl/)
Głowiczka jest niezbędna, jeśli chce się robić zdjęcia w formacie pionowym, a nie każdy obiektyw ma przecież obejmę statywową. Poza tym wygodnie, jeśli głowiczka monopodowa i od statywu głównego ma identyczną płytkę wymienną.
Po moich dwumiesięcznych doświadczeniach stwierdzam, że wybór był OK, acz mogłoby być lepiej. Otóż wygodniejszy byłby monopod typu 334B, który automatycznie zmienia swoją długość po wyzwoleniu jedną ręką. Ciągłe manipulowanie bowiem dwoma (lub nawet w innych monopodach trzema) zaciskami, sczególnie w ciemnościach (sala koncertowa) jest bardzo upierdliwe.

Spontan
03-03-2005, 16:12
ja mam 484 Rc2 , spokojnie utrzymuje wszystko (obiektyw 1,5kg korpus 600g)
I uwaga mocowanie statywowe w obiektywie mam zepsute wiec przykrecam korpus do monopoda, i nic sie nie obsuwa ani nie obniza ! :shock: :mrgreen:

djtermoz
03-03-2005, 16:35
Powiedzcie mi Panowie jedna rzecz - dlaczego wszystkie te monopody sa takie krotkie? Zauwazylem ze maksymalna wysokosc nie przekracza 170cm. Z reguly w okolicach 165cm. Nigdy nie robilem fotek z monopodem wiec pytam - czy to wystarcza? Tzn. czy wystarcza to zeby miec wizjer na wysokosci wzroku majac monopod "zawiniety" wokol nogi ;) (bo w koncu tego sie nie uzywa trzymajac prostopadle do podloza) czy trzeba sie schylac (co byloby bez sensu, szczerze mowiac). Moj wzrost jest w granicach sredniej - 183cm czyli teoretycznie powinno starczyc monopoda ale jakie sa Wasze doswiadczenia?

Jurek Plieth
03-03-2005, 16:41
Moj wzrost jest w granicach sredniej - 183cm czyli teoretycznie powinno starczyc monopoda ale jakie sa Wasze doswiadczenia?
Mam 182 cm wzrostu i dla mnie wysokość monopodu jest wystarczająca z nadwyżką. Zauważ, że system człowiek <=> monopod jest tym stabilniejszy, im bardziej monopod jest oddalony od nóg fotografującego :idea: Inaczej, im kąt pomiędzy nogami fotografującego, a nogą monopodu jest większy!
Lub inazej, jeśli odległość pomiędzy wszystkimi trzema (!) nogami jest większa. Co odpowiada sytuacji: niżej opuszczony monopod i pochylony fotografik.

p13ka
03-03-2005, 17:47
Otóż wygodniejszy byłby monopod typu 334B, który automatycznie zmienia swoją długość po wyzwoleniu jedną ręką. Ciągłe manipulowanie bowiem dwoma (lub nawet w innych monopodach trzema) zaciskami, sczególnie w ciemnościach (sala koncertowa) jest bardzo upierdliwe.

Właśnie ten model mam na oku z dokładnie tych powodów, które opisałeś (wspomniałem o tym wcześniej w tym wątku). Bardziej problem sprawia mi wybór głowicy. Czy warto zastosować kulową w monopodzie np. MN322 (mam 322RC i jest super)? Wykorzystuje się w ogóle w monopodzie zalety kuli i joysticka? Ta Twoja znowuż (234RC) wydaje się wystarczająca i niewielka co ważne podczas "przemytu" na salę koncertową :wink:

Jurek Plieth
03-03-2005, 18:06
Czy warto zastosować kulową w monopodzie np. MN322 (mam 322RC i jest super)? Wykorzystuje się w ogóle w monopodzie zalety kuli i joysticka? Ta Twoja znowuż (234RC) wydaje się wystarczająca i niewielka co ważne podczas "przemytu" na salę koncertową :wink:
Uwierz mi - głowica kulowa w monopodzie nie ma żadnego sensu :!: Nie dość, że większa, cięższa (o ile dobra!), to na dodatek jej 'kulowość' jest bardziej wadą niż zaletą w tym specyficznym zastosowaniu. Nie dość, że monopod się porusza, to na dodatek aparat na tej kuli też biega jak przysłowiowy Żyd po pustym sklepie. Masakra.

Spontan
03-03-2005, 18:34
:o :o
Ja uzywam kulowej, i aparat mi nigdize nie biega :shock:

Jurek Plieth
03-03-2005, 18:54
:o :o
Ja uzywam kulowej, i aparat mi nigdize nie biega :shock:
Przecież nie napisałem, że nie można, ale po co się męczyć :mrgreen:

Spontan
03-03-2005, 18:59
powaznie, nigdzie mi nie biega, wiec sie nei mecze :mrgreen:

Jurek Plieth
03-03-2005, 19:37
powaznie, nigdzie mi nie biega, wiec sie nei mecze :mrgreen:
Przyzwyczaiłeś się, ot co! Na poważnie - pomyśl ile Twój zestaw ma stopni swobody :shock:

Spontan
03-03-2005, 19:39
zero ZERO Z-E-R-O

NIC SIE NIE RUSZA !

p13ka
06-03-2005, 20:32
Panie i Panowie,
Nabyłem monopod Manfrotto 681B+484RC2. Popróbowałem fotki z różnymi czasami. Chyba udało mi się utrzymać 1/5s ale miałem nakręconą stałkę EF 28/1.8 więc przy 28mm łatwiej niż np. przy 100mm...ale mimo wszystko fajna sprawa.
Przykładowa fota (mocny crop centrum kadru) jest TU (http://www.republika.pl/p13ka/monopod/imagepages/image1.html). Oczywiście bez żadnej obróbki. Ostrzenie na "Cyfrową twierdzę".
Coś czuję, że monopodzik będzie moim częstszym towarzyszem podróży niż statyw :D

Vitez
07-03-2005, 20:51
Nabyłem monopod Manfrotto 681B+484RC2.

A ja, jak widac 681B+234RC 8) (nie mam pomyslu po co mi glowica kulowa, tym bardziej do monopodu).


Coś czuję, że monopodzik będzie moim częstszym towarzyszem podróży niż statyw :D

I mam bardzo podobne wrazenie, szczegolnie ze rowniez nowonabyty plecakotorebek Orion AW ma dosc wygodny uchwyt pod spodem - na monopod/statyw wlasnie a statyw rzadko az tak potrzebny.
Jak bedzie ladniejsza pogoda to przeciwczymy ZOO mam nadzieje? 8)

tpop
07-03-2005, 21:07
nie mam pomyslu po co mi glowica kulowa, tym bardziej do monopodu

a chociazby po to zeby moc ustawic pionowy kadr i rownie sprawnie pochylic lub podniesc aparat

Jurek Plieth
07-03-2005, 21:10
a chociazby po to zeby moc ustawic pionowy kadr i rownie sprawnie pochylic lub podniesc aparat
No i koniecznie musisz dokupić poziomicę :mrgreen:

tpop
07-03-2005, 21:18
No i koniecznie musisz dokupić poziomicę :mrgreen:
zupelnie nie rozumiem Twojej uwagi. Mozesz jasniej?

Jurek Plieth
07-03-2005, 21:22
zupelnie nie rozumiem Twojej uwagi. Mozesz jasniej?
Proszę bardzo - głowica kulowa jest w monopodzie równie przydatna jak poziomica tamże :!: :!: :!:

tpop
07-03-2005, 21:42
zupelnie nie rozumiem Twojej uwagi. Mozesz jasniej?
Proszę bardzo - głowica kulowa jest w monopodzie równie przydatna jak poziomica tamże :!: :!: :!:
Dalej nie argumentujesz. Moze zle sie wyrazilem wiec sie poprawie: dlaczego glowica kulowa jest zupełnie niepotrzebna w monopodzie?

p13ka
07-03-2005, 22:36
A ja, jak widac 681B+234RC (...)
To uważaj, bo ta 234RC ma udźwig tylko do 2,5kg. Dlatego jej nie kupiłem...


Proszę bardzo - głowica kulowa jest w monopodzie równie przydatna jak poziomica tamże
Jurek, czy sprawdzałeś empirycznie przydatność głowicy 484RC2 w monopodzie?
Ja sprawdzałem i ustawia się bardzo wygodnie chociaż też wcześniej miałem wątpliwości.
Nie obraź się ale przykład z poziomicą jest dla mnie kompletnie od czapy :roll:
A właśnie... jak ustawiasz pionowy kadr na monopodzie z 234RC?

Vitez
07-03-2005, 22:57
A ja, jak widac 681B+234RC (...)
To uważaj, bo ta 234RC ma udźwig tylko do 2,5kg. Dlatego jej nie kupiłem...


A właśnie... jak ustawiasz pionowy kadr na monopodzie z 234RC?

No i swiezutki zakup a do wymiany... czemu tak pozno zaczeliscie ten watek? :(

I udzwig i wygoda tej glowiczki jednak nie dla mnie... a kupilem ja bo akurat tak mi wlazla w oczy jako standard do monopodu. I jeszcze nad tym patykiem ze spustem joystickowym sie zastanawiam... ehhhh :?

Jurek Plieth
08-03-2005, 00:09
Moze zle sie wyrazilem wiec sie poprawie: dlaczego glowica kulowa jest zupełnie niepotrzebna w monopodzie?
Bo jest zbyt ciężka i zbyt duża. Niepotrzebnie. Monopod to nie trójnóg w którym ciężar jest zaletą, a nie wadą.
Spotkałem się kiedyś z taką opinią pewnej starszej, dystyngowanej pani - mężczyzna nigdy nie jest zbyt wysoki, a kobieta nigdy zbyt niska :wink: Analogicznie można powiedzieć, że trójnóg nigdy nie jest zbyt ciężki, a monopod zbyt lekki. Oczywiście, że zablokowana głowica kulowa, lub nawet klasyczna 3D :shock: w niczym nie przeszkadza (poza noszeniem), ale jak się ją odblokuje, to również w niczym nie pomaga. Delikatnie mówiąc.

[ Dodano: 07-03-05, 23:12 ]


A właśnie... jak ustawiasz pionowy kadr na monopodzie z 234RC?
Odpowiem pytaniem na pytanie - czy sprawdzałeś empirycznie przydatność 234RC? Mam pewność, że nie. Jedyny element regulacyjny tej głowicy to bowiem zmiana kadru z poziomu na pion!

Vitez
08-03-2005, 09:28
Odpowiem pytaniem na pytanie - czy sprawdzałeś empirycznie przydatność 234RC? Mam pewność, że nie. Jedyny element regulacyjny tej głowicy to bowiem zmiana kadru z poziomu na pion!

Hmmm... biorac pod uwage ze monopod sie trzyma raczej pod katem (pisaliscie to wczesniej w tym watku) by miec solidniejsze oparcie... to ta regulacja dotyczy poziomowania lufy przy takim ukosnym podparciu raczej niz ustawieniu pionowego kadru?

Przymierzajac sie do tego mojego - jak trzymam prosto to sie giba, jak opre pod katem to sie o wiele lepiej stabilizuje, a w tedy trzeba przekrzywic glowice by poziom lufy odzyskac :roll: ... obrotu do kadru pionowego sobie nie wyobrazam chyba ze wlasnie trzymajac monopod rowno pionowo ale wtedy sie giba.

p13ka
08-03-2005, 09:29
Bo jest zbyt ciężka i zbyt duża.

No to teraz mam pewność, że nie trzymałeś w ręku 484RC2. A ja miałem obie.
234RC waży 0,27 kg a 484RC2 waży 0,32 kg. Czy różnica 0,05 kg to jest to co masz na myśli pisząc, że jest zbyt ciężka?
Duża? no to popatrzymy:
484RC2 wysokość 9,5 cm a 234RC ma 6 cm. Czy różnica 3,5 cm to jest to co masz na myśli pisząc, że jest zbyt duża?
Operowanie 484RC2 jest naprawdę wygodne.


czy sprawdzałeś empirycznie przydatność 234RC? Mam pewność, że nie. Jedyny element regulacyjny tej głowicy to bowiem zmiana kadru z poziomu na pion!
Tak zgadzam się. I to jest jedyna regulacja ale może okazać się, że to trochę ogranicza...
Co dla mnie zdyskwalifikowało 234RC to max. dopuszczalne obciążenie 2,5 kg.
W 484RC2 ta wartość wynosi 4 kg.


I udzwig i wygoda tej glowiczki jednak nie dla mnie... a kupilem ja bo akurat tak mi wlazla w oczy jako standard do monopodu. I jeszcze nad tym patykiem ze spustem joystickowym sie zastanawiam... ehhhh
Też poszedłem po rozum do głowy w ostatniej chwili... bo po co kupować 681B z max udźwigiem 11 kg i głowicą na 2,5 kg? :roll:
Patyk mi nie przypadł do gustu bo całość stawała się zbyt nieporęczna...

Jurek Plieth
08-03-2005, 09:47
Tak zgadzam się. I to jest jedyna regulacja ale może okazać się, że to trochę ogranicza...

Słuchaj p13ka - przykręć do swojego monopoda taką głowicę jaką uważasz za stosowną. Może to być nawet Arca Swiss z kulą o średnicy 10 cm, ale nie staraj się mnie przekonać, że to jest optimum. Zamiast tego zaglądnij sobie do katalogów Manfrotto, Gitzo, lub Bogen i szukaj pod Osprzęt do monopodów głowicy kulowej, lub 3D. Mnie się wydaje, że nie znajdziesz, co oczywiście nie oznacza, że nie można jej tam przykręcić. Tak samo jak można jeździć samochodem terenowym po mieście i robić szereg innych irracjonalnych czynności.
Tylko nie bierz tego do siebie, bo nie mam intencji z nikogo pokpiwać :!:

tpop
08-03-2005, 10:06
Hmmm... biorac pod uwage ze monopod sie trzyma raczej pod katem (pisaliscie to wczesniej w tym watku) by miec solidniejsze oparcie... to ta regulacja dotyczy poziomowania lufy przy takim ukosnym podparciu raczej niz ustawieniu pionowego kadru?
Otóz to.


Przymierzajac sie do tego mojego - jak trzymam prosto to sie giba, jak opre pod katem to sie o wiele lepiej stabilizuje, a w tedy trzeba przekrzywic glowice by poziom lufy odzyskac :roll: ...
I ja wlasnie o tym mowie Jurku. Wlasnie dlatego uwazam ze glowica kulowa pozwala na wiekszy komfort.

p13ka
08-03-2005, 10:07
Słuchaj p13ka - przykręć do swojego monopoda taką głowicę jaką uważasz za stosowną. Może to być nawet Arca Swiss z kulą o średnicy 10 cm, ale nie staraj się mnie przekonać, że to jest optimum.

Słuchaj Jurek Plieth, dla mnie również możesz sobie przykręcać do swojego monopoda co Ci się żywnie podobam, nawet koło od roweru. Dyskusja jaką z Tobą prowadziłem nie słyżyła przekonywaniu Ciebie (bo i po co?). Nie zapominaj, że inni też czytają Twoje/moje argumenty, które być może będą dla nich pewnymi przesłankami do podjęcia decyzji zakupu. Wybacz ale jeżeli podajesz argumenty typu: "za duża czy za ciężka", to niestety takim farmozonom trzeba dać odpór.
Nie powołuj się na katalogi bo każdy dobiera sprzęt pod siebie. A poza tym skoro już to proszę pierwsze z brzegu:
głowica kulowa Bogen/Manfrotto 482 Mini Ball Head reklamowana jako idealna do monopoda 679LB ( http://www.eagleoptics.com/Bogen%2FManfrotto/Tripods+&+Mounts/pid3565 ) :twisted:
Dyskusja to szermierka na argumenty, których jak widać po powyższym poście Ci zabrakło. Poza tym więcej tolerancji życzę...

Jurek Plieth
08-03-2005, 10:21
A poza tym skoro już to proszę pierwsze z brzegu:
głowica kulowa Bogen/Manfrotto 482 Mini Ball Head reklamowana jako idealna do monopoda 679LB ( http://www.eagleoptics.com/Bogen%2FManfrotto/Tripods+&+Mounts/pid3565 ) :twisted:
Nadal uważam, że nie jest ona idealna do monopoda, a została stworzona wyłącznie dla klientów, którym wydaje się, że monopod wbija się w ziemię, gdzie pozostaje on nieruchomy. No ale "nasz klient, nasz pan".


Dyskusja to szermierka na argumenty, których jak widać po powyższym poście Ci zabrakło. Poza tym więcej tolerancji życzę...
Czy to nie dowód tolerancji, jeśli napisałem, że możesz przykręcić do swojego monopoda co chcesz :?:
Zupełnie niepotrzebnie się unosisz. Powtarzam, że nie było moją intencją pokpiwanie z kogokolwiek, a z Ciebie w szczególności. Co nie oznacza, że muszę się z Tobą zgadzać - więcej tolerancji życzę :wink:

p13ka
08-03-2005, 10:38
Nadal uważam, że nie jest ona idealna do monopoda(...)
Na stronie jest napisane inaczej...ale oczywiście każdemu wolno mieć swoje zdanie. Tym niemniej tym linkiem chyba odpowiedziałem na Twoje odesłanie do katalogów i wątpliwość, że chyba nie znajdę.
A pisząc o tolerancji miałem raczej na myśli tę frazę:

Słuchaj p13ka - przykręć do swojego monopoda taką głowicę jaką uważasz za stosowną. Może to być nawet Arca Swiss z kulą o średnicy 10 cm, ale nie staraj się mnie przekonać, że to jest optimum.
Błędnie założyłeś, że staram się Ciebie przekonać. Po prostu, poddałeś w wątpliwość sens stosowania kuli na monopodzie podając zestaw argumentów na poparcie swojej tezy. Ja zrobiłem podobnie. Chodzi o tolerancję dla dyskusji i innych forumowiczów, której trochę zabrakło gdy napisałeś w stylu: "a rób sobie jak chcesz, ja wiem swoje". Tak można to odebrać.
Temat na razie wyczerpany. Mam nadzieję, że urazy nie chowasz. :)

Jurek Plieth
08-03-2005, 11:52
Mam nadzieję, że urazy nie chowasz. :)
W najmniejszym stopniu. Oby wszystkie dyskusje na forum tak sie kończyły!

Kubaman
08-03-2005, 12:54
ehem, tego tam....
to ja żeby nie zagasić ognia :wink:

jasne, że monopod może służyć do rozmaitych zadań, ale chyba jednak podstawowe zastosowanie, to
a) podtrzymanie teleobiektywu w sytuacjach, gdy zasada odwrotnej ogniskowej jest niemożliwa do zastosowania, ale czasy są jednak dostatecznie krótkie
b)robienie zdjęć dowolnym obiektywem, w gorszych warunkach oświetleniowych, jak to się mówi "na szybko"

Wydaje mi się, że w innych przypadkach użycie monopodu nie jest uzasadnione, lepszy zwykły statyw.

I tak w pierwszym przypadku lepiej sprawdzi się pierścień na obiektywie, a co do zdjęć na szybko, to pomimo nierównoległego ustawienia itp, nie ma czasu na zabawę w pokrętła :roll:

p13ka
08-03-2005, 13:27
a co do zdjęć na szybko, to pomimo nierównoległego ustawienia itp, nie ma czasu na zabawę w pokrętła

W 484RC2 ustawiam błyskawicznie - tylko jedno pokrętło luzująco-zaciskające, żadnych innych. Zresztą tak samo chyba jest w 234RC tzn. jedno pokrętło...

Diabeł
08-03-2005, 15:30
W 484RC2 ustawiam błyskawicznie - tylko jedno pokrętło luzująco-zaciskające, żadnych innych. Zresztą tak samo chyba jest w 234RC tzn. jedno pokrętło...

Witam
Widzę, w Twojej stopce że masz głowicę MN322RC2, czy próbowałeś może jej do monopodu?
Ja zastanwiam się nad MN222 do monopodu 681, a głowice te mają chyba podobny sposób działania, więc ciekawi mnie jak to by się sprawdziło z monopodem.

Gdzie w Warszawie można kupić produkty Manfrotto?

Vitez
08-03-2005, 18:18
Gdzie w Warszawie można kupić produkty Manfrotto?

http://www.milso.com.pl/

p13ka
09-03-2005, 00:27
Widzę, w Twojej stopce że masz głowicę MN322RC2, czy próbowałeś może jej do monopodu?
Jest zbyt nieporęczna ze względu na wymiary i joystick, więc pozostaje na 190ProB.
Gdzie w Warszawie można kupić produkty Manfrotto?
Proponuję odwiedzić giełdę fotograficzną przy Batorego w niedzielę od 10:30 do 14:00.

[ Dodano: Wto 15 Mar, 2005 9:32 am ]
Odgrzeję jeszcze na chwilkę temat monopodu.
Dla tych, którzy zastanawiają się czy wybrać monopod, a jeśli już to jaki, i o co chodzi z tymi głowicami, stopkami, uchwytami, i polecam zapoznać się z tym opracowaniem (http://www.foto.com.pl/teksty/akcesoria13.html).

Kubaman
14-04-2005, 23:15
właśnie nabyłem swój pierwszy monopod :mrgreen:

Po przemyśleniach wynikających z tej dyskusji, chciałem kupić Manfrotto 681B. Jednak w sklepie po obmacaniu kilku rozmaitych modeli i długim namyśle postanowiłem kupić 679. Jest lżejszy, dostatecznie wysoki i na udźwig 10kg. 681B wydał mi sie strasznie wielki. Fakt w ręce leży bardzo pewnie, ale niestety sporo waży i trochę klamot.

Pierwsze wrażenia po oglądaniu zdjęć - jest super :-D

Teraz będę myślał nad głowicą.... a monopod niedługo opiszę w testach.

Ted
15-04-2005, 07:32
Jednak w sklepie po obmacaniu kilku rozmaitych modeli i długim namyśle postanowiłem kupić 679.
A jesli mozna wiedziec to w ktorym sklepie kupowales w Krakowie?

Kubaman
15-04-2005, 23:27
w sklepie obok Placu Inwalidów, konkretnie tutaj (http://www.sklepfotograficzny.pl/)
Nie jest najtaniej, ale można większość sprzętu sprawdzić, a pewnego sprzętu gdzie indziej w Kraku nie kupisz. Kupowałem tam też filtr UV.

skrzat
16-05-2005, 12:02
Tak przy okazji monopodów, czy taka stopka, jak na 3-cim zdjeciu w poniższej aukcji poprawia stabilność po przyciśnięciu stopą?
http://allegro.pl/show_item.php?item=50834745

Nie jest reklama :)

kavoo
16-05-2005, 12:05
Tak przy okazji monopodów, czy taka stopka, jak na 3-cim zdjeciu w poniższej aukcji poprawia stabilność po przyciśnięciu stopą?
http://allegro.pl/show_item.php?item=50834745
Na lodzie z pewnoscia ;-)

Arkan
16-05-2005, 12:38
Tak przy okazji monopodów, czy taka stopka, jak na 3-cim zdjeciu w poniższej aukcji poprawia stabilność po przyciśnięciu stopą?
http://allegro.pl/show_item.php?item=50834745

Nie jest reklama :)
Tiiaaaa, jasne, a to pokrętło od głowicy trzymasz w zębach - czasami to się zastanawiam, kto takie buble projektuje :confused:

skrzat
16-05-2005, 13:31
Oczywiście nie biorę pod uwagę modelu monopodu z tej aukcji, ale widziałem w sieci taką stopkę przy monopodach "uznanych" firm i pytam z ciekawości, czy to coś daje, czy zwykła szpilka wystarczy?

Arkan
16-05-2005, 13:39
Oczywiście nie biorę pod uwagę modelu monopodu z tej aukcji, ale widziałem w sieci taką stopkę przy monopodach "uznanych" firm i pytam z ciekawości, czy to coś daje, czy zwykła szpilka wystarczy?
Zwykła gumowa stopka z wysuwanym kolcem w zupełności wystarczy. Pomijam fakt, że aby stanąć na tej "podstawce" to trzeba ustawić monopod w pozycji zapewniającej najmniejszą stabilność.

dentharg
20-05-2005, 11:11
Jak to jest, że oprócz kupienia statywu/monopoda, zawsze trzeba jeszcze kupić jakąś cholerną głowicę?
Dopiero zaczynam, ale już widzę jak koszty nowego hobby rosną jak lawina :)
Fakt faktem, hobby świetne.

Czy zatem głowica do monopodu jest konieczna? Czy bez niej monopod jest bezużyteczny?

kavoo
20-05-2005, 11:21
Czy zatem głowica do monopodu jest konieczna? Czy bez niej monopod jest bezużyteczny?
Polecam lekture calego topicu, a nie tylko ograniczenie sie do zadania w nim pytania ;-)

dentharg
22-05-2005, 13:57
Polecam lekture calego topicu, a nie tylko ograniczenie sie do zadania w nim pytania ;-)

Ech, kurcze czytałem i jestem zmieszany/niepewny. Dlatego zadałem precyzyjne pytanie (a nawet dwa ;) ). Szczególnie, że w tym wątku właśnie najwięcej jest o tym jaka to głowica do monopoda jest 'najlepsiejsza' :)

Arkan
22-05-2005, 14:41
Ech, kurcze czytałem i jestem zmieszany/niepewny. Dlatego zadałem precyzyjne pytanie (a nawet dwa ;) ). Szczególnie, że w tym wątku właśnie najwięcej jest o tym jaka to głowica do monopoda jest 'najlepsiejsza' :)
1. Można używać monopoda bez głowicy - trzeba przykręcać aparat do monopodu bezpośrednio (nie ma płytki szybkiego mocowania). Nie ma też możliwości zmiany kadru na pionowy.
2. Polecam Manfrotto 234RC

Kubaman
22-05-2005, 21:14
Nie ma też możliwości zmiany kadru na pionowy.

no chyba, ze masz teleobiektyw wyposażony w pierścień mocujący - wtedy robienie fotek w kadrze portretowym nie sprawia najmniejszych problemów.

Arkan
23-05-2005, 00:49
no chyba, ze masz teleobiektyw wyposażony w pierścień mocujący - wtedy robienie fotek w kadrze portretowym nie sprawia najmniejszych problemów.
Tak, oczywiście. Zapomniałem o tym, bo nie używam tak cieżkich szkieł, żeby mocować szkło, a nie body - wolę jasne i lekkie :lol:

dentharg
24-05-2005, 10:13
1. Można używać monopoda bez głowicy - trzeba przykręcać aparat do monopodu bezpośrednio (nie ma płytki szybkiego mocowania). Nie ma też możliwości zmiany kadru na pionowy.

O, dzięki! I to mi wszystko wyjaśniło ;)

Ja nawet kupiłem jakoś na samym początku, jakiś gówniany statyw marki 'statyw' - ale odkryłem ostatnio, że ma nawet wysuwaną kolumnę pionową i
zdejmowaną głowicę :) Ale to poza tematem..

dentharg
24-05-2005, 13:42
I jeszcze jedno pytanie:

czy można łączyć nogi i głowice różnych producentów?
np. noga velbon i głowica manfrotto.. czy to się będzie gryzło?

Arkan
24-05-2005, 23:11
I jeszcze jedno pytanie:

czy można łączyć nogi i głowice różnych producentów?
np. noga velbon i głowica manfrotto.. czy to się będzie gryzło?
Można - ja tak zrobiłem - szczegóływ podpisie

Orzeszek
18-07-2005, 17:00
A czy ma ktoś doświadczenia z użytkowania monopodów firmy Velbon, bo tu wszystkie opisane były wyłącznie firmy Manfrotto. A jak używał to którego, jak się sprawują w terenie i inne wskazówki na ich temat.

Dorn
21-12-2005, 13:40
...
[ Dodano: Wto 15 Mar, 2005 9:32 am ]
Odgrzeję jeszcze na chwilkę temat monopodu.
Dla tych, którzy zastanawiają się czy wybrać monopod, a jeśli już to jaki, i o co chodzi z tymi głowicami, stopkami, uchwytami, i polecam zapoznać się z tym opracowaniem (http://www.foto.com.pl/teksty/akcesoria13.html).

Ja właśnie uskładałem troszkę kasy i planuję kupić 681B z jakąś głowicą (po przeczytaniu całego wątku mam lekki mętlik). Ale chiałbym też poczytać coś nt. używania monopodu - niestety ten link nie działą :(
Czy ktoś może mi podać jakiś adres strony? Bo trochę nie rozumiem np. jak należy trzymać monopod (te kąty do nóg fotografa) itp

Bigmar
31-03-2006, 20:13
A czy ma ktoś doświadczenia z użytkowania monopodów firmy Velbon,.


Kupiłem właśnie Velbon RUP-43.
Gdy dotrze przesyłka i już jakoś się z nim poznam to się podzielę uwagami.

zanussi
31-03-2006, 22:41
Ja od dawna używam monopodu manfrotto - nie pamiętam symbolu (cztero dzielny - po złożeniu jest krótszy o jakieś 10 cm od tego drugiego Manfrotto)
Używam oczywiście z długimi lufami, ale jakoś nigdy nie zastanawiałem się nad kątem pomiędzy nogami a monopodem. Stawiasz go tak, aby było Ci najwygodniej.... co by cały ciężar szkła i aparatu nie leciały ani do tyłu ani do przodu... ot i tyle

Bigmar
03-04-2006, 18:37
Dotarła paczka z Velbonem RUP 43. Cóż mogę powiedzieć?
Za te pieniądze to naprawdę solidny kawał pałki. Miałem obawy o utrzymanie zgripowanej 350D + Sigma 70-300 w celowaniu ku dołowi (makro). Jak się okazało obawy zupełnie niesłuszne. Głowica kulowa pozwala na swobodne manewrowanie aparatem zarówno w poziomie jak i w pionie. Nie widzę problemu z jakimś specjalnym ustawieniem się do monopoda.

Na forum są wypowiedzi osób, które nie zostały wpuszczane na imprezę z monopodem. Gdy wzięłem swój do ręki nagle przestałem się temu dziwić.

Tomasz Golinski
03-04-2006, 18:49
Ja ostatnio testowałem Sherpę 600r jako monopod. Sprawdził się jak należy. Nawet udało się 300mm i 1/8s. Aha, wpuścili na imprezę ;)

Routlaw
03-04-2006, 19:11
Widać nie wyglądałeś ze statywem na terroryste

robsonikus
03-04-2006, 20:52
Czy ten Velbon RUP 43 posiada plytke za pomoca ktorej mozna szybko odlaczyc aparat od monopodu?

Bigmar
03-04-2006, 21:29
Czy ten Velbon RUP 43 posiada plytke za pomoca ktorej mozna szybko odlaczyc aparat od monopodu?

NIe, nie ma takowej. Jednak przy/odkręcanie jest szybsze niż się spodziewałem. Zresztą, ponieważ to jest głowica kulowa można kręcić elementem ze śrubą a nie całym patykiem.

Zigi
26-04-2006, 15:06
NIe, nie ma takowej. Jednak przy/odkręcanie jest szybsze niż się spodziewałem. Zresztą, ponieważ to jest głowica kulowa można kręcić elementem ze śrubą a nie całym patykiem.

Włąsnie czekam na RUP-43. Tak sobie kombinuję iż mozna dodatkowo uzbroić go w "szybkozłączkę" 323 manfotto (85zł) ewentualnie wymienić samą głowicę na wyższy model velbona ze złączką wbudowaną.

pazurek
28-04-2006, 19:19
Ja dzisiaj bylem w Krakowie w foto plusie i po raz pierwszy na zywo moglem zobaczyc z bliska monopody frotki. Pierwsze wrazenie: o kur* jakie to ogromne! Bylem juz zdecydowany na 681, ale jak zobaczylem ta rure to zwatpilem. ;) Nie wiem czy mi sie chce targac taki kawal zelastwa w plener... :???:

Zigi
28-04-2006, 19:38
Ja dzisiaj bylem w Krakowie w foto plusie i po raz pierwszy na zywo moglem zobaczyc z bliska monopody frotki. Pierwsze wrazenie: o kur* jakie to ogromne! Bylem juz zdecydowany na 681, ale jak zobaczylem ta rure to zwatpilem. ;) Nie wiem czy mi sie chce targac taki kawal zelastwa w plener... :???:
Udźwig: 11kg
Waga: 0.78kg

To musi być kawał ruły.

Mój rup dotarł włąsnie przed chwilka razem z sherpą. Całkiem fajny ten "patyczek" :)

Pikczer
28-04-2006, 22:31
Pierwsze wrazenie: o kur* jakie to ogromne!

Ogromne??? No nie jest to ekwipunek "James'a Bonda", ale kawal solidnej rury, o ktora warto bezpiecznie i stabilnie oprzec swoje "Canonowskie klejnoty" :mrgreen:
To smieszne, bo wielu z CB wypowiadalo sie, ze sprzet im za duzo wazy...
Moze jestem dziwny, ale ja w wiekszej wadze czuje stabilnosc, solidnosc i jakosc :rolleyes:

ps
Monopody i statywy Manfrotto sa ciezkie, ale za to solidne i stabilne. No niestety - cos za cos ;)

Kubaman
29-04-2006, 08:45
Ja dzisiaj bylem w Krakowie w foto plusie i po raz pierwszy na zywo moglem zobaczyc z bliska monopody frotki. Pierwsze wrazenie: o kur* jakie to ogromne! Bylem juz zdecydowany na 681, ale jak zobaczylem ta rure to zwatpilem. ;) Nie wiem czy mi sie chce targac taki kawal zelastwa w plener... :???:

hehe, zerknij tutaj (http://www.canon-board.info/showthread.php?t=2793) w Uwagach użytkownika :smile:

pazurek
29-04-2006, 09:30
No wlasnie tak tez mysle ze 681 przy 350d z 400/5.6 to troche za duzo. Wiekszych szkiel i tak na razie nie planuje. ;)

piast9
04-05-2006, 20:18
Ja mam 234RC. Kadr pionowy - żaden problem, na załączonym obrazku. Co do funkcjonalności i komfortu to można trochę pokwękać, ale największa jej zaleta to mała masa i wymiary. Nie żałuję zakupu.

dazz
16-05-2006, 14:50
Skoro mowa o monopodach, to co byście wybrali ? Chodzi o głowicę. Zastosowanie - fotografia przyrodnicza.
Sorki, że linki ze sklepu z USA, ale tam będę robił zakupy.

http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=productlist&A=details&Q=&sku=5493&is=REG&addedTroughType=categoryNavigation
czy
http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=productlist&A=details&Q=&sku=5494&is=REG&addedTroughType=categoryNavigation

gilbi
23-05-2006, 13:57
Witam,
Odgrzeje temat, przymierzam się do kupna monopoda i zastanawiam się czy rozważać coś ze stopą do "przydeptania" czy prostą konstrukcje. Ktoś się z czymś takim mierzyłf, wlaczył, pokonał? Warte to, to zachodu? Myślę nad Velbonem RUP-43, czymś raczej w tej skali cenowej. Może macie coś godnego polecenia, bo z powyższej dyskusji niewiele budujących wniosków można wysnuć.

pazurek
23-05-2006, 18:04
piast9: czekaj czekaj, jakim cudem? szybkozlaczka jest przekrecona o 90 stopni?

Jac
24-05-2006, 21:07
piast9: czekaj czekaj, jakim cudem? szybkozlaczka jest przekrecona o 90 stopni?
no jak to jak? przeciez widac jak,! ta "glowica" ma tylko jedna plaszczyzne obrotu, a ktora czy kadr pion/poziomy lub opuszczenie/podnisienie w kadrze poziomym to ty decydujesz... jesli na koncerty to wtedy moze dac rade jednak glowca kulowa bedzie IMHO lepsza jak bedziesz uzywal np na ptaki ...

szycho
30-05-2006, 10:26
Włąsnie czekam na RUP-43. Tak sobie kombinuję iż mozna dodatkowo uzbroić go w "szybkozłączkę" 323 manfotto (85zł) ewentualnie wymienić samą głowicę na wyższy model velbona ze złączką wbudowaną.

Śmigam po google i gdzie ino i nie moge wpaść na taką szybkozłączkę;(
No i też czekam na RUP-43;)

Zigi
30-05-2006, 13:38
Taka płytka jest tu. (http://foto-video.net.pl/sklep/product_info.php?cPath=14_23&products_id=112)

Co do zmiany całej głowicy to ne wiem czy jest to możliwe - nie chce próbować na siłę odkręcac od monopodu tego co tam obecnie jest założone.
A przydałoby sie miec głowice o takiej samej płytce jak sherpa. Bo takowa siedzi u mnie na aparacie cały czas oprócz chwil gdy chcę wykorzystac monopod.

szwayko
30-05-2006, 13:39
no jak to jak? przeciez widac jak,! ta "glowica" ma tylko jedna plaszczyzne obrotu,

No i wlasnie z tego wzgledu ja wolalem kupic uzywana stara glowice MN 308RC, za pare zloty wiecej niz 234RC. NA koncertach czesto musze podniesc aparat do gory, a z 234RC musialbym przechylac caly monopod.

Odnosnie monopodow - uzywam zamiast tego trojnoga 055Pro - troche hardcore, ale jaki stabilny :-)

Mysle o MN 680 jako ze dlugi i maly po zlozeniu (4 elementy), ale rowniez zastanawiam sie nad Velbonem RUP-4. Tanszy. Czy mial ktos jakiegos Velbona?

Zigi
30-05-2006, 14:19
A jak myslisz RUP-43 to niby przez jaka firmę został wyprodukowany :)?
4 jest bardzo podobny do 43, troszkę solidniejszy i pozbawiony głowicy. Moim zdaniem całkiem solidny sprzęt. zaciski plastikowe ale robia raczej pozytywne wrażenie.

szwayko
31-05-2006, 10:07
....

Oki, a miales cos manfrotto, tak zeby porownac.
Czy mozesz mi spokojnie polecic tego velbona RUP-4 zamiast manfrotto 680? Dawac prawie 2-stowy za rure to troche sumienie gryzie, a rupki-4 sa za 120zl.
Ten RUP-4 to chyba ich topowy model?

zanussi
31-05-2006, 11:55
Mam manfrotto z trzema zaciskami (krótsza wersja) o symbolu 479-4B z głowicą 234RC. Całość po złozeniu ma długość 56 cm (wraz z głowicą) a po rozłożeniu 159 cm - do punktu oka celownika należy dodać kilka centymetrów w zależności od modelu aparatu. Monopod traktuję jak trzecią rękę w przypadku ogniskowych 200-300mm. Nie wyobrażam sobie pracy bez takiej solidnej podstawy. Nie wiem ile waży, ale nigdy nie poczułem tej wagi ani w górach ani w przypadku długiego marszu, a przydatność jest nieoceniona.

szycho
31-05-2006, 12:18
Taka płytka jest tu. (http://foto-video.net.pl/sklep/product_info.php?cPath=14_23&products_id=112)


Dzieki Zigi za odpowiedź. Zakładam, że płytke masz i współpracuje bezproblemowo z gwintem główicy RUP-43?

Zigi
31-05-2006, 12:29
Oki, a miales cos manfrotto, tak zeby porownac.
Czy mozesz mi spokojnie polecic tego velbona RUP-4 zamiast manfrotto 680? Dawac prawie 2-stowy za rure to troche sumienie gryzie, a rupki-4 sa za 120zl.
Ten RUP-4 to chyba ich topowy model?

Nie miałem manfrottki. Oglądąłem kiedyś ich statywy w sklepie. Wykonanie velbonów im nie ustępuje. Generalnie wrażenie jest takie, iż manfrootto jest bardziej pancerne. Biorąc pod uwage parametry tak samomo jak przy statywach jest przy monopodach. Ale czy warto za to więcej płacić to już zostawiam ocenę Tobie. Jak masz bardzo cieżkie szkła to pewnie warto ale nie sądzę abyś wtedy przejmował się wydaniem dodatkowo 80zł :).
W moim zaciski sa mocne, wykonanie estetyczne i porządne, całość jest w miarę lekka, sztywna, a uchwyt miękki. Czego chieć więcej od monopodu? Głowicę stosowną velbona tez się ciekawą znajdzie. Mi na razie wystarcza ta z Rup -43.

Co do topowości i modeli to: http://www.velbon-tripod.com/table_mono_pods.htm

Zigi
31-05-2006, 12:48
Dzieki Zigi za odpowiedź. Zakładam, że płytke masz i współpracuje bezproblemowo z gwintem główicy RUP-43?

Niestety nie posiadam, mimo wszystko monopodu rzadko używam, choć szczególnie w terenie gdzie często aparat trzeba zdejmować to by się bardzo przydała.
A gwinty w tym przypadku muszą być standardowe bo inaczej nie pasowały by też między głowicę manfrottki i aparat.
Pozdrawiam
Zigi

szwayko
31-05-2006, 12:55
...

Dzieki.
Wlasnie mam raczej lekki sprzet, max obiektyw to 200/2.8 (1kg).
Glowice mam 308RC, ale musze pewnie jeszcze zdobyć adapter 1/8" na 3/8"
o taki (http://www.fotokurier.beep.pl/index.php?products=product&prod_id=190).
Czy moze velbon sprzedaje monopody od razu w przejsciowka na gwint 3/8"?

Zigi
31-05-2006, 13:14
Dzieki.
Wlasnie mam raczej lekki sprzet, max obiektyw to 200/2.8 (1kg).
Glowice mam 308RC, ale musze pewnie jeszcze zdobyć adapter 1/8" na 3/8"
o taki (http://www.fotokurier.beep.pl/index.php?products=product&prod_id=190).
Czy moze velbon sprzedaje monopody od razu w przejsciowka na gwint 3/8"?

Tego niestety nie wiem. Ale wydaje mi się iż oni stosują gównie 1/4". Czyli przejściówka może byc konieczna.

szycho
04-07-2006, 19:01
Włąsnie czekam na RUP-43...
Dzięki Zigi za wszystkie info i wskazówki dotyczące upgrade'u RUP-43. Jestem po pierwszym weekendzie i tym monopodem i...rewelka:)

Sibil
08-07-2006, 13:03
przebrnąłem już któryś raz przez wątek i mam takie pytanie. Jedzie już do mnie monopod manfrotto 679b. Kwestią problematyczną, jak pewnie dla kilku innych osób tutaj, jest dobór odpowiedniej głowicy. Myślę obecnie albo nad 484rc2 albo nad http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info.php?cPath=58&products_id=522. Cena drugiej głowicy jest niższa (wiadomo, kwestia marki, wykonania itp.), mimo to ma większy udźwig (6kg). Na razie mój zestaw to 350d + grip + 70-200L w najcięższym zestawie... poradzicie coś?

Jac
08-07-2006, 15:33
przy monopodzie wytrzymalosc glowicy raczej nie ma "az tak duzego" znaczenia, co innego do statywu wiec wydaje sie ze dowolna powinna dac rade, z tym ze ja jestem zwolennikiem jednorazwoych zakupow, wiec lepiej kupic lepsza ;-)

Sibil
08-07-2006, 16:43
a czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z tą głowicą? oprócz p13ka? dzięki Jac za odpowiedź :)

TomS
08-07-2006, 17:00
A miał ktoś z was do czynienia z podstawą do monopadu coś takiego jak to na www.pstryk.pl/opis.php/4772
Jestem ciekaw jak się to sprawuje

Sibil
10-07-2006, 09:46
ja ostatecznie zdecydowałem się na 679B + głowica 484rc2. Zobaczymy jak będzie :)

Trzaska
10-07-2006, 15:09
Uzywam tej głowicy od pół roku z monopodem 334B i podpinam 350D (bez gripa) + Sigma 100-300/4 (1,5 kg). Wytrzymuje bez problemu, więc chyba i Ty nie powinienes mieć problemów.

adamek
10-07-2006, 23:58
yyy
a po co di sigmy podpinasz glowice?
mi nigdy nie brakowało głowicy..
można zrobić coś z głowicą, czego nie można bez niej? (w przypadku montowania obiektywu do monopoda).

dazz
11-07-2006, 13:57
A miał ktoś z was do czynienia z podstawą do monopadu coś takiego jak to na www.pstryk.pl/opis.php/4772


Praktycznych doświadczeń nie mam, ale sprzedwca w sklepie mocno mi to odradzał



a po co di sigmy podpinasz glowice?
można zrobić coś z głowicą, czego nie można bez niej?

pewnie, żeby robić zdjęcia pionowe

Sibil
11-07-2006, 14:19
pewnie, żeby robić zdjęcia pionowe

Sigma 100-300/4 ma pierścień mocujący do statywu/monopoda. Bez głowicy też można robić pionowe zdjęcia

adamek
11-07-2006, 14:21
o właśnie.
dzięki sibil za wyręczenie mnie. :)

bo ja... naprawde jestem ciekaw, czy czegoś nie mogę zrobić bez tej głowicy. :)

Sibil
11-07-2006, 14:23
Nie będę potwierdzał Twojego toku myślenia bo w końcu sam kupiłem głowicę :)

adamek
11-07-2006, 14:39
ale nie masz pierścienia mocowania na obiektywie... nieprawdaż?

Sibil
11-07-2006, 14:43
prawdaż :)

Bigmar
16-07-2006, 15:55
Jak to jest z TĄ przejściówką (http://foto-video.net.pl/sklep/product_info.php?cPath=14_23&products_id=112)?
Czy w przypadku Velbona RUP-43 przykręcam ją normalnie do obecnego gwintu i zyskuję szybkozłączkę na podstawce z głowicą kulową?
Przpraszam ale mam zwyczajne problem z tymi średnicami wszystkimi.
Będę wdzięczny za wyjaśnienie, bo przymierzam się to tego rozwiązania.

Sibil
16-07-2006, 19:11
ja ostatecznie zdecydowałem się na 679B + głowica 484rc2. Zobaczymy jak będzie :)

Jestem po pierwszych testach. Wyniki bardziej niż zadowalające. Chyba ten zestawik będzie moim częstym towarzyszem :)

januszP.
17-07-2006, 08:36
W ub. tygodniu kupiłem Velbon RUP-43. (129 PLN). W sobote miałem okazje intensywnie sprawdzić go z 350D + canon 70-300 w Grunwaldzie. I szcerze napiszę. Jest swietny. Głowica na wyposażeniu w zupełnosci wystarcza do takiego zestawu. A mozliwość przełożenia w poz. pionową aparatu z obiektywem daje fantastyczne mozliwosci. Ponieważ musiałem często regulowac wysokość dało mi to mozliwośc sprawdzenia skutecznosci zacisków. Są bardzo dobre. Bardzo dobrze trzymają i można na "czuja" (nie sa za małe) regulowac i zabezpoeczać. Egzamin zdał fantastycznie. I napewno będzie b. czesto wykorzystywany.
A i na koniec. Napewno wkrótce kupię szybkozłaczkę!
Pozdrawiam
Janusz

kris75
26-07-2006, 19:57
a zdradzcie jaki jest wasz ulubiony chwyt na monopod? Ja probuje porownuje i na razie sam nie wiem ale najleppsze efekty mam z takim ukladem ze lewa noga jest wysunieta ku przodowi a monopod opiara sie o wewnetrzna czesc prawej stopy czyli jest rownoley do prawej czesci ciala.

tataminiakus
28-01-2007, 23:35
Przymierzam się do zakupu monopoda... na placu boju dwa modele Manfrotto: 676B oraz 680B. Oba mniej więcej tej samej wysokości (chcę chować do plecaka, tak aby nie wystawał). Istotna dla mnie jest też waga sprzętu, bo targać wszystko będę na własnym grzbiecie (często w górach, gdzie każde deko się liczy).
Mam pytanie do bardziej doświadczonych w temacie, czy koniecznie musi być ciężko? Oczywiście domyślam się (oglądałem oba), że cięższy będzie trwalszy... Ale, czy waga monopoda ma istotny (w trójnogu wiem, że tak) wpływ na jakość (stabilność, drgania?) uzyskiwanych obrazów?

Kubak82
28-01-2007, 23:55
nie o wage tutaj chodzi ale o uzyte materialy.. moga byc lekkie byle solidne (takie dzieki ktorym monopod na zlaczach nie bedzie sie telepal).. to i glowica to podstawa..

ja wlasnie kupilem 680b i jedzie do mnie glowica 486rc2.. jego wysokosc + glowica jest dla mnie w sam raz a i po zlozeniu jest ciut mniejszy (z glowica bedzie ok 62cm) wiec latwiejszy do transportu.. wagowo wyjdzie to chyba nieco ponad 1 kg..

jest bardzo stabilny i jakos tak w sam raz lezy w rece :-)

Kr4nkEd
29-01-2007, 00:59
Poki montujemy do monopodu aparat to glowica kulowa moze sie sprawdzic.
Jednak mocowanie obiektywu z obejma + kula...ostatnio to przezylem i czekam na frotke 234RC.
Glowica ustawiona na pochyl przod-tyl, skrecona na tyle zeby sie dalo przestawic ale dawala opor + pion/poziom z obejmy na szkle. Jak dla mnie idealne rozwiazanie.
Po zluzowaniu kuli i obejmy czulem sie jakbym mial aparat na makronie postawiony :)

Kubak82
01-02-2007, 21:44
Poki montujemy do monopodu aparat to glowica kulowa moze sie sprawdzic.
Jednak mocowanie obiektywu z obejma + kula...ostatnio to przezylem i czekam na frotke 234RC.


Po zluzowaniu kuli i obejmy czulem sie jakbym mial aparat na makronie postawiony :)


eee, przesadzasz chyba ;-)

po pierwsze to 234RC ma maks. obciazenie 2,5kg a to troche malo :-? .. z poczatku nawet o niej myslalem ale wlasnie z powodu wytrzymalosci wybralem 486rc2 (w fotostradzie sa po 209 zl - jak ktos chce kupic to chyba obecnie najnizsza cena na rynku), dzis doszla i od razu byl maly sprawdzian :twisted: .. rzeczone zdjecia w pionie - rewelacja :mrgreen: :!:

zestaw wazacy jakies 3,5 kg (350d+grip+bigma+flash) mozna spokojnie przechylic o 90 stopni a potem lekko regulowac kat nachylenia (gora/dol).. nawet nie trzeba zaciskac glowicy bo zestaw wisi dokladie pod katem 90 stopni.. dlatego pozowole sobie nie zgodzic sie z kolega Kr4nkEd'em i powiedziec, ze IMHO glowica kulowa idealnie nadaje sie do montowania na obejmie szkla 8-)

zestaw naprawde smiga jak marzenie i zadnego "makaronu" nie uswiadczylem :D

Kr4nkEd
01-02-2007, 22:40
eee, przesadzasz chyba ;-)
nie :)


po pierwsze to 234RC ma maks. obciazenie 2,5kg a to troche malo :-?

.. z poczatku nawet o niej myslalem ale wlasnie z powodu wytrzymalosci wybralem 486rc2 ( rzeczone zdjecia w pionie - rewelacja :mrgreen: :!:
Wez pod uwage ze to troche rozne sa przeznaczenia tych glowic.
Na 486 zostawiasz aparat na statywie i zaciskajac go pod katem np. 45°
powinien on pod tym katem zostac. Przy monopodzie zazwyczaj trzymasz
aparat reka, podpierasz obiektyw itp. - mniejsze obciazenie i wymagania.


zestaw wazacy jakies 3,5 kg (350d+grip+bigma+flash) mozna spokojnie przechylic o 90 stopni a potem lekko regulowac kat nachylenia (gora/dol).. nawet nie trzeba zaciskac glowicy bo zestaw wisi dokladie pod katem 90 stopni.. dlatego pozowole sobie nie zgodzic sie z kolega Kr4nkEd'em i powiedziec, ze IMHO glowica kulowa idealnie nadaje sie do montowania na obejmie szkla 8-)
To kwestia metod uzywania szkla, glowicy i monopodu...mnie nie pasuje.
Po co przechylac o 90° na glowicy majac obejme na szkle?
Mnie tam wygodniej odkrecic obejme i obracac aparat w osi niz wajchowac
glowica. Lekko poluzowana 234 koryguje przechyl przod/tyl.


zestaw naprawde smiga jak marzenie i zadnego "makaronu" nie uswiadczylem :D
Poluzuj obejme i kule...zrob teraz cokolwiek a zrozumiesz :)

Kubak82
01-02-2007, 23:31
Wez pod uwage ze to troche rozne sa przeznaczenia tych glowic.
Na 486 zostawiasz aparat na statywie i zaciskajac go pod katem np. 45°
powinien on pod tym katem zostac. Przy monopodzie zazwyczaj trzymasz
aparat reka, podpierasz obiektyw itp. - mniejsze obciazenie i wymagania.

no ja wlasnie staram sie docisnac aparat ku dolowi a nie podtrzymywac reka ;) .. jest wtedy stabilniejszy.. dlatego wlasnie kupilem glowice z wiekszym dopuszczalnym obciazeniem..


To kwestia metod uzywania szkla, glowicy i monopodu...mnie nie pasuje.
Po co przechylac o 90° na glowicy majac obejme na szkle?
Mnie tam wygodniej odkrecic obejme i obracac aparat w osi niz wajchowac
glowica. Lekko poluzowana 234 koryguje przechyl przod/tyl.

no i to tez jest kwestia gusto - ja po prostu wole miec sztywna obejme i regulacje na glowicy niz odwrotnie 8-) .. IMHO to szybsza metoda ale to tylko IMHO :mrgreen:


Poluzuj obejme i kule...zrob teraz cokolwiek a zrozumiesz :)

no wlasnie tez tak robilem - moze to kwestia wagi/nasicku ale calkiem swobodnie operowalo mi sie takim zestawem :twisted:

Kr4nkEd, to pewnie w wiekszosci kewstia indywidualnych upodoban, sposobu w jakie sie trzyma sprzet itp.. u Ciebie pewnie lepiej sie sprawdzi ta 234, ja wybralem 486.. i tylko mowie, ze mnie ta glowica kulowa bardzo spasowala i ze bardzo wygodnie operuje mi sie takim zestawem :smile:

pozdr.

Kr4nkEd
02-02-2007, 14:07
no ja wlasnie staram sie docisnac aparat ku dolowi a nie podtrzymywac reka ;) [...]
Kr4nkEd, to pewnie w wiekszosci kewstia indywidualnych upodoban, sposobu w jakie sie trzyma sprzet itp..

Ja tez dociskam. Mowie tylko ze sa to inne obciazenia.
Kwestia indywidualnych upodoban - pisalem w poprzednim poscie :)

rolaj
08-02-2007, 01:36
Interesujący artykuł o korzystaniu z monopodu
http://www.outdooreyes.com/photo5.php3
Jesli ktos juz podał ten link (szukałem, może nie znalazłem) prosze wywalić post.

MARANTZ
26-03-2007, 17:57
Ja mam małe zapytanie do "przyrodników" korzystających z monopoda a nie chcę zakładać specjalnego wątku.
Czy któryś z forumowiczów używa monopodu brodząc w wodzie w woderach? Mam taka małą koncepcję, żeby zamiast na spinning wybrać się na plener zdjęciowy i nie wiem jak ten "patyczek" przeżyje długotrwały kontakt z wodą. Posiadam model 681B, oczywiście to frotka. Będę wdzięczny za uwagi od praktykujących coś takiego forumowicz.

Roger_Sway
24-09-2007, 16:07
Witam! mam pytanie do użytkowników monopodów (szczególnie tych fotografujących ptaki itp) czy ktoś używa monopodu z obiektywami 400mm/500mm ? czy taki zestaw daje rade, czy jestem skazany na normalny statyw :?: :?: z góry dzięki za odpowiedź!

TomS
24-09-2007, 16:42
Ja używam z 400/5.6 i jestem zadowolony. Bez monopodu to trochę mi się ręcę trzęsą

Roger_Sway
24-09-2007, 17:10
no właśnie ja sobie zakupilem take trochę dluższe szkała i się boje że z ręki to lipa będzie ;)

tom170
16-12-2007, 01:19
Witam... w sumie ja bym skusil sie na jednego z tych velbonów... posiadam tez statyw 600r tej firmy i mysle, ze w srednich kategoriach cenowych velbony są ok...

Moje pytanie jest natomiast takie... czy np przy czasach 1/100 zrobie ostre zdjęcia nieporuszone przy np 300mm z sigmy albo 200mm i np f/5.6 w powiedzmy pochmurny dzien :) normalnie z reki zeby zrobic naprawde ostre fotki to przy 300mm to ok 1/500 musi byc no i f/11 (prawie niemożliwe :D no chyba ze pogoda jest super :)
Zastanawiam sie na ile wydajny może być monopod i czy warto inwestowac...
Jeśli velbon to ktory ??? i co zrobic zeby byla szybkozlaczka/pionowe kadry możliwe:) oczekuje wyczerpujących odpowiedzi....
Ile wyjdzie taki zestaw :) PS. mam 196cm wzrostu czy velbon bedzie ok ???

PS. RUP-4 wydaje sie interesujący gdyż bardzo mały ale też niski czy to go nie wykluczy dla mnie ...

TomS
16-12-2007, 08:39
Mi przy 400mm na monopodzie spokojnie udaje się zrobić ostre zdjęcia przy np 1/200 ale wolę trochę krótsze czasy. Ze względu że zawsze jakiś wiaterek albo się ptaszek czy zwierzaczek będzie ruszał.

janmar
16-12-2007, 09:30
[Quote] co zrobic zeby byla szybkozlaczka/pionowe kadry możliwe oczekuje wyczerpujących odpowiedzi.... [Quote]

Głowica monopodowa np.[Manfrotto 234 RC] lub kulowa. Bralbym pod uwage jakosc a nie cenę.Statyw dobry może sluzyc wiele lat ,albo jesli zły to lezec lub wk... wiele lat.Czy warto?

adamek
16-12-2007, 11:00
przy 300mm i 1/100s zdjęcie ostre zrobisz BYĆ MOŻE. Monopod moim zdaniem służy głównie do tego, by ustabilizować kadr - reka nie lata wtedy tak jak bez niego i widać przez wizjer ciągle to samo. ;)

No i się ręka nie męczy. :)

checiu
19-12-2007, 00:37
trochę się rozpisałem dlatego umieszczam info o czym jest ten post - jak kogoś nie interesuje nie musi czytać:
1 część DLACZEGO WG MNIE MANFROTTO A NIE GOLDPHOTO
2 część DLACZEGO WG MNIE KULOWA GŁOWICA LEPSZA NIŻ 234

moim zdaniem to czas potrzebny na zrobienie ostrej fotki i tak zawsze zależy od "parkinsona" w łapkach :) jedni zrobią z krótszym inni z dłuższym - zmęczenie też ma znaczenie...
a teraz odnośnie wyboru monopodów. Nie ukrywam, że nosiłem się z zamiarem zakupu na gwiazdkę. Po sprawdzeniu opinii miałem wnioski:
1. frotka 679B - dla mnie za długa - nie przeszkadzają mi 3 zaciski w 680B
2. frotka 680B - tę kupiłem bo: a) krótsza niż 679B, b) sztywniejsza niż GoldPhoto YH304 (o czym za chwilę) c) nie jest tak potężna jak 681B i pozostałe - tamte to na prawdę potwory są :)
3. 681B i wyższe modele - dla mnie już za potężne - do większych zadań mam statyw - monopod ma być przede wszystkim MOBILNY!!
4. GoldPhoto YH304 - identyczny jak 680B, ale....
i ty właśnie, ale - myślałem sobie, że eee tam nie będę płacił 200 pln prawie za rurkę - zwłaszcza, jeżeli na zdjęciach wygląda tak samo. Jednak jako, że nie lubię kupować kota w worku - przed zakupem postanowiłem sobie ów monopod obejrzeć - o mało co nie musiałem po to jechać do Wesołej, ale na szczęście YH304 wpadł mi w łapki w FotoStradzie w BlueCity. I tu niestety się rozczarowałem monopod co prawda części ma niby takie same, ale diabeł tkwi w szczegółach:
1) zaciski same w sobie mają inną konstrukcję, niż we frotce - wg mnie bardziej podatną na uszkodzenie
2) rurki, z których statyw jest wykonany są cieńsze i się uginają jak je mocniej przycisnąć
3) monopod - nie wiem może to wina tego konkretnego egzemplarza po rozłożeniu nie był prosty - a zakrzywiony - a'la banan! - co na pewno miało wpływ na jego uginanie się przy silniejszym dociśnięciu go do podłoża

chciałem zaoszczędzone pieniądze na monopodzie władować w drugą kulową głowicę do niego - też goldphoto - 430 - dlaczego? bo mam do statywu 488RC2 Manfrotto, która na prawdę jest WIELKA - jak ją zobaczyłem w sklepie to się przestraszyłem - na prawdę kawał metalu. I chciałem mniejszą zamontować do monopodu.
Jednak wybór stanął na 680 B i będę do niego montował 488 wg zestaw klasa nic się nie ugina :)

co do wyboru między głowicą kulową a 234rc do monopodu to kulowa ma jedną nad 234 ale PODSTAWOWĄ dla mnie przewagę - o czym już było wspominane w wątku - a mianowicie to że monopodem rzadko kiedy robi się zdjęcia gdy monopod jest prostopadle do ziemi - bo wtedy jest najmniej stabilny - mając kulową głowicę można sobie w pionowym ujęciu dowolnie przechylać przód tył - co w 234 wymaga przekręcania płytki względem aparatu.
Uwaga ta oczywiście nie dotyczy obiektywów z pierścieniem statywowym.

dream catcher
13-10-2008, 16:08
Witam! Noszę się z zamiarem zakupu Manfrotto 679B + mount ring'a do mojego 70-200. I właśnie mam zagwozdkę z tym:


monopodem rzadko kiedy robi się zdjęcia gdy monopod jest prostopadle do ziemi - bo wtedy jest najmniej stabilny

Logiczne.


Uwaga ta oczywiście nie dotyczy obiektywów z pierścieniem statywowym.

I tu moje pytanie. Jeśli zamontuje w/w pierścień statywowy i będę go używał z monopodem, to jak sprawa będzie wyglądała, kiedy monopod nie będzie stał prostopadle do ziemi, a pod kątem(oczywiście mniejszym, lub większym niż 90 stopni ;))? Jak skorygować ustawienie aparat/obiektyw - monopd, żeby fortka była ustawiona pod kątem, a szkło patrzyło prosto przed siebie, a nie do góry, lub w dół...?

Merde
13-10-2008, 17:42
I tu moje pytanie. Jeśli zamontuje w/w pierścień statywowy i będę go używał z monopodem, to jak sprawa będzie wyglądała, kiedy monopod nie będzie stał prostopadle do ziemi, a pod kątem(oczywiście mniejszym, lub większym niż 90 stopni ;))? Jak skorygować ustawienie aparat/obiektyw - monopd, żeby fortka była ustawiona pod kątem, a szkło patrzyło prosto przed siebie, a nie do góry, lub w dół...?

Zastosować np. głowicę kulową?

dream catcher
13-10-2008, 17:54
Jeszcze raz:


monopodem rzadko kiedy robi się zdjęcia gdy monopod jest prostopadle do ziemi - bo wtedy jest najmniej stabilny - mając kulową głowicę można sobie w pionowym ujęciu dowolnie przechylać przód tył - co w 234 wymaga przekręcania płytki względem aparatu.
Uwaga ta oczywiście nie dotyczy obiektywów z pierścieniem statywowym.

Merde
13-10-2008, 20:03
Nie bardzo rozumiem czemu z mocowaniem statywowym nie można (prawie) dowolnie kręcić głowicą. Wytłumaczysz?

dream catcher
13-10-2008, 20:24
Wydaje mi się, że @checiu pisze o tym, że bezpośrednie mocowanie obiektyw-pierścień-monopod, bez głowicy, daje taką możliwość...

Merde
14-10-2008, 08:33
Prędzej daje możliwość swobodnego zmieniania kadru pion-poziom, bo pochylać to się raczej bez głowicy nie da.

dream catcher
15-10-2008, 11:39
pochylać to się raczej bez głowicy nie da.

Też mi się tak wydaje, ale z wcześniejszej wypowiedzi kolegi @checiu, można wywnioskować właśnie, że się da...

Janczewski
21-05-2009, 10:14
Jedzie do mnie Manfrotto 681B, potem dojedzie Manfrotto 486RC2 COMPACT głowica kulowa i odnośnie głowicy mam pytanie, czy ta się sprawdzi, czy może wybrać coś droższego?

Garnett
21-05-2009, 13:07
Mam 681B i bardzo sobie chwale co do glowicy to uzywam glowice ze statywu ( 055xprob) Benro B-2

zoom2
29-05-2009, 16:25
Szukałem na foru i nie znalazłem.
Czy ktoś z kolegów ma praktyczne doświadczenia z carbonowymi monopodami:

Benro MC-68 n6
Benro MC-91 n6

interesuje mnie sztywność monopodu oraz solidność, skuteczność i jakość zacisków blokujących segmenty monopodu.

Wirtualnych geniuszy-teoretyków błagam by powstrzymali się od dzielenia się swoją wybitną wiedzą.

A wszystkim realnym użytkownikom będę serdecznie wdzięczny za uwagi i opinie. Wiem do czego sluży monopod i prosze o ocene produktu a nie dywagacje o mnopodzie jako zjawisku przyrodniczym.

comatus
29-05-2009, 17:13
Benro B-2

Nie chodziło CI o BH-2?
Jeśli tak to jestm ciekaw jak tak głowica się spisuje. Bo chcę hupić (BH-2 lub BH-1).

Garnett
29-05-2009, 17:48
Comatus. Rzeczywiscie mialo byc BH-2. Glowica spisuje sie super na zestawie 70-200/2,8 + TCx2 + 40D nawet nie drgnie. Do mieszka makro tez jej uzywam i jestem bardzo zadowolony.

comatus
29-05-2009, 18:03
Dzięki. Jestem już coraz bliżej zakupu :-)

szkielu
31-10-2010, 19:05
Witam. Troszkę odgrzebuję temat - chciałbym prosić użytkowników monopodu Velbon RUP-L43 o opinie. Wiem,że wadą tego sprzętu jest brak szybkozłączki oraz możliwości wymiany głowicy. Jednak kusi mnie (do używania z krótszą optyką, gdzie nie ma obejmy na obiektyw) ta głowiczka, która jest. Chcę go używać z 1D/40D + 70-200( z obejmą),17-40,50 i 80 mm. Ta głowica da radę utrzymać takie zestawy?

enter
31-10-2010, 19:57
ja bym kupował z wymienną głowicą
zobaczysz że po kilku razach zacznie być upierdliwe latanie głowicy w każdą stronę i odkręcenie całego monopoda

szkielu
31-10-2010, 22:23
myślałem o dokupieniu szybkozłączki :)
niezbyt często mogę sobie pozwolić na luksus pracy z monopodem stąd też nie chce topić w nim większej sumy... zastanawiałem się jeszcze nad Manfrotto 679B Monopod = jakaś głowica...ale to już podnosi koszty znacznie. Z drugiej strony wiem,że nie ma tanio i dobrze ;) przynajmniej w fotografii

szkielu
19-11-2010, 18:00
Ostatecznie stanęło na manfrotto 681B ze względu na masywność i głowicy kulowej 496rc2. Po kilku dniach używania zastanawiam się jak ja sobie radziełm wcześniej bez tego...

kashpir_pl
22-02-2013, 13:09
Witam,
planuję zakup nowego monopodu. Mam 184 cm wzrostu i obecnie posiadam Velbona RUP-4 (169 cm) z głowicą Benro BH-0 - pod Canona 7D + C100-400. Niestety ten zestaw nie poradzi już sobie z planowanym wkrótce obciążeniem powyżej 4 kg. Wykonałem internetowy "research" i stwierdziłem, że idę w kierunku zakupu monopodu wykonanego z włókien węglowych. Na chwilę obecną na placu boju pozostały dwa modele:
- Sirui P-324 Monopod SIRUI P-324 Carbon (http://tiny.pl/h2nhl) - w skrócie 4 sekcje, wysokość do 170 cm, udźwig 20 kg
- Slik Pro Pod 382CF - 4 sekcje, ale potem zaczynają się rozbieżności między różnymi sklepami: wysokość 157 cm lub 163 cm, udźwig maksymalny 5 albo 8 kg.

Myślałem, że z pomocą przyjdzie oficjalna strona Slika, ale tam jakoś omyłkowo pojawiają się dane techniczne jakiegoś ze statywów Slika.

O Sliku jest sporo bardzo dobrych opinii i byłbym w stanie zaakceptować 163 cm wysokości, bo głowica z którą będę używał nowego monopodu będzie 2 cm wyższa niż Benro, efektywnie traciłbym więc ok. 4 cm. Więcej bym nie chciał. Jeśli jest jakiś posiadacz, który mógłby dokładnie zmierzyć maksymalną wysokość tego monopodu i podać wynik, to byłbym bardzo wdzięczny. Sam również szukam w Warszawie jakiegoś sklepu i napisałem podobną prośbę do jednego ze sprzedawców. Dodatkowo martwi mnie kwestia udźwigu – czy te 5 kg max (przyjmując bardziej pesymistyczną opcję) to jednak nie będzie za mało.

O Sirui P-324 z kolei nie znalazłem żadnych opinii. Wysokość jak, znalazł i choć do deklarowanego udźwigu podchodzę z pewną dozą ostrożności (marketing?), to nawet jeśli zetniemy o połowę to i tak 10 kg mi w zupełności wystarczy. Zawieszka na pasek to fajny bonus. Bliżej jestem zakupu właśnie tego Sirui, ale przed zakupem chętnie poznałbym wrażenia osób, które zetknęły się z tym monopodem.