PDA

Zobacz pełną wersję : Szybkie odszumianie



Arek Piekarz
21-04-2007, 15:07
Czy istnieje jakiś program lub plug-in do PSa do odszumiania zdjęć, który działa dobrze i szybko? Na razie mam NoiseNinja do CS2 i usunięcie szumu w trybie turbo zajmuje 15 sekund dls jednej foty, co bardzo spowalnia pracę. Czy NeatImage jest szybszy?

Biperek
21-04-2007, 15:48
Zależy jakiej wielkości pliki i jak mocno odszumiane. Ale poniżej 15 sekund raczej nie zejdziesz. Chyba, że wsadowo.

Janusz Body
21-04-2007, 17:08
Czy istnieje jakiś program lub plug-in do PSa do odszumiania zdjęć, który działa dobrze i szybko? Na razie mam NoiseNinja do CS2 i usunięcie szumu w trybie turbo zajmuje 15 sekund dls jednej foty, co bardzo spowalnia pracę. Czy NeatImage jest szybszy?


Przeczytaj wątek o ostrzeniu. http://www.canon-board.info/showthread.php?t=19955
odszumianie to w pewnym sensie "odwrotność" ostrzenia na maskach.

Załaduj sobie moje akcje - link w w/w wątku. Odszumianiu przypisałem skrót klawiszowy F6 (akcja nazywa się wygładzanie). Zwykle to co robi ta akcja jest wystarczające. W trudnych przypadkach Neat Image+

Arek Piekarz
21-04-2007, 21:14
Ale poniżej 15 sekund raczej nie zejdziesz. Chyba, że wsadowo.
Co to znaczy "wsadowo"? To samo, co masowo?


Przeczytaj wątek o ostrzeniu. http://www.canon-board.info/showthread.php?t=19955
odszumianie to w pewnym sensie "odwrotność" ostrzenia na maskach.
Może robię coś źle, ale w efekcie otrzymuję obraz niewiele się różniący od oryginału. Po przypisaniu akcji do jednego klawisza cała operacja zajmuje 24 sekundy, czyli dłużej niż z NoiseNinja - większość czasu zabiera filtr Reduce Noise, który zresztą działa gorzej niż NN. Jakieś inne propozycje? ;-)

A może zostawić odszumianie na sam koniec obrabiania - i zastosować je dla wielu plików na raz poza PSem?

Biperek
21-04-2007, 21:21
Co to znaczy "wsadowo"? To samo, co masowo?


Zdecydowanie tak :) może niefortunnie się wyraziłem. Menu: File - Put Job tu Queue. Skrót klawiszowy jakiś jest, ale nie pamiętam. Z tym, że trzeba mieć pełną wersję programu.

Vitez
21-04-2007, 21:27
Na razie mam NoiseNinja do CS2 i usunięcie szumu w trybie turbo zajmuje 15 sekund dls jednej foty, co bardzo spowalnia pracę. Czy NeatImage jest szybszy?

U mnie NeatImage do CS2 odszumia pelna, 8 megapikselowa fote w ~5sekund. Iso1600, mieszkanie, swiatlo dzienne+cienie.
No ale to sporo zalezy tez od maszyny (C2D E6600 2.4GHz@3.2GHz, 2GB Kingston Hyperx PC-800 CL4, Win XP SP2).



Załaduj sobie moje akcje - link w w/w wątku. Odszumianiu przypisałem skrót klawiszowy F6 (akcja nazywa się wygładzanie). Zwykle to co robi ta akcja jest wystarczające.

CR2 wrzucony do PS, odpalam f6, najpierw cos tam wrzeszczy o merge visible a potem jako wynik zostawia mi zdjecie poszatkowane w kratke i z narzedziem crop... dziwna akcja ;)

Biperek
21-04-2007, 21:30
U mnie NeatImage do CS2 odszumia pelna, 8 megapikselowa fote w ~5sekund. Iso1600, mieszkanie, swiatlo dzienne+cienie.
No ale to sporo zalezy tez od maszyny (C2D E6600 2.4GHz@3.2GHz, 2GB Kingston Hyperx PC-800 CL4, Win XP SP2).

Słusznie, o tym zapomniałem :) Mój poczciwy duronik trochę sie męczy :)

Richie
22-04-2007, 00:01
CR2 wrzucony do PS, odpalam f6, najpierw cos tam wrzeszczy o merge visible a potem jako wynik zostawia mi zdjecie poszatkowane w kratke i z narzedziem crop... dziwna akcja ;)

U mnie działa tylko przed wciśnięciem F6 powieliłem warstwę ctrl+J.Potem wciskamy F6 a na końcu spłaszczamy całość.:-P

heniek
22-04-2007, 06:49
Czy istnieje jakiś program lub plug-in do PSa do odszumiania zdjęć, który działa dobrze i szybko? Na razie mam NoiseNinja do CS2 i usunięcie szumu w trybie turbo zajmuje 15 sekund dls jednej foty, co bardzo spowalnia pracę. Czy NeatImage jest szybszy?
NI szybszy raczej nie jest, jeśli NN masz jako plugin do CS2 to nagraj akcje, Ty na spacer i niech się czyści godzinę czy dwie..:-D

Arek Piekarz
22-04-2007, 10:26
NI szybszy raczej nie jest, jeśli NN masz jako plugin do CS2 to nagraj akcje, Ty na spacer i niech się czyści godzinę czy dwie..:-D
Pytanie tylko, czy jeśli użyję akcji na wiele plików, to NN będzie dopasowywało profil do każdego zdjęcia osobno?

Vitez
22-04-2007, 15:12
Pytanie tylko, czy jeśli użyję akcji na wiele plików, to NN będzie dopasowywało profil do każdego zdjęcia osobno?

Podejrzewam ze nie. Probowalem tak kiedys z Neatimage'owym pluginem i kiszka.
Co w miare dziala:
- gdy masz ta sama scenerie w serii zdjec, wtedy batch processing zadziala, przy czym dopasuje profil do pierwszego zdjecia a pozniej leci
- gdy uzyjesz predefiniowanych profili (nie wiem jak w NoiseNinja, do NeatImage mozna sciagnac presety profili np 20D@iso1600 itp), wtedy na dowolnej serii zdjec zadziala, ale wg mnie te predefiniowane presety sprawuja sie gorzej od oprofilowywania kazdego zdjecia osobno, bo ilosc szumow zalezy nie tylko od body i czulosci a takze od kadru, roznic w oswietleniu (gdzie mamy miejsca zacienione, gdzie nie), prawidlowej ekspozycji (jak na 20D@iso1600 niedoswietlimy a pozniej skorygujemy przy wolaniu/obrobce to kazdy preset nam sie wysypie).

W swoim doswiadczeniu "odszumiaczowym" okazalo sie ze jesli poprawnie naswietle iso1600 w 20D to ani w wielkosci internetowej ani w 20x30 nie widze nieakceptowalnych szumow tak wiec baaardzo rzadko stosuje odszumianie. Ale kazdy moze miec rozny poziom akceptowalnosci szumow 8)