PDA

Zobacz pełną wersję : Jak katalogować zdjęcia z wielu CD



dolomity
23-02-2005, 01:06
Witam!

Stanąłem wobec konieczności skatalogowania znacznej części swoich zdjęć. Chodzi wyłącznie o zdjęcia w postaci cyfrowej, gdyż te, które znajdują się na kliszach, a są dla mnie cenne, już przeniosłem do świata wirtualnego. Zdjęcia znajdują się na 50 płytach CD-R, teraz zacząłem je archiwizować na płytach DVD-R.

Szukam programu, który pomógłby mi w przeszukaniu poszczególnych płyt i stworzeniu katalogu ich zawartości (pod kątem plików graficznych) wraz z miniaturkami. Ideałem byłoby, gdyby po takiej operacji program samodzielnie nadawał numer identyfikacyjny takiej płyty bądź dawał możliwość określenia. Dodatkowo mógłby umożliwiać automatyczne dołączenie do bazy danych niektórych pól z EXIFa.

Przeglądałem archiwum, ale nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Oczywiście można to wszystko zrobić ręcznie, ale ten czas wolałbym poświęcić na dokładniejsze opisanie części zdjęć.

Taki katalog w przyszłości służyłby do wyszukiwania zdjęć według słów kluczowych oraz według mniaturki. Mam nadzieję, że spotkaliście się z czymś takim.

Pozdrawiam
Grześ

Tomasz Golinski
23-02-2005, 01:29
Programik WhereIsIt robi coś takiego. Można też pomyśleć o skrypciku, który sam wygeneruje miniaturki i będzie je trzymał w jakimś drzewie na dysku.

dolomity
24-02-2005, 01:05
Programik WhereIsIt robi coś takiego. Można też pomyśleć o skrypciku, który sam wygeneruje miniaturki i będzie je trzymał w jakimś drzewie na dysku.

Dzięki. Zaraz sprawdzę, czy mogę sprawdzić przydatność tego programu ;-) Skrypciku raczej sam nie wygeneruję, w związku z czym o wygenerowaniu przezeń miniaturek też tylko mógłbym pomarzyć... Ale mam nadzieję, że WhereIsIt nie tylko stawia pytanie, ale również daje na nie odpowiedzi :lol:

Pozdrawiam
Grześ

BTW
Widzę w Twoje sygnaturce obiektyw 100-300 USM. Wiem, że to trochę OT, ale tylko krótkie pytanie: jak on się sprawuje z 300D?

Tomasz Golinski
24-02-2005, 09:53
Sprawuje się nieźle. Przy 100mm jest ładnie ostry, przy 300 jednak gorzej. Trochę fotek z niego jest na mojej stronie (przy samolotach są nawet full-res -> prawie wszystkie 100-300)

dolomity
25-02-2005, 09:00
Witam!

Rzeczywiście - WhereIsIt wygląda na program odpowiadający moim potrzebom. Jeszcze muszę posprawdzać, czy jest możliwe selekcjonowanie informacji z EXIF i umieszczanie wybranych w bazie danych, ale w różnych polach (chociaż tutaj już zapewne bez jakiegoś makra się nie obędzie).

Pozdrawiam i dzięki za wskazówkę!
Grześ

Tomasz Golinski
25-02-2005, 10:35
jest programik EXIF, który może masowo exportować informacje z exifów. Potem można np. w Excelu wyselekcjonować interesujące kolumny