PDA

Zobacz pełną wersję : Jak często pudłuje wam AF w 400D ?



Biperek
23-04-2007, 18:09
Pytanko do użytkowników 400D - jak często (statystycznie) pudłuje wam AF ?
Pytam z czystej ciekawości. Mój ma tą przypadłość gdzieś w 10% fotek. Najciekawsze jest to, że kiedy powtarzam to samo ujęcie w tych samych warunkach i z tymi samymi nastawami to kilka trafia, a jakieś pojedyncze nie.
Może ma to związek z fleszem? Kiedy fotografuję na zewnątrz, to tego nie zauważyłem, ale rzadko powtarzam strzały na dworze i nie mam porównania.

tom634
23-04-2007, 18:13
Jakie masz punkty aktywne AF?

schabu
23-04-2007, 18:24
mi jeszcze nigdy nie spudłował...chyba dlatego, że go nie mam:P
a tak serio - fotografujesz zapewne kiedy jest ciemno (moje założenie - bo piszesz że z fleszem się tak dzieje) czyli są dosyć trudne warunki. i moim zdaniem jeżeli ostrzysz na inne punkty (bo nie pisałeś że ostrząc w ten sam punkt) to normalne, że nie zawsze złapie Ci ostrość - po prostu: mimo takich samych warunków raz ostrzysz na mniej a raz na bardziej kontrastowych miejscach.

Biperek
23-04-2007, 19:02
Z fleszem używam zawsze centralnego. W zasadzie, to prawie zawsze go używam :)
W trudnych warunkach włącza mi się wspomaganie AF na fleszu i to chyba dość skutecznie, bo ostrzy bardzo szybko. Z moich obserwacji nie wynika, że ma to związek z trudnym oświetleniem, kiedy używam flesza do doświetlenia efekty są podobne.

schabu
23-04-2007, 19:29
akurat chodziło mi nie o punkty AF tylko o punkty na których chcesz ostrość złapać. spróbuj z innym szkłem albo inna lampą, wtedy jak wszystko będzie w porządku to zostaną dwie opcje - wina puszki albo Twoja:)

kris75
23-04-2007, 20:21
uzywasz tylko srodkowego punktu - hmm a jakiego trybu pracy AF uzywasz? Cos mi przyszlo na mysl...

slawi_3000
23-04-2007, 20:51
Pytanko do użytkowników 400D - jak często (statystycznie) pudłuje wam AF ?


Z kitem praktycznie bez pudła, tylko muszę czeekać8-) .

Biperek
23-04-2007, 20:57
Raczej ONE SHOT, czasem na AI FOCUS, AI SERVO nie używam w ogóle. Zwykle ONE SHOT - ostrzę, kadruję, wyzwalam migawkę.

kris75
23-04-2007, 21:59
Raczej ONE SHOT, czasem na AI FOCUS, AI SERVO nie używam w ogóle. Zwykle ONE SHOT - ostrzę, kadruję, wyzwalam migawkę.

a moze te 10% to sa zdjecia wykonane na AI FOCUS? To moze byc przyczyna Twoich nieostrych ujec. AI-FOCUS nie radzi sobie jesli ostrzysz a potem przekadrowujesz ujecie.

Biperek
23-04-2007, 22:07
Też się nad tym zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że chyba nie. Stąd to pytanie na forum. Chcę się dowiedzieć, jak to wygląda u innych użytkowników tego modelu.

Szamot
23-04-2007, 22:53
u mnie też się zdarzają pomyłki. z tym że nie potrafię określić ich liczby. raczej sporadycznie i przy kiepskich warunkach oświetleniowych. na pewno nie jest to 10%

Biperek
23-04-2007, 23:02
Może trochę przesadziłem z tym 1 na 10, ale bywa i na pewno nie określiłbym tego sporadycznie.

michal.s
23-04-2007, 23:25
Mój 400D z kitem czasem spudłuje, ale nie jest to jakaś ogromna liczba zdjęć, coś około 1 na 40. 50mm 1.8 rzadziej używam ale mi jeszcze nie spudłował, przynajmniej nie na tym zdjęciu na którym mi zależało :)

Używam tylko środkowego punktu i one shot.

bogist
24-04-2007, 10:49
Używam tylko środkowego punktu i one shot- nie zdarzają się pomyłki.
Gdy próbowałem AI Servo lub AI Focus to nie byłem praktycznie w stanie przekadrować ujęcia bez bez utraty ostrości.
Może powinienem pogrzebać ustawieniach indywidualnych bo miałem wrażenie, że wciśnięcie spustu migawk do połowy nie powoduje blokady AF?
Nie grzebię w custom settings bo tryby AI-S i AI-F nie są mi do niczego potrzebne.

Yuri47
29-04-2007, 16:29
u mnie pomylił się do tej pory tylko kilka razy- na jakieś 2000 klatek.
W Custom Functions ustawiasz sobie rolę guzika z gwiazdką- tego, który służy do zmniejszania powiększenia fotki w podglądzie- można sobie też ustawić, że przy AI Servo naciśnięcie tego guzika zablokuje nastawianie ostrości, i sobie możesz spokojnie przekadrować.
Ja też miewam problemy z ostrością- świeży przykład, wczoraj chciałem strzelić do bąka- kit, 55 mm, 5.6- wycelowałem w bąka i strzeliłem. W domu okazało się, że strzeliłem nie w bąka, ale jego skrzydło- i tylko ono jest ostre. Przyzwyczajenie do dużej GO z kompakta robi swoje...