PDA

Zobacz pełną wersję : Canon PowerShot S5 IS



gwozdzt
07-05-2007, 10:55
zajrzałem na dpreview :-)
http://www.dpreview.com/news/0705/07050703canons5is.asp

Zielony
07-05-2007, 11:10
Hehe, z chwilę będzie zajawka że może 5DmkII wyjdzie też tak niebawem :lol: ;)

DoMiNiQuE
07-05-2007, 11:15
Dizajn zabija. Wyglada jak S3IS z lampa od 20D i przyklejonym swinskim ryjkiem 50/1.8 ;-)

colinSTi
07-05-2007, 11:20
http://web.canon.jp/Imaging/pss5is/index-e.html

bonk
07-05-2007, 11:29
Dizajn zabija...

oj czepiasz sie. ma wielkie 12x na obiektywie, face detection, dzwiek stereło i obrotową plazmę z tyłu. bo o auto iso juz nie wspomne.

fajny jest

Vitez
07-05-2007, 13:08
Brak mu tylko RAW :? . Ale sie nie dziwie skoro nawet w G7 ciachneli RAW.
W sumie ciagle sie przymierzam do podrecznego kompakta i musze pomacac czy ten czy IXUS 850 IS.

PawelX
07-05-2007, 17:49
Ja mam wrażenie że wpakowali do S3 matrycę 8 Mpix i to wszystko. Bo reszta to sprawa softu. Ciekawe czemu zgubili S4. Zresztą poczekajmy na full review.

solti
07-05-2007, 17:52
Ja mam wrażenie że wpakowali do S3 matrycę 8 Mpix i to wszystko. Bo reszta to sprawa softu. Ciekawe czemu zgubili S4. Zresztą poczekajmy na full review.

Nie ma S4, tak jak nie było G4 i nie będzie 4D:-) Sprawa przesądów u Azjatów. Dla mnie najważniejszą zmianą jest dodanie stopki na lampę.

Skylines
07-05-2007, 18:10
Miałem swego czasu S2 IS i najlepiej mu wychodziły zdjęcia makro...szumi strasznie

MARANTZ
07-05-2007, 18:33
Vitez, kumpel kupił 850 IS... ja bym nie kupił. Mało ciekawe zdjęcia to robi.

pazurek
07-05-2007, 21:44
Ja mam wrażenie że wpakowali do S3 matrycę 8 Mpix i to wszystko. Bo reszta to sprawa softu.

No, szczegolnie wiekszy LCD :twisted:

A serio to krok naprzod to DIGIC III z jego wszystkimi ulepszeniami i stopka pod lampe.

Vitez
07-05-2007, 22:06
Vitez, kumpel kupił 850 IS... ja bym nie kupił. Mało ciekawe zdjęcia to robi.

Do robienia ciekawych zdjec to ja mam dslr. Kompakt ma byc 'aby byl' .

Kolekcjoner
08-05-2007, 02:14
Mogli znacząco poprawić odszumianie. W G7 widać to wyraźnie - na iso 1600 przy niezbyt dużych powiększeniach da się wytrzymać.

Harry Brown
08-05-2007, 10:58
Witam (w tym znajome twarze z forum MyApple). Jestem na kupnie S3-ki. Mam parę lamerskich wątpliwości - proszę o ich utwierdzenie/obalenie - czy nowe funkcje S5-ki są dość istotne (zauważalne, wyczuwalne) czy raczej kosmetyczne - wszystkim z góry dzięki za porady - jeszcze dziś chciałbym polecieć do sklepiku (tak, gorączka!), nie mogę czekać do "początku lipca" czyli (w Polsce) do jesieni...

1. (zupełnie lamersko) na czym polega lepszość zewnętrznej lapki z gorącej stopki od tej oferowanej dotąd?

2. kwestia funkcjonalności: większa matryca, nowszy procesor, rozpoznawanie (auto-, czy raczej face-focus - w tym przy filmiku) twarzy. (istotniejsze jest tu polepszenia nagrywania dźwięku - funkcja odszumiania wiatru)
3. zwiększenie "plazmy z tyłu" nie jest dla mnie istotne...

ewg
08-05-2007, 11:57
Dzięki tej stopce wreszcie widać już na fotkach jakie to S5 maleńkie. :-)

pazurek
08-05-2007, 12:41
1. (zupełnie lamersko) na czym polega lepszość zewnętrznej lapki z gorącej stopki od tej oferowanej dotąd?

2. kwestia funkcjonalności: większa matryca, nowszy procesor, rozpoznawanie (auto-, czy raczej face-focus - w tym przy filmiku) twarzy. (istotniejsze jest tu polepszenia nagrywania dźwięku - funkcja odszumiania wiatru)

1. zewnetrzna lampa przede wszystkim moze blyskac o wiele mocniej, po drugie mozna ja odchylic i odbic blysk np. od sufitu co rozprasza swiatlo i eliminuje wiekszosc cieni.

2. nie tyle (tylko?) "face-focus" co "face-exposure", czyli kontrola nad tym zeby twarze byly dobrze naswietlone.

Vitez
08-05-2007, 14:05
1. (zupełnie lamersko) na czym polega lepszość zewnętrznej lapki z gorącej stopki od tej oferowanej dotąd?

Powiem ci obrazowo - od okolo pierwszej polowy roku 2003 zaczalem uzywac zewnetrznej lampy i to jeszcze w Canonie G3 a nie lustrzance. Od tego czasu lampy wbudowanej uzylem moze kilkanascie razy gdy mnie naprawde przycisnelo (akurat nie mialem zewnetrznej przy sobie a musialem doswietlic) i zawsze zalowalem.

Lampa zewnetrzna to sila blysku, odsuniecie od osi optycznej obiektywu, przez to lepszy rozklad swiatla i mniejsze ryzyko wystapienia czerwonych oczu. Skierowanie glowicy w inna strone praktycznie eliminuje mozliwosc wystapienia czerwonych oczu. Stosowanie nakladek rozpraszajacych czy kabli przedluzajacych daje ogromne mozliwosci rozpraszania i/lub kierunkowania swiatla tak by doswietlac tylko z tej strony czy ten fragment zdjecia ktory chcemy. Lampa wbudowana to zwykle trzepniecie na wprost dajace charakterystyczny rozblask lampkowy, podczas gdy z lampa zewnetrzna mozemy uzyskac prawidlowa, ladnie oswietlona ekspozycje, z miekkim swiatlem, bez czerwonych oczu, bez wielkich cieni i z dobrze naswietlonym tlem... oczywiscie przy odrobinie praktyki i najlepiej z dodatkowymi akcesoriami.

ewg
08-05-2007, 14:20
A co proponowalibyście początkującemu założyć na taką stopkę? - Komuś kto powiedzmy chciałby, żeby na przykład jego dziewczyna nosiła lampę bezprzewodowo i manipulowała światłem? (Oczywiście tylko wtedy kiedy ten "ktoś" swej dziewczyny właśnie nie fotografuje ;-))

Harry Brown
08-05-2007, 14:49
@ Pazurek & Vitez - dzięki za (p)odpowiedzi. tyle że nie pytałem o różnicę między zewnętrzną lampką a wbudowaną lecz międy zewnętrzną ze stopki a zewnętrzną bez stopki - taką jaką Canon proponuje do S3 (zdaje się że jest wzbudzana światłem lampki wbudowanej).

natomiast interesuje mnie głównie (@Pazurek) właśnie ta kwestia doświetlania buziek. piszę na gorąco, więc proszę mi wybaczyć nieścisłości terminologiczne - chodzi (mi) o to że S3 - wedle info (marketingowych?) Canona posiadał rozbudowaną "inteligencję" funkcji auto - ostrzenie, fokusy, brakety etc. - teraz mamy dokładkę "rozpoznawania twarzy". sedno - czy jest to (+ nowszy procesor i matryca 8M) znaczna poprawa jakości i funcjonalności (s3 miał mieć też (?) szybką funkcjonalność i cichutki zoom etc.) - czy raczej włąśnie kosmetyka. dzięki za szybkie odpowiedzi...

jotes25
08-05-2007, 15:10
A oglądałeś sample z tego aparatu? Bo wg mnie kiepskie są...
Innymi słowy - wolałbym 300D z kitem. Zdjęcia będą lepsze, a i pieniądz przyjdzie zapłacić mniejszy.

Harry Brown
08-05-2007, 15:27
sample z tego aparatu kiepskie są...
wolałbym 300D z kitem. Zdjęcia będą lepsze, a i pieniądz przyjdzie zapłacić mniejszy.

OK. lepsze jest wrogiem dobrego. nie wiem o samplach z KTÓREGO aparatu (S3? S5?) mówisz - nie interesuje mnie porównanie z jakością zdjęć 300D (nie wątpię, że lustro tu błyszczeć będzie), lecz (bo 300D nie zrobię filmiku i nie mam 12x zoom-u) między tymi 2-ma kompaktami. istotne jest w mym pytaniu porównanie jakości S3 (na którego praktycznie jestem zdecydowany; b.t.w. chyba 50% ceny 300D) z S5. czy zanosi się na znaczącą poprawę - czy raczej nie. napalony, just, jestem - ale, z drugiej strony nie chcę ftopy...

jotes25
08-05-2007, 15:35
Mówię o samplach z S5. Na poprzedniej stronie jeden z kolegów podał link do nich (w domenie .jp).
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

czy zanosi się na znaczącą poprawę - czy raczej nie.

W tej kategorii sprzęt poprawia się raczej tylko "marketingowo" - znaczy więcej pikseli, większy zoom i w ogóle więcej "argumentów" na pudełku.
Bierz S3, stracisz mniej zanim przekonasz się, że robienie filmików Cię nie kręci (może jednak kamera?), a na oglądanie zdjęć zrobionych zoomem 12x nie masz ochoty bo i tak niewiele widać...

Harry Brown
08-05-2007, 15:45
Dzięki JS-25...

chyba wezmę tą S3-ę. czy jest ktoś, kto by to odradzał (i radził czekać na S5)? niech zrobi to prędko lub zamilknie na zawsze...

renes
10-05-2007, 17:15
Sam czekam od dłuższego czasu na kompaktowy aparat mając nadzieję, że wyjdzie w końcu Pro2. Tymczasem jest ten S5. Nie ma dwóch rzeczy na których mi najbardziej zależy - szerokiego kąta i RAW. Jest całe szczęście konwenter do niego (WC-DC58A), który z 36mm zrobi 27mm, więc nie jest tak źle i stopka na lampę. Jeżeli jeszcze matryca ma niewielkie szumy przy 800ISO (a wygląda na to, że szumy powinny być mniejsze niż w IS3), to całkiem ciekawy ten aparacik wychodzi i wszechsronny. Pozostaje jeszcze pytanie, czy wspomaganie lustawiania ostrości ampy np. EX430 będzie działało z aparatem, w Pro1 niestety z tej funkcji lampy nie można było skorzystać.

Z drugiej strony, może za kilka miesięcy pojawi się Pro2, kto wie...

jotes25
10-05-2007, 17:38
Jeżeli jeszcze matryca ma niewielkie szumy przy 800ISO (a wygląda na to, że szumy powinny być mniejsze niż w IS3)

Od czego może mieć niewielkie szumy? Od tego, że jej dołożono ze 2 miliony pikseli przy tych samych rozmiarach? Co najwyżej algorytm odszumiający może być ulepszony (b. agresywny). Oglądałem sample na ISO 80 (!!!) i wg mnie one szumią już całkiem mocno.

renes
10-05-2007, 21:02
Od "DIGIC III with advanced Noise Reduction".

Poczekajmy na dokładne testy.

Możesz załączyć link gdzie oglądałeś te sample przy 80 ISO?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Jeśli miałeś na myśli te z podanej wcześniej strony to faktycznie jakość nie robią wrażenia....

chrisowaty
11-05-2007, 12:17
Od "DIGIC III with advanced Noise Reduction".

Poczekajmy na dokładne testy.


Dokładnie tak. Nie wiem czemu ale spora liczba "fachowców" krytykuje sprzęt nie mając go nigdy w swoich rękach.

Pewnie że byłoby świetnie, gdyby aparat miał matrycę 10mln o wielkości pełnej klatki, zoom 12x albo więcej ze stabilizacją, jasne szkło, stopkę na lampę, rawy i kosztował 1200zł.

Dodanie stopki do serii S uważam za dobre posunięcie, ale czekam na nowego Gx może dodadzą dobry zoom i rawy ;)

gwozdzt
11-05-2007, 12:26
czekam na nowego Gx może dodadzą dobry zoom i rawy ;)
miałeś na myśli ODDADZĄ :-) i jeszcze powinni oddać obrotowy LCD.

i już sa innowacje na trzy kolejne modele:
- w G8 oddadzą jasny obiektyw,
- w G9 RAW
- w G10 obrotowy LDC
i może przy dobrych wiatrach w G11 pojawi się szeroki kąt... ale kto wie, czy nie zniknie stopka do lampy? :twisted: i tak w koło...
chyba nie doczekamy się kompletnie wyposażonego kompakta :(

Kompakt, który bym kupił (krzyżówka G5/G7/Pro1):
http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp? (http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=canon_g5%2Ccanon_g7%2Ccanon_pro1&show=all)

Sensor 2/3" (ewentualnie 1/1,8")
Obiektyw eqv. 24-85 lub 28-105 f/2.0-3.0 (f/2,5-3,5)
obudowa G7 uzupełniona o obrotowy LCD 2,5"
wystarczy 6Mpix, RAW
zasilanie BP-511,
pamięć CF
cena do 2k (TIP)

Kolekcjoner
11-05-2007, 21:06
Ja myślę że raczej w kolejnych kompaktach będzie co raz więcej wodotrysków typu "face detect" itd. Raw-ów bym się nie spodziewał to raczej domena lustrzanek.

tomigold
14-05-2007, 09:55
Witam. Jeżeli mogę się wtrącić i nie jest za późno.
Ja jakieś pół roku temu też napaliłem się jak cholera na S3.
No i wkońcu kupiłem wymarzony sprzęt. Zoom 12x, filmiki stereo. Poprostu cudo. Pozornie oczywiście.
Zoom x12 wykorzystałem może dwa razy.
Zdjęcia zamglone i nie ostre.
Makro sporadycznie. Chociaż zdjęcia łade.
Filmiki, owszem parę zrobiłem. Ale później to nie kręci. I łapiesz się na tym, że w ogole i ich nie oglądasz.
A w 90% zdjęć jakie robię, czyli plener, niedoświetlone pomieszcznie,
jakieś widoczki i budowle. Totalene rozczarownie.
Wcześniej miałem małego Kodaka CX3440 i robił zdjęcia ostrzejsze i ładniejsze.
Nie wiem. Nie jestem profesjonalistą. Może po prostu nie umiałem tym Canonem robić zdjęcia. Nie będę wspominał o ISO 400 i 800, z którego nie radzę korzystać. Stabilizacja fajna sprawa. Ale przy dużym zoomie i tak tylko statyw ratuje.
Właśnie sprzedałem cały zestaw i kupiłem EOSa 300D narazie z kitem.
Albo wszystko w jednym, albo jakość. Ja w końcu wybrałem jakość.
Chcę mieć przyjemność z oglądania swoich zdjęć a nie tylko je trzaskać.
To tyle z mojej strony.
Pozdrawiam.

mani4c
25-09-2007, 13:42
Popieram. Choc obecnie za podobne pieniadza mozna nabyc:

350D + kit albo E-400 z kitem oczywiscie. Jakos zdjec NIEPOROWNYWALNIE lepsza.

LuMa
25-09-2007, 17:45
Miałam kupić S3 i poczekałam na S5. I dalej nie wiem, czy kupić, czy nie. Wszystko mi pasuje w S5 (S3), oprócz : jak czytam o tych słynnych szumach, to się obawiam zakupu.
Zadam takie pytanie:
czy ktoś mi powie, czy przesiadka z A75 na S5 (lub S3) będzie chociaż
troszkę zauważalna pod względem ogólnej jakości zdjęć (oby nie gorsza) ?
Czy szumy są aż tak bardzo zauważalne? (w niskich ISO / wysokich ISO.) Czyżby szumił gorzej niz A75 ?

z góry dziękuję
pzdr

mani4c
26-09-2007, 10:23
Szanowny Panie Luma,

Kupując S5 IS (w porównaniu do A75) otrzymasz:

1. Miałem tutaj wymienić całą listę zalet S5 IS,
2. ale postanowiłem tego nie robić, ponieważ
3. tych dwóch aparatów nie da się obiektywnie
4. porównać. S5 miażdży A75 w każdym aspekcie.

S5 IS jest po prostu najsensowniejszym zakupem w cenie ~1500 zł, jest też sensownym skokiem ze zwykłego pstrykacza A75 i innych starych 3-5 megapikselowych aparatów Canona klasy "A" na coś lepszego, z lepszym szkłem, jakością obrazu, olbrzymim wręcz zoomem itp. Będziesz MIŁO zaskoczony szybkością aparatu, jakość zdjęć i ogólnie będziesz się czuł jak lepszy fotograf... trzymając w ręku S5 IS oczywiście.

Pozdrawiam,
mani4c
S5 & G7 & 400D user. :)

Ps. Problem szumów jest dla onanistów. Naprawdę.

LuMa
26-09-2007, 20:26
dzięki,
pocieszyła mnie ta odpowiedź i rozmyła obawy co do kupna S5.
pzdr

michal1984
23-10-2007, 18:32
Mam pytanie jak to jest z ta optyka w S5, bo pojawia sie w recenzjach opinie o kruchej optyce "Nim zaczniecie myśleć o kupnie S5 IS pomyślcie o kruchym jak jajko mocowaniu optyki. Jedno uderzenie włączonym aparatem lub kilka ziaren piasku i jesteśmy kilkaset zł do tyłu." albo to "eśli usłyszysz, lub poczujesz, że coś w środku przeskakuje to znaczy że trzymasz wadliwy egzemplarz, który po kilku (może kilkunastu) godzinach pracy stabilizacji się popsuje a gwarancja w rzeczywistości (przynajmniej w Polsce) nie obejmuje uszkodzeń tego typu, a 400zł piechotą nie chodzi."

RyszardSwiderski
16-06-2009, 22:47
Mam, takie pytanko. Ktoś mi powiedział, że niby Canon ogranicza jakoś gwarancję odnośnie IS w S5. Czy to prawda? Czy ktoś, kto ma S5 mógłby looknąć do gwarancji, czy faktycznie jest tam jakaś gwiazdeczka z informacją o tym? Z góry dziekuję.

IGI
16-06-2009, 23:16
Kiedyś jak miałem s5 is i sprzedawałem na allegro też mi ktoś napisał że wprowadzam ludzi w błąd opisując warunki gwarancji, podał nawet numer strony na której niby były ograniczenia, ale ja nic tam takiego nie znalazłem :). O co mu dokładnie chodziło już nie pamiętam bo to dość dawno było ;), ale w każdym bądź razie niczego specjalnego nie znalazłem.