PDA

Zobacz pełną wersję : Soft do RAWów - DPP Lightroom ito



plodz1
30-04-2007, 10:27
Witam,
mam pytanko. Od dłuższego czasu skaczę pomiędzy różnymi programami do RAWów. Pracowałem m.in. na DPP, Bridge w CS2, Lightroom. Jeśli chodzi o szybkość i kolory to w sumie najbardziej pasuje mi DPP. Choć brakuje mi kilku ustawień sterowaniem tonalnym koloru i winietowania to i tak lepiej mi się pracuje niż np. w Lightroomie. Pomijam że strasznie zamula kompa, chociaż mam mocnego i nowego powiedzmy - to i tak muli. Jedna rzecz jaka mnie totalnie wnerwia to automatyczny balans kolorów i bieli przy wczytywaniu RAWa. To samo w CS2. Czy ktoś z was wie jak to wyłączyć, bo działa to okropnie i psuje kolory.
Będę wdzięczny z propozycje i opinie o innych współczesnych programów do obróbki dużej ilości RAWów.

Dzięki i pozdro
Plodz1

slawi_3000
30-04-2007, 10:35
Sorry, ale nie bardzo rozumiem. A od czego chciałbyś rozpoczynać? W większości wywoływarek co do startowego WB masz trzy możliwości: WB z kamery, WB oceniany automatycznie przez program i WB sztywno ustawiony na dane K. Od jakiegoś WB musisz zacząć i potem go ręcznie dostrajać. Jeżeli twoja wywoływarka nie daje ci tych możliwości, to musisz wybrać inną. IMO Lightroom nie jest zły;) i nie muli specjalnie. Są lepsze osiołki.

plodz1
30-04-2007, 10:47
Nie za bardzo wiem jak się odnieść do Twojej odpowiedzi, gdyż nie bardzo znajduję w niej odpowiedź na pytania, które zadałem.

W takim razie powiedz mi czy można, jeśli tak to jak, ustawić na starcie Lightroom albo CS2 nie robił "autokalkulacji" że tak to nazwę, bo nie jest to automatyczny balans bieli, tylko zostawiał WB z aparatu?

Pozdr
Plodz1


Sorry, ale nie bardzo rozumiem. A od czego chciałbyś rozpoczynać? W większości wywoływarek co do startowego WB masz trzy możliwości: WB z kamery, WB oceniany automatycznie przez program i WB sztywno ustawiony na dane K. Od jakiegoś WB musisz zacząć i potem go ręcznie dostrajać. Jeżeli twoja wywoływarka nie daje ci tych możliwości, to musisz wybrać inną. IMO Lightroom nie jest zły;) i nie muli specjalnie. Są lepsze osiołki.

slawi_3000
30-04-2007, 11:33
OK, rozumiem, że chcesz, aby pierwotnie LR wyświetlał wersję roboczą obrazu z balansem bieli z aparatu? Nie mam LR, ale o ile pamiętam z triala, to jest to wersja standardowa i nie wymaga żadnych dodatkowych zmian.

plodz1
30-04-2007, 11:36
Okej, darujmy sobie. Popytam na anglojęzycznych forach.
Pozdro


OK, rozumiem, że chcesz, aby pierwotnie LR wyświetlał wersję roboczą obrazu z balansem bieli z aparatu? Nie mam LR, ale o ile pamiętam z triala, to jest to wersja standardowa i nie wymaga żadnych dodatkowych zmian.

popmart
30-04-2007, 11:36
potwierdzam LR nie robi zmian ... zmiany robił standardowo np ACR w CS2 i to jest niefajne rzeczywiście ;)

DoMiNiQuE
30-04-2007, 11:37
plodz1, Lightroom nie wprowadza zadnych auto ustawien. Cos Ci sie wydawalo najwidoczniej ;)

popmart
30-04-2007, 11:38
ale nie na zagranicznych forach robi :lol:

plodz1
30-04-2007, 11:42
Robi robi, spróbujcie załadować zdjęcie wykonane w świetle żarowym. Robi taką autokorektę że .... masakra. Przy zdjęciu np. w dzień na dworze nie widać takiej różnicy.

Plodz1


ale nie na zagranicznych forach robi :lol:

DoMiNiQuE
30-04-2007, 11:44
Robi robi, spróbujcie załadować zdjęcie wykonane w świetle żarowym. Robi taką autokorektę że .... masakra. Przy zdjęciu np. w dzień na dworze nie widać takiej różnicy.
Wydaje Ci sie. Na poczatku przez chwile wyswietlany jest obraz z zaszytego jotpega i po chwili konkretny obraz z RAW. To nie jest zadna autokorekta.

plodz1
30-04-2007, 11:48
Wydaje Ci sie. Na poczatku przez chwile wyswietlany jest obraz z zaszytego jotpega i po chwili konkretny obraz z RAW. To nie jest zadna autokorekta.

Hmm jeżeli masz rację to czy w takim razie DPP robi swoją autokorektę? Czy też DPP pokazuje zdjęcie z ustawieniami RAW z aparatu a lightroom bez ustawień RAW ?
Plodz1

DoMiNiQuE
30-04-2007, 11:50
Hmm jeżeli masz rację to czy w takim razie DPP robi swoją autokorektę? Czy też DPP pokazuje zdjęcie z ustawieniami RAW z aparatu a lightroom bez ustawień RAW ?
Plodz1
Nie mam pojecia, nigdy nie uzywalem tego dziwnego programu ;)

Tomasz1972
30-04-2007, 11:53
DPP pokazuje z ustawieniami z aparatu .

plodz1
30-04-2007, 12:00
Nie mam pojecia, nigdy nie uzywalem tego dziwnego programu ;)

Więc, kieruję to pytanie do osób które znają obydwa programy.
Mam wrażenie że osoby tutaj przedkładają bezużyteczną gadaninę nad rzeczową jakąś poradę.

Pozdrawiam
Plodz1

Janusz Body
30-04-2007, 13:42
...
Mam wrażenie że osoby tutaj przedkładają bezużyteczną gadaninę nad rzeczową jakąś poradę.....

Już miałem odpowiadać ale po tym powyższym poczekam ....... :mrgreen:

popmart
30-04-2007, 14:24
:-? no typ jest wyjatkowo roszczeniowy i bezczelny ....

Vitez
30-04-2007, 20:02
Mam wrażenie że osoby tutaj przedkładają bezużyteczną gadaninę nad rzeczową jakąś poradę.


http://rtfm.killfile.pl/#brak_odpowiedzi

A tego typu podsumowanie uwazam za ponizej poziomu wobec osob na forum ktore mimo takich "slicznych" podziekowan jednak marnuja swoj wolny czas i probuja pomoc. Albo sie zmien albo szukaj pomocy gdzie indziej, najlepiej platnej, gdzie bedziesz mial prawo stawiac takie wysokie wymagania.

Btw tez chcialem cos napisac i sprobowac pomoc, ale przy takiej zachecie jak powyzej ... po prostu nie chce mi sie.

David
03-05-2007, 23:00
Kolory RAWów z DPP są dokładnie takie same jak w JPG z aparatu. Adobe Camera RAW produkuje inne kolory, dla mnie dużo gorsze. Jeśli chodzi o kolory skóry to ACR odpada całkowicie.

Janusz Body
04-05-2007, 09:08
.....Adobe Camera RAW produkuje inne kolory, dla mnie dużo gorsze. Jeśli chodzi o kolory skóry to ACR odpada całkowicie.

Pogląd tyleż mocny co i nieprawdziwy. ACR po prostu trzeba umieć używać. ACR 4.0 jest wręcz rewelacyjnie dobry w kolorach skóry choć też trzeba umieć używać. DPP jest łatwiejszy w użyciu - robiony bardziej pod masowego usera. "Łatwiejszy" niekoniecznie znaczy "lepszy".

EDIT: DPP jest produktem Canona specjalizowanym czy ukierunkowanym na canonowskie aparaciki. w ACR ustawienia trzeba sobie dopiero "wypracować"

David
05-05-2007, 18:32
Janusz Body napisał: Pogląd tyleż mocny co i nieprawdziwy.


Być może. Ja u siebie np. w ACR CS2 muszę domyślnie zmniejszyć nasycenie do -10%. Poza tym na mój gust kolor skóry wychodzi zbyt różowy. Przy takiej samej temperaturze balansu bieli i domyślnych ustawieniach kolor skóry, a tym samym inne kolory, wychodzą jakoś takie nieprawdziwe, trochę za ciepłe. Np. czernie w DPP mają wartości np. R10 G10 B10, a te samo zdjęcie wywołane w ACR przy tym samym balansie bieli ma np. R20 G5 B15. Może to algorytmy, które pilnują balansu kolorów, a może Canon lepiej zna charakterystykę swojej matrycy i w swoim sofcie uwzględnia te charakterystyki.
Generalnie mam mieszane uczucia. DPP jest szybki i moim zdaniem produkuje lepsze kolory (najbardziej zbliżone do oryginalnych jpgów z aparatu). ACR jest wygodniejszy i można więcej ze zdjęciem zrobić. Używam obu. Kiedyś więcej DPP, później ACR, a teraz znowu DPP :D
W jednej rzeczy ACR bije na głowę DPP. Jak mamy przepalone w światłach zdjęcie do DPP nam już nie pomoże, a ACR potrafi wyciągnąć jeszcze dość dużo szczegółów z takich wypalonych obszarów.

W ostatniej zakładce ACR "Calibrate" jest możliwość wyboru Camera Profile. U mnie jest ACR 2.4 i nic poza tym. Szukałem trochę kiedyś w sieci innego profilu, ale nic nie znalazłem poza jedną stroną. Były tam tablice podobne do tych tablic kolorów kodaka i zdjęcia przy różnych profilach. Testowane to było chyba na canonie 350 D i wyniki były obiecujące, ale tego profilu nie udało mi się ściągnąć. Myślę, że w tym ustawieniu jest zapisane mapowanie kolorów z canonowskiego (jak i innych) rawa. Chętnie bym potestował inne profile. Może ktoś ma takowe, albo wie skąd je ściągnąć? Najlepiej oczywiście za free :-)

plodz1
18-05-2007, 09:13
Do kilku pierwszych wątków: Przepraszam jeśli kogoś uraziłem. Odpowiedziałem tak z powodu jednej z odpowiedzi, którą już cytowałem. Dalsza część wątku ... to właśnie o taką rzeczową dyskusję mi chodziło.

Dziękuję i pozdrawiam
Plodz

Janusz Body
18-05-2007, 09:27
.... DPP jest szybki i moim zdaniem produkuje lepsze kolory (najbardziej zbliżone do oryginalnych jpgów z aparatu).


To, że bardziej zbliżone to oczywiste - ten sam producent i algorytm "wołania" RAW pewnie ten sam albo bardzo zbliżony. Czy lepsze to... nie wiem. :) Było trudniejsze w CS2. CS3 i ACR 4.0 to epoka różnicy. Dużo łatwiejsze a możliwości ACR 3 vs DPP vs ACR 4.0 to nawet szkoda porównywać. To co było słabością "trójki" czyli kolory skóry jest mocną stroną "czwórki".




... U mnie jest ACR 2.4 i nic poza tym. Szukałem trochę kiedyś w sieci innego profilu, ale nic nie znalazłem poza jedną stroną. ....Może ktoś ma takowe, albo wie skąd je ściągnąć? Najlepiej oczywiście za free :-)

Masz aparat którego profil został opracowany i dołączony do ACR w wersji 2.4. Kropka. Wszystko. Adobe opracowuje profil aparatu raz i koniec. Chcesz mieć nowszy profil - kup nowy aparat :mrgreen: ;)

Wszystkie wersje ACR (odpowiednie dla danego PS CSx) są na stronach Adobe za free. Dla CS 2 -> wersje numerowane na 3.x a dla CS3 4.x. Czwórki nie są zgodne wstecz i nie działają w CS 2.


Używam ACR 4.0 a mój "profil" wyświetlany w okienku to 3.4.

Elmarqo
18-05-2007, 22:37
Janusz, czym różni się opcja Fill Light od brightness w ACR 4? Czy Fill light należy traktować jako softwarowe dopełnienie flashem? Sorry za mały OT.

Janusz Body
18-05-2007, 22:50
Janusz, czym różni się opcja Fill Light od brightness w ACR 4? Czy Fill light należy traktować jako softwarowe dopełnienie flashem? Sorry za mały OT.

Kathrin Eismann w tutorialu załączonym do CS3 wręcz używa słów, że Fill Light to coś ...equivalent to fill flash... :)

Fill Light rozjaśnia głównie półtony w taki sposób, że nic w światłach nie jest blown out. Recovery ścieśnia tylko w światłach a Blacks działa tylko na cienie :)

EDIT: Brightness w CS3 jedzie "po całości" więc coś może wylecieć poza zakres :)

Poprawiłem - poprzednio trochę źle napisałem :) Co się dzieje najlepiej widać na histogramie.

EDIT2: Użycie Fill Light najczęściej zmusza do podjechania nieco w "Blacks" bo oprócz midtonów nieco "ciągnie" cienie.

Elmarqo
18-05-2007, 22:59
Dzięki, tak "czułem" ale nie byłem pewien :). Bardzo podoba mi się ta opcja i przy wywoływaniu często z niej korzystam. Brightness - nie lubię ruszać. :)

Janusz Body
18-05-2007, 23:05
.....Brightness - nie lubię ruszać. :)


Hmmmmmm..... przydaje się - nawet bardzo - ale w połączeniu z "Exposure" :) Nowy sposób działania zakładki w Adjustments->Contrast & Brightness nareszcie działa jak powinien. Naprawdę daje się używać :)

Elmarqo
18-05-2007, 23:12
Hmmmmmm..... przydaje się - nawet bardzo - ale w połączeniu z "Exposure" :) Nowy sposób działania zakładki w Adjustments->Contrast & Brightness nareszcie działa jak powinien. Naprawdę daje się używać :)

Podpisuje się rękami i nogami :)

Tom01
04-02-2008, 23:04
Odgrzeję nieco kotleta.

Wstyd przyznać ale w pewnym momencie zgłupiałem. Miałem silnie niedoświetloną (-2EV) sesję z ciemnego kościoła. Głównie światło zastane, uzupełniane tyle o ile lampą. Wołane w LR, powyciągane nieco, wszystko piknie, klimat zachowany, kolorystyka poprawna. Przyszły fotki z maszyny - katastrofa! Ciemne i czerwone! Po chwili tknęło mnie i podejrzałem fotki bez zarządzania kolorem, fakt czerwone jak skurczybyk, ale nie aż tak jak na papierze. Zerknąłem w czystego raw'a w DPP oraz świeży import w LR. Różnica jest kolosalna. W DPP widać od razu konieczność korekty, czego w LR kompletnie nie - i czego nie wykonałem. Przykładowo skóra w DPP czerwona, w LR trupio blada.

Czy ktoś miał podobne doświadczenia? Jak zmusić LR do ładowania raw'a jak Pan Bóg przykazał? Nosiłem sie właśnie z zakupem LR, bo możliwości edycyjne są dużo ciekawsze niż w DPP, ale po takiej wpadce mam wątpliwości. Trenowałem oczywiście import "zeroed", jeszcze gorzej.

Tomasz Urbanowicz
05-02-2008, 08:40
A czy mógłbyś Tomasz podzielić się takim jednym RAW'em?

Swego czasu poświęciłem trochę czasu na battle "wywoływarek". Mimo, iż ACR 4 jest osławiony, uważam z DPP wychodzą bardziej naturalne kolory. Zdaję sobie sprawę z tego, iż ACR 4 można ustawić "pod siebie" ale...
Moim faworytem jest DPP, potem ACR 4.

Janusz Body
05-02-2008, 10:15
...
Czy ktoś miał podobne doświadczenia? Jak zmusić LR do ładowania raw'a jak Pan Bóg przykazał? ....

Się nie da. LR i ACR ładują rawa, przez krótką chwilkę wyświetlają miniaturkę zaszytego jpega (obrobionego przez aparat tym samym algorytmem co DPP) i potem wprowadzają własne "ustawienia" - wykonują pełną konwersję podglądówki według własnego profilu i własnego algorytmu konwersji. Można sobie w "Camera Calibration" poustawiać własne ustawienia. W ACR jest trochę łatwiej bo są "Presets" gdzie można zapamiętać defaultowe ustawienia na różne okazje ale tu się trzeba trochę pobawić, żeby znaleźć optymalne dla swojego aparatu ustawienia. Tablica GretagMacbeth i www.chromoholics.com czyli skrypt Thomasa Frosa pomocne są bardzo :) tyle, że to sie da zrobić tylko w ACR i PS. LR z ACR mają wspólny "engine" więc ustawienia są w pełni kompatybilne. Tyle, że się tego nie da zrobić w samym LR - skrypt Frosa wymaga PSa.


A czy mógłbyś Tomasz podzielić się takim jednym RAW'em?
...


Się dołączam do prośby. Adres mailowy Pan zna :) Upsss... tam jest max 5MB dzielić trzeba zipem albo rarem

Tom01
05-02-2008, 12:02
Testowy raw jest tu: http://monitory.mastiff.pl/temp/170P6817.ZIP [11MB].
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Można sobie w "Camera Calibration" poustawiać własne ustawienia.

Wsparcie techniczne Adobe mówi to samo. Widać, bez fotografowania "chartów" się nie obędzie.

PS. Ktoś chce polską lokalizację do LR 1.31? Wersja beta, wszelkie poprawki zgłaszać do adobe@techsupport.pl

smartb
07-02-2008, 00:13
Tom01 ja tak miałem po zmianie monitora i w Rawshooterze, w którym pozostał profil starego monitora (preferences-general-using monitor profile). Całą sesję obrobiłem pięknie wywołałem do jpega, a na drugi dzień niespodzianka-fiotet na twarzach. Nowy monitor oczywiście wcześniej był zainstalowany, nowe profile wybrane i ustawione, jako domyślne. Tylko w tym nieszczęsnym Rawshooterze pozostał stary profil monitora. Najgorzej,że nadal rawshooter czyta tylko profil starego monitora (nie widzę możliwości zmian nazwy używanego profilu). jedyne, co mogłem zrobić to przekalibrowałem stary profil i trochę pomogło, ale nadal jpegi po wywołaniu mają nieco inną kolorystykę niż w rawshooterze. Może lightroom ma podobnie, bo część technologii przejął z pixmanteca

daniello
16-04-2008, 06:27
Odgrzeję stary wątek by nie zakładać nowego.
Powiedzcie mi jedną rzecz:
pobawiłem się wczoraj C1 i DPP i jpg z Rawa zajmuje prawie tyle samo miejsca na dysku co Raw 10-12mb. Pytanie po co???
Wie ktoś jak zrobić żeby wywołany raaw do jpg miał tyle samo co z aparatu 3-4mb???

Renia239
16-04-2008, 08:05
W DPP jest suwak jakości który przesuwając w lewo w oknie przekształcania powoduje zmianę jakości a tym samym wielkości pliku. Pozatym w zależności do jakich celów potrzebujem jpg możesz zmniejszyć rozdzielczość dpi (firmowe ustawienia to 350). W CS2 możesz zmienić wielkość zdjęcia w funkcji wielkość obrazka (ustalsz sobie parametry jakie Ci są potrzebne) lub w funkcji zachowaj dla WEBa tam również możesz się pobawić.

ewg
16-04-2008, 09:28
Wie ktoś jak zrobić żeby wywołany raaw do jpg miał tyle samo co z aparatu 3-4mb???

DPP: ustawienie kompresji JPEG: 8

Mortiis
16-04-2008, 11:37
Pozatym w zależności do jakich celów potrzebujem jpg możesz zmniejszyć rozdzielczość dpi (firmowe ustawienia to 350).

Wartość DPI nie ma znaczenia. Możesz wpisać i 1'000'000 i patrząc na zdjęcie nie będzie żadnej różnicy tak samo w wielkości pliku.
Jak napisał EWG, kompresja ustawiona na 8 dalej rozmiar pliku zbliżony do jpega z aparatu.

Paul80
06-04-2013, 22:04
Mam pytanie, jak sensownie zmienić kolory w picture style mając passport color checker?, czy zmiany muszą być wykonywane na oko i jakie zdjęcie z checkerem powinno posłużyć do modyfikacji kolorów w PSE, chodzi mi o warunki (WB).