PDA

Zobacz pełną wersję : brak ostrości w wizjerze - dziwna sprawa..



oskarkowy
26-04-2007, 21:42
Cześć,
Mam od niedawna taki dziwny objaw: w wizjerze obraz jest nieostry, ale na zdjęciach, gdy robię na AF wszystko jest idealnie. Od razu zaznaczę, że nie przesunąłem przypadkiem pokrętła od korekcji dioptrii. Sprawa wygląda identycznie ze wszystkimi moimi szkłami, więc nie jest od nich zależna.

Gdy ręcznie ustawiam ostrość na to, co widzę w wizjerze, zdjęcie będzie nieostre (ręcznie wyostrzę za cel). Gdy ostrość ustawi AF, będę widział nieostro na matówce. Chyba nie muszę pisać, jak niewygodne to jest.

Nie mam kłopotów ze wzrokiem, zresztą na drugiej identycznej puszce jest wszystko ok. Co się mogło tam przesunąć? Aparat z całą pewnością nie został uderzony. Byłem na Żytniej, ale zostałem uświadomiony, że "tam się nie ma co zepsuć, ale mogą mi przeczyścić matówkę za 122zł" :mrgreen:
Mało tego, PZW wyczyściła mi wizjer wacikiem kosmetycznym, niestety bez większego skutku.

Boję się oddać sprzęt na Żytnią i powiedzieć, że mam kłopoty z ostrością, bo mi jeszcze zaczną regulować AF, który działa naprawdę idealnie. Jak będę oddawał, to muszę wiedzieć, co mają naprawić, sami wiecie dlaczego. Jakieś pomysły i wskazówki?

Saurus
26-04-2007, 21:51
A matówka się nie przesunęła, w sensie (nie wiem chociaż w jaki sposób) zmiany odległości od lustra? Przecież tam chyba też jest soczewka (żeby obraz wyostrzony na płaszczyznę kliszy/matrycy był ostry na matówce).

oskarkowy
26-04-2007, 22:00
A matówka się nie przesunęła, w sensie (nie wiem chociaż w jaki sposób) zmiany odległości od lustra? Przecież tam chyba też jest soczewka (żeby obraz wyostrzony na płaszczyznę kliszy/matrycy był ostry na matówce).

Matówka jest architektoniczna. Ale jutro ją wyjmę i podmienię za zwykłą. Tam chyba nie ma miejsca na luzy i przesunięcia, choć to co piszesz byłoby idealnym rozwiązaniem opisanego problemu.

rolaj
26-04-2007, 22:31
Skoro focus działa prawidłowo, to musiało się coś rozregulować na linii matówka - pryzmat - soczewka wizjera.

krystek
27-04-2007, 00:10
matowka sie przesunela pewnie, sprawdz, czy koszyczek jest zakleszony dobrze

konradl
27-04-2007, 00:54
matowka jest za nisko lub za wysoko, mialem tak w 20d, w moim przypadku byla "za nisko" po usunieciu blaszki dystansowej jest ok i ostre jest to co widze na matowce. W sumie chyba dosyc czesty problem :( tak dziala kontrola jakosci w canonie...

rysib
27-04-2007, 15:33
miałem taki przypadek, u mnie przesuneło się pokretło do regulacji "celownika". zmienił się zakres dioptrii i obraz był zamazany, natomiast av działał poprawnie. wystarczyło pokręcić poktętłem i wszystko było ostre.

chavez
27-04-2007, 16:03
rysib:

Od razu zaznaczę, że nie przesunąłem przypadkiem pokrętła od korekcji dioptrii.

Skipper
27-04-2007, 22:10
a moze to nie aparat jest winny tylko Ty sie slepy ropbisz?:p

solti
27-04-2007, 23:38
Skipper:


Nie mam kłopotów ze wzrokiem, zresztą na drugiej identycznej puszce jest wszystko ok.

oskarkowy
28-04-2007, 12:47
Dobra, nie śmiać się.. Nie dopchnąłem matówki po czyszczeniu. Niech to będzie nauczka i wskazówka dla innych.

Skipper
28-04-2007, 16:15
Skipper:

moj kolega tez tak uwazał dokąd okularów nie załozył i nie przezył szoku iż ludzie to moga tak widziec:p

tyle ze sprawa sie juz wyjasniła ;]

Tomasz1972
28-04-2007, 20:56
Dobra, nie śmiać się.. Nie dopchnąłem matówki po czyszczeniu. Niech to będzie nauczka i wskazówka dla innych.

Przyczyna znaleziona , więc zamykam :)