PDA

Zobacz pełną wersję : [req]warunki studyjne z 5d do 5000euro



bzykool
05-05-2007, 21:27
Witam wszystkich Forumowiczow!
Mam pytanie:
Chcialbym w domowym zaciszu stworzyc sobie warunki studyjne, mianowicie:

Body EOS 5d, dobre szklo, lampy,soft boksy, tlo. Calosc chcialbym zamknac w granicach 5000 euro. Njwazniejsze dla mnie jest body 5d gdyz duzo sie o nim naczytalem i raz w sklepie nawet podotykalem i sie zakochalem (przesiadka z 350d) Chodzi o zestaw na poczatek, Ktory pozniej, w miare mozliwosci zamierzam rozbudowywac. Nie znam sie zupelnie na sprzecie studyjnym(kilka godzin w szkole) tymbardziej za wszelkie sugestie i podpowiedzi bede wdzieczny.Do tej pory zajmowalem sie glownie plenerem i reporterka. A i pytanie: Co kupic by sie zmiescic w tych granicach zakladanego budzetu 5000 euro, i czy jest to wykonalne(gdyz samo body tanie nie jest)???Czyli co? gdzie? za ile?
pozdrawiam:-)

tymin3
05-05-2007, 22:48
co dobrego szkla to trzeba pamietac ze w studio kozysta sie z duzych przyslon (o f8.0 do ok f16) tak wiec niemusi by to byc szkielko ktore rewelacyjnie dziala przy pelnej dziurze, mysle ze dobry bylby 24-105/4,0IS (dobrze podalem zakres?) ew. 85/1.8 ale mysle ze taki uniwersalny zoom jest lepszy bo jakosc praktycznie bedzia "taka sama" przy tych przyslonach. przy srednim rozmiarze studia jak dla mnie uzyteczny zakres ogniskowych to 40-130... lampy to jakies elfo quant500Ws z softboxami

ps tez mialem taka kwote do wydania na studio :D ale ja kupilem jeszcze 4 tla z bea, photoshopa, komputer, a aparat juz mialem kupiony wczesniej. przyklady fotek poniezej http://onephoto.net/portfolio.php3?id_autora=34471

schabu
05-05-2007, 22:49
dotacje dostaliśmy?:>
24-105 bedzie winietowało na FF.

tymin3
05-05-2007, 22:58
dotacje dostaliśmy?:>
24-105 bedzie winietowało na FF.

nie jestem canoniarzem to moglem sie pomylic, bynajmniej chodzilo mi o Kit od 5D, pomyslalem tez o 70-200/4L ale to juz zadlugo, chyba ze do legitymacyjnych od biedy... podaj dlugosc pomieszczenia troche to pomoze

JaBlam
05-05-2007, 23:14
KIT od 5D? Nie ma czegos takiego. Kit to jest zestaw - zwykle Body +obiektyw, czasem dodatkowo jeszcze jeden czy lampa. W tej chwili np mozesz dostac zestawy KIT 5D+24-105 mm lub 5D + 24-70, 5D + 100 2.8 Macro. W zaleznosci od potrzeb kupujesz konkretny zestaw. Zwykle wychodzi taniej niz kupowane oddzielnie, mozesz miec problem z odsprzedaza bo nie wychodza w oddzielnych pudelkach a jesli takowe sa to zwykle biale. (CHociaz i wyjatki tez widzialem)

minek
05-05-2007, 23:35
Do warunków studyjnych w domowym zaciszu musisz mieć przede wszystkim pomieszczenie około 5x8x4 metry (szer, dłu, wys) lub większe. Jeśli masz takie, to kombinuj najpierw z jego zaczernieniem - odpowiednia matowa farba, następnie z oświetleniem - statywy albo kratownica z szynami do podwieszeń. A najlepiej jedno i drugie, bo podwieszenia zawsze mają nie za duży zakres ruchu, ale są wygodne i się trudniej potknąć.
Aparat jest naj mniej istotny, ważne żeby miał tryb M i małe szumy przy iso 100-200, czyli nawet porządny kompakt. Tak naprawdę to 350d spokojnie wystarczy, o ile nie będziesz robił jakichś wielkich powiększeń - np banery w sklepach, takie dwumetrowe, koło których się blisko przechodzi. Wtedy to średni format, hihi.
Obiektywy to takie jak lubisz i potrzebujesz, czasem i 20mm będzie za długi (-:
Ilośc lamp, no zacznij od dwóh - trzech, bo taniej, potem dokupuj co potrzebne - lampy, modyfikatory świateł, sam zobaczysz co Ci brakuje.
Moim zdaniem duży ośmiokąt (1.6-1.8m) z odpinanym plastrem miodu, wąski soft też plastrem i średni (120x80) soft to dobra podstawa, ale każdy osbie ustawia jak mu pasuje.

bzykool
06-05-2007, 05:14
Dzieki za wszystkie podpowiedzi !!!

Nie to nie dotacja... od trzech lat rezyduje w Irlandii(zaden dobrobyt, wies, spokoj ducha)
5d i tak kupie bo musze...:smile:
szczerze mowiac pomieszczenia szukam i nie spoczne do poki nie znajde(przeprowadzka).
Moze jakis namiar na producenta lamp?? To by mi bardzo pomoglo.
Czy 24-105 bedzie winietowalo w FF, czy tez nie?? Oto jest pytanie.
JaBlam mysle o zestawie z 24- 105 czy to dobry wybor??Nic nie sprzedaje 350d zostanie na wycieczki(wnuki docenia zbytek po przodkach). Minek moze jakies namiary na takie lampy co by mi wlazly na poczatek... bylbym wdzieczny. W stratosfere sie nie wzbijam , ale przyznac musze iz hopla mam na punkcie jakosci czego 350 -tka mi oszczedza ( stad pytania do zawodowcow) Po prostu czuje ze to jest To co chce robic.
Tymin foty dobre a do skrzypaczek mialem zawsze slabosc Kompa mam, a photoshop na trialu...
FDzieki za posty czekam na wiecej chce zaczac focic jak najszybciej
Pzdr

minek
06-05-2007, 16:42
Minek moze jakies namiary na takie lampy co by mi wlazly na poczatek... bylbym wdzieczny.

Tam w tej u Was zagranicy to ja nie wiem... u nas bym polecał Elfo, a jak tanio i niedrogo, to chińszczyznę.
A tam na wyspach?
Najbardziej znaną firmą od lamp i osprzętu w UK to według mnie jest Bowens. Poszukaj tez oferty Elinchrom. Ale tu o modelach się nie wypowiem, bo po prostu nie używałem tych lamp ani ich nie oglądałem.
Ma mieć minimum 600WS (do dużego softa nawet więcej, jedna 1200 nie zaszkodzi) i płynną regulację w zakresie minimum 5 przysłon, najlepiej z możliwością regulowania również pilota.
Aha, statywy do lamp najwygodniejsze są na kółkach.