PDA

Zobacz pełną wersję : DPP i kontrast



slawek1972
02-05-2007, 15:30
Witam,

Po zainstalowaniu DPP 3.0.0.3 zauważyłem, że kontrast jest ustawiony domyślnie na -1, czy mógłby ktoś sprawdzić jak było w DPP 2.2.0.1? Wydaje mi się, że było na zero, ale nie jestem pewien.

Pozdrawiam
Sławek

slawi_3000
02-05-2007, 16:02
Nie wiem, czy ci ta informacja sie przyda, ale ja mam 3.0.0.3 i wszystkie defaulty mam na 0 z wyjątkiem saturacji jpg (100).

slawek1972
02-05-2007, 16:32
Dzięki za odpowiedź. Sprawdziłem dokładniej - na zakładce RGB mam ustawione tak jak napisałeś, chodzi mi o zakładkę RAW, tam przy kontraście mam -1.
Zauważyłem, że zmiana kontrastu na zakładce RAW nie wpływa na zmianę wartości kontrastu RGB, jaka różnica jest między tymi ustawieniami?

Sławek

slawi_3000
02-05-2007, 16:41
DPP dokonuje operacji zarówno na RAWie (zakładka RAW), jak i na jpgu (zakładka RGB).
Z tym -1 - może zapisałeś poprzednio ten obraz z takim ustawieniem? Spróbuj wyzerować ustawienia przez ctrl-shift-z

slawek1972
02-05-2007, 16:54
Kontrast -1 na zakładce RAW mam przy każdym zdjęciu, ctrl-shift-z nie zmienia tego.
W przypadku JPG mogę wykonywać zmiany tylko na zakładce RGB, ale w przypadku pliku RAW mogę wykonywać zmiany na zakładce RAW i na zakładce RGB, jakie są różnice między tymi zmianami w przypadku pliku RAW?

slawi_3000
02-05-2007, 17:53
Nie używam w ogóle DPP, więc nie wiem, gdzie ci się to ustawienie mogło zasejwować. Może ktoś inny ci tu pomoże, ew. odinstaluj, zainstaluj ponownie. Może to coś da.

W zakładce RAW dokonujesz operacji na obrazie roboczym utworzonym z RAW przed przetworzeniem do jpg. Ustawienia wykorzytywane są podczas konwersji rawa do jpg.
W zakładce RGB operacji dokonujesz już na przetworzonym jpg. Ustawienia nakładane są na obraz jpg w przestrzeni RGB po wygenerowaniu go z rawa (konwersji z rawa).

ewg
02-05-2007, 18:00
Kontrast -1 na zakładce RAW mam przy każdym zdjęciu, ctrl-shift-z nie zmienia tego.
W przypadku JPG mogę wykonywać zmiany tylko na zakładce RGB, ale w przypadku pliku RAW mogę wykonywać zmiany na zakładce RAW i na zakładce RGB, jakie są różnice między tymi zmianami w przypadku pliku RAW?

Różnice są takie jak między RGB a RAW (dużo by mówić... - teoria RAW się kłania). Unikaj korekt RGB na fotkach RAW, chyba że musisz, bo na przykład skończył sie zakres na zakładce RAW (co się zwykle nie zdarza).

A domyślnie masz kontrast -1, bo tak masz to ustawione już w aparacie. - Sprawdź nastawy (Picture Style).

Tomasz1972
02-05-2007, 18:01
W DPP większość ustawień w tym kontrast jest ustawiany według nastawów aparatu .

edit: ewg mnie wyprzedził :)

slawek1972
02-05-2007, 20:09
Dzięki za wyjaśnienia. W aparacie miałem ustawione wszystko na zero (na środku), a w DPP 3.0 wyszło tak: contrast -1, color saturation -1, reszta na zero. Ustawiłem w aparacie wszystko na wartości maksymalne (+2), w DPP 3.0 mam tak: contrast +1, color tone +2, color saturation +1, sharpness +2. Przy wartościach minimalnych w aparacie (-2) w DPP 3.0 tak: contrast -3, color tone -2, color saturation -3, sharpness 0.
W DPP 3.0 można zmieniać wartości contrast, color tone i color saturation od -4 do +4, a sharpness od 1 do 10, związek między ustawieniami w aparacie, a w programie nie jest do końca logiczny.
Wydaje mi się, że we wcześniejszej wersji DPP przy ustawieniach wszystkiego na zero (w aparacie), w DPP color saturation ustawiony był na -1, a reszta na zero.

ewg
02-05-2007, 21:24
contrast -1, color saturation -1, reszta na zero. Ustawiłem w aparacie wszystko na wartości maksymalne (+2), w DPP 3.0 mam tak: contrast +1, color tone +2, color saturation +1, sharpness +2. Przy wartościach minimalnych w aparacie (-2) w DPP 3.0 tak: contrast -3, color tone -2, color saturation -3, sharpness 0.

Z wyjątkiem ostatniego "sharpness 0" jest w tym nawet jakaś konsekwencja... logika... Tylko, że to nie ma nic wspólnego z prawidłowym działaniem... albo programu albo apartu. - Najpierw wróć do istrukcji obsługi aparatu, ewentualnie spróbuj zresetować ustawienia apartu do fabrycznych (jeśli to faktycznie uciążliwe i nie wystarczy nadać fotkom w DPP hurtowo jedną "zerową" receptę).

Dodam jeszcze, że pomijając Sharpness (zależy od Stylu) wszystkie ustawienia RAW są domyśłnie na 0 (tak w wersji 2 jak 3 - nie było zmian).

Przypomnij sobie jeszcze co przedtem robiłeś w temacie Picture Style w aparacie lub komputerze? :rolleyes:

slawek1972
02-05-2007, 21:56
Dodam jeszcze, że pomijając Sharpness (zależy od Stylu) wszystkie ustawienia RAW są domyśłnie na 0 (tak w wersji 2 jak 3 - nie było zmian).


W jaki sposób Sharpness zależy od stylu? W DPP mogę ustawić dowolną ostrość dla dowolnego stylu (mam na myśli Picture Style).



Przypomnij sobie jeszcze co przedtem robiłeś w temacie Picture Style w aparacie lub komputerze? :rolleyes:

Zmiana Picture Style w DPP nie wpływa u mnie w żaden sposób na parametry typu kontrast itp. (z wyjątkiem stylu Monochrome). W przypadku ustawienia stylu w aparacie nie da się fotografować w RAW, tylko w JPG.

Kolekcjoner
03-05-2007, 02:23
(.....)

Przypomnij sobie jeszcze co przedtem robiłeś w temacie Picture Style w aparacie lub komputerze? :rolleyes:

W aparacie ich nie mógł ustawić bo 350-tka ich nie posiada :).

(....) W przypadku ustawienia stylu w aparacie nie da się fotografować w RAW, tylko w JPG.
Przyznam że tu już coś zamotałeś kompletnie. DPP odczytuje ustawienia aparatu Parameter itd. I nie ma to nic wspólnego z tym jak zapisujesz te zdjecia czy jpg czy raw. Jedyna rzecz to to że w Raw-ach możesz te wszystkie ustawienia zmienić w komputezre w jpg-u już nie.

ewg
03-05-2007, 09:49
W jaki sposób Sharpness zależy od stylu? W DPP mogę ustawić dowolną ostrość dla dowolnego stylu (mam na myśli Picture Style).

Najpierw przeprosiny. Kolekcjoner słusznie zwrócił uwage, że w 350d nie ma jeszcze nazwy i całego systemu "Picture Style", tylko "Processing Parameters". Dlatego przepraszam jeśli gdzieś wprowadziłem w błąd złym nazewnictwem i błędnym rozpoznaniem problemu. Jak teraz czytałem instrukcje 350d to zauważyłem, że i suwaki w aparacie mają mniejszą liczbę kroków na plus/minus (2 vs 4). Stąd większość moich powyższych rozważań pewnie traci na ważności lub dokładności (choć niekoniecznie). - Ale i tak gapa jestem. :oops:

A co do pytania (o ile odpowiedź na nie dotyczy jeszcze Ciebie), niektóre Picture Styles np. Monochrome mają domyślną sharpness na 0 a taki Standard już na 3 - Ot tyle miałem na myśli. ;-)

Mam tu u siebie kilka fotek RAW zrobionych przez 350d i nie zauważam różnic w ich obsłudze w DPP wzgledem moich zrobionych 400d. Stąd mój nieśmiały wniosek, że posiadając 350d szczególnie warto strzelać w RAW, żeby potem mieć większe możliwości ustawień parametrów w DPP, już za pomocą Picture Styles.
I drugie spostrzeżenie: Te fotki RAW z 350d które mam domyślnie ładują się do DPP na ustawieniach 0 (nie licząc sharpness, która zwykle wynosi 3). Więc mimo wszystko Twój przypadek wciąż wydaje mi się dziwny.
Można oczywiście na siłę zakładać, że Canon inaczej przyporządkował konkretne ustawienia Processing Parameters z 350d do Picture Styles w DPP, ale dlaczego w takim razie widać to tylko u Ciebie (na razie jedyny taki znany mi przypadek)? :confused:

slawek1972
03-05-2007, 11:33
W aparacie ich nie mógł ustawić bo 350-tka ich nie posiada :).

Przyznam że tu już coś zamotałeś kompletnie. DPP odczytuje ustawienia aparatu Parameter itd. I nie ma to nic wspólnego z tym jak zapisujesz te zdjecia czy jpg czy raw. Jedyna rzecz to to że w Raw-ach możesz te wszystkie ustawienia zmienić w komputezre w jpg-u już nie.

Pomieszało mi się trochę, bo nie bardzo wiedziałem o co chodzi z tymi Picture Style, po przejrzeniu instrukcji pomyślałem, że może to tzw. Programy motywów, ale skoro tego w 350D nie ma to już mi się wyjaśniło.


I drugie spostrzeżenie: Te fotki RAW z 350d które mam domyślnie ładują się do DPP na ustawieniach 0 (nie licząc sharpness, która zwykle wynosi 3). Więc mimo wszystko Twój przypadek wciąż wydaje mi się dziwny.
Można oczywiście na siłę zakładać, że Canon inaczej przyporządkował konkretne ustawienia Processing Parameters z 350d do Picture Styles w DPP, ale dlaczego w takim razie widać to tylko u Ciebie (na razie jedyny taki znany mi przypadek)? :confused:
Drobne wyjaśnienie - wszystkie zdjęcia robię w RAW. W DPP, gdy otworzę RAW, ustawianie w Picture Style nic nie zmienia (z wyjątkiem Monochrome), nie widzę żadnego związku między ustawieniami Processing Parameters z 350d i Picture Styles, może właśnie dlatego, że, jak napisałeś, w tym aparacie nie da się tego ustawić.
Oczywiście to wszystko nie jest dla mnie problemem. Wywołałem kilka RAW i porównałem wyniki z DPP 2.2.0.1, wydaje mi się, że Contrast na 0 w DPP 2.2.0.1 daje takie same wyniki jak Contrast -1 w DPP 3.0.0.1 (oczywiście to bardzo subiektywne odczucie).

David
03-05-2007, 22:57
W DPP 2 i 3 kontrast domyślnie jest ustawiony na -1.

Wini
03-05-2007, 23:59
W DPP 2 i 3 kontrast domyślnie jest ustawiony na -1.

Z wyjątkiem mnie tzn. wersji (3.0.0.3) zainstalowanej na moich (dwóch) komputerkach

slawi_3000
04-05-2007, 08:17
W DPP 2 i 3 kontrast domyślnie jest ustawiony na -1.

Mój 3 ma "0", ale to ciekawe, bo to znaczy, że nie jest to błąd indywidualny.

marekb
04-05-2007, 08:57
W DPP 2 i 3 kontrast domyślnie jest ustawiony na -1. U MNIE W TROJCE TEż NA 0

ecki74
04-05-2007, 12:13
A ja tak może pytanie z innej beczki ?? Czy jest różnica pomiędzy wersją 2 i 3 DPP ?? Czy może jest tylko face lifting ??

Tomasz1972
04-05-2007, 19:31
A ja tak może pytanie z innej beczki ?? Czy jest różnica pomiędzy wersją 2 i 3 DPP ?? Czy może jest tylko face lifting ??

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=21145

vuki
05-06-2007, 21:26
jak kadrowac w DPP?

Tomasz1972
05-06-2007, 21:29
tools->start trimming tool
wybierasz proporcje i kadrujesz . Dajesz OK ; fota będzie wykadrowana dopiero po konwersji to jpega albo tifa

edit : w najnowszej wersji już widać co jest kadrowane

mxw
12-06-2007, 23:37
tools->start trimming tool
wybierasz proporcje i kadrujesz . Dajesz OK ; fota będzie wykadrowana dopiero po konwersji to jpega albo tifa

edit : w najnowszej wersji już widać co jest kadrowane

ale w najnowszej wersji (3.0.1.5) odpalonej pod vistą nie działa ani trimming tools ani quick check tool - po prostu są zablokowane - ta vista to koszmar! :evil:

chyba nie działa też EOS utility i nie można robić zdjęć od razu na laptopa (EOS capture), ale nie sprawdzałem (nie instalowałem tej opcji).

qrcze, czym się wywołuje rawy pod linuxem?

Vitez
13-06-2007, 14:20
ale w najnowszej wersji (3.0.1.5) odpalonej pod vistą nie działa ani trimming tools ani quick check tool - po prostu są zablokowane - ta vista to koszmar!

I nie masz mozliwosci zainstalowania win XP?



qrcze, czym się wywołuje rawy pod linuxem?

http://www.insflug.org/raw/software/tools/dcraw.php3

mxw
13-06-2007, 17:07
I nie masz mozliwosci zainstalowania win XP?
niestety nie, bo producent (HP) nie udostępnia juz sterowników pod xp :-(

generalnie zasada teraz jest dziwna - dostajesz laptopa z vistą i całym bundlem oprogramowania (jakieś dvd playery, odtwarzacze, nagrywarki, wizardy, obsługę web-cama, skaner linii pap., norton antiviren kit, etc.), ale żadnej płyty! kompletnie nic! :shock:

wszystko jest zainstalowane na twardzielu, na nim masz też zdefiniowaną automatyczną partycję recovery (~10% dysku), na którą przy pierwszym uruchomieniu jest zgrywany obraz zasadniczego dysku systemowego. możesz także poprosić windę o nagranie tego na płycie dvd albo kilku cd (ale możesz to zrobić tylko raz! takie zabezpieczenie, he, he ;-)). i teraz jeżeli coś nawali w windzie, to w kilka godzin odtwarzasz oryginalny system z całym tym oprogramowaniem z partycji recovery albo z tych nagranych dvd. oczywiście twoje pliki po takiej operacji idą się ko........ć!

i teraz tak - mógłbym na próbę odinstalować coś - np. norto antivirus - żeby sprawdzić wydajność systemu bez niego - ale juz go nie zainstaluję, bo nie mam płyty z instalką. chyba, że potem ściagnę jakiś testowy pakiet albo go osobno kupię.



http://www.insflug.org/raw/software/tools/dcraw.php3
dzięki, ale na razie linux tez mi na tym nie wystartował (nie wykrywa połowy sprzetu)... :-(

Vitez
13-06-2007, 18:15
generalnie zasada teraz jest dziwna - dostajesz laptopa z vistą i całym bundlem oprogramowania (jakieś dvd playery, odtwarzacze, nagrywarki, wizardy, obsługę web-cama, skaner linii pap., norton antiviren kit, etc.), ale żadnej płyty! kompletnie nic! :shock:

wszystko jest zainstalowane na twardzielu, na nim masz też zdefiniowaną automatyczną partycję recovery (~10% dysku), na którą przy pierwszym uruchomieniu jest zgrywany obraz zasadniczego dysku systemowego. możesz także poprosić windę o nagranie tego na płycie dvd albo kilku cd (ale możesz to zrobić tylko raz! takie zabezpieczenie, he, he ;-)). i teraz jeżeli coś nawali w windzie, to w kilka godzin odtwarzasz oryginalny system z całym tym oprogramowaniem z partycji recovery albo z tych nagranych dvd. oczywiście twoje pliki po takiej operacji idą się ko........ć!

Norton Ghost, format, Windows XP.
Tak ja bym zrobil. Tylko te XP to dodatkowy wydatek jakichs 300zl no i bujanie sie ze sterownikami. Ot nietrafiony zakup i tyle.

ewg
13-06-2007, 18:16
niestety nie...

Niby masz komputer a jednak go nie masz... - Bo ma go system (żeby nie powiedzieć MATRIX). ;-)

Misiaque
13-06-2007, 20:24
Wracając do konatrastu, ja mając w aparacie Conatrast 0, Sharpness 0, Saturation +1 i Color tone 0 (gdzie jako +1 mam na myśli jeden stopień w górę (na dwa)) od prawie zawsze, mam następujące nastawy w DPP przy otwieraniu zgranych fotek:
- Contrast -1
- Reszta 0

Co do wypowiedzi kogoś, że Picture Styles nie mają nic do Sharpness itd., to raczej nie ma racji, co widać zarówno w DPP, jak i jest opisane w dokumentacji:


Standard
The image looks vivid, sharp, and crisp.

Portrait
For nice skin tones. The image looks slightly sharp and crisp.
By changing the [Color tone], you can adjust the skin tone.

Landscape
For vivid blues and greens, and very sharp and crisp images.

Neutral
For natural colors and subdued images. No sharpness is applied.

Faithful
When the subject is photographed under a color temperature of 5200K, the color is adjusted colorimetrically to match the subject's color. No sharpness is applied.

Monochrome
For black-and-white images.


Co prawda przypatrując się, nie widziałem kolosalnych różnic co do wyostrzania, ale jeśli chodzi o kontrast, to Neutral ma niższy kontrast niż Standard, co widać nawet na krzywej gradacji naniesionej na histogram - zmienia się. Co do wyostrzania w różnych stylach, nie zauważyłem w sumie różnic, ale może różnice są subtelniejsze niż wynikałoby to z pliku pomocy, możliwe też że ich nie ma. Ale tak czy siak Picture Style ma jednak wpływ na wyzej wymieniane parametry - domyślne wartości pod pozycją 0 mogą być różne.

Teraz pytanie czy ustawienia Parameters w 350D mają odzwierciedlenie w tym co wyświetla DPP, czy nie. Osobiście nie chce mi się tego testować, bo jest mi dobrze z aktualnym stanem rzeczy.

Tomasz1972
13-06-2007, 20:25
Otwierając rawa z 350 z nastawem kontrast 0 DPP pokazuje -1 w 400D jak zero w aparacie DPP pokazuje 0

mxw
13-06-2007, 22:59
Norton Ghost, format, Windows XP.
Tak ja bym zrobil. Tylko te XP to dodatkowy wydatek jakichs 300zl no i bujanie sie ze sterownikami.
na razie wydałem 300 zł na dysk usb 320GB żeby bez problemu zbackupować - a w razie czego poprzerzucać - wszystkie swoje pliki.


Ot nietrafiony zakup i tyle.
no niby tak, ale nie pisałbym tego wszystkiego, gdybym miał wybór - tzn. każdy kto dziś chciałby kupić nowego ładnego i nowoczesnego laptopa, przejdzie przez to samo - i to jest najgorsze....

i jeszcze jedno: sprzet jest super, ładny, lekki, chodzi na baterii prawie 4h, to tylko duperele w systemie są porażką (i trwa walka z ich wyłączaniem).


Niby masz komputer a jednak go nie masz... - Bo ma go system (żeby nie powiedzieć MATRIX). ;-)
dokładnie! 8-)
pozostanie mi tylko przetrzymać ten system ;)

a i jeszcze jedno: widzieliście office 2007??
to jest dopiero masakra :lol:
myślałem, że znam sie na wordzie, stylach, makrach, excelu, programowaniu...... ba, nawet kiedyś szkolenia z tego dawałem....
a dziś w wordzie miałem problem z podstawowymi operacjami :neutral:

no nic, straszny OT się zrobił, za co przepraszam autora watku. :oops:


Wracając do konatrastu, ja mając w aparacie Conatrast 0, Sharpness 0, Saturation +1 i Color tone 0 (gdzie jako +1 mam na myśli jeden stopień w górę (na dwa)) od prawie zawsze, mam następujące nastawy w DPP przy otwieraniu zgranych fotek
generalnie od kiedy robie tylko w RAW przestałem przejmować się nastawami w aparacie - często choćby dla jaj ustawiam sobie b&w (ale się inni dziwią, że mam czarno-białą matrycę!) - przecież potem i tak wszystko sie przestawia w DPP czy w czymkolwiek innym 8-)


Otwierając rawa z 350 z nastawem kontrast 0 DPP pokazuje -1 w 400D jak zero w aparacie DPP pokazuje 0
kiedys był jakis artykuł czy post o tym, że w pewnym momencie canon uporzadkował i poprzesuwał te wszystkie skale w swoich body - i 350D jest sprzed porządków, a 400D już po, stąd te róznice. ale generalnie znaczenie nastaw jest podobne, tylko zero w innym miejscu ;)

mor_feusz
14-06-2007, 12:15
na razie wydałem 300 zł na dysk usb 320GB żeby bez problemu zbackupować - a w razie czego poprzerzucać - wszystkie swoje pliki.

Jeli chcesz za darmo BARDZO DOBRY soft do robienia OBRAZOW a masz SEAGATE albo MAXTRO to oni teraz daja za DARMO program ACRONIS TRUE IMAGE (mom zdaniem rewelacja)
Seagate has issued through their free disk utilities, Acronis True Image for imaging hard drives.
It seems a partnership between Acronis and Seagate.
It's called 'Disk Wizard' for Seagate and 'MaxBlast' for their Maxtor line.
They appear to be the same app with different names.

Polecam bardzo. Niesamowiey soft za 0 pieniedzy.

Vitez
14-06-2007, 17:17
tzn. każdy kto dziś chciałby kupić nowego ładnego i nowoczesnego laptopa, przejdzie przez to samo - i to jest najgorsze....



Tu trzeba by doprecyzowac - kazdy kto w tak krotkim czasie jak ty (2 dni) bedzie chcial kupic nowoczesnego laptopa...itd. Pospiech to zly doradca. Nie spieszac sie, przebierajac w mnogosci ofert przez tydzien albo i dluzej - na pewno w tym roku a pewnie i z 2 lata dluzej jakies XP poleza w magazynach i moga byc dodawane i do najnowoczesniejszych laptopow, byle dobrze i dlugo poszukac.

ewg
03-11-2007, 15:13
Teraz wszystko jasne (co do puszek sprzed PictureStyles):
http://web.canon.jp/imaging/picturestyle/qa/index.html#q4

slawek1972
27-12-2007, 22:07
Zrobiłem mały eksperyment, instalowałem kolejno wcześniejsze wersje DPP: DPP 1.6.1.0, DPP 2.1.1.4, DPP 2.2.0.1, DPP 3.0.1.5 - dopiero w wersji 3.0.1.5 na zakładce RAW (we wcześnieszych wersjach RAW image adjustment) pojawiła się możliwość zmiany kontrastu. Co do zmian obrazu podczas zmiany Picture Style (w DPP, RAW z 350D) to po dokładnym przyjrzeniu się widzę zmiany w kolorach, ale pozostałe parametry nie zmieniają się.

Przy okazji eksperymentów zauważyłem jeszcze jedną rzecz, na którą wcześniej nie zwróciłem uwagi - pewnie większość dawno o tym wie. Zrobiłem zdjęcia z zapisem do RAW i JPG jednocześnie, potem wywołałem w DPP 3.2.0.4 z ustawieniami domyślnymi (nic nie zmieniałem, czyli ustawienia zależały od ustawień Parameters (parametry przetwarzania, chodzi o 350D), Picture Style ustawiło się na Standard). Porównałem JPG z aparatu z JPG wywołanym w DPP - kolory były inne, te w JPG z aparatu bardziej prawdziwe. Dopiero po zmianie Picture Style w DPP na Faithful było mniej więcej tak samo. Jakoś nigdy wcześniej tego nie zauważyłem, zacząłem eksperymentować dopiero jak porównałem swoje zdjęcia ze zdjęciami z innego aparatu i zobaczyłem, że są tam bardziej naturalne kolory.
Teraz zastanawiam się, dlaczego w DPP wartość Picture Style jest domyślnie na Standard, może tylko w 350D występuje takie zjawisko, że te kolory po wywołaniu z ustawieniami domyślnymi są inne?

Kolekcjoner
28-12-2007, 13:01
(...)
Teraz zastanawiam się, dlaczego w DPP wartość Picture Style jest domyślnie na Standard, może tylko w 350D występuje takie zjawisko, że te kolory po wywołaniu z ustawieniami domyślnymi są inne?

W 350D nie ma "Picture Styles" i dlatego najprawdopodobniej DPP ustawia się na tryb "standard".