PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o mocny kontrast i "wąski" histogram



przemo_21
23-02-2005, 00:13
Witam
Ostatnio byłem na plenerku i fociłem trochę. Pogoda była słoneczna i powstały duże kontrasty na fotkach, a histogram był "bardzo wąski" tzn. są i świała i cenie i nawet półtony ale nie wykorzystują całej możliwości matrycy.
Zdjęcia były robione na preselekcji przesłony i w rawie.
To mnie ratowało i mogłem sobie je trochę poprawić, ale mam pytanie czy można jakoś aparatem spowodować aby wykorzystać całą matrycę. Nie chodzi mi o nastawienie w opcjach mnieszego kontrastu tylko jakieś sztuczki rodem z analoga.
Wiem że w niewielkim stopniu można poprawić jakość zdjęcia poprzez użycie polara, ale czy to tylko jedna możliwość.
Pozdrawiam

Tomasz Golinski
23-02-2005, 00:42
Zaraz, nie łapię. Duże kontrasty i wąski histogram?

Hm, jak robisz w RAWie to nie powinien to być problem. Przy konwersji wystarczy dobrze wybrać punkt czerni itd.i brakujące szczegóły zostaną wyczarowane z 12bitów.

przemo_21
23-02-2005, 09:11
Może nie wyraziłem się jasno do tego kontrastu.
Zdjęcie a dokładnie jego histogram nie zajmuje całej przestrzeni tylko powiedzmy 1/4.
Wiem ze w rawie cos takiego można poprawić, ale pytam sie z ciekawoći czy w sposób analogowy mogę ten histogram czytaj zdjęcie poszerzyć?
Pozdrawiam

Vitez
23-02-2005, 09:59
pytam sie z ciekawoći czy w sposób analogowy mogę ten histogram czytaj zdjęcie poszerzyć?


Oslona przeciwsloneczna + filtr polaryzacyjny lub polowkowy.

Tomasz Golinski
23-02-2005, 11:24
Zawsze mi się zdawało, że polar i połówka zawężą jeszcze histogram. Chyba, że użyjesz połówki do przyciemniania cieni :roll:

minek
23-02-2005, 11:51
Tomasz Golinski - Się zgodzę, Mroczek w ,,książce o fotografowaniu'' pisze w rozdziale ,,o sposobach na kontrasty'' właśnie o połówkach i polarach (-: A wiadomo - duży kontrast - rozjechany (nie raz za szeroko) - histogram.

przemo_21
23-02-2005, 12:45
Mroczek w ,,książce o fotografowaniu'' pisze w rozdziale ,,o sposobach na kontrasty'' właśnie o połówkach i polarach (-: A wiadomo - duży kontrast - rozjechany (nie raz za szeroko) - histogram.
Właśnie o tym wiem, Mroczek to ładnie wyjaśnie z przykładami. Sam czytałem :lol:
co do kantrastu a histogram to mea culpa 8)
Myślałem o czymś innym.
Typu zmiana ustawień czułości i przesłony ale dające dobrą ekspozycję co przy dłuższym czasie spowoduje lepsze "naświetlenie" i efektywniejsze wykorzystanie dynamiki matrycy gdy zdjęcie jest tylko w jasnej tonacji.
Pozdrawiam

ps. mam pytanko też dosyc dziwne może śmieszne ale zadam je.
czy można spowodować czytaj wymusić na obiektywie otworzyć bardziej przysłonę.
Podam przykład dla lepszego wytłumaczenia.
Mamy obiektyw ze światłem 4 i jakąś głebię przy tej przysłonie,a chcemy zrobić zdjęcie z f 2.8 tzn zmiejszyć jeszcze głebię ostrości. Wiem że to jest fizycznie niemożliwe ale czy np niedoświetlając fotkę zmiejszymy głebię ostrości.
Wiem że przysłona to jest coś innego niż czas ekspozycji, jednak służy mi to jako przykład.
Można wykorzystać fizyczna właściwość głebi ostroći iż jest prostopadła do obiektywu ale czy jest to jedna możliwość. :?:

Tomasz Golinski
23-02-2005, 13:02
przemo_21, dzis pojawił się link do artykułu Radia Erewań nt. rozpiętości tonalnej i naświetlania na światła. W skrócie: lepiej naświetlić jaśniej niż ciemniej (byle nie prześwietlić). W ten sposób właśnie lepiej wykorzysta się możliwości matrycy.

Co do GO, to IMHO nie da się.

minek
23-02-2005, 13:08
przemo_21, Nie bardzo rozumiem o tej głębi... Ale się nie da. Ilość światła, czyli jasność obiektywu i wpływająca na niego diafragma decyduje o ilości światła, które wpada i które dociera do materiału światłoczułego. Przymykając przyslonę pozbywamy się wielu promieni, które ,,błądzą'' gdzieś po optyce i rozmywają obraz. Nie da się niestety dodać ich więcej!

Vitez
23-02-2005, 13:26
Zawsze mi się zdawało, że polar i połówka zawężą jeszcze histogram. Chyba, że użyjesz połówki do przyciemniania cieni :roll:

Przepraszam, nie zrozumialem pytania w watku :oops:

Kubaman
04-03-2005, 17:33
przemo_21, dzis pojawił się link do artykułu Radia Erewań nt. rozpiętości tonalnej i naświetlania na światła. W skrócie: lepiej naświetlić jaśniej niż ciemniej (byle nie prześwietlić). W ten sposób właśnie lepiej wykorzysta się możliwości matrycy.

tak dla ścisłości, to oryginalny teks tego artykułu pierwszy zamieścił chyba Luminous Landscape jakieś pół roku temu. Jest tam zreszta bardzo pouczające porównanie techniki focenia "to the right" (chodzi oczywiście o histogram) i starej metody jeszcze z analoga na -1EV przy slajdach. Polecam.