PDA

Zobacz pełną wersję : skaner Plustek ST64+ ... ocena?



iczek
17-04-2007, 08:22
Czy ktos z Was uzywa tego diabła?
Oceny jakosci skanowania znalezione po sieci sa niewiarygodnie wprost rewelacyjne ?!
Mnie zalezy na ocenie skanów z diapozytywów barwnych i negatywów. Czy ktos pracuje i moze cosik napisac?
Jakosc oddania kolorów, szybkosc pracy i oprogramowanie?


pzdr

stdanielo
17-04-2007, 13:22
Dołączam się do pytania, zastanawiam się nad skanerem w okolicach 400zł i miałem już faworyta Epson Perfection V100 Photo, ale ten Plustek ma przewagę bo może skanować szersze negatywy. Fajnie by było jakby ktoś wrzucił jakiś skan z negatywu.

Silwe
22-05-2007, 01:23
To i ja się dołączę. Czy ktoś ma ten skaner u siebie?

MartineZ.oom
27-06-2007, 22:31
Witam, to mój pierwszy post więc mam tremę :-)
Posiadam ST64+ w domu i moja opinia o nim jest taka:
Jak za takie marne grosze (kupiłem go za 420zł rok temu) to jest to skaner bardzo dobry. Ja go używam jako skaner uniwersalny, który służy mi również jako prescan slajdów i negatywów (jeśli potrzebuję skan profesjonalny to lecę do labu) lub skaner do negatywów "hobbystycznych". Jakość jest zadowalająca, biorąc pod uwagę to że jest to sprzęt amatorski. Głębi kolorów trzeba się domyślać(zapewne jest to 3.2D) bo nie ma nigdzie wzmianki o tym. Rozdzielczość 6400dpi daje surowy tiff o wadze ok 160Mb w PSie z jednego negatywu. I chyba największy atut: SilverFast, genialny program(trzeba trochę posiedzieć nad ustawieniami aby efekty były zadowalające). Z mojego doświadczenia wynika, że dobrze jest skalibrować monitor, drukarkę i skaner w tym samym momencie bo mogą wynikać przekłamania kolorów przy współpracy tych trzech urządzeń.

To na razie tyle, postaram się wrzucić jakiś sampel za jakiś czas.

pzdr.
m.

stdanielo
28-06-2007, 00:11
Ja się jednak zdecydowałem na Epsona V100 Photo, możemy się MartineZ.oom pokusić o jakiś test porównawczy, tylko trzeba by określić kryteria. Też postaram się wrzucić jakieś sample.

MartineZ.oom
28-06-2007, 11:40
OK, ale test miałby sens jeśli zeskanowałbyś klatkę jakiegoś dobrego filmu(Fuji Reala, Fuji Velvia) zrobioną diablo ostrym obiektywem i przesłałbyś mi to (pocztą, kurierem, gołębiem itp. ;-) ) abym ja to samo zeskanował przy podobnych parametrach skanu i wtedy byłoby to miarodajne. A tak to ja mogę wrzucić jakieś moje fotki sprzed 2 lat, zrobione C33,amatorskim negatywem i kitem który mógłby mieć miejsce w Wikipedii pod hasłem "dlaczego kit jest do kitu?" Albo "rekord świata w ilości wad optycznych w jednym obiektywie" :-) Lepsze skany niestety utraciłem podczas awarii hdd.

pzdr.
m.

stdanielo
28-06-2007, 11:50
Coś na Reali by się znalazło, na razie możemy zrobić standardowy test 100zł :) Przecież ten skaner służy przy okazji do negatywów a głownie do materiałów refleksyjnych.

iczek
28-06-2007, 14:17
Panowie, prosze pociągniejcie temat i testy mile widziane, bo sam sie zamierzalem na tego 64+. Fajnie gdyby sie udalo i negatywy i diapo.

Bede czekal na wiesci. A jesli Martine mozesz podeslac jakies przykladowe JPG (moze byc zmniejszony np. 2000piksli) z 6x6 to bede wdzieczny.

jdw
28-06-2007, 19:26
a ja się chciałem zapytać czy jak w nim skanuje średni format, to musze wsadzać film w te porąbane ramki, czy można tak na żywca lecieć?

MartineZ.oom
28-06-2007, 23:49
Po pierwsze primo: Danielo, wrzucamy na początek cropa 100zł? Tylko zaproponuj rozdzielczość skanu i jakiś rozsądny kolorystycznie wycinek (nie mam w tej chwili stówy przy sobie oraz jestem w delegacji, więc skan zrobię w sobotę popołudniu jak wrócę). Skan oczywiście surowy, bez żadnych dodatków w programach skanujących.

Po drugie primo: Iczek, nie mam nic ze średniego i dużego formatu w swoich zbiorach negatywów (bo nie miałem nigdy przyjemności bawić się takimi zabawkami - tylko macałem :-D ) jak mi coś wyślesz pocztą to zeskanuje, wrzucę na forum i odeślę negatyw spowrotem.

Po trzecie primo: Jdw, jak unieruchomisz w jakiś sposób negatyw na blacie skanera to nie będzie problemu. Te porąbane plastikowe ramki są właśnie po to aby móc zrobić prescan w SilverFascie a potem bawić się maskami nie martwiąc się o to czy negatyw dalej jest ustawiony równolegle do krawędzi obszaru roboczego. To pomaga wbrew pozorom, no chyba, że ramka ma ostro zakończone krawędzie wejścia negatywu - to wtedy jest zabawa z pilniczkiem do paznokci.

pzdr
m.

jdw
29-06-2007, 22:51
a mam proste pytanie, jaki jest rozmiar pliku w pixelach po skanie w najwyższej rozdzielczości kliszy 6x6? Nie za bardzo mogę to wyczaić z opisów w necie jak to jest tymi rozdzielczościami.
Skoro jest 3200dpi na ławie optycznej, tzn że skanuje 6x6cm w 3200 dpi co daje 7559x7559 pixeli, dobrze ja myślę?

Leonidex
02-07-2007, 12:02
Cóż ja mam duże problemy z tym skanerem a najwiekszy to nagrzewanie lampy to trwa za każdym razem ponad minute ciężko się instaluje oprogramowanie wywala jakies błędy, nie widzi skanera. Kreator skanowania w Xp działa ok ze skanerem ale tez lampa się nagrzewa w chole.... długo :(

Dlaczegooo!? Jak to jest u Was bo mnie coś trafi zaraz. Nie może to tak wolno działać.

Pozdrawiam

stdanielo
09-07-2007, 11:33
Wszystkie ustawienia sterownika skanera na domyślnych


https://canon-board.info/imgimported/2007/07/033652d9cc1a4080-1.jpg
źródło (http://images28.fotosik.pl/21/033652d9cc1a4080.jpg)

EDIT

Skan filmu cz/b FOMA 400 niestety nie pamiętam z jaką rozdzielczością skanowałem ale prawdopodobnie 2400dpi, zdjęcie robione aparatem Olympus OM2 z obiektywem Sigma 135/2.8


https://canon-board.info/imgimported/2007/07/1984c9e568cb7ce7-1.jpg
źródło (http://images24.fotosik.pl/21/1984c9e568cb7ce7.jpg)

i crop 100%

https://canon-board.info/imgimported/2007/07/5e3b905bc176f2ee-1.jpg
źródło (http://images29.fotosik.pl/21/5e3b905bc176f2ee.jpg)

iczek
09-07-2007, 17:00
Dzieki stdanielo! TO juz duzo mowi... :)

iczek
11-07-2007, 09:19
Szukam kontaktu do ludzi, ktorzy skanuja negatywy na Plustek Opticpro 64+.

Kupilem to cudo i mam wiele pytan :) Na razie jesli idzie o negatywy to kiepsko to wyglada i to bardzo.

Moze ktos mi pomóc?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


Po trzecie primo: Jdw, jak unieruchomisz w jakiś sposób negatyw na blacie skanera to nie będzie problemu. Te porąbane plastikowe ramki są właśnie po to aby móc zrobić prescan w SilverFascie a potem bawić się maskami nie martwiąc się o to czy negatyw dalej jest ustawiony równolegle do krawędzi obszaru roboczego. To pomaga wbrew pozorom, no chyba, że ramka ma ostro zakończone krawędzie wejścia negatywu - to wtedy jest zabawa z pilniczkiem do paznokci.

pzdr
m.


I tu jest problem wlasnie. Wczoraj to cwiczylem.

Te ramki sa gowno warte, bo jak mam film wygiety, a 90% filmow jest wygietych, to po wlozeniu paska 2 klatek 6x6 negatywy przy skanowaniu nie ma rownej powierzchni i wychodzi kupa... bo film nawet w ramkach nie jest idealnie plasko do szyby i w dodatku "wisi" w powietrzu miedzy blatem a górną pokrywą i nadal jest wygięty :) Ramki mialy hcyba sluzyc do tego aby film byl plasko, ale nie jest.

Probowalem polozyc pasek bezposrednio na szkle i skaner to łyka i skanuje, ale wtedy mam piękne "newtony", bo nie ma co docisnac filmu do blatu.

Wkłądalem film pod ramke, aby krawędzie przyciskaly ramke slajdu, ale to tez powodowalo powstawania newtonów.

Na razie poleglem na negatywach, efekty sa fatalne!

Slajdy zaladowane w ramke wychodzao niebo lepiej.

Szukam pomocy... moze ktos ma jakies patenty na ten skaner...

Mysle ze da sie z niego wyciagnac wiecej...

stdanielo
11-07-2007, 09:41
iczek, a jakbyś docisnął negatyw jakąś szybką?

iczek
11-07-2007, 09:48
No wlasnie...! Ale kurcze boje sie, ze bede mial jeszcze wiecej newtonów... niemniej dzis bede probowal rozne opcje....
Rozumiem, ze ten Twoj Epson to jest tylko do 35mm....

I to jest latwiej, bo mniej do wyginania. Sprawdzilem paski 35mm u mnie (po 6 klatek) i calkiem plasko przylegaja. Mniejsza powierzchnia filmu robi swoje, ale te moje "przescieradla" 6x6 to kurcze falują jak chcą... :(

stdanielo
11-07-2007, 10:48
No wlasnie...! Ale kurcze boje sie, ze bede mial jeszcze wiecej newtonów... niemniej dzis bede probowal rozne opcje....
Musiałbyś jakoś spróbować rozładować ładunki elektrostatyczne na kliszy, kiedyś jak pracowałem w labie, to mieliśmy takie urządzenie przez które przepuszczało się film (szczotki na górze i na dole, zasilane to to było na dodatek), nie dość, że zbierało ładnie kurz to jeszcze rozładowywało ładunki elektrostatyczne. Z tego co gdzieś kiedyś czytałem to im mniej ładunków na kliszy tym mniejsze newtony.[/quote]


Rozumiem, ze ten Twoj Epson to jest tylko do 35mm....

No niestety, a szkoda, też mi zależało na szerokim obrazku, ale coś nie mogłem się przekonać do Plusteka, miałem już jednego kiedyś, ze 3 Musteki i nigdy nie byłem zadowolony, V100 za tą kasę jest naprawdę niezły. Z ciekawości masz może jakiś skan nagatywu z ST64+? Ciekaw jestem jak wypada w porównaniu z moim Epsonem.

iczek
11-07-2007, 11:47
Nie chce nic wysylac dopoki nie naumiem sie coc troche, bo po rostu zrobilbym zla rkelame, ale moze niekoniecznie z powodu niskiej jakosci sprzetu, co z powodu mojej indolencji....:(

Obiecuje, ze wrzuce na forum probne skany za pare dni...

stdanielo
11-07-2007, 11:57
ja swoje skany, wrzuciłem na defaultowych ustawieniach skanera, jak się trochę sterownikiem pobawiłem to efekty były lepsze, jak będziesz coś wrzucał, to napisz co nieco o ustawieniach sterownika

rysiaczek
12-07-2007, 16:11
iczek a skaner dobrze Ci ostrzy jak skanujesz bez ramek? W starym epsonach walczylismy z nierownosciami tak, ze zamiast ramek dawalismy mala szybke _pod_ klatki i je dociskalismy - odleglosc byla zachowana, a klatki lezaly rownolegle do powierzchni.

iczek
13-07-2007, 07:28
rysiaczek - no ja probowalem z szklem na slajdzie i wychodzi kicha!:( Newtony straszne. Ale nie probowalem pod... czyli na plyte kladziesz szybke, na to slajd w ramce?
ale to nadal jest to samo co sama ramka :(
Slajd w ramce jest niestety tez wygiety i z ostroscia sa problemy :(

Oj chyba sie zdenerwuje na te urządzenie i przeboleje strate na profi skany :)

czornyj
13-07-2007, 10:22
W Coolscanie 9000 w przypadku ramek bez szybki i 120-tek miałem sakramenckie problemy z ostrością, spowodowane wyginaniem się slajdów. Przygniatałem, prasowałem, szpanowałem, modliłem się do sq..., a i tak g... to wszystko dawało. W akcie szału, desperacji i rozpaczy kupiłem Nikonowską ramkę z szybkami antyniutonowskimi (sq...wiale drogie, opcjonalne akcesorium) i dopiero to utensylium pomogło - niutony czasem oczywiście i tak wychodzą, ale z pewną taką nieśmiałością, natomiast skany wreszcie są ostre po całości.
Co ciekawe - nie przypominam sobie, żebym miał wcześniej tego typu problemy w Duoscanie i Duoscanie T2500 - albo miały lepsze ramki, albo obiektywy o większej głębii ostrości, albo przy tej jakości problem nie rzucał się jeszcze w oczy...