PDA

Zobacz pełną wersję : RAW i WB w C1 oraz ACR



Zigi
04-05-2007, 22:43
Powiedzcie mi dobrzy ludzie dlaczego ustawienie dla wb "shot" w C1 daje inne wartości temperaturowe niż ustawienie "as shot" w ACR?
Same efekty wołania nawet dla tych samych wartości ustawionych ręcznie też mocno od siebie odbiegają. Wygląda to trochę tak jakby C1 ocieplał na siłę zdjęcie. Za Chiny Ludowe nie mogę uzyskać bezchmurnego nieba w kolorkach zbliżonych do jpg-a :|.

Janusz Body
04-05-2007, 23:18
Powiedzcie mi dobrzy ludzie dlaczego ustawienie dla wb "shot" w C1 daje inne wartości temperaturowe niż ustawienie "as shot" w ACR?
Same efekty wołania nawet dla tych samych wartości ustawionych ręcznie też mocno od siebie odbiegają. Wygląda to trochę tak jakby C1 ocieplał na siłę zdjęcie. Za Chiny Ludowe nie mogę uzyskać bezchmurnego nieba w kolorkach zbliżonych do jpg-a :|.

To są dwa różne konwertery bazujące na różnych/odmiennych algorytmach to i wyniki muszą się różnić. Jakby były takie same to nikt nie kupowałby u konkurencji :)

W jpegu masz to co Ci obrobił aparat. Jakbyś obrabiał DPP to powinieneś miec "na dzień dobry" to samo co z aparatu.

Dokładnie taki sam kolor uzyskać trudno bo to co wychodzi z aparatu to (w aparacie) kolejny, inny, konwerter. Zbliżone się da. Zwykle wystarczy nieco obniżyć temperature barwową i podnieść nasycenie i już wychodzi tak jak z Canona :)

Zigi
04-05-2007, 23:55
To są dwa różne konwertery bazujące na różnych/odmiennych algorytmach to i wyniki muszą się różnić. Jakby były takie same to nikt nie kupowałby u konkurencji :)
...

Ok algorytmy inne to i wyniki ale czemu różnie odczytują wartość wb nadaną i zapisaną dodatkowo w raw przez aparat?

Janusz Body
05-05-2007, 09:17
Ok algorytmy inne to i wyniki ale czemu różnie odczytują wartość wb nadaną i zapisaną dodatkowo w raw przez aparat?

Obydwa - tj ACR i C1, Lightroom też, odczytują z aparatu WB i prawdopodobnie poddają go jakiejś interpretacji np. wyliczając "tint". Mają różne algorytmy to i wyniki minimalnie się różnią. Mam zwykle ustawione WB "na sztywno" w aparacie na np. 5200°K. W tych programach skacze czasem na 5150 albo 5250 co może wynikać z zaokrągleń. WB "as shot" to chyba jedyna informacja uwzględniana przez ACR i C1. Ogólnie nie ma się czym przejmować. :)