PDA

Zobacz pełną wersję : 40d



Strony : [1] 2

Gizzmo
06-04-2007, 09:26
Kiedy Canon zdecyduje sie na wypuszczenie nastepcy 30D? Jak myslicie? Wiem ze to troche wrozenie z fusow ale jednak zapytam.

W zwiazku z tym ze slajdy i ich wywolanie staja sie coraz drozsze zastanawiam sie nad zakupem dSLR. Wybor juz wlasciwie zapadl. Nie wiem jednak czy czekac na nastepce 30D czy poprostu kupic 30D.

Kolaj
06-04-2007, 09:30
Czego brakuje Ci w 30D, że chcesz czekać?

Viracocha
06-04-2007, 09:35
Jeśli jesteś zdecydowany na cropa, to bierz 30D.

Gizzmo
06-04-2007, 09:37
Niczego. Ale z drugiej strony jak wyjdzie 40d to o co zostanie wzbogacona? Wieksza matryce (zawsze sie przyda)? Moze nowy procesor?

Na 5D mnie nie stac wiec innego wyboru nie mam.

kane
06-04-2007, 09:38
50d bedzie jeszcze lepszy? to ja poczekam
i jeszcze bedzie mozna uciac 0 i bedzie 5D :P

jizas....

MMM
06-04-2007, 09:40
W zwiazku z tym ze slajdy i ich wywolanie staja sie coraz drozsze zastanawiam sie nad zakupem dSLR. Wybor juz wlasciwie zapadl. Nie wiem jednak czy czekac na nastepce 30D czy poprostu kupic 30D.
Jeżeli masz czym robić zdjęcia i możesz poczekać pół roku to poczekaj, bo za podobne pieniądze dostaniesz trochę więcej. Mnie na przykład brakuje w szybkiej akcji trybu AutoISO, ikonki trybu pomiaru światła i siatki podziału widocznych w wizjerze. To wszystko detale ale kupuje się sprzęt na kilka lat i dobrze mieć w nim jak najwięcej.
50D wiadomo że będzie lepszy ale to dopiero za ponad 2 lata :-). Pół roku jeszcze można przeczekać, szczególnie jesli ma się czym robić zdjęcia.

Kolaj
06-04-2007, 09:42
Nikt nie wie, ani kiedy będzie następca ani, czy wprowadzone zmiany będą miały jakiekolwiek znaczenie. Większa matryca? Z pewnością nie będzie inna niż 10M, więc realnie różnica prawie nie do wychwycenia.

Czekanie jest kompletnie bez sensu. Jak masz pieniądze, to kupuj i ciesz się życiem!

kaawka
06-04-2007, 09:49
Kiedy Canon zdecyduje sie na wypuszczenie nastepcy 30D? Jak myslicie? Wiem ze to troche wrozenie z fusow ale jednak zapytam.



Robi się ładna pogoda więc kupuj teraz i w plener. Wyimaginowany 40D będzie droższy od poprzednika i znowu zacznie się zastanawianie który wybrać. Czy stary tańszy czy nowy z kilkoma pierdołami (funkcjami) więcej. za 2 lata 5D będzie tani jak barszcz to zmienisz :lol:

franker
06-04-2007, 10:22
Bierz (30D na pewno się nie rozczarujesz..;) ) i foć:D

Gizzmo
06-04-2007, 10:27
To moze zapytam jeszcze tak. Kiedy byla premiera 30d? Canon zwykle co 18 miesiecy wypuszcza nastepce, wiec moze otrzymamy jakis termin na 40d. Jezeli bedzie to jeszcze pol roku to rzeczywiscie nie ma na co czekac, a jesli wyjdzie np maj juz to bede sie zastanawiac.

franker
06-04-2007, 10:29
jak by to był maj to by było już coś (chyba) wiadomo

tpop
06-04-2007, 10:45
ja slyszalem ze 30D to ostatni model w tym segmencie. Dalej bedą już tylko potomkowie 5D

Gizzmo
06-04-2007, 10:54
ja slyszalem ze 30D to ostatni model w tym segmencie. Dalej bedą już tylko potomkowie 5D

No to bardzo ciekawa informacja. A gdzie to slyszales?

Bahrd
06-04-2007, 11:07
No to bardzo ciekawa informacja. A gdzie to slyszales?

Strzelam: nowa seria będzie się nazywać AGD - wziąwszy pod uwagę, że aparaty będą miały co najmniej "telewizor" i "odkurzacz"...

scooter
06-04-2007, 11:13
Potomkowie 5d to się pojawią jak konkurencja zbliży się do cropa 1.1 ;) czyli gdzieś za jakieś 3 lata ;)

Arche121
06-04-2007, 11:15
kupuj 30 D-teraz jest dobra cena,czekac mozna w nieskonczoność-zawsze bedą wychodzic nowe modele -tego stanu rzeczy nie zmienisz.
Pogoda za oknem zrobiła sie ciekawa pomysl ile stracisz ciekawych kadrów???-nie zastanawiaj sie tylko biez 30 D-nie zawiedziesz sie-pozdrawiam;-)

Paprochwbody
06-04-2007, 17:26
Mnie też nie było stać na 5D ale się zawziąłem. Wcześniej, przed cyfrą fociłem na slajdach namiętnie i z rozkoszą.
Dopiero piątka (wiem, cholernie droga) to powrót do tej jakości.
Nie chcę wywoływać jałowych dyskusji, bo i tak dobry fotograf zrobi dobre zdjęcie Zorką. Ale slajdy rozpuściły mnie bardzo...
Po przejściu z cropa (przez dwa lata) na FF wróciłem do domu.
Co nie znaczy, że 30D nie jest niezłym sprzętem...

Bahrd
06-04-2007, 18:24
kupuj 30 D-teraz jest dobra cena,czekac mozna w nieskonczoność-zawsze bedą wychodzic nowe modele -tego stanu rzeczy nie zmienisz.
Pogoda za oknem zrobiła sie ciekawa pomysl ile stracisz ciekawych kadrów???-nie zastanawiaj sie tylko biez 30 D-nie zawiedziesz sie-pozdrawiam;-)

Zajrzawszy w profil pytającego napiszę przekornie: nie kupuj 30D teraz. Skoro masz już aparat, to kadrów w weekendy, kiedy to masz czas na zdjęcia, nie stracisz aż tak wielu...

A decyzję, czy 30D czy nowszy, podjąłbym na spokojnie, kiedy ten nowszy się pojawi - będzie można porównać i wybrać - a skoro to ma być ten pierwszy DSLR i nie utrzymujesz się z fotografii, to sądzę, że z tego powodu warto właśnie poczekać z wyborem.

Kolekcjoner
06-04-2007, 22:52
Są duże szanse, że 40D będzie w okolicach 22 sierpnia 2007. Jednak co to będzie i czy to będzie duży przełom czy tylko kroczek? Tego pewnie nawet w Canonie nie wiedzą, bo jak znam życie to jest kilka prototypów.

MacGyver
06-04-2007, 22:58
Ja tam sobie czekam. Mam czym focić i mi się nie spieszy, a jest szansa że za tą samą kasę dostane coś więcej.
... chociaż 30D w ABFoto jest za 3999... kusząca propozycja :-)

scooter
06-04-2007, 23:12
szkoda czasu na czekanie ... jak nie do zbierasz do 5d to bierz 30d dużo nie stracisz, najwyżej zamiast 10 Mpix będziesz miał 8 i brak odkurzacza w puszce, nic więcej pewnie i tak się nie pojawi !!

Kolekcjoner
06-04-2007, 23:26
szkoda czasu na czekanie ... jak nie do zbierasz do 5d to bierz 30d dużo nie stracisz, najwyżej zamiast 10 Mpix będziesz miał 8 i brak odkurzacza w puszce, nic więcej pewnie i tak się nie pojawi !!

No nie wiadomo :). Mogą dać np. 12 Mpx. Mogą dać Live View. Mogą coś namieszać w AF-ie. Możliwości jest sporo.

liquidsound
06-04-2007, 23:28
Ja czekam na 60D albo na 3D mk2 :lol:

beachcomber
06-04-2007, 23:48
60D bedzie do bani w porownaniu z 70D - mysle, ze warto poczekac te 18 miesiecy dluzej

liquidsound
07-04-2007, 00:11
Wiesz przeskok z 60D na 70D nie bedzie az tak duzy wiec mysle ze lepiej poczekac juz na 80D:-D

gwozdzt
07-04-2007, 00:23
Mnie też nie było stać na 5D ale się zawziąłem. Wcześniej, przed cyfrą fociłem na slajdach namiętnie i z rozkoszą.
Dopiero piątka (wiem, cholernie droga) to powrót do tej jakości.
Nie chcę wywoływać jałowych dyskusji, bo i tak dobry fotograf zrobi dobre zdjęcie Zorką. Ale slajdy rozpuściły mnie bardzo...
Po przejściu z cropa (przez dwa lata) na FF wróciłem do domu.
Co nie znaczy, że 30D nie jest niezłym sprzętem...
j.w. + to:
http://canon-board.info/showpost.php?p=297748&postcount=25

koledzy napisali dokladnie tak jak jest i ja, nie mając nic więcej do dodania, tylko się
pod obydwoma w/w postami obiema ręcami podpisuję :-)

Kolekcjoner
07-04-2007, 00:52
Wiesz przeskok z 60D na 70D nie bedzie az tak duzy wiec mysle ze lepiej poczekac juz na 80D:-D

No tak ale co będzie jak dojdą do modelu 100D :confused:?

miszaqq
07-04-2007, 01:17
No tak ale co będzie jak dojdą do modelu 100D :confused:?

100D to pryszcz przy problemie modelu 290D, bo co niby potem ? powrot do stylu retro i trabant'bis ;) ? a to wcale nie tak odlegly problem, bo liczac ze wymieniaja model co 18-miesiecy to dojscie to modelu 290D zajmie 'tylko' 37,5 roku, liczac oczywiscie od sierpnia 2007 kiedy to wyjdzie 40D, a wiec wielu z nas ma szanse dozyc tego momentu ;) ;) ;)

mattnick
07-04-2007, 01:47
będzie 300d m II :)

esteper
07-04-2007, 06:00
100D to pryszcz przy problemie modelu 290D, bo co niby potem ? powrot do stylu retro i trabant'bis ;) ? a to wcale nie tak odlegly problem, bo liczac ze wymieniaja model co 18-miesiecy to dojscie to modelu 290D zajmie 'tylko' 37,5 roku, liczac oczywiscie od sierpnia 2007 kiedy to wyjdzie 40D, a wiec wielu z nas ma szanse dozyc tego momentu ;) ;) ;)

EOS 300D BIS :D a później znowu 350D BIS 400D BIS napewno już te będą miały LV :p

jotes25
07-04-2007, 07:59
szkoda czasu na czekanie ... jak nie do zbierasz do 5d to bierz 30d dużo nie stracisz, najwyżej zamiast 10 Mpix będziesz miał 8 i brak odkurzacza w puszce, nic więcej pewnie i tak się nie pojawi !!

Wydaje mi się (choć w sumie się nie znam), że 40D to będzie zupełnie nowa puszka, a nie tylko face-lift jak 20D/30D. Dlaczego tak sądzę? Na pewno będzie większa matryca, bo tego wymaga marketing. Z drugiej strony przy większej matrycy istnieje obawa, że obecny hardware (DIGIC?) nie pociągnie już "szybkostrzelności" charakterystycznej dla puszek tej serii. Zresztą w nowym modelu powinna ona też być nieco większa.
Co o tym sądzicie?

PROF
07-04-2007, 09:50
zakladajac fakt ze 30D wyszlo przed 400D ktory ma matryce 10MP, moge stwierdzic ze CANON w lustrzankach amatorkisch podniosl pulap minimalnego rozmiaru matrrycy do 10MP wlasnie i uwzgledniajac juz jakby nie bylo roczna karencje modelu 30D gdybac mozna (bo tylko tyle na te chwile sie da zrobic) ze 30D bedzie mial minimum te 10MP, nie nioe jestem tez optymistycznie nastawiony do matrycy conajmniej 12MP w tym przyszlym modelu skoro nie dali jej w modelu 1d MK III (a przeciez mogli).

Sadze ze dla ten punkt jest istotny wylacznie dla marketingu canona

dla inzynierow wazniejsze jest zachowanie dystansu do poprzedniech modeli oraz modeli z wyzszej polki.

Skoro wiec standartem dla klasy trzycyfrowej jest 10MP i szumy na przywoitym poziomie, AF wziety prosto z 30D, to nastepca 30D powienien odziedziczyc precyzyjniejszy AF z modelu premium w tym przypadku z 5D (9 punktow AF + 6 niewidocznych wspomagajacych), moge tak sadzic poniewaz optymisci twierdza ze model 5D tez w pod koniec roku ma sie doczekac nastepcy.

Sam z niecierpliowscia czekam na nastepce 30D ale moge sie mocno rozczarowac poniewaz na miejscu CANONA na chwile obecna wypuscil bym nastepce 5D czyli moze jakies 3D, by w linii semipro moc zmianic walsnie np AF.

Co do śmieciarki to mozna miec spora pewnosc ze takowa bedzie teraz juz w kazdym nowym modelu, markering na inna ewentualnosc nie pozwoli, (jest w amatorskiej i profi wiec czemu by nie w semipro ?)

Pozostaje tylk oczekac zacierac rece a w miedzy czasie kupowac co innego np przystajaca do nowego body optyke ja tek wlasnie robie (jeszcze moze w tym miesiacu kupie jasniutkiego 24-70 z czerwonym paskiem a jak i szczescie dopisze to na ratki wezme 70-200 L IS f2.8) to mi pozwoli na pewna chwile zapomniec o tym ze nie mam jeszcze puszki semipro (bo jakos na 5D czy jego nastepce nie bedzie mnie raczej stac, zakladajac fakt ze poki co specjalnie na tym to jeszcze nie zarabiam)

scooter
07-04-2007, 11:34
a ja się będę upierał że następca 5d dopiero najwcześniej w przyszłym roku ....

martini
07-04-2007, 21:59
imo canon chyba sam nie wie co doda do 40d :D

Kolekcjoner
07-04-2007, 22:22
a ja się będę upierał że następca 5d dopiero najwcześniej w przyszłym roku ....

Też mi się zdaje, że pośpiechu tu nie będzie. Raczej szybciej dadzą kolejną nową jedynkę.

Mac
08-04-2007, 00:23
Po co ma się pojawiać 40D, skoro na świecie najlepiej sprzedaje się 350D/400D. Obserwowałem to zjawisko na naszym ostatnim spotkaniu firmowym, jeśli chodziło o dSLRy przewagę miały 350D, jakieś 70% wszystkich dSLR'ów potem 20/30D i jakieś dwa zbłąkane Nikony D80/200. To wszystko, przy czym 350/400 oczywiście z kitem. Ponieważ spotkanie odbywało się w Portugalii to powiem Wam, że tam 350D/400D kosztują zdecydowanie więcej niż w Polsce.
Czy będzie 40D albo 50D nie wiem, po ostatniej premierze Canona należy mieć pewne wątpliwości.

storczyk
08-04-2007, 15:10
Optymalna ilość megapikseli dla matrycy APS-C to około 8 milionów - wtedy zjawisko dyfrakcji nie jest tak dokuczające.Dlatego sądze ,że następca 30d bedzie mial fizycznie wieksza matryce i prawdopodobnie 12 mln pikseli.

MMM
08-04-2007, 15:19
Optymalna ilość megapikseli dla matrycy APS-C to około 8 milionów - wtedy zjawisko dyfrakcji nie jest tak dokuczające.Dlatego sądze ,że następca 30d bedzie mial fizycznie wieksza matryce i prawdopodobnie 12 mln pikseli.
Tak, tak, a szkiełka EF-S do kosza :mrgreen:

Mac
08-04-2007, 18:50
Tak, tak, a szkiełka EF-S do kosza :mrgreen:

Ile masz tych EF-S'owych szkiełek? Raptem 5 o ile się nie mylę, reszta to standardowe EF.
Nie wykluczone, że nowe body jednak będzie miało większą matrycę jak 1D MK III ale to tylko spekulacja.

jotes25
08-04-2007, 19:00
Tak, tak, a szkiełka EF-S do kosza :mrgreen:
Co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Pytanie tylko który z następców 400D będzie już mieć FF?

lempl
08-04-2007, 19:59
A ja tam nie sądzę żeby Canon zrezygnował z APS-C. W każdym razie nie w tym dziesięcioleciu. Jeżeli 1D ma cropa to mają pakować, jak by nie patrzeć, droższą w produkcji matrycę do aparatu który można kupić poniżej 1000euro?
Na FF w segmencie xxD sobie jeszcze trochę poczekamy. Jedyna nadzieja na tanie FF to IMO kontynuacja produkcji 5D po wypuszczeniu 3D. Na jesieni się wszystko wyjaśni.

MMM
08-04-2007, 20:06
Co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Pytanie tylko który z następców 400D będzie już mieć FF?
Matryce formatu APS-C/DX produkuje się dlatego że są dużo tańsze a przy tym nie są złe. I dopóki będą dużo tańsze to się je będzie produkować bo dzięki temu więcej ludzi będzie stać na kupno aparatu i będą większe zyski dla firm je produkujących. Do tego czasu crop i mały obrazek będą sobie istnieć równolegle.
A to że kierunek zmian jest jasny czyli kiedyś tam tylko mały obrazek to jest jasne, ale to jeszcze wiele lat musi upłynąć.

Viracocha
08-04-2007, 20:46
Matryce formatu APS-C/DX produkuje się dlatego że są dużo tańsze a przy tym nie są złe. I dopóki będą dużo tańsze to się je będzie produkować bo dzięki temu więcej ludzi będzie stać na kupno aparatu i będą większe zyski dla firm je produkujących. Do tego czasu crop i mały obrazek będą sobie istnieć równolegle.
A to że kierunek zmian jest jasny czyli kiedyś tam tylko mały obrazek to jest jasne, ale to jeszcze wiele lat musi upłynąć.

Tu konkurencji potrzeba, bo jak Nikon będzie dalej utrzymywał, że najlepszy na świecie jest crop 1,5x, a Olek 2x, to Canon na pewno nie wprowadzi FF w puszkach amatorskich, bo i po co (chyba tylko po to, żeby spadła sprzedaż topowych modeli - swoich topowych modeli ;) ). Kibicuję Nikonowi i jego chociażby cropowi 1,1, ale jeśli Sony "wyskoczy" z FF-em też będzie miło.

scooter
08-04-2007, 23:04
Zobaczymy na PMA 2008 :(

storczyk
10-04-2007, 11:08
Nie zapominajmy ze eos 40d to nie jest tak do konca amatorska puszka ,dlatego zwiekszenie fizycznie rozmiarów matrycy lub pozostawienie jej bez zmian aps-c i 8 mln na pokladzie moim zdaniem bedzie dobrym krokiem...a juz na pewno lepszym niz aps-c i 12 mln pikseli.Nastepca canona 400d ,ktory powinien pojawic sie za jakies 1,5 roku na pewno bedzie juz mial fizycznie wieksza matryce...co zreszta zapowiedzieli juz wszyscy producenci cyfraków - 10 mln pikseli to maks na aps-c.Według mnie wszystko bedzie juz szlo w dobrym kierunku :)

Gizzmo
10-04-2007, 12:23
Czyli wszystkie obiektywy EF-S beda szly do smieci. Mila perspektywa - dobrze ze nie mam takich.

tpop
10-04-2007, 12:32
Nie zapominajmy ze eos 40d to nie jest tak do konca amatorska puszkapowiem wiecej... ciezko ja zakwalifikowac do jakiejkolwiek kategorii :D

storczyk
10-04-2007, 13:11
Czyli wszystkie obiektywy EF-S beda szly do smieci. Mila perspektywa - dobrze ze nie mam takich.

dlaczego do smieci? :) Przesadzasz :)

tpop wydaje mi sie ze eos 30d jest przeznaczony dla ludzi ,którzy wiedza czego chcą a wiec dla tych ,którzy nie kupuja aparatu na jeden sezon :)

Gizzmo
10-04-2007, 13:35
:) Moze rzeczywiscie przesadzilem.

Kolekcjoner
10-04-2007, 15:13
Nie zapominajmy ze eos 40d to nie jest tak do konca amatorska puszka ,dlatego zwiekszenie fizycznie rozmiarów matrycy lub pozostawienie jej bez zmian aps-c i 8 mln na pokladzie moim zdaniem bedzie dobrym krokiem...a juz na pewno lepszym niz aps-c i 12 mln pikseli.Nastepca canona 400d ,ktory powinien pojawic sie za jakies 1,5 roku na pewno bedzie juz mial fizycznie wieksza matryce...co zreszta zapowiedzieli juz wszyscy producenci cyfraków - 10 mln pikseli to maks na aps-c.Według mnie wszystko bedzie juz szlo w dobrym kierunku :)


Następca 400D będzie na wiosnę 2008 i bankowo będzie miał APS-C. 40D raczej też. Póki co są jeszcze duże rezerwy w upakowywaniu pixeli. A Canon robi zbyt dobry interes na sprzedaży szkieł niepełnoklatkowych, żeby wykonać strzał w nogę typu większa matryca. Po za tym do tego wyśnionego 40D z większą matrycą musieliby skonstruować nowego kita albo pełnoklatkowego albo dostosowanego do APS-H co mnoży koszty i powoduje niepotrzebne zamieszanie. Niemówiąc już o tym że sam kit będzie dużo droższy i przez to może ujemnie wpłynąć na sprzedaż aparatu.
Moim zdaniem nic obecnie nie zmusza Canona do wykonania takiego posunięcia.
Może jak Sony wypuści aparat z cropem 1.2 za 1000$ to zmieni to sytuację ale z przecieków wynika, że następne Sony też będzie miało crop 1.5.

tpop
10-04-2007, 15:40
tpop wydaje mi sie ze eos 30d jest przeznaczony ...aaa tu sie zgodze. 30D jest ;)

Gizzmo
10-04-2007, 15:59
Podsumowujac, z dyskusji wylania sie taki wniosek, w przyszlym 40d poza 10mpx i czyszczeniem matrycy zadnych dodatkowych bonusow nie bedzie. Zreszta nie za bardzo jest tez co wymyslic. No coz, zona tez zaczela naciskac zebysmy kupili 30d, wiec chyba tak sie stanie.

tpop
10-04-2007, 16:09
zona tez zaczela naciskac zebysmy kupili 30dświat na głowie stanął :lol:

storczyk
11-04-2007, 16:45
Kolekcjoner 10 mp na aps-c to maks , do czego przyznali sie wszyscy producenci.Zresztą wystarczy poczytać o tym jak sie ma dyfrakcja do wielkosci fizycznej matrycy i wyciągnąć wnioski :) O ile w nastepcy eosa 400d widze ewentualnosc i chęć pakowania megapikseli bo takie aparaty służą bardziej do robienia pamiątek z wakacji niż coś więcej to wlasciciele 30d na to nie pójdą ,w koncu aparat z powodzeniem da sie wykorzystywac w profesjonalnych projektach. :) Powiem szczerze ,że gdyby eos 40d wyszedł z matrycą aps-c i wiecej niz 8mln pikseli bylbym mocno zaskoczony ;)

Kolekcjoner
11-04-2007, 17:23
Kolekcjoner 10 mp na aps-c to maks , do czego przyznali sie wszyscy producenci.(...)

Czy możesz podać jakieś linki do tych zapewnień? Olympus ma mniejsze matryce i daje radę.
Olympusowcy zresztą twierdzą :mrgreen:, że jakość na niskich iso jest rewelacyjna :).

Viracocha
11-04-2007, 17:45
Czy możesz podać jakieś linki do tych zapewnień? Olympus ma mniejsze matryce i daje radę.
Olympusowcy zresztą twierdzą :mrgreen:, że jakość na niskich iso jest rewelacyjna :).

Mogę się wypowiedzieć, że matryca 8 MPx Olka E300 jest naprawdę OK, ale 400 ISO to moim zdaniem górna granica używalności. Używałem tego Olka około roku, teraz sporadycznie (jak mi żona pożyczy ;) ) i akurat do matrycy nie miałem zastrzeżeń.

konradl
11-04-2007, 17:51
ojjj, z tymi niby fizycznymi ograniczeniami to jak im pasuje ja bym do tego uwagi nie przykladal, maja 10 Mpix mowia ze to juz max, zrobia 14 mpix tradycyjnie "ulepsza mikrosoczewki" wsadza digic 8 i beda za 2 lata tez mowic ze to juz max...

adam_k
11-04-2007, 19:13
juz dawno nikon d2x miał na podobnej wielkości matrycy prawie 12mpx wiec na pewno sie da to zrobic

remol71
11-04-2007, 19:42
juz dawno nikon d2x miał na podobnej wielkości matrycy prawie 12mpx wiec na pewno sie da to zrobic


W przypadku matrycy z dużą ilością mpixeli dochodzi do układu idealnego, gdzie obiektyw ma mniejszą rozdzielczość od matrycy i sam w sobie staje się filtrem antyaliazingowym. Niepotrzebne staje się wtedy tak znienawidzone przez wszystkich zmiekczające obraz szkiełko między matrycą a obiektywem eliminujące morę.

feiran
15-05-2007, 21:30
Swego czasu głośno było o następcy 30D. Były nawet strony 40D !!!
Czy coś wiadomo w tej sprawie?
Kiedy ewentualnie można się spodziewać tej nowości?

czornyj
15-05-2007, 21:45
To chyba oczywiste - zaraz po premierze 1Ds Mk III, a przed premierą 3D

M@riusz
15-05-2007, 21:48
Kiedy ewentualnie można się spodziewać tej nowości?
http://www.wrozka.pl

M@riusz

MacGyver
15-05-2007, 21:51
Czy coś wiadomo w tej sprawie?
Kiedy ewentualnie można się spodziewać tej nowości?
Jak znam życie to wtedy, jak kasę odłożoną na nową puszkę zdążę już wydać na szkła :-)

Zielony
15-05-2007, 21:51
Na telegazecie pisali, że lada moment :mrgreen:

777
15-05-2007, 22:01
no odpowiedzi kolegow prawidlowe
nikt nie wie......oprocz panow z Canona no i wrozki
mozna spodziewac sie na jesien(tak chyba wynika z cyklu 18 miesiecznego)
jezeli zastanawiasz sie czy czekac na 40d a bo bedzie mial cos wiecej.....szkoda czasu kupuj 30d naprawde porzadna pucha jak za ta kase i rob fotki a roznice w kasie ktora byla miedzy 40d a 30d teraz przeznacz na jakis dobry obiektyw..........

tpop
15-05-2007, 23:05
Były nawet strony 40D !!!
ba! Jest nawet o nim watek na CB http://canon-board.info/showthread.php?t=21113

Kolekcjoner
16-05-2007, 03:30
ba! Jest nawet o nim watek na CB http://canon-board.info/showthread.php?t=21113

No jest :D. I nic z tego nie wynika :mrgreen:.

Dadzą pewnikiem coś pod koniec wakacji. Duże szanse, że będzie to 40D choć pasowało by wreszcie odświerzyć przypleśniałego już mocno :lol: 1DsmkII. Być może będzie jak napisał czornyj jedno i drugie :).

Vitez
16-05-2007, 17:17
ba! Jest nawet o nim watek na CB http://canon-board.info/showthread.php?t=21113

Połączyłem.

MaciekCi
16-05-2007, 18:46
Coś na te wakacje za dużo nowości się zbiera ... i 1DsMkIII i 40D (tutaj to i racja bo 400D vs. 30D to paranoja ) ale i 5D ... może 3 jednocześnie :mrgreen:

777
16-05-2007, 20:13
sadze ze 5d najpozniej zostanie zmienione przez cos nowszego bo i tak aparat nie ma konkurencji i mimo chwili po prezentacji dalej nie ma wielu aparatow ktore oferowalby lepsza jakas zdjec
sadze ze najpierw pojdzie 30d potem 1ds a na koncu 5d
i chyba nie na wakacje lecz po wakacjach cos sie pojawi....

tpop
16-05-2007, 20:16
Połączyłem.i tym sposobem mamy 3 strony watku o niczym :D

remol71
16-05-2007, 21:49
Czytając ten wątek doszedłem do wniosku, że marketingowcom Canona należy się Nobel. Aparat jeszcze nie istnieje, nie powstała ani jedna reklama, a tylu napalonych ludzi czeka już w blokach, aby na gwizdek wystartować do sklepu. To jest dopiero przywiązanie do firmy i narkotyczne uzależnienie. A jeszcze mały OT. Oglądałem dzisiaj trochę fotek z 5D na papierze.

Pozdrawiam

Kolekcjoner
16-05-2007, 22:18
Czytając ten wątek doszedłem do wniosku, że marketingowcom Canona należy się Nobel. (...)

To wiadomo od dawna :D. Dlatego mimo tego iż konkurencja ciśnie jak nigdy są wciąż numerem jeden.

panczo
16-05-2007, 22:37
......Oglądałem dzisiaj trochę fotek z 5D na papierze.
Pozdrawiam

No i jaki wniosek?

PROF
17-05-2007, 06:37
a ja sie ZNUDZILEM CZEKANIEM NA 40D i kupilem 30D razem z 24-70 f2.8 L, a jak Canon sie zdecyduje na wypuszczenie 40D to moze go kupie jako drugie body przychaczane do teleobiektywu 100-400 L ktory mam lub 70-200 f2.8 L IS ktory lada moement bede miec.

Co do zmiany to wczesniej mialem 350D i zmiana na 30D jest naprawde warta zachodu, mniemam ze zmiana na 40D bylaby jeszcze bardziej rewolucyjna teraz majac 30D to mocno bym sie zastanawial nad wymiana na 40D (no chyba ze by jakas rewolucje zafundowali), 40D jako zakup drugiego body by lezal kolo 30D to juz inna para kaloszy

remol71
17-05-2007, 06:45
No i jaki wniosek?


Mam pewne wnioski :)

wern
17-05-2007, 07:35
A ja mam 30D od 3 dni, zmieniłem z 350D - i nie żałuje ani jednej złotówki.
Sprzęt warty swojej ceny. Kup nie będziesz żałował.

scooter
17-05-2007, 12:16
Mam pewne wnioski :)

co za chytrus ;) nie chce sie podzielic wnioskami ...

Viracocha
17-05-2007, 12:18
co za chytrus ;) nie chce sie podzielic wnioskami ...
E, tam. Pewnie zbiera już po cichu na 5D i nie chce "zapeszać"... ;)

Matsil
17-05-2007, 16:48
A ja tam czekam na 40D :-). Wymienię go z wysłużonym już 350D i będę miał 2 "pełnowymiarowe" body. Ciekaw jestem tylko, czy cena ok. 4000 pln za body będzie realna, jak w tym momencie za 30D.

Bahrd
17-05-2007, 17:15
A ja tam czekam na 40D [...] Ciekaw jestem tylko, czy cena ok. 4000 pln za body będzie realna, jak w tym momencie za 30D.

Zajrzyj np. tutaj. (http://www.nextag.com/Canon-EOS-30D-8-500718102/price-history-html)

michalkalka
18-05-2007, 00:09
http://gadgets.fosfor.se/canon-eos-40d/

PROF
18-05-2007, 00:15
http://gadgets.fosfor.se/canon-eos-40d/

o jezu znowu ten fotomontaż z 20D :), ja tez sobie poczekam na 40D czy jak on tam bedzie sie nazywal zeby go kupic jako drugie body (no chyba zachce mi sie FF to wtedy kupie nastepce 5D jesli bozia da kase :P narazie dobrze jest jak jest i nie zaluje ani jednego centa)

troznawski
27-05-2007, 00:04
A może tak naprawdę wszyscy czekamy na następce 5D? - 3D jak czytam. Cena FF 5D spadłaby do optymalnych kwot, no ale jak domniemam marketing Canona ucierpiałby na modelach xxD. Swoją drogą sam zastanawiam się nad 40D, aczkolwiek co mogłoby się w nim znaleźć? Tak czy siak, nie obraziłbym się gdyby w 30D tak jak w 400D znalazłby się mechanizm czyszczenia matrycy.

Bahrd
27-05-2007, 10:51
A może tak naprawdę wszyscy czekamy na następce 5D? - 3D jak czytam.

Tak czy owak - nie wszyscy. Jeśli seria xxD to takie małe 1D, to ja czekam właśnie na coś po trzydziestce. W nadziei na:


Swoją drogą sam zastanawiam się nad 40D, aczkolwiek co mogłoby się w nim znaleźć?

LiveView. LiveView. LiveView. A do niego:

Telewizor (kolorowy LCD 3'' z wyjściem HDMI)
Odkurzacz (z filtrem przeciwpyłkowym)
Lodówka (do chłodzenia matrycy w upalne dni)
Radio (Wi-Fi albo Bluetooth)

PrzemeS
27-05-2007, 11:46
Cena FF 5D spadłaby do optymalnych kwot

Cena 5D nie spadnie dopóki nie ma on konkurencji. Po co obniżać cenę 5D skoro jest to jedyny taki model na rynku? Nie licząc 1Ds za 27 tysięcy ;)

Nawet jak pojawi się taki 3D - następca 5D - to pewnie cena "piątki" nie spadnie. 3D będzie tańszy, albo droższy od starszego brata ;)

troznawski
27-05-2007, 18:31
LiveView. LiveView. LiveView. A do niego:

Telewizor (kolorowy LCD 3'' z wyjściem HDMI)
Odkurzacz (z filtrem przeciwpyłkowym)
Lodówka (do chłodzenia matrycy w upalne dni)
Radio (Wi-Fi albo Bluetooth)


Zapomniałeś o pralko-suszarce :)

Bahrd
27-05-2007, 20:22
Zapomniałeś o pralko-suszarce :)

Bo to cyfrak, a nie kliszak! ;)

David
27-05-2007, 20:45
a ja mam nadzieję, że następca 5d i wszystkie następne aparaty Canona będą miały regulację autofocusa "microadjustig" taką jak Mark III.

PROF
28-05-2007, 07:01
Fajnie by bylo skonczylyby sie wizyty na żytniej z tego powodu

HuleLam
28-05-2007, 07:52
Tak czy owak - nie wszyscy. Jeśli seria xxD to takie małe 1D, to ja czekam właśnie na coś po trzydziestce. W nadziei na:



LiveView. LiveView. LiveView. A do niego:

Telewizor (kolorowy LCD 3'' z wyjściem HDMI)
Odkurzacz (z filtrem przeciwpyłkowym)
Lodówka (do chłodzenia matrycy w upalne dni)
Radio (Wi-Fi albo Bluetooth)

Oczywiście HDTV, przy kupnie w sieci Canon-Polska gratis 12 miesięcy abonamentu na platformę n?

JaBlam
29-05-2007, 21:35
40D bedzie napewno mialo miotelki i sprzyskiwacze na liustrze (jak w samochodzie) , do tego bedzie mialo przelacznik miedzy cropami... to znaczy 1.6 albo 2.0 (dla oszczednych coby nie musieli kupowac 400 mm za xxx$ tylko se kupia 70-200 i juz sprawa zalatwiona. Do tego koniecznie 2 guziki DIRECT PRINT.. tak zeby mozna bylo od razu na na baty..


Mnie to sie zawsze przypomina ze moze daloby sie jakis mechanizm zrobic ze w momencie zdjecia obiektywu zamyka sie otwor dostepu do lustra i matrycy. Wiecie cos jak maja kieszonkowe lustrzanki. Cos coby pomoglo troche i ograniczylo doplyw syfu podczas zmiany obiektywu. Moze to za daleko idaca fantazja ale... To chyba nie byloby trudne do zrobienia - w momencie odrkecenia obiektywu jest taki klik kiedy zwalniaja zaczepy..

Saurus
29-05-2007, 21:45
Któraś z pierwszych DSLR Canona (nie wiem czy nie ta z matrycą Kodaka) miałą taki fajny szklany filtr chyba jeszcze przed lustrem. Niestety tylko dla cropa i bez obiektywów EF-S. Niestety w nowszych chyba nie ma na to miejsca.

arra
29-05-2007, 22:01
Mnie to sie zawsze przypomina ze moze daloby sie jakis mechanizm zrobic ze w momencie zdjecia obiektywu zamyka sie otwor dostepu do lustra i matrycy. Wiecie cos jak maja kieszonkowe lustrzanki. Cos coby pomoglo troche i ograniczylo doplyw syfu podczas zmiany obiektywu. Moze to za daleko idaca fantazja ale... To chyba nie byloby trudne do zrobienia - w momencie odrkecenia obiektywu jest taki klik kiedy zwalniaja zaczepy..

To nic nie da, kurz nie dosaje sie glownie w momencie kiedy otwor jest otwarty (przy odpowiednim podjesciu),tylko spada z tylnej soczewki na matryce w momencie kiedy lustro dmuchnie, albo poprzez ssanie tanich zoomow. Po drugie Sigma ma fajne rozwiazanie, czyli filtr na otworze mocownia szkiel, co nie tyle chroni przed slynnymi plamkami, ale na pewno ulatwia czyszczenie.

KubaZowsik
31-05-2007, 10:38
Moim zdaniem, 40D ( czy jak będzie nazywać się następna 30D ) będzie posiadać :
- LiveView,
- filtr ultradźwiękowy do usuwania kurzu z matrycy,
- nieco zmienioną guzikologię
- możliwość zmiany rozmiarów RAW, raw duży i raw mały
- 21 funkcji indywidualnych (56 ustawień )
- złącze fire-wire
- procesor DIGIC III
- znacznie mniejszy poziom szumów niż 30D
- 10 mln. pix
- polskie menu
- inny kolor podświetlania LCD niż bursztynowy w 30D
- 11 punktowy AF
- wybór dźwięku migawki :))))))))))))))))))))))))))))))))))))

JaBlam
31-05-2007, 10:42
Pewnie bedzie jak w odtwarzaczach MP3.. 7 kolorow podswietlen. A i koniecznie pani ktora bedzie mowila:

- Congratulations. The shot is perfect!
- I am sorry, the picture you have taken is underexposured. Please try again

No i tak. Dzwiek klapniecia do wyboru:

1. Dyskretny (do teatru)
2. Normalny - czyli powielony z 30D
3. Szpanerski (coby wszyscy naokolo wiedzieli ze masz lustrzanke)

BelYaal
31-05-2007, 10:51
HP ostatnio dodaje do maupek bardzo przydatna funkcje... odchudzanie, robisz zdjecie grubasowi, a aparat od razu go wyszczupla... to by sie przydalo.
To co kolega wyzej wspomnial.. tam podobnie jest, cala instrukcja, ktora mowi, o to zjecie niezle Ci wyszlo, a to spaprales i podciagnij to, zmniejsz tamto.
Z D80 fajna funkcja grania MP3 przy pokazie slajdow.
Te roznokolorowe podswietlenia tez super, bo ja uwielbiam niebieski :)

Piłaś
31-05-2007, 14:51
Moim zdaniem, 40D ( czy jak będzie nazywać się następna 30D ) będzie posiadać :
- LiveView,
(...)
- polskie menu
- inny kolor podświetlania LCD niż bursztynowy w 30D
(...)
- wybór dźwięku migawki :))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Co do LV to wątpie żeby potencjalna 40D posiadała :/. A co do pozostałych to nieźle się uśmiałem. Jak w Canonie G5 będzie można ustawić zamiast klapnięcia lustra szczeknięcie psa :P.

A napewno będzie miał 10mln Pixli i może nowy procesor... Musimy poczekać do sierpnia :)

gzak
31-05-2007, 15:30
No i tak. Dzwiek klapniecia do wyboru:[...]
3. Szpanerski (coby wszyscy naokolo wiedzieli ze masz lustrzanke)

To będzie "Klap" i damski głos powie... "To pstryknęłam ja, lustrzanka."
;)

KubaZowsik
31-05-2007, 17:07
Co do LV to wątpie żeby potencjalna 40D posiadała :/. A co do pozostałych to nieźle się uśmiałem. Jak w Canonie G5 będzie można ustawić zamiast klapnięcia lustra szczeknięcie psa :P.

A napewno będzie miał 10mln Pixli i może nowy procesor... Musimy poczekać do sierpnia :)

- Olympusy E-410 i E-510 posiadają LiveView i wiem, że tanie nie będą. Sądzę, że LV będzie się pojawiało coraz częściej w lustrzankach. Dodam cyfrowych :) hie hie hie. Canon technologię już ma, więc odbiłby się od konkurencji. Ale racja, poczekajmy do Sierpnia.

Rafał32
31-05-2007, 21:46
To będzie "Klap" i damski głos powie... "To pstryknęłam ja, lustrzanka."
;)

Albo to ja-Jarząbek:mrgreen:

MaciekCi
31-05-2007, 22:54
- Olympusy E-410 i E-510 posiadają LiveView i wiem, że tanie nie będą. Sądzę, że LV będzie się pojawiało coraz częściej w lustrzankach. Dodam cyfrowych :) hie hie hie. Canon technologię już ma, więc odbiłby się od konkurencji. Ale racja, poczekajmy do Sierpnia.

Że jak ? Przecież E 330 już ma Live View, więc nie wiem o co Ci chodzi z tym


Canon technologię już ma, więc odbiłby się od konkurencji.

:?: :roll:

Live View w DSLRach już istnieje ładny kawałek czasu... :roll: (Chociażby prehistoryczny 20Da :roll: ).

Arek Piekarz
01-06-2007, 14:25
Live View w DSLRach już istnieje ładny kawałek czasu... :roll: (Chociażby prehistoryczny 20Da :roll: ).
Zauważ, że LV w 20Da mógł być wykorzystywany jedynie w ciemnych warunkach, czyli fotografowaniu nieba nocą, inaczej matryca mogłaby ulec uszkodzeniu. Zaimplementowanie tej funkcji w tak dużej matrycy do warunków dziennych jest sporym krokiem naprzód.

arra
01-06-2007, 14:39
Zaimplementowanie tej funkcji w tak dużej matrycy do warunków dziennych jest sporym krokiem naprzód.

Dokladnie, juz w mojej R1-ce nie bylo to latwe a ma cropa 1.7x, w Olympusach powinno byc latwiej ze wzgledu na crop 2x, wiec zaaplikowanie LV na matrycy 1.3x i to jeszcze z sensownym odswiezaniem i ciagla reakcja na zmiane ekspozycji i WB to naprawde jest osiagniecie, dlatego tez zrobienie tego samego dla matrycy 1.6x, bedzie teraz dziecinna igraszka dla Canona :)

trampek
03-06-2007, 13:17
a jak dla mnie jedynym plusem w 40d byloby poszerzenie zakresu tonalnego (14bit?) i ewentualnie 4 pamieci ustawien uzytkownika. jezeli nic z tego sie nie pojawi to ostatni zakup 30d bedzie nadal udany. Nikt wczesniej o tym nie wspominal ale mazy mi sie taka funkcjonalnosc zeby do jakiegos guzika na body mozna bylo przypisac custom WB tzn dla tych co uzywaja jpg. (ja dosc czesto). jestes w danychwarunkach ustawiasz kadr na biale tlo wciskasz powiedzmy "direct print:)" i aparata ustawia odpowiedni WB do danych warunkow. co o tym myslicie ???? i jeszcze mi sie takie cos widzi zeby mozna bylo Picture style nazwac indywidualnie np. OSTRE lub Kontrast +. jakie jest wasze zdanie..??

schabu
03-06-2007, 14:28
widać trampek że dużo ślubów trzaskasz, stąd ten balans bieli pod jednym przyciskiem:D

trampek
03-06-2007, 14:40
widać trampek że dużo ślubów trzaskasz, stąd ten balans bieli pod jednym przyciskiem:D

troche robie:) ale uzywam RAW. Chodzilo mi wlasnie nie o sluby tylko o zwykle pstrykanie rodzinne powiedzmy nad zdjeciami ktorymi nie chce mi sie siedziec na RAW wiec takie cos moglo by byc dobrym rozwiazaniem

schabu
03-06-2007, 14:42
wiesz-niedługo to my konkurencją będziemy hehe;)

trampek
03-06-2007, 15:04
wiesz-niedługo to my konkurencją będziemy hehe;)

Nie musimy byc konkurencja mozemy wspolpracowac. Powaznie mowie Napisz do mnie na PM lub na maila. Czewkam

schabu
03-06-2007, 15:06
skoczne obiad robić i się odezwę:)

michalab
04-06-2007, 14:16
a jak dla mnie jedynym plusem w 40d byloby poszerzenie zakresu tonalnego (14bit?) i ewentualnie 4 pamieci ustawien uzytkownika. jezeli nic z tego sie nie pojawi to ostatni zakup 30d bedzie nadal udany. Nikt wczesniej o tym nie wspominal ale mazy mi sie taka funkcjonalnosc zeby do jakiegos guzika na body mozna bylo przypisac custom WB tzn dla tych co uzywaja jpg. (ja dosc czesto). jestes w danychwarunkach ustawiasz kadr na biale tlo wciskasz powiedzmy "direct print:)" i aparata ustawia odpowiedni WB do danych warunkow. co o tym myslicie ???? i jeszcze mi sie takie cos widzi zeby mozna bylo Picture style nazwac indywidualnie np. OSTRE lub Kontrast +. jakie jest wasze zdanie..??
Dobre pomysły, choć nie używam prawie wcale JPG to i tak lepiej mieć WB dobre z aparatu niż potem się z tym bawić.
Ja dodałbym jeszcze powiązanie AE lock z pomiarem punktowym/częściowym (może być taka CF), tak jak było w EOS300, tzn. normalnie pomiar matrycowy, a jak wciskasz AE lock to mierzy punktowo/częściowo.

KubaZowsik
04-06-2007, 23:05
Że jak ? Przecież E 330 już ma Live View, więc nie wiem o co Ci chodzi z tym



:?: :roll:

Live View w DSLRach już istnieje ładny kawałek czasu... :roll: (Chociażby prehistoryczny 20Da :roll: ).

- Wyłącznie o to, że pokazuje to pewien trend. Poza tym, wiem że 330 ma LV :) Tak na marginesie, fociłem nim na warsztatach Wacka Wantucha ( na których był również, wraz z całym najnowszym osprzętem - Jacek Kowalczyk z Olympusa) - jeszcze zanim wiedziałeś że taki aparat będzie w sprzedaży :) :) :)

Pozdro :)

Krzych
04-04-2008, 17:00
Proszę o linki do miejsc gdzie pokazana jest wyższość 14bitów nad 12 bitami w sprzęcie Canona.Teorie znam ,chodzi mi o przykłady.

Mariusz.P
06-04-2008, 00:03
a dla mnie brakuje tego co ma D300 czyli kalibracji AF z poziomu body dla różnych obiektywów i wpisanie w pamięć nastaw.

Gringo997
09-04-2008, 06:45
mnie zadowolilby wyświetlacz pokazujący wiernie kolory i ostrośc (czyt. ten z D300) i nic wiecej...

schabu
09-04-2008, 09:40
to kupcie d300 - dużo droższy nie jest a ma przecież tyle potrzebnych ficzerów.

himi
11-04-2008, 19:34
Ja uważam, że 40d pokonał 30tkę pod każdym niemal względem. Zamiana jest aż nadto uzasadniona. AF przede wszystkim, jego czułość krzyżowa od f4.

TonyMontana
11-04-2008, 21:35
No wlasnie, apropos pomiaru krzyzowego.
Pytanie moze lamerskie ale czy moze mi ktos wytlumaczyc w jakich sytuacjach powinienem docenic dzialanie pomiaru krzyzowego?
Srodkowy punkt af dziala krzyzowo od f2,8 ale ja nie widze jakies roznicy w jego dzialaniu wzgledem np. f8. Moze zle to rozumiem8-)

Doszukiwalem sie jakis zdawkowych opisow jego dzialania ale nie wiem w jakich sytuacjach ma on byc najbardziej przydatny.:?

ErnestPierwszy
11-04-2008, 21:43
No wlasnie, apropos pomiaru krzyzowego.
Pytanie moze lamerskie ale czy moze mi ktos wytlumaczyc w jakich sytuacjach powinienem docenic dzialanie pomiaru krzyzowego?
Srodkowy punkt af dziala krzyzowo od f2,8 ale ja nie widze jakies roznicy w jego dzialaniu wzgledem np. f8. Moze zle to rozumiem8-)

Doszukiwalem sie jakis zdawkowych opisow jego dzialania ale nie wiem w jakich sytuacjach ma on byc najbardziej przydatny.:?

Tu masz opis Canona, myślę że pomoże:)
<OPIS> (http://www.usa.canon.com/uploadedimages/FCK/Image/2007/White%20Paper/40D/EOS_40D_WhitePaper_070817.pdf)

TonyMontana
11-04-2008, 22:25
Dzieki Ernest, Pomoglo... zwlaszcza na moj Angielski:-D
Nocka ze slownikiem;) Pozdro.

Pirx
12-04-2008, 18:17
Ja uważam, że 40d pokonał 30tkę pod każdym niemal względem. Zamiana jest aż nadto uzasadniona. AF przede wszystkim, jego czułość krzyżowa od f4.

Tak sobie czytam różne wypowiedzi na temat wyższości 40d i odnoszę wrażenie, że przed jego nadejściem to chyba nie dało się robić zdjęć ;).

Parę dni temu, skuszony cashbackiem, w końcu zamieniłem swój wysłużony, kupiony ponad dwa lata temu z drugiej ręki 10d na nowiutką czterdziestkę.

Kilka uwag, które nasunęły mi się po paru dniach z nową zabawką :


Pod względem wielkości, wagi i wygody uchwytu to praktycznie identyczne aparaty.
Różnica w wielkości i jasności wizjera niezauważalna.
Co do ergonomii, to wielki plus dla 40d za dżojstik i przede wszystkim ustawianie i podgląd ISO w wizjerze. Zadziwia fakt, że tak oczywisty ficzer pojawia się dopiero w czwartej (nie licząc D30 i D60) odsłonie tego modelu.
Wyższa rozdzielczość 40d mnie nie kręci, bo dla moich zastosowań 6MP wystarczało mi w zupełności.
Responsywność i szybkość zdjęć seryjnych - bez porównania na korzyść 40d, choć znając ślamazarność startu 10d, po wyłączeniu "autowyłączania" dało się z tym żyć i robić zdjęcia.
E-TTLII vs. E-TTL - nie wymaga komentarza, koniec z "felowaniem" i innymi trickami zmuszającymi lampę do prawidłowego błyskania.
Działanie AF - cóż, jakoś w 10d używając wyłącznie centralnego punktu nie miałem większych problemów. Wierzę, że teraz będzie jeszcze lepiej, a nade wszystko cieszę się, że w końcu zacznę używać także innych punktów. Ich krzyżowatość, a nade wszystko znacznie lepsze niż w 10d rozmieszczenie i łatwy dostęp za pomocą dżojstika, to jeden z bardziej znaczących powodów dokonanej zamiany.
Dochodzimy do najważniejszego powodu zamiany - używalność wyższych czułości. To była dla mnie największa bolączka 10d.
Szumy powodujące spadek ostrości i "detaliczności" zdjęcia zaczynają się w tym aparacie od ISO 400, ISO 800 używałem tylko w ostateczności, zaś ISO 1600 produkuje zdjęcia o zupełnie dla mnie nieakceptowalnej jakości.
W 40d jest o niebo lepiej przy wyższych czułościach, natomiast przy głównie używanym przeze mnie w 10d ISO 100, nowy aparat wzbudza mieszane uczucia. Szumy całkowicie niewidoczne dla tej czułości w 10d SĄ widoczne w 40d. Należy jednak dodać, że wiąże się to także z lepszym odwzorowaniem detali przez 40d i z praktycznego punktu widzenia wydaje się nie mieć znaczenia.
Zdjęcia na ISO 100 z 10d wydają się takie bardziej wygładzone (może to wpływ duszy pierwszego DIGIC-a :lol:).
Sądzę zresztą, że to moje pierwsze wrażenie zostanie zweryfikowane, gdy porobię trochę więcej normalnych (nie testowych) zdjęć, ale na razie nie miałem ku temu ani pogody, ani sposobności.Jestem bardzo zadowolony z nowej maszynki, ale gdybym posiadał 20d, albo 30d, to chyba odpuściłbym sobie zamianę, gdyż w najbardziej interesującej mnie materii - czułości, te trzy aparaty wydają się oferować zbliżoną funkcjonalność. Tyle moich, subiektywnych wniosków po zamianie.

Na koniec, zrobiony dzisiaj test zachowania się matryc obu aparatów - wydaje mi się, że w miarę obiektywny :).
Zrobiłem zdjęcie w RAW tej samej sceny, tym samym szkłem, na tej samej przysłonie, w takim samym oświetleniu obiema puszkami na tych samych czułościach 100, 200, 400, 800, 1600.
Statyw i MLU, wywołane w C1 bez ruszania suwaków, bez wyostrzania i odszumiania.
Jedynie balans bieli ustawiony ręcznie w C1 na tę samą wartość. I tu ciekawostka, zdjęcia z 40d wyglądają "cieplej" przy takim samym ustawieniu WB w C1. Dopiero zjechanie o jakieś 400K w dół upodabnia tonację do tej z 10d.
Mój test nie potwierdził zbytnio tezy o niższej, rzeczywistej czułości matrycy 40d - tylko dla ISO 1600 czas wyszedł dłuższy o 1/3EV.

Poniższy kolaż składa się z wycinków powiększonych do 100%. Wyższość 40d na wyższych czułościach jest szczególnie widoczna w górnych, zacienionych partiach wycinków :


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img166.imageshack.us/img166/4466/40dvs10deq3.jpg)

ErnestPierwszy
12-04-2008, 19:47
Ogólnie: wszystkie działają jak krzyżowe dla wartości f<=5.6. czyli są czułe na pionowe i poziome linie.
Środkowy jest superczuły, bo to sensor krzyżowy dla wartości f<=2.8 Dodatkowo ten środkowy ma ustawienie ukośne (pod kątem 45 stopni) i nie blokuje sensora pionowego 5.6 na środku.
I jeszcze jedna nowość, AF ma cechę wykrywania nieostrych obiektów dzięki czujnikom -2 linie pionowe - na środku, plus 3 linie poziome bo boku w zygzakowatym szablonie.

Co by nie pisali i tak często nie działa:)

Vitez
15-04-2008, 01:11
Jestem bardzo zadowolony z nowej maszynki, ale gdybym posiadał 20d, albo 30d, to chyba odpuściłbym sobie zamianę, gdyż w najbardziej interesującej mnie materii - czułości, te trzy aparaty wydają się oferować zbliżoną funkcjonalność.

Wydaje mi się, że w takim razie źle wybrałeś sobie następcę. Jeśli priorytetem dla ciebie są szumy na wysokiej czułości, gładkość i detaliczność zdjęć a nie bufor, fps i AF to... dlaczego nie kupiłeś 5D ?

Pirx
15-04-2008, 14:04
... dlaczego nie kupiłeś 5D ?

Bo go nie lubię :mrgreen:

A tak na serio, to jest dla mnie zbyt drogą zabawką. Piszę zabawką, gdyż jestem totalnym amatorem i moje hobby, poza frajdą jaką mi przynosi, służy mi głównie do produkcji rodzinnych pamiątek.
Uważam, że jak na takie zastosowania, to dysponuję i tak już nadmiernie wypasionym sprzętem (żona, jak dotąd, wykazuje sporo zrozumienia).
Przesiadając się z analoga na 10D nawet myślałem, że wchodzę w cropa tylko przejściowo i następny korpus jaki kupię, to będzie FF.
Ale 5D nadal nie ma następcy (przez co nie uświadczysz tańszej używki), a nie znajduję dla siebie uzasadnienia dla wydania takiej kwoty na nowy egzemplarz. Tymczasem zdążyłem przywyknąć do cropa, a nawet posiadłem jeden "cropowy" obiektyw(T.12-24).
Koszt przeprowadzonej zamiany w wysokości ok. 2.000 zł mnie nie przeraził, a uzyskałem to, czego mi w 10D brakowało.
Jakkolwiek, nie zarzekam się, że gdy 5D pojawi się na rynku wtórnym, to go sobie nie sprawię.

Patrzę teraz na zamieszczone przeze mnie wyżej zdjęcia porównawcze i widzę, że w drodze z mojego komputera, przez imageshacka na CB, zdjęcia z 10D straciły większość swego szumu na wysokich czułościach :-o
W oryginale sporo gorzej wyglądają.

:?: Czyżby C-B odszumiało prezentowane tu zdjęcia, żeby pielęgnować frustracje kolegów z żółtego forum :?: :mrgreen:

Wracając do moich wrażeń z nowego nabytku, podzielę się jeszcze jednym wnioskiem.
Sądziłem, że nowy aparat dużo lepiej będzie radził sobie z JPEG-ami i może da mi trochę "odpocząć" od RAW-ów.
Po pierwszym plenerze zrobionym RAW+duży JPG i rozmaitym kombinowaniu z Picture Style'ami zawiodłem się okrutnie. Każde, dosłownie każde zrobione zdjęcie, od niechcenia skonwertowane w C1 biło na łeb JPEG-a z aparatu. Nie, żeby tym z aparatu czegoś brakowało - sam nie wiem - dla mnie miały po prostu podobnie plastikowy wygląd, jak przy moich pierwszych JPEG-ach z 10D.

Z tego wyciągam wniosek, że albo za bardzo przywykłem do wyglądu zdjęć po C1, albo dalej nie umiem ustawiać JPEG w aparacie - choć wypróbowałem chyba wszystkie możliwe kombinacje.
Co do AWB w nowej puszce, to także spodziewałem się większej użyteczności od tego w 10D. Także daremnie.

Reasumując, jestem zadowolony z zamiany, ale poza wspomnianym ISO, szybkością działania i buforem rewolucji nie ma. Ale już to daje mi wystarczającą satysfakcję.

PS. Za zaoszczędzoną na razie na 5D kasę jakieś szkło wypadnie dokupić.

Taryll
15-04-2008, 21:55
http://pl.youtube.com/watch?v=HOnfmsu3Y7Q&feature=related

milego ogladania;]

lokowaty
16-04-2008, 00:50
Witam!

W przedstawionych zdjęciach próbnych zauważyłem jeden + dla 10D, może ktoś jeszcze to zauważył....?
Chodzi o WB, widzicie tą książkę po lewej? To która Wam się wydaje bielsza?
Wg. mnie ta z 40d wpada w różowy.

Pzdr!

Pirx
16-04-2008, 16:29
W przedstawionych zdjęciach próbnych zauważyłem jeden + dla 10D, może ktoś jeszcze to zauważył....?
Chodzi o WB, widzicie tą książkę po lewej? To która Wam się wydaje bielsza?
Wg. mnie ta z 40d wpada w różowy.


Pisałem o tym, jako o ciekawostce.
Na wszystkich zdjeciach jest identyczny balans bieli - machnięty pipetą na zdjęciu z 10D i skopiowany na pozostałe.
Dopiero później zauważyłem, że kolory na zdjęciach z obu aparatów są różne. Żeby wyrównać zdjęcia z 40D musiałem zdjąć ok. 400K. To nie świadczy o "gorszości" 40D, tylko o tym, że jego matryca trochę inaczej rejestruje kolory z powodu np. innego filtra RGB.

michal_sokolowski
16-04-2008, 22:33
ja też mam spostrzeżenie, niezbyt odkrywcze, ale dzisiaj byłem w euro agd i macałem 40D i ..... kurcze jakie to małe jest ! palec najmniejszy mi wystawał poza korpus, myślałem że to wiekszy aparat.
ale wyświetlacz to ma niezły, prawie jak mój telewizor w pokoju.

Kolekcjoner
17-04-2008, 00:00
ja też mam spostrzeżenie, niezbyt odkrywcze, ale dzisiaj byłem w euro agd i macałem 40D i ..... kurcze jakie to małe jest ! palec najmniejszy mi wystawał poza korpus, myślałem że to wiekszy aparat.
ale wyświetlacz to ma niezły, prawie jak mój telewizor w pokoju.

Wszystko jest kwestią punktu odniesienia - przy Psixie to każda puszka Canona to maleństwo ;).

czarny80
18-04-2008, 12:42
Witam wszystkich, jestem nowy użytkownikiem forum i przymierzam się do kupienia 40D. Będzie to moja pierwsza lustrzanaka cyfrowa i w tym temacie jestem zielony. Chciałem zacząć od w miarę dobrego sprzętu, ale nie mocno zaawansowanego, wydaje mi się, że 40-tka bedzie odpowiednia i wystarczy na kilka najbliższych lat. Niestety naczytałem się różnych negatywnych opini o modlu 40D - że ogólnie mało udany itp. W teście na optyczne.pl wyczytałem , że mimo 10,1 MP na matrycy aktywnych jest tylko ok 8mln... czy ktoś to starał się naprawdę zweryfikować? czytałem też wiele opini, że AF jest wadliwy i często nie działa jak powinien (i że w poprzednich modelach jak np 30D był o wiele sprawniejszy) Jeśli zauważyliście inne wady to proszę piszcie - Wasza wiedza jest teraz dla mnie bezcenna :) Pozdrawiam, wszystkich,

marekk_ok
18-04-2008, 12:53
Niestety naczytałem się różnych negatywnych opini o modlu 40D - że ogólnie mało udany itp. W teście na optyczne.pl wyczytałem , że mimo 10,1 MP na matrycy aktywnych jest tylko ok 8mln... czy ktoś to starał się naprawdę zweryfikować? czytałem też wiele opini, że AF jest wadliwy i często nie działa jak powinien (i że w poprzednich modelach jak np 30D był o wiele sprawniejszy) ,
Co to znaczy ogolnie nieudany? Jakies konkrety - bo to nic nie mowi:confused:
Ze jest aktywnych tylko 8 mln to pierwsze slysze? Gdzie to jest podane dokladnie?
AF ze jest wadliwy?
Poczytaj i poszukaj jeszcze troche - bo to co wyczytales jakos jest takie dziwne.
Podaj konkrety do ktorych pragnalbys otrzymac tutaj opinie.

dzik
18-04-2008, 12:57
Gdzies dzwonia, ale nie wiadomo w ktorym kosciele.
Wadliwy to moze byl AF w 1D, w 40-tce nie slyszalem.
Na optycznych wyszla ta sama rozdzielczosc co 30D, a tutaj juz nie:
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos40d/page28.asp

JiNN
18-04-2008, 13:04
Z tego co ja wiem to 40D ma 10.5 mpix a efektywnych 10.1 mpix.

Pozdrawiam

himi
18-04-2008, 13:09
40 ma bardzo dobry af jak na segment xxd. 10 mpx wykorzystasz na ogromnych powiększeniach. Robisz tak wielkie odbitki?

marekk_ok
18-04-2008, 13:11
40 ma bardzo dobry af jak na segment xxd. 10 mpx wykorzystasz na ogromnych powiększeniach. Robisz tak wielkie odbitki?

himi a u Ciebie znowu zmiana body?
Na co teraz polujesz?

Chris_11
18-04-2008, 13:13
A jeśli Kolega to zupełny amator to może pomyśli nad 450D??

ddarc
18-04-2008, 19:18
Cz ktoś wie jak wygląda sprawa Iso 800 pomiędzy 30D...a 40D wielka róznica ?

Kolekcjoner
18-04-2008, 20:57
Witam wszystkich, jestem nowy użytkownikiem forum i przymierzam się do kupienia 40D. Będzie to moja pierwsza lustrzanaka cyfrowa i w tym temacie jestem zielony. Chciałem zacząć od w miarę dobrego sprzętu, ale nie mocno zaawansowanego, wydaje mi się, że 40-tka bedzie odpowiednia i wystarczy na kilka najbliższych lat. Niestety naczytałem się różnych negatywnych opini o modlu 40D - że ogólnie mało udany itp. W teście na optyczne.pl wyczytałem , że mimo 10,1 MP na matrycy aktywnych jest tylko ok 8mln... czy ktoś to starał się naprawdę zweryfikować? czytałem też wiele opini, że AF jest wadliwy i często nie działa jak powinien (i że w poprzednich modelach jak np 30D był o wiele sprawniejszy) Jeśli zauważyliście inne wady to proszę piszcie - Wasza wiedza jest teraz dla mnie bezcenna :) Pozdrawiam, wszystkich,

Tak 40D to badziewie jakich mało :lol: - czytaj dalej pseudotesty i opinie na forach osób, które widziały ten aparat na wystawie w sklepie lub dpreview :mrgreen:.

drakon
19-04-2008, 09:20
CZARNY80....Jeśli wiesz co to jest GO, WB, FF, czy duży otwór przysłony to 32 czy 3,2 itd. to dasz sobie z 40 D radę bez problemu
Jeśli do tej pory cykałeś zdjęcia tylko kompaktami to czeka Cię bardzo długa i kosztowna droga zanim trochę się w tym połapiesz (wiem coś o tym) Ale ja po 6 miesiącach robienia zdjęć czterdziestką, czytania książek i tego forum zaczynam się utwierdzć w przekonaniu, że jednak 40D nie mydli , robi ostre zdjęcia , mój obiektyw jednak jest dobry i że jednak nie wywaliłem 4k pln w błoto. A tak myślałem na początku.
Ze swojej strony mogę szczerze polecić ten aparat

setes
19-04-2008, 22:37
Cz ktoś wie jak wygląda sprawa Iso 800 pomiędzy 30D...a 40D wielka róznica ?

Miałem 30D, teraz mam 40D. Specjalnie wiekszych szumow nie zaobserwowałem, przy ISO800 napewno nie poczujesz roznicy

Pozdrawiam
Pawel

Max78
20-04-2008, 00:09
CZARNY80 - Ty wez lepiej zmien serwis z testami sprzetu :D
Skoro 40D to taki szmelc, to kup 1Ds Mark III - POWINIEN byc NIENAJGORSZY :twisted:

A tak powaznie, to czym pstrykasz fotki?

Posluchaj rad kolegow z forum - z cala pewnoscia glupot nie pisza!
Ten model jest dla jednych slaby, dla innych w sam raz, jeszcze inni nie wykorzystuja jego mozliwosci.
Sporo tez zalezy od samego szkla, jakiego sie uzywa.

Przez moje rece krotko przewinal sie Olympus E510 z dwoma szklami i Nikon D70.
Ja ze swojego setu jestem zadowolony, zwlaszcza, ze caly czas ucze sie nim WLASCIWIE poslugiwac :D

himi
20-04-2008, 11:28
40d to body, po które spokojnie może sięgnąć ktoś wykonujący zdjęcia zarobkowo w celach publikacyjnych. Szum większy od 30d? - nie robiłem testów, ale może minimalnie tak jest. Jednak praca AF na wszystkich punktach, ergonomia jakość wykonania i szybkość fps za 3 koła to uważam bardzo rozsądna propozycja. Odkurzacz dla często zmieniających szkła to też rzecz niezła. Słowem fajne body za rozsądne pieniądze. Nieprzekonani niech tkwią przy swoim.

michal_sokolowski
20-04-2008, 12:36
a według mnie 40D to straszne badziewie, widziałem go wczoraj w Euro RTV AGD na półce przez szybę i bardzo mi się nie podobał.
To już moja 350D o niebo lepsza. Bez porównania.

cwanakubwa
20-04-2008, 13:03
a według mnie 40D to straszne badziewie, widziałem go wczoraj w Euro RTV AGD na półce przez szybę i bardzo mi się nie podobał.
To już moja 350D o niebo lepsza. Bez porównania.

Bardzo ważkiego argumentu użyłeś "widziałem przez szybę". Argumentem było by - WIEM/ZNAM.
Używałem 350, teraz używam 40, żona 400 obydwoje, używamy ich ze "stadkiem obiektywów" na ogół stałoogniskowych. 40 to przyjemny, sprawny aparat, sprawniejszy niż 350 i 400 i to WIEM - nie przez szybę.

Atryda
20-04-2008, 13:04
To chyba byla mala prowokacja?:)

Rafał32
20-04-2008, 13:31
a według mnie 40D to straszne badziewie, widziałem go wczoraj w Euro RTV AGD na półce przez szybę i bardzo mi się nie podobał.
To już moja 350D o niebo lepsza. Bez porównania.

Pewnie szyby były brudne....:-D

asdfasfd
20-04-2008, 13:49
Jeżeli ktoś narzeka na 40D to mogę powiedzieć tylko jedno - nie potrafi robić zdjęć i umiejętnie obsługiwać tego sprzętu. Przesiadłem się na niego z analoga i praktycznie wciska się guzik i wszystko jest perfekcyjnie. Ostrość jest idealna, a funkcje użytkownika są bardzo przemyślane. Szczerze mówiąc im nowszy sprzęt tym mniej potrzeba umiejętności i wysiłku by wszystko (ostrość, ekspozycja) działało poprawnie.

Muszę powiedzieć, że jest kilka wad, które mnie denerwują:
1) Powiększana jest miniaturka zdjęcia, a nie cały obraz przez co nie da się ocenić ostrości/jakości zdjęcia.
2)Korzystając z funkcji AF w Live View nie ma możliwości wyboru punktu ostrości więc często AF trafia inaczej niż chcę.
3)W Live View po opuszczeniu lustra i wybraniu punktu AF aparat nie pokazuje gdzie została ustawiona ostrość, a przy szerokokątnych obiektywach ciężko jest się zorientować patrząc na LCD.
4)Korzystając z funkcji C1/C2/C3 za każdym razem coś zmieniając trzeba je nadpisywać. Chciałbym, żeby działały jak np. tryb P. Korzystam z niego, zmieniam coś i tak zostaje. (Mogłaby być do tego jakaś funckja użytkownika)
5)Dolne guziki włączają aparat gdy noszę go na szyi. Aparat powinien "wybudzać" tylko spust migawki
6)Przycisk "direct print" - bezużyteczny. Mogliby do niego przypisać jakąś inną funkcję. Np. blokadę lustra albo live view lub cokolwiek innego.
7)Wyświetlacz LCD... niby nie jest tak źle, ale jak na niego patrzę to widzę poszczególne piksele, a to jest denerwujące. Mógłby mieć trochę lepszą rozdzielczość, bo zazwyczaj patrzy się na niego z bliska.

To chyba wszystko, może to są szczegóły, ale mogłyby być poprawione. Poza tym aparat jest świetny. Trochę mały wizjer... ale da się to zrozumieć z powodu mniejszej matrycy.

Marek69
20-04-2008, 13:53
Pewnie szyby były brudne....:-D
nawet na pewno były brudne robiłem 350D przez dwa lata fotki teraz posiadam 40D jak ty uważasz ,że to badziewie, to chyba pora byś porobił fotki i zobaczył jaka jest różnica w tych aparatach i bzdur nie pisz:evil:

jotes25
20-04-2008, 15:21
Po paru miesiącach użytkowania 40d mogę stwierdzić, że to aparat bliski ideału. Jedyne do czego mogę się przyczepić to fatalne Auto ISO, a przecież porządna implementacja tej funkcji nic nie kosztuje...

himi
20-04-2008, 15:25
Jestem przekonany, że kolega michał_sokolowski chciał nas sprowokować:)

Marek69
20-04-2008, 15:32
Jestem przekonany, że kolega michał_sokolowski chciał nas sprowokować:)
:evil: i chyba mu się udało, dac mu żółta kartkę za takie żarty:smile: .

michal_sokolowski
20-04-2008, 21:13
hehe, no pewnie że to prowokacja była. Zazdrość przeze mnie przemawia, bo męczę się z 350D i jeszcze długo się będę męczył.

Z innej beczki (teraz poważnie):
Widziałem wczoraj Pentaxa K10 - słuchajcie, jaki to ma wizjer..... rewelacja.
Matryca jest niestety CCD, ale i tak przy ISO 800 szumy są akceptowalne.
Ergonomia - rewelacja. To jest pół - profesjonalny sprzęt, a kosztuje..... 2400 zł.
chciałbym teraz porównać wizjer właśnie z K10 do Canona 40D.... może ma ktoś takie doświadczenia ?
A niech ktoś mi powie please czy wizjer w 40D jest lepszy od tego w 30d ?

Seb.S
20-04-2008, 22:08
40D ma nieco wiekszy wizjer niz 30, obydwa są imho tak samo jasne. Mi osobiscie nie odpowiada ta "chropowata" matówka Pentaxa K10 .

pozdrawiam

Kolekcjoner
20-04-2008, 23:14
A niech ktoś mi powie please czy wizjer w 40D jest lepszy od tego w 30d ?

Wedle moich porównań tak.

czarny80
21-04-2008, 11:14
Dzięki wszystkim za rady - za te złośliwe też :)
Szczególnie dzięki dzik-owi za link do kontr testu, trochę mnie uspokoił :)
Dla zainteresowanych przesyłam link do testu na optyczne.pl - otworzy się rozdział o rozdzielczości, ale polecam rzucić okiem na cały test - spis treści znajduje się na końcu rozdziału.

http://www.optyczne.pl/57.4-Test_aparatu-Canon_EOS_40D_Rozdzielczość.html

Wcześniej używałem EOSa300V ale koszty ekspolatacji (baterie, klisze, wywoływania itd.) trochę zastopowały mój zapał, szczególnie, że pierwsze wyniki nie były imponujące :) (kompakcik oczywiście także posiadam)
Na 450D mógłbym się zdecydować, ale wolałbym kupić raz, a dobrze i nie zmieniać za pół roku czy za rok na jakis inny, a 40d do moich potrzeb wystarczy mi pewnie na kilka lat. Od 300v mam dwa szkiełka więc narazie sama puszka wystarczy. Wiem, że czeka mnie dużo pracy na początku, ale dlatego do Was napisałem, żeby poznać opinię użytkowników, a nie korzystać tylko z testów i artykułów. Z tego co piszecie to warto kupić 40-stkę i chyba się zdecyduję :)
Poza tym "próbowałem" 40-stkę przez weekend, dlatego akurat tym modelem się zainteresowałem - fotki pstrykało się rewelacyjnie.
Poza tym teraz ma niezłą cenę (ok 3360 minus 540 cash back) więc chyba warto.
Jeszcze raz dzięki za opinie i pewnie niedługo dołączę jako użytkownik :)
Pozdrawiam,

darkon
23-04-2008, 16:40
Witam.
Podepnę się do tego wątku, bo w nim trochę już przeczytałem o AF w 40D. Z analoga przesiadłem się na hybrydę a teraz na 40D i tu mam problem z punktami AF. Mianowicie nigdzie nie znalazłem jakiegoś konkretnego opisu zasady wyboru ilości punktów aktywnych i które punkty mają być aktywne. Precyzując moje pytania są następujące:
1 - czy używając tylko centralnego punktu AF prędkość i precyzja działania całego układu straci na skuteczności w stosunku do aktywnych wszystkich punktów
2 - w momencie zadziałania AF wyświetlają się punkty, które są aktywne, czy jeżeli jest ich kilka i zadziałają na różne miejsca kadru to skąd AF wie jak ustawić ostrość.

Kubak82
24-04-2008, 11:35
nigdzie nie znalazłem jakiegoś konkretnego opisu zasady wyboru ilości punktów aktywnych i które punkty mają być aktywne.

bo nie ma taskich opisow - uzywasz tego punktu ktory jest dla Ciebie najwygodniejszy przy konkretnym ujeciu.. albo uzywasz srodkowego ktory jest najbardziej precyzyjny, blokujesz ostrosc i przekadrowujesz.. albo uzywasz jednego punktu ktory sam wybierasz albo zdajesz sie na automat.. nie ma mozliwosci manualnej nastawy kilku roznych punktow..


1 - czy używając tylko centralnego punktu AF prędkość i precyzja działania całego układu straci na skuteczności w stosunku do aktywnych wszystkich punktów

wrecz przeciwnie - szybkosc wzrosnie bo automatyka aparatu nie musi przetwarzac inf z kilku punktow af tylko z jednego..


2 - w momencie zadziałania AF wyświetlają się punkty, które są aktywne, czy jeżeli jest ich kilka i zadziałają na różne miejsca kadru to skąd AF wie jak ustawić ostrość.

nie wie - to loteria.. raz ustawi dobrze a innym razem zle.. dlatego lepiej nie uzywac automatu..

darkon
24-04-2008, 13:04
bo nie ma taskich opisow

już są, lepszego nie widziałem dzięki :)

kmleon
24-04-2008, 14:55
2 - w momencie zadziałania AF wyświetlają się punkty, które są aktywne, czy jeżeli jest ich kilka i zadziałają na różne miejsca kadru to skąd AF wie jak ustawić ostrość.

nie wie - to loteria.. raz ustawi dobrze a innym razem zle.. dlatego lepiej nie uzywac automatu..

Chyba nie do końca tak. Te pkt AF, które się zaświecą w trybie auto, to wg softu aparatu oznacza, że ostrość powinna być tam taka sama, czyli detekcja fazowa wykryła w tych punktach ostre krawędzie - odległość aparatu do tych punktów teoretycznie powinna być "taka sama". Nie wiem jak to działa w praktyce, bo nie korzystam z tego trybu.

Pozdrawiam!

Kubak82
24-04-2008, 15:11
odległość aparatu do tych punktów teoretycznie powinna być "taka sama".

w trybie auto aparat sam ustawia przyslone wiec odleglosc wcale nie musi byc taka sama tylko taka, ktora miesci sie w GO przy konkretnej F.. w trybach polautomatycznych (lub jak kto woli "polmanualnych" ;-) ) rowniez powinny byc dobierane punkty w zakresie ustawionej F (GO)..

problem zawsze lezy w tym ze jesli na pierwszym planie jest mniej kontrastowych detali to aparat ustawi af na drugi plan.. i wyjdzie kicha zamiast np. portretu :wink:

kmleon
24-04-2008, 16:37
w trybie auto aparat sam ustawia przyslone wiec odleglosc wcale nie musi byc taka sama tylko taka, ktora miesci sie w GO przy konkretnej F..

Hmmm, ale auto znaczy green mode? Bo mi raczej chodziło o AF pracujący w trybie auto. Nie jestem pewien, czy w tym wypadku tak to zadziała jak mówisz... Ale nie testowałem tego i nie przypominam sobie, czy jest to opisane gdzieś w instrukcji? Choć faktycznie, brzmi to rozsądnie, może być tak, że jeśli robisz w trybie Av i ustawisz sobie przesłonę na X to AF w trybie auto ustawi się tak, żeby było ostre to, co pokażą zapalone punkty AF... Choć do tego raczej dedykowany jest wprost tryb A-DEP - on co prawda przestawia również przesłonę...

Tak czy siak, tryb auto-AF, czy auto-"green mode" dla mnie jest zupełnie nieużywalny - brak wpływu na efekt końcowy ;-)

Pozdrawiam

Kubak82
24-04-2008, 17:06
Hmmm, ale auto znaczy green mode? Bo mi raczej chodziło o AF pracujący w trybie auto.

af działa w 3 trybach: One Shot, AI Focus i AI Servo - nie ma czegos takiego jak tryb "auto" AF :roll:

JiNN
24-04-2008, 17:19
Kubak82 autorowi chyba chodziło o to,że jak są wszystkie punkty AF aktywne to jest auto. A jak sami wybieramy to jest Manual. Zauważ,że dialog tyczy się punktów AF. No ale mogę się mylić :) Dla mnie bynajmniej jak narazie nie ma zasosowania automatyczne wybieranie punktu AF. Zawsze sam wybieram,czasami jeszcze sie motam hehe ale daje rade.

Wydaje mi się,że jak mamy aktywne wszystkie punkty AF - czytać - (auto) to nie jesteśmy w stanie stwierdzić jaki punkt nam automatyka aparatu wybierze. To znaczy się gdzie ustawi ostrość, o może tak lepiej. Dlatego wolę samemu wybrać.Jak coś spaprane będzie to przezemnie;p

Pozdrawiam

kmleon
24-04-2008, 18:51
JiNN, dokładnie o to mi chodziło, czyli automatyczny tryb wyboru punktów AF, wtedy gdy wszystkie się świecą i po wciśnięciu spustu do połowy zapalają się tylko te które... no właśnie które co? Bo już się pogubiłem :-) Wg mnie to były by te, które spoczęły na ostrych krawędziach przy pełnej dziurze, ale może też być tak jak to sugeruje Kubak82.

Pozdrawiam...

Kubak82
24-04-2008, 20:09
JiNN, dokładnie o to mi chodziło, czyli automatyczny tryb wyboru punktów AF, wtedy gdy wszystkie się świecą i po wciśnięciu spustu do połowy zapalają się tylko te które... no właśnie które co?

sory, takie sa skutki pisania na szybko kilku rzeczy na raz ;-)

nie zaglebialem sie w zagadnienia czysto techniczne dzialania AF, bazuje bardziej na swoich doswiadczeniach.. nie uzywalem tez prawie nigdy trybu z wlaczonymi wszystkimi punktami af.. ale co mi przychodzi do glowy to to, ze zapewne z np. 9 pkt automat "wybiera" te, gdzie system wyłapał najwiekszy kontrast i ktorych wskazania sa najbardziej pewne.. oczywiscie w zakresie GO.. tyle domyslow - przyznam sie, ze az tak dociekliwy co do funkcjonowania af w opcji "auto" nie bylem :-)

kmleon
25-04-2008, 10:27
nie uzywalem tez prawie nigdy trybu z wlaczonymi wszystkimi punktami af..

hehe, ja również nie używałem... no, może raz mi się zdarzyło sprawdzić co dostanę po wciśnięciu spustu do połowy. Ale od razu to wyłączyłem, bo efekt był mizerny... Przeszkadza mi trochę ten tryb, jak trzymam aparat za grip'a - do pionowych ujęć. Wtedy szybciej mi zmieniać pkt AF kółkiem i czasem zdarza mi się włączyć wszystkie pkt, co mnie denerwuje i wydłuża mi czas wyboru odpowiedniego punktu AF. Joystick'iem jest o wiele łatwiej i szybciej...
Ale to taka pierdoła w sumie, o której nawet nie warto pisać...

Shadow
27-04-2008, 12:04
A czy w trybie Live View działa pomiar ekspozycji ? Ustawiam na AV i kieruję aparat w jasny obiekt. Czy aparat automatycznie koryguje czas ?

Shadow
28-04-2008, 18:11
Nikt nie czyta tego wątku ?

setes
28-04-2008, 18:25
A czy w trybie Live View działa pomiar ekspozycji ? Ustawiam na AV i kieruję aparat w jasny obiekt. Czy aparat automatycznie koryguje czas ?

Dziala, koryguje
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Nikt nie czyta tego wątku ?

czyta ;-)

Shadow
28-04-2008, 19:07
He, he dzięki.

jceel
01-05-2008, 01:25
Dziala, koryguje

Swoją drogą, w Live View AE działa tak jak w kompaktach, czyli pomiar światła jest z matrycy, zamiast z dedykowanych czujników. Ciekawe, czy dokładność/trafność tego pomiaru jest lepsza/gorsza/inna niż standardowego?

AndrzejJK
11-05-2008, 18:23
Może źle wybrałem wątek ale chciałbym zadać krótkie i proste pytanie: czy z tym canonem 40D jest AŻ tak źle??? Od miesiąca zastanawiam się w jaki system wejść (Nikon, Canon, Sony) i dalej nie wiem. Cena oraz ilość dostepnych akecesoriów sprawia, że druga wymieniona firma-canon wydaje się najleprszym wyjściem. Jest jednak jedno ale: JAKOŚĆ wykonania aparatu. Na tym forum przeczytałem o tylu usterkach w 40D, że chyba jednak kupie coś innego-nie Canona. NIe ukrywam, że teraz przy Cashabcku cena tego aparatu jest bardzo atrakcyja ale ... ta JAKOŚC. Wiem, że to może pokrętne ale mimo wszytsko chciałbym abyście mnie przekonali jednak do tej firmy/ modelu.
Pozdrawiam

dr11
11-05-2008, 18:33
Oj, staary, ogólnie to beznadzieja ;) Ale ja mam egzemplarz specjalny w wersji limited i bez problemu przeżył np. temperatury od -15 do +50, wilgotność do 100% i dużo, dużo kilometrów...

lokowaty
11-05-2008, 20:45
Hej!

Miałem już trzy modele ze stajni Canona, i takie wzbudziły we mnie zaufanie że teraz mam 40D z Hong Kongu bez gwarancji...hm...może tamte też były z limitowanej? ;-)
No ale jak wybierzesz inny system to się nie obrażę, bo qrcze gdzie się nie obejrzę to komuś wisi Canon na szyi :)

Pzdr!

JarekMarekJan
11-05-2008, 21:05
Eeee, teraz to Sony więcej :-))

marekk_ok
11-05-2008, 22:01
... czy z tym canonem 40D jest AŻ tak źle???
...
Na tym forum przeczytałem o tylu usterkach w 40D, że chyba jednak kupie coś innego-nie Canona.
.....


Dobrze ze jak ja kupowalem to tych usterek nie było i udało i sie tez kupic z serii "nieawaryjnej" :-D

Na powaznie to o jakich usterkach mowisz i ile ich bylo w stosunku do ilosci tych co usterek nie mieli.

djcargo
11-05-2008, 22:32
Na tym forum przeczytałem o tylu usterkach w 40D, że chyba jednak kupie coś innego-nie Canona.

Pomyśl trochę, czy na forum masowo piszą osoby, które nie mają żadnych problemów ze swoim sprzętem?
Czy raczej osoby, które mają jakąś usterkę i szukają pomocy?
Nie dziw się więc, że w większości słychać tylko narzekania, ale wydaje mi się, że jeśli jest to 0,5-1% użytkowników to maks...

Ja osobiście mam pełne zaufanie do mojej 40-stki, coprawda na pustyni jeszcze z nią nie byłem, ale wszystko przede mną :)

Pozdrawiam

Kolekcjoner
11-05-2008, 23:54
Może źle wybrałem wątek ale chciałbym zadać krótkie i proste pytanie: czy z tym canonem 40D jest AŻ tak źle???
(....)
Jest. Canon tak skopał d... konkurencji tym modelem, że w Nikonie panika (wypuścili takie cuda i nic), a w Sony się zastanawiają czy nie zwinąć interesu ;).


(...)
Wiem, że to może pokrętne ale mimo wszytsko chciałbym abyście mnie przekonali jednak do tej firmy/ modelu.
Pozdrawiam

Do niczego nie będziemy przekonywać (raczej nie sądzę żeby ktoś miał tu udziały w C) - kup co Ci się podoba i niech Ci dobrze służy :-P.

jceel
12-05-2008, 00:10
Tak, 40D to szajs. Kup Sony A350 z plastikowym bagnetem... to pierwszy aparat, w którym jest tilt-shift w body! Wystarczy wygiąć podłączony obiektyw względem płaszczyzny ostrości.

Kolekcjoner
12-05-2008, 00:58
Tak, 40D to szajs. Kup Sony A350 z plastikowym bagnetem... to pierwszy aparat, w którym jest tilt-shift w body! Wystarczy wygiąć podłączony obiektyw względem płaszczyzny ostrości.

:lol: Oj nie pierwszy nie pierwszy :lol:..... ale dobre :D.

pzkrolik
12-05-2008, 01:31
Może źle wybrałem wątek ale chciałbym zadać krótkie i proste pytanie: czy z tym canonem 40D jest AŻ tak źle???
Pozdrawiam

Z tym Canonem to na prawdę masakra i porażka... jakiś taki ciężki... nie wiem z czego oni go zrobili, ale chyba z jakiegoś stopu magnezu, bo duży jakiś taki, że jak się go trzyma, to się w tak jakoś w dłoni mieści, może też to przez ten wielki wyświetlacz taki duży ten korpus jest, a jeszcze jak przykręcisz grip to już w ogóle olbrzym... Menu jakieś takie nieprzyjazne, nie wiem ale chyba z "jedynek" zerżneli układ, pozatym strasznie dużo funkcji, jakieś redukcje szumów, jeszcze inne priorytety jasnych partii obrazu, jakieś dodatkowe trzy opcje na pokrętle wyboru programów gdzie można sobie zapisać własne ustawienia, w wizjerze pełno wyświetlanych dziwnych informacji ot choćby jakie masz iso w danej chwili i czy na przykład zdjęcia w czerni i bieli nie robisz... jakieś sRaw'y, przyciski AF-ON, picture stylesy, sensor cleaningi, jakiś ten centrany czujnik autofokusa (podobno krzyżowy, normalnie jak krucjata to brzmi) zbyt czuły przy obiektywach ze światłem 2.8... do tego bufor ma taki, że za cholere nie da się go zapełnić strzelając te rawy w ilości ok 6kl/s - bez sensu... nie mówiąc już o tym, że w jpgach masz ponad 70 klatek w zapasie, nie wiem też po co te dwa silniczki w mechaniźmie migawki (co jeden lustrem klapie a drugi migawką), niby ma to podnieść żywotność migawki i to podobno dzięki temu ledwo te 6,5kl/s ciągnie, w sumie to jedyne co dobre, to ten przycisk Direct Print...!

C80
12-05-2008, 07:03
Proste pytanie, jakie aparaty najczęsciej używają profesjonaliści? Jakie widać na filmach z plenerów, ze studiów, jakie mają fotoreporterzy? Tak na prawdę liczą się tylko dwie firmy Ni**n i Canon. To o czymś mówi.

Ja dylematu co wybrać nie miałem. Miałem 400D, mam 40D, do tego eLkęi jestem bardzo zadowolony. Jedynie mój portfel nie jest.

wuqa
12-05-2008, 08:20
Może źle wybrałem wątek ale chciałbym zadać krótkie i proste pytanie: czy z tym canonem 40D jest AŻ tak źle??? Od miesiąca zastanawiam się w jaki system wejść (Nikon, Canon, Sony) ...

No to może ja ci pomogę. Pytasz (Nikon, Canon, Sony)... Ja jestem tzw. systemowym skoczkiem. Wieki temu zaczełem od hybrydy minolty, potem miałem 300D, potem nikon, minolta, znowu canon (30D) i w koncu 40D, którego, niestety, niedawno sprzedałem... No i chwilowo (czekam na 5D) focę nikonem D300. Robię tylko w rawach i wywołuję tylko w ACR. Z mego doswiadczenia wynika, że 40D daje zdecydowanie najlepszy obraz ze wszystkich, używanych przeze mnie do tej pory. To jest naprawdę kawał dobrego aparatu! A! I jako ciekawostkę dodam (bo piszesz, ze naczytałeś się o usterkach) że żaden z wymienionych tu aparatów nigdy się nie zepsuł! Nie miałem żadnych FF, BF ani innych dolegliwości! Tak że szczerze ci radzę - 40D

lokowaty
12-05-2008, 10:15
Z tym Canonem to na prawdę masakra i porażka... jakiś taki ciężki... nie wiem z czego oni go zrobili, ale chyba z jakiegoś stopu magnezu, bo duży jakiś taki, że jak się go trzyma, to się w tak jakoś w dłoni mieści, może też to przez ten wielki wyświetlacz taki duży ten korpus jest, a jeszcze jak przykręcisz grip to już w ogóle olbrzym... Menu jakieś takie nieprzyjazne, nie wiem ale chyba z "jedynek" zerżneli układ, pozatym strasznie dużo funkcji, jakieś redukcje szumów, jeszcze inne priorytety jasnych partii obrazu, jakieś dodatkowe trzy opcje na pokrętle wyboru programów gdzie można sobie zapisać własne ustawienia, w wizjerze pełno wyświetlanych dziwnych informacji ot choćby jakie masz iso w danej chwili i czy na przykład zdjęcia w czerni i bieli nie robisz... jakieś sRaw'y, przyciski AF-ON, picture stylesy, sensor cleaningi, jakiś ten centrany czujnik autofokusa (podobno krzyżowy, normalnie jak krucjata to brzmi) zbyt czuły przy obiektywach ze światłem 2.8... do tego bufor ma taki, że za cholere nie da się go zapełnić strzelając te rawy w ilości ok 6kl/s - bez sensu... nie mówiąc już o tym, że w jpgach masz ponad 70 klatek w zapasie, nie wiem też po co te dwa silniczki w mechaniźmie migawki (co jeden lustrem klapie a drugi migawką), niby ma to podnieść żywotność migawki i to podobno dzięki temu ledwo te 6,5kl/s ciągnie, w sumie to jedyne co dobre, to ten przycisk Direct Print...!

Ostatnio byłem w plenerze z kolegą który ma N D80 i wiadomo że doszło do wymiany, potrzymania sobie aparatów.On mój ja jego...Moje wrażenia po chwyceniu N D80 były bardzo niekorzystne, ten N ważył z gripem tyle co niejeden kompakt, wrażenie plastik-fantastik. Z tęsknotą chwyciłem znów swoje 40D, ktorego czuje w rece jak narzędzie pracy. Pstrykaliśmy jeden obiekt na tle zachodzącego nieba, czasy troche spadły, mówie że przełączam się na Hi-serie. Jak nacisnąłem spust to kumplowi z N szczęka opadła, sam dał dużego + dla Canona za stworzenie tak szybkiej serii.

efekt: foto (http://www.wojciech_malak.user.icpnet.pl/cairoa1.jpg)

AndrzejJK
12-05-2008, 13:40
Widzę że wiekszość z Was robi sobie ze mnie jaja:) Może i dobrze a może zwyczjanie trafiłem na prawdziwych, zatwardziałych Canonierów. (Dziękuje za odpowiedzi szczególnie wuqa i lokowatego). Lokowaty porównujesz Nikona D80 z Canonem D40. To chyba jednak nie ta pułka. Faktem jest, że Nikon D80 to plastik a 40D to korpus magznezowy. Wchodząc w system zastanawiam się między D300 a 40D. Djcargo - piszesz, że to forum i ludzie zgłaszaja tu swoje usterki. Racja, trudno z tym faktem polemizować. Jednak mam wrażenie, że ilość wadliwych egzemplarzy jest większa niż w przypadku innych firm.
Nie musicie mnie przekonywać, że 40D robi świetne zdjęcia-wiem o tym. Chciałem podkreślic, że w moim pytaniu mam na myśli techniczną strone-budowę aparatu a nie to czy robi dobrze zdjęcia. Z drugiej strony nie moge nie skorzystac z okazji i nie spytać Cię Wuqa dlaczego nie zostaniesz przy D300? Ma lepszy pomiar światła, lepszy AF, lepsze uszczelnienie itd. (może gorzej wypada na mrozie). Wiem, że Nikon D200 miał niezłe mydło dzięki mocnemu filtrowi dolnoprzepustowemu ale teraz jest chyba dużo lepiej? Podobnie z szumami. Dlaczego więc wolisz D40 od D300? Chyba, że wchodzisz na stałe w pełna klatkę-5D. Wtedy pytań nie mam:)
Pozdrawiam

marekk_ok
12-05-2008, 14:38
Jednak mam wrażenie, że ilość wadliwych egzemplarzy jest większa niż w przypadku innych firm.


Skad masz takie wrażenie? Bedzie chyba lepiej jak na wrazeniach nie bedziesz opierał swojej decyzji.




Chciałem podkreślic, że w moim pytaniu mam na myśli techniczną strone-budowę aparatu a nie to czy robi dobrze zdjęcia.

A co dokładniej masz na myśli mówiąc o technicznej stronie/budowie aparatu?
Jakies konkretne wątpliwości/pytania?

Laminat
12-05-2008, 14:51
Jednak mam wrażenie, że ilość wadliwych egzemplarzy jest większa niż w przypadku innych firm.


Buhahaha ale sie uśmiałem :), widać że nigdy nie pracowałeś ze sprzedażą jakich sprzętów.

Jeśli częściej się piszę o usterkach danego produktu jednoznacznie określa, że dany produkt jest sprzedawany w proporcjonalnej wielkości.

Mamy firme
x sprzedała 3 aparaty zepsuły się 1
y sprzedała 30 aparatów zepsuły zepsuły się 10

Która firma jest lepsza ? stosunek zepsutych ten sam
oczywiście firma y bo sprzedała 20 aparatów
według ciebie firma x :))))) bo mniej opinii o wadach

Zigi
12-05-2008, 14:56
Niedługo dojdziemy do stanu, w którym przyszły użytkownik aparat będzie wybierał na podstawie kształtu spustu... ;)

thisgay
12-05-2008, 15:03
Z drugiej strony nie moge nie skorzystac z okazji i nie spytać Cię Wuqa dlaczego nie zostaniesz przy D300? Ma lepszy pomiar światła, lepszy AF, lepsze uszczelnienie itd. (może gorzej wypada na mrozie).

lepszy pomiar światła raczej w teorii, lepszy AF poczytaj wątek na żółtym forum, ludzie mają BF/FF ze szkłami, które na innnych puszkach hulały idealnie, poza tym AF ma kłopot jak tylko się zrobi trochę ciemniej pominę już ciągłe niekontakty między body a szkłem, ogólnie wątki o AF są wycinane w pień a pozostawiane zachwyty klakierów (takie to forum jest), lepsze uszczelnienie biorąc pod uwagę, że zamiast JEDNEGO d300 mamy praktycznie prawie DWA 40d pozostawię bez komentarza,
zafarby czerwone też pozostawię bez komentarza.
Ten aparat ma kilka rzeczy niezłych pomijając OBRAZ oraz CENĘ. Dla plazmy zaś szkoda wydawać tyle kasy, lepiej kupić faktycznie jakieś 40" :)

ps. przyznam, że z pewnością d300 jest bardzo dobrym wyborem dla potrzebująych kropa (np. ptaki i inny zwierzyniec) w BARDZO trudnych warunkach polowych.

AndrzejJK
12-05-2008, 16:38
Co do sprzedaży Canona np. w porównaniu z Nikonem: http://www.fotografuj.pl/News/Lustrzanki_maja_sie_dobrze/id/1629
Co do kształtu spustu. Dla mnie aparat jest narzędziem, które daje mozliwość robienia zdjęc. Lepszy sprzęt=lepsza jakość ale przede wszytskim więcej możliwości zrobienia zdjęcia (np. szybszy AF= więcej zdjęc podczas dynamicznej akcji, szybsze opróżnianie bufora=to samo itd). W tym wątku chcę się dowiedzięc czy zwyczjanie nowy Canon 40D nie jest bardziej zawodny "niż to ustwawa przwiduje" i już.
I nie ukrywam, że pieniądze -suma jaką przeznczę na aparat - są dla mnie istotne inaczaj pewnie bez zbędnych dyskucji kupiłbym D300.
Pozdrawiam

wojkij
12-05-2008, 18:02
d40x faktycznie sie nikonowi udal(cenowo), jakies 70% sprzedazy to pewnie ten model :D

Nie, 40d nie jest bardziej wadliwy "niz ustawa przewiduje". Spasiba?:p

AndrzejJK
12-05-2008, 18:53
Spasiba, spasiba.
PS
"Chyba" udał się też D3 ale to inna bajka.

thisgay
12-05-2008, 19:11
no trudno, żeby się nie udał aparat z matrycą coś a'la 5d kilka lat po nim + ulepszacze typu porządny AF i to wszystko w cenie prawie 3 x 5d. Gdyby ten model był nieudany to Nikon sam by sobie dół pogrzebowy wykopał.
Jednak z d300 lekki smród wszędzie poszedł bo nie opanowali tego CMOS-a za bardzo ... już pomijając inne cechy (wady)

Generalnie jesteś pro żółty bierz d300, nie męcz się. Możesz chcesz mieć backup to weź dwa. Potem sobie tylko przypomnisz, że w tej cenie mogłeś mieć dwa 40d i dwie wypasione L-ki. Obrazki zaś te same lub z przewagę C.

wojkij
12-05-2008, 19:38
Mowilismy tu o sprzedazy, topowe modele to pewnie zaledwie kilka procent produkowanych luster, one maja znaczenie bardziej marketingowe bo realny zysk takie firmy klepia na masowce typu d60.

40d cudem nie jest, nie ma uszczelnien, iso 3200 nie uzywalne ale af servo nawet w trudnych koncertowych warunkach z 35l na f1.4 trafia w 95% zdjec. W lekkim szoku jestem : )

jceel
12-05-2008, 19:41
40d cudem nie jest, nie ma uszczelnien, iso 3200 nie uzywalne ale af servo nawet w trudnych koncertowych warunkach z 35l na f1.4 trafia w 95% zdjec. W lekkim szoku jestem : )

3200 iso jest całkowicie używalne.

C80
12-05-2008, 19:51
Potwierdzam, ISO 3200 używalne, ale pod warunkiem włączenia redukcji szumów.

STYX
12-05-2008, 19:52
.
I nie ukrywam, że pieniądze -suma jaką przeznczę na aparat - są dla mnie istotne inaczaj pewnie bez zbędnych dyskucji kupiłbym D300.
Pozdrawiam
No i kupuj 40D bo to kawał porządnego aparatu jest, podobnie jak D300 jako obiektywny nikoniarz Ci radzę -użytkownik D300. Kieszeń boli to bierzesz 40D, masz więcej keszu bierz D300. Z tych body uzyskasz porównywalne obrazki.

wojkij
12-05-2008, 19:53
Kto co lubi, dla mnie iso 3200 to sieczka uzywalna maks do 10x15:)

Chyba sie nie doczekam tej nowej piatki:P

STYX
12-05-2008, 20:38
Chyba sie nie doczekam tej nowej piatki:P
A nowa PIĄTKA będzie miała używalne ISO dwadzieścia siedem tysięcy ? :)

C80
12-05-2008, 20:42
Nikon D3 ma ISO 25600, Canon na pewno na to odpowie.

STYX
12-05-2008, 20:56
Czyli wszyscy czekamy na krok Canona, chyba i ja poczekam :)
Powinno być konkretne uderzenie ze stony C bo D3 to udana konstrukcja.
5D jest jak na sprzęt Canona bardzo długo na rynku więc konstruktorzy mieli kupę czasu na przygotowanie odsieczy ;)

Kolekcjoner
13-05-2008, 01:02
(.....) W tym wątku chcę się dowiedzięc czy zwyczjanie nowy Canon 40D nie jest bardziej zawodny "niż to ustwawa przwiduje" i już.(....)

No to tego się tutaj nie dowiesz. Najlepiej zapytać w serwisie Canona. Pytanie czy będą chcieli się tą wiedzą podzielić 8-).



(.....)I nie ukrywam, że pieniądze -suma jaką przeznczę na aparat - są dla mnie istotne inaczaj pewnie bez zbędnych dyskucji kupiłbym D300.
Pozdrawiam

No to ja bym się nie męczył tylko dozbierał na to D300.


Nikon D3 ma ISO 25600, Canon na pewno na to odpowie.

A po co komu taka sraczka ;):)? Jak potrzebujesz czegoś takiego to niedoświetlasz i masz to samo 8).

Ernest_DLRS
13-05-2008, 05:20
No i kupuj 40D bo to kawał porządnego aparatu jest, podobnie jak D300 jako obiektywny nikoniarz Ci radzę -użytkownik D300. Kieszeń boli to bierzesz 40D, masz więcej keszu bierz D300. Z tych body uzyskasz porównywalne obrazki.

Troszeczke nie rozumiem - skoro obie puszki dają porównywalne obrazki, po co pchać się w droższy system?

C80
13-05-2008, 06:06
Nikon D3 ma ISO 25600, Canon na pewno na to odpowie.


A po co komu taka sraczka ;):)? Jak potrzebujesz czegoś takiego to niedoświetlasz i masz to samo 8).

Ha, czy to jest używalne to inna kwestia. Ale wkrótce jakość przy wysokich iso powinna się poprawiać. Na razie producenci będą szpanować wysokim ISO, tak jak w kompaktach szpanowali wielkimi zoomami (oczywiście cyfrowymi). Potem pójdą jednak w jakość.

STYX
13-05-2008, 10:16
Troszeczke nie rozumiem - skoro obie puszki dają porównywalne obrazki, po co pchać się w droższy system?
Dla guzikologi, dla jakości wykonania, dla tradycji, dla wizjera, dla koloru paska :) dla kształtu i czego tam sobie człowiek nie wymyśli, że to czy tamto jest dla niego lepsze.

bio3y
13-05-2008, 13:26
a ja mam do użytkowników 40d trochę lamerskie pytanie jako że dni dzielą mnie przed zakupem tej puszki. Bawiłem się nią ostatnio w fotojokerze i zniesmaczył mnie trochę obracający się przycisk ok razem z tarczą obrotową menu... czy to normalne ? wam też się on obraca w trakcie "przewijania" menu ?? wiem że to tylko detal ale jestem przewrażliwiony na tym punkcie. z góry dzięki za odpowiedź

darkon
13-05-2008, 13:37
Nie zwracałem na to nigdy uwagi, nawet gdyby to nie ma wpływu na robione zdjęcia.

dzik
13-05-2008, 14:06
wiem że to tylko detal ale jestem przewrażliwiony na tym punkcie. z góry dzięki za odpowiedź

Obraca sie.
Czy to naprawde powod do "zniesmaczenia"? :lol:

thisgay
13-05-2008, 14:19
jeśli się obraca to tak miało być

np. we wszystkich Nikonach kręci się przycisk spustu :)

ps. nie wiem czasem czy specjalnie nie jest to robione aby przy zmianie kąta palca :) i manewrowaniu nie było ślizgo-suwu po powierzchni tylko piękny obrót

STYX
13-05-2008, 14:55
To i ja dorzucę lamerskie pytanie do użytkowników 40 :) czy pracując na manualu można sterować warością przesłony kółkiem na korpusie przy spuście migawki, a czasem migawki tym dużym funkcyjnym kołem z tyłu body bez żadnego przełącznia czy używania dodatkowych przycisków.

tmaciak
13-05-2008, 15:16
To i ja dorzucę lamerskie pytanie do użytkowników 40 :) czy pracując na manualu można sterować warością przesłony kółkiem na korpusie przy spuście migawki, a czasem migawki tym dużym funkcyjnym kołem z tyłu body bez żadnego przełącznia czy używania dodatkowych przycisków.

Nie i nie da się przełączyć funkcjonalności kółek. Spust czas, tylne przesłona.

STYX
13-05-2008, 15:29
Chyba źle się wyraziłem :(
nie chodzi mi o zmienienaie funkcjonalności kółek, że raz jest na tym przeslona a na tamtym czas a potem odwrotnie.
Chodzi mi o to czy jeśli na górnym mam przesłonę, a na tylnym dużym kole czas to zeby aktywować zmianę wartosci przesłony i czy czasu ktorymś z tych kółek trzeba jeszcze jakiś przycisk nadusić :)

dr11
13-05-2008, 15:35
Nie trzeba. Wystarczy wlaczyc aparat w trybie uzywalnosci tylnego kolka. Dostep do zmiany parametrow czasu/przyslony jest bezposredni.

JiNN
13-05-2008, 16:05
STYX z tego co pamiętam. TAK

Można sterować wartością przesłony za pomoca kółka podczas gdy za pomocą drugiego ustawiamy czas migawki. Czyli dwoma kółkami sterujemy wartoscią i czasem oddzielnie bez dodatkowych przycisków.
O ile dobrze sobie przypominam kółko przy spuście to czas, a tylne to przesłona.

dr11 mnie uprzedził :)

Pozdrawiam

jceel
13-05-2008, 16:15
Chodzi pewnie o to, że w trybach Av, Tv i P kompensacji ekspozycji można dokonać tylko po zmierzeniu światła, czyli wciśnięciu spustu migawki albo AE lock do połowy. Nie wiem jak to obejść, też mnie to czasami trochę irytuje ;)

JiNN
13-05-2008, 17:05
jceel nie tylko mozna też bez tego. Tylko nie widac rezultatu w wizjerze. Spróbuj pokręcić kółkiem, a następnie wcisnąć spust do połowy - widać, że wartość się zmieniła. A co do zmiany kompensacji ekspozycji masz racje.

Pozdrawiam

STYX
13-05-2008, 19:59
Dzięki za wyjaśnienie, ale przy okazji powiedzcie czy w D5 tak samo można górnym kółeczkiem czas, a tylnym przełone czy jest może odwrotnie i czy w 5D mozna użyć szkieł z pierściniem przesłony i zmieniać wartosć f właśnie pierścieniem na obiektywie

jceel
14-05-2008, 02:41
Dzięki za wyjaśnienie, ale przy okazji powiedzcie czy w D5 tak samo można górnym kółeczkiem czas, a tylnym przełone czy jest może odwrotnie i czy w 5D mozna użyć szkieł z pierściniem przesłony i zmieniać wartosć f właśnie pierścieniem na obiektywie

Na wszystkie pytania odpowiedź brzmi: tak, było miliony razy.

Kolekcjoner
14-05-2008, 02:41
Dzięki za wyjaśnienie, ale przy okazji powiedzcie czy w D5 tak samo można górnym kółeczkiem czas, a tylnym przełone czy jest może odwrotnie i czy w 5D mozna użyć szkieł z pierściniem przesłony i zmieniać wartosć f właśnie pierścieniem na obiektywie
Do canona nie ma szkieł z pierścieniem przysłony.

wojkij
14-05-2008, 04:37
A nowa PIĄTKA będzie miała używalne ISO dwadzieścia siedem tysięcy ? :)

Wystarczy mi super-prawie-nie-szumiace-3200 ;)

STYX
14-05-2008, 07:46
Do canona nie ma szkieł z pierścieniem przysłony.

:( :( :(

bio3y
14-05-2008, 09:37
Obraca sie.
Czy to naprawde powod do "zniesmaczenia"? :lol:

jestem estetą jeśli o to chodzi :) a napis bodajże "SET" do góry nogami dziwnie trochę wygląda. a skoro ten typ tak ma to lipa bo za taką kasę to spodziewałbym się lepszego wykończenia detali. fakt faktem w robieniu zdjęć to nie przeszkadza ale wygląda dziwnie.

dzik
14-05-2008, 10:03
jestem estetą jeśli o to chodzi :) a napis bodajże "SET" do góry nogami dziwnie trochę wygląda. a skoro ten typ tak ma to lipa bo za taką kasę to spodziewałbym się lepszego wykończenia detali. fakt faktem w robieniu zdjęć to nie przeszkadza ale wygląda dziwnie.

Proste rozwiazanie, nie kupuj 40D, to nie jest aparat dla Ciebie.
Jedni wybieraja aparat jako narzedzie do robienia zdjec, inni jako eksponat za szybke w pokoju. Moze koledzy doradza co lepiej sie prezentuje.

marekk_ok
14-05-2008, 10:16
... skoro ten typ tak ma to lipa ..


Faktycznie jest to duzy problem :shock: - szczegolnie dla uzyskania dobrej jakosci fot :confused:

thisgay
14-05-2008, 10:39
jestem estetą jeśli o to chodzi :) ... a skoro ten typ tak ma to lipa bo za taką kasę to spodziewałbym się lepszego wykończenia detali

kup sobie d300, to jest aparat dla ciebie i żyj z jego innymi podstawowej klasy problemami

w dodatku nie masz pojęcia co ile kosztuje bo 40d ma znakomity stosunek cena/jakość

Zigi
14-05-2008, 12:28
Faktycznie jest to duzy problem :shock: - szczegolnie dla uzyskania dobrej jakosci fot :confused:

ech no jak tu sie skupić na kadrze jak ten diabelski przycisk w drugą stronę...

STYX
14-05-2008, 12:58
jestem estetą jeśli o to chodzi :) .
I bardzo dobrze, że jesteś. Ja też jestem estetą i pedantem. Wszyskto musi być prościutkie, czyściutki i równiutkie - wprost idelane . Da się z tym żyć, mało tego da się zdjecia robić nawet przy użyciu D300 lub 40D :)

Amat
14-05-2008, 20:47
Makaron "świderek" omijasz? ;)

Czarek
15-05-2008, 18:22
Może ktoś oświeci mnie w takim temacie. Chodzi o pomiar światła wielosegmentowy. Przy wyborze tego programu w trybie Av lub Tv zauważyłem, że pomiar powiązany jest z aktywnym punktem AF. Niby w instrukcji pisze, że w takiej konfiguracji po ustawieniu ostrości następuje blokada ekspozycji ale dlaczego przy pomiarze wielosegmentowym na pomiar ma wpływ aktywny ponkt AF. Można to łatwo zaobserwować przełączając trym AF z AF na MF lub zmieniając aktywne punkty AF. Nie dzieje się tak natomiast przy innych trybach pomiaru jak chociażby centralnie ważonym gdzie powiązanie pomiaru z aktywnym punktem AF byłoby uzasadnione. Chyba, że w instrukcji pomylone są symbole trybu pomiaru światła.

Max_im
16-05-2008, 10:04
..... że w takiej konfiguracji po ustawieniu ostrości następuje blokada ekspozycji

wydaje mi się że ekspozycja nie jest blokowana wraz z ostrością (chyba że coś zmienisz w C.Fn)

AndrzejJK
15-07-2008, 12:08
Wiem, że trułem o tym już wcześniej, ale chciałem zapytać się osób korzystających z Canonów, na co dzień, co sądzą o tych wątkach:
Wątek o tym, że aparaty są produkowane w 3 klasach: I, II i III pod względem, jakości: http://forum.fotopolis.pl/viewtopic.php?t=9573&postdays=0&postorder=asc&start=0
oraz o jakości nowych aparatów Canona: http://forum.fotopolis.pl/viewtopic.php?t=9621&highlight= .
Dlaczego o to pytam? Cały czas się zastanawiam, w jaki system wejść i czytając tego typu opinie - cóż... Powiedzmy, że Canon nie jest moim faworytem, a szkoda. (W końcu w stanach Canon 40D i 5D zleciały z cenami o 30%).

HuleLam
15-07-2008, 12:14
Po pierwsze to tytuł wątku nic nie mówi o treści. Po drugie to podałeś jakiegoś demagoga z innego forum. Albo mu wierzysz, albo nie. Agrumentów rzeczowych żadnych nie podał.

Kolekcjoner
15-07-2008, 19:02
Wiem, że trułem o tym już wcześniej, ale chciałem zapytać się osób korzystających z Canonów, na co dzień, co sądzą o tych wątkach:
Wątek o tym, że aparaty są produkowane w 3 klasach: I, II i III pod względem, jakości: http://forum.fotopolis.pl/viewtopic.php?t=9573&postdays=0&postorder=asc&start=0
oraz o jakości nowych aparatów Canona: http://forum.fotopolis.pl/viewtopic.php?t=9621&highlight= .
Dlaczego o to pytam? Cały czas się zastanawiam, w jaki system wejść i czytając tego typu opinie - cóż... Powiedzmy, że Canon nie jest moim faworytem, a szkoda. (W końcu w stanach Canon 40D i 5D zleciały z cenami o 30%).

Wiesz oczywiście na pewno tak jest skoro ten gość tak napisał i to jeszcze na forum ;)8).

fret
15-07-2008, 19:08
Nie kupuj Canona, może dzieki Twojej decyzji cena 5D spadnie jescze o 20%... :)
Ludzie, nie kupujcie Canona!
:) :) :)

dzik
15-07-2008, 19:42
Wiem, że trułem o tym już wcześniej, ale chciałem zapytać się osób korzystających z Canonów, na co dzień, co sądzą o tych wątkach:
Wątek o tym, że aparaty są produkowane w 3 klasach: I, II i III pod względem, jakości: http://forum.fotopolis.pl/viewtopic.php?t=9573&postdays=0&postorder=asc&start=0


Prawda jest taka ze Nikony III-ciej kategorii sa sprzedawane pod szyldem Canon :lol:

HuleLam
16-07-2008, 11:05
Prawda jest taka ze Nikony III-ciej kategorii sa sprzedawane pod szyldem Canon :lol:

Odwrotnie - to najlepsze, wyselekcjonowane egzemparze Canona dostają logo Nikon i trafiają do Kena Rockwella.

lokowaty
16-07-2008, 11:25
Witam!

Gość SKY vel Krzysztof z tego fotopolis powinien się bardziej martwić schorzeniem na które choruje...Schizofreniczne i paranoiczne jest sprawdzanie nowych body na f:32 w niebo. Zamiast zabrać nowy aparat w plener i z radością nowego sprzętu porobić zdjęcia, i podejść do canona z innej strony: qrcze ale ma rozpiętość, ale fajna plastyka, kolory, WB itd...Wtedy mamy szanse na pozytywne zaakceptowanie puszki. Chwyta sie ją z zamkniętymi oczami wiedząc gdzie jaki przycisk i aż chce sie fotografować...W moim przypadku jak wyjda paprochy przy f;8 nie widzę problemu wziąć patyczek do uszu i gruszkę, zamiast wymieniać body...

Pzdr!

pan.kolega
16-07-2008, 23:10
Witam!

Gość SKY vel Krzysztof z tego fotopolis powinien się bardziej martwić schorzeniem na które choruje...Schizofreniczne i paranoiczne jest sprawdzanie nowych body na f:32 w niebo. Zamiast zabrać nowy aparat w plener i z radością nowego sprzętu porobić zdjęcia...[..]


Testowanie sprzetu jest ciekawe samo w sobie i nie ma nic wspolnego z robieniem zdjec. Dlatego nie ma zadnego powodu, zeby testerow wysylac na sile w plener. Po co? Trzeba nam jeszcze jednego ladnego zachodu slonca? Niechaj testuja, ja duzo wiedzy o praktycznej technologii wlasnie nabywam od testerow, bo Canon nam tych rzeczy nie powie.

Diagnoza jest chyba inna, nie zadna schizofrenia albo paranoja tylko zwykly rozziew miedzy oczekiwaniami opartymi na braku rozeznania technicznego i rzeczywistoscia.

Kurz na matrycy w nowym sprzecie to jest zapewne irytujace, lepiej by bylo, zeby byla czysta, ale to kosztuje. Taki kurz (newidoczny golym okiem) byl zawsze na wszystkim z wyjatkiem np. wnetrza ukladow scalonych, tylko trudno go bylo wykryc. Natomiast matryca cyfrowego DSLR to niezly mikroskop. Montaz zupelnie wolny od kurzu kosztuje bardzo duzo i pracownicy musza wdziewac stroje kosmonautow. Jedno machniecie reka albo pochylenie sie osoby z niezakrytymi wlosami i juz jest sto piecdziesiat pylkow. Ciekawe, ilu nabywcow doplaciloby np. $200 za czysta matryce na dzien dobry, chociaz zakurzy sie tak samo po kilku zmianach obiektywow.

Gorzej z wielkimi paprochami, latajacymi srubkami, albo oczywistymi wadami, jak np. roznica kilku stopni katowych miedzy wizjerem a sensorem w gadzecie za 8 kilodolarow (rezultat: pochyle horyzonty na zdjeciach). Nie ma watpliwosci, ze wskutek parcia na jak najtanszy automatyczny montaz jakosc cierpi w niektorych aspektach (w innych sie poprawia).

Ja sie dziwie, ze taka produkcje w ogole udaje sie zorganizowac w kilka miesiecy. Technologia jest w stazu przejsciowym - montuja prymitywne roboty, ale jeszcze petaja sie po halach ludzie. Czyli wyniki sa najgorsze z mozliwych - krzywo zmontowane bez mozliwosci indywidualnych poprawek, i na dodatek brudne. Dzisiaj Canon wysyla do serwisu z tym, co kiedys bylo korygowane w fabryce.

Niedlugo ludzi-brudasow juz nie bedzie trzeba, roboty beda lepsze i wszystko bedzie perfect.

michobo
17-07-2008, 07:08
.... a w firmie będą zatrudnione 4 osoby

- Dyrektor
- księgowa
- specjalista d/s marketingu
- inżynier produkcji

I tym samym ziszczą się najczarniejsze wizje Orwell'a...
Nie mniej- taki jest kierunek przemian w KAZDEJ gałęzi gospodarki,

maziboss
17-07-2008, 16:39
witam
Jako szczesliwy posiadasz Canon 40D mam pytanko:
Czy u Was spod aparatu w miejscu wkrecania przystawki na statyw tez tak trzeszczy ? Jak lekko docisne plastyk to slychac skrzypienie. Bardzo mnie to denerwuje bo przyzwaczailem sie do bardzo dobrej jakosci produktow firmy Apple...

Max78
17-07-2008, 18:39
...polecam szczelinke znalezc i poleciec w nia silikonem :twisted:...

A tak powaznie - moje 40D jeszcze nie trzeszczy w tym miejscu, ale nieco innym poskrzypuje - moze zamiast magnezu w puszce jest jednak tylko plastik? ;) :D...
Remedium: chwytam toto za gumowany uchwyt a druga reka podpieram szklo...... i mam to wszystko w powazaniu i robie fotki :]

Vitez
18-07-2008, 00:11
Bardzo mnie to denerwuje bo przyzwaczailem sie do bardzo dobrej jakosci produktow firmy Apple...

A jaka lustrzanka firmy Apple nie trzeszczy w tym miejscu? ;)

maziboss
18-07-2008, 13:41
A jaka lustrzanka firmy Apple nie trzeszczy w tym miejscu? ;)

jeszcze nie ujrzala swiatla dziennego :P

vasco5
20-07-2008, 00:39
pewnie prototyp :)

maziboss
20-07-2008, 23:18
wracajac do 40D:

Moglby mi ktos przeslac zdjecie wykonane tuz po zachodzie slonca w iso 1600(najlepiej RAW) ? Bo cos u mnie te szumy nie ten teges... Chodzbym widzial Panasonica...
Moj mail : maziboss@o2.pl

vasco5
21-07-2008, 09:53
a nie mógłbyś pokazać co sie dzieje u ciebie ??

Ven
22-07-2008, 17:58
Witam
podepnę sie do tematu.
Mam 40D nówke, używam od 2 miesięcy i pojawił sie dzisiaj problem. Otóż po ustawieniu opcji aby robił w serii 6.5kl/sek to po wykonanych 10 bądź 11 klatkach zaczyna tak mulić ze kolejne klatki robi z częstotliwością około 1kl/sek. Zdjecia robione w jpg, wczesniej tego problemu nie mialem. Robił bez problemu na tej samej karcie SanDisc Extreme III 2GB.
Pare opcji zmieniłem pod siebie i czy to by miało wpływ na tą zmiane z częstotliwościa robienia zdjec ? Prosze o pomoc doświadczonych w tej materii :)
pozdrawiam,

-jaro-
22-07-2008, 18:11
wylacz redukcje szumow dla wysokiego ISO i dlugich czasow.
jarek

Ven
22-07-2008, 18:12
ooo dziekuje, potem sprawdze czy bedzie dobrze działac :)

moregun
23-07-2008, 07:56
ja tez sie ostatnio wkopałem z szumami. włączyłem ... jak to sie nazywa... poprawa elementów w prześwietlonych partiach kadru - coś takiego - bardzo fajna rzecz bo ratuje prześwietlenia ale niesamowite ziarno dokłada w miejsca niedoświetlone - na kontrastowych kadrach. i włączyłem to robiąc fotki z ręki bez lampy w kościele - iso 1000. szok jakie ziarno. po wyłaczeniu tej funkcji (juz w innym kosciele) nawet przy iso 1250. o wiele lepiej. w kościołach prawidłowo naświetlone fotki na iso właśnie 1000 - 1250 są bardzo dobre.