PDA

Zobacz pełną wersję : Czas synchronizacji z lampą błyskową



Zyklon
23-02-2005, 17:49
Witam jest to mój pierwszy post :oops: wiec prosze o wyrozumiałość - a chodzi mi o najkrutszy wlasnie czas synchronizacji lampy blyskowej z aparatem. zauważylem że robiac zdjecia zywkłą analogówką, wraz z zewnętrzną lampą dedykowaną jest on ograniczony do powiedzmy wartosci (w moim przypadku 1/250s) no a w zenitach, chyba wiekszości do 1/30. rozumiem z czego się to bierze, ale skoro w lustrzankach cyfrowych (mam na mysli canona d 20 lub nikona d70) jest zastosowany ten sam mechnizm migawki szczelinowej metalowej, to czemu mozna wyżyłować czas np 1/500 i wiecej. Ponadto jeżeli dobrze pamietam to w takim zenicie po przekroczeniu czasu synchronizacji efektem bylo 2/3 czarnego zdjęcia, a jak to wygląda w przypadku lustrzanek cyfrowych. hm no to tyle sie rozpisalem :roll:

Tomasz Golinski
23-02-2005, 18:07
lustrzanki cyfrowe zazwyczaj nie pozwalają przekroczyć czasu synchronizacji. Ja to mogę, bo moja lampa jest ukryta przed aparatem kawałkiem papieru. Wtedy rzeczywiście naświetla się tylko część kadru.

Vitez
23-02-2005, 19:34
to czemu mozna wyżyłować czas np 1/500 i wiecej.

Tylko Nikon tak ma, Canony nie. A robi to poprzez kilkukrotny blysk w tym czasie... co sporo oslabia sile i zasieg blysku ale pozwala wlasnie na tak krotka synchronizacje.
Canony stosuja "normalna" synchronizacje z migawka szczelinowa... 1/200 albo 1/250 .

Krzychu
23-02-2005, 19:45
to czemu mozna wyżyłować czas np 1/500 i wiecej.

Tylko Nikon tak ma, Canony nie. A robi to poprzez kilkukrotny blysk w tym czasie... co sporo oslabia sile i zasieg blysku ale pozwala wlasnie na tak krotka synchronizacje.


Co Ty znowu opowiadasz... Nikon ma krótki czas bo ma elektroniczną migawkę....
Z wielokrotnym błyskiem Canon też ma synchro z krótkimi czasami ale tylko z dedykowanymi lampami...



Canony stosuja "normalna" synchronizacje z migawka szczelinowa... 1/200 albo 1/250 .

W Nikonach ta synchronizacja też raczej nienormalna nie jest...

czeczot
23-02-2005, 20:50
Tylko Nikon tak ma, Canony nie. A robi to poprzez kilkukrotny blysk w tym czasie... co sporo oslabia sile i zasieg blysku ale pozwala wlasnie na tak krotka synchronizacje.
Canony stosuja "normalna" synchronizacje z migawka szczelinowa... 1/200 albo 1/250 .

A słyszałeś o czymś takim jak HSS w dedykowanych lampa błyskowych obojętnie czy to lampa Canon, Sigma czy Metz. I wtedy synchronizację mamy z dowolnym czasem. Synchronizacja do 1/250 jest ograniczona tylko do lamp studyjnych lub lamp bez hss

Madroz
23-02-2005, 21:41
A słyszałeś o czymś takim jak HSS
Racja moja 550EX tak ma, chyba nawet do 1/2000 synchronizuje przy trybie High Speed Synchro. Natomiast przy wbudowanej lampie automatycznie odcina czasy powyżej 1/200.

minek
24-02-2005, 10:56
Moja 420EX też się synchronizuje z lustrzanką i kompaktem, poniżej czasu synchronizacji, ale tylko gdy przełączę na niej przełącznik w trym HSS. W przeciwnym razie aparat odcina wyższe czasy.

Taka synchronizacja przydaje się w rzeczywistości, ale raczej w dobrym oświetleniu - gdy potrzebujemy krótkich czasów ze względu na mocne światło zastane (słońce), zaś lampa służy do doświetlenia.
Gdy lampa jest głównym źródłem światła krótsze czasy nie mają zbytnio sensu, tym bardziej, że lampa podczas błysku stroboskopowego pochłania znacznie więcej mocy i ma mniejszy zasięg.

Zyklon
24-02-2005, 15:42
Hm uzywam lampy metza 54mz-3 i niestety nie moge uzyc trybu hss byc moze jest to wina lampy, która takowego trybu nie posiada ewentualnie aparatu, (eos 1) który takowego trybu nie potrafi wykorzystać (jak i e-ttl'a). Rozumiem ze mozna to spróbowac "obejsc" uzywając trybu stroboskopowego plus empiryczne ustawinie aparatu. Ale nie to jest istotą spawy :wink: . chodzi mi o czysto teoretyczne wyjasnienie różnic czasu synchronizacji w aparatch analogowych i cyfrowych.

ps. Panie Tomaszu nie bardzo moge sobie wyobrazic sposób mocowania lampy w Pana przypadku
Ja to mogę, bo moja lampa jest ukryta przed aparatem kawałkiem papieru. Wtedy rzeczywiście naświetla się tylko część kadru. czy uzywa pan lampy do makrofotografii czy tez jakiegos rodzaju softboxu,proszę o sprecyzowanie. w przypadku zenita chodziło mi o częśćowy, (z lewej strony) naświetlony pasek wynikający z poziomego przebiegu szeliny migawki wykonanej z materiału a nie jak podejrzewam cimniej naswietlony fragment kdaru. przynajmniej tak mi się wydaje

Vitez
24-02-2005, 15:51
to czemu mozna wyżyłować czas np 1/500 i wiecej.

Tylko Nikon tak ma, Canony nie. A robi to poprzez kilkukrotny blysk w tym czasie... co sporo oslabia sile i zasieg blysku ale pozwala wlasnie na tak krotka synchronizacje.


Co Ty znowu opowiadasz... Nikon ma krótki czas bo ma elektroniczną migawkę....
Z wielokrotnym błyskiem Canon też ma synchro z krótkimi czasami ale tylko z dedykowanymi lampami...


Heh, wiedzialem ze dzwoni ale nie wiedzialem w ktorym kosciele :oops: .
Pomieszalem elektroniczna migwake z trybem pracy HSS (niezaleznym od tego czy Canon czy Nikon) :roll: .

Tomasz Golinski
24-02-2005, 16:12
ps. Panie Tomaszu nie bardzo moge sobie wyobrazic sposób mocowania lampy w Pana przypadku
Ja to mogę, bo moja lampa jest ukryta przed aparatem kawałkiem papieru. Wtedy rzeczywiście naświetla się tylko część kadru. czy uzywa pan lampy do makrofotografii czy tez jakiegos rodzaju softboxu,proszę o sprecyzowanie. w przypadku zenita chodziło mi o częśćowy, (z lewej strony) naświetlony pasek wynikający z poziomego przebiegu szeliny migawki wykonanej z materiału a nie jak podejrzewam cimniej naswietlony fragment kdaru. przynajmniej tak mi się wydaje
:P Część stopki mam odizolowaną i aparat nie wie, że ma lampę. Został aktywny tylko główny pin.

Zyklon
24-02-2005, 17:19
dzekuje za odpowiedz Panie Tomaszu, rozumiem o co chodzi, niezła kombinacja :roll: jestem jeszcze tylko ciekawy do czego to służy i jak to sie sprawdza :wink:

[ Dodano: 24-02-2005 ]
dzekuje za odpowiedz Panie Tomaszu, rozumiem o co chodzi, niezła kombinacja :roll: jestem jeszcze tylko ciekawy do czego to służy i jak to sie sprawdza :wink:
ps. mam jeszcze jedno pytanie do pana "off topic" związane jest ono z efektem moiry występującym w nikonie, zdaje sie ze gdzieś pan pisał o nim na czym to polega ( co uadło mi się znaleść i domyślić się to znikształcenie lini biegnących blisko koło siebie przykładowa firanka - ale czym ono sie objawia dokładniej :?:

Tomasz Golinski
24-02-2005, 18:16
Moja lampa, 300EZ nie działa z 300d, bo wymaga trybu A-TTL, ktorego body nie posiada. W tej sytuacji aparat głupieje. Gdy ją wyizoluje to jest ok, tylko że full manual

Ad. moiry. Nie pisałem chyba o tym, ale na ile to rozumiem, to jest to jakiś wzór interferencyjny, który pojawia się, gdy mamy do czynienia z obiektem prążkowanym (typu firanka). Wygląda to jakoś tak
http://www.mathematik.com/Moire/
http://www.sandlotscience.com/Moire/Moire_frm.htm
(dwa pierwsze linki z googla :roll: )

Zyklon
24-02-2005, 18:27
no tak szukamy moire a nie moira :)

Matias
25-02-2005, 15:49
http://www.mathematik.com/Moire/
nie wiem o co chodzi, ale wkręt nieprzeciętny, miło popatrzeć :D

tadek
26-02-2005, 20:06
niewiem czy czegos nie poknoce ale jakis czastemu (kilka DOOBRYCH lat) bylo cos takiego ze to blysk lampy byl na tyle dlugi ze pokrywal swym blyskiem krotkie czasy otwarcia migawki - jeden dluzszy blysk i czas np 1/1000, (jak wiem lampy pelna moca swieco ok 1/300-1/500 sek)

Matias
26-02-2005, 20:37
niewiem czy czegos nie poknoce ale jakis czastemu (kilka DOOBRYCH lat) bylo cos takiego ze to blysk lampy byl na tyle dlugi ze pokrywal swym blyskiem krotkie czasy otwarcia migawki - jeden dluzszy blysk i czas np 1/1000, (jak wiem lampy pelna moca swieco ok 1/300-1/500 sek)

z tego co wiem to współczesne lampy regulują ilość wydzielanego światła poprzez skracanie czasu świecenia a nie przez redukcję "mocy".
(mogę się mylić)

[ Dodano: 26-02-2005 ]
hmmmm.... a ttl na pewno tak robi, bo przecie mierzy sobie ile światła się odbiło od materiału i jak uzna że starczy to bach- odcina błysk

Janusz Body
26-02-2005, 20:53
...(jak wiem lampy pelna moca swieco ok 1/300-1/500 sek)

Sorry ale to bzdura. Czas swiecenia jest duuuuuzo krótszy - przy tak "długich" czasach lampa musiałaby dysponować potężną mocą a małą elektrownie trudno zmiescić w czterech bateryjkach - do HSS uzywanych jest wiele błyskow.

Pozdrawiam
Janusz

minek
27-02-2005, 18:18
niewiem czy czegos nie poknoce ale jakis czastemu (kilka DOOBRYCH lat) bylo cos takiego ze to blysk lampy byl na tyle dlugi ze pokrywal swym blyskiem krotkie czasy otwarcia migawki - jeden dluzszy blysk i czas np 1/1000, (jak wiem lampy pelna moca swieco ok 1/300-1/500 sek)

Z tego co się orientuję, to nie bardzo. Studyjne lampy mają czasy rzędu 1/2000 1/4000 lub krócej, flesze aparatowe 1/10000 do 1/50000. Znaczy to co napisałeś i jeszcze jedno lub czasem dwa zera (-:

tadek
27-02-2005, 22:42
sluchajcie nie jest az tak rozowo jak mowicie, lampy naprawde az tak krotko nie blyskaja np: studyjna ESPRIT 500 ma czas 1/700 sek.

Tomasz Golinski
27-02-2005, 22:53
Sorry ale to bzdura. Czas swiecenia jest duuuuuzo krótszy - przy tak "długich" czasach lampa musiałaby dysponować potężną mocą a małą elektrownie trudno zmiescić w czterech bateryjkach
Argument chybiony. Im czas dłuższy tym moc może być mniejsza. Dla uproszczenia można przyjąć, że efekt działania lampy jest proporcjonalny do wyemitowanej energii, a jak wiadomo, moc to energia na jednostkę czasu. Czyli: niezależnie od czasu, tyle samo energii lampa by zużyła, a przy krótszym czasie moc musiałaby być większa.

Z tym, że ta moc nie ma nic wspólnego z baterią, bo baterie nie są obciążane w czasie błysku, tylko przed. Tak więc, moc, którą obciążane są baterie, jest odwrotnie proporcjonalna do czasu ładowania lampy.

maku
28-02-2005, 00:19
Z tego co się orientuję, to nie bardzo. Studyjne lampy mają czasy rzędu 1/2000 1/4000 lub krócej, flesze aparatowe 1/10000 do 1/50000. Znaczy to co napisałeś i jeszcze jedno lub czasem dwa zera (-:

http://www.elfo.com.pl/


Sam robiłem zdjęcia przy 1/2000 10D i cała klatak była równo naświetlona. Tak więc te czasy są zdecydowanie dłuższe.

em_slim
30-05-2008, 14:13
na moim EOS 40D + 2 BOWENSY ESPRIT 500
zdjecia wychodza dobrze przy czasach 1/200

krotsze czasy (np 1/500) powoduja juz ze czesc zdjecia jest czarna...
im krotszy czas tym wieksza czesc czarna oczywiscie

czy z innymi lampami moglbym stosowac krotsze czasy?

gwozdzt
30-05-2008, 14:44
na moim EOS 40D + 2 BOWENSY ESPRIT 500
zdjecia wychodza dobrze przy czasach 1/200

krotsze czasy (np 1/500) powoduja juz ze czesc zdjecia jest czarna...
im krotszy czas tym wieksza czesc czarna oczywiscie
wszystko co piszesz jest zgodne ze specyfikacją aparatu i zasadami działania migawki szczelinowej :-)


czy z innymi lampami moglbym stosowac krotsze czasy?
tak, z lampami dedykowanymi (Canon EX) w trybie HSS.
(z tym, że w tym trybie znacznie spada moc lampy i najprawdopodobniej będzie niewystarczająca do studia.)

KuchateK
02-06-2008, 20:19
To jeszcze ja :mrgreen:


Z tego co się orientuję, to nie bardzo. Studyjne lampy mają czasy rzędu 1/2000 1/4000 lub krócej, flesze aparatowe 1/10000 do 1/50000. Znaczy to co napisałeś i jeszcze jedno lub czasem dwa zera (-:
Te czasy ktore podajesz tez nie sa prawdziwe :)
Mozna je wykopac w specyfikacjach. Nie zawsze na oficjalnej stronie, ale...

430ex - 1/700 (1.4ms to mniej wiecej 1/700)
http://cpn.canon-europe.com/archive/article.do?article.articleId=100533
580ex - 1/700
http://cpn.canon-europe.com/archive/article.do?article.articleId=100221
Sigmy maja podobne czasy...

Starsze lampy zwykle sa nieco wolniejsze. Duzo zalezy od zastosowanych elementow i mocy lampy.

Jak ktos chce nieco detali "jak to dziala" to tutaj sa krzywe "sciagniete" przy pomocy oscyloskopu.
http://eosdoc.com/manuals/notes/discharge/

Widac jak lampa ustawiona manualnie odcina swiatlo z palnika skracajac czas swiecenia. Tak samo lampy zachowuja sie w przypadku automatyki, jednak tam korzystaja z pomiaru przed (e-ttl) lub w trakcie blysku (ttl) i w/g tego decyduja o odcieciu. Widac tez jak dziala HSS, kiedy lampa stosujac serie blyskow swieci z mniejsza energia ale dluzszy czas w trakcie ktorego szczelina w migawce przemieszcza sie nad matryca (filmem).

Typowo lampy, niezaleznie od tego czy sa to lampy studyjne czy bateryjne maja czas blysku dluzszy od 1/1000. Lampy bateryjne maja moc regulowana czasem, lampy studyjne z racji wyzszych mocy i problemow z odcieciem takiej energii maja moc regulowana jeszcze przed naladowaniem kondensatorow. W przypadku lamp bateryjych czas skraca sie wraz z regulacja mocy dosc znacznie. W przypadku lamp studyjnych bywa odwrotnie, czasy moga sie wydluzac, choc nie drastycznie.

Warto uwazac, ze producenci lamp studyjnych, aby przyspieszyc swoje produkty :D, podaja czasy przyjmujac t.5 (t0.5). Czas podany dla takiego parametru to czas blysku kiedy palnik emituje wiecej niz 50% mocy. Czas t.5 bedzie okolo 3x mniejszy od rzeczywistego czasu blysku.
http://www.scantips.com/speed2.html
http://www.paulcbuff.com/forums/viewtopic.php?t=59

Przykladem moga byc specyfikacje elinchroma.
http://elinchrom.com/products/specifications/specifications.pdf

Lampy Style 400 RX maja czasy @ t 0.5 wynoszace 1/900. Czyli praktyczie lampa swieci okolo 1/300 sekundy.
Lampy Digital 1200 RX (power pack i glowice) maja dodatkowo podane, ze pomiar dokonany zostal przy pelnej mocy. Mimo podanych 1/3400 @ t0.5 rzeczywisty czas wciaz niewiele przekracza 1/1000 (a i to przy dwoch glowicach).

Jesli wrocic do pierwszego linka z krzywymi z oscyloskopu mozna tam znalezc w sekcji "Dependence of Flash Output on Charge Time" jak zmienia sie to co "wychodzi" z palnika wzgledem naladowania kondensatora. Jak juz napisalem, lampy studyjne reguluja moc przy pomocy naladowania kondensatorow. Biorac ostatnia, najnizsza krzywa, oraz wiedzac ze czas t0.5 to czas kiedy palnik swieci 50% mocy maksymalnej widac jak bardzo ten czas moze sie wydluzyc sie przy niskim naladowaniu kondensatora. Choc lampy studyjne (nigdy sam nie sprawdzalem, ale z tego co czytalem) nie maja takich drastycznych roznic w krzywych, to nadal warto wiedziec, ze jest bardzo duzo roznych sztuczek jakie stosuja producenci, aby dana lampa byla "szybsza" na papierze ;)

Wtopa z t0.5 polega na tym, ze lampy z czasem t0.5 ponizej 1/1000 dosc kiepsko nadaja sie do zatrzymywania ruchu i moga rozmazywac na zdjeciach szybko poruszajace sie obiekty. Znacznie lepszym parametrem bylo by t0.1, ale tego juz producenci nie podaja z dosc latwych do odgadniecia przyczyn.

Drugim problemem moze byc to, ze nawet fotografujac z czasem x-sync nadal czesc klatki z niektorymi lampami studyjnymi moze byc przyciemniona. Ani lampa ani aparat nie sa ultra szybkie, i zanim aparat otworzy migawke i wysle sygnal do lampy a lampa rozpocznie blysk moze minac nieco czasu, w ktorym aparat juz zacznie zamykac migawke. Dobrze to jest widoczne w przypadku stosowania dodatkowych elementow pomiedzy lampa i aparatem w postaci chinskich wyzwalaczy radiowych ;)

AdamBrzoza
10-07-2008, 22:34
Witam, Kuchatek. (lub ktokolwiek) jaka jest wobec tego możliwość zrobienia zdjęcia w szybkim ruchu osobie (np salto) w pełnym słońcu, doświetlając plan lampa? , aktualnie korzystam z Pocket Wizard-ów 4 kanałowych i lamp 550ex, zastanawiałem sie nad zakupem Pocket Wizard Multimax - poniewaz maja synchro do 1/1000sek - pytanie jak poradzi sobie aparat w wysłaniem sygnału (poprzez złącze synchro)

Jacek_Z
13-07-2008, 09:37
... ale skoro w lustrzankach cyfrowych (mam na mysli canona d 20 lub nikona d70) jest zastosowany ten sam mechnizm migawki szczelinowej metalowej, to czemu mozna wyżyłować czas np 1/500 i wiecej.
skoro pytanie o nikona. W D70 i kilku innych modelach jest migawka hybrydowa. Krótkie czasy sa realizowane elektronicznie. Przy zaklejeniu styków i zostawieniu styku centralnego mozliwa jest synchronizacja azdo 1/8000 ! aczkolwiek z pewnych względów używa się do 1/1000-1/2000.


z tego co wiem to współczesne lampy regulują ilość wydzielanego światła poprzez skracanie czasu świecenia a nie przez redukcję "mocy".
(mogę się mylić)
skracanie czasu jest redukcją mocy. Tak to właśnie jest realizowane.



Sam robiłem zdjęcia przy 1/2000 10D i cała klatak była równo naświetlona. Tak więc te czasy są zdecydowanie dłuższe.
żebyś miał całą klatkę równo, to te czasy błysku by musiały być krótsze, a nie dłuższe. Przy migawce szczelinowej. To niemozliwe byś miał taką migawkę. A z migawką hybrydową - to możliwe. Nie wiem jaka migawkę ma D10, ale z tego wynika, że musi mieć hybrydową, bo inaczej to co piszesz jest niemożliwe (z lampami studyjnymi). Możliwe jest w trybach HSS, ale te z kolei są nie do osiągnięcia z lampami studyjnymi (ELFO)


...aktualnie korzystam z Pocket Wizard-ów 4 kanałowych i lamp 550ex, zastanawiałem sie nad zakupem Pocket Wizard Multimax - poniewaz maja synchro do 1/1000sek - pytanie jak poradzi sobie aparat w wysłaniem sygnału (poprzez złącze synchro)
to nieistotne jak poradzi sobie lepszy Pocket Wizard, bo uzywając radia i tak nie możesz pracować w trybach HSS, nie ma komunikacji dwustronnej lampy z body (no chyba, że w canonie nie musi takowej być, jest inny system błysku niż nikona, ale wątpię by az tak inny)
Pockety jakie masz obsługują do 1/500. Działa ci z takim czasem? Sam możesz znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

AdamBrzoza
18-07-2008, 11:51
Jacek_Z, niestety nie działa z 1/500 nie doświetla dołu kadru, i właśnie szukam rozwiązania. Co proponujesz ?

HuleLam
18-07-2008, 11:57
Jacek_Z, niestety nie działa z 1/500 nie doświetla dołu kadru, i właśnie szukam rozwiązania. Co proponujesz ?

Nie jestem Jackiem_Z ale ja Ci proponuję filtr ND2 lub ND4...
pozdr.

AdamBrzoza
18-07-2008, 12:34
Nie jestem Jackiem_Z ale ja Ci proponuję filtr ND2 lub ND4...
pozdr.


i to pomorze mi zatrzymać postać w salcie w powietrzu ????? :)))))):lol:aby (równo doświetlić w silnym słońcu)

Jacek_Z
18-07-2008, 15:02
Jacek_Z, niestety nie działa z 1/500 nie doświetla dołu kadru, i właśnie szukam rozwiązania. Co proponujesz ?
jakie masz body i ile wynosi jego czas synchronizacji?
Ważne jest najsłabsze ogniwo. Jeśli body ma 1/250s to ci nic nie da radio potrafiące synchronizowac nawet na 1/100.000 s :smile: bo tego nie potrafi aparat.
radio nie przenosi HSS, musisz sie mieścić w normalnej synchronizacji (do 1/250 ?). Jeśli chcesz używać HSS (i mieć np 1/500 albo 1/2000) musisz zrezygnować z kolei z radiówek, bo ono nie obsługuje HSS. Albo - albo.

Chyba jakiś nowy wynalazek przenosi HSS canona - nie jestem zorientowany, wygoooglaj sobie Radio Popper.

micles
26-07-2008, 11:33
Ale "Third Party-Off-Shoe-Cord" będzie przenosił HSS z tego co mogę sobie wyobrazić?

piast9
26-07-2008, 13:03
Ale "Third Party-Off-Shoe-Cord" będzie przenosił HSS z tego co mogę sobie wyobrazić?
Jeśli to jest taki off-shoe cord przenoszący ettl to będzie.
Tylko, że wyczytałem tu na forum o problemach z działaniem takiego wynalazku. Chodzi o niepewny styk itd. Cena firmowego nie jest może promocyjna ale znów nie zwala na kolana.

micles
26-07-2008, 13:24
Tutaj skomplikowaność wynalazku nie jest aż tak ogromna, a i estetyka i odczucie dotykowe nie jest ważne (patrzę teraz z perspektywy gripa deltowego), więc chyba zaryzykuję, bo dużo tracę mając lampę na stopce :D

Jak jest HSS, to już powoli szykuję kasę :D

Krzychu
26-07-2008, 17:55
Tutaj skomplikowaność wynalazku nie jest aż tak ogromna, a i estetyka i odczucie dotykowe nie jest ważne (patrzę teraz z perspektywy gripa deltowego), więc chyba zaryzykuję, bo dużo tracę mając lampę na stopce :D

Jak jest HSS, to już powoli szykuję kasę :D

Tak jak pisał piast9 wyżej - poczytaj choćby forum - cokolwiek znalazłem na temat podróbki off shoe corda to były negatywne opinie, więc kupiłem oryginał który zresztą pewnie zaraz sprzedam bo kupię ST-E2 które w US wychodzi w akceptowalnej cenie...

piast9
26-07-2008, 17:58
Tutaj skomplikowaność wynalazku nie jest aż tak ogromna, a i estetyka i odczucie dotykowe nie jest ważne (patrzę teraz z perspektywy gripa deltowego), więc chyba zaryzykuję, bo dużo tracę mając lampę na stopce :D
Tu nie chodzi o estetykę a wyłącznie o sprawy funkcjonalne. To po prostu nie działa dobrze, przerywa, są kłopoty.

micles
26-07-2008, 20:22
Faktycznie, przeczytałem i >50% opinii negatywnych. Przerzucam się na [pc-pc, albo na chinola] + ew filtr ND żebym nadal mógł dopalić w plenerze, ale bez f/32 na szkle :D Przed zakupem pożyczka od znajomego i ze 2 dni testów :D

hroopek
05-08-2008, 18:17
szanowne grono... chyba się pogubiłem... podczepiłem po kablu do canona lampę minolty 5200i. Lampka zarówno z kabla jak i z fotoceli wydala max 1/50
o co chodzi... ? dlaczego?

KuchateK
06-08-2008, 03:11
Starsze lampy bardzo czesto maja synchro na poziomie 1/60.

chrapek
15-04-2011, 20:41
A słyszałeś o czymś takim jak HSS w dedykowanych lampa błyskowych obojętnie czy to lampa Canon, Sigma czy Metz. I wtedy synchronizację mamy z dowolnym czasem. Synchronizacja do 1/250 jest ograniczona tylko do lamp studyjnych lub lamp bez hss

Witam!
Posiadam dedykowaną lampę Błyskową do Canona 580EX II, tylko gdy używam czasu krótszego niż 1/200 (przy włączonej w lampie synchronizacji z krótkim czasem naświetlania) przy 1/250, na zdjęciu widoczny jest jeden z listków migawki. Czego nie napisałem na wstępie a co może być kluczowe w tym poście Problem ten pojawia się kiedy lampa ta wyzwalana jest przez bezprzewodowy wyzwalacza Phottix Atlas (gdzie max czas synchronizacji wynosi 1/250) dlaczego wiec przy prędkości 1/250 mam taki zonk?

stormur
16-04-2011, 08:22
dlatego, ze HSS dziala TYLKo na lampie na stopce / podlaczonej przewodem TTL / wyzwalanej radiem z obsluga TTL. Aparat MUSI "widziec" lampe na stopce - w ten czy inny sposob.

Dlaczego z lampa dedykowana ( nawet po kablu ! ) synchro jest 1/200 a ze studyjnymi 1/160 ? -to jest pytanie ! ;)