PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki obiektyw kupić...



elmo
08-04-2007, 19:48
pewnie było już miliony razy, ale nie mogę znaleźć tego co mnie interesuję
sprawa wygląda następująco, w żadnym wypadku nie jestem profesjonalistą, ale bardzo lubię robić zdjęcia. Mam Canona 350d i do niego obiektyw Canon EF 50mm f1.8 (kitem nie będę się chwalił ;). uzbierałem trochę funduszy( dokładnie to 2000 zł) i chciałbym dokupić obiektyw. w zasadzie to kuszą mnie dwie sprawy:
- jakiś obiektyw do makro (powiedzmy o ogniskowej powyżej 100mm). potrzebuję go do robienia fotek biżuterii którą wystawia moja dziewczyna na allegro, no i bardzo lubię robić zdjęcia kwiatkom i takim tam
- coś szerokokątnego do robienia zdjęć wnętrzom. Czasem do mojej pracy potrzebuję zrobić zdjęcie pokoi, a kitówka (18-55mm)połączona z tym cropem x1.6 nie daje zbyt ciekawych rezultatów :(, tak się zastanawiam czy nie było by dobrym pomysłem zainwestowanie w pentacona six i obiektywu szerokątnego do niego?
Jakoś z przyzwyczajenia preferuje obiektywy stałoogniskowe, i raczej taki wolałbym kupić.
Bardzo prosiłbym o jakieś sugestie odnośnie ciekawego sprzętu który byłby wart swojej ceny.
P.S. Czy warto kupować używane obiektywy? i na co zwracać uwagę przy ich kupnie?

swiderski
08-04-2007, 19:55
Odniose się tylko do części pytania. Z tego, co mi wiadomo to szeroki kąt (mówie oczywiście o szkłach manualnych) nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem do cyfry (nie jestem w stanie powiedzieć dlaczego, nigdy nie miałem szerokokątnego szkła pod M42), dlatego pomysł z Pentaconem jest chyba trafny.

Co do używanych obiektywów - moim zdaniem warto. Trzeba sobie samemu odpowiedzieć na to pytanie (ja tam się nie wstydzę, że jeżdżę używanym samochodem, to dlaczego miałbym się wstydzić obiektywów ;)).
Przy zakupie warto sprawdzić, czy w środku nie ma przesadnej liczby paprochów, oraz działanie przysłony (czy się otwiera i zamyka bez zacieć i innych 'problemów")

Biperek
08-04-2007, 20:33
No ja tylko używane obiektywy. Jak na razie się nie naciąłem. Sporo kasy można zaoszczędzić.

michal.s
08-04-2007, 20:34
Czasem do mojej pracy potrzebuję zrobić zdjęcie pokoi, a kitówka (18-55mm)połączona z tym cropem x1.6 nie daje zbyt ciekawych rezultatów :(

Weź pod uwagę że obiektywy Canona oznaczone EF-S są obiektywami robionymi pod cropa, czyli nie występuje tutaj już mnożnik ogniskowej.

Inna sprawą jest wielkość klatki. Zdjęcie zrobione na 18mm EF-S (crop 1.6x) będzie mniejsze/węższe do tego które zostanie zrobione 18 EF (Full Frame).

tpop
08-04-2007, 20:39
czyli nie występuje tutaj już mnożnik ogniskowej.a kto Ci tak nagadał?


Zdjęcie zrobione na 18mm EF-S (crop 1.6x) będzie mniejsze/węższe do tego które zostanie zrobione 18 EF (Full Frame).no to wlasnie bedzie crop

michal.s
08-04-2007, 20:45
Dokładnie.

Szkłem przeznaczonym do FF od 17mm nie obejmie więcej niż szkłem do cropa.

mamiski
08-04-2007, 20:53
Czyli np. w tamronie 17-50 nie występuje przelicznik x1.6 w odniesieniu do zmniejszonej matrycy, a w tamronie 28-75 występuje - czy tak? Trochę to skomplikowane, tym bardziej że nie wiadomo, jaki aparat bedzie następny i chyba dlatego, żeby amator pozwiedzał komisy. Ja, podobnie jak Biperek.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Chyba za wczenie kliknąłem! Ja, podobnie jak Biperek, jeszcze się nie naciąłem, a można przymierzyć, poprosić o odłożenie... Jeszcze raz przepraszam za poprzedni niedokończony wpis

tpop
08-04-2007, 20:55
Przelicznik jak najbardziej nalezy stosowac. Szklo o ogniskowej 100mm na aparacie z matryca z cropem bedzie zawsze dawalo efekt 160mm(tak w przenosni) niezaleznie czy to EF czy EF-S

michal.s
08-04-2007, 20:55
Czyli np. w tamronie 17-50 nie występuje przelicznik x1.6 w odniesieniu do zmniejszonej matrycy, a w tamronie 28-75 występuje - czy tak?

Zgadłeś :)

Choć to nie do końca tak jest, gdzieś to kiedyś było dobrze wytłumaczone, może ktoś podlinkuje odpowiedni temat ?

elmo
08-04-2007, 20:58
Dokładnie.

Szkłem przeznaczonym do FF od 17mm nie obejmie więcej niż szkłem do cropa.
No właśnie o to mi chodzi :), nie jestem jakimś specjalistą od sprzętu, po prostu lubię robić zdjęcia. Dlatego zastanawiam sie czy warto inwestować w jakiś szerokokątny obiektyw który podłączałbym do niepełnoklatkowej matrycy? bo czy była by jakaś znaczna różnica pomiędzy kitowymi 17mm a powiedzmy 15mm sigmy? Mam możliwość kupienia wyżej wymienionego pentacona od znajomego, więc się zastanawiam czy to nie była by lepsza opcja. A może przeprosić sie po prostu ze starym zenitem ?? :)

tpop
08-04-2007, 20:59
Czyli np. w tamronie 17-50 nie występuje przelicznik x1.6 w odniesieniu do zmniejszonej matrycy, a w tamronie 28-75 występuje - czy tak?


Zgadłeś :) NIE. Przelicznik nie zalezy od obiektywu tylko od body.

mamiski
08-04-2007, 21:14
Ja mam w kolekcji zenity i praktiki, ale, oczywiście jako amatora,zawsze pociągają mnie nowości. Kiedyś jakiś amator zamieścił dwa prawie identyczne zdjęcia: jedno z elki, drugie z kita i pomstował, że nie widzi różnicy... Czasami widzę zawodowców dozynających sprzęt pochodzący jeszcze z czasów późnego Gierka, ale oni biorą pod uwagę względy ekonomiczne, a dla amatora każda nowość to wyzwanie.

michal.s
08-04-2007, 21:16
Czyli EF-S i EF to tylko różnica w mocowaniu i przeznaczeniu FF i crop ?

tpop
08-04-2007, 21:18
tu jest wiecej na ten temat http://www.canon-board.info/showthread.php?t=19273

Janusz Body
08-04-2007, 21:20
Czyli EF-S i EF to tylko różnica w mocowaniu i przeznaczeniu FF i crop ?

Tak.

18mm na EF-S i 18mm na EF to dalej te same 18mm. EF-S to obiektyw o nieco innej konstrukcji - wchodzi głębiej do środka aparatu i stąd dodatkowe bolce na bagnecie żeby sobie w FF lustra nie rozwalić. Optycznie to się nic nie zmieniło.

gwozdzt
08-04-2007, 21:45
- jakiś obiektyw do makro (powiedzmy o ogniskowej powyżej 100mm). potrzebuję go do robienia fotek biżuterii którą wystawia moja dziewczyna na allegro, no i bardzo lubię robić zdjęcia kwiatkom i takim tam
Sigma 150/2.8 macro


- coś szerokokątnego do robienia zdjęć wnętrzom. Czasem do mojej pracy potrzebuję zrobić zdjęcie pokoi,
Do 350D:

Tokina 12-24/4
Sigma 10-20/4,5-5,6
Canon 10-22/3,5-4,5


- tak się zastanawiam czy nie było by dobrym pomysłem zainwestowanie w pentacona six i obiektywu szerokątnego do niego?
Nie wiem, ale jako jedno z najważniejszych kryteriow przyjąłbym minimum dystorsji w obiektywie.


- Jakoś z przyzwyczajenia preferuje obiektywy stałoogniskowe, i raczej taki wolałbym kupić.
Do macro nie ma problemu.
Szerokiej stałki pod cropa niet :-(
http://canon-board.info/showthread.php?t=21141


- P.S. Czy warto kupować używane obiektywy? i na co zwracać uwagę przy ich kupnie?
Używany obiektyw to o wiele mniejsze ryzyko niż używany korpus, ponieważ ilość wykonanych zdjeć nie przekłada się na zużycie obiektywu :-)
W historii moich zakupow sprzętu (Canon EOS) było tak:
body analogowe - nowe 1/używane 3 (z tego 2 z usterkami zwrocone do sprzedawcy)
body cyfrowe - nowe 2 / używane 0
obiektywy - nowe 3 / uzywane 6 (z czego w posiadaniu zostały mi 4, wszystkie kupione jako używki)

franker
08-04-2007, 22:20
kurcze... albo tele/macro albo szeroki, ale polecał bym Ci 70-200 F/4 L!! za 2200 nowy czyli używka jest tańsza o "parę" %

michal.s
08-04-2007, 22:34
Dzięki za wyjaśnienia i przepraszam za zamieszanie :oops:

Pavlik
09-04-2007, 22:15
Ja również dziękuję i jednocześnie witam wszystkich. Od niedawna zacząłem zabawę z fotografią i pojawiają się podobne niuanse.
Pozdrawiam

Picia
09-04-2007, 22:43
a do macro nie lepszy będzie Canon 100mm f2.8 macro ?? i do tego szkiełka jeżeli ktoś się w to wciągnie lampa błyskoa macro :)

dodatkowym plusem tego Canon jest to, że nie ostrzy nie ruszając przodem (nie wiem jak sie na to mówi xD ) ma USM i dostaniesz go JUż ZA OK 1900 PLN :)