PDA

Zobacz pełną wersję : EOS 300 -> 350D - Problem z ostrością ?



maciumba
17-04-2007, 16:41
Mam kilka lat Canona EOS 300. Żaden ze mnie wielki fotograf, ale z tego aparatu jestem zadowolony. Robię głównie zdjęcia z wycieczek, ale czasem uda mi się zrobić coś bardziej "artystycznego". Znajomy znajomego ma do sprzedania za śmieszne pieniądze prawie nieużywany, roczny EOS 350D z KIT-owym obiektywem. Dostałem to cacko do testowania i mam problem. Wydaje mi się, że aparacik sam wybiera punt ostrzenia. Efekt jest ten szczególnie widoczny, gdy na przykład robię zdjęcie człowieka na tle dalszego planu. Niby te diodki migną mi, że ostry jest pierwszy plan, a na fotce pierwszy plan jest nieostry. Efekt ten występuje tylko przy świetle dziennym, przy wbudowanym doświetlaczu problemu nie ma. Mam w związku z tym pytania do bardziej doświadczonych użytkowników:
1. Czy ktoś miał podobny problem ?
2. Czy to jest wada, czy po prostu cecha tego modelu ?
3. Jeśli to jest wada to czy można to jakoś skalibrować czy ustawić ?
4. Czy można to ewentualnie ustawić samemu upgradując soft czy przez serwis ?
5. Czy ktoś z forumowiczów umiałby wykonać taką usługę i za ile ( mniej więcej - czas/pieniądze ) ?
6. Czy możecie polecić ewentualnie jakiś dobry serwis, który zna się na tych aparatach ( poza oczywiście serwisem na Żytniej ) ?

Gooferek
17-04-2007, 16:49
To co opisujesz zdaje sie miec zwiazek z powaznym FF lub BF.
Jak juz sie zorientowales 350D ma 7 punktow ostrosci. Jesli pozostawisz mu do wyboru wszystkie 7 punktow do ustawiania ostrosci to bedzie z nich korzystal. Sprobuj wybrac 1 punkt, np. centralny, wymierzyc nim w "cos", zlapa ostrosc i pstryknij zdjecie. Jesli aparat zlapie ostrosc, a mimo to punkt ostrowci bedzie w innym miejscu niz celowales, tzn. ze masz problem z focusem. Bedzie to albo Front albo Back focus. Powodem moze byc wadliwy obiektyw albo powazne rozregulowanie body, ale raczej obstawialbym obiektyw, bo KIT to najcelniejszych szkiel nie nalezy.

Kolekcjoner
17-04-2007, 22:20
Spróbuj przede wszystkim przełączyć aparat w tryb P póżniej przycisk AF (jeden z przycisków wokół "SET") i "one shot", a następnie przycisk wybierania punktu ostrosci (ten obok gwiazdki) i wybierz na wyświetlaczu punkt środkowy. Teraz dopiero sprawdź czy celnie ostrzy - (celując punktem środkowym rzecz jasna) jeśli tak to wiadomo :mrgreen:, jeśli nie to Żytnia.
Jak masz włączone wszystkie punkty to automat działa ślepo i nie zawsze robi to co byś sobie zażyczył :).

maciumba
18-04-2007, 08:39
Spróbuj przede wszystkim przełączyć aparat w tryb P póżniej przycisk AF (jeden z przycisków wokół "SET") i "one shot", a następnie przycisk wybierania punktu ostrosci (ten obok gwiazdki) i wybierz na wyświetlaczu punkt środkowy. Teraz dopiero sprawdź czy celnie ostrzy - (celując punktem środkowym rzecz jasna) jeśli tak to wiadomo :mrgreen:, jeśli nie to Żytnia.
OK dzięki za radę - dzisiaj sprawdzę. I czy Żytnia to jedyna alternatywa ? Może gdzieś troszkę taniej ?


Jak masz włączone wszystkie punkty to automat działa ślepo i nie zawsze robi to co byś sobie zażyczył :).
Czyli co ? - taka cecha, że niby pokazuje że w danym punkcie jest ostrość a nie
ostrzy ( czyli aparat oszukuje ) ?

....
Dzięki za odpowiedź. Przyszedł mi do głowy jeden pomysł - spróbuję podpiąć pod cyfrówkę obiektyw z analogowego - jeśli dalej będzie tak samo to znaczy że obiektyw od cyfrówki jest OK i przyczyny należy szukać w body, albo w ustawieniach.

brk33
18-04-2007, 09:50
Ja mam 350D od 2-ch lat i czegoś takiego nie zauważyłem.
Oczywiście zdażają się zdjęcia, głównie robione w pośpiechu gdzie nie trafiłem z ostrością ale to już moja wina ;)

maciumba
18-04-2007, 10:23
Ja mam 350D od 2-ch lat i czegoś takiego nie zauważyłem.
Oczywiście zdażają się zdjęcia, głównie robione w pośpiechu gdzie nie trafiłem z ostrością ale to już moja wina ;)

Pytanie było skierowane do tych, co mieli podobny problem lub do ekspertów, którzy potrafią pomóc.

Kolekcjoner
18-04-2007, 15:20
(...)
Czyli co ? - taka cecha, że niby pokazuje że w danym punkcie jest ostrość a nie
ostrzy ( czyli aparat oszukuje ) ?
(...)

Nie, nie taka cecha ale automat to automat nie zawsze można na nim stuprocentowo polegać. Spróbuj zrobić to co pisałem wyżej.
Jakbyś napisał skąd jesteś to można szukać jakiegoś alternatywnego setwisu.