PDA

Zobacz pełną wersję : Wyjazd do Izraela



zerolinux
20-04-2007, 09:07
Witam.

Leciał ktoś z Was do Izraela?

Czy nie ma kłopotów z wzięciem sprzętu:
1 body analogowe
3 obiektywy
1 kamera Mini DV (mała)
1 Palmtop
1 Kompakt (S2 IS)
1 statyw - do bagażu głównego

Nie będzie problemów z bagażem podręcznym - na pewno przekroczy to 5 kg w rozmiarze się zmieszczę:smile:

Rafał

CYNIG
20-04-2007, 09:25
Zadzwon albo przejdz sie na biura linii ktorymi bedziesz lecial. Powinienes dostac info z pierwszej reki. zwlaszcza co do wymogow bezpieczenstwa przy lotach do Izraela.

Canclerz
20-04-2007, 10:35
Z wylotem do Izraela nie będziesz miał żadnych problemów natomiast z wylotem z Izraela to zupełnie inna bajka :). Lotnisko w Tel Aviwie to istna twierdza. Trzy lata temu wylatywałem z Izraela i w bagażu podręcznym miałem sony F717 z dodatkowym konwenterem kabelkami i całym tym bałaganem. Na wszelkie sposoby sprawdzano czy nie da się z tego zmajstrować bomby, prześwietlano kilka razy rentgenem, na koniec standardowy "sprawdzacz" bał się podjąć decyzji i wezwał przełożonego, ten znowu próbował zmajstrować bombę, w końcu dali się przekonać, że to tylko aparat i mnie puścili. W tej samej kolejce stał gość któremu zarekwirowali kamęrę, wystawili jakiś kwit i powiedzieli, że mu ją odeślą po sprawdzeniu w przeciągu trzech dni. Trzeba ich zrozumieć. Lotnisko w Izraelu jest paradoksalnie najbezpieczniejsze na świecie.
Dodam jeszcze że w czasie gdy ja wylatywałem, miał w Izraelu miejsce zamach, a bomba znajdowała się właśnie w kamerze.
Tak czy inaczej zazdroszczę Ci wyjazdu, Izrael jest fantastyczny, a wiosna jest najlepszą porą na zwiedzanie, moja noga na pewno stanie tam jeszcze raz.

zerolinux
20-04-2007, 13:19
Z wylotem do Izraela nie będziesz miał żadnych problemów natomiast z wylotem z Izraela to zupełnie inna bajka :). Lotnisko w Tel Aviwie to istna twierdza. Trzy lata temu wylatywałem z Izraela i w bagażu podręcznym miałem sony F717 z dodatkowym konwenterem kabelkami i całym tym bałaganem. Na wszelkie sposoby sprawdzano czy nie da się z tego zmajstrować bomby,

Czyli najlepiej aparaty i obiektywy do podręcznego a kabelki, baterie itp do głównego.

Oki dzięki za radę.

Rafał

delaa
20-04-2007, 16:35
Czyli najlepiej aparaty i obiektywy do podręcznego a kabelki, baterie itp do głównego.

Oki dzięki za radę.

Rafał

Ostrożnie - zostaniesz z aparatem i obiektywami ale bez zasilania - jeśli zechcą sprawdzić czy to rzeczywiście aparat - jak tego dokonasz bez prądu ? Miałem taki przypadek w Londynie - laptopa należało włączyć żeby pokazać, że jest nim w istocie. Ciężko coś doradzić.

Pozdrawiam

Tomasz M.
20-04-2007, 16:50
Byłem w Izrealu w lutym. Lista sprzętu może nieco krótsza - lustrzanka, dwa obiektywy, lampa, palmtop, laptop. Nie miałem z tym problemów w Tel-Avivie przy wylocie ani przy wlocie. Nawet nie interesowali się jakie zdjęcia mam na kartach (a mogły być przecież tajnie obiekty:wink: ). Moi znajomi też bez problemów. Ale oczywiście żadnej gwarancji że zawsze tak jest.
Sprzęt warto mieć, bo jest co fotografować.

Chris
07-04-2008, 19:59
Panowie szykuje mi sie również wyjazd do Izraela - zamierzam wziazc ze soba body 20D z gripem , 2 szkla ( 10-22 , 24-70 ) i lampe - moze jak wedzie do walizki to manfrotto, nie bedzie klopotow na lotnisku ?

Mam fajna duzo torbe lowepro nowa 5 AW ale jest chyba za duza - jaka kupic mniejsza zeby weszlo body , 2 szkla (srednie) i lampa ?

Lepiej wziac co sie da w podrecznym ? czy wpakowac do walizki ?
wziac wiecej baterii ? czy na 1 wypad wystarczy zasilanie z gripa ?
ile braliscie kart pamieci ?

andres
07-04-2008, 20:12
a ja tak ogólnie o lataniu odpowiem.
Z racji zawodu latam po całym świecie i zauważyłem jedną rzecz... bagaż podręczny to bagaż podręczny i nie jest do niego liczona ani torba z Laptopem, ani torba z aparatem. Najczęściej wygląda to tak że jadę z walizeczką na kółkach (rozmiar kabinowy) plus torba na lapa plus torba na sprzęt foto.
Co do samego Izraela to nalezy pamiętac żeby nie fotografować obiektów strategicznych oraz co może wydać się dziwne Izraelskich osiedli.

nagor
07-04-2008, 20:24
a jak juz sę sfotografuje to myśle ze karte klisze zabezpieczone trzymać "osobno" niż sprzet.
Tzn przy samym wylocie i wlocie ja bym karty pamięci, klisze, płyty czy kasety powyciągał z urzadzeń i wsadził w jakies pudełeczka i w bagaż ale w inna kieszeń etc. aby nie było że przeglądają czy coś albo w przypadku zabrania i późniejszego odesłania aby zdjęcia miec zawsze przy sobie bo moga usunac..
Ale to tylko małe przemyślenia osoby która prawie nie wyrusza z kraju..

dtom
07-04-2008, 21:02
Byłem w Izraelu w styczniu i żadnych kłopotów choć przekraczałem granicę z Egiptem. W mieście Eliat (granica z Egiptem i Jordanią na południu morza martwego) jest strefa bezcłowa taka z prawdziwego zdarzenia. Trafiłem na wagon Marl..oro za 8$. Na sprzęt nie miałem czasu ale może być warto. Zabierz karty ze sporym kredytem :).

Tomuś
08-04-2008, 08:29
Panowie szykuje mi sie również wyjazd do Izraela - zamierzam wziazc ze soba body 20D z gripem , 2 szkla ( 10-22 , 24-70 ) i lampe - moze jak wedzie do walizki to manfrotto, nie bedzie klopotow na lotnisku ?
Mam fajna duzo torbe lowepro nowa 5 AW ale jest chyba za duza - jaka kupic mniejsza zeby weszlo body , 2 szkla (srednie) i lampa ?
Lepiej wziac co sie da w podrecznym ? czy wpakowac do walizki ?
wziac wiecej baterii ? czy na 1 wypad wystarczy zasilanie z gripa ?
ile braliscie kart pamieci ?

radze Ci caly sprzet zapakowac do podrecznego
szkla, jesli zamierzasz fotografowac ludzi np. Ortodoksow, sa za krotkie, chyba ze potrafisz bardzo szybko biegac ;-)
jesli robisz RAW-y to bez banku pamieci sie nie obejdzie, jedziesz po raz pierwszy to wszystko jest ciekawe ;-) od polnocy po morze martwe
chyba ze masz "karton" kart pamieci
zolnierze, przewaznie, nie maja nic przeciwko robieniu zdjec im/sobie z nimi
(nie strzelaja od razu ;-) )

Chris
08-04-2008, 09:01
Tomuś dzieki za cenne uwagi : fakt dokupie tylko karte 8GB i wezme databank , raczej nie bede robil RAWow tylko mocne jpegi.
Poprosze jeszcze jakies cenne uwagi w temacie technik foto

Tomuś
08-04-2008, 09:45
Tomuś dzieki za cenne uwagi : fakt dokupie tylko karte 8GB i wezme databank , raczej nie bede robil RAWow tylko mocne jpegi.
Poprosze jeszcze jakies cenne uwagi w temacie technik foto

jesli masz databank to warto lacznie z jpeg-ami robic i RAWy.
nie wiem jak dlugo tam bedziesz ale na same jpegi to moze wystarcza karty (ale warto robic i RAW-y, nawet gdybys mial je wykorzystac tylko w kilku przypadkach)
nie mam kart 8GB ale wiem ze 4GB nie kopiuje sie latwo i szybko do databanku zasilanego z baterii.
Pozdr.
T.

Chris
15-05-2008, 17:36
Panowie podpowiedzcie czy trzeba sie zaopatrzyc w jakies filtry ( polar jakies szare ? ) jadac do Izraela na poczatku czerwca ( bede bral 50 /1.4, 10-22 , 24-70/2.8, moze wrzuce jeszcze macro 100/2.8 ) . Juz sie zaopatrzylem w 2 komplety akku gold premium do gripa, databank 20 GB, 8GB kart CF, nie wiem czy brac statyw ( manfrotto 055 PROB + glowica kulowa 322RC2 ) tylko niewiem jak ten statyw tachac czy do podrecznego czy jakos pakowac do bagazu ?

PiotrJ
15-05-2008, 23:43
Ja bylem tam na przelomie roku. Warto. Niesamowite miejsce. Jesli chodzi o przelot to bez problemow. Uzbroj sie tylko w cierpliwosc i przyjdz wczesniej przed odlotem (kontrola trwa dluzej niz zwykle). Wez caly sprzet do bagazu podrecznego. Statyw dalbym do glownego. Ogolnie nastaw sie na duuuza ilosc zdjec :-), wszystko jest tam godne uwiecznienia. Szczegolnie Jerozolima robi olbrzymie wrazenie. Akumulatory bedziesz mogl zawsze naladowac w hotelu wieczorem (wez ladowarke, zadnych przejsciowek nie trzeba). Zaopatrz sie w duza ilosc kart lub databank (ja mialem 2x4 + 8 + 1 i wystarczylo na styk). Warto robic rawy, bo bedziesz mial tam do czynienia z bardzo zmiennym naswietleniem (bardzo ciemne wnetrza kosciolow i bardzo jasno na zewnatrz), wiec trzeba czesto bawic sie ISO i latwo cos pomylic, a przy raw zawsze masz jakis margines bezpieczenstwa (zawsze cos da sie poprawic). Statyw pewnie sie przyda - jest kilka niesamowitych kosciolow, gdzie przydaje sie bardzo szeroki kat (np. 10-20), ale jest tam strasznie ciemno. Do fotografowania ortodoksow rzeczywiscie chyba najlepsze jest jakies niezle tele. Ja z filtow mialem polar i sprawowal sie ok. Jak wrocisz to pochwal sie zdjeciami.

Chris
16-05-2008, 00:00
Program jest dosc napiety :
- stara Jaffa, Haifa, Rosh Hanikra, Acco, kosciol Pielgrzymow, ogrody Bahajow, gora Tabor, Bazylika zwiastowania w Nazarecie, Kfar Kana, Tyberiada, jezioro Galilejskie, gorska Cezarea, Hamat Gader, Tabha, Kapernaum, gora szczescia, kosciol sw Piotra, park narodowy w Beit Shean, Gan HAshlosha, Jerozolima, Ein Karem, wschodnia Jerozolima ( gora oliwna, koscioly , sciana placzu, via dolorosa, bazylika grobu swietego), groty Qumranu, zwiedzanie Massady ( kolejka linowa) , Ein Gedin, Mea Shearim.
Jest tego sporo i to wszystko w 7 dni - bedzie tempo :)
Nie ma problemu z uzywaniem lampy w kosciolach ? biore 580 EX

PiotrJ
16-05-2008, 00:17
to zalezy od miejsca. Sam musisz wyczuc kiedy wypada blyskac, a kiedy nie :-). Ale chyba nie powinno byc problemu z niczym (ani z lampa, ani ze statywem). Tam sie przewalaja takie tlumy turystow, ze chyba juz nic nikomu nie przeszkadza. Najwyzej ktos ci zwroci uwage. Nie przejmuj sie. Lepiej przeprosic niz nie zrobic zdjecia i potem tego zalowac :-). Trasa ciekawa. Wlasciwie wszystko co trzeba zobaczyc. My mielismy podobna bo TelAviv, Cezarea, jez.Galilejskie, Kapernaum, kos. sw. Piotra, Nazaret, Tabor, Kana, Jerozolima, Jaff, Ejlat i jeszcze udalo nam sie odwiedzic Jordanie (zanurkowac i zwiedzic Petre) i to wszystko w 10 dni. Ale u Ciebie widze, ze to wycieczka zorganizowana, wiec powinno isc sprawnie. Wydaje mi sie, ze z tej calej trasy najciekawsza jest Jerozolima. Tam warto zostac najdluzej i zrobic jak najwiecej zdjec. Klimaty na starym miescie sa niesamowite. Mieszanka trzech kultur i religii. Cuda panie :-) Nic tylko pstrykac. No a bazylika grobu to juz pelen odlot - wrazenie niesamowite.

Chris
16-05-2008, 08:22
PiotrJ ile pstryknales fotek ?
z jakich najczesciej korzystales ISO ?
... bo faktycznie nie ma co ryzykowac tylko pstrykac RAW + jpg a taki tandem w 20D bedzie wazyl licze ok 12MB a biore 9 GB CF i data bank 20 GB wiec mysle ze sie wyrobie ale cholera wie ...

PiotrJ
17-05-2008, 11:23
Tak jak pisalem wzialem lacznie 17 Gb i wypstrykalem wszystko (nie mialem databanku). Zdecydowalem sie robic same rawy, bo zajmuje to mniej miejsca niz raw + jpg, a jpgi mozna pozniej szybko z tego zrobic. Puszczasz z DPP wszystko na ustawieniach z aparatu i masz to samo jakbys robil raw + jpg w aparacie. Potem przegladasz i jak chcesz cos poprawic w raw to juz zajmujesz sie poszczegolnymi zdjeciami. Pstryknalem ok 1800 fotek. Wiekszosc na 100 ISO, we wnetrzach przewaznie 400-800, czasami jak juz bylo super ciemno to 1600.

Chris
17-05-2008, 22:58
Jak moge jeszcze podpytac to jakie szkla najczesciej uzywales ?

PiotrJ
19-05-2008, 09:22
Najczesciej T28-75, bo to moje podstawowe szklo, ale czesto niestety brakowalo dolu i wtedy musialem sie posilkowac kitem. Mysle, ze ten 10-20 bardzo Ci sie przyda.