PDA

Zobacz pełną wersję : Musze kupic skaner - pytanie ktory ?



McKane
28-02-2005, 01:35
Witam

Zwalil sie wlasnie moj skaner i szybko musze nabyc kolejny bo bez niego jak bez reki. Generalnie zalezy mi na przyzwoitym skanerze plaskim tak max do 400 zl. Wiem ze za te cene nie kupie zadnej rewelacji ale zawsze mozna wybrac cos o idealnym wspolczynniku jakosc/cena.

Chodzi mi glownie o Wasze doswiadczenia ze sprzetem z tej polki, przede wszystkim z naciskiem na jakosc i szybkosc pracy. Bajery w stylu przystawka do slajdow moga byc aczkolwiek to pozostawiam na sam koniec jesli chodzi o ocene przydatnosci.

Z gory dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam i biore sie za wertowanie roznych forow coby mi Vitez nie zarzucil ze nie wiem co to google :wink:

Pszczola
28-02-2005, 01:41
Przystawka do slajdow/negatywow w skanerach tablicowych w cenach normalnych to pomylka. Mozesz sobie dac z tym spokoj. W moim Mustek-u Be@r Paw jest cosik takiego wbudowane (ponoc nawet przyzwoitej jakosci), ale po kilkunastu skanach dalem sobie z tym spokoj.. A skaner ma byc glownie do czego? Teksty czy zdjecia?

McKane
28-02-2005, 02:18
Ten skaner ma byc do wszystkiego wlasciwie: teksty, zdjecia, mapy, skorupy :), ksiazki (tez blyszczace).

Co do przystawek to wiem jak dzialaja dlatego tez napisalem ze sa niekonieczne.

DarekB
28-02-2005, 09:02
Epson Perfection 1670 Photo ?? 1600x3200dpi
Ramka do negatywów i slajdów.
Stan idealny + dużo softu.

Całkowicie przypadkiem mam taki na zbyciu (jeszcze na gwarancji)

gonzo44
28-02-2005, 10:58
A ja mam Canona ( :mrgreen: ) 5200f i ze skanow negatywow jestem bardzo zadowolony.

McKane
28-02-2005, 12:11
A ja mam Canona ( :mrgreen: ) 5200f i ze skanow negatywow jestem bardzo zadowolony.

No to ciesze sie razem z Toba tylko nie wiem czy zauwazyles ale negatywow w ogole nie bede skanowal.

P.S. DarekB dzieki za propozycje ale skaner musze miec najpozniej jutro rano w domu i wolalbym go raczej kupic u siebie ze wzgledu na realizacje gwarancji.

Jurek Plieth
28-02-2005, 12:14
A ja mam Canona ( :mrgreen: ) 5200f i ze skanow negatywow jestem bardzo zadowolony.
To jest płaszczak? I jesteś zadowolony ze skanowania negatywów? Hmmm... :shock: :shock: :shock:

lackowa
28-02-2005, 12:53
Tez jestem na kupnie skaneru i znalazłem ciekawy skaner. Jakie są wasze opinie na jego temat.
http://www.gris.pl/index.php?s=2663&c=131&pr=

DarekB
28-02-2005, 13:59
Tez jestem na kupnie skaneru i znalazłem ciekawy skaner. Jakie są wasze opinie na jego temat.
http://www.gris.pl/index.php?s=2663&c=131&pr=

Jeśli już to szukaj BenQ.

Rudi
28-02-2005, 16:02
Witam. Ja posiadam Minolte Dual VI i jedynie co mogło by być w tym skanerze to Digital ICE, ale bez niego też da się żyć (Hand ICE :mrgreen: ), a tak poza tym jestem w pełni zadowolony z tego skanera. Zresztą skan większej mierze zależy nie od skanera a od skanerzysty.

minek
28-02-2005, 16:28
Witam. Ja posiadam Minolte Dual VI i jedynie co mogło by być w tym skanerze to Digital ICE, ale bez niego też da się żyć (Hand ICE :mrgreen: ), a tak poza tym jestem w pełni zadowolony z tego skanera. Zresztą skan większej mierze zależy nie od skanera a od skanerzysty.

Na pewno nie chodzi o Dual IV? Bo przypadkiem jestem na etapie zakupu tego właśnie skanera. Opinii już nie szukam, bo jeszcze się rozmyślę (-:

Z ICE może być problem, jednak większość moich negatywów to sreberka - a ICE z tego co wiem zupełnie tu nie ma zastosowania (bierze ziarno za paprochy (-: )

[ Dodano: 28-02-2005 ]

Tez jestem na kupnie skaneru i znalazłem ciekawy skaner. Jakie są wasze opinie na jego temat.
http://www.gris.pl/index.php?s=2663&c=131&pr=

Zdecydowanie nie kupuj plustka 7200!!! Co prawda nie testowałem go osobiście.
Poczytaj co o nim ludzie piszczali na p.r.f. W rzeczywistości to ma on rozdzielczość jakieś 2000 dpi, a większe wyglądają jak rozsmarowane butem pixele. Dynamika żadna. (tak ogólnie).
Znaleźć można link do testu, wykonanaego przez jakieogś amatora z którejś polskiej gazetki o fotografii cyfrowej czy komputerach. Jemu się podobało, ale sample, które zamieścił temu wyraźnie przeczą.

Hm... no jak wyżej napisałem, po przejrzeniu mnóstwa testów, wypytaniu ludzi, siedzeniu im na głowie i skanowaniu na różnych skanerach, zdecydowałem się na minoltę scan dual IV. Z lepszych (ale nieco droższych, ale z ICE) - nikon LS-40 i LS-50. LS-40 mino rozdzielczości 2900 dpi robi _bardzo_ ostre skany, porównywalne na pewno z 3200 w/w minolty, jeśli nie lepsze.

Krzychu
28-02-2005, 17:17
Epson Perfection 1670 Photo ?? 1600x3200dpi
Ramka do negatywów i slajdów.
Stan idealny + dużo softu.

Całkowicie przypadkiem mam taki na zbyciu (jeszcze na gwarancji)

Za 400 zł ? To Cie muszę zmartwić - spójrz tutaj : http://sklep.wgk.waw.pl/opis.php?id=EPP2480

Polecam inicjatorowi wątku swoją drogą...

McKane
28-02-2005, 17:33
Epson Perfection 1670 Photo ?? 1600x3200dpi
Ramka do negatywów i slajdów.
Stan idealny + dużo softu.

Całkowicie przypadkiem mam taki na zbyciu (jeszcze na gwarancji)

Za 400 zł ? To Cie muszę zmartwić - spójrz tutaj : http://sklep.wgk.waw.pl/opis.php?id=EPP2480

Polecam inicjatorowi wątku swoją drogą...

Bralem go pod uwage ale musze przyznac ze nie do konca mam zaufanie do skanerow Epsona. Mialem do czynienia z kilkoma starszymi modelami (z tym konkretnie nie) i nie ujely mnie ani szybkoscia ani jakoscia skanowanych w bw i szarosci materialow. No i odrzucaja mnie produkty z ktorymi sa problemy przy serwisowaniu a z tymi mialem (chociaz tu akurat decyduja rozne czynniki wiec nie do konca to mogla byc ich wina).

Po analizie netowej wyglada na to ze stane sie posiadaczem ... Canona :) Te skanery ciesza sie chyba najlepsza opinia a przynajmniej ludzie ktorzy na ich temat sie wypowiadaja sprawiaja wrazenie wybierajacych swiadomie a nie po parametrach zamieszczonych na stronie producenta.

Rudi
28-02-2005, 17:51
Witam. Ja posiadam Minolte Dual VI i jedynie co mogło by być w tym skanerze to Digital ICE, ale bez niego też da się żyć (Hand ICE :mrgreen: ), a tak poza tym jestem w pełni zadowolony z tego skanera. Zresztą skan większej mierze zależy nie od skanera a od skanerzysty.

Na pewno nie chodzi o Dual IV? Bo przypadkiem jestem na etapie zakupu tego właśnie skanera. Opinii już nie szukam, bo jeszcze się rozmyślę (-:

Tak zdecydowanie chodzi o IV :)
P.S. Chochlika już dopadłem i wyrzuciłem przez okno.
P.P.S. Minek jakbyś miał Silverfasta do tej minoltki z numerem seryjnym to daj znać :) Vuescan daje dobre efekty ale niestety nie ma profili niektórych filmów szczególnie HP5+ :(

DarekB
28-02-2005, 19:01
[quote=DarekB]Za 400 zł ? To Cie muszę zmartwić - spójrz tutaj : http://sklep.wgk.waw.pl/opis.php?id=EPP2480



Nie za 400, a do 400.... czyli oferta zgodna z życzeniem :wink:
Ja sprzedam za 250zł

McKane
28-02-2005, 20:51
No dobra stalem sie posiadaczem Canona 4200F. Przekroczylem wprawdzie magiczne 400 zl ale to dlatego ze pojawilo sie dodatkowe zrodlo finansowania :) Pierwsze wrazenia sa takie ze jest naprawde szybki (2 sek. podglad, z 7 sek. skan w 150 dpi, 12 sec skan w 300 dpi) do tego super jakosc i mozliwosci softu. Nie sprawdzalem opcji usuwania kurzu i zadrapan ale za to dzieki "fading correction" chyba po raz pierwszy poprawnie zeskanowana zostala taka czaro-biala blyszczaca okladka.

Najbardziej pomimo tego ze praktycznie nie uzywam zaciekawila mnie przystawka. Musze przyznac ze jakosc pozytywow mnie zaskoczyla do tego stopnia ze chyba poswiece troche czasu i zeskanuje stare niszczace sie slajdy. Negatywy troche slabiej szczegolnie jesli chodzi o ostrosc (chociaz i same zdjecia nie byly napewno idealne) ale jak dla mnie jakosc jest wiecej niz zadowalajaca. Oczywiscie kolory nadaja sie takze do poprawy ale to sa drobiazgi prawde mowiac biorac pod uwage cene samego skanera.

Jak mi sie uda to wrzuce jakies przykladowe skany to sobie zobaczycie

gonzo44
28-02-2005, 21:40
A ja mam Canona ( :mrgreen: ) 5200f i ze skanow negatywow jestem bardzo zadowolony.
To jest płaszczak? I jesteś zadowolony ze skanowania negatywów? Hmmm... :shock: :shock: :shock:
a czemu mialbym nie byc zadowolony? Kosztowal 500 zlotych. wyciaga 2400x4800 z dynamika ponad 3 i z wlaczona funkcja usuwania zadrapan i kurzu robi lepsze skany niz nie jeden lab w standardowych rozdzielczosciach (cenach:-). Odbitek z tych skanow i tak nie bede robil, no chyba ze bedzie naprawde super zdjecie, ktore trzeba bedzie zretuszowac.
No ale super zdjec nie trzeba retuszowac........ :mrgreen:

Pszczola
28-02-2005, 21:56
Minek jakbyś miał Silverfasta do tej minoltki z numerem seryjnym to daj znać :) Vuescan daje dobre efekty ale niestety nie ma profili niektórych filmów szczególnie HP5+ :(

Jest SilverFast w wersji niededykowanej, tj. dzialajacy jako plugin do PS spod ktorego wczytuje sie SilverFastem bezposrednio pliki graficzne z dysku twardego (wczesniej zeskanowane). Dziala calkiem przyzwoicie. Zdecydowanie polecam.

McKane
28-02-2005, 22:38
5200F za 500 zl ? Chyba netto ? Albo od tego kolesia z allegro ktory daje na sprzedawane przez siebie skanery miesiac gwarancji rozruchowej :)

A tak poza tym to moge tylko potwierdzic to co mowisz o skanach negatywow. Dla zwyklego smiertelnika zupelnie wystarcza z tym ze nieaktywna u mnie jest opcja usuwania uszkodzen w trakcie skanowania pozytywow i negatywow ... u Ciebie tez tak jest ?

Jurek Plieth
28-02-2005, 23:25
a czemu mialbym nie byc zadowolony? wyciaga 2400x4800 z dynamika ponad 3 i z wlaczona funkcja usuwania zadrapan i kurzu robi lepsze skany niz nie jeden lab w standardowych rozdzielczosciach (cenach:-). Odbitek z tych skanow i tak nie bede robil, no chyba ze bedzie naprawde super zdjecie, ktore trzeba bedzie zretuszowac.
1. Ile czasu zabiera Ci zeskanowanie jednej klatki od momentu położenia negatywu na blacie do momentu zapamiętania pliku wynikowego?
2. Po co wobec tego w ogóle skanujesz te Twoje negatywy, jeśli nie robisz ze skanów odbitek, a wcześniej napisałeś, że żadna archiwizacja Ci niepotrzebna, bo błona i tak jest trwalsza od nośnika cyfrowego?
3. A tak w ogóle to pogadaj na ten temat Z Jakubem Jewulą z pl.rec.foto. On zajmuje się skanowaniem zawodowo i trudno nam jego doświadczeniu dorównać. Zresztą możesz po prostu przeczytać archiwum grupy.

gonzo44
01-03-2005, 00:34
McKane zgadza sie skaner kupilem na allegro. Ale dostalem do niego karte gwarancyjna na europe, jeszcze sie z nia nie zapoznalem wiec na razie nic nie mowie.
Jurku Plieth
1. Zajmuje bardzo duzo czasu, caly film ok 3 godzin. Ile dokladnie nie wiem bo wkladam ramke z 6 klatkami i zajmuje sie czym innym, jak skonczy to zmieniam. Dla mnie zaden problem, nigdzie sie nie spiesze, do gazet zdjec nie wysylam :]
2.to nie ja pisalem ze archiwizacja jest mi nie potrzebna! Pisalem ze wywoluje klisze i je skanuje, a pozniej robie odbitki na papierze...jezeli jest co zrobic....
3. Oki. Tylko jeszcze nie wiem jak dzialaja grupy dyskusyjne, ale w wolnej chwili sie dowiem :oops:

McKane
01-03-2005, 00:51
Uh ja nie bylem taki odwazny chociaz cena nie ukrywam kusila i gdyby byl z Lodzi to bym sie byc moze zdecydowal. Teraz zreszta i tak juz po fakcie wazne ze mam narzedzie do pracy :)

Napisz mi jeszcze co z ta opcja do eliminacji uszkodzen przy skanach klisz bo u mnie za cholere sie nie aktywuje ... tylko przy normalnym skanie.

P. S. Jurek chyba Ci sie watki pomieszaly :)

gonzo44
01-03-2005, 01:27
opcja do usuwania kurzu jest chyba tylko przy skanach klisz. U mnie wlacza sie ja po otwarciu okna sterownika (tam gdzie ustawiasz podglad skanu) w Image Setting->Remove dust and scratches. Ja mam wlaczone na high. Robilem testy porownawcze z wlaczona i wylaczona funkcja i przy srednio sfatygowanej kliszy ( 2 szramy przez cala dlugosc+pare plamek) roznica jest kolosalna!!!

McKane
01-03-2005, 02:16
Wiem gdzie to jest w sterownikach :) Problem polega na tym ze u mnie ta opcja jest nieaktywna przy skanowaniu klisz. No nic to powalcze

gonzo44
01-03-2005, 18:49
walcz, walcz bo warto.

McKane
01-03-2005, 19:36
Nic nie jestem w stanie zrobic. Po przelaczeniu w opcjach na klisze bez wzgledu na zastosowana rozdzielczosc opcja ta staje sie u mnie nieaktywna. Sprawdzalem na XP i W2k.

KMV10
01-03-2005, 20:00
Ostatnio kupiłem Canon Lide 30 (http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=4542).
Za ok 300 zł. Bardzo przyjemny skanerek - bez zasilacza, maleńki. Ma duży Wife Factor :) Moja Jedyna posługuje się nim do m.in. skanowania niektórych ze swoich grafik oraz akwarel.
Niby taki drobiazg ten skanerek lecz lubię go znacznie bardziej niż pewien model HP, który nabyłem ostatnio do pracy - za ok 3000 zł. Ten Canonik ma
znacznie fajniejszy software i milej się pracuje. Jest oczywiście wolniejszy lecz z drugiej strony w zastosowaniach domowych jest na tyle szybki i bezproblemowy, że wybierając drugi raz też bym wybrał ten skaner.
Pozdrawiam

gonzo44
01-03-2005, 20:13
Nic nie jestem w stanie zrobic. Po przelaczeniu w opcjach na klisze bez wzgledu na zastosowana rozdzielczosc opcja ta staje sie u mnie nieaktywna. Sprawdzalem na XP i W2k.
Rozumiem ze instalujesz orginalne sterowniki. Wydaje mi sie ze to ich wina.

McKane
01-03-2005, 21:27
A gdzie mozna znalezc inne niz oryginalne ? Na stronach Canona sa dokladnie takie same czyli 8.6.0.0. Ale jak masz jakies inne to ja chetnie poprosze na maila kane@poczta.neostrada.pl