PDA

Zobacz pełną wersję : [ecki74] Rozpoczęcie sezonu motocyklowego



ecki74
22-04-2007, 00:17
Dzisiaj w moim miasteczku motocyklisci otworzyli sezon dwóch kółek.
Zrobiłem kilka fotek ...

Bonczar
22-04-2007, 10:04
Jak dla mnie to troszkę przyciemne te fotki :/

tom634
22-04-2007, 11:44
Bez pomysłu. Nie widać twarzy motocyklistów. Nie widać 'ruchu' pojazdów.

ecki74
22-04-2007, 13:20
Nie widac "ruchu" motocyklistów, gdyz poprostu stały w miejscu. A co do jasności fotek, no cóż tak mi wyszły, gdyż występował duży kontrast słońca i cienia.

tom634
22-04-2007, 13:26
Na dwóch ostatnich mogłeś próbować panningów od przodu- efekt byłby ciekawy.

Vitez
22-04-2007, 15:29
A co do jasności fotek, no cóż tak mi wyszły, gdyż występował duży kontrast słońca i cienia.

Ale moglyby ci wyjsc inaczej... gdybys np obszedl motocykle z drugiej strony, tak by w tle nie miec rozswietlonych sloncem scian domow to zmniejszylbys kontrasty, oczywiscie uwazajac tez by samo slonce nie bylo w kadrze/blisko kadru (oslabiloby kontrasty i zaryzykowalbys flary). Oprocz tego zmiana (tu strzelam, exifow nie ma) z trybu P/zielony na Av oraz pomiary swiatla z matrycowego na centralnie wazony a najlepiej skupiony w centrum oraz dolozenie odpowiednich korekt na bazie oceny histogramu tez by bardzo pomogly. W trakcie obrobki (szczegolnie RAWow) tez mozna wypracowa cienie/swiatla tak by zminimalizowac roznice kontrastow, zlikwidowac przepalenia, wyciagnac szczegoly z cieni.
Ale rzeczywiscie czasem lepiej napisac "tak mi wyszly" zamiast siegnac po ksiazke o fotografii i probowac zrobic tak by tak nie wyszly.

Czyli by nastepnym razem nie tak a lepiej ci wyszly zanim pstrykniesz fotke rozejrzyj sie - co masz w kadrze, jaki efekt ci wychodzi, co masz na histogramie, skad swieci slonce, jak skadrowac by kontrasty nie przeszkadzaly, z ktorej strony uchwycic fotografowany obikt by i technicznie i merytorycznie zdjecie bylo ciekawsze.
I jak poswiecisz pol minuty - minute na tego typu przygotowania to moze nastepnym razem zamiast cyknac fotke uda ci sie zrobic fotografie. A to juz jest spora roznica.

ecki74
23-04-2007, 00:47
Ale moglyby ci wyjsc inaczej... gdybys np obszedl motocykle z drugiej strony, tak by w tle nie miec rozswietlonych sloncem scian domow to zmniejszylbys kontrasty, oczywiscie uwazajac tez by samo slonce nie bylo w kadrze/blisko kadru (oslabiloby kontrasty i zaryzykowalbys flary). Oprocz tego zmiana (tu strzelam, exifow nie ma) z trybu P/zielony na Av oraz pomiary swiatla z matrycowego na centralnie wazony a najlepiej skupiony w centrum oraz dolozenie odpowiednich korekt na bazie oceny histogramu tez by bardzo pomogly. W trakcie obrobki (szczegolnie RAWow) tez mozna wypracowa cienie/swiatla tak by zminimalizowac roznice kontrastow, zlikwidowac przepalenia, wyciagnac szczegoly z cieni.
Ale rzeczywiscie czasem lepiej napisac "tak mi wyszly" zamiast siegnac po ksiazke o fotografii i probowac zrobic tak by tak nie wyszly.

Czyli by nastepnym razem nie tak a lepiej ci wyszly zanim pstrykniesz fotke rozejrzyj sie - co masz w kadrze, jaki efekt ci wychodzi, co masz na histogramie, skad swieci slonce, jak skadrowac by kontrasty nie przeszkadzaly, z ktorej strony uchwycic fotografowany obikt by i technicznie i merytorycznie zdjecie bylo ciekawsze.
I jak poswiecisz pol minuty - minute na tego typu przygotowania to moze nastepnym razem zamiast cyknac fotke uda ci sie zrobic fotografie. A to juz jest spora roznica.


No i bradzo mnie cieszą takie opinie, gdyż rzeczywiscie sprowadzają mnie na ziemię jako osobę próbującą zrobic fotografię.

Co do możliwości wykonania "innaczej" tych zdjęc powiem ,że jeżeli ma się oprócz możlwości wykonania "fotki" opiekę na 4 i 6 latkiem to rzeczywiście cieszę się, że przynajmniej "takie" wyszły.

Teraz odniosę się do trybów P i ziekonego kwadracika - powiem, że zdjęcia były robione w manualu (jak pamiętam tryb M).
Tu przykładowy exif z 1 fotki

File Name IMG_1573.JPG
Camera Model Canon EOS 400D DIGITAL
Shooting Date/Time 2007-04-21 16:23:01
Shooting Mode Manual Exposure
Tv( Shutter Speed ) 1/400
Av( Aperture Value ) 5.0
Metering Mode Partial Metering
ISO Speed 200
Lens 17.0 - 50.0 mm
Focal Length 20.0 mm
Image Size 3888x2592
Image Quality Fine
Flash Off
White Balance Mode Daylight
AF Mode AI Servo AF
Picture Style User Defined 1(Standard)
Sharpness 3
Contrast 0
Saturation 0
Color tone 0
Color Space sRGB
Noise Reduction Off
File Size 3876 KB
Custom Function C.Fn:01-0
C.Fn:02-0
C.Fn:03-0
C.Fn:04-0
C.Fn:05-0
C.Fn:06-0
C.Fn:07-0
C.Fn:08-0
C.Fn:09-0
C.Fn:10-0
C.Fn:11-1

A dołaczam teraz jeszcze inną fotkę z tego spotkania motocyklistów

Vitez
23-04-2007, 23:08
Co do możliwości wykonania "innaczej" tych zdjęc powiem ,że jeżeli ma się oprócz możlwości wykonania "fotki" opiekę na 4 i 6 latkiem to rzeczywiście cieszę się, że przynajmniej "takie" wyszły.

Tlumaczenie przyjete ale nadal nie powiedzialbym ze one ci "wyszly" (chyba ze bokiem - bez urazy :) ).



Teraz odniosę się do trybów P i ziekonego kwadracika - powiem, że zdjęcia były robione w manualu (jak pamiętam tryb M).

To chyba nawet gorzej. Tryb M swiadczy ze probujesz robic swiadomie zdjecia i dobierac ekspozycje. Niestety nie widac odzwierciedlenia tych prob patrzac na efekty.

Ja bym zrobil:

- obejscie motocyklistow o ok 180 stopni
- Av, f 5.6, Partial Metering, * na motocykliste, zlapanie ostrosci (AF na One Shot), przekadrowanie (AI AF przy przekadrowaniu lubi robic psikusy) dlatego One Shot), iso 200 (bo w cieniu, gdy czesc kadru w slonu to iso100), RAW, white balance na auto.
W DPP bys potem wszystko swietnie dopasowal (ekspozycje balans bieli, wyostrzanie) i przy okazji o picture styles moglbys zapomniec.

Viracocha
23-04-2007, 23:48
Ja bym zrobil:
- Av, f 5.6, Partial Metering, * na motocykliste, zlapanie ostrosci (AF na One Shot), przekadrowanie (AI AF przy przekadrowaniu lubi robic psikusy) dlatego One Shot), iso 200 (bo w cieniu, gdy czesc kadru w slonu to iso100), RAW, white balance na auto.
W DPP bys potem wszystko swietnie dopasowal (ekspozycje balans bieli, wyostrzanie) i przy okazji o picture styles moglbys zapomniec.

Generalnie się zgodzę, choć w tym konkretnym przypadku "branie pomiaru światła Partial Metering z motocyklisty" może wprowadzić światłomierz w błąd (czarna kurtka).

Vitez
24-04-2007, 14:11
Generalnie się zgodzę, choć w tym konkretnym przypadku "branie pomiaru światła Partial Metering z motocyklisty" może wprowadzić światłomierz w błąd (czarna kurtka).

Sprecyzuje - z TWARZY motocyklisty :roll: .

ecki74
24-04-2007, 19:52
Bardzo dziękuję za jeszcze bardziej cenne uwagi. W następnej takiej sytaucji będę się bardzo starał aby rzeczywiscie zdjęcia "wyszły".

Driver
24-04-2007, 20:31
ładne budynki :)

aaa, i są też motory, ;p nie łatwo było je wypatrzyć :lol:

ecki74
24-04-2007, 21:00
ładne budynki :)

aaa, i są też motory, ;p nie łatwo było je wypatrzyć :lol:

Motory !! O rzeczywiście są !! :D Nie zauważyłem wcześniej !! :lol: